PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś tu robi zdjęcia w podczerwieni ?



filipjohnson
11.05.08, 21:12
Czy ktoś tu robi zdjęcia w podczerwieni ?

Mam filtr HOYA IR i chciałbym zmienic aparat na ... Olympus ?

Co powiecie ? co doradzicie ?

suchar
11.05.08, 21:15
Hm, my też Cię witamy...

Tak, robią, o ile dobrze pamiętam to Marylka i mariusz1962. Poprawcie, jeżeli coś pomyliłem.

EDIT: Poprawka.

salvadhor
11.05.08, 21:17
Statyw+długie czasy+obróbka w programie graficznym. To najkrótszy przepis na fotkę IR, ale zapewne o tym wiesz. Olympusem jak najbardziej zrobisz zdjęcia IR, różnie jest w niektórych modelach z czułością pod kątem IR - np. ja w E500 muszę korektę robić na +5EV, żeby coś wyszło. Ale da się.

http://www.wrotniak.net/photo/infrared/ tu masz opisy jak i które modele zachowują się przy zdjęciach w podczerwieni.

filipjohnson
11.05.08, 21:22
dzięki za szybkie odpowiedzi ;)

posiadam/posiadałem O.C. C-4000 i wiem, że rewelacyjnie współpracuje z filtrem, wiem o czasach, wiem o ogniskowaniu ;) niestety szumy są z kosmosu ;(((

ale C-4000 to kilka lat wstecz...

jak kupię aktualnie E-410 czy E-510 to czy będzie OK ? i jak obiektywy sobie radza z promieniami podczerwonymi ?

wydaje mi się, że E-510 ma większe szumy od E-410, czy to może być prawda ?

http://www.wrotniak.net/photo/infrared/e510.html
ten link wszystko wyjaśnia ;))) oj chyba kupię E-510 bo ładnie widać ;)))

RadioErewan
11.05.08, 21:24
Kup za grosze E-1 i daj do przerobienia w OK-Serwis, gdzie zamienią Ci filtr IR Cut na filtr IR-pass. Będziesz miał aparat dedykowany do IR.

Pozdrawiam

suchar
11.05.08, 21:26
Kup za grosze E-1 i daj do przerobienia w OK-Serwis, gdzie zamienią Ci filtr IR Cut na filtr IR-pass. Będziesz miał aparat dedykowany do IR.

Pozdrawiam

To jest to, co zrobił Jack? Jak E-1 jeszcze stanieje i będę miał środki, to tak zrobię :)

filipjohnson
11.05.08, 21:28
1. na Allegro nie ma E-1 więc nie kupię za cztery złote ;(((
2. i takie pytanie niby OFF TOPIC ale przy IR ma duże znaczenie.
Czy E-510 może miec większe szumy niż E-410 ? analizowałem czułośc 1600.

Kris_1
11.05.08, 22:55
I tak robisz długim czasem, więc ISO 100 lub 200 max.

tymin3
12.05.08, 09:51
E3, parametry okolo 12 w poludnie pelne slonce, iso 200, Tv= 8s, Av= 8, filtr cokin

http://img262.imageshack.us/img262/7154/P5062398.jpg

obrobka w ps, zrobilem sobie akcje naciskam jeden przycisk i fotka gotowa, jedyna czynnosc poza zrobienem zdjecia to klikniecie pipetą BW w ACR na trawe/"zielen"

akcja wedlug opisu http://www.imagone.de/IR_EN_Chap_7.html jedyny dobrze dzialajacy sposob jaki znalazlem na necie, ale duzo co prawda nie szukalem :D

ziemia01
12.05.08, 09:57
Kup za grosze E-1 i daj do przerobienia w OK-Serwis, gdzie zamienią Ci filtr IR Cut na filtr IR-pass. Będziesz miał aparat dedykowany do IR.

Pozdrawiam
to jest fajne rozwiązanie. Masz krótsze czasy, nie potrzebujesz statywu. Jack obiecał, że coś wrzuci z ostatniego pleneru więc może zobaczymy.

