PDA

Zobacz pełną wersję : [Fotopolis] Zuiko Digital ED 9-18 mm f/4-5,6 - szeroki kąt dla amatorów



RSSBot
13.05.08, 06:11
Miłośnicy E-Systemu i fotografowania szerokim kątem nie mieli do tej pory lekko. W systemie 4/3 brakowało ultra-szerokokątnego zoomu za rozsądną cenę. Dzisiejsza premiera Zuiko Digital ED 9-18 mm f/4-5,6 wypełnia tę lukę w gamie obiektywów Olympusa.

Więcej... (http://www.fotopolis.pl/n.php?n=7279)

burbot
20.07.08, 12:06
Ewentualnie mamy Sigma 10-20mm /4-5.6 EX, ale waga o 200g wiecej i filtr 77mm. Cena zapewne trochę mniejsza, ale o tym dowiemy się pewnie na początku września kiedy Zuiko Digital ED 9-18 mm f/4-5,6 wejdzie do sprzedaży. Na razie sampli brak, więc trudno porównywać.

jotes25
20.07.08, 16:32
Sigma pasuje do E-systemu jak pięść do nosa. Może chociaż nie będzie winietować :D Oczywiście, że lepiej zaczekać na 9-18, zwłaszcza, że na szerokim końcu liczy się każdy milimetr...

epicure
20.07.08, 17:03
Sigma pasuje do E-systemu jak pięść do nosa.

Co to znaczy? Przecież Sigma współtworzy system 4/3.

dog_master
20.07.08, 17:10
burbot, po co odgrzebujesz newsa sprzed kilku miesiecy i piszesz nihil novi...?

jotes25
20.07.08, 17:16
Co to znaczy? Przecież Sigma współtworzy system 4/3.

W którym miejscu? Może na papierze i w deklaracjach, bo na pewno nie w produktach. Skoro dotąd nie zrobili żadnego obiektywu dla E-systemu, to widocznie im się nie opłaca. Co najwyżej do optyki projektowanej dla innych systemów od czasu do czasu łaskawie dorzucą bagnet E-systemu...

RadioErewan
20.07.08, 17:50
W którym miejscu? Może na papierze i w deklaracjach, bo na pewno nie w produktach. Skoro dotąd nie zrobili żadnego obiektywu dla E-systemu, to widocznie im się nie opłaca. Co najwyżej do optyki projektowanej dla innych systemów od czasu do czasu łaskawie dorzucą bagnet E-systemu...

No, ale to jest strategia niezależnego dostawcy szklarni. Zrobić dla wszystkich, by na tym zarobić...

Pozdrawiam

epicure
20.07.08, 20:26
Skoro dotąd nie zrobili żadnego obiektywu dla E-systemu (...) Co najwyżej do optyki projektowanej dla innych systemów od czasu do czasu łaskawie dorzucą bagnet E-systemu...

Czyli wychodzi na to, że nie zrobili, a jednak zrobili... Poza tym nie wystarczy zmiana bagnetu w szkle, żeby współpracowało ono z 4/3 - tu jest inne koło obrazu, którego rozmiar określa specyfika systemu. Czyli tak naprawdę mogą to być obiektywy na tych samych podzespołach, ale jednak skonstruowane inaczej.

dog_master
20.07.08, 21:15
Dobrze jest, Sigma wolno, ale jednak cos robi... A nie jak Tamron np.... :/

pledwon
20.07.08, 21:29
Dobrze jest, Sigma wolno, ale jednak cos robi... A nie jak Tamron np.... :/

Otóż to..... Chciał bym się doczekać czasów co by Sigma i Tamron maiły w ofercie po 15 szkieł do 4/3 Sigma ma teraz 12 ;)

C+
21.07.08, 08:20
Czyli wychodzi na to, że nie zrobili, a jednak zrobili... Poza tym nie wystarczy zmiana bagnetu w szkle, żeby współpracowało ono z 4/3 - tu jest inne koło obrazu, którego rozmiar określa specyfika systemu. Czyli tak naprawdę mogą to być obiektywy na tych samych podzespołach, ale jednak skonstruowane inaczej.


