Zobacz pełną wersję : Tabela głębi ostrości dla Olympus SP-570UZ
zbyma72age
25.05.08, 01:06
Ponieważ na forach spotykam się ze zgłaszanymi problemami w zakresie "ostrzenia" i głębi
ostrości dla SP-570UZ pozwalam sobie opublikować pomocniczą tabelę, która wyjaśni pewne problemy o ile znajdzie się czas również na przeczytanie poradnika :
"Głębia ostrości i odległość hiperfok. w aparatach cyfrowych" (co prawda jest w nim mowa o C740UZ ale podstawy nic się nie zmieniają).
http://zbyma.republika.pl/pdf/Tabela_glebi_ostr_SP570UZ.pdf
Pozdrawiam
Zbyma, jesteś nieoceniony. Dzięki !
To się nazywa pomoc !!!
Szacun !
Dzięki za tabelę. Poradnik przejrzałam pobieżnie...nie wiem czy coś z niego zrozumiem..?:???:
Zbyszku: GŁĘBI a nie GŁĄBI ;)
Tabela gł. ostr. może być przydatna ,gdy mamy czas na przemyslenie ustawień .Jednak podczas normalnego użytkowania trochę kłopotliwa , chociaż nie powiem -ktos może sobie luknąc co jakiś czas . Najlepszym i najprostszym sposobem szybkiego sprawdzenia G.O. był stały pierscień na obiektywie z naniesionymi zakresami głebi od - do, w zależnosci od ustawień obiektywu , ale to dotyczy tylko obiektywów wymiennych , a szkoda bo można było zastosować taki pierscien równiez wtym aparacie . Z braku takiej pomocy, powinno wystarczyć określenie głębi poprzez wizjer - przeciez widzimy które przedmity są ostre ,zarówno te bliżej nas , oraz te oddalone i to jest własnie ten zakres głębi ostrosci przy danym ustawieniu obiektywu. Ale w tym aparacie chyba problem jest inny.pomimo ogniskowania pierscieniem - wielokrotnie /na plus i z powrotem na minus/wielokrotnie, nadal widzimy obraz nie wystarczająco ostry aby zdecydować sie na nacisniecie spustu.Więc tabele beda nie przydatne z tego wzgledu ze obiektyw jest taki jaki własnie jest czyli chyba niedopracowany konstrukcyjnie. Oglądałem ten aparat w sklepie, i jest tak..ustawiłem ostrosc na dany obiekt i było O.K. ,nastepnie zmieniłem ogniskowa ,iznów powróciłem na dany punkt i zdzwienie -pomimo wielokrotnych prób złapania ostrosci nie było to mozliwe .Na kilkanascie razy udało sie 4-cztery. nic dziwnego że wiele osób narzeka , bo to jednak bardzo irytuje . w koncu złapanie ostrości to podstawowe zadanie kazdego aparatu. Forumowicze którzy wstawiacie swoje zdjecia na forum powiedzcie tak naprawdę z ilu fotek musieliscie zrezygnować z powodu -własnie braku ostrosci ,chociaż warunki oswietlenia były dobre. . Tabela napewno dla wielu będzie przydatna,aby określic w jakim zakresie odległosci bedziemy mieli ostre elementy w wybranym kadrze .Ale nie ma wpływu na ostrosc np;osoby czy drzewa które są głównym tematem zdjecia, a to z tego powodu ze nie mozna tej ostrości uzyskać, pomimo wielu prób i dobrych chęci.Wychodzi na to że wypuszczono na rynek wiele niespełniających norm jakosciowych obiektywów,których budowa nie pozwala na powtarzalne efekty.Przeglądam zdjęcia CORSARZA,i widzę że sa naprawdę dobrze ostrzone ,.Wiec chyba trzeba trafić poprawny egzemplarz.
pozdrawiam ,Marek,
zbyma72age
25.05.08, 17:47
Zbyszku: GŁĘBI a nie GŁĄBI ;)
Najzupełniej się zgadzam, ale widać z dalszej części, że zrobiłem zwykłą literówkę, której niestety nie zauważyłem (lepiej w nocy nie pracować!).
Proszę więc Admina o poprawkę bo ja już nie mogę.
