PDA

Zobacz pełną wersję : Lornetki szukam



robert1088
7.06.20, 21:04
Cześć. Szukam budżetowej lornetki (żadnej lunety ) Przeznaczenie gł turystyczne , góry i takie tam wędrówki . Nie potrzebuję lornetki pro, tylko taką dla typowego amatora . Budżet do 350 zł . W temacie jestem typowym żółtodziobem . Dziękuję za info .

henry1
7.06.20, 21:13
Jak budżetowa to może :
https://www.aldi.pl/oferty/oferta-wa_na-od-06-06/lornetka-10-x-50-z-akcesoriami-5353.article.html

robert1088
7.06.20, 22:12
Myślałem coś z serii delta optical :)

viruuss
7.06.20, 22:48
dozbieraj na lepszą, taka moja rada :)kupisz raz, a dobrze :)

robert1088
7.06.20, 23:18
Co polecasz ?

viruuss
8.06.20, 00:08
nikon monarch od 5 w górę , minimum to prostaff, oczywiście pisze tutaj o jakości nie o konkretnej firmie, poszukaj na amazonie można dostać w dobrych cenach :)

https://www.optyczne.pl/lornetki.html - tutaj masz testy lornetek

Zapp
8.06.20, 07:41
Myślałem coś z serii delta optical :)

Dołóż do Delta One 10x32 (ew. 8x32).
Na OLX masz trzy sklepy z cenami 510 - 520pln. Bywają też używane od ok. 300pln. Cena / jakość jest całkiem OK, poza zakrywkami (zwłaszcza przednimi).
W sprzętach pow. 1500 to już można powybierać...

jkr
8.06.20, 07:59
Cześć. Szukam budżetowej lornetki (żadnej lunety ) Przeznaczenie gł turystyczne , góry i takie tam wędrówki . Nie potrzebuję lornetki pro, tylko taką dla typowego amatora . Budżet do 350 zł . W temacie jestem typowym żółtodziobem . Dziękuję za info . Też zamierzałem kupić coś pro, ale kupiłem na bazarze za 150 zł 12 x 50 i jestem mega zadowolony. Z odległości 600 m mogę zobaczyć lisa.

viruuss
8.06.20, 09:15
popatrz przez coś "lepszego" nie przez "pro", zadowolenie zniknie w tempie szybkim :)

jkr
8.06.20, 09:33
popatrz przez coś "lepszego" nie przez "pro", zadowolenie zniknie w tempie szybkim :) Może i tak.

robert1088
8.06.20, 09:34
Dziękuję wszystkim za pomoc . Prawdopodobnie przemyślę temat i trochę dołożę :)

viruuss
8.06.20, 09:49
Dziękuję wszystkim za pomoc . Prawdopodobnie przemyślę temat i trochę dołożę :)

dołóż trochę więcej :)

robert1088
8.06.20, 11:48
A że tak się dopytam z jakim powiększeniem brać x8 czy może x10 ?

viruuss
8.06.20, 11:52
max 10, potem nie utrzymasz bez trzęsiawki, 10*42 to kompromis pomiędzy powiększenie/waga, warte zainteresowania są też 10*36- małe lekkie

DzejPi
8.06.20, 20:37
Mam Deltę optical Forest II 10/42 i w zupełności spełnia moje potrzeby.

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-forest-ii-8x42?gclid=Cj0KCQjww_f2BRC-ARIsAP3zarHtyqab0qX49kRyGsHTbKUWIbXdBbHiwr8AZ-nFUvgSQahu6E3c_FkaAi2PEALw_wcB

luc4s
8.06.20, 23:52
Mam tania Olympusa z Amazonu 10x50. Kupilem za 40 eur i za te cene warto.

inkoguto
27.06.20, 17:08
A że tak się dopytam z jakim powiększeniem brać x8 czy może x10 ? to zależy. Czy używałeś już jakąś lornetkę z powiększeniem 8x, 10x? Czy byłeś w stanie utrzymać stabilny obraz, przy dłuższej obserwacji? Im większe powiększenie, tym trudniej. Jeżeli to ma być lornetka wycieczkowa - to np przy długim marszu, np wędrówka pod górę, będzie ci trudniej utrzymać stabilny obraz. No i waga samej lornetki też ma znaczenie. Najlepiej jest najpierw popróbować lornetki w terenie by się upewnić co do własnych preferencji. Np ja obecnie używam lornetki 7x42 i jestem bardzo zadowolony.

