PDA

Zobacz pełną wersję : Canon G3 Olympus c750 co wybrać a może c5050 poradźcie



guliwer
13.06.03, 16:38
Poradźcie bo sam już nie wiem, zależy mi na stopce na lampe, zdjęcia robię raczej amatorsko , c5050 mi sie podoba ale cena jest barierą poradźcie może jednak warto dozbierać te pare stuwek na c5050 pozdrawiam Guli

miro
14.06.03, 08:49
stopke ma kazdy z nich :-)

guliwer
17.06.03, 05:37
No dobra że maja stopke to już ustaliliśmy i co dalej? czy G3 z zoomem 4x czy c750 z poteżnym zoomem 10x czy c5050 z zoomem x3 jasnym obiektywem i 5-oma MP (oczywiscie zoom cyfrowy mnie nie intresuje) czy ktoś porównywał zdjecia z Canona ze zdjęciami z Olympusów :?: :?:

constrictor
17.06.03, 10:52
Mam c5050 i jestem z niego bardzo zadowolony. Przed zakupem oczywiście przejrzaem tony testów i opisów. Generalnie wśród fachowców panuje opinia, że c5050 robi dużo bardziej ostre zdjęcia niż g3. Zaletą g3 jest natomiast praktycznie brak zauważalnego szumu i aberrancji chromatycznej. Ze swoich doświadczeń z c5050 wiem, że zdjęcia są naprawdę wysokiej klasy a jeśli chodzi o szumy, to są znane bardzo dobre sposoby na ich redukcję (np. Neat Image). Ogólnie c5050 jest aparatem wyższej klasy niż g3 i dopiero lustro d60 lub 10d bije olka. Ogólnie mnogość funkcji, bardzo jasny obiektyw, ergonomia sprawiają ,że jest on moim (i nie tylko) zdaniem zwycięzcą. A 740 i 750 to jednak klasa niżej.

miro
17.06.03, 18:59
dajcie mu wina, dobrze goda. :-)

guliwer
27.06.03, 21:18
a wiec już w nadchodzącym tygodniu stanę się szczęśliwym posiadaczem c5050(jak nie wystąpią jakieś problemy), dzięki za pomoc w dokonaniu wyboru, pozdrawiam Guli :D

Hans
2.07.03, 17:14
dajcie mu 2 razy wiecej wina:)) gada jak najlepiej - wlasnie tylko jednym z minusow c5050 jest ta cholerna aberrancja chromatyczna, jedyne co wtedy pozostaje to zwiekszyc przyslone i po bolu , gozej jezeli potrzeba wlasnie szerokiej przyslony :( ale wybor jak najbardziej trafny :D

guliwer
3.07.03, 02:11
wybaczcie to pytanie mnie sktomnemu laikowi,co to jest do cholery ta ''aberacja chromatyczna'' może mi ktoś rozjaśni w głowie :?:

bazi
3.07.03, 08:33
Wada ukladu optycznego polegajaca na ogniskowaniu w roznej odległosci, swiatla o roznej dlugosci fali. W miejscu gwaltownych przejsc tonalnych miedzy ciemnym i b.jasnym obiektem (najczesciej niebo) wystepuja przeklamania w kolorach i obraz na zdjeciu ma w tych miejscach kolorowe (FIOLETOWE) obwodki.

http://www.foto-net.pl/poradnik/poradnik65.html

Nastepnym razem polecam Google... :]

Hans
3.07.03, 10:05
no niestety to troche denerwuje :(

guliwer
4.07.03, 02:44
c 5050 zakupiony powoli się z nim oswajam jednak nie żałuje tych paru stuwek w porównaniu do G3 który po pierwszym kontakcie wydawał mi sie szary smutny i plastikowy c 5050 to naprawde fajna maszyna, narazie mi sie wszystko podoba fajnie działa z moją lampą Metz,narazie tyle pierwszych wrażeń zobaczymy co wyjdzie w ''praniu''

dzięki za wyjaśnienia w sprawie aberacji, strona też ciekawa
pozdrawiam

Grzesiu
4.07.03, 11:00
constrictor

"A 740 i 750 to jednak klasa niżej."


powiedziałeś to z nerwów że kupiłeś c5050 a niedlugo potem olympus wprowadzil c740 i c750? Robiles c740 i c750 zdjecia?

wyjasnij nam wszystkim dlaczego c5050 jest o klase wyzej, ja sam chetnie sie dowiem.

constrictor
4.07.03, 12:17
Po pierwsze jasność obiektywu i klasa soczewek. Po drugie liczba funkcji. Po trzecie Matryca, po czwarte wykonanie. Po piąte przeznaczenie aparatu (sam producent stawia c5050 na tej samej pólce HIGH END co e-10 i E-20 - zobacz na stronie). Po szóste opinia importera "Eurocoloru". Po siódme opinie fachowych serwisów np. dpreview, Imaging, Steves-digicams. Po ósme c5050 kupiem dlugo po wprowadzeniu c740 i niedlugo po wprowadzeniu c750. Po dziewiąte w żadnym przypadku nie żauję zakupu i dalej uważam ,że 5050 nie jest aparatem który można porównywać c 7xx, poprostu jest to tak jakby porównywać dajmy na to Mercedesa klasy E z klasą C.
Pozdrawiam

Hans
4.07.03, 12:20
to sa dwie rozne klasy aparatow, ehhh zeby tak c5050 mial taki zoom jak 740 to bylby chyba najlepszym aparatem :D
Pozdr

constrictor
4.07.03, 12:50
Ja osobiście preferowabym bardziej możliwość wymiany obiektywów w c5050, ponieważ uważam, że zastosowanie obiektywu dajmy na to : 35-350mm (ekw.) odbiloby się na jakości otrzymywanych zdjęć. Jak dotąd najlepsze (czyt. najdroższe) obiektywy to takie które mają stalą ogniskową lub zmienną ale w wąskim zakresie.
Poizdr.

Grzesiu
4.07.03, 14:29
Ale co to maja byc za argumenty? 5 mpixeli? a zrobmy moze test, ja zrobie zdjecie moim c740 podobne do tego jakie zrobicie wy z c5050, jesli ktos odrozni jakoscia te dwa zdjecia to skrzyne piwa stawiam.

Panowie, wy na te parametry jestescie tak slepo zapatrzeni ze przestajecie zauwazac co tu jest najwazniejsze.

Drukujecie z c5050 plakaty jakies czy co? wykonam fote na c740 i zrobie ją w A4, zrobcie to samo ale tym 5mpixelowym, nikt nie zauwazy roznicy, pod mikroskop musielibyscie wziasc.

Natomiast opcje manualne sa podobne w 550 i 740, tu juz praktycznie w tym przedziale cenowym powyzej 2500 zlotych roznice sie zacieraja. Ja rozumiem jakbyscie porownywali aparat za 1200 z tym za 2600 i dalej, pamietajcie ze juz od 2 mpixeli zdjecia sa o niebo lepsze niz te wykonane na tradycyjnych lustrzankach. Teraz moi drodzy nie liczy sie juz kasiora wydana na aparat, od tej ceny licza sie umiejetnosci

Natomiast pochwalilbym tego c5050 gdyby mial zakres czulosci od iso 50 do 1600.........ale nie ma

nie ma tez porzadnego zooma i prosze nie narzekajcie na tego zooma skoro nie umiecie nim zdjecia robic. To jasne ze powstaja duze szumy, ale mozna zadbac aby ich nie bylo.


Aparat "klase lepszy" to inaczej przelom, c5050 w stosunku do c740 przelomem nie jest. Panowie ja wydajac kase na c740 mialem wyrzuty,bo za ta cene mozna miec profesjonalny tradycyjny aparat, wyobrazam sobie co czuliscie WY, wydajac ponad 3 tysiace zlotych na c5050

miro
4.07.03, 14:48
oj Grzesiu, spokojnie i bez nerwów, c740 i c5050 to dwie zupelne rozne linie aparatow... c5050 to lepszy aparat do normalnych zdjec, za to c740 ma za****sty zoom i to jego głowna zaleta, pry tym zdjecia sa i tak na wysokim poziomie...

miro
4.07.03, 14:51
pamietajcie ze juz od 2 mpixeli zdjecia sa o niebo lepsze niz te wykonane na tradycyjnych lustrzankach.


nono to teraz to dowaliles... ciekawe w czym :lol: :lol: :lol:

Cyfrowka to przeewszystkim wygoda... i widac ze miales malo do czynienia z klasyczna lustrzanka... powiem Ci tak mi tam brakuje np. ustawiania ostrosci obiektywem...szybkosci lustrzanki...


c5050 ma jasniejszy obiektyw jezeli wiesz co to znaczy... :lol:
i nie napinaj sie takna forum bo z wiedza u Ciebie słabiutko....

przeprszam ze sie troszke unioslem
pozdrawiam.

Grzesiu
4.07.03, 14:54
Po drugie liczba funkcji - argument godny szpanera, im wiecej bajerkow tym lepiej. Mam nadzieje ze ten gadzet sluzy ci do robienia zdjec:)

Po trzecie Matryca - no dobra, ale co z tą matrycą? matryca......ale co matryca? ona robi zdjecia w 3d?

po czwarte wykonanie - zaraz powiesz pewnie ze c5050 jest metalowy a c740 plastikowy (sa tacy ktorzy uwazają ze metal jest lepszy od plastiku i ni cholery nie mam pojecia czemu tak ludzie uwazaja) to taka moda, ktos krzyknie "ja piernicze metalowa obudowa!!!!" a potem wszyscy nie wiedziec czemu sie zachwycają
Mam nadzieje ze takie aparaty nie rdzewieją

(oczywiscie ja tylko gdybam ze jest metalowy) tylko ze co rozumiec pod pojeciem "wykonanie"? tego chyba nikt nie wie, ani on sam a ni ja:)

Po piąte przeznaczenie aparatu (sam producent stawia c5050 na tej samej pólce HIGH END co e-10 i E-20 - zobacz na stronie) - gdybys produkowal cos co warte jest 4 tysiace zlotych to tez zachwalalbys ten produkt:)

Po szóste opinia importera "Eurocoloru". Po siódme opinie fachowych serwisów np. dpreview, Imaging, Steves-digicams - oni podobnie jak ty zachwycają sie czyms czym zachwycac sie nie trzeba

klasa soczewek - masz labolatorium w ktorym badasz soczewki? czy wystarczy aby jeden facet krzyknal "klasa soczewek!" abys zaczal ten slogan powtarzac? powiedz mi, czym roznią się twoje soczewki od moich i w jaki sposob sie te roznice objawiają (jakis przyklad podaj w spadku jakosci zdjec lub podwyzszeniu tej jakosci, ale ptrosze o konkretny przyklad, nie jakies dyrdymały ktore powtarzasz jak papuga)

to moze tak konkursik? ja robie foty c740 a ty swoim c5050? wezmy moze kogos trzeciego do konkursu kto bedzie robil foty aparatem za 1000 zlotych? moze wtedy zrozumiesz czym jest ta KLASA na ktora sie tak powolujesz.

pa:)

constrictor
4.07.03, 15:02
Ot co! Tak się akurat sklada, ze znajomy ma 740-stkę i mialem okazję się pobawić. Mam zdjecia robione na a4 i niestety 3mpix to za malo dla tego formatu. Oczywiscie zdjecie wyglada jako tako ale nie ma zadnej rewelacji. C5050 natomiast w formacie a4 spisuje się rewelacyjnie (subietkywna ocena). Ja akurat robię zdjęcia gównie w dużych formatach i w tej materii niestety 740/750 nie wystarczy. Z c5050 robilem zdjecie pamiatkowe na zamowienie "rodzinne" w formacie 30x45 czyli circa a3 i dopiero w tym formacie widac ,że to cyfra. Inną kwesią jest, iż zdjęcia takie ogląda się raczej z odlegości minimum 1 metra - a wtedy nie widać kiepskiej jakości. Oczywiście jeśli chodzi o zdjęcia dzikich zwierząt itp (tam gdzie potrzeba dużych ogniskowych) to 740 nie ma sobie równych, ale do większości innych zastosowań górę bierze c5050. Teoretycznie duża matryca może zastąpić duży zoom - np z martycy 20 Mpixelowej można z powodzeniem kadrować zdjęcia i wtedy mamy to samo co otrzymalibyśmy za pomocą dużego zoom-a bez niedogodności jakie występują przy jego stosowaniu (Ale to tylko teoria i może w przyszości...)
Pozdr.

Grzesiu
4.07.03, 15:05
nono to teraz to dowaliles... ciekawe w czym - miro, w sposobie robienia tych zdjec, nie oroznisz fot 2mpixelowych od tych ktore zrobiles niezlym tradycyjnym aparatem, w cyfrowkach masz natomiast podglad na zywo, stary slogan ale dorby i fajny

to jasne ze fota ogladana na ekranie komputera na pelnym ekranie wykonana c5050 bedzie lepsza od tej z c740 bo rozdzielczosc lepsza. Pytanie tylko do czego porownujemy klase aparatow? bo jesli do tradycyjnych (wyscig trwa) to jest oczywiste ze taki c5050 moze mi naskoczyc. Jesli natomiast foty mialyby pojsc do labolatorium to ja odpuszczam. Problem w tym ze wyscig trwa w kierunku tradycyjnych aparatow, takie jest zalozenie ktore potrwa do pewnego czasu.

