PDA

Zobacz pełną wersję : Czarnobyl z Olympusem



jagger
18.07.19, 19:20
Cześć.
ostatnio byłem w Czarnobylu, było to jeszcze przed pojawieniem się słynnego serialu na HBO, więc miałem to szczęście że jeszcze zmasowanego ataku turystów nie było. Miałem świetnego przewodnika Marka, który pokazywał mi najdziksze zakątki strefy. Napisałem pismo przed wyjazdem na Ukrainę do Olympusa z prośba o wypożyczenie nowego klocka EM x1 ale zlali mnie ciepłym moczem odpisując że jest tak ogromne zainteresowanie tym sprzętem, iż nie mają na stanie testowych modeli (akurat! mogli napisać że za cienki bolek jestem a ja przecież bym się nie obraził) No nic może to i lepiej, jeszcze by się okazało że mój poczciwy omd em1 niczym nie ustępuje dwa razy droższej i większej maszynce ;-)
Przygotowałem się do wyjazdu bardzo dokładnie, wiedziałem że są 3 strefy skażenia w zonie. Najsłabsza, w której nocowałem i tam znajdowało się miasto Czarnobyl, druga strefa środkowa, gdzie była Prypeć i opuszczone wioski oraz trzecia, najważniejsza z elektrownią i różnymi portami i zakładami gdzie teoretycznie skażenie było największe. Wszystkie te strefy były od siebie oddzielone posterunkami kontrolnymi, które posiadały specjalne bramki wykrywające skażenie. Nie było możliwości przejazdu z jednej strefy do drugiej bez kontroli na tych bramkach (wyglądały taj jak te na lotniskach) Zasada jest taka. Przekraczając strefę w jedną lub drugą stronę musisz być zeskanowany. Jeśli bramka zacznie piszczeć to znaczy że przyczepiły się do Ciebie jakieś skażone cząsteczki i wtedy musisz się cofnąć i wyczyścić ubranie. Jeśli się nie uda ubranie jest rekwirowane i nie interesuje to ochrony, że w zimę musisz wracać do hotelu na golasa lub w samych gaciach. ;-) Gorzej, jeśli stojąc nago nadal bramka piszczy w tedy oznacza to że albo przyczepiło się coś do skóry albo co gorsza taką cząsteczkę się połknęło. Na szczęście takich przypadków nie ma tam już od lat i wszystkie testy przechodziłem bez pikania a miałem ich do 10 dziennie a tych dni spędziłem w strefie 5 nocując w Czarnobylu cztery noce. Dobra rada jest taka, by nie ubierać się jak na wojnę do strefy w bojówki USarmy lub Helikona za dzikie pieniądze, bo możemy je stracić na bramkach ;-) Ja ubrałem się w spodnie robocze z kieszeniami (jedna para w zapasie), koszule flanelową (jedna w zapasie) i buty za kostkę trekingowe i nieprzemakalne z decathlonu (druga para w zapasie) miałem też nakrycie głowy w postaci kapelusza z rondem oraz (bardzo ważne) rękawice robocze które okazały się niezbędne, gdyż wszystko pokrywał tam kurz, pył cementowy i rdza.
Na wjeździe podpisałem dokument, że wszystko robię na własną odpowiedzialność a w razie mojej śmierci me organy wewnętrzne przechodzą na własność Ukrainy, tak mi przynajmniej przetłumaczył mój przewodnik Marek a on lubił sobie robić jaja, więc możliwe, że jednak organy wróciłyby do ojczyzny ;-)
Na wjeździe dostałem też specjalny wisiorek, który miał monitorować napromieniowanie jakie przyjmę przez te kilka dni oraz licznik geigera którego terkotanie będzie mi teraz od tej pory towarzyszyć dzień i noc.
Szlaban się podniósł i wjechaliśmy do strefy.
Może teraz napisze co ze sobą wziąłem jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, bo okazało się że dobrałem wszystko idealnie i gdybym tam wracał (a wrócę) to zabrał bym dokładnie to samo.
Do plecaka Lowepro Flipside Trek AW 450 L. włożyłem:
dwa korpusy omd em1
szkła:
mz 7-14 f2.8
mz 12-40 f2.8
mz 8 f1.8
statyw manfrotto befree
5 baterii do omd em1 + dwie ładowarki i wężyk spustowy którego jednak nigdy nie użyłem.
nic więcej nie wziąłem, żadnych lamp teleobiektywów filtrów itp.
Wszystko zależy oczywiście od przewodnika. Ja miałem takiego który zaprowadzał nie do danego budynku czy wioski i mówił. Tu spotykamy się za godzinę masz czas rób co chcesz, chodź tylko cicho by patrol ciebie nie usłyszał (jest zakaz wchodzenia do budynków a lotne patrole są dość częste ale jeżdżą tylko drogami praktycznie nie wysiadają z radiowozów. Jednak gdyby tak się stało i przyłapali by mnie na tym, że eksploruję budynek, to od razu eksmisja z Ukrainy a Marek miałby problemy z licencją przewodnika. To oczywiście teoria. W praktyce wszyscy się tam znają i przymykają oko. A przewodnicy nie każdemu chcą pokazać to co głęboko ukryte jest w strefie. Trzeba dużo wypić i zaskarbić sobie zaufanie ;-) w każdym razie dzięki temu miałem dużo czasu by pracować ze statywem i używać niskiego iso nie przekraczając 200 czasem 400. większość zdjęć robiłem za pomocą wielokrotnej ekspozycji ustawiając spust migawki na 2 sek. by uniknąć poruszeń. Wężyk okazał się zbyt upierdliwy w przestawaniu statywu i przymocowanego do niego aparatu w ogromnym pierdolniku jaki panował we wnętrzach budynków.
Na pierwszy raz to może tyle tego słowotoku. Oczywiście głównym tematem tego wątku będą zdjęcia, które poniżej z opisem zacznę systematycznie wstawiać. Jeśli was to zainteresuje to dajcie znać. Trochę tego napstrykałem, postaram się też trochę poopisywać to co będzie widoczne na zdjęciach.

