PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka 16/2018



And.N
31.08.18, 16:47
203718

popRAWka 16/2018


Witam i zapraszam do udziału w kolejnej edycji zabawy. Mamy do wywołania
plik RAW, którego autorem jest A56 zwycięzca poprzedniej edycji.
Zdjęcie przedstawia kaplicę św. Krzyża w kopalni soli Wieliczka.

UWAGA ! : Zgodnie z życzeniem autora zdjęcia, efektem finalnym obróbki
ma być obrazek w czerni i bieli.

Rodzaj edycji klasyka+, czyli nie ma ograniczeń jeśli chodzi o użyte programy.
Pozostałe zasady jak w tradycyjnej edycji klasyka. Więcej w regulaminie.

Ostatnio frekwencja nie była zbyt duża w związku z tym daję nieco więcej czasu na wysłanie pracy.

Termin nadsyłania prac mija 10.09.2018 (poniedziałek) o godz. 18:00.

Zwracam uwagę na zgodny z regulaminem rozmiar pracy, dla poziomu 1200 pix dłuższy bok .

Oryginał
(plik JPG z LR na domyślnych ustawieniach)
203719


Plik ARW: 203720
Plik DNG: 203721
|Regulamin konkursu (https://forum.olympusclub.pl/threads/80997-popRAWka-Regulamin-konkursu)|

Prace wysyłamy na adres: poprawka.andtor2@gmail.com




Przypomnę obecny RANKING po 15 Edycji popRAWki.
Jeszcze może się sporo pozmieniać w tej tabelce także zachęcam do udziału w zabawie:)

Punkty wynikają z miejsca jakie praca zajęła w głosowaniu i tak odpowiednio (miejsce / punkty):
1/25 ; 2/20 ; 3/15 ; 4/12 ; 5/10 ; 6/8 ; 7/7 ; 8/6 ; 9/5 ; 10/4 ; 11/3 ; 12/2
203722


PS.
Jeśli nie będzie to stanowiło problemu proszę wysyłać prace bez danych EXIF.
Chodzi o zachowanie pełnej anonimowości prac w głosowaniu.
Proszę też pamiętać aby zamiast nazwy pliku wpisać swój nick z forum.
Powodzenia i miłej zabawy:smile:

ogc13
4.09.18, 17:37
Wysłałem :mrgreen:
Bój się Henry :twisted:

Bodzip
4.09.18, 18:20
Ja mam kurcze 5 wersji:
lithographic
green
orange
red
yellow
i nie wiem którą wysłać :roll:
Dobra, zdecydowałem się :)

henry1
4.09.18, 18:29
Wysłałem :mrgreen:
Bój się Henry :twisted:

Ja się nikogo, ani niczego nie boję. :mrgreen:
Za stary jestem na "bojenie", wyrosłem z tego już w kołysce.:mrgreen:

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Ja mam kurcze 5 wersji:
lithographic
green
orange
red
yellow
i nie wiem którą wysłać :roll:
Dobra, zdecydowałem się :)

A gdzie jest w ślicznym różu ??????? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ola_Olga
4.09.18, 18:48
Ale praca ma być B&W - taki wymóg autora. Róż odpada. Orange też :roll:

easy_rider
4.09.18, 20:57
No właśnie - B&W...
Ja protestuję - jak dwa dni męczyłem się z balansem bieli, i udało mi się skończyć przed terminem - to wyczytałem że koloru ma nie być... :(

Bodzip
4.09.18, 21:56
Ale praca ma być B&W - taki wymóg autora. Róż odpada. Orange też :roll:
Ola, Pamiętasz z fotografii czarno-białej filtry: pomarańczowy, żółto-zielony... :)


No właśnie - B&W...
Ja protestuję - jak dwa dni męczyłem się z balansem bieli, i udało mi się skończyć przed terminem - to wyczytałem że koloru ma nie być... :(
Też tak wpadłem. Andrzej mnie na szeroki przestwór oceanu wyprowadził :)

And.N
4.09.18, 22:03
No właśnie - B&W...
Ja protestuję - jak dwa dni męczyłem się z balansem bieli, i udało mi się skończyć przed terminem - to wyczytałem że koloru ma nie być... :(
Ale czyja to wina ?:wink: Nie czytacie wstępu, a specjalnie czerwonym tekstem jest UWAGA.
Przypominam, że zgodnie z regulaminem autor RAW-a może mieć specjalne "życzenia" (jeśli je zaakceptuję:) ) co do obróbki.

A56
4.09.18, 22:34
No właśnie - B&W...
Ja protestuję - jak dwa dni męczyłem się z balansem bieli, i udało mi się skończyć przed terminem - to wyczytałem że koloru ma nie być... :(

Dobrze, że się pomęczyłeś w kolorze. Teraz to przekonwertować na B&W i dopieścić. Tak wychodzi lepiej.

gulasz
9.09.18, 14:47
Dobrze, że się pomęczyłeś w kolorze. Teraz to przekonwertować na B&W i dopieścić. Tak wychodzi lepiej.szkoły są
różne - ale to prawda :)
a zadanie się czyta do końca !! ;)
ja na szczęście nie przeoczyłam tego newsa o BW

swoją drogą bardzo ciekawa efektów jestem ;)

And.N
9.09.18, 16:55
Mamy 10 prac na skrzynce. Została doba jeszcze

Krakman
9.09.18, 19:48
Ola, Pamiętasz z fotografii czarno-białej filtry: pomarańczowy, żółto-zielony... :)