Marcin510
12.05.08, 12:22
z tego co slyszalem najlepiej z seryjnych dslr do ir nadaje sie nikon d70

a co to jest ten ok serwis, co to za firma? nie zostawia masy syfow pod filtrem przy okazji?
ktos tam robil juz taka konwersje?

zibi1303
12.05.08, 12:44
Wydaje mi sie że to dobra firma
http://www.okserwis.republika.pl/
polecana przez RE i Jack
Oferta w zakresie naprawy aparatów fotograficznych (Praktica, Canon, Olympus, Minolta, Yashica oraz inne marki) oraz wyposażenia studiów fotograficznych.

filipjohnson
12.05.08, 14:14
E3 kosztuje... ale spoko, bede miał E-510 to poeksperynemtuje ;))

Obiektywy OLYMPUSA nie maja HOT SPOTA ?

http://allegro.pl/item355737894_olympus_e_3_12_60mm_gwpl_f_vat_raty_ bielsko.html

I aparat jakiś tańszy do przerobienia może ktoś znajdzie ;)))

Olympus Camedia C-4000 nadaje się do przerobienia ? do zdjęcia tego filtru z matrycy ?

krzysiekz
12.05.08, 14:58
No wlasnie. Czy da sie przerobic w ten sposob kompakta? Np sp510?

Jack
12.05.08, 15:41
Zostałem wywołany do tablicy, ale cytatów nie będę umieszczał, bo jest ich zbyt dużo. Postaram się "w pigułce" przekazać swoje uwagi.
1. Swojego dziadka przerabiałem w OK Serwisie, co zostało zrobione fachowo, czysto i bardzo przyzwoicie. Przedtem własnym sumpetm zaopatrzyłem się w astronomiczny filtr IR-pass - SCHOTT RG-780, o transparencji od 780 nm.
2. Zalety tego systemu - fotografia migawkowa, jak jest słoneczko, a późnym popołudniem jest jeszcze lepiej (więcej IR w widmie) - na ISO 100: F8, ok. 1/80 - 1/500 sek. Dodatkowa zaleta - dopina się każdy posiadany obiektyw.
3. Poważne problemy, to iluzoryczny autofokus. Innym kłopotem (albo niekoniecznie - zależy od punktu widzenia) jest obraz monochromatyczny, bez kolorów. Przy stosowaniu normalnego aparatu i filtra IR na obiektywie, można sie trochę jeszcze pobawić w kolory.
4. Kompakt też można przerobić, kwestia tylko wymiaru filtra IR-Cut i zamówienia odpowiedniego filtra na zamianę. Efekt mógły być ciekawy, chociaż dla kompakta przewiduję więcej problemów przy nastawianiu ostrości. Moim zdaniem kompaktem jest lepiej fotografowac z filtrem na obiektywie (też to przerabiałem z C-4040Z).
5. Trochę fotek jest w mojej galerii. Jak znajde trochę czasu, to wrzucę gdzieś RAW-y z mojego dziadka.
Pozdrawiam
Jack

krzysiekz
12.05.08, 15:51
Czy zamawiales gotowy filtr o konkretnych wymiarach?

Jack
12.05.08, 21:49
Czy zamawiales gotowy filtr o konkretnych wymiarach?Nie ma lekko :) nie znalazłem informacji o wymiarach, trzeba było "wydłubać" oryginalny IR-Cut i zdjąć z niego miarę.
Jack

Marylka
13.05.08, 19:22
Czy ktoś tu robi zdjęcia w podczerwieni ?

Mam filtr HOYA IR i chciałbym zmienic aparat na ... Olympus ?

Co powiecie ? co doradzicie ?



Ja także miałam Hoye IR R72, sprzedałam bo trochę roboty było przy kadrowaniu nic nie widać przez wizjer więc trzeba było odkręcić filtr ustawić kadr ostrość nakręcić filtr i pstryknąć zdjęcie. Dalej to już Photoshop. Ale dało radę i bez dłubania w korpusie. Mam zamiar kupić IR Cokina.

krzysiekz
13.05.08, 21:19
Ja także miałam Hoye IR R72, sprzedałam bo trochę roboty było przy kadrowaniu nic nie widać przez wizjer więc trzeba było odkręcić filtr ustawić kadr ostrość nakręcić filtr i pstryknąć zdjęcie. Dalej to już Photoshop. Ale dało radę i bez dłubania w korpusie. Mam zamiar kupić IR Cokina.