212821

ten znak ZONA jest namalowany na wszystkich pojazdach porzuconych w strefie, które brały udział w ewakuacji miast i wiosek oraz usuwaniu skutków awarii reaktora. Był on piętnem informującym że dany pojazd jest skażony i nie może już nigdy opuścić strefy. Dziesiątki takich aut, amfibii, czołgów, autokarów stoi po lasach i drogach rdzewiejąc tam od 33 lat.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212822
Zaraz po wjeździe do pierwszej strefy napotkałem przedszkole. to dość ciekawe miejsce budynek przypominał raczej dworek niż budynek użyteczności publicznej. ciekawostką jest to że przez te 33 lata wykluczenia, strefa kompletnie zarosła i to co kiedyś było pięknym miastem (bo było pięknym później to wyjaśnię) teraz znajduje się w głębokim lesie pełnym dzikiego ptactwa i zwierzyny. Pech tak chciał, że przez 4 dni lało jak z cebra więc większość zdjęć będzie z wnętrz budynków a mało plenerowych. Nawet jakby nie padało to jakoś nie zachwyciły mnie szerokie plenery zarośniętych miasteczek. Dla mnie nuda ;-)
Natomiast to co działo się w środku to inny świat. Przez kilkadziesiąt lat, mrozów, śniegów, deszczy i upałów, ściany wewnątrz nabrały takich kolorów że mojej wcześniejsze plany robienia albumu w konwencji BW spełzły na niczym i większość zdjęć mam w kolorze.
Tak też było w tym przedszkolu, gdzie ściany przybierały różne odcienie zieleni. to akurat sala do leżakowania. Porozrzucane zabawki robią ogromne wrażenie. Jednak nie dajmy się zwieźć, większość z nich poprzynosili stalkerzy i poukładali je do swoich zdjęć i filmów. to nie jest tak że wszystkie porzucone rzeczy w strefie pamiętają moment wybuchu. Ktoś tam dba o to byśmy tak myśleli i by eksploracja była bardziej dramatyczna. Będzie to widac na innych zdjęciach gdzie ilośc masek przeciwgazowych oraz książek komunistycznych jest większa niż w muzeum komunizmu w Moskwie.

gulasz
18.07.19, 19:20
oj interesuje i to bardzo - czekam z niecierpliwością na foty :)

sikor
18.07.19, 19:22
Opis zajefajny. Z niecierpliwością czekam na zdjęcia - będzie co oglądać :shock:

jagger
18.07.19, 19:29
212823
Gdy nastąpiła awaria na początku władze ukrywały to, nie będę wnikał czemu bo to nie miejsce na to. ale gdy w końcu nastąpiła ewakuacja to ludności powiedziano, że to niewielki problem i że za 3 dni wrócą z powrotem do swych domów. Obywatele więc brali tylko bagaż podręczny, zostawiając szklanki z niedopitą herbatą, miski z zupą i inne rzeczy ot tak jak stały... nigdy więcej tam nie wrócili, zostając najczęściej przeniesieni do Kijowa.

