PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka 8/2018



And.N
7.04.18, 14:56
199720

popRAWka 8/2018

Witam i zapraszam do udziału w kolejnej edycji zabawy.
Mamy do wywołania RAW-y których autorem jest hades. Wyzwanie nieco większe gdyż
zadaniem jest złożenie panoramy z 6 zdjęć RAW. Rodzaj edycji -> klasyka+.

Termin nadsyłania prac mija 14.04.2018 (sobota) o godz. 24:00
Przedłużono termin na wysłanie pracy o 6 godz. czyli do 15.04.2018 (niedziela) do godz. 6:00

UWAGA! W tej edycji wyjątkowo obowiązuje rozmiar dłuższego boku1800 pix.
Waga pliku dla panoramy do 2 MB i staramy się nie przekraczać tej wartości.
Proszę o tym pamiętać.

Kadry poglądowe:





kadr 1
kadr 2
kadr 3


199721
199722
199723


kadr 4
kadr 5
kadr 6


199724
199725
199726









Pliki RAW do pobrania:




1. 199727
4. 199730


2. 199728
5. 199731


3. 199729
6. 199732



|Regulamin konkursu (https://forum.olympusclub.pl/threads/80997-popRAWka-Regulamin-konkursu)|

Prace wysyłamy na adres: poprawka.andtor2@gmail.com



RANKING po 7 Edycji.
Punkty wynikają z miejsca jakie praca zajęła w głosowaniu i tak odpowiednio (miejsce / punkty):
1/25 ; 2/20 ; 3/15 ; 4/12 ; 5/10 ; 6/8 ; 7/7 ; 8/6 ; 9/5 ; 10/4 ; 11/3 ; 12/2 ( prace od miejsca 13 i dalsze otrzymują 1 punkt)
200122
Jeśli ktoś zauważy jakieś błędy w obliczeniach proszę o info w wątku lub na priv.

Jeśli nie będzie to stanowiło problemu proszę wysyłać prace bez danych EXIF.
Chodzi o zachowanie pełnej anonimowości prac w głosowaniu.

Powodzenia w składaniu i miłej zabawy:smile:

Bodzip
7.04.18, 20:36
Ooooo, fajnie będzie :)

And.N
7.04.18, 20:44
Jedna praca już na skrzynce:)

Ola_Olga
7.04.18, 20:48
Ooooo, fajnie będzie :)
Eeee.... no nie wiem... żadnych drutów do stemplowania, znikających samochodów, nic nie szumi..
:wink:

And.N
7.04.18, 22:02
Eeee.... no nie wiem... żadnych drutów do stemplowania, znikających samochodów, nic nie szumi..
:wink:
Właśnie:wink::), zachodzi "niebezpieczeństwo" bardzo podobnych prac:), choć są już dwie i całkowicie różne.

henry1
8.04.18, 00:10
W poprzedniej panoramie nie wziąłem udziału, choć Ola próbowała mnie namówić do udziału. :roll:
Tym razem zaryzykowałem, możecie się śmiać z mojego "dzieła", możecie się ze śmiechu pos..ać, byle nie popłakać. :mrgreen:

Ale aby tradycji stało się zadość : "Głosujcie na moje dzieło" :mrgreen::mrgreen::mrgreen:


PS.
To pierwsza panorama w moim życiu ! :shock:
Za konsekwencje jej oglądania nie odpowiadam ! :mrgreen:
Oglądacie na własne ryzyko. :mrgreen:
Pralki też nie udostępnię. :mrgreen:

hades
8.04.18, 01:30
henry1,

"Jeśli to pierwsza panorama w twoim życiu, przed obejrzeniem jej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą."

;)

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Eeee.... no nie wiem... żadnych drutów do stemplowania, znikających samochodów, nic nie szumi..
:wink:

Całości tej panoramy nie da się obrabiać na raz. Ogólnie można skorygować światło, ale cały obraz warto podzielić na strefy. Tam jest sporo detali do wyciągnięcia. W zacienionych miejscach można popracować nad balansem bieli, podciągnięciem ekspozycji, szumami, które wówczas wyjdą. Niebo można oczyścić z zamglenia, przyciemnić, dodać kontrastu, podciągnąć ostrość i odszumianie, wówczas wyjdzie głęboki błękit i poorane niebo smugami kondensacyjnymi samolotów. Śnieg może pójść w

Samo złożenie panoramy to nic ekscytującego. Tu liczy się detal. Proponowałbym nawet by wysyłać dwie wersje, 1800px do publikacji w wątku głosowania i np. 4000px lub więcej, do paczki ZIP. Zauważyłem, że Andtor dołącza tą paczkę by każdy mógł ocenić zdjęcia poza wątkiem. Pozwoliłoby to ocenić różnice w edycji detali przy każdym ze zdjęć. To tylko sugestia.

