PDA

Zobacz pełną wersję : Głosowanie, Retronaprawa 5/2018



helmuth
14.05.18, 07:56
Do naprawy mieliśmy znowu zdjęcie szklanego negatywu.
Oto on, po zmianie na pozytyw:


200839

Mamy pięć prac, zaczynamy głosowanie.
Głosujemy tylko na jedną pracę, oto one:

1- Dziadek
200838

2- Krakman
200837

3- andtor2
200836

4- helmuth
200835

5- A56
200834

Głosować można do 21.05.2018

A56
14.05.18, 11:19
Można pokazać te prace na całym ekranie?

helmuth
14.05.18, 11:29
Sorry, już poprawiłem :oops:

And.N
14.05.18, 15:08
Trudny wybór, ale głosik poleciał:)

ogc13
14.05.18, 16:41
Poszło.

jkr
14.05.18, 17:37
Trochę nas głosujących jest.

henry1
14.05.18, 18:02
Chciałem głosować na wszystkie, ale z Helmutem wolę nie zadzierać. :mrgreen:

helmuth
14.05.18, 18:20
... z Helmutem wolę nie zadzierać. :mrgreen:I słusznie! :twisted:

And.N
14.05.18, 18:38
Przeciek mógłby się już pojawić:)

jkr
14.05.18, 18:47
Przeciek, ważna rzecz, ale to głosowanie mz trochę za długi ma termin. Dla "retronaprawiaczy" nie jest stresujący taki długi czas oczekiwania na wynik?

helmuth
14.05.18, 19:29
Przeciek mógłby się już pojawić:)Dwie prace równo, z niewielką przewagą nad trzecią a ta z minimalną przewagą nad czwartą. Jedna jeszcze bez głosu.


... głosowanie mz trochę za długi ma termin.Nie jestem taki pewien. To dość niszowa zabawa, uczestników niewielu. Mam wrażenie, że gdyby czas był krótszy, głosowali by tylko ci, którzy nadesłali prace. Może jednak, jeśli zabawa nie upadnie, skrócę czas na głosowanie. :roll:

jkr
14.05.18, 19:36
Zapytałem bo bardzo nie lubię czekać, brak mi cierpliwości.

And.N
14.05.18, 20:00
Przeciek, ważna rzecz, ale to głosowanie mz trochę za długi ma termin. Dla "retronaprawiaczy" nie jest stresujący taki długi czas oczekiwania na wynik?

Nie jestem taki pewien. To dość niszowa zabawa, uczestników niewielu. Mam wrażenie, że gdyby czas był krótszy, głosowali by tylko ci, którzy nadesłali prace. Może jednak, jeśli zabawa nie upadnie, skrócę czas na głosowanie. :roll:

W ostatnie retronaprawie 4/2018 było tylko 2 uczestników i 21 głosujących i jeśli dobrze pamiętam pierwszego dnia głosowało bodajże 18 osób. Podejrzewam, że podobnie będzie i teraz.
Co do przyszłości tej zabawy, wiadomo tu frekwencja nie będzie nigdy wysoka, jest trudniej i zajmuje więcej czasu taka naprawa starych zdjęć. Chętnych do dzielenia się skanami też mało.
.

helmuth
14.05.18, 20:55
... jeśli dobrze pamiętam pierwszego dnia głosowało bodajże 18 osób.Ciekawe czy można to jakoś sprawdzić (@Saboor, co Ty na to?), czy zostaje ślad w ankiecie, kiedy oddawano głosy.
Byłoby to ciekawe, poznać rozkład głosów w czasie.

And.N
14.05.18, 21:19
Akurat specjalnie zwracałem na to uwagę (ale nie notowałem:)) Na 100% to już Ci nie powiem, ale 3 dnia chyba nikt nie głosował, a czwartego bodajże 1 osoba i piątego też nikt.
Co oczywiście nie znaczy, że musi się tak powtórzyć:)

cissic
16.05.18, 16:08
Niestety w ostatnim tygodniu nie byłem w zasięgu sieci i nie mogłem wziąć udziału w zabawie. Na dowód, że nie pokpiłem sprawy załączam swój obrazek w BW. Koloru zdecydowałem się jednak nie robić. Moim zdaniem coś jest nie tak z fotą, było jakieś poruszenie lub inny błąd fotografującego, który mocno utrudnia precyzyjne dzierganie w PS. Udało mi się jednak sporo odzyskać detali z poszarpanych i pobrudzonych brzegów zdjęć. Pozdrawiam
200914

helmuth
16.05.18, 21:41
Edytowałem Twój post aby zdjęcie było w pełnym rozmiarze.