gulasz
18.07.19, 19:48
A może wyciągnąć to z hyde parku jednak do wątku zdjęciowego ??

jagger
18.07.19, 19:51
A może wyciągnąć to z hyde parku jednak do wątku zdjęciowego ??

a jak to można przenieść?

henry1
18.07.19, 19:52
Ciekawie się zapowiada. :wink:
Pytanie :
Czy oglądanie promieniotwórczych zdjęć nie ma szkodliwego wpływu na organizm oglądającego ???
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

jagger
18.07.19, 20:58
212827
w samej strefie jest ponad dwadzieścia przedszkoli i żłobków. To naprawdę spore miasta były. Mówi się zawsze o Czarnobylu jako głównym mieście a tak na prawdę to Prypeć była większa i ciekawsza w Czarnobylu to same familoki stały z cegły niezbyt ciekawe, mieszkałem w jednym z nich. Prypeć to było miasto wzorcowe, pięknie zaprojektowane z szerokimi ulicami, basenami halami sportowymi kinami i teatrami. Luna park i place zabaw wszystko to miało umilać życie tym szczęśliwcom, którzy dostali tam mieszkanie.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212830
tu na zdjęciu jest supersam w tamtych czasach to było coś w ZSRR. Pułki uginały się od towarów, przykładowe socjalistyczne miasto było uprzywilejowane w dostawach artykułów z całego RWPG

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212829
jak wcześniej pisałem, przedszkola najczęściej mieściły się w osobnych budynkach, często przypominających dworki z gankami i kolumnami przy wejściach. Spadziste dachy i ogrody wokół sprawiały, ze naprawdę były to piękne obiekty choć dzisiaj przypominają ruinę otoczoną wielkimi drzewami.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212831
wszędzie na stołach i podłogach natknąć się możemy na podręczniki i zeszyty z tamtych lat, jednak czy na pewno są one świadkami tragedii, tutaj wątpię zbyt dużo tych fantów lezy wszędzie mi mam wrażenie że specjalna ekipa dba o to by 'zwiedzający' napotykał jak najwięcej pamiątek z tamtych czasów.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212832
tutaj przykład zastanej 'ustawki' Nadpalona lalka? przecież tam nie było pożaru. Jak wcześniej pisałem dość popularnym sportem są wypady stalkerów do strefy. Jest to nielegalne i wiąże się ze sporymi karami. Przechodzą do miasta bagnami od strony Dniepru cały teren wykluczenia to wielkie bagno pełne komarów i łosi wilków a nawet niedźwiedzi. Sporo muszą się stalkerzy namęczyć by tam wejść jedni na dowód tego że tam byli robią wrzuty na ścianach sprayem inni przynoszą umówione fanty na miejsce i robią im zdjęcia, najczęściej są to lalki lub zabawki, wydłubują im oczy, wyrywają raczki i ustawiają w mrocznych zaułkach szpitali i przedszkoli. Na swojej drodze napotkałem dwóch stalkerów podczas eksploracji bardziej się mnie wystraszyli niż ja ich podejrzewam że mogli mnie wziąć za członka patrolu bo zwiewali szybciej niż się pojawili.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212834
od stalkerów ciekawsze spotkania były ze zwierzętami. tu na zdjęciu wilczak czyli krzyżówka psa z wilkiem. Chodziło ich tam dość sporo były łagodne a nawet przyjazne, ten ze zdjęcia towarzyszył mi podczas eksploracji budynków zaplecza wielkiego radaru pozahoryzontalnego

gulasz
18.07.19, 21:06
a jak to można przenieść?
Admini/modzi pomogą Jacek_Z , Saboor pomożecie i przeniesienie wątek do działu foto (podróżnicza albo ogólny mi pasuje )

jagger
18.07.19, 21:20
Admini/modzi pomogą @Jacek_Z (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=14929) , @Saboor (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8165) pomożecie i przeniesienie wątek do działu foto (podróżnicza albo ogólny mi pasuje )

byłbym zobowiązany ;-)

kr16
18.07.19, 22:59
Rewelacja czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy, sam kilka lat wybieram się w tamte rejony ale coś mi nie po drodze

wyszomir
19.07.19, 00:06
Kolejny piękny wątek - ciekawe zdjęcia i równie interesujące opisy. Będę regularnie zaglądał!