Dokładnie Sigmy pod 4/3 różnią się rozmiarem i wagą w porównaniu do wersji na pozostałe bagnety.

qazy
5.08.08, 11:21
Czy ktoś gdzies widział jak będzie cena 9-18 ?
Podali to już ?

krzwoj
5.08.08, 11:40
Nie ma jeszcze ceny - najprawdopodobniej dopiero po Photokinie.

grizz
5.08.08, 11:56
Czy ktoś gdzies widział jak będzie cena 9-18 ?
Podali to już ?

Jako,z e to najniższa półka to raczej nie wiecej jak 1,5k pln

rocco
5.08.08, 14:45
Czy ktoś gdzies widział jak będzie cena 9-18 ?
Podali to już ?
http://www.gigashop.pl/index.php/id_564_mode_proddet.html
Można negocjować ;)

zonkinho
5.08.08, 14:51
Może zrobią promocję 90% taniej :D

epicure
5.08.08, 14:53
Jeśli cena będzie nie większa, niż 1500 zł, to biorę to szkło tak szybko, jak tylko pojawi się w sprzedaży :)

diabolique
5.08.08, 15:00
http://www.gigashop.pl/index.php/id_564_mode_proddet.html
Można negocjować ;)

Ja chyba zamówię. W końcu fotografia to nie hobby dla mięczaków :grin:

geo
16.08.08, 10:01
http://www.adorama.com/IOM918.html
cena USA

zonkinho
16.08.08, 10:08
Jeśli to prawdziwa cena to u nas to szkło będzie droższe od Sigmy 10-20... Lipton.

Wektor
16.08.08, 10:21
http://www.adorama.com/IOM918.html
cena USA

Oraz 100$ za dostawę do Polski.
Wyszło mi ponad 700$, niestety...

diabolique
16.08.08, 10:25
Oraz 100$ za dostawę do Polski.
Wyszło mi ponad 700$, niestety...

Czar prysł...

salvadhor
16.08.08, 10:31
Skoro będzie drogo, będzie dobra jakość obrazu z tego szkła :)

geo
16.08.08, 10:32
Wyśle, że jak zd 25 mm kosztuje 250 $ to 9-18 mm będzie kosztował najwyżej 1600 zł to max cena 1400 zł jest jak najbardziej prawdopodobna

diabolique
16.08.08, 10:41
Wyśle, że jak zd 25 mm kosztuje 250 $ to 9-18 mm będzie kosztował najwyżej 1600 zł to max cena 1400 zł jest jak najbardziej prawdopodobna

Ja porównuję z ceną 14-54. Jest wyższa o 200$. W przełożeniu na polskie realia... jakieś 2000PLN?

zonkinho
16.08.08, 10:49
Jeśli będzie taka cena, to Olek zamiast podbić rynek może strzelić sobie gola do własnej bramki. Gdyby takie szkło w 4/3 kosztowało dajmy na to 300$ to wiele osób pewnie przekonałoby się do Olka, zwłaszcza że dość dużo z nich narzeka na brak szerokiego kąta. Gdyby mieli tani, dobry szeroki kąt to pewnie sprzedaż E-Systemu by wzrosła...

geo
16.08.08, 11:02
Ja porównuję z ceną 14-54. Jest wyższa o 200$. W przełożeniu na polskie realia... jakieś 2000PLN?

Myślę, że to złe porównanie 14-54 jest już kilka lat na rynku i jego żywot dobiega końca (12-60) choć nie jest to pewne. 600$ to cena wyjściowa na polskie to około 1200 zł cena
zd 25 w Polsce jest tylko o 170 zł droższa. Olek wie że sigma jest dostępna za około 2000 zł
dlatego zd 9-18 musi byc tanszy pytanie tylko o ile. Powtarzam według mnie cena będzie około 1500 zł. Pożyjemy zobaczymy

Gundi
16.08.08, 11:08
Moooże na gwiazdkę sobie kupię...

a tak mi brak szerokiego kąta..

epicure
16.08.08, 11:10
To dopiero pierwsza cena na ten produkt i pewnie nawet go jeszcze nie ma w sprzedaży. Wiadomo, że w takich okolicznościach cena jest zawyżona. Nie panikujcie.

diabolique
16.08.08, 13:27
Myślę, że to złe porównanie 14-54 jest już kilka lat na rynku i jego żywot dobiega końca (12-60) choć nie jest to pewne. 600$ to cena wyjściowa na polskie to około 1200 zł

Jest już kilka lat, ale cena w Polsce (nie amerykańska przeliczona na złotówki plus marża dla przewoźnika) to 1500-1800zł.
Dlatego uważam, że cena wyjściowa na 9-18 będzie oscylować w granicach 1800-2000PLN.
Co z tego, że jest sigma za 2000? Jest też Sigma 18-50 ze stałym światłem, i co? I nic. nie ma na nią żadnego popytu, każdy bierze Zuiko.

