PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa błyskowa FL-36



fotomic
1.06.08, 12:11
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.olympusclub.pl/olypedia/images/7/71/Olympus_fl36.jpg)

Olypedia - Lampa błyskowa FL 36 (http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=Lampa_b%C5%82yskowa_FL_36)

Latawiec
15.07.08, 00:22
Witam Wszystkich Serdecznie...

Mam maly/wielki problem z moja lampka FL36. Przez moja niezgrabnosc i pospiech uszkodzilem pierscien blokujacy lampe w gniezdzie aparatu. Dokladnie rozpadl sie on na 2 czesci. Nie wiem teraz co mam z tym fantem zrobic? Wyslac lampe do serwisu? Czy moze lepiej kupic sam pierscien i zamontowac go samemu. Moze ktos z Was wie gdzie mozliwy jest zakup owego pierscienia? Mysle rowniez nad sklejeniem uszkodzonego elementu (jest on z plastiku) choc nie wierze, ze jest to rozwiazanie praktyczne na dluzsza mete. Z gory dziekuje bardzo za Wasza pomoc

:esystem:

epicure
15.07.08, 00:25
Wysyłaj do serwisu. Całkiem możliwe, że naprawią Ci to za darmo, w ramach gwarancji.

michalko
15.07.08, 00:26
Te lampy są chyba jakieś felerne, w mojej urwana jest cała stopka. Pisałem do serwisu, ale krzykneli za naprawę ponad 300zł...

innovate
15.07.08, 09:25
Mam nadzieję że nie wszystkie są felerne, bo przymierzam się do kupna takiej...
Mam tylko jedno pytanie, bo nie znalazłem nigdzie odpowiedzi wprost.

W jaki sposób ta lampa wspomaga działanie AF???

Czy emituje stałe, czerwone światło do tego celu?
Czy wspomaga AF spawaniem (tak jak wbudowana lampa)?

Jeśli obydwa powyższe to czy można skonfigurować który sposób ma priorytet, ewentualnie wyłączyć jeden z nich?

Warmik
15.07.08, 09:44
W jaki sposób ta lampa wspomaga działanie AF???





Emituje stałe, czerwone światło do tego celu.
Można wyłączyć.

Dar-i-jush
15.07.08, 09:45
FL-50 rzuca czerwony wzorek o dziwnym nieregularnym kształcie, który słabo widać, a jednak wspomaga. FL-36 pewnie tak samo. Myślałem, że to będą wyraźne kreski, a tu taki maziaj... ale grunt, że działa.

Wieprz
15.07.08, 09:47
FL-36 pewnie tak samo.

Potwierdzam. FL36 ma tak samo.

innovate
15.07.08, 09:49
Dzięki, o to mi chodziło, obawiałem się że z lampą nadal będzie spawać (i to jeszcze mocniej). Wiem, wiem trzeba ostrzyć na kontrast, ale nie zawsze się da a nawet jak się da to i tak to spawanie ludzi denerwuje....

Darekw1967
15.07.08, 11:55
Dzięki, o to mi chodziło, obawiałem się że z lampą nadal będzie spawać (i to jeszcze mocniej). Wiem, wiem trzeba ostrzyć na kontrast, ale nie zawsze się da a nawet jak się da to i tak to spawanie ludzi denerwuje....

Lampa ladnie wspomaga AF ze nawet jak Ciemnawo jest to pewnie AF sie ustawia. Zauwazylem, ze wysyla czerwony okrag i na to ustawia.


Czy ktos ma instrukcje do tej lampy w PDF-ie ?

pledwon
15.07.08, 12:12
Lampa ladnie wspomaga AF ze nawet jak Ciemnawo jest to pewnie AF sie ustawia. Zauwazylem, ze wysyla czerwony okrag i na to ustawia.


Czy ktos ma instrukcje do tej lampy w PDF-ie ?

Po angielsku:
http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/manual/accessories/man_fl36_e.pdf
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A tu inne instrukcje :
http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/manual/

Warmik
15.07.08, 12:14
na górze jest zakładka "instrukcje"

west73
15.07.08, 12:15
tu nie da się ściągnąć?
http://www.olympusclub.pl/index.php/instrukcje-mainmenu-8

pledwon
15.07.08, 12:27
No kurcze da się ;)

Darekw1967
15.07.08, 15:07
Po angielsku:
http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/manual/accessories/man_fl36_e.pdf
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A tu inne instrukcje :
http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/manual/


dzieki za linka ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

tu nie da się ściągnąć?
http://www.olympusclub.pl/index.php/instrukcje-mainmenu-8

Tam zagladalem i nie zauwazylem - Slepota mnie jakas ogarnela czy co ?

MichalS
15.07.08, 20:23
W jaki sposób ta lampa wspomaga działanie AF???

Czy emituje stałe, czerwone światło do tego celu?
Czy wspomaga AF spawaniem (tak jak wbudowana lampa)?

Jeśli obydwa powyższe to czy można skonfigurować który sposób ma priorytet, ewentualnie wyłączyć jeden z nich?

Lampa rysuje 3 kółeczka składające się z prążków. Po 1 kółeczku na punkt AF (seria Exxx). Działa to bardzo dobrze, jedynie zasięg jest nieco za krótki. Wg instrukcji od 1 do 5m, w rzeczywistości trochę więcej

Amigo!
15.07.08, 21:06
Wątek ma tytuł bardzo ogólny, więc podłączę się z pytaniem: czy FL36 daje znać o stanie baterii? Moja przestaje błyskać, a na wyswietlaczu wszystko jakby ok. Po jakimś czasie dopiero zaczyna migotać ekranikiem lcd i wyłącza się. Tak ma być, czy kupiłem felerny egzemparz?

boomer
15.07.08, 22:26
Manual prawde ci powie :) FL36 nie daje znac o stanie baterii, trzeba rzucic okiem na czas ladowania - jesli lampa dluzej sie laduje (w manualu sa konkretne liczby) to baterie nalezy zmienic. Mi sie do tej pory z dwa czy trzy razy trafilo zeby lampa calkiem sie rozladowala, albo aku zmieniam jak lampa dlugo sie laduje albo ewentualnie laduje sie i laduje i laduje i na koniec okazuje sie ze naladowac sie nie moze. a manual jest tu
http://www.olympusclub.pl/pub/instrukcje/lampy/fl36.zip

Bodzip
16.07.08, 07:29
dzieki za linka ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Tam zagladalem i nie zauwazylem - Slepota mnie jakas ogarnela czy co ?

jest tam link do "lampy" i w nim masz obie -> http://www.olympusclub.pl/pub/instrukcje/lampy/

Eleazar
24.07.08, 23:24
sorry ze tak z innej beczki ale dotyczy to lampy Fl-36.
czy moge ja synchronizowac z e-510 tz ustawic na statywie i uzywac wbudowanej i fl-36 jak to synchronizowac ?????? sory jesli wydasie te pytanie banalne :(

format
24.07.08, 23:28
Fotocela - zaglądnij do instrukcji i wszystkiego się dowiesz.

robak_70
27.07.08, 16:13
Manual prawde ci powie :) FL36 nie daje znac o stanie baterii, trzeba rzucic okiem na czas ladowania - jesli lampa dluzej sie laduje (w manualu sa konkretne liczby) to baterie nalezy zmienic. Mi sie do tej pory z dwa czy trzy razy trafilo zeby lampa calkiem sie rozladowala, albo aku zmieniam jak lampa dlugo sie laduje albo ewentualnie laduje sie i laduje i laduje i na koniec okazuje sie ze naladowac sie nie moze. a manual jest tu
http://www.olympusclub.pl/pub/instrukcje/lampy/fl36.zip

Lapma ma wskażnik ładowania w ten sposób, że "jeśli lampka naładowania Charge miga naprzemiennie z lampką Auto Check, pojemność baterii znacznie się zmniejszyła i wymagają one wymiany"a opisane jest to na str. 16 instrukcji obsługi lampy...

