PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa do OM-D e-m10 mark ii



frater
1.07.18, 22:16
Wiem, że podobne tematy były wałkowane wiele razy, ale sytuacja na rynku się zmienia, dlatego odświeżam pytanie.

Poszukuję taniej (do ok. 500 zł) lampy reporterskiej do Oly OM-D E-M10 mk II. Nie korzystam z lampy dużo, więc myślę, że dam radę ustawiać ją manualnie (choć oczywiście TTL byłby mile widziany). Ważniejsze jest dla mnie zdalne wyzwalanie (nie mam pojęcia czy radiowe, czy w trybie fotoceli). Widzę, że na rynku są lampy marek Yongnuo i Meike. Większość dedykowana do Canonów i Nikonów, a jak uniwersalne to z ograniczonymi możliwościami.
Czy możecie coś doradzić? Jaki model lampy i ew. nadajnika?

Z góry dziękuję :)

viruuss
2.07.18, 12:07
szukaj używki metz 58, duża wydajna lampa, do m10 konieczny uchwyt zwiększający komfort, używam z panasem GX7

Makromaniak
2.07.18, 14:12
Metz 58 prawie trzykrotnie przekracza budżet :-) Poza tym lampa cięższa od aparatu.........jeśli to nie "śluby" to odradzam.....trzeba cały czas trzymać w ręku bo będzie przeważać i przekręcać się do dołu na pasku.....przy większym aparacie, jak np. EM-1 czy EM-5 z gripem to jeszcze ujdzie.

Mam kilka lamp, sporo używam wireless, wiec uważam się za dość kompetentnego w tej dziedzinie :-) Do oly użytkuję lub użytkowałem Metz: 15 MS-1, 26, 48; Olympus: FL 36, FL 600 i FL 200

Moim zdaniem, jeśli chcesz "mobilną" lampę z TTL, warto szukać lampek małych, jak Nissin i40, Meike 320 czy nawet poczciwa Olympus FL-36.
Od lampy Reporterskiej wymagamy mocy i dużej częstotliwości błysków (a wiec zasilanie- najlepiej 4AA). Przy małym rozmiarze lampy nie sięgniemy powyżej 30-36 (oczywiście zawsze producenci robią sztuczki podając LP dla pozycji Tele palnika). Jednak taka moc na ogół wystarcza, biorąc pod uwagę, ze w m4/3 osiągamy duża głębię ostrości na mniej przysłoniętym obiektywie. Spokojnie też można podbić ISO.

Każda z tych lamp ma swoje wady i zalety:

Meike najtańsza jako nowa (coś ponad 300 zet), Nissina i Oly trzeba polować na używki żeby zmieścić się w budżecie.
Olympus i Nissin obracają palnikiem na wszystkie strony, pozwalając stosować błysk odbity w Pomieszczeniach, Meike ma ograniczone ruchu- do góry i jeden bok.
Olympus i Meike zasilanie 2AA, Nissin 4AA - na pewno najszybciej się będzie ładował. Meike można ładować przy pomocy mikroUSB jak telefon, czasem się może przydać taka funkcja.
Oly i Meike mają wyświetlacze, Nissin "swoiste" sterowanie 2 kółeczkami, brak wyświetlacza
Oly i Nissin mają sterowanie bezprzewodowe, działają w trybie Slave, Meike tylko slave "manualna fotocela" (z pominięciem przedbłysków) a wiec dopasowanie mocy bardziej kłopotliwe, aczkolwiek ustawianie poziomu manualnego błysku bardzo precyzyjne (do 1/3 EV). System bezprzewodowy Oly w pomieszczeniach moim zdaniem działa dobrze.....radiowy chyba lepiej sprawdzi się na dworzu, czy jakieś duże sale (kościół, koncert)
Meike i Nissin majÄ… metalowe stopki- Oly plastik
Meike na większych dystansach będzie bardziej podatna na efekt czerwonych oczu (palnik w położeniu na wprost - blisko osi obiektywu, ale za to najbardziej "zwarty" i zbalansowany zestaw.