Mam w galerii drugą panoramę, z dołu, z widokiem na przeciw obrabianej tu panoramy.

Bodzip
8.04.18, 06:47
Łukasz, ale jeśli masz cień (nie ciemność) to dlaczego wyciągać detale ? Jeśli obraz pokaże to co Ty widziałeś, jeśli mamy przepał na śniegu i głęboki cień w dolinie to dlaczego mamy robić HDR-a ?
Owszem, przepał należy zgasić, cień ciut rozjaśnić. Słowo klucz "ciut".

A56
8.04.18, 07:25
Te zdjęcia są bardzo dobrze naświetlone. Prześwietlenia występują tylko na słońcu. Tam gdzie słońca nie ma , nie ma przepaleń. Jedynie zdjęcie nr PC041103 ma delikatne przepalenia w śniegu, kilkanaście pikseli. Tego nie widać.
Jeżeli ktoś podczas obróbki nie sknoci tego to będzie bardzo dobrze.
Z tym zdjęciem moim zdaniem nie ma wiele roboty i możliwości różnorodnych zdjęć raczej mała. Pomijam bw i sepię.
Balans bieli do poprawy w różnych częściach zdjęcia.
Zdjęcia najpierw złożyłem w jedno a następnie obróbka.
Piękna panorama.

DzejPi
8.04.18, 09:41
Z przyjemnością się pobawię z tą panoramą. Jest to jedno z (dla mnie) najpiękniejszych miejsc w Polsce, z ukochanym, klimatycznym schroniskiem "Samotnia". Pewnie zrobiona z okolic Słonecznika ?

Krakman
8.04.18, 18:20
ja panoramę odpuszczam. Pewnie znowu wygra Andtor2......... :roll:

And.N
8.04.18, 18:31
ja panoramę odpuszczam. Pewnie znowu wygra Andtor2......... :roll:
Odpuszczasz dlatego, że przypuszczasz, że ja wygram ? i skąd takie przypuszczenie ?:shock:
(jeszcze żadnej edycji z panoramą nie wygrałem, a były takowe 3 bodajże w historii popRAWki)

ogc13
8.04.18, 22:42
Też podrzuciłem swoją wersję panoramki :)
A obrazek bardzo fajny - chyba wrzucę na pulpit.

hades
9.04.18, 01:11
Łukasz, ale jeśli masz cień (nie ciemność) to dlaczego wyciągać detale ?

Bo ten obraz ma po złożeniu ok 30 MP i aż żal zostawiać detale, które są dość dobrze odwzorowane. Poza tym ciągle bawimy się w ogólne podciąganie obrazu lub kreacje własnych wizji. Można na chwilę pójść w inną stronę, tym razem sprawdzić się w panoramie i podkreśleniu detali. Zwracam uwagę na słowo "można", bo to tylko moja sugestia tak jak we wcześniejszej wypowiedzi, a prowadzący zrobi co uzna za stosowne.



Jeśli obraz pokaże to co Ty widziałeś, jeśli mamy przepał na śniegu i głęboki cień w dolinie to dlaczego mamy robić HDR-a ?


Zdjęcia to nie 100% tego co widzimy. Rejestrator nie obejmuje takiego zakresu tonacji jak nasz wzrok. A poza tym nasza wyobraźnia też ma swoje do powiedzenia na każdym etapie. Do tego dochodzi całą warstwa technologiczna, począwszy od optyki, przez materiał światłoczuły, aż po ostateczną odbitkę czy wyświetlany obraz. To w pewnym sensie malarstwo, ale zamiast szkicu i mozolnego nakładania barw otrzymujemy obraz od razu i możemy go korygować by coś wydobyć lub zniwelować.