W e510 da sie kadrowac na lcd :) Przykrecalem filtr z kompakta do pancolara (52mm gwint wiec do zd nie pasuje) i robilem proby, nie tak dobrze jak na sp510 ale cos widac. Na razie jednak zostanie kompakt jako aparat do ir, z wezykiem wygodnie sie pracuje ;)

Pawel_q
14.05.08, 08:59
czy E-400 może robić zdjęcia IR przy zastosowaniu filtra podczerwieni 720mm ?
czy ktoś próbował może coś takeigo robić przy pomocy tego aparatu ?

z góry dziękuję za pomoc

Jack
14.05.08, 09:54
czy E-400 może robić zdjęcia IR przy zastosowaniu filtra podczerwieni 720mm ?
czy ktoś próbował może coś takeigo robić przy pomocy tego aparatu ?

z góry dziękuję za pomocMoim zdaniem nie powinienes pytać, tylko, o ile masz już filtr, po prostu spróbować i eksperymentować. Efekty mogą być bardzo sympatyczne, np. zajrzyj do galerii Marylki. Niezbędne wyposażenie to statyw, ekspozycję będą wielosekundowe. Jeżeli masz watpliwość, co do stabilności statywu, radziłbym wyzwalać migawkę pilotem (lub kablem), albo na samowyzwalaczu, wraz ze wstępnym podnisieniem lustra na 2 - 4 sekundy przed wyzwoleniem. Nie stosuj wysokiego ISO, bo będziesz miał duży problem z szumami. Włącz również redukcję szumów. Koniecznie, podczas ekspozycji, załóż na okular zaślepkę (taki mały dingsik, który wsuwa się w miejsce muszli ocznej), która jest w komplecie z aparatem.
Pozdrawiam
Jack

Marylka
14.05.08, 09:58
czy E-400 może robić zdjęcia IR przy zastosowaniu filtra podczerwieni 720mm ?
czy ktoś próbował może coś takeigo robić przy pomocy tego aparatu ?

z góry dziękuję za pomoc

Na pewno da radę, ja robiłam przy pomocy E-300 i całkiem dobrze sobie radził. Kupuj filtr i rób zdjęcia. Jak by co to pytaj oczywiście, pomożemy :)

Kris_1
14.05.08, 20:35
.... Koniecznie, podczas ekspozycji, załóż na okular zaślepkę (taki mały dingsik, który wsuwa się w miejsce muszli ocznej), która jest w komplecie z aparatem.


Wow. Bardzo interesujące to ostatnie zdanie.
Mam sporo zdjęć z długimi czasami (z filtrem IR również), ale o tym nie wiedziałem.
Faktycznie przez wizjer dochodzi światło.
Zaślepkę mam, ale domyślałem się że to na czas transportu albo co ....

Edit: zrobiłem test - obiektyw ze swoją zaślepką, zbliżyłem wizjer do lampki i w trybie A ustawił czas 1/250sek !! :!:
Zasłoniłem wizjer i czas pokazał 2 sek (i tak za mało - ciekawe skąd wziął pomiar).

krzysiekz
14.05.08, 20:40
czy E-400 może robić zdjęcia IR przy zastosowaniu filtra podczerwieni 720mm ?
czy ktoś próbował może coś takeigo robić przy pomocy tego aparatu ?

z góry dziękuję za pomoc

Mozna kadrowac i ostrzyc manualnie bez filtra a na koniec przykrecic filtr i reszte ustawiac recznie.

Pawel_q
15.05.08, 07:48
Hoya dotarła wczoraj więc wyszedłem na zewnątrz popróbowac trochę. fakt, wybrałem sie chyba trochę późno, bo była godzina 19 i słońce nisko. wyszedłem "lajtowo" bez statywu i próbowałem trochę "z ręki" lub opierając aparat o coś tam. początkowo wychodziło na czerwono, ale po wydłużeniu czasu zdjęcia zaczęły przyjmowac właściwy biało - brązowy odcień. czy są jakieś reguły dot. ustawienia CWB, ISO ? chyba nie specjalnie - wydaje mi się, że trzeba kombinować, ale najlepsze efekty uzyskiwałem przy jakiś niskich ustawieniach CWB. dzisiaj, jak pogoda pozwoli, przygotuję się lepiej do wycieczki i podzielę wrażeniami jutro :)

Marylka
15.05.08, 09:09
Na pewno statyw będzie tobie potrzebny :) ISO to raczej 100-200. migawkę wyzwalaj z pilota lub z samowyzwalacza czy antyszoka. Zapis plików w Raw, a potem można dobrać sobie bilans bieli. Aczkolwiek z moich doświadczeń, wydaje mi się że z jpega lepiej wyciąga się biel trawy.