Generalnie musisz się zastanowić, do czego właściwie potrzebujesz lampy....

fret
2.07.18, 15:22
Docelowo fajnie jest mieć dwie lampy, mniejszą z TTL i HSS na sanki i dużą, mocną, manualną do zdalnego wyzwalania. Od której zacząć?

zacytuję Makromaniaka: "Generalnie musisz się zastanowić, do czego właściwie potrzebujesz lampy...." :)

viruuss
2.07.18, 18:46
czytamy ze zrozumieniem - używka, druga sprawa wyraźnie napisałem o uchwycie, jest to bdb lampa na dodatek mająca "wszystko"

frater
2.07.18, 18:49
Do czego potrzebuję lampy? Świetne pytanie. Głównie chodzi o fotografię architektury, o rozjaśnienie wnętrz (np. jakiejś odległej ściany kościoła - pierwszy plan mniej istotny) itd.
Teoretycznie mogę próbować ustawiać to bez TTL, więc tę opcję traktuję głównie jako dodatek. Choć faktem jest, że jestem totalnym amatorem w tej materii.

Co w takim przypadku? Która lampa najlepsza? A co myślicie o YN? Dużo dobrego o nich słyszałem, jeśli brać pod uwagę np. zestaw YN-560IV lub YN-660IV + YN-RF603 (przerobiona wg opisu z innego wątku)...

jkr
2.07.18, 19:27
Do czego potrzebuję lampy? Świetne pytanie. Głównie chodzi o fotografię architektury, o rozjaśnienie wnętrz (np. jakiejś odległej ściany kościoła - pierwszy plan mniej istotny) itd.
Teoretycznie mogę próbować ustawiać to bez TTL, więc tę opcję traktuję głównie jako dodatek. Choć faktem jest, że jestem totalnym amatorem w tej materii.

Co w takim przypadku? Która lampa najlepsza? A co myślicie o YN? Dużo dobrego o nich słyszałem, jeśli brać pod uwagę np. zestaw YN-560IV lub YN-660IV + YN-RF603 (przerobiona wg opisu z innego wątku)...Ja do takich celów czy też podobnych używam lamp analogowych z automatyką własną firmy Metz. Przy ogniskowej 14mm i wyższych zakres do 30 metrów to żaden problem

viruuss
2.07.18, 20:22
Ja do takich celów czy też podobnych używam lamp analogowych z automatyką własną firmy Metz. Przy ogniskowej 14mm i wyższych zakres do 30 metrów to żaden problem

przy analogach trzeba zachować czujność z napięciem na stopce

jkr
2.07.18, 22:06
przy analogach trzeba zachować czujność z napięciem na stopceNa styku centralnym wytrzymują max: Olympus OMD 250V, Panasonic G GX 24V. Używam Metz 28 C2 ok 4v, Metz 32ct... ok 14v, Metz 30 bct4 ok 180v to pojedyńczo , a jeżeli łącze w zestawy to podłączam przez bezpieczną kostkę synchro, która wyzwala dwie lampy niezależnie, jeśli więcej to dochodzi jeszcze fotocela. Możliwości są duże a koszt niewielki. Jeszcze jedno kilkudziesięciu błysków jeden po drugim wątpię aby nowe lampy wytrzymały, mnie na kilku weselach tylko jedna się zjarała.

Makromaniak
3.07.18, 01:41
Do architektury Potrzebujesz raczej statywu. A w wielu kościołach jest zakaz błyskania

jkr
3.07.18, 06:35
Do architektury Potrzebujesz raczej statywu. A w wielu kościołach jest zakaz błyskaniaJak bez lamp to do statywu powinno się użyć jasnych obiektywów.

fret
3.07.18, 07:15
Jak bez lamp to do statywu powinno się użyć jasnych obiektywów.

W jakim celu? Po to jest statyw, żeby spokojnie przymykać obiektyw w celu uzyskania dużej GO :)
Statywowi jasność szkła nie robi żadnej różnicy. Jasne przydają się przy korzystaniu ze stabilizacji, bo jej możliwości są ograniczone :)

jkr
3.07.18, 07:37
W jakim celu? Po to jest statyw, żeby spokojnie przymykać obiektyw w celu uzyskania dużej GO :)
Statywowi jasność szkła nie robi żadnej różnicy. Jasne przydają się przy korzystaniu ze stabilizacji, bo jej możliwości są ograniczone :)Co do czego i z czym wynika z sytuacji jaką się zastanie na miejscu.

wyszomir
3.07.18, 08:42
Co do czego i z czym wynika z sytuacji jakÄ… siÄ™ zastanie na miejscu.

