PDA

Zobacz pełną wersję : Trudny wybór Olympus 740&5050



OKI
9.06.03, 12:16
Może coś doradzicie.
Który z tych sprzętów wybrać, a może poczekać na 750?
W 5050 martwi mnie mały zoom optyczny, czy jest możliwość zwiększenia go stosując dodatkowy obiektyw?
I ile w przybliżeniu może kosztować taki obiektyw?

bazi
9.06.03, 17:56
Heh, mam podobne dylematy :)

Najlepiej polaczyc moc 5050 z zoomem 740 i byloby niezle cacko ;)
Niestety, tak nie ma i trzeba cos na to poradzic :P

5050 - suuuper parametry obiektywu i mozliwosci samego aparatu sa naprawde zdumiewajace. Poza tym goraca-stopka (mozesz dokupic lampe), duzy wyswietlacz lcd, obsluga 4 rodzajow kart: xD, CF, CF II, SM, mozliwosc zastosowania konwerterow i soczewek tele, 5 Mpix. Zdumiewajacy ;)

740, 750 - duuuuzy zooom :)

Dodatkowe soczewki, konwertery i filtry sa m.in. na www.ebay.com . Mozesz sobie oblookac ile tam kosztuja i jak wygladaja.

BTW: Najlepiej miec znajomych w Stanach - ceny tam sa o wiele nizsze niz w EU i czesto promocje, za kwote ~3400-3700pln masz aparat, dodatkowe karty pamieci, soczewki, filtry, statyw, torbe, itd. Uhhhh pozazdroscic :P

pansza
10.06.03, 11:58
moim zdaniem zalezy czy potrzebne Ci az 5megapikseli ? mi wystarcza format A-4 a do tego spokojnie mozesz uzyc c-740...c-740 jest tez tanszy wiec jesli nie robisz duuuzych formatow to po co przeplacac za 5050?....a zoomik w c-740 to naprawde fajna rzecz..polecam wszystkim

bazi
11.06.03, 10:28
No nie do konca, wiecej Mpix nie sluzy wylacznie do tego, zeby robic wieksze odbitki. Aparaty z dobrymi obiektywami iwiekszymi CCD lepiej radza sobie w trudniejszych warunkach np. slabe swiatlo. Poza tym majac wiecej pix, na fotce wyjdzie wiecej szczegolow :)

OKI
11.06.03, 12:13
Więc tak.
Aparat mam zamiar kupić w Szwajcarji.
Cena Olympusa c-750 890CHF a C5050-960CHF więc różnica jest nie wielka.
I stąd powstał problem co wybrać?

C750- Nowość (może zastosowali coś nowszego względem 5050)
Nie wiem jak ma się do 740.
Podoba mi się zoom 10x

W 5050 podoba mi się:
możliwość sterowania pilotem, nie wiem czy 750 tak ma nie mogę się nigdzie doczytać.
Czuły obiektyw (więc podejrzewam że szybciej się ustawia i robi zdięcie z krótrzym czasem naswietlania)
Możliwość stosowania kilku rodzaji kart.
Na razie XD są strasznie drogie, myślałem zastąpić na początek CF tańszy.
Odchylany i większy ekran LCD.
Wizjer optyczny (nie korzystałem nigdy z elektronicznego EVF więc nie mam wrażenia jak to jest, ale w słońcu na zewnętrzym nic nie widać)

bazi
11.06.03, 14:27
Eee tam, na jakies nowinki konstrukcyjne nie ma sie co nastawiac ;) Roznica w wiekszej matrycy no i moze nowszy soft :roll:

Musisz sobie postawic pytanie czy chcesz mega wypasiony ZOOM, czy aparat z baardzo dobrym obiektywem (co nie oznacza, ze seria 7xx ma zle, tylko, ze w 5050 jest on b. jasny) i immymi zaletami, ktore Ty i ja wypisalismy ;)

PS: Tak po cichu Ci powiem, zebys myslal nad 5050 ;) Zawsze mozesz pozniej dokupic tulejke z soczewka tele 2x i bedzie tez calkiem calkiem... [no i ta magnezowa obudowa :P], no chyba, ze chcesz fotografowac bobry w lesie, sasiadki z naprzeciwka, albo kolezanki na plazy :D ;)

BTW Roznica w cenie TIPow od 'szwajcarskiej' to jakies 130pln... (960CHF=~2770pln). Mam nadzieje, ze nie jedziesz do Austrii tylko z mysla kupienia cyfrowki ;) :lol:

Pedro
11.06.03, 15:35
Poczekaj na 750,a wtedy zdecydujesz, 5050 jest rewelacyjny aparat praktycznie bez wad. Sporo się nim bawiłem i musze stwierdzić że jet szybszy i lepiej sobie radzi AF przy gorszym swietle niz moja 730- ka.
Co do zooma x 10 to musze stwierdzic ze jest naprawde przydatny i wcale nie pogarsza jakości zdjęć osobiści często z niego korzystam. Elektroniczny wizjer to super patent i sprawdza się w 100% pod warunkiem że nie jest ciemno bo wtedy nic nie widać. Ale nauczyłem się jak najwięcej korzystać z manuala i fotki wychodzą rewelacyjne.