Piotr Grześ
27.07.08, 17:16
Tu niestety nie da rady. Tylko FL-36R i FL-50R z E-3 i E-520 tak mogą.

boomer
28.07.08, 11:11
Robak a od kiedy kontrolka swiadczaca o rozladowanych aku to wskaznik pojemnosci/zuzycia aku? zycze powodzenia w czekaniu 2 minuty zeby dowiedziec sie ze aku nadaja sie do wymiany. Jesli czas ladowania sie wydluza to trzeba je zmienic. Mruga to to w ostatecznosci jak pada calkowicie i juz nic nie da sie ustrzelic i o tym napisalem. Wskaznika nie ma bo nie wiem czy stan aku jest 90 czy 50%, nie ma ani wskaznika ani podzialku co np. 33%. Wydluzajacy sie czas ladowania automatycznie wymusza wymiane aku bo chyba w fotografii chodzi o to zeby robic zdjecia a nie czekac 2 minuty i na koniec zobaczyc mrugajace na przemian kontrolki. Te kontrolki nie mrugaja po 2s tylko po dosc dlugim czasie (kiedy to caly czas probuje sie naladowac) i nawet po czasie ladowania mozna sie zorientowac czy aku sa do wymiany czy nie. Lampa musi miec prad zeby ladowac sie jak najszybciej a nie prad zeby ladowac sie w 1min. Chyba jednak moja odpowiedz jest blizsza prawdy

Rafał Czarny
28.07.08, 13:06
sorry ze tak z innej beczki ale dotyczy to lampy Fl-36.
czy moge ja synchronizowac z e-510 tz ustawic na statywie i uzywac wbudowanej i fl-36 jak to synchronizowac ?????? sory jesli wydasie te pytanie banalne :(

Nie. Musiałbyś dokupić fotocelę lub wyzwalacz radiowy.

robak_70
28.07.08, 16:50
Robak a od kiedy kontrolka swiadczaca o rozladowanych aku to wskaznik pojemnosci/zuzycia aku? zycze powodzenia w czekaniu 2 minuty zeby dowiedziec sie ze aku nadaja sie do wymiany. Jesli czas ladowania sie wydluza to trzeba je zmienic. Mruga to to w ostatecznosci jak pada calkowicie i juz nic nie da sie ustrzelic i o tym napisalem. Wskaznika nie ma bo nie wiem czy stan aku jest 90 czy 50%, nie ma ani wskaznika ani podzialku co np. 33%. Wydluzajacy sie czas ladowania automatycznie wymusza wymiane aku bo chyba w fotografii chodzi o to zeby robic zdjecia a nie czekac 2 minuty i na koniec zobaczyc mrugajace na przemian kontrolki. Te kontrolki nie mrugaja po 2s tylko po dosc dlugim czasie (kiedy to caly czas probuje sie naladowac) i nawet po czasie ladowania mozna sie zorientowac czy aku sa do wymiany czy nie. Lampa musi miec prad zeby ladowac sie jak najszybciej a nie prad zeby ladowac sie w 1min. Chyba jednak moja odpowiedz jest blizsza prawdy
...kazdy robi według uznania...a cytat jak wspomniałem wyżej pochodzi z instrukcji obsługi....czytać tez trzeba umieć żeby robić zdjęcia...

dobas
28.07.08, 18:44
sorry ze tak z innej beczki ale dotyczy to lampy Fl-36.
czy moge ja synchronizowac z e-510 tz ustawic na statywie i uzywac wbudowanej i fl-36 jak to synchronizowac ?????? sory jesli wydasie te pytanie banalne :(



:arrow:Kabel synchro
:arrow:fotocela
:arrow:wyzwalacz radiowy

poszukaj na allegro - porównaj sobie ceny. Tylko uważaj, bo są pewne wyzwalacze radiowe albo fotocele, które nie chcą śmigać z FL36 - jest wątek na forum chyba na "fotocela" wyskoczy

Grzesss
29.07.08, 19:11
Mnie zastanawia jedna rzecz:
Dlaczego przy wpiętym do body obiektywie z poza systemu w lampie znika tryb "Auto", zostaje tylko TTL i Manual (+FP) ?
Jest to zastanawiające bo np po odpaleniu samej lampy (bez podpinania do korpusu) mamy do wyboru Auto i Manual.

J.Graph
29.07.08, 19:28
Mnie zastanawia jedna rzecz:
Dlaczego przy wpiętym do body obiektywie z poza systemu w lampie znika tryb "Auto", zostaje tylko TTL i Manual (+FP) ?
Jest to zastanawiające bo np po odpaleniu samej lampy (bez podpinania do korpusu) mamy do wyboru Auto i Manual.

Bo jesli obiektyw jest spoza systemu to aparat nie może uzyskać informacji o ogniskowej i przysłonie i przez to nie może sterować lampa błyskową ??

grizz
29.07.08, 19:34
Bo jesli obiektyw jest spoza systemu to aparat nie może uzyskać informacji o ogniskowej i przysłonie i przez to nie może sterować lampa błyskową ??

uch... pomyśl ;) albo instrukcje przeczytaj.

Auto = automatyka lampy, podajesz na niej przesłone, iso i czas, aparat nie ma tu nic do gadania.

J.Graph
29.07.08, 19:36
uch... pomyśl ;) albo instrukcje przeczytaj.

Auto = automatyka lampy, podajesz na niej przesłone, iso i czas, aparat nie ma tu nic do gadania.

Nie miałem do tej pory styczności z lampami błyskowymi więc probowałem wziaść to na zdrowy rozsądek ... niestety sie pomyliłem ;)

dog_master
29.07.08, 21:34
Mnie zastanawia jedna rzecz:
Dlaczego przy wpiętym do body obiektywie z poza systemu w lampie znika tryb "Auto", zostaje tylko TTL i Manual (+FP) ?
Jest to zastanawiające bo np po odpaleniu samej lampy (bez podpinania do korpusu) mamy do wyboru Auto i Manual.
Podobno Metz 58 ma auto.

A tak swoja droga, jaki tryb jest lepszy? TTL czy Auto? TTL bierze dane z aparatu/obiektywem mierzy wszystko, a Auto - lampa - ktory jest pewniejszy / skuteczniejszy?