Koloru zdecydowałem się jednak nie robić. Moim zdaniem coś jest nie tak z fotą, było jakieś poruszenie lub inny błąd fotografującego, który mocno utrudnia precyzyjne dzierganie w PS. MZ zdjęcie jest poruszone ale myślę, że nie jest to przeszkoda w robieniu "kolorowanki" :wink:

cissic
16.05.18, 23:34
Edytowałem Twój post aby zdjęcie było w pełnym rozmiarze.
MZ zdjęcie jest poruszone ale myślę, że nie jest to przeszkoda w robieniu "kolorowanki" :wink:


Ogólnie nie jest, ale to lekkie utrudnienie ;)

helmuth
17.05.18, 23:25
Walka zacięta, różnice minimalne. Każdy wynik jest możliwy. :)

jkr
18.05.18, 08:29
Niestety w ostatnim tygodniu nie byłem w zasięgu sieci i nie mogłem wziąć udziału w zabawie. Na dowód, że nie pokpiłem sprawy załączam swój obrazek w BW. Koloru zdecydowałem się jednak nie robić. Moim zdaniem coś jest nie tak z fotą, było jakieś poruszenie lub inny błąd fotografującego, który mocno utrudnia precyzyjne dzierganie w PS. Udało mi się jednak sporo odzyskać detali z poszarpanych i pobrudzonych brzegów zdjęć. Pozdrawiam
200914Ta wersja bardziej mi odpowiada niż kolorowanie.

cissic
18.05.18, 18:25
Ta wersja bardziej mi odpowiada niż kolorowanie.

Dzięki. Niestety jestem po za konkursem, ale będę pamiętał o Tobie dobry człowieku :)

And.N
18.05.18, 18:51
Również nie zaliczam się specjalnie do zwolenników kolorowania starych fotografii. Robimy to na "wyczucie" i pewnie rzadko takie wersje odzwierciedlają ówczesną rzeczywistość (pod względem kolorów). Tu była dodatkowa trudność, że w kadrze są drzewa, a także dlatego, że zdjęcie jest najprawdopodobniej poruszone. W sumie takie wersje nieco "sztucznie" wyglądają...ale nie zaszkodzi próbować:)

Marek61
19.05.18, 12:28
Poleciałooo...:wink:

helmuth
21.05.18, 08:22
Pora ujawnić autorów:
1- Dziadek
2- Krakman
3- andtor2
4-helmuth
5- A56
i ogłosić wyniki głosowania.

W Edycji 5/2018 wygrali ex aequo Krakman i A56.
Miejsce 3, ex aequo zajęli Dziadek i andtor2
Gratulacje! :)

Saboor
21.05.18, 08:28
Brawa dla zwycięzców i wszystkich uczestników, świetna robota.

And.N
21.05.18, 15:02
Gratulacje dla zwycięzców. Można powiedzieć, że wszyscy na podium:)

helmuth
21.05.18, 18:01
Podoba mi się kolorowanie kamieni na kilku pokazanych pracach, wyglądają rzeczywiście jak polne kamienie.
Zdziwiła mnie natomiast spora ilość głosów oddana na wersję Dziadka. Nie mam nic do kolorów, natomiast ich nałożenie jest jakby ktoś z kiepskim wzrokiem zapomniał założyć okularów. :p

And.N
21.05.18, 18:21
...Zdziwiła mnie natomiast spora ilość głosów oddana na wersję Dziadka. Nie mam nic do kolorów, natomiast ich nałożenie jest jakby ktoś z kiepskim wzrokiem zapomniał założyć okularów. :p
Przyznam mnie też, zwłaszcza ta zielona "kreska', "maźnięcie pędzlem" na niebie razi i nie pokolorowane do końca gałęzie drzew , dach, z lewej strony zdjęcia. Ale o gustach nie dyskutujemy, mi wersja Krakmana najbardziej odpowiadała.