C+
18.08.08, 08:00
http://www.gigashop.pl/index.php/id_564_mode_proddet.html

Morlok
18.08.08, 08:48
Kogoś pogięło :evil:

Magnesus
18.08.08, 10:00
Kogoś pogięło :evil:

Ten sklep tak ma, przedpremierowe ceny to zawsze 9999. Nie ma się co denerwować. ;)

diabolique
18.08.08, 10:06
Kogoś pogięło :evil:

Sposób, żeby być wysoko w googlach, jak już towar się pokaże.
Roboty indeksują i zliczają wyszukiwania. A, że nikt inny jeszcze nie ma tego towaru, to oglądalność im rośnie. Jak towar rzucą na półki, a użtkownicy rzucą się do klawiatur, to google wskaże ich na pierwszym miejscu :-)

Wektor
18.08.08, 20:14
A wstawianie ceny w wysokości 0zł 0gr z kolei jest powodem niekończących się dyskusji na pl.misc.konsumenci i pl.soc.prawo w temacie czy jest to oferta sprzedaży za taką cenę...

Daniello
18.08.08, 21:05
600$ to lekka porażka, przecież to ma być najtańsza kitowa połka...

epicure
18.08.08, 21:37
Przecież tego obiektywu jeszcze nie ma...

dog_master
19.08.08, 00:00
Dokladnie, luz, szklo sie dopiero pojawi, poza tym nie wierze w taka cene, bo kto wtedy kupi 11-22? ;) To nie jest AZ TAK szeroko jak sie spodziewalismy [byly domysly, ze 8-16, a to zawsze 2mm].

Iwo
22.08.08, 16:56
Dokladnie, luz, szklo sie dopiero pojawi, poza tym nie wierze w taka cene, bo kto wtedy kupi 11-22? ;) To nie jest AZ TAK szeroko jak sie spodziewalismy [byly domysly, ze 8-16, a to zawsze 2mm].
No cóż... ja szczerze mówiąc spodziewam się, że o te 3mm (9-18→18-36mm) będą się wywyższać klienci konkurencji na forach typu www.foto.recenza.pl
W końcu crop 2x to jeden z głównych zarzutów jaki stawia się Olkowi (no i brak rybiego szkła). Ja jestem fanem bardziej tele, więc nie czuję problemu.
Nowa Sigma 10-20 4.0-5.6 EX DC HSM CANON - czyli 15-30mm nówka 1400zł. Widzę, że jest dostępna pod Pentaxa, Sony i Nikona także.
Oby jakością dużo bardziej przekonywała do siebie, mając tą samą przynajmniej cenę co ta Sigma. Jak ktoś nie w temacie → test:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6351&p=0

dobas
22.08.08, 16:59
W końcu crop 2x to jeden z głównych zarzutów jaki stawia się Olkowi (no i brak rybiego szkła). [...]

a Zuiko Digital 8 mm to co jak nie rybie oko ?

rocco
22.08.08, 17:01
Jak to brak rybiego szkła? :roll:

Iwo
22.08.08, 17:41
a Zuiko Digital 8 mm to co jak nie rybie oko ?

a Zuiko Digital 8 mm to co jak nie rybie oko ?
primo: 2000zł, secundo: brak zoomu - złe porównanie, tertio i tak 1mm węższe (ten akurat chyba się nie liczy praktycznie).
Poza tym jest jeszcze Sigma 8mm 1:4 EX w Twojej kategorii co daje 12mm, więc o ile jej jakość nie jest zbyt kiepska, to sam się pogrążyłeś
Chciałem tylko pokazać jakie są generalnie opinie, nie każcie mi teraz bronić swojej teorii, a potem mówić, bym sobie zmienił system.
Chętnie usłyszę inne opinie, pokazujące stan rzeczy, by mieć samemu wiedzę i lepsze argumenty w rozmowie z innymi, ale o bardziej trafne proszę.

rocco
22.08.08, 17:48
<OT>
Mój drogi Ivo, jakby Ci to delikatnie napisać...piszesz bzdury i tyle.
<EOT>

grizz
22.08.08, 17:51
primo: 2000zł, secundo: brak zoomu - złe porównanie, tertio i tak 1mm węższe (ten akurat chyba się nie liczy praktycznie).
Poza tym jest jeszcze Sigma 8mm 1:4 EX w Twojej kategorii co daje 12mm, więc o ile jej jakość nie jest zbyt kiepska, to sam się pogrążyłeś

LOL?

czy ty wiesz jak działa rybie oko?