Saboor
19.07.19, 09:38
Wątek przeniesiony

jagger
19.07.19, 11:40
Wątek przeniesiony

Dzięki :-)

Roberto73
19.07.19, 11:44
Fajny klimat . Zapodawywuj większe fotki ;)

ogc13
19.07.19, 11:57
Bardzo ciekawe. Czekam na więcej.
Podłączam się do prośby o wrzucanie zdjęć w trybie FULL.
Taki leń jestem i klikać mi się nie chce :)

lisiajamka1
19.07.19, 12:47
Bardzo ciekawy wątek.

Ola_Olga
19.07.19, 15:54
Ja też chcę full size!! Tzn. proszę bardzo:)
Pokazujesz kawałek świata, który ciągle kryje wiele tajemnic, z ciekawością oglądam i czytam.

edorka
19.07.19, 18:21
Bardzo mi się podoba taka relacja. Czekam na kolejne zdjęcia i Twoją opowieść.

Koriolan
19.07.19, 21:19
Kto pamięta pokaz zdjęć z Czarnobyla na zlocie ? to chyba na tym ostatnimm organizowanym przez yac ?

jagger
19.07.19, 22:01
212852
Dzięki za dobre słowo. Będę wrzucał większe formaty. Jak czas pozwoli to te już wrzucone, też wymienię na większy format ;-)

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212855
Meble... to oddzielna historia. Są tak solidne że aż niewiarygodne że po tylu latach na mrozie (bo szyb to niewiele zostało w domach) mogą być w tak świetnej formie. Nie wyobrażam sobie by meble z ikei wytrzymały połowę tego czasu :-) Tutaj są zwykłe biurowe ale później chronologicznie pokażę wam meble z opuszczonych wiosek to są dopiero rarytasy ;-)

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212857
jak widać większość zdjęć robiłem obiektywem ultraszerokokątnym stąd czasami widać że walczyłem z dystorsją. Używałem m.zuiko 7-14 musiałem odpowiednio go ustawiać by ściany nie 'leciały' w kadrze. Zdjęcia obrabiałem w Affinity i tam roiłem korektę starając się by wyglądało to jak najbardziej naturalnie.

Ola_Olga
19.07.19, 22:32
Będę wrzucał większe formaty. Jak czas pozwoli to te już wrzucone, też wymienię na większy format ;-)
Chodziło o to, żeby zdjęcie w wątku było w full size i żeby nie trzeba było klikać... Zostaw już tak jak jest, jakoś przeżyjemy:)

jagger
19.07.19, 22:36
212865
Nie wiem jak zrobić by od razu wyświetlały się duże. To moje ulubione zdjęcie. Przedstawia pomieszczenie na dworcu autobusowym. Szafki trochę przypominają przechowalnie bagażu ale nie wiem czy tak jest. Zachwyciły mnie kolory.

Rabbit
20.07.19, 18:27
Nie wiem jak zrobić by od razu wyświetlały się duże.



jak dodasz zdjęcie, klikasz na nie, zaznaczasz w opcjach "full size" i akceptujesz, gotowe :)

Świetna wycieczka po Czarnobylu, Prypeci i okolicach, a na dodatek z interesującym opisem, śledzę na bieżąco, czekam na więcej :)

And.N
20.07.19, 19:04
jak dodasz zdjęcie, klikasz na nie, zaznaczasz w opcjach "full size" i akceptujesz, gotowe :)
Dokładnie i aż takie duże nie muszą być. 1800 px (1920) dłuższy bok (w poziomie) wystarczy. Ale z nas marudy:)
Świetna fotorelacja, kontynuuj (+ rep. dałem)

DzejPi
20.07.19, 19:18
Kto pamięta pokaz zdjęć z Czarnobyla na zlocie ? to chyba na tym ostatnimm organizowanym przez @yac (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=3755) ?
Oczywiście pamiętam. To nasz były forumowy kolega- shary- pokazywał swój skompilowany reportaż z pobytu w Czernobylu. Na pewno można w sieci znaleźć. Też robi wrażenie.

Jagger bardzo wartościowe zdjęcia.

jagger
20.07.19, 20:44
212894
Blok socjalistyczny stawiał na sport tak też było w Czarnobylu i Prypeci. Hale sportowe i baseny robią nawet dzisiaj wrażenie wielkością i rozmachem. Podłogi były jednak tak zbutwiałe, że strach było po nich chodzić.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212897

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212898
Praktycznie w każdym budynku użyteczności publicznej na ścianach znajdowałem murale, pochwalne dla systemu, funkcjonariuszy czy tez funkcji jaki dany resort sprawował. Tutaj jeden z kurortów wypoczynkowych i malowidło przedstawiające mieszkańców Prypeci biegnących na plażę. Teraz bardziej pasował by tytuł: Ucieczka...

jagger
21.07.19, 20:41
212912
To magazyn beczek z solą. Prawdopodobnie były to zapasy na śnieżna zimę...

