PDA

Zobacz pełną wersję : jaka kolejność obróbki



Bulva
10.06.04, 04:19
Chodzi mi o to co w tytule, czyli jak obrabiać zdjęcie cyfrowe zrobione np. C750 (które samo z siebie nie jest doskonałością :wink: ). Czyli: czy najpierw program PS (lub inny w tym stylu np Camedia Master :? ), kiedy Neat Image,a w której chwili AutoEnhance, kiedy ramki itd. Każdy program coś "upiększa" kosztem pewnie czegoś, więc kolejność z pewnością nie jest obojętna. (Ech kiedyś było pięknie: czerwone światełko w ciemni, wywoływacz, "przerywacz", utrwalacz, woda bieżąca , ew. nabłyszczacz, szuszareczka .... ależ to było proste i logiczne :lol: )
Pozdrawiam
Tomek ( od Galarety )

MichelCat
10.06.04, 10:39
Ja mogę napisać dwa sposoby: jak obrabiam w domu i jak obrabiamy w redakcji do druku.
Zatem dom: Pomijam całkowicie program Camedia Master i od razu wchodze do Photoshopa gdzie poziomuje kolory, zmieniam rozmiar obrazka, po zmniejszeniu go - wyostrzam, daję odpowiednie nasycenie kolorów i tyle. Jeśli jednak obrazek ma delikatne szumy, lub są to zdjęcia portretowe, zdjęcia niebieskiego nieba itp. to przed wrzuceniem do Photoshopa, najpierw przepuszczam przez Neat Image, czasem by zlikwidować szum a czasem profilaktycznie dla gładszych powierzni, przydaje się to czasem przy fotografii studyjnej postaci, portretu, Neat ładnie wygładza powierznię. Zapisauję go w postaci jpg bez kompresji lub jeśli zależy na super jakości to jest to TIFF. Czasem jest odwrotna sytuacja. Najpierw wrzucam do Photoshopa, poziomuje kolory i patrze czy wymaga zdjęcie wygładzenia lub likwidacji szumów. Więc po poziomowaniu przed zmianą wielkości zapisuję jako TIFF, wrzucam do Neat Image'a i potem spowrotem do shopa. Auto Enhance nie używam, cała obróbka to tylko Neat i Photoshop, również dorobienie ewentualnie ramek. Co ciekawe, nie wiem czy w C-750 masz RAW ale jeśli jest to zabawa czasem nabiera jeszcze kolorów poprzez wcześniejszą edycję RAWa do postaci obrazu i robię to na Photoshopie CS, a dalej jak wcześniej pisałem.

A teraz praca: Tutaj nie dysponujemy Neat Image, wyłącznie Photoshop. Sytuacja podobna: lewelowanie, zmiana rozmiaru, lekkie rozjaśnienie, konwersja na CMYK i zapis jako TIFF.
Pozdrawiam :)

wrocek
10.06.04, 11:49
Wydaje mi sie, ze wyostrzenie i zmniejszenie rozmiarow powinno byc ostatnimi czynnosciami przy obrobce zdjecia. Ale tez nie wiem czy najpierw wyostrzyc czy zmniejszyc.

MichelCat
10.06.04, 12:07
najpierw zmiejszyc i potem wyostrzyc a to dlatego ze algorytm w programie zmiękcza zdjęcie i wygładza przy zmniejszeniu, dlatego wyostrzenie po nim przywróci szczegóły, próbowałem najpierw wyostrzyć i potem zmniejszyć i efekt jest dużo słabszy, ale przy makro można pokusić się o wyostrzenie przed zmniejszeniem i po zmniejszeniu drugi raz.

vodnik
10.06.04, 12:52
A ja robie wszysko w Photoshopie. NeatImage oraz DCE AutoEnchance mam jako pluginy do PhotoShopa :). Koncowka to zmniejszenie i wyostrzenie. A ramki i podpis dodaje tylko do zdjec umieszczanych na WWW i robie to automatycznie w programie do galerii.

krzwoj
10.06.04, 16:55
@vodnik

A ja robie wszysko w Photoshopie. NeatImage oraz DCE AutoEnchance mam jako pluginy do PhotoShopa . Koncowka to zmniejszenie i wyostrzenie. A ramki i podpis dodaje tylko do zdjec umieszczanych na WWW i robie to automatycznie w programie do galerii.
A moglbys cos wiecej na temat jak to zrobic, coby miec te progi jako pluginy do PS?