Grzesss
29.07.08, 22:47
Wynika z tego że w obecnej chwili jedyny sposób aby "odzyskać" tryb Auto to zaklejenie styków komunikacyjnych tak aby lampa myślała że jest podpięta do body z poza standardu 4/3.
Przydałaby się aktualizacja firmware tak aby dostępny był tryb auto, lampa pobierałaby automatycznie informacje o czułości z body a F wybierałoby się ręcznie.
Wydaje mi się że auto jest bardziej przewidywalne.

Jeszcze jedno ogólne pytanie:
W jaki sposób lampa ocenia który element kadru ma być prawidłowo naświetlony?
Czy zawsze stara się odpowiednio naświetlić to co jest na pierwszym planie niezależnie od tego czy jest to centrum czy bok kadru?

XXL
30.07.08, 08:48
Wydaje mi się że auto jest bardziej przewidywalne.



No nie, TTL bierze dane z aparatu, czyli uwzględnia to co ustawione w aparacie oraz światło jakie wpadnie przez obiektyw na matrycę podczas otwarcia migawki, jak tego światła jest wystarczająca ilość, przerywa błysk. W zależności jak mamy ustawione w aparacie pole pomiaru ekspozycji, tak jest to realizowane. Natomiast tryb auto ma dane z czujnika którego pole widzenia jest stałe i uwzględnia oświetlenie całej powierzchni jaką widzi. Na pewno TTL jest dokładniejszy. Inna sprawa że przez swoją dokładność, i nasze złe ustawienie może się mylić, bo np. ustawimy pomiar punktowy i ten punkt przy fotografowaniu trafi nam na np. białą sukienkę , TTL doświetli tak aby ta sukienka była prawidłowo oświetlona, a reszta go nie obchodzi ( ma wg ustawienia brać pod uwagę tylko ten fragment kadru) i ta reszta będzie ciemna, i odwrotnie przy czarnym garniturze, jego będzie się starał rozjaśnić a przy tym całą resztę "wypali" Tryb AUTO ze swoim czujnikiem uwzględnia średnią z całego kadru i w takich przypadkach będzie lepiej, ale nie mamy nad nim takiej kontroli jak nad TTL-em. TTL ma swoje zalety i wady, i Auto również. Sami musimy zdecydować co w danej sytuacji będzie lepsze.

Grzesss
30.07.08, 12:29
A czy nie jest tak że tryb pomiaru światła w aparacie ma wpływ tylko na światło zastane a nie na siłę błysku lampy?

montere
24.08.08, 11:15
Pytanie nie co inne mam...
Zmienilem Olka z 500tki na 520. Fajnie to nawet smiga ale mam problem podczas pracy z lampa blyskowa FL36. Podczas robienia zdjec z lampa powstaja mi bardzo duze szumy na fotkach (tak jakbym mial np. iso 1600). Szumy te pojawiaja sie nawet na dworze gdy w zasadzie jest na tyle jasno, ze moge zrobic zdjecie bez lampy na iso 200-400 ( i taka fotka jest ok), lecz lubie doswietlic zdjecie by miec ladne twarze i wowczas pojawiaja sie juz szumy (nie tak duze jak w pomieszczenie lecz bardzo widoczne).
O co chodzi? Czy kots mial taki problem? Co zrobic? zmienic ustawienia lampy, aktualizowac oprogramowanie? Czy moze e520 nie pracuje z FL36 co chyba jest nie mozliwe? W EXIFie nie ma tez zadnych informacji o lampie, sile blysku (jest pusto)...
Prosze o pomoc ;-)

Gundi
24.08.08, 11:52
wstaw tak zaszumione zdjęcie z pelnym exifem.

montere
24.08.08, 21:02
przykładowe foto ze sporym szumem, lampe uzylem do doswietlenia kadru i przy nie wielkim powiekszeniu widoczny szum jest wrecz nie znosny... wczesniej z e500 chodzilo mi to o niebo lepiej a teraz nie wiem co sie dzieje ??

Gundi
24.08.08, 21:07
Na tym co tu wkliłeś nic takiego nie widze... a iso 400 nie powinno szumiec

J.Graph
24.08.08, 21:08
Wygląda jak nieudana zabawa w programie graficznym ...
Faktycznie iso na poziomie 400 ...
Sam chętnie poczekam aż sie wypowie ktoś kto będzie wiedział o co chodzi bo nawet mnie to zainteresowało :roll:

paakayttaja
24.08.08, 21:10
# Exposure Program = normal program (2)
# ISO Speed Ratings = 400
# Flash = Flash did not fire, auto mode
# Exposure Mode = auto exposure (0)
# White Balance = auto (0)
# Saturation = high (2)
# Sharpness = hard (2)

Nie wiem, ale ja tu widzę maks. ustawienia (np. ostrość na +2) i automatyczny balans bieli.

montere
25.08.08, 10:21
mysle ze balans nie ma tu nic do rzeczy akurat, bo o kolorach nie mowimy, a aparat nie powinien tak szumiec przy iso 400 prawda? (prosze sciagnac fotke na dysk i powiekszyc)...

damnian
25.08.08, 10:34
montere 520-stki nie miałem w rękach, ale wyczytałem z gazecie Foto video w teście, że przy włączonym filtrze szumu zdjęcia są bardziej zaszumione niż gdy jest wyłączony!

diabolique
25.08.08, 10:51
montere 520-stki nie miałem w rękach, ale wyczytałem z gazecie Foto video w teście, że przy włączonym filtrze szumu zdjęcia są bardziej zaszumione niż gdy jest wyłączony!

Tja... napisałem do nich nawet majla, że komuś się pomyliła redukcja szumu ISO "Filtr.szumu" ("noise filter") z redukcją zakłóceń w wyniku długiego naświetlania "red.szum." ("noise reduct.")...
Nie powiem, odpisali. Trochę pokrętnie, ale przyznali mi rację :grin:
Chodziło o filtr odpowiedzialny za niwelowanie zakłóceń powstających przy długich ekspozycjach, który oni uznali za filtr szumów przy wysokim ISO.

Eddie
25.08.08, 11:38
Wyglada mi na wlaczone odszumianie w aparacie, i to dosc mocne. To rzecz jedna.
Rzecz druga, podciagales ekspozycje przy wywolywaniu rawa?

Moja rada, zrob zdjecie na ISO 400 bez lampy, a potem to samo z lampa. Ekspozycje ustawiaj optymalnie, zebys nie musial podciagac przy wolaniu rawa. Zdjecia zrob z wylaczonym odszumianiem w aparacie, a potem powtorka z wlaczonym. Zobaczymy co wtedy bedzie sie dzialo.

montere
25.08.08, 14:11
red. szumu juz sprawdzalem... szumy wylaczoylem nic to nie daje przy malych iso. troche pomaga przy wyzszych iso 800-1600 ale kosztem ostrosci foty...
co do fotek z lampa i bez robilem wczoraj proby ale nie zdazylem wrzocic do kompa...

marcinpolniak
27.08.08, 14:18
Gdybyście mieli wybierać pomiędzy FL-36 a Metz'em 48, to która i dlaczego?

Rafał Czarny
27.08.08, 14:21
Gdybyście mieli wybierać pomiędzy FL-36 a Metz'em 48, to która i dlaczego?