Bodzip
21.05.18, 18:56
Znaczy na Krakmana głosowałem. Choć mi kiedyś napisał, że mnie nie lubi buuuuuu :roll:

Krakman
21.05.18, 20:08
Znaczy na Krakmana głosowałem. Choć mi kiedyś napisał, że mnie nie lubi buuuuuu :roll:
Po Ciem nie lubiem....:-P

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Widzę, że wszyscy chyba używali magicznej różdżki do usuwania nieba, przy okazji niektórzy usunęli spore połacie liści :shock:....
A56 , Tobie to "najlepiej" wyszło.. Ogromniaste dziury w drzewostanie...
Ale tak to się nie robi... Ja używałem gumki. Może to żmudna praca ale daje dokładność.
A przede wszystkim robi się to przy pomocy warstw i tylko tak!. Gdyby zdjęcie było bardzo dobrej jakości - efekt powinien być doskonały.

A56
21.05.18, 20:40
Gumki używam sporadycznie, bo to dla mnie niezbyt przydatne narzędzie. Wypracowałem sobie sposób na odcięcie nieba od reszty zdjęcia. Poniższa maska to 3 minuty pracy.
Nie użyłem różdżki.

helmuth
21.05.18, 20:51
Wypracowałem sobie sposób na odcięcie nieba od reszty zdjęcia. Tam gdzie pokazuje strzałka, chyba jednak były liście :roll:

201068

A56
21.05.18, 20:58
Tam gdzie pokazuje strzałka, chyba jednak były liście :roll:

201068

Może były, to nie takie ważne. Dla mnie ważne jest to, by nie "dziobać" pośród liści i wydobywać niebo.
Mogłem dodać w to miejsce liście, to żaden problem. Ale zrobiłem inaczej

helmuth
21.05.18, 21:05
Mogłem dodać w to miejsce liście, to żaden problem. Ale zrobiłem inaczejMZ wersja z załącznika wygląda lepiej niż ta, którą przysłałeś do konkursu. :)

A56
21.05.18, 21:10
MZ wersja z załącznika wygląda lepiej niż ta, którą przysłałeś do konkursu. :)

Tu z kol. się zgadzam

Jak już piszemy o naszych pracach to też coś napiszę.
Głosowałem na zdjęcie krakmana, ale mam jedną uwagę.Kolory liści i trawy powinne się różnić.

helmuth
21.05.18, 21:21
Kolory liści i trawy powinne się różnić.Wydaje mi się, że lekko się różnią. Może za mało.
Skoro o drzewach i zieleni to zieleń drzew nie powinna być jednolita. To są różne drzewa więc zieleń też jest różna.

A56
21.05.18, 21:28
Wydaje mi się, że lekko się różnią. Może za mało.
Skoro o drzewach i zieleni to zieleń drzew nie powinna być jednolita. To są różne drzewa więc zieleń też jest różna.

Zgadza się.
Jeszcze jedna uwaga. Zdjęcie zrobione w słoneczny dzień. Można wykorzystać to do podkreślenia światła na zdjęciu.

Krakman
21.05.18, 23:47
Gumki używam sporadycznie, bo to dla mnie niezbyt przydatne narzędzie. Wypracowałem sobie sposób na odcięcie nieba od reszty zdjęcia. Poniższa maska to 3 minuty pracy.
Nie użyłem różdżki.
No to to wypracowanie się nie udało... Maska zupełnie się nie sprawdziła.... Niestety, czasem trzeba popracować dużo więcej. Bo ten efekt jest fatalny. Wybacz - amatorski.

And.N
22.05.18, 05:30
...Głosowałem na zdjęcie krakmana, ale mam jedną uwagę.Kolory liści i trawy powinne się różnić.
Głosowałeś na pracę nr 3 czyli na moją. Fakt, te kolory powinny się bardziej różnić.

A56
22.05.18, 06:16
No to to wypracowanie się nie udało... Maska zupełnie się nie sprawdziła.... Niestety, czasem trzeba popracować dużo więcej. Bo ten efekt jest fatalny. Wybacz - amatorski.
To moja pierwsza praca z kolorowaniem zdjęcia. Dużo jeszcze pracy, aby było lepiej. Każda uwaga cenna.
Ja amator, to i praca amatorska.

helmuth
22.05.18, 07:51
Ja używałem gumki.Wycierałeś w liściach dziury na niebo czy odwrotnie?
Pytam poważnie! Metoda z maską wykonaną przy pomocy zabawy kontrastem i jasnością, jedynie dopieszczona gumką, wydaje mi się równie dobra a mniej pracochłonna.