A swoja droga post jest bardzo ciekawy i sadze bardzo przydatny dla wszystkich, szczegolnie poczatkujacych (ja sie do nich tez zaliczam). Dletego tez uwazam, ze warto aby co bardziej doswiadczeni "fociarze" zamiescili tutaj swoje "typy" w tej kwestii - czyli najlepsza wedlug nich kolejnosc obrobki foto.

MichelCat
10.06.04, 17:20
wieczorem umieszcze tu kilka przykładów co wyniknęło z obróbki zdjęcia i w jakiej kolejności co robiłem. Myślę że to ciekawsza forma będzie z przykładami.
Pracowałem nad obróbką kilka lat i chętnie podzielę się tym co się dowiedziałem i co dzięki temu uzyskałem.

vodnik
10.06.04, 23:30
Z NeatImage sprawa jest prosta. W katalogu gdzie jest NI jest plik NeatImage.8bf, ktory umieszczamy w katalogu ...Adobe\Photoshop\Plug-Ins\

Natomiast do AutoEnchance, to trzeba poszukac program DCETools, to jest wersja dla Photoshopa.

krzwoj
11.06.04, 12:12
Dzieki Vodnik za wyjasnienie.

@MichelCat

wieczorem umieszcze tu kilka przykładów co wyniknęło z obróbki zdjęcia i w jakiej kolejności co robiłem. Myślę że to ciekawsza forma będzie z przykładami.
Pracowałem nad obróbką kilka lat i chętnie podzielę się tym co się dowiedziałem i co dzięki temu uzyskałem.

Czyzbys zrezygnowal, szkoda by bylo. Moze jednak podzielisz sie swoimi doswiadczeniami w tym zakresie?
Pozdrawiam

MichelCat
11.06.04, 13:58
sorki, mam przygotowane i dziś wrzucam na serwer, bo materiały zostały w pracy. przepraszam za dniowe opóźnienie :)

MichelCat
11.06.04, 23:22
A więc tak, jak to u mnie wygląda.
Zacznijmy od pliku wyjściowego:
http://www.finalfantasy8.host.sk/gol.jpg
Najpierw włączam autolevelowanie (ctrl+L) lub AutoEnhance jako plugin do Photoshopa, sprawdzam jednak i to i to, bo czasem lepiej pominąć AutoEnhance i wypoziomować ręcznie, trzeba z tym uważać szczególnie przy makro gdzie dużo zieleni i autolevele lub autoenhance mogą gdzieś tą zieleń częściowo w kosmos wysłać.
Kolejna czynność: neat Image jako plugin do shopa. Nie zawsze go używam, ale jeśli jest trochę nieba to granulację widać.
I dopiero teraz zmniejszam zdjęcie. Tutaj dałem o 50%.
Teraz sharpen/unsharp mask czyli wyostrzenie i jeśli zmniejszam zdjęcie o 50 % to daję w granicach od 85 do 100 % wyostrzenia. Tutaj dałem 85%. I następnie zwiększam odrobinę nasycenie kolorów, lub poszczególnych kanałów kolorów. Zależy to od zdjęcia. Zwiększenie nasycenia mogę również zrobić przed zmniejszeniem.
I teraz zapisauję gotowy obraz, teraz ważna rzecz. Każde zapisanie w jpg i ponowne potem otwieranie i obróbka itd. będzie pogarszało jakość zdjęcia. Więc jeśli planujemy dalej obrabiać zdjęcie w przyszłośći lub zanieśc do labu do odbitki to lepiej zapisać jako TIFF, wtedy nie będzie utraty jakości.
a tak wygląda zdjęcie po takiej prostej obróbce:

http://www.finalfantasy8.host.sk/gol1.jpg

to jednak jest najprostrza obróbka, popatrzcie na to, tutaj zastosowałem kilka specyficznych kroków do nadaniapewnej poświaty i zarazem zachowałem szczegóły zdjęcia.
http://www.finalfantasy8.host.sk/kwiat.jpg

