PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa dni z życia Cokina IR



Marylka
24.05.08, 00:36
Tak przy okazji dla tych co chcą kupić Cokin IR.

1 dzień.

Ostatnio kupiłam Cokina IR ze względu na rozmiar średnicy szkiełka 77mm, bo w porównaniu z Hoya to ok 300 zł różnicy więc niby po co przepłacać - kupiłam. Filterek dotarł ładnie zapakowany wszystko ok. Po kilku minutach zabieram aparat, statyw i filtr. Rozkładam sprzęt filtr na holder pstrykam zdjęcie coś ciemno, zwiększam czas naświetlania ok 10s, pstryk zdjęcie patrzę na monitorek a tu jakieś jasne plamy. Robię następne zdjęcie i to samo jeszcze kilka zdjęć i to samo. Jakieś plamy jasne, smugi hot spoty. Trochę się zdenerwowałam, po głowie czarne myśli że może matryca, może obiektyw że aparat do d... . I co mnie zastanowiło? to że filtr przepuszcza światło i przez obiektyw wpada lewe światło. Po chwili namysłu holder poszedł w ruch. Troszkę podpiłowałam holder tak żeby w miejsce tam gdzie polar wchodzi wszedł IR. Resztę gdzie jeszcze światło przebijało sie zakleiłam taśmą izolacyjną :). Zakładam holder na adapter robię zdjęcie patrzę na monitorek - jest już dobrze ale w jednym miejscu pokazuję sie hot spot.

2 dzień.

Poszłam do miasta i kupiłam UV Hakuba za 30 zł najtańszy odkręciłam tą ''zakrętkę'' co trzyma szkło wyjęłam szkło i pojechałam do znajomego szklarza. Ten odrysował średnice na Cokinie i przejechał diamentem i nic :( tragedia . Trochę sie zdenerwowałam bo nic nie mógł zrobić a został tylko ślad po diamencie. Nie podarowałam i co tu robić ? Idąc tak ulicą pomyślałam że może jakiś tokarz albo ślusarz i weszłam do faceta co klucze dorabia, powiedziałam o co chodzi i zapytałam czy podejmie się tego. Wziął IR popatrzył i powiedział że chyba nie zrobi tego, ale ''ruszyłam jego ambicję'' mówiąc mu że to nowe doświadczenie i powinien spróbować itp. Włączył szlifierkę dobrał kamień i powoli zaczął jechać Cokina. A śmierdziało, a co się z niego pyliło :). I tak po 10 minutach dopasował do oprawki. Pytam ile Pan zarobił ? chwilę pomyślał ( a ja już tak sobie myślałam że zedrze ze mnie z 50 zł ) i powiedział 5 zł. Zapłaciłam i biegiem do domu :) sprawdzić czy jest ok ? Zakładam filtr pstrykam zdjęcie i jest super żadnych plam , przejaśnień, hot spotów. Teraz czekam pogody :) bo jak narazie to tylko pada

Można to potraktować jako poradnik - '' Zrób to sam'' Cokin IR in Hakuba jednakże wszelkie przeróbki każdy bierze na swoją odpowiedzialność :)

rocco
24.05.08, 08:03
Właśnie przymierzalem sie do tego filtra...
Dzięki Marylka, chyba wykosztuje się na Hoyę.

salvadhor
24.05.08, 08:14
Hoho, Polak potrafi :)

Marylka
24.05.08, 11:22
Właśnie przymierzalem sie do tego filtra...
Dzięki Marylka, chyba wykosztuje się na Hoyę.

Jest jeszcze coś takiego:
http://allegro.pl/item369113549__suntec_ir_infrared_77mm_77%5D_r72_i r_720_.html

Ciekawe jak ten filtr się spisuję. Co do Cokina to narazie jeszcze go nie testowałam.

rocco
24.05.08, 11:53
Widziałem te aukcje, nawet mam w obserwowanych ;)
Nie wiem jednak, jak to się sprawuje, nie znam żadnych opinii.
Zaryzykować :?: :roll:

Marylka
24.05.08, 12:44
Trudno powiedzieć, jednakże Hoya to Hoya. już sprawdzona. A co do Cokina to jak narazie to nie miałam okazji przy dobrej pogodzie go sprawdzić. Robiłam przy mocno pochmurnej pogodzie i niestety ale nie udało w żaden sposób wpłynąć na kolor zdjęcia. Wszystkie były czerwone. Od 2500k - 7500k i to samo czerwony kolor.

rocco
24.05.08, 13:03
Kolorki to do zrobienia dopiero w sofcie.