Maska zupełnie się nie sprawdziła...A jednak praca A56 dostała tyle samo głosów, co Twoja. :roll:

A56
22.05.18, 09:56
"Metoda z maską wykonaną przy pomocy zabawy kontrastem i jasnością, jedynie dopieszczona gumką, wydaje mi się równie dobra a mniej pracochłonna."

Tu trafiłeś w dziesiątkę. Tak właśnie zrobiłem, tylko że nie używałem gumki a modyfikowałem już istniejącą maskę. Tto bardzo skróciło czas pracy.
Dodam na marginesie, że Jasiu (Dziadek) zamienił niebo tą samą metodą co ja. Powiedziałem mu jak to się robi i wyszło bardzo dobrze.

easy_rider
22.05.18, 10:33
Szkoda że nie wiedziałem o tym konkursie...
Ogólnie to nie śledzę Retronaprawy, bo "dorysowywanie pół twarzy" mnie jakoś nie bawi - ale w kolorowankę chętnie bym się pobawił :mrgreen:

helmuth
22.05.18, 11:47
... w kolorowankę chętnie bym się pobawił :mrgreen:Niestety, cierpię na brak zdjęć (mam nadzieję, że chwilowy) do dalszej zabawy ale jeśli masz i udostępnisz stare zdjęcie, zaraz rozpocznę następną edycję. Nie musi nawet to być mocno zniszczone zdjęcie :)

cissic
22.05.18, 18:31
A może rozwiązaniem będą google i hasło old photos + ustawienia duże obrazy?

helmuth
22.05.18, 20:30
A może rozwiązaniem będą google i hasło old photos + ustawienia duże obrazy?Plus za pomysł :)
Rzeczywiście jest to jakiś sposób, żeby przeczekać "suchy" okres. Znalazłem coś na początek ale nie jest jednak łatwo znaleźć zdjęcie o rozmiarach, które pozwalałyby na swobodne "dłubanie" przy nim.
Dlatego proszę każdego, kto znajdzie zdjęcie nadające się do zabawy o przysłanie go wraz z adresem skąd został ściągnięty, na adres retronaprawa@gmail.com.
Może zabawa nie umrze śmiercią naturalną :)

Krakman
22.05.18, 21:01
Wycierałeś w liściach dziury na niebo czy odwrotnie?
Pytam poważnie! Metoda z maską wykonaną przy pomocy zabawy kontrastem i jasnością, jedynie dopieszczona gumką, wydaje mi się równie dobra a mniej pracochłonna.

A jednak praca A56 dostała tyle samo głosów, co Twoja. :roll:
Wycierałem.....Potem to samo na następnej warstwie z nałożonymi chmurkami... No ale tak to działa. Nikt nie mówił, że jest łatwo.... Przyznaję, że i tak zrobiłem to "na szybkiego"
I jeszcze raz: każdy kolor na osobnej warstwie nazwanej odpowiednio by się nie mylić..Można go jednym ruchem zmieniać, rozjaśniać czy usuwać. Przy pewnej dokładności i przyłożeniu się - efekt super...
Co do pracy A 56: niezbadane są wyroki opatrzności (tu uczestników głosowania):wink:

helmuth
22.05.18, 21:22
... niezbadane są wyroki opatrzności (tu uczestników głosowania):wink:Dlatego nigdy nie można mówić, że w konkursie wygrała najlepsza praca.
Wygrała ta, która otrzymała najwięcej głosów. ;)

A56
22.05.18, 22:38
Dlatego nigdy nie można mówić, że w konkursie wygrała najlepsza praca.
Wygrała ta, która otrzymała najwięcej głosów. ;)

Ta, która otrzymała najwięcej głosów musiała być najlepsza, inaczej by nie wygrała.

helmuth
22.05.18, 23:11
Ta, która otrzymała najwięcej głosów musiała być najlepsza, inaczej by nie wygrała.Ne, nie!
Miała najwięcej głosów bo się najbardziej podobała oceniającym. :)

A56
23.05.18, 08:52
Ne, nie!
Miała najwięcej głosów bo się najbardziej podobała oceniającym. :)

Skoro podobała się największej ilości osób to musiała być najlepsza.
Przecież nie będziemy komuś mówić, że powinno podobać się coś innego bo wg. nas jest lepsze, ładniejsze.