MichelCat
11.06.04, 23:28
aha zamiast klikac na linki, lepiej je skopiowac i wkleic osobno, bo klikniecie pokazuje jakis blad u mnie a jak skopiuje to jest ok, dziwne ale tak dziala ten zakichany serwer

wrocek
11.06.04, 23:52
Niestety nie udaje mi sie otworzyc podanych zdjec, nawet po wklejeniu linkow w nowym oknie :-(

MichelCat
12.06.04, 00:13
wysylam na inny serwer, bo to lipa na host.sk

http://michelcat.w.interia.pl/gol.jpg
http://michelcat.w.interia.pl/gol1.jpg
http://michelcat.w.interia.pl/kwiat.jpg

w razie czego jak by cos nie tak moge wyslac wam na maila

vodnik
12.06.04, 00:34
@MichelCat mozesz mi wytlumacyc roznice miedzy Sharpen a Unsharp Mask ?

MichelCat
12.06.04, 00:43
W zasadzie sharpen i unsharp mask działa podobnie, nie znam algorytmu dokładnie na jakiej zasadzie ono dokładnie działa, być może sharpen jest szybkim filtrem bez ustawiania parametrów. Unsharp mask zawiera suwaki do regulacji parametrów. Wizualnie w działaniu nie widzę różnic.
A podałem wcześniej stwierdzenie sharpen/unsharp mask bo to byla sciezka do filtru, ktora powinna byc filter/sharpen/unsharp mask, moze to tak odczytales.
Co do samych roznic to jak napisalem nie widzę różnic, jednak ze względu na mój kompleks szczegółu używam unsharp mask bo lubię panować nad procesem manualnie, nie lubię automató czy uśrednień, a unsharp mask daje mi możliwość regulacji co przy różnych pomniejszeniach zdjęcia różnie ustawiam. Drugie to chyba przyzwyczajenie z pracy gdzie to procedura prawie obowiązkowa przy zmianie wielkości. Efekt jest jednak jeden, poprawia ostrość i szczegóły i jest prawie zawsze niebędny.

vodnik
12.06.04, 01:15
Acha, przeniesione do Porady Dotyczace Fotografii, bardziej mi pasuje ten dzial :)

MichelCat
12.06.04, 01:26
racja, bo to dotyczy porad a nie samego olka

krzwoj
12.06.04, 13:08
Dzieki MichelCat za to, ze podzieliles sie swoimi doswiadczeniami. Sadze, ze napewno wielu sie przydadza. Reszte napisalem Ci na priv.

Wiedźma
6.07.04, 12:21
Kurcze, mam takie lamerskie pytanie i spróbuję się tu podpiąć, co by na pierdółkę nie tworyzć nowego tematu.
Mianowicie na początku tematu ktoś tu radził, by zmienić kolory na CMYK. Moje (tak, wiem - lamerskie) pytanie brzmi: co to jest CMYK, czym różni się od RGB i dlaczego powinno się przekonwertować zdjęcie na CMYK właśnie?

Pazurek
6.07.04, 13:35
RGB - kazdy punkt sklada sie z 3 skladowych R (red) G (green) i B (blue)

CMYK - kazdy punkt sklada sie z 4 skladowych C (cyan) M (magenta) Y (yellow) K (black - tutaj jest ostatnia literka a nie pierwsza)

CMYK jest uzywany przy wydruku offsetowym, pamietam dawno temu w jakiejs encyklopedii ogladalem obrazki z kolenych faz druku i wlasnie wszystko polegalo na nakladaniu kolejnych warstw odcieni C M Y i na koncu "blac-K".

Wiedźma
6.07.04, 14:35
Dzieki za wyjasnienie :))

MichelCat
6.07.04, 17:15
Trzeba dodać, że konwertując na CMYK, tracisz część kolorów. zanikają pewne odcienie niebieskiego. RGB ma większe widmo niż CMYK. na CMYK tylko konwertuj jeśli drukujesz w tej technologii. Na ekranie tylko stracisz na tym.

Wiedźma
6.07.04, 17:18
Aaaaa widzisz...... to takie buty........
A ja sobie z dwie foty pzrekonwertowałam w ramach eksperymenty pt. "No i czym to się rózni?" i zdziwiona, że jakość się rypła. Dzieki :))