PDA

Zobacz pełną wersję : Jak najszybciej złapać dobrą ostrość ?



Pablo
6.06.04, 14:47
Cześć
Byłem na urodzinach u znajomych. Oczywiscie zabrałem ze sobą Olka 750UZ. Na zewnątrz szaro, padał deszcz, w domu oświetlenie górne-żarówka. Zaczynam pstrykac zdjęcia, jednak okazuje się,ze złapanie ostroście to nie lada sztuka.
Za cholere nie mogłem złapać ostrości na AF, tzn. udawało mi się ale po długim czasie. Juz nawet przechodziłem na ręczne ustawienia ostrości.
Jeżeli chodzi o AF to okazuje się że złapanie ostrości nie jest łatwe. Jest na to jakis sposób ? Jak powinienem ustawić aparat w takich warunkach ?
Jeżeli chodzi o MF to jaką odległość powinienem ustawić od 1 m?-wiadomo że większość zdjęć robi się z bliska.
Dzięki za porady i pozdrawiam wszystkich

hillel
8.06.04, 08:29
dwie sprawy które przychodza mi do głowy:

- przełączyć AF z iESP na Spota. w tym pierwszym trybie aparat potrafi ustawic ostrosc na obiekt nie lezący w centrum kadru, co uniemozliwia pelną kontrolę(moze wyostrzyc na obiekt lezacy z boku i jednoczesnie z tyłu)
- trzeba wiedziec ze olki do ustawienia ostrosci uzywaja kontrastu lini pionowych(wzgledem aparatu oczywiscie). jesli nie mozemy złapac ostrosci na twarzy osoby fotografowanej warto przesunąć centrum kadru na krawędź twarzy(linia pionowa), wyostrzyc i dopiero wtedy skomponowac kadr. czasami pomaga tez obrócenie aparatu o 90 stopni - zamienia to bezuzyteczne linie poziome na pionowe.

jesli fotografujesz na zewnątrz warto uzywac czasami tzw hiperfokusa - przechodzisz w tryb preselekcji przysłony i ustawiasz ją na 5.6, następnie ustawiasz manual fokus na 1.5 m. daje to głębię ostrosci od 0.75 do nieskonczonosci. niestety metoda ta nie sprawdza się przy lampie - zdjecia sa za ciemne. nie mam pojecia czemu aparat nie dostosowuje sily błysku do przysłony. moze wbudowana lampa jest za słaba? jesli tak to ta metoda powinna zadzialac prawidlowo z dodatkowa lampa.

Pablo
8.06.04, 14:31
Dzięki za porady.Poddaje sie dalszemu treningowi.