Pozdrawiam.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Kolega beycen napisał bardzo obszerny komentarz do opublikowanej Tabeli głębi ostrości
Ale jak napisałem:
"pozwalam sobie opublikować pomocniczą tabelę, która wyjaśni pewne problemy"
czyli inaczej dla kreatywnych fotoamatorów - co można z SP-570UZ ewentualnie wycisnąć w trybie manualnym.
Co do dalszych uwag odnośnie wątpliwego ostrzenia SP-570UZ
Najważniejszym jest wiedzieć że:
w aparacie SP-570UZ autofokus jest pasywny, ponieważ wykorzystuje jedynie światło zastane. Pasywny autofokus jest w porównaniu z aktywnym dokładniejszy, ale do ustawienia ostrości potrzebuje pewnego kontrastu na fotografowanych obiektach, układ optyczny się przesuwa, a układy elektroniczne starają się ustalić, w którym momencie tego ruchu obraz był najbardziej kontrastowy, czyli ma najbardziej wyraziste krawędzie. Może to być problemem na przykład przy fotografowaniu we mgle lub przy niedostatecznym oświetleniu czy przy jednokolorowych płaszczyznach o jakiś drobnych i mało kontrastowych detalach. W takiej sytuacji nie ma innej możliwości jak przejść na ręczne ustawianie ostrości.
System iESP (intelligent Electro Selective Pattern) odszukuje najlepszy punkt do ustawiania ostrości przez ocenę kontrastu, procesor analizuje obraz z matrycy i mierzy kontrast pomiędzy sąsiadującymi punktami wybranego obszaru, na ogół na czujnikach liniowych reagujących na linie pionowe, typowo są to paski 100 lub 200 pikseli na matrycy. Miarą kontrastu jest różnica jasności punktów obrazu i elektronika szuka punktu z największą różnicą jasności (natężenia światła padającego na piksel). Można powiedzieć tak, przy braku ostrości sąsiednie piksele będą miały podobny poziom jasności (odcień szarości), podczas gdy przy dokładnym ustawieniu ostrości zmiana ich jasności będzie skokowa.
Procesor analizuje odczyty z każdego piksela i tak reguluje silniczkiem układ soczewek w obiektywie, by kontrast ten był największy. Zatem im bardziej kontrastowy obraz, tym szybciej aparat złapie ostrość.
Dlatego nie należy celować obiektywem w środek jednokolorowych płaszczyzn na jakimś drobnym i mało kontrastowym detalu – ostrości nie uzyskamy pomimo różnych zabiegów, w takich przypadkach autofokus może działać nieprawidłowo. W takich sytuacjach należy ustawić ostrość na kontrastowy obiekt (jaskrawy wzorek) znajdujący się w tej samej odległości, co obiekt, który ma być ostry na zdjęciu (zastosować blokadę ostrości), a następnie przekomponować ujęcie i dopiero wykonać zdjęcie.
Bezwzględna większość nieostrych zdjęć jest uzyskana przy fotografowaniu w ekstremalnych warunkach – pełny zoom i półmrok (lub mgła).
W im gorszych warunkach oświetleniowych będziemy się starali fotografować tym mniejsza jest dokładność ustawienia ostrości.
Korzystając z pomiaru SPOT – ostrość ustawiana jest tylko środkowym czujnikiem. Zawsze mamy pewność, że aparat ostrzy tam, gdzie chcemy!. Warte ciągłego używania, szczególnie przy zdjęciach macro.
Dodatkową pomocą może być informacja, że „inteligencja” SP-570UZ lepiej sobie radzi, gdy w kadrze są linie pionowe i ukośne, a nie poziome. Jeśli obiekt nie ma linii pionowych przytrzymujemy aparat w pozycji pionowej, ustawiamy ostrość, korzystamy z funkcji blokady ostrości, po czym ustawiamy aparat ponownie w pozycji poziomej i wykonujemy zdjęcie.
Najczęstsze przypadki, kiedy nie można ustawić ostrości lub ostrość jest ustawiana błędnie, zostały również podkreślone w instrukcji dołączanej do aparatu, z tym że ani słowem nie mówi się tam z jakich powodów technicznych tak się dzieje.