Istotne jest też pole widzenia lornetki. Generalnie uważam, że wydać 350 zł na nową lornetkę, to szkoda tych 350 zł. Dozbieraj, lub weź na raty ;) Różnica w jakości obrazu pomiędzy kiepską, a dobrą lornetką jest kolosalna. To nie jest przedmiot, który posłuży rok, lecz zakup - oby - na wiele lat. Warto też polować na używane lornetki. Generalnie sugeruję trochę poczytać o samych lornetkach, poszukać wokół siebie osób, które już lornetki mają i przymierzyć się do kilku, w warunkach "terenowych".

koza
29.06.20, 08:35
Jakby co mam 10x50 Zeissa. Lornetka ma 60 lat, wymaga drobnych napraw, ale ogólnie działa i do rozpoczęcia przygody z lornetkami jest idealna. Pewnie za jakieś 380-400 bym puścił...

Holek
29.06.20, 23:43
cześć,

widzę, że temat ma już kilka dni ale dołożę swoje 3 grosze, ponieważ nie tak dawno miałem podobny dylemat. Zaprzeczę teraz wszystkim poprzednikom i napiszę: firmowa lornetka 8x25 lub 10x25. Taki właśnie maluch. To jest moja najlepsza lornetka turysyczna. Dlaczego? bo mam ją ZAWSZE ze sobą na każdym wyjściu do lasu, po działce, z dzieciakami, solo - jest tak mała że noszę ją w kieszeni nawet krótkich gaci w lecie! i nie mam dylematu czy zabrać aparat, plecak, bidon czy cokolwiek innego co mnie dociąży więc może zostawię lornetkę. Pozbyłem się tych problemów raz na zawsze! Moja stara 8x42 - petarda - no i co jak się majta na szyi i jest niewygodnie, lustrzanki już nie dołożę, do plecaka wsadzę to zanim wyjmę zwierzęta już uciekły. Ponieważ jest to nowa konstrukcja to jest o wiele bardziej kontrastowa, ostrzejsza i uwaga - jaśniejsza niż moja stara 8x42! naczytałem się kiedyś na internetach że mają być pryzmaty ze szkła BK-4 i tego się uczepiłem; Ponieważ złapałem mega okazję na takiego właśnie Olympusa to była minuta na zastanowienie - kupiłem 2 - druga ojcu - rzucił w kąt swojego Nikona 10x50 bo nigdzie go praktycznie nie zabierał - to jest lorneta stacjonarna - na działkę - jak siedzisz przy piwku i opierasz ręce na stole - wtedy możesz się gapić przez taką armatę :grin:
Praktycznie każdy producent ma takiego malucha w ofercie - droższe, tańsze, uszczelnione lub nie, wypełnione azotem itd itp; na pewno coś Ci wpadnie w oko; Na pewno wszyscy wymienili przede mną bardzo dobre konstrukcje o fantastycznych parametrach - ale po 2 latach już wiem, ze nie kupię kolejnej lornetki, jeśli nie zmieści mi się do kieszeni :grin:

pzdr
Hołek

koza
30.06.20, 09:31
A jak w nocy sprawdza się takie 8x25?

Holek
30.06.20, 13:43
A jak w nocy sprawdza się takie 8x25?

hmm... to nie noktowizor, więc się nie sprawdza, ale to chyba żadna nie da rady, jeśli pytasz o obserwację w ciemnym lesie. Na księżyc może być, namierzanie gwiazd też ok, na oświetlone drogi lub obiekty w mieście lub na wsi - nie ma problemu - widać dokładnie i złapię ostrość; na ścianę lasu w ciemną noc bez księżyca - nie złapię ostrości bo widzę tylko ciemne kształty i już nie potrafię odróżnić szczegółów; do podglądania sąsiadów w blokowisku - spoko - ale firanki muszą być odsłonięte :wink:.

