PDA

Zobacz pełną wersję : OMD-EM10ii i balans bieli z flashem



ju79
1.09.20, 10:32
Hej.

Problem: OMD-EM10ii ignoruje ustawienia balansu bieli, kiedy podpięty jest flash.

Przykład:
Ustawiam balans bieli na 2000K. Strzelam zdjęcie bez flasha, wszystko jest niebieskie (i tak powinno być).
Włączam flasha z żelem CTO, strzelam z flashem. Balans wciąż na 2000K, więc tło do którego flash nie dociera powinno być niebieskie, a główny temat oświetlony flashem neutralnie biały.
Tymczasem aparat to drugie zdjęcie strzela z balansem ok 4500K kompletnie ignorując moje ustawienie, więc wszystko jest zbyt ciepłe, a główny temat pomarańczowy.

W instrukcji znalazłem tylko że balans bieli jest ustawiony na auto w trybie color creator - którego nie używam.
Oczywiście, mogę balans bieli sobie potem poprawić w LR edytując RAWa, ale przyjemnie byłoby od razu na wyświetlaczu widzieć pożądany efekt.

Ktoś już się zetknął z tym problemem?

Dzięki
Janek

wyszomir
1.09.20, 11:22
Nie mam w tej chwili przy sobie tego aparatu, ale sprawdź ustawienia w Menu Własne, pozycja G (Kolor/WB), i dalej siódma pozycja - ustawianie balansu bieli w celu użycia z lampą błyskową. Wydaje mi się, że można tam ustawić, czy po otwarciu lampy balans bieli ma pozostać taki, jak ustawiono czy automatycznie zmienić się na balans do lampy błyskowej.

ju79
1.09.20, 15:01
Działa - dziękuję! :)

fotna
1.09.20, 15:53
Możesz to zmienić - zakładka G -wiersz piorunu + WB