Brałbym Metza w ciemno. Jest dużo mocniejszy i szybciej się ładuje. Cena podobna.

marcinpolniak
27.08.08, 15:07
A FL-36 ma jakieś plusy nad Metz'em? Coś kiedyś słyszałem o automatycznym pomiarze ekspozycji.

Rafał Czarny
27.08.08, 15:14
A FL-36 ma jakieś plusy nad Metz'em? Coś kiedyś słyszałem o automatycznym pomiarze ekspozycji.

Nie ma. Metz też ma TTL. Czyli pomiar przez obiektyw.

Eddie
27.08.08, 15:23
Nie ma. Metz też ma TTL. Czyli pomiar przez obiektyw.

Czarny dobrze prawi. Mam tego Metza i sprawuje sie niezawodnie. Szybko sie laduje i jest mocny.
Ponadto bardzo solidnie wykonany, sama przyjemnosc uzytkowania.

dog_master
27.08.08, 17:24
Mam prosbe do uzytkownikow Metza 48 :)

Czy moglby mi ktos z Was go zmierzyc z glowica postawiona do pionu? Jakie on ma wymiary? Bo te podane z internecie to sa chyba z palnikiem na wprost, a chcialabym wiedziec, ile ma z glowka podniesiona.

Kurcze, zamienilabym sobie FLke na to, ale nie wiem, czy mi do torby wejdzie :D A mam na styk ;p

epicure
27.08.08, 17:44
Przyłączam się do pytania dog_master.

NightCrawler
27.08.08, 17:46
jak wroce do domu to go zmierze i dam znac,
a sam lampe polecam bo jest swietna

Bodzip
27.08.08, 20:13
Metz 58-AF1 ma 19 cm od stopki do góry, przy palniku postawionym pionowo.
48-ki nie mam, ale przypuszczam że mają podobne wymiary.

mały42
27.08.08, 20:25
Metz 48 - wysokość z podniesioną główką 17,5 cm.

dog_master
28.08.08, 01:33
Dzieki! :)

RadioErewan
28.08.08, 01:40
przykładowe foto ze sporym szumem, lampe uzylem do doswietlenia kadru i przy nie wielkim powiekszeniu widoczny szum jest wrecz nie znosny... wczesniej z e500 chodzilo mi to o niebo lepiej a teraz nie wiem co sie dzieje ??

Dziwne, wyślij ten obrazek do serwisu wraz z opisem sytuacji, może znają przyczynę takiego dziwnego zachowania aparatu. Ja jeszcze czegoś takiego nie spotkałem, a artefakty jak ze źle działającego algorytmu wywoływania RAW.

Pozdrawiam

montere
2.09.08, 20:24
dzieki osobom ktore podjely sie tematu... otrzymale dzis odpowiedz od olympusa. prosili oczywiscie o przeslanie przykladowych fotek. stwierdzili ze poziom szumow na zdjeciach jest za duzy i mam odeslac aparat. zobaczymy co stwierdza. ;-)

filippohh
14.10.08, 12:51
czy FL36 ma wejście na kabel synchro? czy będę musiał kupić 2 stopki

Adrian
14.10.08, 15:24
Nie widzę gniazda w FL36

filippohh
14.10.08, 20:12
to lipa ... no ale trudno

Darekw1967
14.10.08, 23:38
Witam !

W sobote robilem zdjecia Slubne FL-36R i polecam stosowac
do niej akumulatory ENELOPE.

Lampa dlugo utrzymuje krotki czas ladowania.

Testowo wsadzilem akumulatory o pojemnosci 2700 mAh i czas
ladowania szybko wydluzal sie.

Pozdrawiam.

orwo
20.10.08, 23:32
[QUOTE=Darekw1967;237348]Witam !

W sobote robilem zdjecia Slubne FL-36R i polecam stosowac
do niej akumulatory ENELOPE.

Ile pełnych błysków zrobi lampa na tych aku?

lopez_2006
3.11.08, 08:25
Witam Wszystkich Serdecznie...

Przez moja niezgrabnosc i pospiech uszkodzilem pierscien blokujacy lampe w gniezdzie aparatu. Dokladnie rozpadl sie on na 2 czesci. Nie wiem teraz co mam z tym fantem zrobic?
:esystem:

Kolego to wcale nie jest Twoja niezgrabność tylko felernie wykonany detal. To jest bardzo częsty przypadek, zresztą mnie też się rozleciał pierścień - nie ma sensu wysyłać do srewisu po prostu weź super glue i go sklej. Będzie dzialało na 100%. Ja tak zrobiłem i nawet póżniej sprzedałem lampę i kupujący wcale się nie skarżył.
Pozdrawiam

przemoa
25.11.08, 17:43
koledzy pomóżcie czytałem uważnie instrukcję od fl36rc i jest tam podane że lampa wspomaga AF krótkimi błyskami a ja chcę uniknąć spawarki.Moje pytanie jest czy lampa ma wspomaganie AF w postaci czerwonej diody czy faktycznie błyska:?:Czytałem już wszystkie posty ale opisujecie tylko FL50 a ja potrzebuję potwierdzenia co do 36rc

paakayttaja
25.11.08, 17:47
Wspomaga czerwoną diodą, nie błyska (przynajmniej mnie się to nie zdarzyło ;-) )

przemoa
25.11.08, 17:48
Dzięki za szybką odpowiedź.Zaraz się ubieram i znikam do sklepu:grin:

paakayttaja
25.11.08, 17:56
Dzięki za szybką odpowiedź.Zaraz się ubieram i znikam do sklepu:grin: Klik w reputację ;-)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/11/fc3b6b25943ce5a1-2.png
źródło (http://images25.fotosik.pl/298/fc3b6b25943ce5a1.png)

dominius
25.11.08, 19:24
Tu niestety nie da rady. Tylko FL-36R i FL-50R z E-3 i E-520 tak mogą.

Jak to nie da rady. Mam FL-36R i działa z E-510. Co prawda jest to określone jako błysk pomocniczy ale tak czy siak za pomocą wbudowanej lampy można wyemitować zdalnie błysk z FL-36R. [ Funkcja SL AUTO] lub [SL MANUAL]. Działa tylko, że w takim wypadku nie można stosować z lampami wykorzystującymi przedbłysk.

MeWash
25.11.08, 19:31
polecam stosowac do niej akumulatory ENELOPE.
A gdzie je można znaleźć? Dowiedziałem się już, że to SANYO ale ani widu na allegro ani słychu na ebay. Kto je rozprowadza?