Caly pic jest miro mały w wygodzie robienia tych zdjęć, jesli tą wygode pominac to moim starym zenitem E zrobie lepsza fote od c740 i nawet c750, bedzie to dluzej trwalo ale zrobie. Praktycznie nie wyciagniesz od niedawna od zdjeć wiecej niz w tradycyjnych aparatach dobrej klasy.


ja sie nie unosze, to tak na marginesie, mnie po prostu skreca jak slysze glupie argumenty w stylu tego goscia ktory pisal przed tobą. To glupie i tyle. Skoro dobry Miro z ciebie fotograf to pewnie dobrze wiesz ze od niedawna liczy sie zwlaszcza reka fotografa

Grzesiu
4.07.03, 15:16
circ.....

z ciebie taki obiektywizm plynie jak ze mnie pot w zimnym basienie:)

robilem niedawno foty na placu zabaw, TAKZE zdjecie rodzinne, zanioslem do wywolania, uwierzyc nei moglem jak z bliska obejrzalem fote w A4

krotko:

do niedawna najwazniejsze byly parametry cyfrowek, od niedawna liczy sie juz wyobraznia i ręka........bo aparaty spelniają wszystkie wymogi

Mowienie ze c5050 jest o klase lepszy od 740 jest durne. To tak jakbys w obecnych czasach mial komputer z pentium 10, 200 giga ramu i 200 terabajtow twardego dysku, niby parametry dobre ale smutne jest to ze ich nie wykorzystasz

to na tyle

Grzesiu
4.07.03, 15:37
ale jeszcze cos wam powiem:)

fota wykonana 5 mln pikseli duzo traci, przy ogladaniu na pelnym ekranie zostaje ona pomniejszona, traci wtedy na wartosci i widac wyrazne schodki, po prostu nie mamy gdzie ich ogladac, nikt z nas niestety nie ma 25 calowych monitorow. Jesli ta sama fote dac do wywolania w A4 to roznicy takze nie zobaczymy, tak jak ktos juz wyzej napisal, 99% ludzi patrzy na zdjecia aby powspominac dobre czasy, nie po to aby ogladac je przez lupe. To wlasnie dla takich ludzi robimy zdjecia. Foty tej wielkosci faktycznie ogladamy z daleka i faktycznie roznicy nie ma.


Jesli chodzi o mozliwosci c5050 (wyzej facet napisal ze co prawda c740 ma fajny zoom ale ale do większości innych zastosowań górę bierze c5050)
wiec ja pytam, w jakich zastosowaniach???? wsadzacie sobie ten aparat do ...py?:) czy co?:) bo ja naprawde nie rozumiem w JAKICH innych zastasowaniach c5050 jest lepszy.

Poza tym, skoro:

C740 JEST LEPSZY OD C5050 BO MA NIEZLY ZOOM TO ZNACZY ZE C5050 NIE PRZEWYZSZA JUZ O KLASE C740


....bo zwyczajnie nie posiada czegos co ma c740

Nie bede wam zyczyl wielu zdjęć, pewnie dobrze wiecie ze na jedno dobre zdjecie trzeba poczekac czasem nawet z rok czasu, ja wam zycze wyobrazni a chwalenie sie bajerkami cechuje dresiarzy:)

constrictor
4.07.03, 15:38
Grzegorz, odnoszę wrażenie że kupieś pochopnie taki a nie inny aparat i teraz szukasz na się poparcia wszyustkich wokolo, że jednak dokonales wyboru najlepszego z mozliwych!!! Ale nie tędy droga. Twoje ironiczne uwagi są co najwyżej śmieszne i tyle!!! Jeśli Ty masz taki aparat a ja mam inny i to mi odpowiada to nie powinieneś się pienić i gadać bzdur w stylu : No to porównajmy fotki. Zeby do takiego porównania doszlo trzeba by bylo się spoktać zrobić takie same ujęcie jednym i drugim aparatem i wywolać w tym samym labolatorium. Bo inaczej nie ma mowy o porównaniu. Nawet Canonem eos1ds za kupe kasy można zrobić gorsze zdjęcie niż twoim 740. W takim przypadku pewnie próbowabyś odrazu przekonać cay świat, że oto 740C bije na leb Canona EOS1Ds bo jest tańszy i robi lepsze zdjęcia i niech wszyscy fotografowie na calym świecie zmieniaja sprzęt!!! Jeszcze raz powtarzam - NIE TĘDY DROGA. Jeśli Ci odpowiada twój aparat to chwala Bogu i niech tak zostanie. Mi natomiast odpowiada coś innego i już. Poza raczej nie wykazujesz się znajomością tematu - twoja dyskusja polega gównie na zaprzeczaniu różnych tez nawet popartych argumentami i przez znawców tematu (np. serwisy www). I jezeli uważasz że ze mnie i z większości obiektywizm pynie taki jak "pot w zimnym basenie" a siebie kreujesz na wyrocznię to tylko i wyącznie twoja sprawa. Tak więc życzę więcej luzu!!!

constrictor
4.07.03, 15:42
Jesli chodzi o mozliwosci c5050 (wyzej facet napisal ze co prawda c740 ma fajny zoom ale ale do większości innych zastosowań górę bierze c5050)
wiec ja pytam, w jakich zastosowaniach???? wsadzacie sobie ten aparat do ...py? czy co? bo ja naprawde nie rozumiem w JAKICH innych zastasowaniach c5050 jest lepszy.


Odpowiadam: do wszystkich znaczy (potrety, krajobrazy, rodzinne, i wiele innych) :D

Grzesiu
4.07.03, 15:48
przeciez to ty napisales ze c5050 jest o klase lepszy opd c740:)
ja tylko zaprzeczam temu co powiedziales, wytlumaczylem wszystkim ktorzy chca kupowac aparat ze nie warto wydawac kasy na sprzet po ktorym nie bedziemy widziec lepszej korzysci od tych tanszych aparatow.
Czytaja was ludzie ktorzy zdecydowac sie nie moga na parat, czesto decyduja sie na drozszy a kiedy juz go mają to slyszą o nastepnym, niby lepszym, i znow drozszym nastepna osoba kupuje ten jeszcze drozszy i drozszy i drozszy i tak do u......nej smierci. Niech wiedzą jak jest w praktyce, po co to chwalic sie parametrami zupelnie niepotrzebnymi?

Jesli chodzi o pochopnosc mojej decyzji......ja miesiac czasu spedzilem na poszukiwaniu testow (czasem odnajdywalem) aparatow cyfrowych, i tak przez miesiac, srednio 4 dni w tygodniu po pare godzin wieczorem. Jedyna watpliwosc jaka mialem to tak jak wyzej napisalem, skrecalo mnie kiedy pomyslalem sobie co moglbym kupic wsrod tradycyjnych aparatow za kwote 2.500 tysiaca zlotych. Zadnej innej watpliwosci nie mialem.


jesli o luz chodzi to ty tego luzu masz chyba za duzo:)

Grzesiu
4.07.03, 15:54
Jedyne czego mi brakluje w c740 to ustawianie ostrosci pierscieniem, MIRO o tym wspominal, faktycznie brakuje tego

tyle ze tradycyjne niby to mają, ale nie mają powiekszenia czesci obrazu podczas ustawiania tej ostrosci, na poczatku wydawalo mi sie ze ta funkcja mi przeszkadza, teraz zyc bez niej nie moglbym:)to po prostu swietne rozwiazanie.

ach, zlacza na lampe blyskową brakuje i to bardzo



dobra, ja uciekam, czesc:)

constrictor
4.07.03, 15:56
Wiesz co?? Napisz do Olympusa może cię zatrudnią? (Pewnie dobrze placa). Gdyby oni mieli takiego czowieka jak ty w swoich szeregach to pomysl ile by zaoszczedzili kasy na odstapieniu od produkcji c5050. Produkowaliby tylko jeden model 740 - mniejszy naklad, sprzedawaliby wiecej aparatow bo wszyscy profesjonalisci tacy jak Ty kupowaliby 740 bo tańszy a inne funkcje i matryce sa nieprzydatne - wieksza sprzedaz.
Jednym slowem czysty zysk!!! :)

miro
4.07.03, 16:05
oj Grzesiu Grzesiu gdzie ty porownywales paramtry obu aparatow... przyznaj nam sie....
sam mam c740 i go chwale, byl to zakup w pelni swiadomy, z racji ze lubie chodzic na mecze i wogole dyscypliny sportowe duzy zoom jest mi nie zbedny... gdyby nie to wzialbym c5050..... i nie piernicz tutaj głupot...

miro
4.07.03, 16:06
aha to ci powiem c5050 znacznie szybciej robi sie zdjecia, mnie czasem wkurza to w c740, ze w momencie jak robie zdjecie pilkarza mam w obiektywie a pozniej sie iokazuje na LCD ze jednak nie... c5050 jest znacznie szybsze , wiem bo bawilem sie nim. Bawilem sie tez EOS 10D bardzo fajna zabawka, znajomy fotoreporter ma ...

miro
4.07.03, 16:14
1.max rozdzielczosc
c740 2056x1534
5050 2560x1920 (lepszy)

2.obiektyw
c740 F2.8/F3.7
5050 f1.8 /f2.6 znacznie jasniejszy (lepszy)

3. kontrola ekspozycji
c740 Programowana automatyka ekspozycji AE, blokada ekspozycji AE. Priorytet przysłony, Priorytet migawki, Manualne ustawianie ekspozycji. Programy tematyczne: Portret, Autoportret, Zdjęcia sportowe, Tryb scenerii nocnych, Krajobraz, Portret na tle krajobrazu. Możliwość zapisania czterech różnych zestawów ustawień.
5050 Programowana automatyka ekspozycji, tryb priorytetu przysłony i priorytetu migawki. Korekta ekspozycji w zakresie +/- 2 EV w krokach co 1/3 EV.
Programowana automatyka: f1.8 - f8, 4 - 1/2000 sek.
Ręczne ustawianie ekspozycji: prędkość migawki do 16 sek. Funkcja redukcji szumów.
Priorytet przysłony: f1.8 - f8 w krokach, co 1/3 EV.
Priorytet migawki: zdjęcia 4 - 1/1000 sek. (z migawką mechaniczną), w krokach co 1/3 EV.
Możliwa blokada ustawionej ekspozycji. Histogram w trybie fotografowania. Programy tematyczne: krajobraz, portret, scena nocna, zdjęcia sportowe, portret na tle krajobrazu.
Tryb sekwencji wideo QuickTime Motion JPEG: 1/30 do 1/10000 sek.
Automatyczna krokowa zmiana ekspozycji - Auto Bracketing, możliwość zmiany co 1/3, 2/3 lub 1 EV, maksymalnie 5 zdjęć.

4. Tryby pracy lampy
c740 Automatyczny (automatyczna aktywacja w przypadku słabego i tylnego oświetlenia), Redukcja efektu czerwonych oczu, Błysk dopełniający (wymuszona aktywacja błysku), Synchronizacja z długimi czasami naświetlania, Wyłączona lampa błyskowa (brak błysku).
5050 Auto, redukcja czerwonych oczu, OFF (lampa wyłączona), wymuszona aktywacja. Synchronizacja z długimi czasami migawki (synchronizacja na pierwszą zasłonkę migawki, na drugą zasłonkę migawki, synchronizacja na pierwszą zasłonkę migawki z redukcją czerwonych oczu).
Złącze zewnętrznej lampy (sanki) - możliwość sterowania lampą dedykowaną FL-40.

constrictor
4.07.03, 16:32
Ależ MIRO!!! Czy ty jeszcze nie wywnioskowales tego, że tej osoby nie ma co przekonywać o tym ,że ziemia jest okrągla??? Pewnie dostaniesz odpowiedź ,że jesteś nieobiektywny albo coś lepszego :::))))
Pozdrawiam.

8)

Grzesiu
4.07.03, 16:34
#1.max rozdzielczosc
c740 2056x1534
5050 2560x1920 (lepszy)

no przeciez cala dyskusja o tej rozdzielczosci byla, w praktyce nie oznacza ze lepszy

#2.obiektyw
c740 F2.8/F3.7
5050 f1.8 /f2.6 znacznie jasniejszy (lepszy)

tu sie zgadzam

#Korekta ekspozycji w zakresie +/- 2 EV w krokach co 1/3 EV.
Programowana automatyka: f1.8 - f8, 4 - 1/2000 sek.
Ręczne ustawianie ekspozycji: prędkość migawki do 16 sek. Funkcja redukcji szumów.
Priorytet przysłony: f1.8 - f8 w krokach, co 1/3 EV.
Priorytet migawki: zdjęcia 4 - 1/1000 sek. (z migawką mechaniczną), w krokach co 1/3 EV.


i najlepiej bylo pominac to przy c740 prwada? no przeciez miales lub masz c740.......czemu to pominales?

#Tryb sekwencji wideo QuickTime Motion JPEG: 1/30 do 1/10000 sek.

to jest naprawde duzy plus.......jak cholera:)

#4. Tryby pracy lampy

......i znowy wymieniles w c740 to co chciales wymienic

nie jest tak? to czemu jako plusa nie wymieniles optycznego zooma w c740?

Miro, mieliscie udowodnic ze c5050 jest o klase lepszy

bajerki to nie jest klasa

#Funkcja redukcji szumów

dobrze ze jako plusa nie wymieniles mozliwosc robienia zdjec czarnobialych.....bo to tak samo jest potrzebne jak cyfrowy zoom czy redukcja szumow i dobrze o tym wiesz

a co z tym makro? c740 to 3 cm

......i TO był wg ciebie obiektywizm???????

hehe

constrictor
4.07.03, 18:57
Reasumując:

Zapis:
c5050 - xD,SM,CF,Microdrive
c740 - xD. The winner is c5050

Matryca:
c5050 - 5mln
c740 - 3,35mln The winner is c5050

Przysłona:

c5050 - 1.8 - 2.8
c740 - 2.8 - 3.7 The winner is c5050

Migawka:

c5050 - 16s - 1/2000s
c740 - 4s - 1/100s :( The winner is c5050

Manualne ust. ostrości:
c5050 - 0,2m - niesk.
c740 - 0,5m - niesk The winner is c5050

Korekta (+,-) balansu bieli :
c5050 - tak
c740 - nie The winner is c5050

Złącze zewnętrznej lampy:
c5050 - tak
c740 - nie The winner is c5050

Jest to tylko część !!

A więc kolego nie ma o czym, dyskutować. Odsyłam do fachowej lektury :idea: a dopiero potem zapraszam do dyskusji. :wink:

constrictor
4.07.03, 18:59
Errata : Migawka dla 740 to 4s-1/1000s

Grzesiu
4.07.03, 22:46
Zapis:
c5050 - xD,SM,CF,Microdrive
c740 - xD. The winner is c5050

to oczywiste, za 1300 zlotych wiecej masz wiecej kart, łachy nie robią

Matryca:
c5050 - 5mln
c740 - 3,35mln The winner is c5050

napisalem ci juz ze ta matrycą mozesz sie tylko i wylacznie chwalic, dokupisz projektor za 15 tysiecy zlotych i bedziesz mogl wtedy z takiej matrycy naprawde skorzystać

Przysłona:

c5050 - 1.8 - 2.8
c740 - 2.8 - 3.7 The winner is c5050

[wartosc w c740 wynosi od 2.8 do 8.0
wiedziales o tym?
Migawka:

c5050 - 16s - 1/2000s
c740 - 4s - 1/100s The winner is c5050

no wlasnie, i to nie mały błąd


Manualne ust. ostrości:
c5050 - 0,2m - niesk.
c740 - 0,5m - niesk The winner is c5050

c740 - od 7 centymetrów do nieskończoności

w trybie super makro od 3 CENTYMETRÓW! do nieskończoności
co ty na to chlopcze?