A skoro wspomniałeś o HDR. Ja nie piszę o HDR, tylko o dodge&burn. Zwykle naświetlam tak by nie poprawiać za dużo (czasami warunki nie pozwalają na to). Ale zwykle długo przyglądam się temu co fotografuje (nawet czasami szkicuje w notesie to co widzę i zaznaczam owalami gdzie dać ekspozycje na plus, a gdzie na minus), by zapamiętać jak najwięcej z tego co podciągnąć później na zdjęciu. Zacienione doliny to niekiedy miejsca przyciemnione jedynie przez krótki czas migawki, bo reszta, jak tu, jarzy się mocnym światłem. I to jest do odrobienia w obróbce. Zrobić tak by ciemności były dobrze widoczne, a mimo to dawały wrażenie, że są ciemnościami. HDR działa globalnie dla całego obrazu. Ja skupiam się na działaniach lokalnych.



Owszem, przepał należy zgasić, cień ciut rozjaśnić. Słowo klucz "ciut".

Nie, przepał nie "należy zgasić", ale "można to zrobić". Poza tym przepałów nie gasi się globalnie, bo gasi się często całe zdjęcie. Znów wraca dodge&burn, to chyba kolejny temat, który warto propagować.
W każdym zdaniu we wcześniejszym komentarzu napisałem słowo "można". Cała moja wypowiedź była sugestią co można zrobić z obrazem. Dlaczego ograniczać się do poprawnego złożenia panoramy i grzecznego wyrównania histogramu? Przecież nie ma tu nauczyciela, który to zgani, najwyżej nie będzie się podobało głosującym.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Z tym zdjęciem moim zdaniem nie ma wiele roboty i możliwości różnorodnych zdjęć raczej mała. Pomijam bw i sepię.

Można jeszcze kadrować, np. pokazać samą dolinę.


Piękna panorama.

Dziękuję.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Z przyjemnością się pobawię z tą panoramą. Jest to jedno z (dla mnie) najpiękniejszych miejsc w Polsce, z ukochanym, klimatycznym schroniskiem "Samotnia". Pewnie zrobiona z okolic Słonecznika ?

Słonecznik jest 1,6 km od tego miejsca. To mniej więcej to miejsce:

199820

A56
9.04.18, 08:03
Bo ten obraz ma po złożeniu ok 30 MP i aż żal zostawiać detale, które są dość dobrze odwzorowane. Poza tym ciągle bawimy się w ogólne podciąganie obrazu lub kreacje własnych wizji. Można na chwilę pójść w inną stronę, tym razem sprawdzić się w panoramie i podkreśleniu detali. Zwracam uwagę na słowo "można", bo to tylko moja sugestia tak jak we wcześniejszej wypowiedzi, a prowadzący zrobi co uzna za stosowne.



Zdjęcia to nie 100% tego co widzimy. Rejestrator nie obejmuje takiego zakresu tonacji jak nasz wzrok. A poza tym nasza wyobraźnia też ma swoje do powiedzenia na każdym etapie. Do tego dochodzi całą warstwa technologiczna, począwszy od optyki, przez materiał światłoczuły, aż po ostateczną odbitkę czy wyświetlany obraz. To w pewnym sensie malarstwo, ale zamiast szkicu i mozolnego nakładania barw otrzymujemy obraz od razu i możemy go korygować by coś wydobyć lub zniwelować.

A skoro wspomniałeś o HDR. Ja nie piszę o HDR, tylko o dodge&burn. Zwykle naświetlam tak by nie poprawiać za dużo (czasami warunki nie pozwalają na to). Ale zwykle długo przyglądam się temu co fotografuje (nawet czasami szkicuje w notesie to co widzę i zaznaczam owalami gdzie dać ekspozycje na plus, a gdzie na minus), by zapamiętać jak najwięcej z tego co podciągnąć później na zdjęciu. Zacienione doliny to niekiedy miejsca przyciemnione jedynie przez krótki czas migawki, bo reszta, jak tu, jarzy się mocnym światłem. I to jest do odrobienia w obróbce. Zrobić tak by ciemności były dobrze widoczne, a mimo to dawały wrażenie, że są ciemnościami. HDR działa globalnie dla całego obrazu. Ja skupiam się na działaniach lokalnych.



Nie, przepał nie "należy zgasić", ale "można to zrobić". Poza tym przepałów nie gasi się globalnie, bo gasi się często całe zdjęcie. Znów wraca dodge&burn, to chyba kolejny temat, który warto propagować.
W każdym zdaniu we wcześniejszym komentarzu napisałem słowo "można". Cała moja wypowiedź była sugestią co można zrobić z obrazem. Dlaczego ograniczać się do poprawnego złożenia panoramy i grzecznego wyrównania histogramu? Przecież nie ma tu nauczyciela, który to zgani, najwyżej nie będzie się podobało głosującym.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -



Można jeszcze kadrować, np. pokazać samą dolinę.