Już wiem;) Sanyo Eneloop. A jaką pojemność miałeś z FL-36?

dominius
25.11.08, 19:38
Ja SANYO widziałem (pakowane po 4 szt.) w Saturnie we Wrocławiu. :)

a tu z allegro -> http://www.allegro.pl/search.php?string=sanyo&buy=0&new=0&pay=0&personal_rec=0&search_type=1&selected_country=1&category_radio=1&location_radio=2&city=wroc%C5%82aw&distance=1&st=gtext&order=t&listing_sel=2&listing_interval=7

boomer
25.11.08, 20:57
Wszyscy chwala HFR o ile dobrze pamietam nazwe, ponoc enelopy i inne rozkladaja na lopatki

przemoa
26.11.08, 01:48
Moje pierwsze zdjęcie zrobione przy tej lampie warunki fatalne 22.00 oświetlenie pomieszane białe z żółtym, fote strzelałem oczywiście statyw + czas i nic nie PSułem

Saszun
2.12.08, 10:34
Witam, właśnie zastanawiam się nad zakupem lampy do E-420. Wiele czytałem na ten temat lecz często znalezione informacje były sprzeczne (czasem wystarczyło że komuś w dyskusji wdarła się jakaś literówka i już nie wiadomo o jaki model lampy chodzi).
Postanowiłem zrobić zestawienie dostępnych modeli lamp aby łatwiej było podjąć decyzję. Niestety wielu informacji nie udało mi się znaleźć, z pewnością popełniłem wiele pomyłek i błędów. Chciałbym z Waszą pomocą poprawić i uzupełnić to zestawienia aby mogły z niego korzystać następne pokolenia ;) (w jakim formacie będzie najlepiej wstawić tutaj takie dane w formie tabeli? -w tej chwili dodałem jako załączniki pdf)

Czekam na konstruktywne uwagi (dane o parametrach, może jeszcze jakieś modele, na co jeszcze warto zwracać uwagę ...). Przyznam że w pewnym momencie zacząłem się gubić przy wpisywaniu liczby przewodniej przy określonych ogniskowych.

Teraz mam jeszcze kilka pytań
1. Tumaxy z serii 386 -czy są między nimi jakieś znaczące różnice (patrz załącznik 3 LAMPY3.pdf)?
2. Które Tumaxy 386 współpracują / nie współpracują (w jakim zakresie) z E-systemem?
3. Dość konkretne lecz lamerskie pytanie. Co wybrać Olympus FL-36R za jakieś 520zł (nowa) czy jakiś TUMAX 386 za jakieś 300zł (prawie nową) lub 400 (nową)? Proszę o przedstawienie plusów i minusów Olympusa i Tumaxa? Te 200zł różnicy to dla mnie dość sporo. Warto przepłacać za lampę z mniejszą liczbą przewodnią?

Joki
2.12.08, 11:29
Witam serdecznie.


Wszyscy chwala HFR o ile dobrze pamietam nazwe, ponoc enelopy i inne rozkladaja na lopatki
Gwoli ścisłości, nie wszyscy, nie wszyscy... :-P
Pozdrawiam.

robak_70
3.12.08, 20:18
uzywałem enelopy przy fl-36 a teraz uzywam ich także w fl-50r i uważam że są spoko...nawet jak nie uzywam lampy te aku nie rozładowują się tak szybko jak np. energaizery 2500...uwazam że sa dobrym wyborem do zasilania sprzetu...może ich pojemnośc co niektórych odstrasza no i zaraz usłysze komentarze, że długo się ładuje lampa...nic bardziej mylnego..ja przynajmniej tego nie zauwazyłem...a kupowałem je na alledrogo u gościa o nicku everactive (solidny sprzedawca)...

MarekM
18.03.09, 19:00
Witam! Mam pewien kłopot i jestem wręcz zdegustowany działaniem dedykowanej lampy FL-36 (wcześniej miałem SOLIGORA działał w "manual" rewelacyjnie, 0 {ZERO} przypadków czerwonych oczu - ale nie był dedykowany do OLY, wierzyłem w te TTL itd - podkusiło sprzedałem). Czytałem posty tego wątku oraz INSTRUKCJĘ i NIC! Zapinam np. kita 14-45 wykonuję 10 zdjęć z różnymi błyskami (słabe światło, zawsze niedoświetlone) lub bez aż tu nagle np. 11 klikniecie jest pełny błysk jak trafiło jest idealnie jak nie BIAŁA PLAMA - przepalone! Ustawiałem w różne tryby: auto, TTLauto, manual (jak błyśnie w tym trybie to sukces) itd. Zawsze mizeria, z lampą w korpusie problemu nie ma (żadnych niespodzianek). Miałem wcześniej E-500 z tym body było tak pierwsze kliknięcie, zdjęcie niedoświetlone, ciemne, drugie OK - to była reguła. Teraz z E-510 lampa FL-36 działa bardzo kapryśnie. Z obiektywem ZD 35, FL-36 wręcz nie działa. Na wyświetlaczu lampy pojawiają się dane z aparatu (te co powinny) ale światła nie ma. Chętnie zapoznam się z radami, może ktoś miał podobny przypadek, może lampa ma defekt?!

konradkkk
18.03.09, 19:07
a pokaż jedną fotę wykonaną z lampą.

MarekM
18.03.09, 19:22
Zdjęcia w kolejności kilka pominąłem w efekcie ostatnie wydaje się być normalne. To jest ciąg optymistyczny, bywają gorsze gdzie nic nie widać. W body mam normalne nastawienia nie mam ustawionej opcji do HDR.

clorox
18.03.09, 20:32
Jak nie ma powtarzalności błysku w manualu, to obstawiam defekt lampy (zakładam, że nie rąbiesz klatka po klatce, i lampa ma czas, żeby się naładować pomiędzy błyskami). Dodatkowo sprawdź i oczyść styki zarówno w body jak w lampie. Jeśli to nie pomoże to MZ serwis.

MarekM
18.03.09, 20:56
O styki dbam, wyczyszczone - jak nowe, zawsze zabezpieczone na lampie jak i sanki w body!
Defekt lampy możliwe, że tak ale poczekam na jeszcze inne głosy, ale gdyby już to najgorsze to podajcie adres serwisu - dzięki!
Czasem pstrykam raz po razie ALE po naładowaniu lampy, choć jeden błysk mógłby być OK a nie dopiero jak napisałem np. 11 lub 8 lub 2 lub 15. Zawsze sprawdzam czy zielona diodka zapaliła się i nie słyszę już ładowania kondensatorów - PSTRYK i lipa.

Wiejo
18.03.09, 21:07
Obstawiam awarię lampy. Dane exif Twoich zdjeć mówia o prawidłowo nastawionych wartościach ekspozycji i lampa powinna dać radę bez problemu. Osobiście jedyny zarzut jaki moge postawic FL-36 to słabe ładowanie. Miałem tę lampę i ciepło ją wspominam. Odnośnie serwisu wejdź na strone Olympus Polska dział obrazowania i tam jest kontakt.

MarekM
18.03.09, 21:36
Wiejo właśnie wysłałem do OLYMPUS POLSKA (serwis) wiadomość o problemie, zobaczę jak zadziała serwis i co zaproponuje (lampa już po gwarancji). DZIĘKUJĘ za odzew i podpowiedzi!

MarekM
19.03.09, 12:29
Konsultacja z serwisem OLYMPUSA przeprowadzona, najprawdopodobniej problem z kondensatorem - naprawa zryczałtowana - 360 zł. Wskazana firma naprawcza to Fototronik. Czy znacie jakoweś firmy naprawcze godne polecenia w Łodzi lub Kaliszu?