Marylka
24.05.08, 13:12
Tak, ja wiem to, tylko dlaczego z poziomu aparatu nie da się wpłynąć na WB wszystkie fotki czerwone na każdej temperaturze. A i PS to jakoś też ciężko idzie. Przy Hoyi nie miałam problemów z kolorami.

dzemski
24.05.08, 13:14
Marylka: po to predefiniowany balans bieli. Weź czerwoną kartkę i ustaw na niej punktowy, bądź załóż filtr i ustaw WB na białej kartce. Gwarantuję, że będzie dobrze. Bez tego zawsze będzie czerwono, ponieważ filtr IR to po części filtr czerwony.

Marylka
24.05.08, 13:25
Marylka: po to predefiniowany balans bieli. Weź czerwoną kartkę i ustaw na niej punktowy, bądź załóż filtr i ustaw WB na białej kartce. Gwarantuję, że będzie dobrze. Bez tego zawsze będzie czerwono, ponieważ filtr IR to po części filtr czerwony.

Tak też już myślałam o tym, dzięki za podpowiedź. Narazie pogoda nie dopisuje, może jutro będzie lepiej.

rocco
24.05.08, 13:25
O to Ci chodziło?
Nie zrozumialem, oczywiście Dzemski ma rację.

salvadhor
24.05.08, 13:34
A nie wystarczy robić zdjęć w raw'ach i sobie potem przy wywoływaniu na kompie balans bieli ustawić jaki pasuje?

Marylka
24.05.08, 13:37
Chodziło mi o WB. Przy Hoyi ustawiałam temperaturę np 4000k i już miałam zdjęcie w odcieniu niebiesko - fioletowym a im wyższa temperatura to zdjęcia wchodziły w czerwień . A teraz gdy mam Cokina wszystkie wychodzą mi czerwone.

dzemski
24.05.08, 13:49
salvadhor: niestety nie, nic z tego nie wyjdzie

dog_master
24.05.08, 14:16
WB sie "skonczy" i nadal bedzie zle...

Marylka
24.05.08, 15:02
A nie wystarczy robić zdjęć w raw'ach i sobie potem przy wywoływaniu na kompie balans bieli ustawić jaki pasuje?

Oczywiście robię w Raw, ale nic nie pomaga. W ACR przesuwam suwak z temperaturą i prawię nic się nie zmienia kolor, dalej jest czerwony + odcień magnety.

Kris_1
24.05.08, 17:23
Marylka: po to predefiniowany balans bieli. Weź czerwoną kartkę i ustaw na niej punktowy, bądź załóż filtr i ustaw WB na białej kartce. Gwarantuję, że będzie dobrze. Bez tego zawsze będzie czerwono, ponieważ filtr IR to po części filtr czerwony.

Jak ustawić z filtrem, kiedy za każdym razem krzyczy "ujemna wartość BB" ?
Bez filtra, to chyba trzeba dobrać właściwy kolor czerwony na kartce do tej Hoya'i ... hmm

dzemski
24.05.08, 17:38
dokładnie
najlepiej ustawić na monitor komputera
malujesz czerwony obrazek z rozmiarze pulpitu i odpalasz go
próbujesz ustawić WB, jak się nie udaje to rozjaśniasz monitor itd, aż do złapania WB przez aparat

Kris_1
25.05.08, 15:22
Się uparłem :) wybacz :oops: . Nie działa.
Wziąłem pipetą wzorzec z obrazka z filtrem (R,G,B = 153, 51, 51), zrobiłem jak sugerowałeś, z całego ekranu pomiar WB (musiałem sporo rozjaśnić i dać ISO 800 z długim czasem aby złapał i zaakceptował, ale na wyświetlaczu pokazał bardzo rozjaśniony, prawie biały obszar).
No i mam. Teraz jak na tym WB robię zdjęcie, to białe obszary mam w kolorze zielonkawym. No i najważniejsze - obok monitora postawiłem białą kartkę, na monitorze wyświetlony wzorzec, zdjęcie i .... kartka zielona a monitor czerwony.
Monitor powinien być biały. Tak ?

dzemski
25.05.08, 15:50
na LCD aparatu po złapaniu WB na czerwony monitor powinienes mieć biało.

acha, nie napisałem, że na LCD to raczej kiepsko działa w związku ze słabą możliwością kontroli jasności.