Ogniskowa się nie liczy, ważne jest to, ze masz 180stopni...

8mm fish jest szerszy od 7mm z 7-14

Iwo
22.08.08, 17:57
<OT>
Mój drogi Ivo, jakby Ci to delikatnie napisać...piszesz bzdury i tyle.
<EOT>
drogi rocco, jakby Ci to grzecznie powiedzieć:
wytłumacz mi proszę, zamiast napawać się publicznie moją niewiedzą, w czym dokładnie tkwi błąd rozumowania i co za tym idzie obal mit o którym piszę.

rocco
22.08.08, 21:44
drogi rocco, jakby Ci to grzecznie powiedzieć:
wytłumacz mi proszę, zamiast napawać się publicznie moją niewiedzą, w czym dokładnie tkwi błąd rozumowania i co za tym idzie obal mit o którym piszę.
Daj spokój Iwo.
Niczym się napawam, nie leży w mojej naturze dokuczanie komukolwiek a tym bardziej świeżym amatorom fotografowania. Wręcz przeciwnie, nawet staram się im doradzić jeśli potrafię chociaz sam jestem tylko amatorem.
Niemniej Ty nnie pytasz, Ty rzucasz tezy których nie rozumiesz i których w dodatku nie potarafisz obronić. Ba, żądasz zeby to Tobie udowadniać, ze nie masz racji.
Nie tędy droga.
Internet jest ogromną skarbnica wiedzy. I bynajmniej nie mam tu na myśli komputerowych for i pseudofachowych dyskusji na nich tylko właściwe podstawy fotografowania, podstawowe wiadomości o sprzęcie, jego właściwościach i przeznaczeniu, nawet podstawowe zagadnienia z fizyki i optyki.
Poszukaj, poczytaj, zrozum, a dopiero potem zabieraj głos w tak stanowczy sposób, jak to próbujesz robić.


primo: 2000zł, secundo: brak zoomu - złe porównanie, tertio i tak 1mm węższe (ten akurat chyba się nie liczy praktycznie).
Poza tym jest jeszcze Sigma 8mm 1:4 EX w Twojej kategorii co daje 12mm, więc o ile jej jakość nie jest zbyt kiepska, to sam się pogrążyłeś
Chciałem tylko pokazać jakie są generalnie opinie, nie każcie mi teraz bronić swojej teorii, a potem mówić, bym sobie zmienił system.
Chętnie usłyszę inne opinie, pokazujące stan rzeczy, by mieć samemu wiedzę i lepsze argumenty w rozmowie z innymi, ale o bardziej trafne proszę.
Co to ma być?

2000 złotych i brak zoomu?
Co to ma wspolnego z obiektywem typu fish eye bo Twoje określenie "rybie szkło" taki właśnie typ obiektywu sugeruje.

Zle porównanie?
Kto z czym i co porównuje i dlaczego robi to źle bo nic nie zrozumialem?

Co to znaczy "generalnie opinie"?
Opinie generała? Nie znam generała i jego opinii więc trudno mi z nimi
polemizować.
Nikt nie kaze Ci bronić Twojej teorii bo zadnej nam tu nie przedstawiłeś.
A "inne opinie" nie są Ci potrzebne.
Tobie jest potrzebny zasób podstawowych wiadomości na temat, w którym probujesz się wypowiadać.
Przyswój sobie te podstawy i zadaj normalne, konkretne pytania a ktoś na pewno Ci pomoże.
Może nawet ja ;)

dobas
22.08.08, 23:06
primo: 2000zł, secundo: brak zoomu - złe porównanie, tertio i tak 1mm węższe (ten akurat chyba się nie liczy praktycznie).
Poza tym jest jeszcze Sigma 8mm 1:4 EX w Twojej kategorii co daje 12mm, więc o ile jej jakość nie jest zbyt kiepska, to sam się pogrążyłeś
Chciałem tylko pokazać jakie są generalnie opinie, nie każcie mi teraz bronić swojej teorii, a potem mówić, bym sobie zmienił system.
Chętnie usłyszę inne opinie, pokazujące stan rzeczy, by mieć samemu wiedzę i lepsze argumenty w rozmowie z innymi, ale o bardziej trafne proszę.