MarekM
25.03.09, 18:46
Mam opis usterki: Uszkodzenie palnika i elektroniki wyzwlania; demontaż urządzenia, test płyty wyzwalania; wymiana płyty wyzwalania; kontrola palnika Xe; wymiana palnika Xe; naprawa sekcji zasilania, wymiana kondensatora HV. Cena naprawy 450 zł (Fototronik). Jest to drożej niż w OLYMPUSIE! Kurcze pieczone nie wiem czy godzić się na naprawę czy za 560 zł kupić EXAKTE dedykowaną do OLYMPUSA?!

Kaz de Wro
25.03.09, 18:59
Można na to spojrzeć z innej strony. Za 450 zł nie kupisz "sprawdzonej" technicznie lampy FL-36
;-)

MarekM
17.04.09, 20:11
Dziś otrzymałem lampę z naprawy (Fototronik firma naprawcza) nareszcie widzę jak poprawnie działa lampa. Jest naprawdę super, przed_błyski w ciemności aby złapać ostrość, przed_błyski w opcji czerwonych oczu i każde pstryknięcie to właściwie naświetlone zdjęcie. :)

vtec
18.04.09, 12:54
przed blyski do ustawienia ostrosci w ciemnosci? U mnie tego nie ma w FL36 - swieci tylko tym czerownym "laserkiem" - chyba tylko taka opcja jest?

MarekM
21.04.09, 21:23
vtec działają przedłyski (opcja ostrości oraz czerwonych oczu) pobaw się pokrętłami w body ustaw np. auto natomiast na lampie ttlauto i próbuj nic nie kosztuje a okaże się że lampa ma kolejną opcję! Ja kupiłem tanio lampę z 2 ręki jako 100% sprawna a była już trafiona (nie wiedziałem o tym i nie miała wielu opcji) oddałem do naprawy (wycena szkody gratis a Ty tylko zgadzasz się na to lub nie - koszt przesyłki) utargowałem 50 zł - bez przesadnej negocjacji. Zanim cokolwiek zrobisz na "zewnątrz" poobcuj z lampą, ściągnij instrukcję jeśli nie masz podaj adres wyślę! Mam lampę w wersji FL 36 bez tego (R).

rodia
21.04.09, 21:46
vtec działają przedłyski (opcja ostrości oraz czerwonych oczu) pobaw się pokrętłami w body ustaw np. auto natomiast na lampie ttlauto i próbuj nic nie kosztuje a okaże się że lampa ma kolejną opcję! Ja kupiłem tanio lampę z 2 ręki jako 100% sprawna a była już trafiona (nie wiedziałem o tym i nie miała wielu opcji) oddałem do naprawy (wycena szkody gratis a Ty tylko zgadzasz się na to lub nie - koszt przesyłki) utargowałem 50 zł - bez przesadnej negocjacji. Zanim cokolwiek zrobisz na "zewnątrz" poobcuj z lampą, ściągnij instrukcję jeśli nie masz podaj adres wyślę! Mam lampę w wersji FL 36 bez tego (R).

MarekM, chyba mylisz funkcję przedbłysków (do redukcji czerwonych oczu) ze wspomaganiem AF. Wspomaganie AF to czerwona lampka na lampie. Redukcja czerwonych oczu to kilka dodatkowych błysków. I nie ma innej opcji. Lampy FL-36 i FL-50 nie produkują błysków do wspomagania AF.
Po twojej ostatniej wypowiedzi zgłupiałem i zajrzałem do instrukcji, aby potwierdzić to co wyżej napisałem i wynika, że mam racje.

MarekM
21.04.09, 22:20
Rodia nie pisałbym gdybym nie sprawdził, jeśli masz światło AF działa samoistnie a lampa błyska raz jak trzeba, gdy masz ciemno AF działa od delikatnych błysków (jednocześnie - jeśli masz ustawione czerwone oczka w body - załatwia czerwone oczka - jeśli nie masz ustawionych czerwonych oczek i tak błyska by AF zadziałał) lampy by dać światła tyle ile trzeba aby zdjęcie było OK! NIKOGO nie wprowadzam w błąd a niedowiarkom no cóż tylko doświadczenie osobiste pomoże! POZDRAWIAM!
ZGODNIE z instrukcją uszkodzoną lampę traktowałem jak sprawną!!!!!!

rodia
21.04.09, 22:25
Rodia nie pisałbym gdybym nie sprawdził, jeśli masz światło AF działa samoistnie a lampa błyska raz jak trzeba, gdy masz ciemno AF działa od delikatnych błysków (jednocześnie - jeśli masz ustawione czerwone oczka w body - załatwia czerwone oczka - jeśli nie masz ustawionych czerwonych oczek i tak błyska by AF zadziałał) lampy by dać światła tyle ile trzeba aby zdjęcie było OK! NIKOGO nie wprowadzam w błąd a niedowiarkom no cóż tylko doświadczenie osobiste pomoże! POZDRAWIAM!
ZGODNIE z instrukcją uszkodzoną lampę traktowałem jak sprawną!!!!!!

Nie ma takiej opcji. Powiedz na której stronie instrukcji o tym piszą. Pewnie coś z ustawieniami źle interpretujesz.

MarekM
22.04.09, 18:35
Rodi zanim napisałem te słowa POTWIERDZAJĄCE wcześniejsze stwierdzenie sprawdziłem - PRZEDBŁYSKI SĄ USTAWIA SIĘ AF i DAJE PEŁNE ŚWIATŁO dla zdjęcia!
A tak w ogóle jak ustawisz ostrość gdy jest ciemno w pokoju i AF nie ma siły zadziałać tylko przedbłyski lampy (wbudowanej) pomagają ustawić AF ale gdy podpinasz FL 36 to ona przejmuje na siebie to co czyni lampa wbudowana! NIE mam zamiaru z Tobą polemizować szukać czegoś w instrukcji, która jest ogólna z opcji body wynikają przedłyski, MENU PODŚW.AF - włączone, dołącz jeszcze funkcję czerwone oczy i jest OK. :)

Darekw1967
22.04.09, 18:50
Rodi zanim napisałem te słowa POTWIERDZAJĄCE wcześniejsze stwierdzenie sprawdziłem - PRZEDBŁYSKI SĄ USTAWIA SIĘ AF i DAJE PEŁNE ŚWIATŁO dla zdjęcia!
A tak w ogóle jak ustawisz ostrość gdy jest ciemno w pokoju i AF nie ma siły zadziałać tylko przedbłyski lampy (wbudowanej) pomagają ustawić AF ale gdy podpinasz FL 36 to ona przejmuje na siebie to co czyni lampa wbudowana! NIE mam zamiaru z Tobą polemizować szukać czegoś w instrukcji, która jest ogólna z opcji body wynikają przedłyski, MENU PODŚW.AF - włączone, dołącz jeszcze funkcję czerwone oczy i jest OK. :)

Witam !

Jak masz wlaczona FL 36 + opcja wspomaganie AF to nawet w
Ciemnym pokoju AF ustawi sie.