helmuth
23.05.18, 09:31
Skoro podobała się największej ilości osób to musiała być najlepsza.Nie przekonuje mnie ten argument :)

jkr
23.05.18, 10:04
Nie przekonuje mnie ten argument :)Każdy ma jakiś gust. Mnie podobała się 1, ale te kreski na necie jakoś nie. 3 gdyby miała domy na biało pomalowane byloby ok. Wybrałem 4 bo domy były białe i pomimo, że w pomniku bylo trochę żółtego, a w 3 nie to dla mnie 4 byla nie tyle lepsza co w ogólnym odbierze mi bardziej odpowiadała. Tak widzisz gdybyś w pomniku zostawił szarość to dla mnie Twoja praca byłaby najlepsza. To jest oczywiście tylko moje zdanie jak i tez stosunek do tego zdania jest mój.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Nie przekonuje mnie ten argument :)Każdy ma jakiś gust. Mnie podobała się 1, ale te kreski na necie jakoś nie. 3 gdyby miała domy na biało pomalowane byloby ok. Wybrałem 4 bo domy były białe i pomimo, że w pomniku bylo trochę żółtego, a w 3 nie to dla mnie 4 byla nie tyle lepsza co w ogólnym odbierze mi bardziej odpowiadała. Tak widzisz gdybyś w pomniku zostawił szarość to dla mnie Twoja praca byłaby najlepsza. To jest oczywiście tylko moje zdanie jak i tez stosunek do tego zdania jest mój.?

helmuth
23.05.18, 11:08
... to dla mnie Twoja praca byłaby najlepsza. To jest oczywiście tylko moje zdanie ...
Właśnie to jest sedno: "dla mnie ... najlepsza".
"Lepszość" w tego typu konkursach jest obiektywnie niemierzalna, zależy wyłącznie od gustu oceniających. Nie można jej zmierzyć ani zważyć. Inna grupa oceniających mogłaby uznać inną z tych prac za najlepszą.

henry1
23.05.18, 11:25
Mi to zdjęcie bardziej w lekkiej sepii by pasowało.
W tamtych czasach sepia była dość popularna.

jkr
23.05.18, 11:34
Właśnie to jest sedno: "dla mnie ... najlepsza".
"Lepszość" w tego typu konkursach jest obiektywnie niemierzalna, zależy wyłącznie od gustu oceniających. Nie można jej zmierzyć ani zważyć. Inna grupa oceniających mogłaby uznać inną z tych prac za najlepszą.Pozostaje tylko się cieszyć, że Ktoś zauważył pracę i zagłosował na nią. Nie jestem specem od obróbki, ale staram się zrobić zdjęcie jak najlepiej tylko mogę i cieszy mnie, ze ktoś wstawia zdjęcie zrobione przeze mnie na NK czy inny portal społecznościowy.

A56
23.05.18, 16:31
Właśnie to jest sedno: "dla mnie ... najlepsza".
"Lepszość" w tego typu konkursach jest obiektywnie niemierzalna, zależy wyłącznie od gustu oceniających. Nie można jej zmierzyć ani zważyć. Inna grupa oceniających mogłaby uznać inną z tych prac za najlepszą.

W tej konkretnej zabawie wygrały dwa zdjęcia bo były wg głosujących najlepsze.
Inna grupa wybrała by inne zdjęcia i to one były by najlepsze.
Albo się mylę i w żadnych konkursach nie ma najlepszych zdjęć, są tylko zdjęcia lepsze od tych, które większość wybrała.

helmuth
23.05.18, 17:42
Albo się mylę ...Nie mylisz się pisząc "...były wg głosujących najlepsze".
Masz rację też pisząc "Inna grupa wybrała by inne zdjęcia ..." Ale nie masz racji pisząc "... i to one były by najlepsze." Byłyby najlepsze zdaniem tej grupy.
Jeszcze inna grupa wybierze jeszcze inaczej, która więc praca będzie najlepsza? Ta którą wybraliśmy my, czy ta którą wybrałaby inna grupa, czy może ta, którą wybrałaby jeszcze inna grupa?

Dziadek
23.05.18, 18:53
Nieobecni nie mają racji, więc nie mówmy o "innej" grupie.

A56
23.05.18, 21:28
która więc praca będzie najlepsza? Ta którą wybraliśmy my, czy ta którą wybrałaby inna grupa, czy może ta, którą wybrałaby jeszcze inna grupa?

W tej konkretnej zabawie najlepsze są te zdjęcia, które wybrała większość. Tego nie da się przeskoczyć.
Nie ma tu innej grupy.
A może jest a ja nie dostrzegam.