Filtry są do czarno białej fotografii, od czerwonego poprzez pomarańczowy do żółtego (o różnych nasyceniach), służyły do podkreślenia np. dramatyzmu nieba... Materiały negatywowe ówczesne (bodaj ortopanchromatyczne), miały marne uczulenie na niebieską barwę i niebieskie niebo wychodziło słabo na odbitce, bądź wcale. Było białe, papierowe. Filtr czerwony dawał nasycenie nieba prawie czarne i piękne białe chmurki na tym tle. Zielone filtry " "wyciągały" w szarości kolor czerwony, np kwiatów. Ale też używane były przy portretach.....
Nie muszę chyba pisać, że pomimo użycia kolorowych filtrów zdjęcie i tak wychodziło czarno białe. Ale za to bardziej plastyczne..... Niezależnie od tego czy obiektyw był metalowy czy plastykowy .... Ale to już inna historia. :mrgreen:

easy_rider
9.09.18, 19:51
I dokładnie takie same filtry ma każdy przyzwoity program graficzny... ;)

And.N
9.09.18, 20:41
I dokładnie takie same filtry ma każdy przyzwoity program graficzny... ;)
Zgadza się:). Tak tylko dodam, akurat to zdjęcie jest trudne, czy niezbyt "wdzięczne" do pokazania w B&W. Wynika to z tego (moim zdaniem), że mało w nim kolorów. Każdy kolor można pokazać jako odrębny odcień szarości. Tymczasem w tej fotografii praktycznie nie występuje kolor niebieski, zielony, czy magenta.
W pewnym stopniu wpływa to na mniejszą różnorodność prac. Nikt jednak nie powiedział, że będzie łatwo:) i trzeba sobie radzić z tym co się ma do dyspozycji.

Krakman
10.09.18, 22:06
Zgadza się:). Tymczasem w tej fotografii praktycznie nie występuje kolor niebieski, zielony, czy magenta.

Bedę upierdliwy, Zdecyduj się czy w nazwie kolorów używasz naszego czy obcego języka... Więc może za Tobą: kolor niebieski, zielony czy purpurowy.
Ja tylko tak:grin:

And.N
11.09.18, 08:47
Bedę upierdliwy, Zdecyduj się czy w nazwie kolorów używasz naszego czy obcego języka... Więc może za Tobą: kolor niebieski, zielony czy purpurowy.
Ja tylko tak:grin:
Właściwie to celowo użyłem tej nazwy koloru. W Lightroom są suwaki do selektywnej regulacji kolorów i między innymi są: Purple i Magenta (więc raczej nie jest to ten sam kolor) Weź mi teraz przetłumacz:), który z nich to purpurowy ?

gulasz
11.09.18, 17:44
Właściwie to celowo użyłem tej nazwy koloru. W Lightroom są suwaki do selektywnej regulacji kolorów i między innymi są: Purple i Magenta (więc raczej nie jest to ten sam kolor) Weź mi teraz przetłumacz:), który z nich to purpurowy ?

No purple ;)

Magenta to wsciekly róż jak w logo T-Mobile ;):mrgreen:

And.N
11.09.18, 20:56
Liczyłem tu na odpowiedź kol. Krakman -a:)

Krakman
11.09.18, 21:37
Liczyłem tu na odpowiedź kol. @Krakman (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=12626) -a:)
W Polsce, w fotografii używało się słowa "purpurowy" Słowo magenta wówczas było prawie nie znane, a już na pewno nie funkcjonowało w fotografii kolorowej.
Magenta, tak jak cyan czy yellow weszło do słownictwa po komputeryzacji drukarni. Tyczyło rozbicia barwnego obrazu do druku... Ale to już inna historia.

And.N
11.09.18, 21:59
W sumie to nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
Magenta to Twoim zdaniem kolor purpurowy, tyle co wywnioskowałem z wcześniejszego posta...

Tak z Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Magenta_(barwa)) dorzucę:

204075

wygląda na to, że magentowy to nie jest purpurowy jak napisałeś. W związku z tym moje pytanie jakiej nazwy powinienem użyć po Polsku (a chciałbym, wszak Polacy nie gęsi i ....) na kolor magenta ?, aby zastosować się do: "Zdecyduj się czy w nazwie kolorów używasz naszego czy obcego języka.."

Krakman
11.09.18, 23:22
W sumie to nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
Magenta to Twoim zdaniem kolor purpurowy, tyle co wywnioskowałem z wcześniejszego posta...

Tak z Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Magenta_(barwa)) dorzucę:

204075

wygląda na to, że magentowy to nie jest purpurowy jak napisałeś. W związku z tym moje pytanie jakiej nazwy powinienem użyć po Polsku (a chciałbym, wszak Polacy nie gęsi i ....) na kolor magenta ?, aby zastosować się do: "Zdecyduj się czy w nazwie kolorów używasz naszego czy obcego języka.."
Daj spokój, nie drąż. Bo złośliwie się spytam czy czasem nie piszesz doktoratu ..... Przedstawiłem Ci sprawę po polskiemu. Jak się mówi żółty, zielony, to nie powinno się dalej wyliczać blue, czy brown.... Tylko żółty , zielony niebieski, brązowy... Tak.... po Polskiemu!
Czy magenta to purpurowy, czy różowy, czy wciekły róż nie ma znaczenia! Tak kiedyś nazywano składową kolorów w fotografii. Przynajmniej w Polsce. Używało się filtru korekcyjnego purpurowego... !!! W korekcji addytywnej bądź subtraktywnej... Ale to znowu inna historia.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -



Poza tym Wikipedia to nie panaceum na wszystko... Nie wszystkie zawarte tam mądrości są miarodajne.!

And.N
12.09.18, 09:34
Nie drążmy:). Zapraszam do głosowania w popRAWce.