Fakt. Ale faktem jest też, ze przy zdjęciach architektury znacznie częściej potrzebujemy dużej niż małej głębi ostrości - i w takiej sytuacji jasny obiektyw i tak zostanie przymknięty.

fret
3.07.18, 14:06
Co do czego i z czym wynika z sytuacji jakÄ… siÄ™ zastanie na miejscu.

To wskaż sytuację, kiedy użycie statywu wymusza użycie jasnego obiektywu. Duby smalone bredzisz i wywracasz fotografię do góry nogami, żeby delikatnie się wyrazić. Solidny statyw ma gdzieś jasności i czasy naświetlana i właśnie z taką myślą został skonstruowany.

viruuss
3.07.18, 14:34
byłem w kościołach gdzie był zakaz fotografowania ze statywu + zakaz błyskania

wyszomir
3.07.18, 16:51
byłem w kościołach gdzie był zakaz fotografowania ze statywu + zakaz błyskania

Zgadza się. W niektórych jest nawet całkowity zakaz fotografowania...

Rabbit
3.07.18, 17:56
Do architektury Potrzebujesz raczej statywu. A w wielu kościołach jest zakaz błyskania
i to jest dobra rada, zainwestuj w dobry statyw.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Jak bez lamp to do statywu powinno się użyć jasnych obiektywów.
jasne obiektywy nic nie pomogą, architekturę będziesz fotografował na przysłonie 1,2- 1,4?

jkr
3.07.18, 19:07
To że mam stałki to nie znaczy, że używam pełnych otworów, wiem co to jest głębia ostrości, co to jest statyw i do czego służy też wiem. Nikomu niczego nie zabraniam ani też nakazuję. Powyżej 14mm mam stałki bo tanio kupiłem i są lepsze optycznie i szybciej łapie af, mam też i statywy.
Co do zakazów w kościołach to w większości bilety NBP rozwiązują ten problem.

Muminek
3.07.18, 19:26
...Poszukuję taniej (do ok. 500 zł) lampy reporterskiej...
Od kilku miesięcy używam Quadralite Stroboss 60 MFT z nadajnikiem Navigator MFT. Lampa działa bez zarzutów.
Niestety do nadajnika trzeba dopłacić, ale zawsze to jakaś alternatywa.

maax
7.08.18, 10:25
Muminek, uzywasz tej lampy z m1? Jak z wielkością w porównaniu do aparatu? m10 jest trochę mniejsza i tu może być problem z poręcznością tego rozwiązania.

Meike MK-320, o którym było wspominane w wątku z tego co czytam nie ma HSS w wersji dla Olympusa, mimo że w wielu sklepach piszą o obecności tej funkcji.
Osobiście zastanawiam się również jak autor nad lampą do om-d e-m10 mkII i na oku mam Quadralite Stroboss 36 MFT w wersji dla olympus. Bezprzewodowo bez nadajnika można ją wyzwalać jedynie za pomocą fotoceli? Planowałem ją używać zamiennie, czasami na stopce aparatu a czasami na statywie. Czy dokupić nadajnik w tym przypadku? Głównie bezprzewodowo będzie w pomieszczeniach.

Trochę się podpiąłem do wątku autora, ale myślę, że nie ma sensu zakładać takiego samego wątku.

Makromaniak
7.08.18, 10:41
Bezprzewodowo do pomieszczeń wyzwalanie systemem RC Olympusa działa dobrze.
Jeśli zależy ci na HSS (w OLY to się nazywa super FP) Ja bym się zastanawiał pomiędzy FL-36R (jako tania używkę +-300 zet) Albo Nissin i40

maax
7.08.18, 14:32
Ten Olympus ciężki do dostania w używce. Nowe lampy olympusa powyżej 1000zl. Szkoda ze wspomnianą przez Ciebie lampa nie ma wyświetlacza. A zdalne wyzwalanie w niej jakby było realizowane?