Krakman
25.05.18, 18:51
Wycierałem.....Potem to samo na następnej warstwie z nałożonymi chmurkami... No ale tak to działa. Nikt nie mówił, że jest łatwo.... Przyznaję, że i tak zrobiłem to "na szybkiego"
I jeszcze raz: każdy kolor na osobnej warstwie nazwanej odpowiednio by się nie mylić..Można go jednym ruchem zmieniać, rozjaśniać czy usuwać. Przy pewnej dokładności i przyłożeniu się - efekt super...


Ja swoje napisałem i nie ma co kombinować czy "dywagować" (sexmisja), tylko trzeba trenować na warstwach jeśli macie taką możliwość... Maski to nie ten kierunek!
Nie ukrywam, że prace tu pokazane są do niczego, a i mojej sporo brakuje.

A56
25.05.18, 19:36
... trzeba trenować na warstwach jeśli macie taką możliwość... Maski to nie ten kierunek! .......
.
Żeby zastosować maskę, trzeba stworzyć warstwę. I tak to zrobiłem.
Użycie gumki to wg mnie dużo pracy. Łatwiej stworzyć warstwę i użyć pędzla. Dużo łatwiej można to samo wykonać.
W PS można dojść do celu różnymi drogami. Efekt będzie taki sam. Wszystko zależy od staranności z jaką to zrobimy.

helmuth
25.05.18, 19:50
... trzeba trenować na warstwach jeśli macie taką możliwość... Maski to nie ten kierunek! Wyjaśnij bo chyba nie rozumiem. Skoro nie maski, to jak tworzysz warstwy? Wycierając odpowiednie fragmenty z pierwotnego zdjęcia, czyniąc je przezroczystymi a następnie podkładasz pod nie odpowiednio zabarwioną kopię zdjęcia?

Krakman
25.05.18, 23:05
Wyjaśnij bo chyba nie rozumiem. Skoro nie maski, to jak tworzysz warstwy? Wycierając odpowiednie fragmenty z pierwotnego zdjęcia, czyniąc je przezroczystymi a następnie podkładasz pod nie odpowiednio zabarwioną kopię zdjęcia?
No też coś..... Nie pod nie, tylko na nie!
Zakładam kolejne puste warstwy na które nakładam transparentny kolor tam gdzie chcę... Wycieram tylko jak nałożę bitmapę (np. chmury) w kolejnej warstwie by było widać to co chcę . Co tu maski mają....? Czemu sobie życie utrudniacie...
Poza tym "wycięcie" sporej ilości drzewa to nie to co chciało by się uzyskać.
Moja praca nie była idealna. Bo nie była, choćby ze względu na jakość cz.b. oryginału. Ale też jak pisałem, jest taka sobie bo, przyznaję nie przyłożyłem się.
Proszę o ciekawy i dobry cz.b. oryginał to się wykażę...:grin:

helmuth
25.05.18, 23:23
Zakładam kolejne puste warstwy na które nakładam transparentny kolor tam gdzie chcę... OK muszę spróbować :)

Dziadek
26.05.18, 01:17
Maska utworzona wg wskazówek A56 pozwala zaoszczędzić sporo czasu w kolorowaniu wierzchołków drzew i innych nierównych krawędzi.
Zrobienie takiej maski zajmuje 2 minuty a korzyści są niecenione.
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=201209&d=1527289909

Krakman
26.05.18, 10:53
A Wy z A56 ciągle tylko o czasie a nie o jakości... Jak się coś robi to się trza przyłożyć a nie liczyć ile minut zajmie... :wink:

helmuth
26.05.18, 13:07
A Wy z A56 ciągle tylko o czasie a nie o jakości... Przecież maskę też można cyzelować pędzelkiem na granicy liści a jak się spokojnie zastanowić, to wycieranie gumką całego nieba zajmuje chyba więcej czasu niż przy pomocy maski.
Chodzi mi wyłącznie o usunięcie starego nieba, nie mówię o kolorowaniu innych szczegółów.