Testowalem to osobiscie ;)


Pozdrawiam

rodia
22.04.09, 18:55
Rodi zanim napisałem te słowa POTWIERDZAJĄCE wcześniejsze stwierdzenie sprawdziłem - PRZEDBŁYSKI SĄ USTAWIA SIĘ AF i DAJE PEŁNE ŚWIATŁO dla zdjęcia!
A tak w ogóle jak ustawisz ostrość gdy jest ciemno w pokoju i AF nie ma siły zadziałać tylko przedbłyski lampy (wbudowanej) pomagają ustawić AF ale gdy podpinasz FL 36 to ona przejmuje na siebie to co czyni lampa wbudowana! NIE mam zamiaru z Tobą polemizować szukać czegoś w instrukcji, która jest ogólna z opcji body wynikają przedłyski, MENU PODŚW.AF - włączone, dołącz jeszcze funkcję czerwone oczy i jest OK. :)

Ja też sprawdziłem zanim napisałem to co napisałem. Lampa wbudowana rzeczywiście błyska dla wspomagania AF, ale FL-36 nie przejmuje tej funkcji po podpieciu. FL-36 ma jedyną opcję wspomagania AF przez świecenie czerwonym światłem.
Istnienia "czerwonego światełka" chyba nie negujesz w FL-36. W takim razie powiedz, kiedy AF jest wspomagany przez czerwone światełko a kiedy przez przedbłyski.

Proszę niech się inni użytkownicy również wypowiedzą w tym temacie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Witam !

Jak masz wlaczona FL 36 + opcja wspomaganie AF to nawet w
Ciemnym pokoju AF ustawi sie.

Testowalem to osobiscie ;)


Pozdrawiam

Mozesz jednym słowem odpowiedzieć czy tobie FL-36 wspomaga AF czerwonym światełkiem czy przedbłyskami? (tak żeby było jasne)

MarekM
22.04.09, 19:24
Rodia bardzo mi przykro, że masz taki problem! Ja mam delikatne błyski piknięcie AF, czasem widzę te 3 czerwone koła i tyle! Zrozum miałem wcześniej uszkodzoną lampę, działała gorzej od tej wbudowanej teraz mam odwrotnie. Swoimi spostrzeżeniami się podzieliłem z innymi, nie chciałem Ciebie tym denerwować, a że u Ciebie jest coś inaczej nie znaczy to, że źle! Opisałem jak u mnie działa FL 36, Ty opisałeś jak sam to widzisz i doświadczasz. Ważne by każdy zadowolony był z tego co ma. Odwołujesz się do instrukcji FL 36 masz rację jak coś w instrukcji nie jest zapisane to Ty tego nie masz i to jest prawidłowe, to ja mam coś w lampie po naprawie zmienione ALE nie odeślę aby zrobiono tak jak TY masz! Jest dobrze jak mam :)

latimer
22.04.09, 19:30
Mam FL-36 i do ustawiania ostrości służy na pewno czerwone światło - wyświetla trzy prążkowane kółka odpowiadające punktom pomiaru AF.
Przedbłyski służą do redukcji czerwonych oczu.
Proponuję ustawić S-AF i wcisnąć spust do połowy, wtedy zapala się czerwone światło i ustawiana jest ostrość. Przedbłyski pojawiają się dopiero po wciśnięciu spustu do końca, kiedy ostrość jest już dawno ustawiona.

marwis
22.04.09, 20:15
Ja też sprawdziłem zanim napisałem to co napisałem.
Istnienia "czerwonego światełka" chyba nie negujesz w FL-36. W takim razie powiedz, kiedy AF jest wspomagany przez czerwone światełko a kiedy przez przedbłyski.

Proszę niech się inni użytkownicy również wypowiedzą w tym temacie.
zgadzam się absolutnie, wspomaganie AF to czerwone punkty, przedbłyski są tylko przy włączonej redukcji czerwonych oczu
jak w korpusie wyłaczy się wspomaganie AF to nie będzie czerwonych punktów

Darekw1967
22.04.09, 23:14
Ja też sprawdziłem zanim napisałem to co napisałem. Lampa wbudowana rzeczywiście błyska dla wspomagania AF, ale FL-36 nie przejmuje tej funkcji po podpieciu. FL-36 ma jedyną opcję wspomagania AF przez świecenie czerwonym światłem.
Istnienia "czerwonego światełka" chyba nie negujesz w FL-36. W takim razie powiedz, kiedy AF jest wspomagany przez czerwone światełko a kiedy przez przedbłyski.

Proszę niech się inni użytkownicy również wypowiedzą w tym temacie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Mozesz jednym słowem odpowiedzieć czy tobie FL-36 wspomaga AF czerwonym światełkiem czy przedbłyskami? (tak żeby było jasne)

Naciskam spust migawki do polowy i...
"na oko" widze czerwony wzor ktory wyswietla lampa po chwili
slysze sygnal dzwiekowy potwierdzajacy, ze AF ustawil sie i pozniej
jak wcisna spust do konca... to otwiera sie migawka i blyska lampa.

Dokladnie to samo jest w kompletnie ciemnym pokoju.

HrabiaMiod
22.04.09, 23:29
hmm.. a te przedbłyski to nie do czerwonych oczu?

rodia
23.04.09, 00:59
hmm.. a te przedbłyski to nie do czerwonych oczu?

Usiłowałem to wytłumaczyć kilka postów temu, ale mi nie poszło.

Korba
14.05.09, 15:50
Od dwóch dni testuję nowo nabytą (choc lekko używaną) FL-36 i jestem pod wrażeniem jej działania i współpracy z E-510. Dotychczas z cyfrówką uzywałem tylko lampy wbudowanej, a zewnętrznej lampy z Zenitem kiedyś. Takiej najprostszej, ruskiej, starożytnej.
Z kitowymi szkłami plus lampa otwierają sie całkiem nowe mozliwości, ale to akurat każdy wie.
I potwierdzam, FL-36 nie spawa (na szczęście) w celu wspomagania AF, a aparat ostrośc łapie w 9 na 10 przypadkach, nawet w całkowicie ciemnym pokoju. Spawanie lampy wbudowanej powodowało dodatkowy efekt na zdjęciu w postaci wk*****nej miny fotografowanej osoby :)
W weekend będę na zlocie motocyklowym, strzele zapewne kilka fot przy słabym swietle. Postaram sie co nieco może zaprezentowac.

darkelf
14.05.09, 16:02
Korba ale działa doświetlanie AF jakoś?

Korba
14.05.09, 18:44
Działa tak jak pisali poprzednicy. Czerwone okienko pod palnikiem rzuca na obiekt czerwony wzorek. I sprawuje się bardzo dobrze ten patent.

SPyCH
25.06.09, 17:28
Wszystkich którzy chcą wymienić sobie pierścień do lampy zapraszam do tematu:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=19245

DJWOJTASZEK
25.06.09, 22:00
A może poprostu w menu lampy wyłączone jest wspomaganie af i wówczas będzie wspomagał przedbłyskami tak samo jak wbudowana lampa w Olkach.

paakayttaja
25.06.09, 22:02
A może poprostu w menu lampy wyłączone jest wspomaganie af i wówczas będzie wspomagał przedbłyskami tak samo jak wbudowana lampa w Olkach.

Cooo...? Nie ma czegoś takiego. Jak masz założoną lampę, to FL-36 rzuca na fotografowany obiekt czerwoną siatkę. Nie zauważyłem, aby błyskała... W "menu lampy" (WTF...?) nie ma czegoś takiego.