POdejmę jeszcze jedną próbę:

napisałeś BRAK RYBIEGO SZKŁA - zakładam, że chodzi Ci o Rybie oko. Więc zwróciłem Ci uwagę na fakt, że piszesz nie prawdę. Jest obiektyw ZD 8mm który właśnie jest rybim okiem.

1) Nie pisałeś ze brak rybiego oka do 2000 PLN tylko że nie ma go wcale
2) Co ma do sprawy zoom ? jesli kupujesz rybie oko to po co Ci zoom ? jaki zoom być chciał widzieć ? 8 - 200 ?? bo nie rozumiem wypowiedzi. kupujesz obiektyw 8 mm jeśli chcesz rybie oko. Większość fisheye, które widziałem to stałoogniskowe szkła. Nie mam pojęcia czy są zoomy, ale nigdy się z takim nie spotkałem.
3) Co jest jeden milimetr węższe ?? ZD8 od ZD 9-18 (czy jak mu tam jest)
porównaj sobie teraz te dwa zdjęcia :

ZD 7-14 @ 7mm

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.neostrada.pl/fisz/7.jpg)

ZD 8

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.neostrada.pl/fisz/8.jpg)

szerzej jest na tym drugim prawda ?- tutaj w kadrze zmieściło się o niebo więcej...a o dziwo obiektyw ma ogniskową dłuższą o 1mm

czyli 8mm daje duuuużo więcej na zdjęciu niż 7mm... :roll:


Z czym się pogrążyłem i co do tego ma sigma.


Jakie generalne opinie. Albo wiesz co mówisz, i tego obroń - na przykład wypowiedzi że w 4/3 nie ma rybiego oka, albo powtarzasz jakieś zasłyszane
wypowiedzi trącące delikatnie bełkotem.

przeszkadza Ci w czymś crop 2x ? jesli tak to w czym? Czy powtarzasz za kimś jakieś slogany ?

Czy jeśli powiem, że mi przeszkadza crop 1.6 albo 1.4, ponieważ umiem tylko mnożyć przez liczby całkowite i TYLKO w OLYMPUSIE wiem jaki mam ekwiwalent ogniskowej :) to też to będziesz powtarzać ?

135 x 2 to 270 a 135 x 1,6 :roll: ... chyba się nie da :)
ale to że narzekam na crop 1,6 nie znaczy że należy powtarzać moje opinie. :)

Myśle że warto jest wiedzieć na co się narzeka jak już się narzeka :)

Iwo
22.08.08, 23:53
Jakie generalne opinie. Albo wiesz co mówisz, i tego obroń - na przykład wypowiedzi że w 4/3 nie ma rybiego oka, albo powtarzasz jakieś zasłyszane
wypowiedzi trącące delikatnie bełkotem.
przeszkadza Ci w czymś crop 2x ? jesli tak to w czym? Czy powtarzasz za kimś jakieś slogany ?
Czy jeśli powiem, że mi przeszkadza crop 1.6 albo 1.4, ponieważ umiem tylko mnożyć przez liczby całkowite i TYLKO w OLYMPUSIE wiem jaki mam ekwiwalent ogniskowej :) to też to będziesz powtarzać ?
Myśle że warto jest wiedzieć na co się narzeka jak już się narzeka :)
Dzięki za to, że jako jedyny się podjąłeś wytłumaczenia. Zgadza się powtarzam zasłyszane opinie i pytam z dwóch ww. powodów. Jeśli ktoś mnie. lub na forum pyta: jaki masz aparat...acha, a nie lepiej np. ... bo..." to chciałbym móc odpowiedzieć. Tak to muszę mu powiedzieć, tylko że nie potrafię powiedzieć, co mnie denerwuje. "Jak już się narzeka" - ja nie narzekam, (to robią użytkownicy konkurencji, by znaleźć "haki" na 4/3, by swój system lepiej zareklamować (tudzież się pocieszyć)), tylko piszę zasłyszane opinie i chciałbym was poprosić o potwierdzenie tudzież zdementowanie ich.
No dobra czyli rybie szkło to po prostu szkło obejmujące w kadrze wszystko wokół do pełnej prostopadłej do kierunku "patrzenia". Czyli ogniskowanie ma tu tylko i wyłącznie znaczenie w jakiej odległości jest w aparacie ogniskowa,a nie na szerokości kadru.
No dobra, to napiszcie co miałem na myśli swoimi słowami: szkło ze zmienną ogniskową dla ludu(czyt, tanio), gdzie da się uzyskać jak najszerszy kąt kadru, ale nie robi się takiego beczkowania obrazu jak na ww. "rybce".
Myślałem, że ognisko szkła ma jakieś bezpośrednie na to przełożenie. Cofam się.
Zapytam teraz zatem inaczej:
Jaki max szeroki kąt kadru uzyskam sigmą 10-20mm, a jaki 9-18mm? Chyba o to mi chodziło od początku.
Wybaczcie, jeśli znów gdzieś piszę herezje, będę wdzięczny za wyprowadzenie mnie z błędu, jeśli znów coś kręcę. Dzięki dobas i sorry.

piotrek204
22.08.08, 23:56
2) Co ma do sprawy zoom ? jesli kupujesz rybie oko to po co Ci zoom ? jaki zoom być chciał widzieć ? 8 - 200 ?? bo nie rozumiem wypowiedzi. kupujesz obiektyw 8 mm jeśli chcesz rybie oko. Większość fisheye, które widziałem to stałoogniskowe szkła. Nie mam pojęcia czy są zoomy, ale nigdy się z takim nie spotkałem.


Tylko dodam ze sa zoomy, co w sumie nic nie zmienia:
http://www.optyczne.pl/index.html?producent=&obiektyw=all&typ=8&moc=0&szukaj=Wyszukaj
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


No dobra, to napiszcie co miałem na myśli swoimi słowami: szkło ze zmienną ogniskową dla ludu(czyt, tanio), gdzie da się uzyskać jak najszerszy kąt kadru, ale nie robi się takiego beczkowania obrazu jak na ww. "rybce".
Myślałem, że ognisko szkła ma jakieś bezpośrednie na to przełożenie. Cofam się.

To chcesz rybe czy skorygowane szklo?
Jesli skorygowane to poczekaj na ZD9-18 i co z niego wyniknie, dostaniesz odpowiednik 18mm. Inne systemy maja troche szerzej ze wzgledu na np sigme albo swoje odpowiedniki.
W ZD masz zacne 7-14, ale cena juz z innej polki i wada w postaci braku mozliwosci uzywania filtrow.

dog_master
23.08.08, 00:03
No to dla ludu bedzie wlasnie 9-18 ;) A na pewno te 18mm starczy, nasze 9mm to jak 12mm dla N i 11,25mm dla C.

suchar
23.08.08, 02:02
Łaaa, słowo "tudzież" nie oznacza "lub", tylko "oraz"/"i".

epicure
23.08.08, 10:18
No dobra czyli rybie szkło to po prostu szkło obejmujące w kadrze wszystko wokół do pełnej prostopadłej do kierunku "patrzenia". Czyli ogniskowanie ma tu tylko i wyłącznie znaczenie w jakiej odległości jest w aparacie ogniskowa,a nie na szerokości kadru.

Rybie oko! Mówisz o rybim oku, a nie rybim szkle :) Fisheye z angielskiego... Z tą prostopadłą do kierunku patrzenia to się zagmatwałeś. Łatwiej powiedzieć, że taki obiektyw oferuje kąt widzenia przynajmniej 180 stopni. Ogniskowa nie ma tu nic do rzeczy.


No dobra, to napiszcie co miałem na myśli swoimi słowami: szkło ze zmienną ogniskową dla ludu(czyt, tanio), gdzie da się uzyskać jak najszerszy kąt kadru, ale nie robi się takiego beczkowania obrazu jak na ww. "rybce".

A skąd mamy wiedzieć, co miałeś namyśli? Mogę tylko przypuszczać, że chodzi po porostu o ultra szerokokątny zoom.


Jaki max szeroki kąt kadru uzyskam sigmą 10-20mm, a jaki 9-18mm?

Sigma ma 94,5 stopnia, a zuiko 100 stopni. Więcej informacji na temat tych obiektywów znajdziesz w Olypedii.

C+
23.08.08, 11:34
Poza tym jest jeszcze Sigma 8mm 1:4 EX w Twojej kategorii co daje 12mm, więc o ile jej jakość nie jest zbyt kiepska, to sam się pogrążyłeś

Ale ta Sigma jest CIRCULAR

kociasek
16.09.08, 19:41
Myślę, że poniższa animacja bardzo wiele wyjaśnia:
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img225.imageshack.us/img225/8292/uwa1uv4.gif)

Ilustracja pochodzi stąd: http://www.fourthirdsinfo.com/2008/05/zuiko-digital-ed-9-18mm-14-56.html
Warto też przeczytać refleksje autora o nowym Zuiko (po angielsku).

C+
18.09.08, 08:17
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/nr080513zuikoj_02-2.jpg
źródło (http://www.olympus.co.jp/jp/news/2008a/image/nr080513zuikoj_02.jpg)

http://www.olympus.co.jp/jp/info/2008b/if080918zuikoj.cfm

http://www.olympus.co.jp/jp/news/2008a/nr080513zuikoj.cfm
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/olympus1_05l-2.jpg
źródło (http://dc.watch.impress.co.jp/cda/static/image/2008/09/17/olympus1_05l.jpg)

Magnesus
18.09.08, 13:46
Na forum dpreview są pierwsze RAWy, ale niestety strona, na której są wymaga logowania. Ludzie którzy je widzieli, mówili, że są pozytywnie zaskoczeni przy porównaniu z 7-14.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
PS. A właściwie jeden człowiek pisał: "In the meantime, log into our coordination website - I've uploaded RAW files for comparison with the 7-14mm... I was SHOCKED!!!!!" :)

zibi1303
18.09.08, 14:32
Był zszokowany , ale czy pozytywnie ?? :wink:

Magnesus
18.09.08, 15:21
Pierwsze na f4, drugie na f5.6.
http://home.tiscali.nl/dvrdata/_9186052.jpg
http://home.tiscali.nl/dvrdata/_9186053.jpg
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=29375710 - zapewne niedługo tutaj będzie więcej.

qbic
18.09.08, 15:52
Wszystko spoko, tylko ze te sample nie pokazują jak dobrze skorygowana jest ta optyka (proste linie / budynki na szerokim końcu). CA wygląda ok jak na tej wielkości sampla.

Magnesus
19.09.08, 08:15
Jest już galeria, ale nadal brakuje chyba czegoś, co pokazało dystorcje.
http://www.pbase.com/bmosley/zd_9-18mm_f4-56

dzemski
19.09.08, 08:17
Jest już galeria, ale nadal brakuje chyba czegoś, co pokazało dystorcje.
http://www.pbase.com/bmosley/zd_9-18mm_f4-56

te shoty z miasta pokazują to co potrzeba. Chyba, że były w czymś prostowane.

C+
19.09.08, 08:19
Szkło jest niewielkie w porównaniu do 7-14


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d403d3aa2-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d403d3aa2.jpg)



https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3e15d7bd-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3e15d7bd.jpg)



https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3d77d2a1-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3d77d2a1.jpg)



https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3adbc660-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3adbc660.jpg)



https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/sP10-2.jpg
źródło (http://i53.photobucket.com/albums/g60/raytracer_om/9-18mm/sP10.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/sP11-2.jpg
źródło (http://i53.photobucket.com/albums/g60/raytracer_om/9-18mm/sP11.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3953ba15-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3953ba15.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3a2d3b43-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3a2d3b43.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3c858ed9-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3c858ed9.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3ed24387-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3ed24387.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/09/img48d1d3b89dd77-2.jpg
źródło (http://photofan.jp/camera/html/uploads/img48d1d3b89dd77.jpg)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

te shoty z miasta pokazują to co potrzeba. Chyba, że były w czymś prostowane.


IMO jest świetnie :grin:

qbic
19.09.08, 10:17
Jak te zdjęcia pokazują stan faktyczny to jest niezłe.

black_bird
19.09.08, 11:16
czy cena jest zachecająca?
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/olympus-zuiko-digital-9-18-mm-f/40-f/56-ed.html

patrzyłem w cenniku OlyJedi ale tam nie znalazłem go w ofercie, przeoczyłem?

Karol
19.09.08, 11:28
czy cena jest zachecająca?
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/olympus-zuiko-digital-9-18-mm-f/40-f/56-ed.html

patrzyłem w cenniku OlyJedi ale tam nie znalazłem go w ofercie, przeoczyłem?

