PDA

Zobacz pełną wersję : Panoramowanie



qjaw
6.06.04, 14:09
Mamy pytanie odnosnie techniki panoramowania.
Otoz chcialem moim Olkiem c-770 testowo uchwycic ruch samochodu. Przeslona 8, czas ekspozycji 1/1.3, ISO 64. Niestety zdjecie jest maksymalnie przeswietlone, co zrobic, aby bylo lepiej ?

qjaw
6.06.04, 14:13
Moze trzeba uzyc jakichs filtrow?

RHans
11.10.04, 21:38
w moim c750 jest funkcja panoramy,która wyrównuje parametry przy robieniu zdjęcia, tak by każde było tak samo naświetlone.

vodnik
11.10.04, 21:44
@RHans chodzi o panoramowanie a nie o robienie panoram.

@qjaw aby wydluzyc czas okspozycji stosuje sie filtry naturalne szare ND. Ustaw priorytet przyslony, f8 i pozostaw dobor czasu aparatowi. Oczywiscie ciezko panoramowac przy pelnym sloncu. Albo popoludniem, albo filtr szary. Ewentualnie dwa polary odpowiednio ulozone.

Tutaj co nieco bylo o tym: http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?p=9819#9819

luc4s
11.10.04, 21:52
Nie wiem czy dobrze rozumiem, nie chodziło Ci o wykonanie panoramy tylko o uchwycenie ruchu samochodu na zdjęciu? W takim przypadku jeżeli dzień jest słoneczny ustawienie tak długiego czasu mimo zastosowania max. przesłony przeswietli zdjęcie, znowu skrucenie czasu nie da efektu ruchu. Rozwiązaniem nasuwajacym mi się na myśl jest zastosowanie filtru szarego.

A jezeli RHans chodzi o f. panoramy, to ona służy do fotografowania statycznych obiektów, zasada jest taka, że ustawiamy paramety pierwszgo zdjęcia na najciemniejsze ujęcie, po czym apatat blokuje ustawienia i kolejne są wykonywane na takich samych nastawach.

[edit] Pisałem to równoczesnie z Vodnikiem, ale on był szybszy :)