SPyCH
20.12.09, 14:20
Mi tam w ogóle tak siatka czerwona nie świeci przy FL-36 i E-510. Nie wiem dlaczego, od początku chyba nie działało i nawet nie zauważyłem... da się bez tego żyć.

grizz
20.12.09, 14:28
Mi tam w ogóle tak siatka czerwona nie świeci przy FL-36 i E-510. Nie wiem dlaczego, od początku chyba nie działało i nawet nie zauważyłem... da się bez tego żyć.

Wyłączyłeś ją? ;)

onkiel
20.01.10, 11:03
Witam, mam FL36R i zaczalem sie bawic z funkcja RC i troche sie rozczarowalem :( myslalem ze lampa w aparacie nie bedzie blyskac po oczach zeby wyzwolic blysk lampy ustawionej na inny obiekt, ale jest bardzo podobnie jakby blysk wyzwalala fotocela... w czym zatem ma byc ta roznica :fotocela a rc?

galka91
20.01.10, 11:43
onkiel a jaki masz korpus? Może on nie obsługuje w pełni lampy bezprzewodowej...

NightCrawler
20.01.10, 11:54
Fotocela nie steruje lampą a tylko ją wyzwala, RC steruje lampą.

onkiel
20.01.10, 12:59
Mam E-520. steruje lampa a w jaki sposob ? czym steruje? chodzi mi o uzyskanie takiego efektu ze pierwszy plan jest dobrze doswietlony ( lub celowo niedoswietlony) a zeby tylko tlo rozjasnic (lampa zalozona do parasolki). czy blyskajaca lampka z body , steruje lampa i jej ustawieniami? bo tak zrozumialem.

epicure
20.01.10, 13:40
czy blyskajaca lampka z body , steruje lampa i jej ustawieniami? bo tak zrozumialem.

I dobrze zrozumiałeś.

hades
20.01.10, 15:17
Mam E-520. steruje lampa a w jaki sposob ? czym steruje? chodzi mi o uzyskanie takiego efektu ze pierwszy plan jest dobrze doswietlony ( lub celowo niedoswietlony) a zeby tylko tlo rozjasnic (lampa zalozona do parasolki). czy blyskajaca lampka z body , steruje lampa i jej ustawieniami? bo tak zrozumialem.

http://resources.olympus-europa.com//consumer/catalogs/41256904005028C0CF7434964771CF80C125745200220D1B_E-520%20PL.pdf

Strony od 74 do 75.

alvent
26.04.11, 14:07
Witam.
Podpiąłem lampę FL36R do E-30 i mam lekki luz po zablokowaniu pierścieniem. Na E-510 trzyma sztywno. Komunikacja odbywa się prawidłowo, jedynie lekko mnie irytuje ten luz. Zostawic to jak jest, czy "grzebać" przy pierścieniu?

Karol
26.04.11, 14:12
Witam.
Podpiąłem lampę FL36R do E-30 i mam lekki luz po zablokowaniu pierścieniem. Na E-510 trzyma sztywno. Komunikacja odbywa się prawidłowo, jedynie lekko mnie irytuje ten luz. Zostawic to jak jest, czy "grzebać" przy pierścieniu?
Ja bym zostawił, nie kombinuj z pierścieniem, szczególnie nie dokręcaj go mocno bo lubi pękać.

Bodzip
26.04.11, 14:15
Dokładnie jak Karol pisze - już były na forum opisywane przypadki uwalenia pierścienia.
Sposoby jego naprawy zresztą też :)

alvent
26.04.11, 14:24
Jak próbowałem dokręcić mocniej pierścień to przeskakuje i kręci się jakby od nowa. Czytałem wątek o wymianie pierścienia- sam się tego nie podejmuję.

Arni2003
1.05.11, 22:16
Mój też się "przekręcał" i okazało się, że jest pęknięty ... :-x
Kupiłem tą lampę niedawno, jako używaną. Przy kilku pierwszych użyciach nic takiego się nie działo, aż pewnego razu ... I dodam, że nie dokręcałem tego mocno.

Może ktoś podrzucić link do tematu z naprawą / wymianą pierścienia ?
Swój skleiłem, ale nie sądzę, żeby to na długo pomogło ...

Karol
1.05.11, 22:25
Może ktoś podrzucić link do tematu z naprawą / wymianą pierścienia ?


Proszę:
Pierścienie do FL-36 zamawiam! (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=19245)
Rozgrzebałem moją FL-36 (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=19198)
Lampa FL-36 - uszkodzenie pierścienia (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=8614)

sdsi
6.05.11, 23:24
od czego to zależy, że lampa czasami w trybie najzwyklejszym AUTO nie działa tak, jak należy - tzn:

- lampa błyska przy robieniu zdjęcia,
- ale nie działa np. zoom w lampie i aparat próbuje skorzystać z wbudowanej lampy?

to wygląda tak, że pomimo iż lampa błyśnie aparat jakby nie widział lampy.

sprawdzałem na dwóch aparatach - E-620 i E-510 i w obydwu miałem podobne symptomy. ale np. gdy nie działało mi to w E-510 to po przełożeniu lampy do E-620 działało, a później zadziałało także w E-510... :)

za każdym razem jednak lampa błyskała podczas robienie zdjęcia...

jaka jest reguła? :shock:

henry1
7.05.11, 00:57
od czego to zależy, że lampa czasami w trybie najzwyklejszym AUTO nie działa tak, jak należy - tzn:

- lampa błyska przy robieniu zdjęcia,
- ale nie działa np. zoom w lampie i aparat próbuje skorzystać z wbudowanej lampy?

to wygląda tak, że pomimo iż lampa błyśnie aparat jakby nie widział lampy.

sprawdzałem na dwóch aparatach - E-620 i E-510 i w obydwu miałem podobne symptomy. ale np. gdy nie działało mi to w E-510 to po przełożeniu lampy do E-620 działało, a później zadziałało także w E-510... :)

za każdym razem jednak lampa błyskała podczas robienie zdjęcia...

jaka jest reguła? :shock:


Może zanieczyszczone styki. Któryś ze styków nie kontaktuje.
Przekładanie lampy powoduje, że raz dobrze styka innym razem nie.
Sprawdź styki w lampie i w aparacie na gnieździe lampy.
Może trzeba je przeczyścić.

Moominek
7.05.11, 08:32
Miałem to samo. Styki przeczyść.
Wyklikane z mobilka

MarekM
27.10.11, 19:01
Lampę FL-36 sprzedałem kupiłem Metza 50 dedykowaną do OLYego. Może narażę się na burę ale warto było zamienić, żadnych problemów (cenowo ten sam przedział - tak kupiłem) sporo dodatkowych funkcji np. dowolny czas (w ramach możliwości sprzętowych), szybkość ładowania, wyzwalanie inną lampą, USB, ilość światła w błysku, WŁĄCZANIE.

Ziootek1971
28.10.11, 21:53
Też tak czas jakiś temu zrobiłem. Tyle, że w moim przypadku zamieniłem FL-36 na Metza 48 AF-1. Też jestem mega zadowolony z większego "błyskadełka". Zwłaszcza kiedy działa razem z akumulatorkami Sanyo Eneloop...