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

212913
szpitale, kliniki, przychodnie, to powinien być oddzielny temat takiej wyprawy. Nie ma co ukrywać że opiekę medyczną w przykładnym mieście socjalizmu to oni mieli lepsza niż my teraz.

Tadeusz Jankowski
21.07.19, 21:21
Bardzo fajne zdjęcia. Pokazują porażkę, upadek, rozkład, zanik i chaos.
Wydaje mi się, że postobróbka troszeczkę przyćmiła głębię, którą daje światło okien w pomieszczeniach, zbytnio ją ujednoliciła, przyćmiła perspektywę, którą by wzmacniało światło. Moim daniem.
Pzdr, TJ

Jack
23.07.19, 11:48
[...]Napisałem pismo przed wyjazdem na Ukrainę do Olympusa z prośba o wypożyczenie nowego klocka EM x1 ale zlali mnie ciepłym moczem odpisując że jest tak ogromne zainteresowanie tym sprzętem, iż nie mają na stanie testowych modeli (akurat! mogli napisać że za cienki bolek jestem a ja przecież bym się nie obraził)[...]Nie Tobie jednemu wydaje się, że magazyny sprzętu demo Olympusa pękają w szwach, a Olek przestępuje z nogi na nogę, bo nie może znaleźć chętnego do testowania najnowszego sprzętu. Przepraszam za sarkazm, jednak jak pokazuje historia, bywają osoby, które niemożność zaspokojenia wszystkich potrzeb bezpośrednio przez biuro OPL traktują jak personalnie wycelowaną złośliwość, chociaż nie jest to prawdą. Już od dłuższego czasu rozwijają się wypożyczalnie sprzętu, w których można znaleźć różne perełki.

Makromaniak
23.07.19, 16:39
szpitale, kliniki, przychodnie, to powinien być oddzielny temat takiej wyprawy. Nie ma co ukrywać że opiekę medyczną w przykładnym mieście socjalizmu to oni mieli lepsza niż my teraz.

Wnioskujesz to z pozostałych ruin? Nie ma tam kolejek ? Ciekawy sposób wnioskowania.....

tak mały OFF-topic :-)

Ukraina 1984 - średnia długosc życia 69,32 (dla porównania Polska 1984: 70,80)
Ukraina 2016: 71,48 vs. Polska 2016: 77,45
dane Banku swiatowego, cyferki pozwalają na nieco bardziej obiektywną ocenę.......


Fotograficznie ciekawie, aczkolwiek to głównie urok opuszczonych wnetrz i łuszczącej się farby na ścianach. Fascynował się tym już Jan Saudek, a w sieci pełno jest fotek opuszczonych obiektów z Polski, jak np. Szpitale, upadłe zakłady przemysłowe, PGR-y czy inne ofiary reform..... Tyle że Czernobyl ma jeszcze to atrakcyjne "story". Tak jak pisałeś na poczatku, trochę to momentami wygląda na dekoracje, np. wózki na zakupy z uniwermaga - niepordzewiałe po 35 latach ???? No i chyba model raczej współczesny, wózki w sklepach za komuny były małe, bo i takie się robiło zakupy, nie sadzę zeby w b. ZSRR było inaczej....

jagger
23.07.19, 21:34
Makromaniak, Prypeć była wzorcowym miastem, przydział mieszkaniowy dostawali wybrani. Szpitale miały najlepszy sprzęt na tamte czasy oraz świetnych lekarzy. Tak mieli lepszą niż my teraz, nie było kolejek w tym mieście do lekarza. System miał być idealny na pokaz! Mieszkali tam najlepsi inżynierowie w ZSRR Wózki akurat były oryginalne z kwasówki więc nie rdzewieją. I jeszcze jedno, nie mylmy Czarnobylu z Prypecią... to dwa inne światy.
Wniosków nie wyciągnąłem z ruin, tylko z rozmów z ostańcami i nowosilcami, ludźmi którzy mieszkali tam przed katastrofą i wrócili tam kilka lat po wybuchu. Nielegalnie choć rząd przymykał oko. Teraz mają już pociągnięty prąd i obwoźne sklepiki raz w tygodniu oraz własne ogródki. No i najlepszy bimber jaki piłem w życiu. :-)

qwert
24.07.19, 09:59
Świetne zdjęcia i ciekawe opisy...!

jurec
24.07.19, 17:37
jagger - bardzo fajna relacja, ale chyba nikt nie przebije Antona Solomoukha i jego "Little Red Riding Hood Visits Chernobyl". :eek::shock::mrgreen:

jagger
24.07.19, 22:04
212981

212982

to zdjęcia z przychodni stomatologicznej

jkr
25.07.19, 19:50
Trochę smutne te zdjęcia.

Rabbit
25.07.19, 23:31
Trochę smutne te zdjęcia.
bo pokazują do czego błędy ludzkie mogą doprowadzić.

jagger
26.07.19, 21:30
213013
Apteka ;-)

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

213014
a tutaj dział księgowości w jednym z biurowców miasta Prypeć, ten miał kilkanaście pięter.

jagger
27.07.19, 20:32
213033
specyfiki

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

213034

jagger
30.07.19, 21:33
213116
Karłatka w niebieskiej doniczce sucha od 33 lat

Hiszpan63
31.07.19, 09:03
... a tutaj dział księgowości w jednym z biurowców miasta Prypeć, ten miał kilkanaście pięter. ... no proszę ... komputery przetrwały ... :lol: ... foty w sumie mroczne , ale klimatyczne :grin:

jagger
1.08.19, 12:47
213133
213134
poczekalnie w jednej z przychodni zdrowia

waruga
1.08.19, 17:40
Podziwiam foty i gram "Cień Czarnobyla" :-)

fret
1.08.19, 18:26
Ja się nie znam, ale jeśli pominiemy magiczne hasło "Czarnobyl", to foty nie powalają.

piasbog
3.08.19, 14:09
"zatrzymany czas" - z przyjemnością oglądam i czytam, na mnie największe wrażenia zrobiły przedmioty z "minionej epoki" np. dział księgowości na liczydłach, ale skoro w ten sposób wyliczali parametry działania reaktora ...

Bodzip
3.08.19, 18:15
"zatrzymany czas" - z przyjemnością oglądam i czytam, na mnie największe wrażenia zrobiły przedmioty z "minionej epoki" np. dział księgowości na liczydłach, ale skoro w ten sposób wyliczali parametry działania reaktora ...
Puenta zacna :mrgreen:

gulasz
4.08.19, 10:46
Kto pamięta pokaz zdjęć z Czarnobyla na zlocie ? to chyba na tym ostatnimm organizowanym przez @yac (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=3755) ?
jasne że pamiętam - zlot zacny był i już przebieram nóżkami na myśl o kolejnym :mrgreen:
po tym pokazie stwierdziłam że choć zawsze chciałam do tego Czarnobyla dotrzeć - to chyba jednak spassuje
teraz ponownie przychodzi mi ochota - a co będzie czas pokaże
niemniej z dużą chęcią oglądam te zdjęcia


"zatrzymany czas" - z przyjemnością oglądam i czytam, na mnie największe wrażenia zrobiły przedmioty z "minionej epoki" np. dział księgowości na liczydłach, ale skoro w ten sposób wyliczali parametry działania reaktora ...


Puenta zacna :mrgreen:

zaiste zacna ;)


a co do samych zdjęć - miło mi poinformować że poniższe fotografie zostały zgłoszone do konkursu na najlepszą fotografię lipca - gratuluję :)

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=212834&d=1563476199

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=212865&d=1563568590

jagger
4.08.19, 21:11
Dzięki :-)

jagger
6.08.19, 21:54
213381
213382
sklep z pianinami

gulasz
16.08.19, 00:27
pianina też ciekawe - choć w dalszym ciągu psiak jest moim top of the top :)
czasami mam wrazenie że ciut za dużo tego hdr w niektorych pracach - dla mnie jest atutaem dopóki nie wychodzi sam jako technika na 1 plan

osiem1984
16.08.19, 00:59
Obejrzałem ostatnią wrzutkę i przyznam, że temat na tyle mnie intryguję i zdjęcia są tak mocno zachęcające, że zaczynam od początku lekturę.

jagger
17.08.19, 23:49
213669
sklep z telewizorami

Rabbit
18.08.19, 12:30
a gdzie dział z LCD i OLED-ami ?
ciekawe fotki, czekam na więcej.

jurec
18.08.19, 12:40
Ciekawy wystrój - szczególnie regały.
Myślę, że to współczesna kompozycja. jagger - relacja bardzo wciągająca.

osiem1984
18.08.19, 13:39
Robią wrażenie te apokaliptyczne zdjęcia. Swoją drogą robiliście jakieś pomiary napromieniowania w różnych miejscach? Mam jeszcze pytanie odnośnie przewodnika. Wspomniałeś, że oprowadzał Cię takowy w dodatku nieco po cichu przed służbami? Skąd miałeś namiar na taką osobę? Co jeśli np ja chciałbym kiedyś odwiedzić to miejsce? Jak i gdzie szukać osoby, która może tam wprowadzić?

jurec
18.08.19, 15:30
:mrgreen: np. https://chernobyl-tour.com/english/ :mrgreen:

jagger
19.08.19, 22:06
213758
selfik ;-) w jednej ze szkół w Prypeci

Tadeusz Jankowski
19.08.19, 23:01
Selfik super.
Pzdr, TJ

gulasz
19.08.19, 23:36
Chyba bym się bała tego wszystkiego dotykać gołymi łapkami - czy to już przewrażliwienie z mojej strony ?
ale fota dobra

Hiszpan63
20.08.19, 07:56
Chyba bym się bała tego wszystkiego dotykać gołymi łapkami - czy to już przewrażliwienie z mojej strony ?
ale fota dobra ... sugestia. ... Po tylu latach zagrożenie jest porównywalne do zrobienia zdjęcia rentgenowskiego w starej pracowni . Poza tym o wiele większe zagrożenie niesie telewizor , kuchenka czy płyta indukcyjna , o nakładających się falach elektromagnetycznych bez żadnej kontroli na terenie Krakowa nie wspominając . A przecież wszystkiego używamy i po ulicach też chodzimy . Na prześwietlenie zęba tez pójdziemy dwa razy z rzędu jak "fota" nie wyjdzie :wink:

ogc13
20.08.19, 12:03
Niezłe klimaty.

Muminek
21.08.19, 16:15
Widziałem już dużo zdjęć z tego miejsca, ale i Twoje z przyjemnością oglądam. Interesujące kadry.
Selfik fantastyczny:) i czekam na kolejne...

Lilen
21.08.19, 16:28
Fajne, klimatyczne zdjęcia. Oglądanie ich, znając historię tego miejsca, nabiera szczególnego wymiaru.

gulasz
23.08.19, 20:07
... sugestia. ... Po tylu latach zagrożenie jest porównywalne do zrobienia zdjęcia rentgenowskiego w starej pracowni .

seriooo ??
to nieźle ;) w sumie z racji na rocznik - jakoś to miejsce chciałabym odwiedzić kiedyś - choć kilka razy zdania mi się mocno zmieniały ;)



i czekam na kolejne...
ja także ;)


Fajne, klimatyczne zdjęcia. Oglądanie ich, znając historię tego miejsca, nabiera szczególnego wymiaru.
dokładnie - historia straszna - ale dobrze że coraz częściej i więcej się o niej mówi

jagger
23.08.19, 23:05
213917
Tym co uratowali świat... czarnobylski pomnik upamiętniający strażaków, którzy zginęli podczas prób gaszenia reaktora

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

213918
A tutaj wnętrze remizy w Prypeci... to z niej wyjechali strażacy na spotkanie ze śmiercią
pod malowidłami widać makietę radaru pozahoryzontalnego oraz budynków technicznych tej gigantycznej konstrukcji.

gulasz
23.08.19, 23:08
Bardzo ładny ten pomnik - wyglada jak z jakiegoś starego albumu

jagger
26.08.19, 22:02
214052
Największe wrażenie jednak zrobiły na mnie opuszczone wioski takie jak Krasne lub Maszewo. Ewakuowani ludzie zostawili wszystko tak jak stało. powiedziano im że opuszczają swoje rodzinne domostwa tylko na trzy dni. Nie zabierali więc nic poza przysłowiową szczoteczką do zębów i bielizną na zmianę. Reszta została tak do dzisiaj jak w tedy 33 lata temu.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

214053

Lilen
27.08.19, 18:20
Trochę to przykre, że oglądam te zdjęcia z taką fascynacją... W końcu za każdym tym opuszczonym miejscem stoi czyjaś tragedia....

jagger
28.08.19, 20:00
214125
sypialnia.

yac
28.08.19, 21:34
Absotutnie nie ciągnie mnie w takie miejsca ale foty świetne.

jagger
28.08.19, 21:38
Absotutnie nie ciągnie mnie w takie miejsca ale foty świetne.