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Makromaniak
7.08.18, 15:50
Fakt ze ceny na lampy Olympusa to żart z nabywców (Np. taka FL-900 za 2600 :-). Ale daje się coś znaleźć jak ci się nie spieszy, ja kupiłem ze dwa lata temu np. FL-600 za 700 zet czyli mniej jak połowę ówczesnej ceny...
FL-36 widuję dosyć często, tylko trzeba uważać czy to wersja R - to chyba była "najpowszechniejsza" lampka w systemie, jeszcze w E......

Nissin działa tak samo jak lampy olympusa-komunikuje się przedbłyskami

artart
7.08.18, 22:57
Jakiś czas temu widziałem kilka używek FL-600 w okolicy 1kPLN.
Osobiście udało mi się upolować Nissin i60 na ponad rocznej gwarancji za 600 PLN, zatem jak nie ma presji czasu, to zawsze coś się znajdzie ciekawego :)

pzdr

fret
8.08.18, 11:34
Czasem bywa ważny czas ładowania. To oczywiście zależy od zastosowania lampy, ale ja (bardzo subiektywnie) bym unikał konstrukcji zasilanych dwoma paluszkami.

Rabbit
8.08.18, 19:42
Czasem bywa ważny czas ładowania. To oczywiście zależy od zastosowania lampy, ale ja (bardzo subiektywnie) bym unikał konstrukcji zasilanych dwoma paluszkami.
i tu się zgadzam, mam FL36R i jest strasznym mułem co do ładowania, Nissin i40 dużo lepszy, a do domowego focenia YN 560III.

maax
8.08.18, 23:45
.....a do domowego focenia YN 560III.
Poczytałem o lampie YN i u mnie już została skreślona za to, że jest manualna. Myślę, że dla amatora, którym jestem na początek przygody z lampami zewnętrznymi byłaby lepsza jednak z TTL.
Już kilka osób poleciło Nissina i wiele osób wspomina o lampach Olympusa, które są dla mnie zdecydowanie za drogie. Nawet krzywię się na myśl wydania 600/700zł za używaną Olkową lampę. Nissiny też oscylują w okolicach kwoty 600zł i wyżej dla modelu i60.
Nie wiem czy aż tak tragiczne są lampy w cenach poniżej 500zł ?

Zulughulla
12.10.18, 20:38
Hej, podłącze się trochę pod temat. Może ktoś mi coś mądrego podpowie. Mam E-M10 mk2 i kombinuję, jak nie za wielkim nakładem finansowym zorganizować sobie lampę do portretów w domu i plenerze. Niestety nie mam o tym za dużego pojęcia ale powiem, co bym chciał uzyskać.

1. Zależy mi na tym, żeby dało się to wyzwolić zdalnie czyli zapewne jakieś nadajniki/odbiorniki tylko pytanie jakie?

2. Co do samej lampy czy jak ma TTL a będzie zdjęta, postawiona na statywie i wsadzona w jakiś softbox/roundflash dish/speedbounce to będzie potrafiła dobrać odpowiednie ustawienia aby np. doświetlić modelkę, gdy fotografujemy pod słońce?

3. Co ważne, zależy mi na uzyskaniu rozmytego tła czyli przy Olympusie 45 1.8 praca na pełnej dziurze lub gdzieś w pobliżu więc czy lampa musi mieć ten HSS i czy wyzwalacz też musi mieć HSS?

4. Na Allegro jest pełno sprzętu ale większość jest pod Canona/Nikona ale czy to ma znaczenie jak nie zamierzam nigdy używać lampy wsuniętej w sanki aparatu? ( Znalazłem np. Yongnuo YN-685 i do tego z tego co rozumiem wystarczy dokupić jeden nadajnik YN-622 ale to pod Nikona, pod Olympusa nie ma no i trochę to już kosztuje bo taniej i to o połowę byłoby kupić YN-560III i nadajnik RF-603 II ale nie wiem czy HSS jest mi potrzebny, no i to też Nikon )

Dodam jeszcze, że 99% fotek robię używając trybu preselekcji przysłony (A). Jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie bo może powiecie mi, że muszę przejść na pełny manual i praktycznie wszystko ustawiać ręcznie.

MichuP
13.10.18, 09:55
Cześć, chyba najlepiej (przyszłościowo - może się spodoba) wejść w system. Dla MFT zobacz Quadralite. Jest fajna i stosunkowo tania lampka Stroboss 60 MFT. Kiedyś można dokupić wyzwalacz radiowy, kolejne lampki, lampy studyjne itd.

