PDA

Zobacz pełną wersję : Telecentryczność



żmija
9.05.08, 22:21
Ciekawi mnie jak wygląda sprawa telecentryczności w obiektywach innych firm,jak wiem typowo cyfrowych obiektywów to np canon ma tylko kilka cała reszta jest spadkiem po analogu ,czy te obiektywy są w jakiś sposób poprawiane na potrzeby cyfry?

Smerf Maruda
9.05.08, 22:24
Gwoli ścisłości, dodam jedynie, że obiektywy Olympusa nie są telecentryczne. Przynajmniej nie wszystkie.

rodia
10.05.08, 01:38
A wiadomo które są?

skow
10.05.08, 10:40
Gwoli ścisłości, dodam jedynie, że obiektywy Olympusa nie są telecentryczne. Przynajmniej nie wszystkie.

Gdyby były idealnie telecentryczne to chyba pierścień pośredni EX-25 nie miałby racji bytu.
Racja czy piszę głupoty?

rodia
10.05.08, 10:44
Raczej glupoty ;) Abstrachując od tego czy są telecentryczne obiektywy olka czy nie i jak dzialają telekonwertery to nie ma problemu z "powiększeniem" równoległej wiązki światła i wypuszczenie jej dalej jako równoległą.

Michu (Pentax)
10.05.08, 12:06
Zbytnio nie interesują mnie zagadnienia techniczne, ale patrząc na postęp w opanowywaniu technologii wytwarzania matryc uważam, że niedługo telecentryczność obiektywów przestanie mieć znaczenie. Świadczy o tym chociażby matryca do Najkona D3 czy też Samsunga, zastosowana w K20D i GX20. Zmniejszanie ścieżek między pikselami i ich wysokości być może niedługo sprawi, że matryca przynajmniej pod tym względem nie będzie odbiegała od kliszy, oferując taką samą jakość obrazu na całej powierzchni materiału światłoczułego (abstrahując od ostrości na brzegach/środku danego szkła).

żmija
10.05.08, 15:08
Wracając do optyki Olympusa ,to firma twierdzi iż są to obiektywy prawie telecentryczne , ale wszystkie opracowane do E systemu więc ,albo Olek nas ładuje ,albo masz niesprawdzone wiadomości , natomiast nadal czekam na informacje jak to wygląda w przypadku innych firm.:esystem:

Smerf Maruda
10.05.08, 15:12
W fotokurierze pisali, a to pismo nie kłamie. Pamiętam, że było to w teście jakiegoś zuma, może to było 11-22? Czyta ktoś to pismo i ma archiwalne numery? Ja swój wyrzuciłem.

żmija
10.05.08, 15:22
Jejku smerfie jeszcze nie doszedłeś do tego, iż fotokurier potrafi czasami takie bąby solić ,że aż zęby bolą ,nie przyjmuj wszystkiego co piszą za pewnik, jak mawiał mój dziadek ,że w jednej gazecie napisali że Hitler nie żyje , a w drugiej ,że żyje ,a on znaczy mój dziadek nie wierzy ani jednej gazecie ,ani drugiej.Pozdrawiam

th3big
10.05.08, 17:26
Ciekawi mnie jak wygląda sprawa telecentryczności w obiektywach innych firm,jak wiem typowo cyfrowych obiektywów to np canon ma tylko kilka cała reszta jest spadkiem po analogu ,czy te obiektywy są w jakiś sposób poprawiane na potrzeby cyfry?

Telecentrycznością sobie głowy nie zawracaj. Magiczna telecentryczność ma zapobiegać zniekształceniom i zaciemnieniom w rogach kadru. Sprawdź tymczasem czy jest system spełniający te kryteria ;-)

Rafał Czarny
10.05.08, 17:35
Telecentryczność lub jej brak nie zaprząta mojej uwagi. Bardziej martwi mnie to, że wszystkie moje foty z dzisiejszego łazikowania po mieście są do ****. :roll: I nie jest to wina telecentryczności lub jej braku.

żmija
11.05.08, 18:27
Rafi głowa do góry ,przyjdą takie dni ,że będziesz się mógł pochwalić nam pięknymi fotami ,ja cały czas mam dołek ,ale się nie załamuje. Pozdrawiam i życzę udanego focenia :)