Krakman
26.05.18, 16:39
Przecież maskę też można cyzelować pędzelkiem na granicy liści a jak się spokojnie zastanowić, to wycieranie gumką całego nieba zajmuje chyba więcej czasu niż przy pomocy maski.
Chodzi mi wyłącznie o usunięcie starego nieba, nie mówię o kolorowaniu innych szczegółów.
Masz rację, ale ja tam wolę hand made. Myślę, że jak się przyłożę to jestem lepszy od automatów i mam kontrolę lepsiejszą nad tym co robię. A poza tym wszyscy zdrowi i dobrze się czuję. :wink:

helmuth
26.05.18, 19:12
Masz rację, ale ja tam wolę hand made. Myślę, że jak się przyłożę to jestem lepszy od automatów i mam kontrolę lepsiejszą nad tym co robię.Ale nie każdy pstrykacz- hobbysta, ma drugie hobby- malowanie. ;)

Krakman
26.05.18, 23:11
Ale nie każdy pstrykacz- hobbysta, ma drugie hobby- malowanie. ;)
Z całym szacunkiem, ale pstrykacz- hobbysta niech se pstryka i nie bierze się za taką czy inną obróbkę!
To tak jakbym założył akwarium (hobbysta) i delektował się kolorowymi rybkami pływającymi.
Ale chciałbym się wziąć za rozmnażanie ich nie za bardzo mając pojęcie o tym... Bez urazy.

A56
26.05.18, 23:14
Co tu maski mają....? Czemu sobie życie utrudniacie...


Z maską życie ułatwiasz, nie utrudniasz.
Gumką jak się pomylisz i za późno to zauważysz to jesteś pokonany. Trzeba zaczynać od nowa bo w historii tego ruch już nie ma.
Pędzlem jak się pomylisz, to dopóki nie zamkniesz zdjęcia możesz błąd naprawić. Jak odkrywasz to używasz białego pędzla. Jak za dużo odkryjesz to zmieniasz kolor pędzla na czarny i zakrywasz to co zrobiłeś źle. Żaden problem i nic od nowa nie musisz robić
Nie chcę tu nikogo namawiać na metody obróbki zdjęć.
Gdybyś wiedział jak łatwo zrobić maski odcinające niebo od reszty zdjęcia i jeżeli zachodzi taka potrzeba to maskę skorygował, wtedy zmienił byś zdanie. Jakość zależy tylko od tego jak się do pracy przyłożysz. A przyłożyć się możesz, bo masz zaoszczędzonych kilka godzin w stosunku do użycia gumki.
Do gumki w takich pracach mnie nie przekonasz. Kiedyś robiłem tak jak Ty.
Kiedy poznałem jak działają maski to praca nad zdjęciem okazała się bardziej prosta i skuteczniejsza. Poświęcam mniej czasu a efekt taki sam jak praca z gumką.

Krakman
26.05.18, 23:20
Z maską życie ułatwiasz, nie utrudniasz.
Gumką jak się pomylisz i za późno to zauważysz to jesteś pokonany. Trzeba zaczynać od nowa bo w historii tego ruch już nie ma.

Po to właśnie jest warstwa, że jak się pomylisz to ją usuniesz i wstawisz nową.... Poza tym w PS można cofnąć...

helmuth
27.05.18, 01:17
Z całym szacunkiem, ale pstrykacz- hobbysta niech se pstryka i nie bierze się za taką czy inną obróbkę!
To tak jakbym założył akwarium (hobbysta) i delektował się kolorowymi rybkami pływającymi.
Ale chciałbym się wziąć za rozmnażanie ich nie za bardzo mając pojęcie o tym... Bez urazy.Znaczy pstrykajmy sobie ale nie bawmy się w naprawę starych zdjęć?
Kończymy konkurs?

A56
27.05.18, 09:12
Po to właśnie jest warstwa, że jak się pomylisz to ją usuniesz i wstawisz nową.... Poza tym w PS można cofnąć...

Nie przeczytałeś uważnie to co powyżej napisałem.
Jak się pomylisz to usuwasz warstwę i zaczynasz ponownie - tak napisałeś i w Twojej metodzie tak jest. Z tym się zgadzam
Jak jesteś po kilku godzinnej pracy i się pomylisz to zaczynasz od nowa. Usuwasz warstwę.
W mojej metodzie, jak się pomylę to zmieniam kolor pędzla i nic nie muszę zaczynać od początku. Poprawiam błąd, oszczędzam czas i nerwy..
Napisałeś w PS można cofnąć. Tu zgoda, ale tylko do tego momentu do którego zadeklarujesz, że historia ma być zapamiętana (domyślnie 20 ruchów) to trochę za mało a zwiększenie pamięci historii to zmniejszenie pamięci przeznaczonej dla PS, spowolnienie komputera. Coś za coś i nie ta wygoda pracy.

Krakman
28.05.18, 20:26
Dyskutujemy o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą... :wink: