PDA

Zobacz pełną wersję : Lornetki szukam

robert1088
7.06.20, 21:04
Cześć. Szukam budżetowej lornetki (żadnej lunety ) Przeznaczenie gł turystyczne , góry i takie tam wędrówki . Nie potrzebuję lornetki pro, tylko taką dla typowego amatora . Budżet do 350 zł . W temacie jestem typowym żółtodziobem . Dziękuję za info .

henry1
7.06.20, 21:13
Jak budżetowa to może :
https://www.aldi.pl/oferty/oferta-wa_na-od-06-06/lornetka-10-x-50-z-akcesoriami-5353.article.html

robert1088
7.06.20, 22:12
Myślałem coś z serii delta optical :)

viruuss
7.06.20, 22:48
dozbieraj na lepszą, taka moja rada :)kupisz raz, a dobrze :)

robert1088
7.06.20, 23:18
Co polecasz ?

viruuss
8.06.20, 00:08
nikon monarch od 5 w górę , minimum to prostaff, oczywiście pisze tutaj o jakości nie o konkretnej firmie, poszukaj na amazonie można dostać w dobrych cenach :)

https://www.optyczne.pl/lornetki.html - tutaj masz testy lornetek

Zapp
8.06.20, 07:41
Myślałem coś z serii delta optical :)

Dołóż do Delta One 10x32 (ew. 8x32).
Na OLX masz trzy sklepy z cenami 510 - 520pln. Bywają też używane od ok. 300pln. Cena / jakość jest całkiem OK, poza zakrywkami (zwłaszcza przednimi).
W sprzętach pow. 1500 to już można powybierać...

jkr
8.06.20, 07:59
Cześć. Szukam budżetowej lornetki (żadnej lunety ) Przeznaczenie gł turystyczne , góry i takie tam wędrówki . Nie potrzebuję lornetki pro, tylko taką dla typowego amatora . Budżet do 350 zł . W temacie jestem typowym żółtodziobem . Dziękuję za info . Też zamierzałem kupić coś pro, ale kupiłem na bazarze za 150 zł 12 x 50 i jestem mega zadowolony. Z odległości 600 m mogę zobaczyć lisa.

viruuss
8.06.20, 09:15
popatrz przez coś "lepszego" nie przez "pro", zadowolenie zniknie w tempie szybkim :)

jkr
8.06.20, 09:33
popatrz przez coś "lepszego" nie przez "pro", zadowolenie zniknie w tempie szybkim :) Może i tak.

robert1088
8.06.20, 09:34
Dziękuję wszystkim za pomoc . Prawdopodobnie przemyślę temat i trochę dołożę :)

viruuss
8.06.20, 09:49
Dziękuję wszystkim za pomoc . Prawdopodobnie przemyślę temat i trochę dołożę :)

dołóż trochę więcej :)

robert1088
8.06.20, 11:48
A że tak się dopytam z jakim powiększeniem brać x8 czy może x10 ?

viruuss
8.06.20, 11:52
max 10, potem nie utrzymasz bez trzęsiawki, 10*42 to kompromis pomiędzy powiększenie/waga, warte zainteresowania są też 10*36- małe lekkie

DzejPi
8.06.20, 20:37
Mam Deltę optical Forest II 10/42 i w zupełności spełnia moje potrzeby.

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-forest-ii-8x42?gclid=Cj0KCQjww_f2BRC-ARIsAP3zarHtyqab0qX49kRyGsHTbKUWIbXdBbHiwr8AZ-nFUvgSQahu6E3c_FkaAi2PEALw_wcB

luc4s
8.06.20, 23:52
Mam tania Olympusa z Amazonu 10x50. Kupilem za 40 eur i za te cene warto.

inkoguto
27.06.20, 17:08
A że tak się dopytam z jakim powiększeniem brać x8 czy może x10 ? to zależy. Czy używałeś już jakąś lornetkę z powiększeniem 8x, 10x? Czy byłeś w stanie utrzymać stabilny obraz, przy dłuższej obserwacji? Im większe powiększenie, tym trudniej. Jeżeli to ma być lornetka wycieczkowa - to np przy długim marszu, np wędrówka pod górę, będzie ci trudniej utrzymać stabilny obraz. No i waga samej lornetki też ma znaczenie. Najlepiej jest najpierw popróbować lornetki w terenie by się upewnić co do własnych preferencji. Np ja obecnie używam lornetki 7x42 i jestem bardzo zadowolony.

Istotne jest też pole widzenia lornetki. Generalnie uważam, że wydać 350 zł na nową lornetkę, to szkoda tych 350 zł. Dozbieraj, lub weź na raty ;) Różnica w jakości obrazu pomiędzy kiepską, a dobrą lornetką jest kolosalna. To nie jest przedmiot, który posłuży rok, lecz zakup - oby - na wiele lat. Warto też polować na używane lornetki. Generalnie sugeruję trochę poczytać o samych lornetkach, poszukać wokół siebie osób, które już lornetki mają i przymierzyć się do kilku, w warunkach "terenowych".

koza
29.06.20, 08:35
Jakby co mam 10x50 Zeissa. Lornetka ma 60 lat, wymaga drobnych napraw, ale ogólnie działa i do rozpoczęcia przygody z lornetkami jest idealna. Pewnie za jakieś 380-400 bym puścił...

Holek
29.06.20, 23:43
cześć,

widzę, że temat ma już kilka dni ale dołożę swoje 3 grosze, ponieważ nie tak dawno miałem podobny dylemat. Zaprzeczę teraz wszystkim poprzednikom i napiszę: firmowa lornetka 8x25 lub 10x25. Taki właśnie maluch. To jest moja najlepsza lornetka turysyczna. Dlaczego? bo mam ją ZAWSZE ze sobą na każdym wyjściu do lasu, po działce, z dzieciakami, solo - jest tak mała że noszę ją w kieszeni nawet krótkich gaci w lecie! i nie mam dylematu czy zabrać aparat, plecak, bidon czy cokolwiek innego co mnie dociąży więc może zostawię lornetkę. Pozbyłem się tych problemów raz na zawsze! Moja stara 8x42 - petarda - no i co jak się majta na szyi i jest niewygodnie, lustrzanki już nie dołożę, do plecaka wsadzę to zanim wyjmę zwierzęta już uciekły. Ponieważ jest to nowa konstrukcja to jest o wiele bardziej kontrastowa, ostrzejsza i uwaga - jaśniejsza niż moja stara 8x42! naczytałem się kiedyś na internetach że mają być pryzmaty ze szkła BK-4 i tego się uczepiłem; Ponieważ złapałem mega okazję na takiego właśnie Olympusa to była minuta na zastanowienie - kupiłem 2 - druga ojcu - rzucił w kąt swojego Nikona 10x50 bo nigdzie go praktycznie nie zabierał - to jest lorneta stacjonarna - na działkę - jak siedzisz przy piwku i opierasz ręce na stole - wtedy możesz się gapić przez taką armatę :grin:
Praktycznie każdy producent ma takiego malucha w ofercie - droższe, tańsze, uszczelnione lub nie, wypełnione azotem itd itp; na pewno coś Ci wpadnie w oko; Na pewno wszyscy wymienili przede mną bardzo dobre konstrukcje o fantastycznych parametrach - ale po 2 latach już wiem, ze nie kupię kolejnej lornetki, jeśli nie zmieści mi się do kieszeni :grin:

pzdr
Hołek

koza
30.06.20, 09:31
A jak w nocy sprawdza się takie 8x25?

Holek
30.06.20, 13:43
A jak w nocy sprawdza się takie 8x25?

hmm... to nie noktowizor, więc się nie sprawdza, ale to chyba żadna nie da rady, jeśli pytasz o obserwację w ciemnym lesie. Na księżyc może być, namierzanie gwiazd też ok, na oświetlone drogi lub obiekty w mieście lub na wsi - nie ma problemu - widać dokładnie i złapię ostrość; na ścianę lasu w ciemną noc bez księżyca - nie złapię ostrości bo widzę tylko ciemne kształty i już nie potrafię odróżnić szczegółów; do podglądania sąsiadów w blokowisku - spoko - ale firanki muszą być odsłonięte :wink:.

Wydaje mi się że to kwestia właśnie tego szkła BK-4 które jest optycznie lepsze - poszukaj informacji - ja się tego uczepiłem i faktycznie w porównaniu do mojej starej 8x42 która ma jakąś zwykłą optykę jest kolosalna różnica - pomimo że powinna być jaśniejsza - to nie jest i obraz jest lekko zażółcony - w tej małej na BK-4 kolory są naturalne, obraz jest bardziej kontrastowy;

Inna sprawa, że w nocy, jak idę się przejść to zamiast lornetki biorę latarkę :grin: - ale też na literkę L :lol:

pzdr
Hołek

koza
30.06.20, 20:35
To jeszcze napisz proszę jaki masz konkretnie model:)

Holek
30.06.20, 22:57
Olympus 8x25 WPII ale nie sugerowałem się marką, po prostu dostałem świetną cenę.

pzdr
Hołek

inkoguto
4.07.20, 11:53
To prawda, małe lornetki są bardziej poręczne i jakoś tak częściej się ich używa ;) 8x25 to dobry pomysł do turystyki pieszej - trzeba mieć jednak świadomość ograniczeń takiego instrumentu. Jak mówimy o takich "maluchach" to ja od lat mam swojego faworyta/faworytów - Pentax Papilio II 6,5×21 i Pentax Papilio II 8,5×21. Funkcja macro w tych lornetkach robi robotę. Jak ktoś ma wątpliwości polecam wypróbować, nie znam osoby, która po kwadransie zabawy z tymi lornetkami nie byłaby pod wrażeniem tej funkcji.

andtor2
4.07.20, 13:45
Kupiłem dziś na rynku taką "zabawkę" za stówkę:
224069
Lornetki to nie moja bajka, że tak powiem. Na miejscu mi odpowiadała. No nic, zobaczymy ile pożyje.
(waga 520g)

koza
4.07.20, 15:11
Czasem dobrze zacząć od używki, bo będziesz wiedział co jest potrzebne w docelowym produkcie.

andtor2
4.07.20, 15:35
Czasem dobrze zacząć od używki, bo będziesz wiedział co jest potrzebne w docelowym produkcie.
Jeśli to do mnie, to kupiłem nówkę sztukę. Oglądałem kilka (w podobnej cenie) i z tej mi (i mojej lepszej połowie) obraz najlepiej odpowiadał.
Co potrzebne, ma przybliżać i to robi:) Ostrość da się dobrze/płynnie regulować.

koza
4.07.20, 15:52
A to przepraszam, "100" i "rynek" trochę mnie zmyliły:)

waruga
4.07.20, 16:53
Kupiłem parę lat temu lornetkę Delta Optical 7x50RC.
Field Angle 6.6 116m/1000m
Polecam.

Roberto73
5.07.20, 15:02
dobra cena
https://www.amazon.de/gp/product/B0000AKGX3?language=pl_PL&tag=pepperpl09-21