HSS do portretu w plenerze jest potrzebny do fotografowania z otwartą przysłoną więc lepiej mieć.

Sam mam nissina i40, jest trochę droższy od Quadra.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

fret
13.10.18, 10:51
Cześć, chyba najlepiej (przyszłościowo - może się spodoba) wejść w system. Dla MFT zobacz Quadralite. Jest fajna i stosunkowo tania lampka Stroboss 60 MFT. Kiedyś można dokupić wyzwalacz radiowy, kolejne lampki, lampy studyjne itd.

HSS do portretu w plenerze jest potrzebny do fotografowania z otwartą przysłoną więc lepiej mieć.

Sam mam nissina i40, jest trochę droższy od Quadra.

Pozdrawiam



I umieszczasz go w plenerze w softboxie? :D

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Prosto tanio i skutecznie: YN 560 (lub inna podobna) + szary filtr na obiektyw. TTL i HSS ok, jeśli gołą lampą na sankach strzelasz przed siebie w plenerze. I to jest koniec tematu. Serio.

Zulughulla
13.10.18, 11:30
Ok, a wiecie może czy np. taki Quadralite to musi być specjalna wersja pod Olympusa czy to jest wszystko jedno? Znalazłem na allegro zestaw z wyzwalaczem ale pod Nikona i czy to będzie działać czy musi być specjalna wersja pod nasz system?

Fret, polecanym przez Ciebie zestawem jak rozumiem wszystko ustawia się ręcznie? Czyli najpierw kilkanaście prób dobrania wszystkich parametrów i dopiero zaczynamy robić zdjęcia? Jeśli tak, to czy jest jakaś możliwość sterowania ustawieniami lampy na odległość? Czy trzeba za każdym razem podchodzić, opuszczać statyw i grzebać z tyłu lampy w ustawieniach?

maax
13.10.18, 11:35
Musi być pod olympusa. Wersja MFT. Jest tego sporo. Sam kupiłem stroboss 36 mft że względu na jej wielkość w stosunku do aparatu. Jest słabsza od 60. Do sofboxa pewnie jest to bez różnicy dla ciebie. A większą moc 60 może się przydać.
Tak dla porównania wielkość 36 do m10mark II.
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2018/10/d01e0ab360ba0b010fbe8f80ccb63f5b-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181013/d01e0ab360ba0b010fbe8f80ccb63f5b.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2018/10/db9b01616673ac36d5b2509368e7fa30-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181013/db9b01616673ac36d5b2509368e7fa30.jpg)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

MichuP
13.10.18, 11:58
Małe lampki 36 albo 60 na plener w pełnym słońcu nie przebiją się raczej.
Nie wiem jak Youngnuo ale Quadralite ma w systemie mocniejszy sprzęt i wydaje mi się rozwojowy jak ktoś poczuje bluesa w portrecie z modelkami na przykład :)

Ja poczułem ale modelki brak i kasy szkoda na oświetlenie, które będzie leżało w szufladzie.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

fret
13.10.18, 12:43
...

Fret, polecanym przez Ciebie zestawem jak rozumiem wszystko ustawia się ręcznie? Czyli najpierw kilkanaście prób dobrania wszystkich parametrów i dopiero zaczynamy robić zdjęcia? Jeśli tak, to czy jest jakaś możliwość sterowania ustawieniami lampy na odległość? Czy trzeba za każdym razem podchodzić, opuszczać statyw i grzebać z tyłu lampy w ustawieniach?

Źle kombinujesz. Jak jesteś w miarę rozgarnięty, to po jakimś czasie wystarczą 1-2 korekty, a często trafisz za pierwszym razem. Dana lampa w danym softboxie zawsze błyska tak samo. Z TTL jest gorzej, błyska różnie i tu już sie trzeba czasem mocno nakorygować. Zmieniasz lekko kadr i TTL już widzi coś innego. Pewnie już są wersje dla fotografów z chorymi nogami. Ja jeszcze nie mam problemu ze zrobienie 1-2 kroków (przy portrecie raczej więcej nie trzeba) w stronę lampy. W praktyce często najprostszym sposobem wprowadzenia korekty jest drobne przesuniecie lampy. Zaskakuje mnie, że zgłębiasz temat od roku i zadajesz takie pytania.