Cena jak na start jest całkiem OK - już sporo niższa niż deklarowana przed premierą. Ciekawi mnie cena za oceanem - mam nadzieję, że będzie sporo niższa niż zapowiadane 600$...

Szkiełko z sampli i z wyglądu prezentuje się bardzo przyzwoicie albo i lepiej. Bardzo jestem ciekawy nowej puszki Olka i sensora w niej...

diabolique
19.09.08, 11:32
Szkiełko z sampli i z wyglądu prezentuje się bardzo przyzwoicie albo i lepiej.

Mam nadzieję, że będzie można pomacać w Kazimierzu... :grin:

fotomic
19.09.08, 11:35
czy cena jest zachecająca?
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/olympus-zuiko-digital-9-18-mm-f/40-f/56-ed.html

patrzyłem w cenniku OlyJedi ale tam nie znalazłem go w ofercie, przeoczyłem?
co do cennika OJ to cena wygląda następująco:

mniejsza(A?): 1499
większa(B?):1599

zimny
19.09.08, 11:40
Cena jak na start jest całkiem OK - już sporo niższa niż deklarowana przed premierą. Ciekawi mnie cena za oceanem - mam nadzieję, że będzie sporo niższa niż zapowiadane 600$...

trochę niższa w adorama aż o 5 centów :(

Karol
19.09.08, 11:54
trochę niższa w adorama aż o 5 centów :(
Sądzę, że nie jest aktualna. 14-45 w Polsce jest droższy niż 9-18 a w USA byłby sporo tańszy. Sądzę, że 9-18 będzie w USA kosztował 300-400$, chyba, że Olympus radykalnie zmienia politykę cenową - USA - Europa...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Edit - wkradła mi się literówka - chodziło o 14-54 oczywiście...
Dlaczego nie mogę edytować własnego posta?

C+
19.09.08, 12:51
czy cena jest zachecająca?
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/olympus-zuiko-digital-9-18-mm-f/40-f/56-ed.html

patrzyłem w cenniku OlyJedi ale tam nie znalazłem go w ofercie, przeoczyłem?

http://www.partner.olympus.pl/pobierz_cennik.html

Cena taka sama jak 14-54 - odpowiednio możesz porównać w OJ

zimny
19.09.08, 12:59
Ktotek to cena z dnia dzisiejszego- z ciekawości dzisiaj sprawdziłem.

I od tygodnia w tym sklepie się nie zmieniła. :cry:

Karol
19.09.08, 13:07
Ktotek to cena z dnia dzisiejszego- z ciekawości dzisiaj sprawdziłem.

I od tygodnia w tym sklepie się nie zmieniła. :cry:
Doskonale o tym wiem, ten obiektyw od zawsze jest w Adoramie na statusie Not in stock yet stąd wnoszę, że jak fizycznie będzie to będzie miał realną cenę a nie szacunkową...

zulka
19.09.08, 13:25
No moje amatorskie oko...faaajna ta galeria :roll:

MicSzu
20.09.08, 20:41
http://fotozakupy.pl/obiektyw/olympus-zuiko-digital-ed-9-18mm-f4-0-5-6,8087s Kto pierszy będzie testerem?:)

mahh
26.09.08, 02:12
http://fourthirds-user.com/2008/09/photokina_2008_olympus_digital_zuiko_image_samples .php

Krótki opis i praktycznie jedno ujęcie ale w wielu ustawieniach

Magnesus
15.10.08, 08:36
http://www.biofos.com/esystem/9_18tst.html - recenzja

C+
3.11.08, 22:07
Porównanie :wink:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/11/zuiko_02l-2.jpg
źródło (http://dc.watch.impress.co.jp/cda/static/image/2008/10/30/zuiko_02l.jpg)

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/11/zuiko_03l-2.jpg
źródło (http://dc.watch.impress.co.jp/cda/static/image/2008/10/30/zuiko_03l.jpg)

mahh
23.11.08, 05:45
Już kupiłem, mam ponad miesiąc. Dałem 1534zł po odliczeniu cashbacku. Jestem b. zadowolony. Krótką opinię umiesciłem na: http://www.optyczne.pl/658-Olympus_Zuiko_Digital_9-18_mm_f_4-5.6_ED-specyfikacja_obiektywu.html