Korekta (+,-) balansu bieli :
c5050 - tak
c740 - nie The winner is c5050

c740 nie ma tego? wooooooooooow nie wiedzialem!
od -2.0 do +2.0
zaskoczony?

ty moze poczytaj lepiej o tym c740 co?

MIRO podobno jestes obiektywny, czemu chlopczyka nie poprawiles????
nie ma cie tu czy udajesz ze cie nie ma?

dość:)[/b]

w czym gorszy jest c5050 od c740???

1. Przyslona

2. reczne ustawianie ostrosci

3. Tryb supermakro

4. Zoom (ktorego nie wymieniles bo tak ci bylo wygodniej)



w czym gorszy jest c740 od c5050?

1. brak zlacza lampy blyskowej

2. Migawka, nakrotsza wartosc to 1/1000, w c550 1/2000

3. Jak ktos juz tak koniecznie ma fiola na punkcie zbednych pikseli to niech beda te piksele

reasumujac; dodatkowe zlacze lampy to atut c5050, natomiast z lusterkiem mozna tak zakrecic ze efekt dodatkowej lampy uzyskamy takze w c740

Migawka, jakby nie bylo to porzadny atut c5050 i nie bede tu sie klocil

Piksele......pisalem juz ze od 3 mln pikseli zaczal sie standard ktory wystarczy, wydawanie kasy na dodatkowe piksele to glupota, ale to narazie tylko moje i moze jeszcze kilku tysiecy osob w polsce zdanie

Widac wyraznie ze c5050 ma plusy ktore z reguly nie sa potrzebne, natomiast c740 ma plusy ktore sa potzrebne a ktorych nie ma c5050, oczywiscie c740 posiada wady w postaci braku zlacza dodatkowej lampy i porzadnej migawki ale przeciez ja na tym forum uslyszalem ze:

C5050 JEST O KLASE LEPSZY OD C740

.....a ja pytam, GDZIE jest ta klasa????? nawet jesli taka klasa istnieje to c740 posiada klase ktorej z kolei nie posiada c5050ale to rozmowa glupiego, uslyszalem tu ze c5050 jest o klase lepszy a zwyczajnie nie jest, pod jednym wzglem jest lepszy pod innym nie i nic tego nie zmieni

czesc

Arras
4.07.03, 23:41
To tak jak porównując normalne auto do stuningowanego. I to i to jeździ. Dajcie spokój. Ale ja bym kupił 740. Chłopcy od 5050 wasz mini zoom'ek to porażka, choćbyście mieli pozłacaną obudowę.

patrixjer
5.07.03, 00:06
rzecz gustu!!

Grzesiu
5.07.03, 00:18
no i umknela mi jeszcze jedna rzecz

migawka w c740 to nie 4 sekundy ale tak jak w c5050........czyli 16 sekund

ciekaw jestem co ma teraz do powiedzenia ten chlopiec:)

tyle bzdur o tym c740 napisal wiec sie zmyl z wątku:)

constrictor
5.07.03, 09:33
Mówiłem juz najpierw zapoznaj się z tematem a potem dopiero dyskutuj:
przysłowy nie podaje się od najmniejszej do największej czyli : 2,8 do 8,0 tylko najmniejszą wartość dla ustawienia wide i tele czyli znowu :
c5050 : 1,8 - 2,8
c740 : 2,8 - 3,7 Czyli ciemniejszy = wolniejszy obiektyw !!!

tryb super macro to ma teraz chyba każdy aparat
c5050 = od 3cm.

I na litość boską nie myl balansu bieli z korektą ekspozycji !!

Ciao!

constrictor
5.07.03, 09:34
I wszystkie te czynniki składają się na klasę Aparatu :) :) :)

constrictor
5.07.03, 09:40
A jeszcze jedno są to podstawy ale nadążasz widocznie za rozwojem technologii : większa matryca (czyt. więcej pixeli) -> zdjęcie posiada więcej szczegółów -> jest bardziej ostre -> uzyskamy wydruki lepszej jakości -> jest lepsza. Jak by tak nie było to wszystkie profesjonalne nawet lustrzanki zaopatrywanoby w jedynie słuszne 3mln dla obniżenia kosztów. Gdzie sens gdzie logika !!??. Nie masz o tym zielonego pojęcia a ja miałem dotychczas olka c300 z tą samą matrycą co ty i widzę teraz dużą różnicę

Grzesiu
5.07.03, 11:18
#c5050 : 1,8 - 2,8
c740 : 2,8 - 3,7 Czyli ciemniejszy = wolniejszy obiektyw !!!

to byl moj blad rzeczywiscie

#tryb super macro to ma teraz chyba każdy aparat
c5050 = od 3cm.

tylko ze nie wspomniales o tym trybie jak porownywales aparaty
c5050 w normalnym trybie od 20 cm
c740 w normalnym trybie od 7 centymetrow

jesli chodzi o balans bieli, posiada auto lub 5 ustawien
wczesniej takze zrobilem blad z tym balansem

w manualnej ostrosci ciągle c5050 przegrywa
w zoomie tez


natomiast o matrycy nie bede juz pisal, napisalem ci wiele ale ty jestes zbajerzony chlopak i lubisz pierdółki do niczego niepotrzebne
a jeszcze lepiej lubisz sie tymi bajerkami chwalic

na bazar nadawalbys sie z tymi bajerami jako sprzedawca, wcisnałbyś kit kazdemu kupującemu, podejrzewam ze robisz zoomy w makro
no, jeszcze do tego ci aparat szumy usuwa a w c740 NIE

widzisz? ja komentuje swoje bledy, ty o nich nie wspomnisz, np ta migawka 4 sekundowa, nie wiem gdzie to wyczytales, albo ta ostrosc manualna

ja sie przyznalem do bledow, teraz ty sie przyznaj

ciągle jednak c5050 nie jest o klase lepszy od c740, nie widze klasy w balansie bieli, natomiast moje prawe oko posiada wiekszy zoom od twojego aparatu

czesc:)

Hans
5.07.03, 11:23
4 sekundy sa w trybie auto, w trybie manualnym masz do 16, a co Tobie chodzi z manualnym ustawianiem ostrosci w c5050??
POzdr

Grzesiu
5.07.03, 11:30
o nic, nie pisal o tym ten facet, napisal tylko ze c5050 od o.2 metra ma ostrosc

powoluje sie na jego slowa, nie studiowalem jego aparatu przeciez

poza tym to on mowil ze gorszą ostrość ma c740 od c5050, nie wiem skad mial takie dane, natomiast moje dane opieraly sie na jego slowach

rozumiesz juz?

natomiast jesli chodzi o moja znajomosc fotografowania, fotografowalem 4 lata temu, zenitem E, panowie to nie jest jazda na rowerze, tu sie po prostu zapomina pewnych rzeczy i trzeba sobie je przypomniec (stad blad w balansie bieli i przyslonie)

c740 nie jest gorszy w manualnym ustawianiu ostrosci od c5050

to on mial udowodnic ze c5050 jest lepszy, nie ja

czesc

Grzesiu
5.07.03, 11:33
no wlasnie, migawke tez skłamał w c740

c740 posiada migawke 16 sekundową, czyli taką jak c5050

constrictor
5.07.03, 13:17
Ta gadka nie ma sensu. Nie chodzi tu o żadne bajery tylko o funkcje, które się używa na codzień. Bajerem jest np. możliwość nagrywania sekwencji wideo i dzwięku. W@ przeciwieństwie do Ciebie ja mam poparcie w swoich słowach u każdego chyba specjalisty, gdzie nie zadzwoniłem, kogo nie spytałem, gdzie nie przeczytałem wszędzie c5050 jest przedstawiany jako " profesjonalny aparat kompaktowy" seria 700 natomiast są to tylko zwykłe aparaty kompaktowe z dużym zoomem i paroma manualami. Ja sam sobie nie wymyśliłem tego, że jest on o klasę lepszy , ja to wywnioskowałem z rozmów z ludźmi którzy się tym zajmują na codzień!!!
Jeśli znasz choć trochę angielski to napisz do :
www.dpreview.com
www.imaging-resource.com
lub po polsku:
www.foto-net.pl
www.eurocolor.com.pl
Tam Ci to wytłumaczą jak chłopu na granicy. A jeżeli ich autorytetu nie uznasz to już twoja sprawa i życzę powodzenia w drodze do profesjonalizmu z Olympusem C740.

Ps. Ten twój duży zoom który tak zachwalasz jest niezbędny w ok. 10% sytuacji bynajmniej - dla mnie. W większości innych natomiast rekompensuję to sobie podchodząc bliżej do obiektu i/lub kadrując zdjęcie po pstryknięciu. (5 milionowa matryca pozwala wykadrować jakieś 50-60% zdjęcia żródłowego, żeby otrzymać odbitkę A4 porównywalną z z odbitką A4 z matrycy 3mln. A to daje powiększenie rzędu 2X co w połączeniu z ogniskową (ekwiwalent) 105mm daje 210mm bez stosowania żadnych konwenterów).

Grzesiu
5.07.03, 14:12
Ta gadka nie ma sensu. Nie chodzi tu o żadne bajery tylko o funkcje, które się używa na codzień. Bajerem jest np. możliwość nagrywania sekwencji wideo i dzwięku.

1. Przeciez sam MIRO wymienil te bajery jako duzy PLUS c5050 ?! jako plus wymienil wlasnie mozliwosc nagrywania sekwencji wideo, zeby nabic wiecej plusow dodatkowo sklamal nie wymieniając tego samego plusa w c740, przeciez on TEŻ posiada nagrywanie wideo.

2. Jako plus wymienil kolejny durny bajer i chodzi o redukcje szumów, przeciez to bajer ktory posiada kazdy dobry program graficzny

Dodatkowo Miro wymienial funcje c5050 w rozszezonym jezyku i TE SAME funkcje c740 wymienial juz w skrocie.......tak piszecie aby tylko wiecej o waszych przeplaconych aparatach napisac. Nie wiesz o ktora wypowiedz chodzi? przejrzyj sobie jego wypowiedz odnosnie lampy blyskowej w c740 i c5050 albo wczesniej pare linijek o kontroli ekspozycji......aby tylko napisac wiecej o c5050, niewazne jaka jest prawda, wazne aby pisac duzo.

Potem zaraz wpadles TY na forum i bardzo podobnie pisales tyle ze tobie juz calkiem pokiełbasiły sie funkcje aparatu z jakims innym.

a to przyklady:


c5050 - 16s - 1/2000s
c740 - 4s - 1/100s The winner is c5050 nieprawdziwe dane c740

Manualne ust. ostrości:
c5050 - 0,2m - niesk.
c740 - 0,5m - niesk The winner is c5050 nieprawdziwe dane c740


natomiast reszta tych niby plusow ktore wymieniles nie jest znacząca

Zapis:
c5050 - xD,SM,CF,Microdrive
c740 - xD. The winner is c5050 komu ta bzdura tak naprawde potrzebna? mnie na pewno nie, ale takim jak ty.......oczywiscie......lecicie na ilość


Matryca:
c5050 - 5mln
c740 - 3,35mln The winner is c5050 malo znaczący bajer ktorego efektów i tak nie widac, juz mowilem......projektor gdybys mial to tak......fajny plus, poki co.......nikomu niepotrzebny


Korekta (+,-) balansu bieli :
c5050 - tak
c740 - nie The winner is c5050 a tu juz ujales plus PO SWOJEMU, nie napisales po prostu "balans bieli" bo wtedy musialbys wymienic 5 ustawien tej bieli z c740, wygodnie prawda? fajne sztuczki stosujesz


dodatkowo w tych wszystkich plusach nie wspomniales o zoomie jaki posiada c740, bo to ujma dla twojego cacusia prawda? jak obiektywny jestes to powinienes ten zoom wymienic i powinno to wygladac tak:
zoom optyczny:
c5050 - syfiaski
c740 - 10X the winner is c740!!![/color]

[color=#444444]powinienes wiedziec ze o zoomach sie nie gustuje podobnie jak o jednym z plusow c5050 ktore wymieniles i chodzi mi o mnogość pamieci, dla jednych te wejscia pamieci sa przydatne dla drugich NIE, skoro wymieniles te pamieci jako duzy a moze nawet wielki plus to powinies takze wymienic tego zooma wielkiego z c740 a ktorego nie posiada c5050

na koniec podsumowales cale wlasne wyliczenie jako jedna z wielu cześci plusów, a ja pytam co z pozostałymi plusami twojego aparatu? GDZIE one są????? przeciez napisales ze to tylko cześć wszystkich plusów.


Jeszcze raz ci powtarzam, skoro wydales na +/- balans bieli, na gorna granice migawki i na pamieci 1300 zlotych wiecej niz JA na c740 i zrezygnowałeś z duzego zooma, to twoja brocha chłopie.......tylko nie mow ze twój aparat jest o klase lepszy od c740 bo nie jest, skoro nie posiada czegos co posiada c740.

I nie cytuj mi tu ludzi ktorzy sprzedają sprzęt, wyobrazasz sobie aby ktos na stronie napisal:
wspanialy kompaktowy aparat za 3.800 zlotych!!!!!!

wyobrazasz sobie to? te aparaty stałyby na polkach i nikt by ich nie kupił
Jak tak wierzysz w marketing to zatrudnij sie w optimusie, tam marzą o takich co to byle gówienko umieją zachwalać

constrictor
5.07.03, 14:56
Masz rację c740 jest tak samo dobry jak c5050 i nawet e-20 - bo te są o wiele drozsze i maja nieprzydatne funkcje. A taki Canon eos1ds to w porównaniu z c740 to w ogóle ***** bo kosztuje ponat 20000PLN i ma jeszcze więcej "niepotrzebnych funkcji" i na dodatek jest sprzedawany bez żadnego obiektywu. Co za palanty kupują aparaty lepsze i droższe od c740??? Narka...Będę na forum dopiero jutro.

patrixjer
5.07.03, 16:18
nieżle chlopy! zaczyna mi sie podobać dyskusja miedzy wami he he :twisted: :twisted:

Grzesiu
5.07.03, 17:53
Sarkazmem powiało jak nigdy:)


Dzis mam wyjatkowo dostep do fot ktore kazalem wywolac w A4.
Foty robilem rzecz jasna c740

Tak juz wbrew sobie postanowilem obejrzec je z bliska, no moze troche tez z ciekawosci. To juz nie jest dyskusja, ja po prostu zastanowilem sie CO ten facet widzi na swoich odbitkach A4? Bo ja na tych moich widze tylko to ze labolatorium posiada slaby sprzęt (wiem ze to dziwne stwierdzenie) ale jedyną wadą tych odbitek są kropelki tuszu ktore ledwo co widac a widac je "pod światlo", naprawde trzeba sie zajebiscie przygladac zeby je zobaczyc Juz z blizsza nie mozna ogladac tych fotek, obejrzalem je bardzo dokladnie, powaznie nie widac zadnych niedoskonalosci procz w/w.