Często pomimo stosowania róznych trików aparat nie radzi sobie z oceną odległości. Trudności sprawiają zwłaszcza zdjęcia wieczorne lub nocne i mgła. Dzieje się tak, ponieważ analizowany jest obraz z matrycy, który odczytywany jest 30 razy na sek. Jeśli jasność sceny spadnie poniżej 1/30 sek., kontrast rejestrowanego obrazu stanie się zbyt mały, aby układ AF dał sobie radę.
Z tego powodu elektronikę SP-570UZ możemy wspomagać przez włączenie AF illuminator ( lampka wspomagania AF).
Nie należy ustawiać AF w iESP (szczególnie przy gorszych warunkach oświetleniowych) bo wtedy rzeczywiście SP-570UZ ostrzy gdzie chce (tam gdzie wg niego jest większy kontrast!). Czyli rzeczywiście ustawianie ostrości w AF przy iESP jest bardzo zawodne.
Czasem z trudem łapie ostrość a czasem zachowuje się dziwnie. Łapie ostrość (sygnalizacja dźwiękowa + zielony prostokącik) ale obraz jest rozmyty i nieostry, zwalniamy przycisk i próbujemy jeszcze raz a on z uporem powtarza ten sam błąd. Dopiero lekka zmiana zoomu lub kadru wytrąci go z tej niemocy!.
Przeglądałem zdjęcia CORSARZA, i są naprawdę dobrze ostrzone, ale równocześnie wiem że generalnie stosuje się do zasady, którą podałem powyżej i poleca ją innym na forum Optyczne.pl. Osobiście stosuję ją od kiedy zacząłem używać C740UZ bo to był ten sam problem. Obecnie jestem w posiadaniu SP-570UZ i nie narzekam
Wiec chyba nie trzeba trafić na poprawny egzemplarz, ale wiedzieć co w trawie piszczy.
Linki do wielu stron ze zdjęciami i testami podałem:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=10060&page=16
Pozdrawiam
Dzięki za dobre słowa na temat ostrości moich zdjęć z SP-570 ale ... troszkę Photoshopa też w tym jest ... No chyba, że bierzecie to pod uwagę również, że są lekko wyostrzane programowo.
ZBYMA-,zgadzam sie z Tobą całkowicie ,bardzo dokładnie opisałes cały proces pracy autofokusu, i tak to sie własnie odbywa.Ale te próby w sklepie z różnym skutkiem wykonywałem tylko i wyłącznie recznie--pierscieniem, motyw wybrałem specjalnie dobrze oswietlony i łatwy do złapania ostrości -a jednak róznie to wychodziło.
EFEKT-sztuczka z liniami pionowymi i przejscie na poziom ,-dobra nawet bardzo dobra,ichyba w wielu przypadkach jedyne wyjście ,no i szybkie a najwazniejsze że skuteczne.
CORSARZ,-zdjecia np;wnetrze smigłowca tzn. pulpit wyposażony wkilkaset drobnych szczegółów ,po powiekszeniu nadal widać bardzo dobrze wszystkie drobiazgi , a niektóre własnie są widoczne dopiero po powiększeniu ze względu na ich małe rozmiary .
Można śmiało wyciąć dowolny obszar i zrobic jako osobne zdjęcie .Możesz mieć powód do zadowolenia z wyboru tego aparatu . O taką jakosc mi chodzi ,okreslam ją jako właściwą i prawidłową . Oby mój model był równie dobry..
Zbyszek jest jak zwykle nieoceniony. Brawo :)
CORSARZ,-zdjecia np;wnetrze smigłowca tzn. pulpit wyposażony wkilkaset drobnych szczegółów ,po powiekszeniu nadal widać bardzo dobrze wszystkie drobiazgi , a niektóre własnie są widoczne dopiero po powiększeniu ze względu na ich małe rozmiary .
Można śmiało wyciąć dowolny obszar i zrobic jako osobne zdjęcie .Możesz mieć powód do zadowolenia z wyboru tego aparatu . O taką jakosc mi chodzi ,okreslam ją jako właściwą i prawidłową . Oby mój model był równie dobry..
No i właśnie ten model jest do zakupienia na allegro :
http://www.allegro.pl/item715951275_olympus_sp_570_uz_akcesoria.html
Pozdrawiam
Powered by vBulletin? Version 4.2.5 Copyright Š 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.