Wydaje mi się że to kwestia właśnie tego szkła BK-4 które jest optycznie lepsze - poszukaj informacji - ja się tego uczepiłem i faktycznie w porównaniu do mojej starej 8x42 która ma jakąś zwykłą optykę jest kolosalna różnica - pomimo że powinna być jaśniejsza - to nie jest i obraz jest lekko zażółcony - w tej małej na BK-4 kolory są naturalne, obraz jest bardziej kontrastowy;

Inna sprawa, że w nocy, jak idę się przejść to zamiast lornetki biorę latarkę :grin: - ale też na literkę L :lol:

pzdr
Hołek

koza
30.06.20, 20:35
To jeszcze napisz proszę jaki masz konkretnie model:)

Holek
30.06.20, 22:57
Olympus 8x25 WPII ale nie sugerowałem się marką, po prostu dostałem świetną cenę.

pzdr
Hołek

inkoguto
4.07.20, 11:53
To prawda, małe lornetki są bardziej poręczne i jakoś tak częściej się ich używa ;) 8x25 to dobry pomysł do turystyki pieszej - trzeba mieć jednak świadomość ograniczeń takiego instrumentu. Jak mówimy o takich "maluchach" to ja od lat mam swojego faworyta/faworytów - Pentax Papilio II 6,5×21 i Pentax Papilio II 8,5×21. Funkcja macro w tych lornetkach robi robotę. Jak ktoś ma wątpliwości polecam wypróbować, nie znam osoby, która po kwadransie zabawy z tymi lornetkami nie byłaby pod wrażeniem tej funkcji.

And.N
4.07.20, 13:45
Kupiłem dziś na rynku taką "zabawkę" za stówkę:
224069
Lornetki to nie moja bajka, że tak powiem. Na miejscu mi odpowiadała. No nic, zobaczymy ile pożyje.
(waga 520g)

koza
4.07.20, 15:11
Czasem dobrze zacząć od używki, bo będziesz wiedział co jest potrzebne w docelowym produkcie.

And.N
4.07.20, 15:35
Czasem dobrze zacząć od używki, bo będziesz wiedział co jest potrzebne w docelowym produkcie.
Jeśli to do mnie, to kupiłem nówkę sztukę. Oglądałem kilka (w podobnej cenie) i z tej mi (i mojej lepszej połowie) obraz najlepiej odpowiadał.
Co potrzebne, ma przybliżać i to robi:) Ostrość da się dobrze/płynnie regulować.

koza
4.07.20, 15:52
A to przepraszam, "100" i "rynek" trochę mnie zmyliły:)

waruga
4.07.20, 16:53
Kupiłem parę lat temu lornetkę Delta Optical 7x50RC.
Field Angle 6.6 116m/1000m
Polecam.

Roberto73
5.07.20, 15:02
dobra cena
https://www.amazon.de/gp/product/B0000AKGX3?language=pl_PL&tag=pepperpl09-21

m_a_g
29.12.21, 23:04
Ciekawy temat, wiem że stary, ale dopiero teraz go znalazłem i z ciekawością przeczytałem.
Sam używam lornetek Nikona i uważam że są bardzo dobre.
Mam w domu 3 sztuki:
- Nikon Monarch HG 8 x 42. Ta lornetka to rewelacja pod względem rozmiaru, wagi, i jakości obrazu i jakości wykonania. Jedyna wada to cena, to nie jest to budżetowe rozwiązanie.
- Nikon PROSTAFF 3S 10x42. Zaskakująco dobra jakość obrazu za niską cenę. Kosztuje mniej niż 20% tego co Monarch HG powyżej, a nie odstaje dużo na minus. Świetny stosunek jakości do ceny.
- Nikon Aculon 10x25. Malutka lornetka, bardzo wygodna... i praktycznie nie używana. Jak dla mnie to zabawka. Co z tego że poręczna jak ma tak kiepskie światło że nikomu się nie chce jej wyciągać z plecaka, bo żadna przyjemność używania tej lornetki do podziwiania widoków.

Jak dla mnie najepszym kompromistem jakość / rozmiar to lornetki 8x42.

Jozeffo
30.12.21, 10:31
Ciekawy temat, wiem że stary, ale dopiero teraz go znalazłem i z ciekawością przeczytałem.
Sam używam lornetek Nikona i uważam że są bardzo dobre.
Mam w domu 3 sztuki:
- Nikon Monarch HG 8 x 42. Ta lornetka to rewelacja pod względem rozmiaru, wagi, i jakości obrazu i jakości wykonania. Jedyna wada to cena, to nie jest to budżetowe rozwiązanie.
- Nikon PROSTAFF 3S 10x42. Zaskakująco dobra jakość obrazu za niską cenę. Kosztuje mniej niż 20% tego co Monarch HG powyżej, a nie odstaje dużo na minus. Świetny stosunek jakości do ceny.
- Nikon Aculon 10x25. Malutka lornetka, bardzo wygodna... i praktycznie nie używana. Jak dla mnie to zabawka. Co z tego że poręczna jak ma tak kiepskie światło że nikomu się nie chce jej wyciągać z plecaka, bo żadna przyjemność używania tej lornetki do podziwiania widoków.

Jak dla mnie najepszym kompromistem jakość / rozmiar to lornetki 8x42.

Jak dla mnie najepszym kompromistem jakość / rozmiar to Monarch 8x30. Masz rację, nie są tanie ale warto zapłacić by cieszyć oko.

m_a_g
30.12.21, 16:38
Jak dla mnie najepszym kompromistem jakość / rozmiar to Monarch 8x30. Masz rację, nie są tanie ale warto zapłacić by cieszyć oko.
WIesz co, 8x30 w ręku nie miałem ale kiedy będę miał możliwość to sprawdzę bo faktycznie to interesująca kombinacja.

viruuss
30.12.21, 22:21
ostatnio kupiłem Pentax Papilio II 8,5x21 jako uzupełnienie 10*42, teraz już wiem, że 8/10x42 to minimum do komfortowej obserwacji jako jedyna lornetka

cobra
30.12.21, 23:01
Ja mam sprzęt z niższej półki:

- niefirmowa 10x50 porro
- Levenhuk Karma Plus12x32 pryzmat dachowy

Pierwsza większa i cięższa, ale ma większą głębię ostrości mnie trzeba ostrzyć. Nie narzekam w zasadzie na nią.
Druga lekka na wyjazdy. Optycznie trochę lepsza, azot. Tylko więcej ostrzenia.

m_a_g
31.12.21, 14:39
ostatnio kupiłem Pentax Papilio II 8,5x21 jako uzupełnienie 10*42, teraz już wiem, że 8/10x42 to minimum do komfortowej obserwacji jako jedyna lornetka
Zamówiłem wczoraj Nikon Monarch HG 8x30, zobaczymy jaki to daje kompromis. Zgadzam się że 8x42 to komfort obserwacji który będzie trudny do pobicia.

Bodzip
31.12.21, 18:03
Miałem kiedyś wojskową radziecką 20x50. Fajnie ściągała. Pogranicznicy na Kasprowym to mi zazdrościli, bo widać było dokładnie chłopaków na Świnicy.
Miała wady: ciężar i brak stabilizacji. Optycznie fajna.
A lornetka skończyła marnie - jak w 2010 r. powódź zalała mi garaż, to lornetka utonęła. W środku było potem pełno błota.

m_a_g
31.12.21, 18:30
Miałem kiedyś wojskową radziecką 20x50. Fajnie ściągała. Pogranicznicy na Kasprowym to mi zazdrościli, bo widać było dokładnie chłopaków na Świnicy.
Miała wady: ciężar i brak stabilizacji. Optycznie fajna.
A lornetka skończyła marnie - jak w 2010 r. powódź zalała mi garaż, to lornetka utonęła. W środku było potem pełno błota.