No to co? to sptrobowalem eksperymentu! wywolalem okolo 300 zdjec w A4, poszedlem na wielka skarpe i wszystkie zdjecia rozlozylem na ziemii obok siebie. Wzialem sanki, i zjechalem po zdjeciach!!!!!!! ja piernicze, zjechalbym z calej górki ale sanki zatrzymały sie przed ostatnim zdjeciem!
Glupio mi bylo bo inni chlopcy zjezdzali po swoich zdjeciach do samego konca i krzyczeli cos tam:

"jakbys mial olka c5050 to bys zjechal! bylyby bardziej sliskie niz w rzeczywistosci!"

.......i smiali sie, tylko ze ja zdjeć nei smarowalem maslem! a oni tak

Dzis robimy nastepny konkurs, opieramy foty o drzewa i na nie lejemy, czyj sik predzej splynie ten wygrywa

czesc

Esperak
5.07.03, 21:33
hehehehehe swietna dyskusja znalazlo sie kilku kogucików i spierają sie co było pierwsze jajko czy kura ..hehehehehe :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

a prawda jest taka C740 jest ok w swojej kalsie i C5050 tez jest ok w sowojej klasie ale trzeba powiedzieć że to nie te same klasy.!!!!!!!!

ja mam C5050 i jestem zadowolony pewnie to samo powie użytkownik C740 zalerzy co komu potrzebne ja lubie lustrzane fotki ty możesz lubic zoom x10.!!!!!

bazi
5.07.03, 22:49
hehehehehe swietna dyskusja znalazlo sie kilku kogucików i spierają sie co było pierwsze jajko czy kura ..hehehehehe :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


BUAAHAHAHAHAH :lol: :lol: :lol: :lol:


Moj C-5050 jest zajebiscie jedwabisty i tyle :lol: ;)

Tak czy siak ma lepsze parametry od serii C-7xx i nie ma sie co spierac... jedyne, w czym jest slabszy od 'siodemek' to zoom optyczny.

Aaaaalee jak wam sie chce tak ciac... moze zaraz zaczniecie porownywac MUSTEK'a GSmart mini 2 z CANON'em EOS 1Ds :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

patrixjer
6.07.03, 02:29
hehehehehe swietna dyskusja znalazlo sie kilku kogucików i spierają sie co było pierwsze jajko czy kura ..hehehehehe :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


BUAAHAHAHAHAH :lol: :lol: :lol: :lol:


Moj C-5050 jest zajebiscie jedwabisty i tyle :lol: ;)

Tak czy siak ma lepsze parametry od serii C-7xx i nie ma sie co spierac... jedyne, w czym jest slabszy od 'siodemek' to zoom optyczny.

Aaaaalee jak wam sie chce tak ciac... moze zaraz zaczniecie porownywac MUSTEK'a GSmart mini 2 z CANON'em EOS 1Ds :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
powiedzialbym nie JEDYNIE zoom, ale AŻ zoom! he he z tego slynie-patzr dyskusja wyzej, argumentacja w stylu dwa kroki do przodu jakos mnie nie przekonuje, gorzej gdy masz obraz u gory, wtedy co? 2 kroki do góry , he he

constrictor
6.07.03, 10:42
No ale niestety zoom to nie wszystko :) A dla Grzesia mam propozycję ,żeby założył stowarzyszenie przeciwników aparatów droższych (lepszych) od c740. Będą mogli bojkotować próbę wprowadzenia na rynek każdego innego modelu aparatu niż kontynuacja serii 700 Hehehehe.
Zyczę powodzenia hehehe.

Arras
6.07.03, 12:59
Dajcie spokój przecież zoom to mało znaczący bajer. Już jest w planach C-5051 z zoomem x1 ale z matrycą 11 Mpix. Więc po co zoom...

constrictor
6.07.03, 13:23
O! właśnie takie coś to bardzo dobry pomysł 11mln pix i do tego stały obiektyw powiedzmy 50mm w cenie 5050. Gorzej by było jak by wypuścili c721 z zoomem 15x i matrycą 1mln, chociaż być może znależli by się amatorzy giga-zoomów.

Arras
6.07.03, 13:51
O! właśnie takie coś to bardzo dobry pomysł 11mln pix i do tego stały obiektyw powiedzmy 50mm w cenie 5050. Gorzej by było jak by wypuścili c721 z zoomem 15x i matrycą 1mln, chociaż być może znależli by się amatorzy giga-zoomów.

Już za chwilę wchodzi na rynek właśnie c741 z 20x zoomem i 4 Mpix. O połowę tańszy /eof/

bazi
6.07.03, 19:16
Już za chwilę wchodzi na rynek właśnie c741 z 20x zoomem i 4 Mpix. O połowę tańszy od Waszych cackowatych c5xxx. /eof/

I C-siedemsetstodziewiescet z luneta, zeby mozna bylo czzzaaskac kratery na marsie :lol::lol:

miro
6.07.03, 21:17
nie zagladalem ostatnio na forum gdyz mialem awarie kompa....spalilo sie dokladnie w nim wszystko łacznie z zasilaczem...ocalal tylko dysk twardy(800MB zdjec) i stacja dyskow....


reszta poszla sie je***.......

zbieram na nagrywarke teraz...
a dotego watku nie mam zamiaru wiecej zagladac....bo glupiemu i tak sie nie wytlumaczy... dzieki reszcie ze tez probowali..choc jak widac bez sensu...

Grzesiu
6.07.03, 22:48
sluchajcie....

caly pic jest w tym ze to WY (wlasciciele c5050) wychwalacie swoj cacusiowaty aparat, postawiliscie go o klase wyzej od c740 i wpadl ktos taki jak ja kto wam udowodnil ze ta klasa to glupie gadanie.....aparat ktory posiadacie posiada niektore funkcje (zbedne lub przydatne) których nie posiada c740. Problem w tym ze po tej waszej wyliczance plusow i minusow nastapily przeklamania i niedoinformowanie (czasem umyslne)

Jak powstal taki watek to badzmy obiektywni, jeszcze raz wam tlumacze ze na takich watkach wzoruja sie przyszli posiadacze cyfrowek, jak chcecie im wciskac kit o przydatnosci redukcji szumow w aparacie to wciskajcie, nikt wam tego nie zabrania, tyle ze w takich momentach musial sie pojawic ktos taki jak ja, dzieki tej calej sprzeczce mamy obiektywizm, w zasadzie to ten obiektywizm maja przysli posiadacze cyfrowek. Wielu z nich daloby sie nabrac na plusy ktore wymieniacie, maja wiec poglad takich ludzi jak ja i jakbyscie do calej sprawy nie podchodzili to nastapilo jakies tam mocne porownanie obu aparatow, teraz ci ludzie wiedzą na czym stoją, teraz kupia aparat z pelna swiadomoscia i taki jak beda chcieli. Wg mnie przeplaciliscie za swoj c5050 ale do tego swojego zdania mam prawo.

Slyszalem juz nowinke na tym forum o wprowadzaniu c5051 ktory jest lepszy, niech se bedzie......ale skoro wymieniacie c5051 to wymience chocby c750 ktory na leb bije c5050 w kategorii cena jakosc.

Nie mozna mowic o c5050 jakoby lepszy byl klasą od c740 bo roznice sa niewielkie a powinny one byc widoczne z praktyki i danych techniczki, NIE z wzrorowania sie na marketingu ktory sprytnie przeprowadzają sprzedawcy tych cyfrowek. Tymczasem kiedy brakuje wam argumentow zaczynacie łapać sie tych chwytow marketingowych, tak.......jakbyscie nigdy nie praktykowali z c5050. Tylko teoretycznie w jednym wypadku c5050 jest lepszy od c740, w tych pikselach.....ale sami dobrze wiecie jaka jest praktyka, nie obejrzycie tak wielkiiego zdjecia na zadnym z przekaznikow wizyjnych. Mozecie wydrukować takie zdjecie ale jakosc druku jest daleko w tyle za tymi waszymi pikselami, dlatego wlasnie nie widac roznicy pomiedzy A4 zrobionym aparatem c5050 a c740. Skoro wiec nie ma pozytku z tych waszych pikseli to po co wydawac dodatkową i to nie małą kase na te piksele?

Kiedys.......jak standardem beda telewizory 60 calowe lub nawet projektory to fajnie, poki co na tych 15-17 calowych gniotach niewiele mozna obejrzeć.

Balans bieli......no pewnie przydatny tylko tak naprawde ilu z was z tego waszego balansu bieli korzysta? dobrze wiecie ze tylko i wylacznie zdjecia artystyczne wymagają wlasnych ustawien a podejrzewam ze takich nie robicie wiele.

Dodatkowa lampa, ......fajna sprawa, ale nie za taką kase

Sluchajcie, jakbyscie nie nabijali plusow temu c5050 to logiczny czlowiek i tak stwierdzi ze to nie jest klasa wyzej. Gdyby padlo stwierdzenie ze wasz aparat c5050 jest po prostu lepszy od c740 to nawet slowa bym nie pisnął, ale padlo stwierdzenie jakby ten wasz c5050 byl jakims przelomem w dziedzinie fotografii cyfrowej. 35 % wiecej pikseli to zaden przelom.

To normalne sie ze sie wkurzacie, ze z nerwow czasem robicie bledy w danych c740, ze powolujecie sie na chwyty reklamowe, ze w koncu wieje od was sarkazmem/ironią, szydzeniem, skrajnym i rozpaczliwym czasem zartem,(facet watek nade mna nazwal mnie juz nawet glupkiem z tych nerwow:) ) to normalne......w koncu wydaliscie mnostwo kasy na ten wasz c5050 i przyznanie mi racji byloby rownoznacznie z przyznaniem sie do frajerstwa.

To jak sex, zaden z was nigdy w zyciu nie przyznalby ze jest cienki w lozku:)

c5050 nie jest zadną klasę wyzej, to po prostu aparat ktory ma dwie dodatkowe i przydatne czasem funkcje, a ktoremu brak zooma
Juz te ironiczne wypowiedzi o zoomie czytalem ,to takie odbicie pileczki od tego mojego wyszydzania milionow waszych pikseli, rozumiem to:) posmialem sie swietnie.

ale wezmy maly przyklad

idziecie w gory, na szczycie skaly widzicie pieknego bielika, ja staję ze statywem i robie duzego zooma. To samo dotyczy nie tylko zwierzat ale zwyczajnie pieknego szczytu, ostrej skały, trudno dostepnych miejsc, w durnym zoo tez zrobilibyscie plaskie zdjecia bo przeciez nie wejdziecie do klatki lwa aby walnąć mu fote. Ja moge wymieniac tych przykladow wiecej jesli sobie zazyczycie, czesto z tego zooma bowiem korzystam

Czy to nie jest dobry argument na przydatnosc tego naszego zooma z ktorego sie tak nabijacie ???

To byly moje przyklady, ja teraz chetnie wyslucham jakie macie korzysci z tych dodatkowych 1.800.000 pikseli.


ps. znajde wam inny aparat ceną zblizony do c5050 ktory faktycznie jest o klase lepszy od c740, to nie zazdrosc ,bo to nie lezy w mojej naturze, fajnie jest poczytac o aparacie klasie wyzej ale jesli to prawda. Naciąganie to po prostu naciąganie.....nic innego.

Esperak
7.07.03, 08:47
C5050 uwagi praktyczne.!!!!
Ponieważ nie miałem przyjemności dłuższy czas bawić się C740 wiec nie jestem w stanie dokładne określić czy taka funkcja w nim występuje czy nie ale pewnie Grzesiu mnie poprawi jak się pomylę.! :)

Uchylny Ekranik 1,8cala na początku myślałem, że to bajer, ale po zrobieniu kilkuset fotek stwierdzam że to świetną sprawa w znaczy sposób ułatwia fotografowanie np: aut na wystawie..... odchylamy sobie panel i już nie musimy klękać do zrobienia dobrego zdięcia samochodu czy innej rzeczy która nie powinna być fotografowana z góry.!

1,8 cala wyświetlacz w sołańcu co na nim widać i to coś jest nawet wyraźne przećwiczyłem w praktyce i tu znowu kłania się odchylanie wyświetlacza ustawiamy go sobie tak żeby nam się słoneczko nie odbijało w praktyce super sprawa.!!!!!!

Histogram nie wiem czy C740 ma coś takiego dla niewtajemniczonych proponuje zobaczyć sobie w Photoshopie jak wygląda wykres "poziomów" histogram C5050 wygląda identycznie ktoś mi powie że z tego się nie da korzystać a ja powiem że trochę praktyki i już okazuje się że histogram w wielu sytuacjach pomaga ustawić prawidłowe parametry sam często z niego korzystam mowie oczywiście o wykresie czasu rzeczywistego nie histogram gotowej foty.!!!!

Redukcja szumów może Grzesiu ma racje że to marketing ja osobiście z niego rzadko korzystam ale pewnie są użytkownicy którym nie chce się obrabiać każdej fotki w programie redukując szumy tym bardziej ze to nie jest łatwa rzecz. Wiesz Grzesiu do Warszawy można iść na piechotę i też dojdziesz ale czy nie lepiej pojechać samochodem szybciej proście i nie namęczysz się tak no nie...?????????????