jkr
13.10.18, 15:54
Źle kombinujesz. Jak jesteś w miarę rozgarnięty, to po jakimś czasie wystarczą 1-2 korekty, a często trafisz za pierwszym razem. Dana lampa w danym softboxie zawsze błyska tak samo. Z TTL jest gorzej, błyska różnie i tu już sie trzeba czasem mocno nakorygować. Zmieniasz lekko kadr i TTL już widzi coś innego. Pewnie już są wersje dla fotografów z chorymi nogami. Ja jeszcze nie mam problemu ze zrobienie 1-2 kroków (przy portrecie raczej więcej nie trzeba) w stronę lampy. W praktyce często najprostszym sposobem wprowadzenia korekty jest drobne przesuniecie lampy. Zaskakuje mnie, że zgłębiasz temat od roku i zadajesz takie pytania.To, że dla Ciebie to jest proste to nie znaczy że dla wszystkich. Wytłumacz dokładnie i nie będzie drążył miesiącami tematu.😊

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Źle kombinujesz. Jak jesteś w miarę rozgarnięty, to po jakimś czasie wystarczą 1-2 korekty, a często trafisz za pierwszym razem. Dana lampa w danym softboxie zawsze błyska tak samo. Z TTL jest gorzej, błyska różnie i tu już sie trzeba czasem mocno nakorygować. Zmieniasz lekko kadr i TTL już widzi coś innego. Pewnie już są wersje dla fotografów z chorymi nogami. Ja jeszcze nie mam problemu ze zrobienie 1-2 kroków (przy portrecie raczej więcej nie trzeba) w stronę lampy. W praktyce często najprostszym sposobem wprowadzenia korekty jest drobne przesuniecie lampy. Zaskakuje mnie, że zgłębiasz temat od roku i zadajesz takie pytania.To, że dla Ciebie to jest proste to nie znaczy że dla wszystkich. Wytłumacz dokładnie i nie będzie drążył miesiącami tematu.?

Zulughulla
13.10.18, 20:38
Dobra to jeszcze wracając do tej tańszej opcji. Wyzwalacz RF-603 II czy jest różnica czy pod Canona czy Nikona, żeby działało to z Olympusem? I czy Lampa i nadajnik muszą być wtedy pod jeden system czy może być np. Wyzwalacz do Nikona a lampa YN-560 III do Canona?

I jeszcze a propos filtra szarego to jak dobrze kombinuję, ściemni on całą scenę więc tło zostanie zaciemnione, słońce w tle też tylko to co pod lampą będzie poprawnie naświetlone?

wyszomir
13.10.18, 22:20
I jeszcze a propos filtra szarego to jak dobrze kombinuję, ściemni on całą scenę więc tło zostanie zaciemnione, słońce w tle też tylko to co pod lampą będzie poprawnie naświetlone?

Zadaniem szarego filtra jest umożliwienie szerokiego otwarcia przysłony (a więc uzyskania małej głębi ostrości) przy ostrym świetle słonecznym. Użycie lampy ogranicza możliwości skracania czasu ekspozycji i aby nie prześwietlić zdjęcia musisz albo przymknąć przysłonę, albo użyć filtra szarego.

p37b
16.05.20, 17:57
Dzień dobry.
Mam takie pytanko czy ktoś wie w jakich lampach błyskowych nie olympusa działa wspomaganie AF w OM-D e-m10 II.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Sharkey87
22.04.22, 19:29
Cześć, czy ktoś sensownie mi podpowie czy stroboss 36 czy 60. Lampa potrzebna do zdjec robionych w salonie w domu, jak i pomoc w doświetleniu portretu w plenerze. Czy 36 wystarczy? Pozdrawiam

canimo
6.03.23, 17:06
Nie siedze w portrecie, ale moze sprobuj tez z blenda?
Przy slonecznym swietle powinna dac wiecej niz lampa, bo 36 moze byc ciut slabe.
Troszke tez nierowno blyska przy dluzszej sesji, bo to 2 paluszki w zasilaniu. Mi przy wieczorze ganiania za stworkami w lesie pod koniec mocno spadala moc blysku.
Cos za cos. Male, lekkie, slabsze.