Trzeba wtedy majstrowac nasyceniem kolorów.

Kris_1
25.05.08, 16:41
Przed chwilą na moment wyszło słońce i jedyny pomiar WB jaki mogłem zrobić, to z IR na obiektywie - tylko na słońce. Na zieloną, nasłonecznioną przez chwilę trawę krzyczy "ujemna wartość BB".
Z ustawionym na słońce - mam trawę białą, chmury białe, nieba czystego brak.
Podobno od jutra pogoda ma się poprawić.

dzemski
25.05.08, 16:45
Kris:
ALBO
1. Filtr na obiektyw i biała kartka (może tez być szara)
ALBO
2. Bez filtra na obiektywie i czerwona kartka

to proste, nie kombinuj.

Kris_1
25.05.08, 17:32
Dzięki. Kombinuję, bo punkt 1 na którym mi najbardziej zależy nie działa.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Z WB na słońce, po zamianie kanałów R,B:
http://img389.imageshack.us/img389/3027/p5259929test1hs2.jpg
E-510, 14-54, ISO 100, f/5,6, 8sek
Jakieś tam kolory wychodzą, ale ta dominanta czerwieni ....

Kris_1
26.05.08, 02:54
Marylka: co sądzisz o tej kolorystyce? nie daje mi to spokoju ....
Można to nadrobic obróbką?

dzemski
26.05.08, 09:35
Kris_1 - lepiej nie będzie. Dobrze Ci wyszło.

rocco
26.05.08, 09:45
Poza tym fotografie w IR bardziej podobają mi się jako BW niż w kolorze :roll:

Gundi
26.05.08, 13:20
Dzięki. Kombinuję, bo punkt 1 na którym mi najbardziej zależy nie działa.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Z WB na słońce, po zamianie kanałów R,B:
http://img389.imageshack.us/img389/3027/p5259929test1hs2.jpg
E-510, 14-54, ISO 100, f/5,6, 8sek
Jakieś tam kolory wychodzą, ale ta dominanta czerwieni ....

bardzo mi się podoba

Marylka
26.05.08, 18:38
Marylka: co sądzisz o tej kolorystyce? nie daje mi to spokoju ....
Można to nadrobic obróbką?

Moim zdaniem jest bardzo dobrze, możesz by spokojny :) Powiedz mi czy to Hoya czy Cokin ?

Kris_1
26.05.08, 21:24
Marylka: to Hoya. Sorry, bo offtop do Twojego wątku.
Rocco: jak obetniesz do BW, to stracisz 90%. Żaden odcien szarości nie odda kolorów roślin (każdy rodzaj [gatunek] inaczej świeci). Niczym nie będzie się różnić stojąca woda od czystego nieba. Budynki bez roślinności tylko na tle nieba może i można BW, tylko po co?
Obcinając kolory nie odróżnisz lasu naturalnego od plantacji drzew.

Dzięki wszystkim za pocieszające słowa otuchy, ale mnie nadal się to nie podoba :twisted:.
Nie mogę znaleźć pewnej strony na której zdjęcia w IR wprawiły mnie w zachwyt. Miałem wtedy kompakt i od razu zachorowałem na Hoye. Mało tego - tam był dokładny opis co i jak z przykładami, obróbką i poradami m.in. jak pozbyć sie tego rozjaśnienia pośrodku (zaślepka wizjera nie pomaga), jaki filtr w jakich sytuacjach, kąt padania promieni słonecznych i sporo testów aparatów.
Pamiętam tylko że należy robić to samo ujęcie z filtrem i bez.
Po reinstalce systemu wcięlo mi trochę linków. :cry:

Będę pracował dalej nad tym.

witia
11.09.12, 18:59
I ja zacząłem walkę ze swoim P007.
Czuję, że się poddam.
WB na czerwony - mój moniotor - "kicha" - nawet przy 100% rozjaśnieniu:evil:
Może jutro - w słońcu ??????
A to musi być R-255; G-0; B-0 ? Czy jakiś "czerwonopodobny" teżmoże być?
Pozdrawiam.