Opcja "MyMode" to takie cuś co pozwala ci ustawić wszystko po swojemu i to zostanie zapamiętane w aparacie do tego masz możliwość zrobienia sobie aż 8 takich szablonów jak dla mnie to jest fantastyczne.! Praktycznie tylko i wyłącznie z tego korzystam wymienie tylko takie funkcje jak możliwość ustawienia zooma początkowego po włączeniu aparatu czy wyboru na jaką kartę ma mi zapisywać fotki z danego MyMode.!
I to nie jest bajer wybór karty mając np.: 256MB xD i 256MB CF wcale nie mam za dużo jadąc na zlot motoryzacyjny wybieram sobie fotki standardowe 1000x700 i wale je na CF i fotki 2500x1900 i wale je sobie na xD mam pewność że nie braknie mi miejsca to po pierwsze mam od razu posegregowane foty na internetowe i do wydruku to drugie i xD jest szybsza od CF w związku z czym zapis tak dużego zdięcia jest szybszy.!!!! Ja to tak wykorzystuje i mi to pasuje oczywiście może ktoś lubić ciągłe przekładanie karty i nikt mu tego nie będzie bronić.!

Ustawienia Balansu bieli amatorowi niepotrzebne ale proponuje ci spróbować zrobić dobre zdieci w studiu przy sztucznym oświetleniu bez tej opcji .... życzę powodzenia .!!!!!!!
Jeszcze sam się zdziwisz ile razy w zwykłych fotach przydała by ci się możliwość korekcji balansu bieli ....

Format RAW.! ta takie cuś hehe "cyfrowy Negatyw" a przynajmniej taki przydomek zyskał chcesz zrobić śliczne diecie ale nie wiesz jaki balans bieli wybrać czy wszystko obędzie ok no to wybierasz RAW i pstrykasz.!
RAW to format tablicy napięć matrycy czyli po zgraniu na kompa przy użyciu odpowiedniego softu możesz dowolnie modelować wszystkie opcje przy interpretacji napięć matrycy CCD, może moja mama nie wykorzysta dobrodziejstw idących z tego formatu ale ja napewno skorzystam z tej możliwości.!!

Zewnętrzna lampa to już faktycznie chyba bajer przy obecnej cenie oryginału jedyna opcja to zamiennik albo podpięcie posiadanej lampy powinna działać.. fakt faktem lepiej mieć stópkę niż jej nie mieć.!!! :D a nóż się przyda.!!! osobiście nie wykorzystuje.!

Na razie to tyle z praktycznych uwag wszystko co wymieniłem a przynajmniej tak mi się wydaje to cechy c5050 których niema c740 ale tak jak mowie nie znam dokładnie c740 wiec proszę o korektę jak gdzieś popełniłem błąd.... nara.!

constrictor
7.07.03, 10:38
Grzesiu Ty nikogo do niczego nie przekonałeś. Ja na potwierdzenie swoich tez mam słowa producenta (według Ciebie nieobiektywne), sprzedawców (również według Ciebie nieobiektywnych), profesjonalnych serwisów zajmujących się testowaniem aparatów cyfrowych (oni też są według Ciebie obiektywni). Tak więc nie masz cienia poparcia w swoich słowach, a że znajomością tematu się nie wykazałeś to nie licz na aprobatę ze strony osób, które zastanawiają się nad kupnem. c5050 jest kontynuacją bardzo udanej serii 3030 a potem 4040. Tak więc aparaty te są już jakiś czas na rynku i pomimo swojej ceny zyskują coraz szersze grono zwolenników. Tak więc ludzie ci (ja znam osobiście dwóch profesjonalnych forografów ,którzy używają c5050 do robienia zdjęć studyjnych) według Ciebie to "ciemna masa" a ty jedyny znalazłeś aparat dużo tańszy i na dodatek tej samej klasy (jeśli tak bardzo nie lubisz tego słowa to powiedzmy o większych możliwościach). Może nazwiesz tych wszystkich zadowolonych posiadaczy c5050 dresiarzami??? Hehehe (Parę wątków wyżej).

Hans
7.07.03, 14:03
:D ja powiem tak , kazdy uwaza , ze jego aparat jest najlepszy, ja zdecydowalem sie na c5050z kilku powodow- poprzedni aparat c4000 niestety mial za cimny obiektyw( 2.8) co przy zdjeciach sportowych lub w gorszym oswietleniu- co sie czesto zdaza( niemozliwosc uzywania lampy blyskowej) c5050 jasnosc moim zdaniem rewelka, nastepne- nieraz potrzeba nakrecic jakis filmik z dzwiekiem , w c4000 ograniczenie bylo do 30 kilku sekund na filmik w c5050 jedynym ograniczeniem jest karta +dzwiek( nastepne+ dla c5050(moim zdaniem ) mozliwosc uzywania wielu formatu kart( dla mnie duzy plus gdyz posiadam kilka-cf od palmtopa, stara sm od c4000 , xd fabrycznie do c5050 wiec dla mnie jest to duzym plusem i nie trzeba wachlowac kartami, stopka tez na plus gdyz czesto kozystam, w c4000 bylo zlacze do lampy szkoda ze nie ma tego z c5050, system nocnego af moim zdaniem tez dobry, balans bieli wedlu niektorych niepotrzebny ich zdanie ich zdjecia, roznica jest i to duza przy wykonywaniu zdjec w roznych warunkach, no i oczywiscie praktycznie pelen manual i duza ilosc mozliwosci zaprogramowania swoich ustawienja do minusow c5050 dla mnie nalezy klapka do zlacza usb - troche bezmyslnie zrobiona w c4000 bylo lepiej i migawka 1/2000 dostepna tylko do wart przyslony 8.0 troche przszkadza, i troche brakuje zoomu ale to mozna "naprawic" kupujac teleobiektyw. kiedys myslalem o c740 sprzedajac c4000 ale niestety - za ciemny obiektyw, tylko karty xd, no i opinie wiekszosci uzytkownikow zwiazane z duzymi szumami na zdjeciach wykonaywanych przy dluzszych czasach naswietlania, tak wiec kupilem c5050 i jestem zadowolony i nie sadze zebym przeplacil a nawet jezeli to oplacalo sie :wink: POzdr

Hans
7.07.03, 14:04
a i zapomnialem dodac jak Esperak o ruchomy LCD - przy sloncu rewelka
POzdr

Grzesiu
7.07.03, 19:50
duze szumy mowisz

moge ci wyslac fote z migawka 16 sekund

rewelacyjne zdjecie

kano
9.07.03, 16:29
Sam dlugo wybieralem pomiedzy C-5050, C-750 i nie branym tu pod uwage (a warto) Fuji FinePix S602. Wszystkie te aparaty sa w porownywalnym przedziale cenowym. Co oznacza, ze sa podobnej klasy, bo nikt nie bedzie sprzedawal Mercedesa klasy E po cenie C. Jezeli tak, to szybko dajcie znac! Wszystkie te aparaty maja swoje zalety i wady. Bardzo chcialbym znalezc taki, ktory mialby:
- jasny obiektyw w calym zakresie (jak C-5050),
- zoom 10x i sladowa aberracje chromatyczna (nowy typ obiektywu ED w C-750),
- stabilizacja obiektywu (C2001 UZI !)
- szybkosc S602,
- matryce CCD 5 Mp (C-5050) trzeciej generacji (S602),
- semiprofesjonalna obudowe (C-5050), wage i rozmiary (C-750),
- obrotowy ekran LCD (C5050), semi-SLR elektroniczny okular (C-750),
- mozliwosc nagrywania filmikow w formacie 640x480 30 klatek/s (S602) wraz z uzyciem teleobiekrywu (C-740)
- wybor wyjscia TV PAL/NTSC (C-5050, C-750)
- czas zycia baterii w stanie uspienia (C-5050) i podczas robienia zdjec (C-750)
i jeszcze pare rzeczy...
Oczywiscie takiego aparatu w tym przedziale cenowym nie ma i to by bylo na tyle.
Teraz kilka sprostowan, bo jak juz wczesniej ktos zauwazyl ta dyskusja powinna pomoc osobom szukajacym informacji i chcacym wybrac aparat, ktory im bedzie najbardziej odpowiadal. Wobec braku uniwersalnego rozwiazania C-5050 i C-750 sa propozycja dla roznych kregow odbiorcow, stad rozne obiektywy. Natomiast samo ich oprogramowanie i mozliwosci ustawien oparte sa o ten sam schemat. Pelna reczna kontrola aparatu, to podstawowa sprawa w obu modelach. Tak wiec reczne ustawienie balansu bieli, redukcja szumow czy wyswietlanie histogramow sa to opcje dostepnymi rowniez w C-750. Warto czasami zajrzec do manuala na CD. W tym miejscu cala dyskusja byla bezprzedmiotowa, nalezalo raczej rozmawiac o roznicach pomiedzy obiektywami i swioch preferencjach.
Kolejna sprawa to rozdzielczosc zdjec a wielkosc matrycy CCD i zoomu.
"5 milionowa matryca pozwala wykadrować jakieś 50-60% zdjęcia żródłowego, żeby otrzymać odbitkę A4 porównywalną z z odbitką A4 z matrycy 3mln. A to daje powiększenie rzędu 2X co w połączeniu z ogniskową (ekwiwalent) 105mm daje 210mm bez stosowania żadnych konwenterów"
Wystarcza proste obliczenia, zeby przekonac sie o duzym bledzie w powyzszym zdaniu. 50% ze zdjecia zrodlowego 2560x1920 (4 915 200 pikseli) to zdjecie o rozmiarze 1280x960 (1 228 800 pikseli) czyli 1.23 a nie 3 mln (lub 4 dla C-750) jak w przypadku optycznego zoomu. Roznica zasadnicza i ona zadecydowala o moim wyborze zoomu kosztem jasnosci. Jednoczesnie ma to byc drugi aparat i zalezalo mi na jego rozmiarze oraz wadze (odpadl wiec S602). Na to wszystko nalozyly sie jeszcze dwie sprawy, opinie uzytkownikow i ekonomia. Na wielu listach dyskusyjnych uzytkownicy C-750/740 zauwazyli, ze jakosc zdjec z 740-stki jest nieco lepsza niz z 750. Zapewne dlatego, ze przy podobnym rozmiarze matrycy CCD ta w 740 ma troche mniej pikseli (771 328) i byc moze mniej klopotow z transportem ladunkow od poszczegolnych jej elementow. Wplynelo to zapewne na popularnosc C-740 i duze upusty cenowe. W Stanach, skad pisze, mozna kupic ten aparat w cenie okolo $380 w porownaniu do $550 za C-5050, C-750, S602. To juz spora roznica w cenie. Streszczajac sie, kupilem C-740 z pamiecia 256 MB wraz z adapterem xD/CF i 2-ma kompletami NiMH ponizej ceny C-5050/C-750. Jutro powinienem go otrzymac.

constrictor
9.07.03, 17:01
<quote>Wystarcza proste obliczenia, zeby przekonac sie o duzym bledzie w powyzszym zdaniu. 50% ze zdjecia zrodlowego 2560x1920 (4 915 200 pikseli) to zdjecie o rozmiarze 1280x960 (1 228 800 pikseli) czyli 1.23 a nie 3 mln (lub 4 dla C-750) jak w przypadku optycznego zoomu. Roznica zasadnicza i ona zadecydowala o moim wyborze zoomu kosztem jasnosci. </quote>

Dwója z matematyki!!! Po pierwsze w ten sposób nie oblicza się "siy matrycy" a po drugie biorąc jak już na sile chcesz to zrobic to polowa rozmiaru z 2560x1920 to jest 1920x1280 a nie 1280x960. Zastanów się co byś usyskal ze zlączenia dwóch 1280x960 --> 1920x1280.

Pozatym C5050 i c730 to dwie różne klasy aparatów zarówno w możlowościach jak i cenie.

Po trzecie jeśli już chodzi o balans bieli to c7xx ma tylko tryby automatyczne. Nie mylcie np. trybów dla światla jarzeniowego, pochmurnego nieba z ręcznym trybem czym jest np. ustawienie skadowych na +/- od zadanego.

kano
9.07.03, 17:40
Teraz wyraziles sie jasniej, chodzi o wykadrowanie 50% powierzchni zdjecia a nie jego poszczegolnych osi. Wiec w tym wypadku sam policzyles, ze efektem koncowym bedzie 2 457 600 pikseli (C-740 3 mln, C-750 4 mln). Obliczenia sa dla zoomu optycznego 3x i dwukrotnego powiekszenia, w sumie 6x. Policz jak to sie szybko zmieni dla zoomu 10x.
Oba aparaty sa z tej samej serii C Olympusa (klasa wyzsza jest seria E) i przynajmniej tutaj w Stanach w tej samej klasie cenowej (przypominam, ze porownywalem C-5050 i C-750). Zeby tez skonczyc dyskusje o balansie bieli dane producenta (C-750/740):
"White Balance System iESP multi-pattern auto TTL, One-touch,Pre-set manual (Daylight, Overcast, Tungsten, 3 Fluorescent settings), Manual (-7 red to +7 blue)"

kano
9.07.03, 18:09
Drobne podsumowanie zasadniczej czesci dyskusji:
- nawet najlepsza matryca CCD trzeciej generacji z obiektywem f2.8 nie zastapi obiektywu f1.8 z normala CCD,
- nawet 5 mln pikseli z obiektywem o zoomie 3x nie zastapi 3 mln z zoomem 10x.
Wybor nalezy do kupujacego, to w koncu jego pieniadze.

Grzesiu
9.07.03, 18:36
Ten kano logicznie nawet gada

ale chcialbym aby mi wytlumaczyl co rozumie porzez to zdanie:

Zeby tez skonczyc dyskusje o balansie bieli dane producenta (C-750/740):
"White Balance System iESP multi-pattern auto TTL, One-touch,Pre-set manual (Daylight, Overcast, Tungsten, 3 Fluorescent settings), Manual (-7 red to +7 blue)"

c740 posiada reczny balans bieli? czy tylko c750?

kano
9.07.03, 18:57
Jeden i drugi, to znaczy C-740 i C-750. Strona 101 w manualu C-740 na dysku CD (wersja angielska). Siedmiostopniowa skala w kierunku czerwieni jak rowniez 7-mio stopniowa w kierunku fioletu.
Wlasnie otrzymalem telefon z domu, ze aparat juz dotarl.

Grzesiu
9.07.03, 19:05
Kano

zeby grzebac w manualu trzeba znac j. angielski, jak bedziesz wiedzial w jaki sposob sie mozna pobawic balansem bieli to daj po prostu znac:)


mam tez pytanie o adapter o ktorym pisales, napisz jak malemu dziecku do czego to to jest, z czym to sie je, jakiej jest firmy i ile kosztowalo

dzieki z gory

constrictor
9.07.03, 19:06
Kano: Wszystko w porządku ale to ,że są one z jednej serii to nie oznacze że są ttej samej klasy, bo w serii "C" jest też np c220 lub c300 - to też są camedie a chyba nie powiesz ,że jest to ta sama półka(czyli klasa) co c740 czy 750 albo lepiej c5050? Seria E to najwyższe modele Olympusa - są to po prostu lustrzanki. Apropos jest u was w Stanach już dostępny E-1? U nas jeszcze nie ale jestem bardzo ciekaw co z tego wyjdzie.

kano
9.07.03, 19:18
Aktualnie na serie C skladaja sie C-4000, C-50, C-720, C-730, C-740, C-750 i C-5050.
E-1 nie ma jeszcze w sprzedazy, ma sie prawdopodobnie dopiero pojawic w pazdzierniku. Wszystkie testowane aparaty to egzemplarze przedprodukcyjne i powszechna jest opinia, ze testujacy maja zakaz publikowania zdjec wykonanych tym aparatem przed wrzesniem?

Grzesiu
9.07.03, 19:52
Dziwna rzecz zauwazylem

c740

ISO 100, 200, 400, AUTO

tak podaje producent

tyle ze jesli fotografujemy w trybie AUTO i obiektyw skierujemy na jasne niebo na przyklad, to po zrobieniu takiej foty w INFO jest napisane:

"ISO 64"

Grzesiu
9.07.03, 20:10
contrictor


ja kalecze ten angielski ale manuala troche poczytalem

1. Histogram jest w c740

2. Balans w c740 tez jest

3. Jakby tego bylo malo aparat posiada takze tą redukcję szumów o ktorej ktos niepotrzebnie wspomniał



Daliscie o 1300 zl wiecej za wejscie dodatkowej lampy blyskowej i za 1.800.000 pikseli więcej.

czy c5050 posiada jeszcze cos czego nie znalazlem jeszcze w c740?

constrictor
9.07.03, 22:16
A c-350 ?? W Stanach występuje chyba inacej jako d-??? ale w Europie jesto c-350 następca c-300. Wiem ,bo taki miałem.

rekin
12.07.03, 13:55
Włączę się do dyskusji. Miałem(mam) c4040z i stałem przed wyborem c750 czy c5050z. Powiem krótko wybrałem c5050, z bólem muszę powiedzieć, bo duży zoom naprawdę się przydaje, ale:
1. Posiadam lunetkę częściowo przerobioną z radzieckiej produkcji x20, której kąt widzenia jest niestety niewielki i stosuje ją jako telekonwerter - zoom optyczny wtedy X60. Niestety mały kąt widzenia powoduje, że widzę wszystko w kółeczku, ale o stosunkowo dużym promieniu, więc mogę wykadrować, Gdy dodam zoom cyfrowy to mam pełne zdjęcie x180, Oczywiście musiałem domontować podpórkę mocowaną do gniazda statywu w aparacie, ale efekt jest niesamowity, jak ktoś chce to mogę wysłać zdjęcia księżyca.
2. Brak sanek w c4040 to jest niestety ograniczenie - szczególnie w aparacie o mniejszej jasności obiektywu powinna być zauważalna konieczność użycia dodatkowej lampy zewnętrznej. W c740 dziwię się że nie dodano sanek pod lampę (może pojawią się w następnym modelu tej linii) ponieważ przy zdjęciach z dużym zoomem lampka w aparacie wysiada - nie doświetli tak odległego planu.
3. Nie wiem jakie jest rozwiązanie balansu bieli w c740, ale jak już wspomniałem w innym temacie w c5050 działa dużo lepiej niż w c4040
4. Ktoś wspominał o ilości pikseli - ja już napisałem że potrzebne jest mi to żeby wykadrować część przy zdjęciach z użyciem lunety, ale jest jeszcze jedna sprawa o której nie wspomnieliście. Otóż im aparat ma więcej pikseli tym jakość optyki musi być lepsza - mówi się o rozdzielczości optycznej w pikselach na mm - soczewek. Dla aparacików o dużych zoomach zwykle stosuje się więcej soczewek w kilku grupach w celu uzyskania powiększenia i wyeliminowania wad optyki powstałych po drodze, stąd jak przypuszczam w nowych olkach wprowadzenie elementu ED do optyki.
5. Dotyczy też trochę pkt3. Mniejsza jasność obiektywu w c740 to właśnie cena za duży zoom - więcej elementów (większa ich grubość) na drodze światła. W klasycznych lustrzankach często obiektywy typu tele mają jasność dopiero od 3,5 - 4 przy krótkiej ogniskowej.

To były argumenty za c5050z, ale mam też coś na korzyść c740:
1. Panowie mi duży zoom nie jest potrzebny zawsze, ale niestety dość często. Taki kompaktowy zoomik jak w c740 to mistrzostwo świata w dziedzinie optyki. Jak ktoś nie wierzy to niech spróbuje zrobić samemu prosty konwerter x 3 i zobaczy jakie są problemy, ja robiłem i trzeba użyć minimum 4 soczewek, co gorsza z tego co dostępne w Polsce nie da się skorygować aberacji achromatycznej, o chromatycznej nie wspominając. Często marzy mi się w olku c5050 zoom kompaktowych wymiarów, ale bez pogorszenia jego własności tzn jasnego obiektywu.
2. Osoba wykonująca zdjęcia c7xx wie o czym napiszę. Otóż takie osoby szybko nauczą się paru rzeczy, na którymi nie wszyscy się zastanawiają:
- duży zoom wymaga wyrobienia umijętności wykonywania zdjęć nieporuszonych (pewnej ręki bądź statywu)
- tak jak gdzieś pisałem istnieje niesamowicie przydatna własność tego aparaciku tzn. można wykonać przy dużym zoomie i ustawieniu spota niesamowicie fajne zdjęcia z małą głębią ostrości (zamazany drugi plan).

Coś bym jeszcze dodał ale zostawię na później. Podsumowując wszystko zależy do czego jest aparat potrzebny. Mój kolega jest architektem i często robi zdjęcia detali architektonicznych, na mojego c5050z patrzy z politowaniem i go rozumiem, on nie potrzebuje sanek do lampu i dużej ilości pikseli. Sam używałem swego czasu c700uz i to był dobry aparat, jedyne czego żałowałem to tego że nie mam c2100uz ze stabilizatorem obrazu (dużo robiłem zdjęć z ręki wieczorami gdy długi ciń dawał niesamowite efekty)
Dobra na razie kończę bo przydługie to wyszło. Klasa aparatu ma moim zdaniem znaczenie drugorzędne liczą się umijętności i pomysł. Na konkursach fotograficznych nie ocenia się sprzętu tylko fotki.
Pozdrawiam

kano
12.07.03, 20:52
"Osoba wykonująca zdjęcia c7xx wie o czym napiszę. Otóż takie osoby szybko nauczą się paru rzeczy, na którymi nie wszyscy się zastanawiają:
- duży zoom wymaga wyrobienia umijętności wykonywania zdjęć nieporuszonych (pewnej ręki bądź statywu)
- tak jak gdzieś pisałem istnieje niesamowicie przydatna własność tego aparaciku tzn. można wykonać przy dużym zoomie i ustawieniu spota niesamowicie fajne zdjęcia z małą głębią ostrości (zamazany drugi plan). "

Bardzo trafna uwaga, na potwierdzenie mala fotka zrobiona przez zone, zaraz po wyjeciu z kartonu swiezo przybylego C-740. Zawsze chciala robic fotki ptakom. Teraz bedzie polowala na Kardynala, piekny ptak w kolorze kardynalskiej purpury, niestety stosunkowo rzadki i bardzo plochliwy. Zdjecie nie bylo poddawane zadnym obrobkom, zmiana rozmiarow w Photoshopie (bicubic), kompresja 11/12 w stosunku do oryginalu.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://cfs.umbi.umd.edu/present/Elemelek.jpg)[/img]

rekin
12.07.03, 21:28
No właśnie. Ładna fotka, a gdyby zoom był jeszcze większy to wykadrowało by się ptaszka aż miło.

kano
12.07.03, 22:27
Zoom byl juz okolo 9.5x nalezaloby podejsc troche blizej. Zdjecie robione bez statywu.
Pozdrowienia

SAVANA
14.07.03, 22:52
to wróbel?

kano
15.07.03, 04:37
Chyba wrobel, nie znam wszystkich tutejszych ptakow. Ten z daleka (okolo 4-5 m) wygladal na szarego wrobelka, sami bylismy zaskoczeni kolorami widocznymi pozniej na zdjeciu. Ale wszystko mozliwe, wiewiorki sa tutaj szare, a nie rude.

Grzesiu
16.07.03, 00:06
Kano

powiedz lepiej jak ty tu wklejasz zdjecia

kano
16.07.03, 01:45
Tekst wysylanych postow wyswietlany jest w html-u, jezeli wiec link do zdjecia wstawisz pomiedzy odpowiednie komendy jezyka HTML to w miejsce linku wyswietlone bedzie zdjecie. Format tych komend zobaczysz jak klikniesz na linku BBCode w lewym dolnym rogu edytora postow. Samo zdjecie w rzeczywistosci umieszczone jest na serwerze w Stanach.
Pozdrowienia.

SAVANA
19.07.03, 11:37
Kano a co TY robisz w Stanach? dlaczego ja nie mogę sobie popstrykać zdjęć w Stanach? buuuuuu....... Ale zdjęcie jest cudne. Ja mam takie zboczenie zawodowe i każde zdjęcie oceniam nie pod względem czysto artystycznym a jako potencjalny produkt do druku. Twój wróbel byłby wprost idealny, bo ma piękne tło do wpisania np. tekstów (wizytówka reklamowa albo coś w tym rodzaju). Piękne zdjęcie.

kano
22.07.03, 06:52
Czasami bardzo bym chcial - jak dawniej - popstrykac zdjecia w Gdansku (w innym temacie widzialem tutaj fotki z plazy nad Baltykiem). Wrocilem z kilkudniwej wycieczki nad ocean (Atlantycki), moze jutro wysle pare zdjec. Ciagle to jeszcze proby mozliwosci aparatu. Serdeczne dzieki za uznanie :P . W innym poscie napisalas, ze jestem wielki :oops: , w rzeczywistosci jestem tylko wysoki (jak w tej historii z Napoleonem).
Pozdrawiam

kano
22.07.03, 17:59
Kilka obiecanych zdjec:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://cfs.umbi.umd.edu/present/Rehoboth_1.jpg)
Tlok na plazy, ktory staralem sie omijac.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://cfs.umbi.umd.edu/present/Rehoboth_2.jpg)
Mozna bylo znalesc duzo spokojniesze miejsca, takie ze delfiny (na szczescie nie rekiny) podplywaly stosunkowo blisko brzegu. Tylko widocznosc byla na tyle slaba, ze cien statku na horyzoncie zobaczylem dopiero na zdjeciu.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://cfs.umbi.umd.edu/present/Rehoboth_3.jpg)
Czasami przeszkadzaly samoloty wlokace reklamy po niebie. Jednego "stracilem" przy pomocy zoomu 10x.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://cfs.umbi.umd.edu/present/Rehoboth_4.jpg)
A to troche ambitniejsza proba, droga powrotna przez tunel pod zatoka Chesapeake.

guliwer
31.07.03, 04:35
nie było mnie pare dni pojechałem na mały wypoczyn i przy okazji pobawić się nowym nabytkiem wracam i co widzę 88 postów niezła dyskusja się rozpętała czytam i stwierdzam że troche ludziom nerwy popuszczały ale ogulnie bardzo mi sie podobało a propos tej dyskusji też bym cos chciał powiedzieć
ktos stwierdził że za c5050 przepłaciłem 1300zetów w stosunku do c740
ja dałem za c5050 2600zetów minus 1300 (kture to zekomo przepłaciłem)
daje jak nic 1300zetów jak ktoś bedzie miał c740 w cenie 1300PLN niech szybko da znać wezme pare na chandel
ja widziałem c740 po ok 2000zetów wiec przepłaciłem juz tylko 600zetów
dalej c5050 w standardzie ma ładowarke i komplet akumulatorków c 740 niestety nie,ładowarkę i akumulatorki trzeba sobie dokupić a to kosztuje dobra ładowarka to wydatek ok 100zetów akumolatorki to kolejne 50 zetów 600-150=450 a wiec już tylko 450zetów przepłaciłem
dalej karta w c5050 standard to 32MB w c740 to16MB ale w tym przypadku nie ma sie co podniecać 16 czy32 to i takjest za mało
ktos stwierdził że ten drógi slot na karty CF jest niepotrzebny
a ja wam mówie że predzej czy później bedziecie chcieli wiecej pamieci i wtedy ten slot jest bardzo przydatny
karta xD 256MB to jakieś 400zetów a CF 256MB to jakieś 200zetów (normalna karta kingstona czerwona)
ja osobiście kupiłem CF 256MB (hi sped kingstona niebieska)za 300zetów
i jeszcze jedna ciekawa uwaga odnośnie tej karty jest szybsza w zapisywaniu fotek niż xD (osobiscie sprawdziłem ze stoperem w dłoni)
podsumowujac na karcie zaoszczedziłem kolejna stówke 450-100=350
czyli z moich prostych obliczen wynika że przepłaciłem 350zetów jak by ktos wybrał tańszą karte CF zaoszczedziłby jeszcze 100zetów
no i mam 256MB+32MB i nie musze sie motać z kartami bo obie siedza w aparacie i przełącza się je jednym ruchem kciuka
w c 740 było by256MB i 16MB ( znając siebie gdzięś by mi się zaraz jedna z nich zapodziała)
wspomne jeszcze że jak wspomniałem na samym początku zalezało mi na wyjściu na lampe wiec musiałbym kupić c750 do niego ładowarke itd.. biorac pod uwage ceny c750 to by mnie to kosztowało może te same pieniądze albo nawet wiecej i miałbym wiekszy zoom i nic więcej

tak ja to widze wiec kupujcie c5050 bo to naprawde dobry aparat nie bedę sie rozpisywał dlaczego bo poprzednicy zrobili to bardzo dokładnie a różnica w cenie nie jest taka drastyczna wiec jesli ktoś się zastanawia nad kupnem c 5050 to może ten post pomoże mu podjąć decyzję

pozdrawiam Guli :D

Haakon
1.08.03, 01:07
Siedzialem z godzinke i czytalem ta cala dyskusje. I niewatpliwym faktem jest, ze 5050 jest lepszy. Mimo to wiele osob jest niedoinformowanych o mozliwosicach 740. Oprocz sprostowan pewnych osob broniacych 740 chcialbym dodac , ze posiada rowniez format RAW (Tiff).
Sam mam 740 i mysle, ze nawet jakbym mial kase to nie kupilbym 5050 bo nie jestem jeszcze na takim poziomie ,aby wszystkie funkcje wykorzystac.
A jesli chodzi o ceny to powiem tylko tyle, ze znajomy kupil 740 za 1250 i to nie kradziona :D
Tak wiec guli nie chwal sie, bo mozna kupic pewnie i jeszcze taniej np. od drechow, ktorzy opchneliby Twojego 5050 za flaszke.
Mysle ze nalezy porownywac ceny jakie sa podawane na stronkach.
Pozdrawiam

Esperak
1.08.03, 08:35
napisałeś "RAW (tiff)" niewiem co to ma znaczyć ...RAW to cyfrowa klisza matrycy CCD, Tiff to tiff czyli fotka. możesz to wyjaśnić.!!!!