Jack
15.05.08, 10:16
...początkowo wychodziło na czerwono, ale po wydłużeniu czasu zdjęcia zaczęły przyjmowac właściwy biało - brązowy odcień. czy są jakieś reguły dot. ustawienia CWB, ...Nie uzyskasz zdjęć czarno-białych, zawsze będą mniej, lub bardziej czerwone. Ustawianie aparatu na fotografowanie monochromatyczne jest moim zdaniem mało celowe (chyba, że robisz także RAWa). Tym sie nie przejmuj, jednak koniecznie trzeba zaprząc PhotoShopa do roboty. Koniecznie trzeba podciagnąć kontrast, bo jest zbyt niski, oraz poprawić kolorystykę. Spróbuj poeksperymentować robiąc np. następujacą manipulację w PS - otwórz kanały barwne i zawartość kanału czerwonego wklej do kanału niebieskiego, a zawartość niebieskiego do czerwonego. W ten sposób można przywrócic niebu niebieski kolor, a zielenie są zielonkawe, co daje kosmiczne wrażenie.
Pozdrawiam
Jack

zeroprocent
30.05.08, 21:54
znalazlem przez przypadek taka aukcje:
http://www.allegro.pl/item369113471__suntec_ir_infrared_58mm_58%5D_r72_i r_720_.html

nie wiem jak zadac pytanie o ten filtr; napisze najprosciej jak potrafie:

co to w ogole jest?
czy jak zaloze to na obiektyw to uzyskam efekt fotografii IR ?
cena zachecajaca, sample rowniez

prosze o wypowiedzi

zeroprocent
31.05.08, 14:36
odswiezam pytanie

Marylka
31.05.08, 19:15
Hoyę kupisz w podobnej cenie i polecam :)

zeroprocent
31.05.08, 20:08
rzecz w tym, ze tylko takiego IR znalazlem
moglbym prosic o jakas pomoc w znalezieniu filtru hoya :D ?

rocco
31.05.08, 20:17
rzecz w tym, ze tylko takiego IR znalazlem
moglbym prosic o jakas pomoc w znalezieniu filtru hoya :D ?
Na zamówienie:
http://www.sklep.fotoabc.com/?nav=0&poz=8&id=7
58mm to mala średnica jak na IR stąd mala dostepność.
Takie filtry raczej kupują ludzie z większymi, szerokokatnymi szkiełkami.
zawsze można kupic większy i przejściówkę, będzie na przyszłośc :)

Marylka
31.05.08, 20:23
http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?idt=15889&grupa=filtry&producent=Hoya%20IR&FNS=9c55b673e310501a245798421c9745c4

zeroprocent
31.05.08, 20:58
no wlasnie dlatego nie chce przesadzac z tym filtrem :>
teraz mam zagwozdke
racjonalnie rzecz biorac to czy warto kupowac filtr za 130zl do kita za 300 ?
moze lepiej odkladac na 14-54 i jesc suchy chleb z woda przez okres sesji ?
oto jest pytanie ;p
ciezkie jest zycie studenta :)

tak czy inaczej dzieki za pomoc :)

Marylka
31.05.08, 21:09
Ja też mam kita i Hoya spisywała się świetnie.

Kris_1
1.06.08, 01:44
ZD 14-54 do IR nie za bardzo się nadaje (za dużo spec. soczewek).
Wyczynem - w sensie negatywnym to Sigma 30.
Powód - hot spot, czyli spore rozjaśnienie pośrodku kadru.
Doskonale radzą sobie: 70-300, Sigma 105 i stare M/42 (sprawdzone przeze mnie Takumar 50/1.4 i Takumar 28/3,5 - tylko tego będę używał do IR :) ).

Syd Barrett
3.06.08, 17:42
czy ma ktoś taki filtr w krakowie? chętnie bym się spotkał i go wypróbował. może być 58, 55 lub 49mm. Narazie i tak sobie nie kupię a jak już kiedyś znajdę środki nie chcę ich wyrzucać na coś, co użyję raz i wrzucę na półkę.

Syd Barrett
17.06.08, 21:47
ponawiam pytanie/prośbę.

filipjohnson
18.06.08, 06:09
ponawiam pytanie/prośbę.


Tak, ja mam taki filtr. I chętnie przyjade do Krakowa. Pochodzimy sobie razem. Ja porobię zdjęcia normalne a Ty w IR ;))) zwracasz 50% kosztów dojazduf ???