Wiem wiem Szkocja fajniejsza :-) chcę się wybrać jeszcze raz

yac
28.08.19, 21:49
A nie na Wyspy Owcze ?

jagger
28.08.19, 22:21
A nie na Wyspy Owcze ?

Chyba Szkocja

jagger
29.08.19, 21:17
214159

jagger
2.09.19, 22:36
214373

Rabbit
2.09.19, 22:52
A mnie intryguje, jak te okna w mieszkaniach są otwierane, nie widzę klamek czy innego sposobu, tylko na jednym zdjęciu są jakby uchylone, na innych nie widzę jak to działa.

Hiszpan63
3.09.19, 10:33
A mnie intryguje, jak te okna w mieszkaniach są otwierane, nie widzę klamek czy innego sposobu, tylko na jednym zdjęciu są jakby uchylone, na innych nie widzę jak to działa. ... zwykłe haczyki , których tu już nie ma . Bez klamek . Haczyki blokowały przed otwarciem , a czasami miały się również zahaczać w pozycji półotwartej . Mega prostackie .

jagger
7.09.19, 21:51
214579
każda chałupa miała piwniczkę pod podłogą, trzeba było uważać, by do nich nie powpadać przez zbutwiałe podłogi.

Wiejo
7.09.19, 22:16
Te zdjęcia przypominaja o wielkiej tragedii jak tam miała miejsce. W pospiechu pozostawione domostwa z całym dobytkiem, sklepy z towarem świadczą o rozmiarach kataklizmu. Umiejscowienie
piwniczki w każdym domu to zabezpieczenie się przed głodem jaki zdziesiątkował ten naród przed laty.

jagger
7.09.19, 22:35
tak, polecam książkę Ryszarda Kapuścińskiego 'Imperium' kilka rozdziałów poświęcił wielkiemu głodowi na Ukrainie jaki sztucznie stworzył Stalin.

gulasz
8.09.19, 23:26
no własnie miałam pytać o te podłogi - trochę strach po tym łazić ...
ogromna to była tragedia :(

jagger
9.09.19, 20:18
214679

jagger
11.09.19, 19:38
214710
Maszewo to typowa wioska tamtych czasów. Miała sklep i pałac kultury czyli zwykły barak z agitacyjnymi plakatami itp oraz kinem które tutaj na obrazku widzimy. Oczywiście puszczano głównie filmy propagandowe typu: 'Bataliony proszą o ogień' ;-)

Operator
2.12.19, 18:38
W Czarnobylu byłem dość dawno - 2007 rok. Z tego co wiem, od paru lat jest zakaz wchodzenia do budynków, stad moje pytanie jak to wyglądało w czasie Twojego pobytu?

Lilen
2.12.19, 21:53
przerażające i smutne widoki ....

jagger
2.12.19, 22:24
W Czarnobylu byłem dość dawno - 2007 rok. Z tego co wiem, od paru lat jest zakaz wchodzenia do budynków, stad moje pytanie jak to wyglądało w czasie Twojego pobytu?
Zakaz nadal obowiązuje. No ale to Ukraina z przewodnikiem można się dogadać. Mój zaprowadził mnie pod budynek dawał czas godzinkę na eksplorację a sam czekał przy wejściu. Trzeba uważać na patrole. Jeżdżą samochodami ale rzadko z ich wychodzą. Gdyby mnie złapali to ryzykuję tylko wydalenie ze strefy. Więcej do stracenia ma przewodnik, on może stracić licencję. Oczywiście to też teoria ze wszystkimi patrolami z którymi się zetknęliśmy był na TY :-)

Roberto73
2.12.19, 22:27
bardzo fajne kadry

Operator
3.12.19, 21:44
No ale to Ukraina z przewodnikiem można się dogadać.
Na naszym wyjeździe też tak było. Według planu mieliśmy tam być krócej, a poza tym można było chodzić gdzie kto miał ochotę. Przewodnik siedział sobie w autobusie, zamiast nas pilnować. :)

jagger
3.12.19, 22:11
Skażenia tam praktycznie nie ma. Jedyne niebezpieczeństwo to zawalenie się stropu albo podłogi i wpadnięcia w jakąś dziurę. Na szczęście to Ukraina bo w Unii Europejskiej nie byłoby możliwe chodzenie w takim skansenie bez poręczy, po zbutwiałych parkietach. Zrobiliby jedynie słuszny kierunek zwiedzania. ;-)