Esperak
1.08.03, 08:43
aa nio ja też jeszcze w kwesti slotów na karty.!

Jak wiadomo mam C5050 kupiłem niektórzy powiedzą że drogo ja tak niemyśle 3400zł PL + 256xD ale na firme wiec odliczcie 22+19=41% od ceny czyli kosztował mnie realnie 2 006zł całkiem niezła cena no nie.!

i teraz tak mamy 256xD + 32xD a ja do tego jeszcze dowaliłem 128CF i do czego zmierzam piękne jest to ze mam w aparacie 256 + 128 jak jade sobie robić fotki jaskini to niemam stresu że mi braknie miejsca... aa nie musze nosic karty w kieszeni bo obie są w aparacie...! jak dlamnie to Bombastyczne.!!! i fakt CF jest szybszy od xD co osobiście mnie zdziwiło cały czas miałem przekonanie żę xD nowa generacja kart to bedzie szybsza a tu beret zrónice są znaczne przy np tiffach.!!!

Haakon
1.08.03, 10:48
"RAW to format tablicy napięć matrycy czyli po zgraniu na kompa przy użyciu odpowiedniego softu możesz dowolnie modelować wszystkie opcje przy interpretacji napięć matrycy CCD, może moja mama nie wykorzysta dobrodziejstw idących z tego formatu ale ja napewno skorzystam z tej możliwości.!! " - tak wlasnie napisales kilka postow temu.
Tak wiec wiesz o co chodzi. Zeby robic taki odczyt z matrycy trzeba wybrac format zapisywania TIFF. Ale jest to dokladnie to co mowisz, ze pozniej mozna pobawic sie balansem bieli itd... Zajmuje to przy 3.2 megapiksela okolo 9 MB.
Mozliwe ze mi sie pokopalo cos, ale nawet w ksiazce znalazlem wlasnie ze czesto format RAW wiazany jest z TIFF.
Pozdroofka

Esperak
1.08.03, 12:48
no właśnie TIFF to format zdiecia RAW to napięcia matrycy ... ale to nie to samo.!!!!!!!!! wybierając TIFF robimy fotke narmalna bezkompresji ale fotke... wybierając RAW robimy zrzut napiecia matrycy.!!!! niewiem jak w C7xx to się ma w C5050 to niejest to samo>!!!!! masz mozliwosc wybory RAW albo TIFF przyczym TIFF zajmuje 10MB full size a RAW tylko 6MB.!!!!!! mylisz 2 pojecia zrzutu napieć i formatu bezstratnego zdiecia.!!!!

Poczytaj trochę TIFF i RAW to zupełnie coś innego.!!!!!

Haakon
1.08.03, 15:04
A to w takim razie zwracam honor :)
A jesli mozesz to powiedz tylko jakie ma rozszerzenie ten plik (zrzutu napiec).

kano
1.08.03, 17:52
Pliki typu RAW maja rozszerzenie *raw i sa "surowym" zapisem danych z przetwornika analogowo-cyfrowego a nie napiec z matrycy CCD. Dla kazdego punktu zapisywane sa wartosci trzech podstawowych kolorow Red, Green, Blue (RGB). Zaleznie od klasy przetwornika skala moze byc np. 0-255 (przetwornik 8 bitowy) lub 0-65535 (przetwornik 16 bitowy). Taki plik jest w aparacie "korygowany" przez firmowe oprogramowanie, zanim zostanie nagrany na karcie pamieci w postaci TIFF lub JPG (balans bieli, korekcja ekspozycji itp. patrz mozliwosci ustawien w menu). Oczywiscie plik RAW omija ten etap i mozna go poznie poddac tym wszystkim procesom w komputerze. Warunkiem jest jednak odpowiednie oprogramowanie, nawet Photoshop nie czyta z biegu plikow RAW. Trzeba dokupic osobny modul (~ $100).
Jeszcze jedna uwaga, jest standard zapisu plikow RAW, ale nie ma standardu dla algorytmow stosowanych przy przetwarzaniu analogowo-cyfrowym. Tutaj kazda firma ma swoje tajemnice i stad wyswietlone pliki RAW moga byc czesto zaskoczeniem. Trzeba je poddac intensywnej obrobce, nie dysponujac pelnymi informacjami, ktore posiadaja pracujace nad tym zespoly w Canonie, Sonym czy Olympusie. Co nie oznacza, ze jest to niemozliwe i jest wiele osob, ktore lubia ta zabawe.
Pozdrowienia.

Grzesiu
2.08.03, 00:00
"ktos stwierdził że za c5050 przepłaciłem 1300zetów w stosunku do c740"

to ja to stwierdzilem

"ja dałem za c5050 2600zetów minus 1300 (kture to zekomo przepłaciłem)"

stary, ty masz klopoty z jezykiem polskim i logiką

"ja widziałem c740 po ok 2000zetów wiec przepłaciłem juz tylko 600zetów "

zreasumujmy

chciales kupic c5050 wiec to ten aparat szukales jaknajtaniej i znalazles za 2600 zlotych. C740 znalazles za 2 tysiace, z logicznego punktu widzenia pewnie w innym sklepie bo gdyby to bylo w tym samym to c740 w ogole by im nie schodzily. Jak chcesz byc obiektywny to postaraj sie byc do konca. Tylko nie przychodz na to forum i nie pisz za 2 miesaice ze znalazles c5050 juz po 1900 zlotych podajac jednoczesnie cene c740 z twojego bylego posta. Zrozum czlowieku ze ten watek juz istnieje chyba pare miesiecy.


"ktos stwierdził że ten drógi slot na karty CF jest niepotrzebny"

dalej twierdze ze ten drUgi slot na CF to bzdura ktora nikomu nie jest potrebna. Karty xD beda niedlugo tansze od tych ceefów i wspomnicie jeszcze te moje slowa.

"a ja wam mówie że predzej czy później bedziecie chcieli wiecej pamieci i wtedy ten slot jest bardzo przydatny "

to rozmowa glupiego. Ktos taki kto kupuje aparat za pare tysiecy zlotych narzeka na cene xD. Tak..........jakbyscie te xD kupowali conajmniej jako jednorazowki. Moze w stanach takie xD sprzedają?

"i jeszcze jedna ciekawa uwaga odnośnie tej karty jest szybsza w zapisywaniu fotek niż xD (osobiscie sprawdziłem ze stoperem w dłoni)"

wiesz co, to wez teraz ten stoper i zmierz sobie nim predkosc impulsu nerwowego od palca na spuscie aparatu do rozumu.

"czyli z moich prostych obliczen wynika że przepłaciłem 350zetów "

jestem naprawde pelen podziwu dla twoich obliczen

"( znając siebie gdzięś by mi się zaraz jedna z nich zapodziała)"

Ale powiedz nam wszystkim kogo to interesuje? Znaczy ze.........wszyscy mają kupowac aparaty ze slotem na CF bo wszyscy gubią karty xD?

"wspomne jeszcze że jak wspomniałem na samym początku zalezało mi na wyjściu na lampe wiec musiałbym kupić c750 do niego ładowarke itd.. biorac pod uwage ceny c750 to by mnie to kosztowało może te same pieniądze albo nawet wiecej i miałbym wiekszy zoom i nic więcej "

ja piernicze stary! co ty z polskiego miales? jak ty wypracowania pisales?:)

musialbys kupic 750 a do niego ladowarke ale nie jestes pewien czy dolaczaja ladowarke a do tego c750 kosztowalby cie wiecej ale tak naprawde nie wiesz czy wiecej czy mniej ale na pewno wiecej a do tego mialbys wiekszy zoom bo jest on uciazliwy a przeciez malo co wiesz o fotografowaniu?????? tak chciales powiedziec?:)


panowie, bede to powtarzal az zrozumiecie

pierdoły takie jak:

1. zoom cyfrowy

2. redukcja szumow

3. dodatkowe sloty na karty

4. nawet durne pixele (od 2 mln wzwyż)

i cala reszta wymienianych na sile przez was plusy

one nie stwiają aparatu o klase wyzej

aparat ktory jest o klase wyzej to taki ktory ma bogate ISO, 50, 100, 200, 400, 800, 1600, to taki ktory migawke ma maksymalną, to taki ktory robi foty z jak najkrotszym opoznieniem, taki ktory ma dodatkowe wejscie na lampe TAKŻE, przydalby sie taki ktory ma wymienne obiektywy, wielkiego zooma


natomiast spojrzcie jak wyglada ta dyskusja, jeden z gosci zaczął nawet mierzyc stoperem jak szybko mu sie zapisuja foty na karcie, a odnoscie c740 nastapily wielokrotnie przeklamania w podawaniu przez niektorych jego mozliwosci. Tak sie rozpedziliscie z tymi glupotami ze gdzies po drodze przestaliscie zauwazac co tak naprawde wazne jest w aparatach

Faktycznie sa bajery ktore sa czasem pomocne przy robieniu fot ale to tylko bajery bez ktorych mozna zyc a ktore niestety nie stawiaja aparatu o klase wyzej. Jak tak kochacie te bajery to duzo zdrowia wam zycze, robcie sobie foty z tymi waszymi bajerami tylko jak bedziecie potrzebowali na ktorejs focie zrobic duzego zooma to pamietajcie o jednym..."c5050 jest o klase wyzej od c740".....badzcie konsekwentni i wierni tej teorii do samego końca.

bazi
2.08.03, 00:25
ADMINIE, DAJCIE MI TU MODA NA PARE DNI, albo sami zadzialajcie, bo juz mi bokiem wychodza te glupie dyskusje...

Na stronie producenta wyraznie zaznaczony jest podzial aparatow i basta. I nie gadac mi tu, ze to jakies chwyty marketingowe itd.
Przyjmijmy, ze kazdy z Was ma racje i na tym skonczmy bezsensowne wymadrzanie sie.

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

EOT EOT EOT EOT EOT EOT EOT EOT EOT EOT EOT

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Haakon
2.08.03, 10:37
Grzesiu daj juz spokoj!!! Jesli Oni potrafia wykorzystac w pelni te aparaty, no to extra. Mysle, ze "takie bajery" jak lepsza migawka czy jasniejszy obiektyw i kilka innych, sa wystarczajacym powodem do postawienia 5050 na wyzszej polce, mimo ze zoom jest mniejszy. Tak nawiazujac do TYCH klas Mercedesa, to przeciez E nie jest we wszystkim lepsza od C. Ja wolalbym miec C, bo jest wieksza frajda z jazdy. C mozna troche poszalec, a ta krowka E to juz nie bardzo :D

bazi
2.08.03, 13:33
Haakon, bardzo dobrze powiedziane :mrgreen:;)

glogojar
2.08.03, 17:19
Witam

Przeczytałem wszystkie wasze wypowiedzi i doszedłem do wniosku że zachowujecie się jak dzieci na podwórku przed blokiem, które siedząc na ławeczce spierają się które z nich ma ładniejszy i lepszy rowerek.

Prawda jest taka że początkujący fotoamator nie wykożysta w pełni zarówno jednego jak i drugiego aparatu. Najpierw przez pierwszy miesiąc będzie bawił się automatem, potem zacznie eksperymentować. Na eksperymentach i nauce zejdzie mu pół roku. A kiedy już nauczy się wszystkiego to wtedy dojdzie do wniosku czy sprzęt który posiada zaspokaja jego aspiracje czy nie.

Tylko że od momentu zakupu minie już kupa czasu i np oli-c-5050 nie będzie już kosztował 3700 (cena sklepowa) a tylko 2900. A w międzyczasie pojawią się nowe jeszcze lepsze aparaty.

Płęta jest taka:
Chcesz się uczyć kup sobie 740 lub 750. Pobaw się nim, poeksperymentuj z zoomem.
A jeżeli już sporo potrafisz kup sobie c-5050. Może wykożystasz jego możliwości.( to napewno lepszy aparat ale czy dla laika wart tych pieniędzy?)

