PDA

Zobacz pełną wersję : filtr szumu vs redukcja szumu - a ostrość



Shevers
25.04.08, 09:13
No więc długo się zastanawiałem (a mam e510 od 23 marca) czym się różni filtr szumu od redukcji szumu. Widziałem także na przykładach że włączenie chyba redukcji niszczy terksturę i ostrość. Proszę o pomoc

mariush
25.04.08, 09:20
Ile razy zajrzałe(a)ś do instrukcji przed zadaniem tego pytania?


PS. (offtopowo) Kiedyś było widać od razu czy forumowicz jest chłopczykiem czy dziewczyną. Czy nie można by do tego wrócić?

Mirek54
25.04.08, 09:24
W aparacie to najlepiej te "wodotryski" powylanczac.Procesor w nim jest tak maly i ma tak wiele do pracy,a co niektorzy jeszcze by chcieli,zeby krawaty wiazal i ciaze usuwal.

mariush
25.04.08, 09:31
W aparacie to najlepiej te "wodotryski" powylanczac.Procesor w nim jest tak maly i ma tak wiele do pracy,a co niektorzy jeszcze by chcieli,zeby krawaty wiazal i ciaze usuwal.Noise Filter jak najbardziej, ale Noise Reduction jest bardzo przydatna podczas wieczornych długich naświetleń (w moich elki e-1 w zasadzie jest koniecznością).

Shevers
25.04.08, 09:35
Nie miałem dołączonej instrukcji obsługi, czego bardzo żałuję. Zawsze czytam instruckje.

ziemia01
25.04.08, 09:45
Jest do ściągnięcia.

salvadhor
25.04.08, 09:49
Redukcja szumu (noise reduction) stosowana jest podczas długiego czasu naświetlenia - ze statywu, w zdjęciach wieczornych/nocnych/ciemnych lokalizacjach. Inaczej powychodzą ci czerwono/różne pojedyncze piksele na zdjęciu i będziesz się zastanawiał nad oddaniem sprzętu do serwisu :) Ta opcja nie powoduje raczej pogorszenia jakości zdjęcia pod względem ostrości szczegółów (i tak jest ciemno :)).

Natomiast filtr szumu, w zależności od siły i algorytmu jego działania ma wpływ na kontury i jakość zdjęcia. Czy lepszy jest filtr w aparacie, czy w zewnętrznym oprogramowaniu graficznym? Stawiam na zewnętrzny soft - czasem zdjęcia trzeba odszumić, a w programie masz nad tym pełniejszą kontrolę i bardziej zaawansowane opcje do wyboru.