Wiem o czym mówisz bo też takiej lornetki używałem od dziecka do nastolatka - ojciec w armii zawodowo był i tego typu sprzęt mieliśmy na każdym wyjeździe na ryby czy pod namiot, a było ich dużo.
Te lornetki były naprawdę dobre, ale ten rozmiar i ciężar - w czołgu je można było wygodnie trzymać, ale w plecaku turystycznym niekoniecznie :-)

viruuss
31.12.21, 18:45
Wiem o czym mówisz bo też takiej lornetki używałem od dziecka do nastolatka - ojciec w armii zawodowo był i tego typu sprzęt mieliśmy na każdym wyjeździe na ryby czy pod namiot, a było ich dużo.
Te lornetki były naprawdę dobre, ale ten rozmiar i ciężar - w czołgu je można było wygodnie trzymać, ale w plecaku turystycznym niekoniecznie :-)sęk w tym, że optycznie były takie sobie, jedyna zaleta to taka, że były jak niczego nie było, podobnie było z kolumnami Altus itp, człowiek się cieszył, że ma :) inna sprawa, że nie bardzo miał do czego porównać :( mnie na ziemię w sprawie lornetki sprowadziła okazja popatrzenia przez 8x42 Swarovskiego :)

m_a_g
31.12.21, 21:25
sęk w tym, że optycznie były takie sobie, jedyna zaleta to taka, że były jak niczego nie było, podobnie było z kolumnami Altus itp, człowiek się cieszył, że ma :) inna sprawa, że nie bardzo miał do czego porównać :( mnie na ziemię w sprawie lornetki sprowadziła okazja popatrzenia przez 8x42 Swarovskiego :)
Może i tak, faktycznie punktu odniesienia brakowało do tego 30 lat temu wzrok miałem na pewno lepszy niż dzisiaj więc nic dziwnego że każda lornetka wydawała mi się dobra :-)

Koriolan
12.05.23, 20:06
Odkopuję temat.
Poszukuję lornetki do obserwacji zwierząt, zapewniającej komfort używania w okularach korekcyjnych.
Zasadniczo dla Pani Małżonki. Waga 3 cyfrowa (g) i takaż cena.
Olympus 10x42 EXPS I - czy ktoś używa ?
Mamy małą lornetkę Nikon Prostuff.. no ale właśnie w okularach jest kiepsko.

maciorra
12.05.23, 21:59
Mieliśmy EXPS I 10x42 przez kilka lat i bardzo miło się przez nią obserwowało świat. Obraz był ładny i ostry, wykonanie OK, natomiast z wad to trochę małe pole widzenia. No i tak subiektywnie - na jakieś dłuższe chodzenie dla mnie była ciut za ciężka. Ogólnie za te pieniądze to lornetka godna polecenia.

Wysłane z mojego moto g72 przy użyciu Tapatalka

yac
13.05.23, 16:42
Michał, podjedź do sklepu delta.pl dawna ul. Hibnera teraz Do studzienki i sprawdź na miejscu. Może w cyfrowych coś mają na miejscu. Ja swoją kupowałem w ECOTONE (https://www.ecotone.com.pl/,1,6.html) ale to kilka lat temu jak byli jeszcze w Sopocie. Teraz widzę na stronie że wynieśli się do Gdyni, ale warto do nich zajechać.

tyrkand
29.12.23, 19:52
Witam. I co z tymi lornetkami? Kupiliście? Ja obecnie używam https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-forest-ii-8x42 , i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej kupiłem https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-one-8x32?from=listing bo chciałem mieć coś poręcznego do plecaka i zaraz oddałem. Miniaturyzacja ma swoje wady. I tak jak piszą moi przedmówcy lepiej trochę dołożyć i kupić coś co nie zniszczy nam wzroku. Jakość między przyzwoitą lornetką a tą z jakiegoś marketu ze wszystkim jest ogromna. Mam jeszcze taką https://deltaoptical.pl/lornetka-nikon-aculon-a211-8x42?from=listing jest tańsza od poprzednich ale też ją mogę z czystym sumieniem polecić. Jej wadą są łatwe do zgubienia dekielki ale to nie aż taki minus. A swoją drogą jak by ktoś robił takie dekielki drukarką 3D to byłbym zainteresowany. Jeszcze nie zgubiłem ale muszę za każdym razem uważać.

viruuss
30.12.23, 10:48
w dekielku robisz "dziurkę" przez którą przeciągasz " sznurek" którego drugi koniec montujesz do zaczepu od paska na lornetce, na początku takie rozwiązanie jest upierdliwe ale szybko się dostosujesz :) plusem jest praktycznie niemożliwość zgubienia zaślepki

tyrkand
30.12.23, 12:12
Mam to zrobione w podobny sposób ale takie z drukarki 3D i połączone ze sobą były by fajniejsze.