Pozdrawiam.
Przyszły posiadacz c-750 i kompletny laik w dziedzinie fotografii cyfrowej.

kano
2.08.03, 23:48
Oto do jakich wnioskow doprowadzila ta dyskusja. C-740/750 dla poczatkujacych, C-5050 dla bardziej zaawansowanych - bardzo mylacy wniosek. Postaram sie to uzasadnic. Wrocmy zatem do zrodel, na polu bitwy pozostaly C-5050 i C-740 (powinien byc raczej C-750 ze wzgledu na cene). Obydwa aparaty sa z serii C i nie wiem dlaczego Olympus Europa umiescil C-5050 wsrod aparatow serii E, nie ma tego na stronie Olympus America. Podstawowe funkcje dostepne z menu obydwu aparatow sa takie same (wszystkie reczne ustawienia migawki, przeslony, balansu bieli itp.). Roznice sa efektem innych obiektywow, stad np. inne wartosci przeslony czy tez zoomu. Oczywista jest tez roznica w ilosci pikseli. Sa to aparaty przeznaczone dla roznych kregow odbiorcow i nalezy samemu dobrze sprecyzowac swoje wymagania i ustalic ich kolejnosc, zeby wybrac model, ktory bedzie nam najbardziej odpowiadal. Na poczatek informacja podstawowa, w tej klasie cenowej nie ma modelu uniwersalnego!!! W wyzszej zreszta tez nie, ale to dlatego, ze profesjonalisci raczej takich nie poszukuja. Podstawowy podzial bedzie uzalezniony od obiektywu: jasnego z malym zoomem i ciemnego z duzym zoomem. To optyka wyznacza klase cenowa aparatu. To optyka wyznacza rozmiar matrycy w aparacie (matryce CCD sa juz stosunkowo tanie i mozna byloby spokojnie zwiekszac ich rozmiar). Tak wiec podstawowe pytanie jakie powinien zadac sobie kupujacy powinno byc: jakie zdjecia glownie chce wykonywac? We wnetrzach, z mala iloscia swiatla, czy tez w plenerze, na ile potrzebny mi jest zoom, a na ile duze reprodukcje? To sa decydujace kryteria. Jeszcze raz, nie ma aparatu, ktory bedzie najlepszy w obydwu sytuacjach. Mozna latac dziury i tak do C-5050 uzyc telekonwertera i miec zoom ~6x, albo do C-750 zewnetrzna lampe ze wspomaganiem AF. Tylko, ze za to trzeba sporo zaplacic i w obydwu wypadkach aparaty przestaja byc kompaktowe. Jezeli teraz zrezygnujemy z zewnetrznej lampy w C-750 (nadal mozna stosowac tansze lampy typu slave) to na horyzoncie pojawia sie C-740 jako lepsza alternatywa cenowa. Napotkamy jednak wiele trudnosci (C-750/740) przy robieniu zdjec we wnetrzu, z mala iloscia swiatla (tam gdzie C-5050 poradzi sobie prawie bez naszej ingerencji). To bedzie zadanie nie dla poczatkujacych! Trudno je bedzie wykonac bez recznych ustawien. Wykonywanie zdjec z duzym zoomem to takze niezle wyzwanie. A C-5050? Pisalem juz wczesniej o nagrywaniu zdjec w formacie RAW - ich obrobka, to wyzsza szkola jazdy. Nie sa wiec obydwa tylko dla poczatkujacych (lepiej wowczas kupic cos tanszego, a zainwestowac w duzego twardziela), raczej dla entuzjastow i moga dostarczyc wiele radosci ze zrobionych zdjec. I chyba nam wszystkim o to chodzi! A ze przy robieniu zdjec napotkamy wiele przeszkod, to wspomagajmy sie swoimi doswiadczeniami.
Pozdrawiam

P.S.
Do Grzesia,
dopiero teraz doczytalem, ze pytales sie wczesniej o adapter xD/CF. Robi go Fuji i sluzy do czytania kart xD w slocie na karty CompactFlash I. Dzieki niemu mozna uzywac xD z kazdym przyzwoitym czytnikim kart.

glogojar
3.08.03, 01:55
[quote="kano"]Oto do jakich wnioskow doprowadzila ta dyskusja. C-740/750 dla poczatkujacych, C-5050 dla bardziej zaawansowanych - bardzo mylacy wniosek.


Myślę że nie do końca zrozumiałeś moje intencje jeśli weżmiemy pod uwagę tylko dwa aparaty c-740 za 2600 i c-5050 za 3700 (ceny sklepowe). To tak jakbyś chciał się uczyć jeżdzić na mercedesie. Zaras mi odpowiesz -"to kup sobie małpę za 1000 zł i bądz szczęśliwy" Nie na tym to polega. Zgadzam się z tobą że przedewszystkim musimy rozpatrzyć do czego będziemy wykożystywać aparat. Czy do zdięć w pleneże czy do zdięć w ciemnych pomieszczeń.

Jeżeli jednak ma być to aparat uniwersalny do wszystkiego, zarówno do uwiecznienia urodzin babci, jak i do eksperymentów z zoomem bo podaoba nam się stateczek na choryzoncie w czasie wakacji, to co wybrać? A dodatkowo nie masz doświadczenia.

Coś tanszego mającego jak napisałeś te same funkcje i ustawienia. Mającego lepszy zoom ale mniej jasną optykę i mniejszą ilość pikseli. Mam na myśli amatorów którzy nie mają zamiaru powiększać swoich fotek do wielkości plakatów. Jeżeli nauczysz się pracować na tym sprzęcie (c-740) i dojdziesz do wniosku że jest on dla ciebie nie wystarczający to wtedy zmienisz aparat. Ale tak jak napisałem już za dużo mniejsze pieniądze lub na dużo nowszy model. Bo takie napewno będą się ukazywać.

Jeszcze raz was pytam czy laik ma wydać 3700 na aparat? Czy nie jest to przerost formy nad treścią.

Pozdrawiam

bazi
3.08.03, 01:59
Obydwa aparaty sa z serii C i nie wiem dlaczego Olympus Europa umiescil C-5050 wsrod aparatow serii E, nie ma tego na stronie Olympus America.

Olympus Europa nie umiescil go w klasie E, tylko w klasie High End :mrgreen::mrgreen:


W wyzszej zreszta tez nie, ale to dlatego, ze profesjonalisci raczej takich nie poszukuja.

Jezeli chodzi o C-5050 to juz pare razy czytalem na grupie, ze jest jednak inaczej niz piszesz...


Podstawowy podzial bedzie uzalezniony od obiektywu: jasnego z malym zoomem i ciemnego z duzym zoomem.

Hehe no chyba takie ciemne to az nie sa ;)


To optyka wyznacza klase cenowa aparatu. To optyka wyznacza rozmiar matrycy w aparacie (matryce CCD sa juz stosunkowo tanie i mozna byloby spokojnie zwiekszac ich rozmiar).

Zgadza sie, optyka steruje cena, jak i matryca... Nie wiem dlaczego uwazasz, ze ona nie decydyje o cenie... Przejrzyj cenniki i zobacz jak kwota wzrasta wraz z iloscia Mpix. Prawda jednak jest taka, ze optyka ma niestety ogromny wplyw na wartosc sprzetu :(


Tak wiec podstawowe pytanie jakie powinien zadac sobie kupujacy powinno byc: jakie zdjecia glownie chce wykonywac? We wnetrzach, z mala iloscia swiatla, czy tez w plenerze, na ile potrzebny mi jest zoom, a na ile duze reprodukcje?

Nie wiem dlaczego uwazasz, ze jasny obiektyw nie przydaje sie na otwartym powietrzu :roll:


Nie sa wiec obydwa tylko dla poczatkujacych (lepiej wowczas kupic cos tanszego, a zainwestowac w duzego twardziela), raczej dla entuzjastow i moga dostarczyc wiele radosci ze zrobionych zdjec. I chyba nam wszystkim o to chodzi! A ze przy robieniu zdjec napotkamy wiele przeszkod, to wspomagajmy sie swoimi doswiadczeniami.

I to jest doskonala puenta 8)

Poza tymi drobnostkami przychylam sie do Twojego zdania na ten temat :)

kano
3.08.03, 04:54
Zostalem wywolany do tablicy. Po kolei:
- Sprawa ceny ciagle tutaj powraca, napisalem, ze C-5050 powinien byc porownywany z C-750 (nie C-740) i cena tych aparatow jest w Stanach porownywalna ($450-$500). Sama cena nie powinna byc jedynym kryterium wyboru. Zawsze powinno sie dokonac prostego bilansu: stosunek ceny do oferowanych mozliwosci.
- O klasie aparatu nie swiadczy zakwalifikowanie go na stronie internetowej (tym bardziej producenta) do "mglistej" grupy High End (nie wiem zreszta co to za grupa, slyszalem o SLR, DSLR itp.), decyduja parametry techniczne i o nich chcialbym rozmawiac.
- profesjonalisci nie beda szukali sprzetu w tej grupie aparatow. Beda uzywali zupelnie innych aparatow do zdjec studyjnych, plenerowych, sportowych i nadal beda uzywali wymienne obiektywy (sprawdz ich ceny!).
- Wielkosc matrycy jest obecnie w duzej mierze uzalezniona od optyki. Nie dudalo sie zastosowac matrycy 5 lub 6 Mp do C-750, bo szumy zniwelowalyby caly efekt, tak samo z powyzszych powodownie i aberracji chromatycznej nie da sie wstawic matryce 6-8 Mp do C-5050. Matryca i jej fizyczny rozmiar dobierane sa do optyki aparatu (dla C-4000, C-5050 4/5 Mp 1/1.8", dla C-730, C-750 3/4 Mp 1/2.5").
- Nie pisalem, ze jasne obiektywy (z malym zoomem) nie przydaja sie na wolnym powietrzu, tak samo jak te ciemniejsze z duzym zoomem we wnetrzach. Pisalem, ze w konkretnych warunkach nie beda sobie rownowazne. Nie musze chyba nikogo przekonywac, ze zoom od 1 do 10 (to nie tylko max 10, ale takze 4 ...6, ... 10) jest nie do zastapienia w plenerze. I nie tylko, chodze na mecze siatkowki mojej corki i jej wystepy w chorze. Nic nie zastapi duzego zoomu, dokucza natomiast mala jasnosc obiektywu.
Nadal twierdze, ze nie ma uniwersalnego aparatu i kazdy z nas, wlascicieli C-750/740, C-4000/5050, musial pojsc na jakis kompromis. Stad zapewne tak goraca dyskusja i proby uzasadniania wlasnych decyzji poprzez negacje wartosci konkurencyjnego sprzetu. Mam nadzieje, ze kazdy z nas podjal wlasciwa decyzje i nie zaluje swojej decyzji. Aparaty sa w obsludze bardzo podobne i wiele trikow moze byc stosowane w obydwu modelach. Jeszcze raz polecam bardzo interesujaca grupe dyskusyjna w jezyku angielskim, gdzie wlasnie C-5050 i C-750 sa zgodnie glownym tematem:
http://www.dpreview.com/forums/forum.asp?forum=1008
To forum, ze wzgledu na liczbe i aktywnosc uczestnikow ma szanse stac sie dobrym odpowiednikiem w jezyku polskim.
Pozdrowienia.

miro
3.08.03, 08:31
mysle ze temat sie wyczerpal, kazdy ma po czesci racje.
PS. zgadzam sie w tym przedizlae cenowym nie ma kompromisu, tzn albo lebszy zoom albo jasniejszy obiektyw. Gdyby tak miec c5050 z zoomem c740 i jasnosia bez zmian ;D

bazi
3.08.03, 12:39
Kano, OK :) To ssssobie powyjasnialismy :lol:

Tak jak napisal miro, temat juz chyba naprawde sie wyczerpal i troche racji kazdy ma, wiec najwyzszy czas abysmy sie wszyscy zajeli ciekawszymi sprawami i tematami. Zapraszam do aparacikow, focenia i dzielenia sie spostrzezeniami :)

miro, ooo tak gdyyyby tak miec... :roll: :wink:

Grzesiu
3.08.03, 15:43
Dlaczego wy chcecie na sile przerwac dyskusje?:) dla mnie ona jest fajna:) im dluzej trwa ym wiecej mozna sie czegos dowiedziec, gdyby ta dyskusja urwana byla w ktoryms momencie to ja jako wlasciciel nigdy nie dowiedzialbym sie ze c740 posiada balans bieli itp.

Natomiast [pamietajcie ze to WY posiadacze c5050 wypaliliscie ze stwierdzeniem "jest o klase lepszy od c740"


to nie JA i inni wlasciciele c740 mają sie bronic, to WY macie bronic swojej teorii, tymczasem im dluzej ta dyskusja trwa tym widac coraz wiekszy kompromis pomiedzy uzytkownikami c740 a c5050. Juz kilka razy padlo stwierdzenie ze:


"trzeba pojsc na kompromis i wybrac aparat jaki pasuje NAM"

no i wlasnie w tym brocha, gdyby c5050 byl o klase lepszy to nie byloby kompromisów, lepiej wydac troche wiecej kasy na aparat o klase lepszy prawda? tymczasem po tej wielkiej dyskusji okazalo sie ze są to niezli konkurenci a przeciez pomiedzy klasami konkurencji po prostu byc nie powinno czyz nie?


ja bym mordy nie smiał otworzyc gdyby ten wasz c5050 mial:


- iso 50, 100, 200, 400, 800 (niekoniecznie 1600)

- migawke 16 sekund, 1/4000 tys.

- zoom (wystarczylby 8X abym nie pisnał)

- niekoniecznie wymienne obiektywy

- niekoniecznie wezyk spustowy

- plus dodatkowa lampa ktora faktycznie posiada

TO bylaby klasa wyzej

niestety, parametry naszych aparatów są porownywalne a z matrycy pozytku nie bedziecie miec jeszcze baaaaaaaaaaardzo bardzo dlugo.
Osobiscie z waszego aparatu brakuje mi tej dodatkowej lampy no i moze POKI CO dodatkowych slotów a "poki co" ............bo xD niedlugo beda tansze od tych ceefów, wtedy nie bede zalowal ze nie mam slotow dodatkowych. Poza tym tak jak wczesniej mowilem, kupno dodatkowej karty to jednokrotny wydatek, skoro wydalem na aparat pare tysiecy to nie bede sie klocil o 200 zlotych jako roznice pomiedzy kartami cf a xd:)
bo to zwyczajnie glupie:)


natomiast dyskusja jest ciekawa, zanim kupowalem aparat to brakowalo mi takich dyskusji, teraz chlopaki mają jakas perspektywe przynajmniej:) Najgorsze badz najlepsze:) jest to ze podejrzewam ze nie kupia tego waszego c5050 ale w najgorszym wypadku c750 ew. w najlepszym:)

Haakon
3.08.03, 16:58
Kupujac kazdy "dobry sprzet", moze byc i drogi, trzeba pojsc na kompromis. Jak juz wczesniej wspominalem o samochodach. Kupujac sportowa fure tez idziesz na kompromis. zadnych rodzinnych wycieczek, duze spalanie, twarde zawieszenie itp. A jednak jest wart swoich pieniedzy.

"Dlaczego wy chcecie na sile przerwac dyskusje? dla mnie ona jest fajna:)"

Dla mnie staje sie coraz mniej fajna, bo ciagle uzywasz tych samych argumentow. A mowienie w kolko tego samego do niczego nie prowadzi.

SatH^Raa
4.08.03, 14:10
No dobrze. A tak z innej beczki jak to wszystko się ma do Cannona G3?
Sam noszę się z zamiarem zakupu tego aparatu (różnice ceny pomijalne).

bazi
4.08.03, 15:02
No dobrze. A tak z innej beczki jak to wszystko się ma do Cannona G3?
Sam noszę się z zamiarem zakupu tego aparatu (różnice ceny pomijalne).

Zaprasham :mrgreen: http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=446