Dziękuję.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -





Napisałeś ciekawe spostrzeżenia i w całości z Tobą się zgadzam.
W tej panoramie można użyć HDR jak ktoś chce, ale zastanowił bym się, czy do całego obrazu.
Ja użyłem bardzo delikatnie do pewnych detali. Dało to ciekawy efekt.

And.N
9.04.18, 16:43
..Samo złożenie panoramy to nic ekscytującego. Tu liczy się detal. Proponowałbym nawet by wysyłać dwie wersje, 1800px do publikacji w wątku głosowania i np. 4000px lub więcej, do paczki ZIP. Zauważyłem, że Andtor dołącza tą paczkę by każdy mógł ocenić zdjęcia poza wątkiem. Pozwoliłoby to ocenić różnice w edycji detali przy każdym ze zdjęć. To tylko sugestia. ...

Nie jestem przekonany do tego pomysłu. Nie sądzę aby głosujący porównywali prace o boku 4000 px (w skali 1:1) pod względem detali.
Myślę, że lepiej i łatwiej jednak oceniać całościowy obrazek, a taki o boku 1800 px mieści się na najbardziej popularnych monitorach FHD (1920 x 1080 px)

henry1
9.04.18, 18:57
Czytając Wasze przepisy na obróbkę tej panoramy już wiem, że moje "dzieło" przepadnie z kretesem w głosowaniu. :shock::cry:

hades
9.04.18, 19:26
@henry1 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=3133), nikt nie pokazał przykładu czy dokładnie ukierunkował obróbkę. To była tylko inspiracja, że można chwilę dłużej popracować nad zdjęciem. Na twoim miejscu zmroziłbym sok z marchewki, przygotował krakersy i usiadł na przynajmniej pół godziny do eksperymentów.
@andtor2 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=10600), ok, to była sugestia, nie widzę przeszkód by tak zrobić jak piszesz.

A56
9.04.18, 19:35
Przyznam szczerz, że nigdy nie powiększam zdjęć z poprawki, by sprawdzić jak autor je wykonał.
Jedyny wyjątek stanowiła ostatnia poprawka, bo byłem ciekaw, czy po odszumieniu nieba zostaną gwiazdy.
Najlepiej moim zdaniem ocenić zdjęcie gdy widzi się je całe.

A56
9.04.18, 21:51
Czytając Wasze przepisy na obróbkę tej panoramy już wiem, że moje "dzieło" przepadnie z kretesem w głosowaniu. :shock::cry:

Jest kilka pułapek w tym zdjęciu. Trzeba je zauważyć, ale hades dobrze naprowadza. Trzeba uważnie przeczytać co napisał.

henry1
9.04.18, 22:10
Jest kilka pułapek w tym zdjęciu. Trzeba je zauważyć, ale hades dobrze naprowadza. Trzeba uważnie przeczytać co napisał.


Niestety napisał po fakcie. :mrgreen:
Głosujący będą mieli ostanie zdanie.
To pierwsza moja panorama, od czegoś trzeba zacząć. :mrgreen:
Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, ale w tym przypadku nauka będzie na własnych. :mrgreen:

gulasz
13.04.18, 17:20
Optuje za wydluzeniem przesylania fot do 3 rano ;)
Niestety dopiero w sobote poznym wieczorem dotre do domu i jak bede w stanie chetnie usiade do tej poprawki, ale do polnocy na bank sie nie wyrobie..
Jest tez opcja ze nie zdaze :( niemniej fajnie by bylo jakby mozna bylo wyslac troche po polnocy..

Ola_Olga
13.04.18, 17:34
Optuje za wydluzeniem przesylania fot do 3 rano ;).
andtor2 ma dobre serce i na pewno poczeka na Twoją wersję:)

Bodzip
13.04.18, 17:34
Optuje za wydluzeniem przesylania fot do 3 rano ;)
Niestety dopiero w sobote poznym wieczorem dotre do domu i jak bede w stanie chetnie usiade do tej poprawki, ale do polnocy na bank sie nie wyrobie..
Jest tez opcja ze nie zdaze :( niemniej fajnie by bylo jakby mozna bylo wyslac troche po polnocy..
Ja jestem ZA nagięciem regulaminu dla gulasza. Gulasz jest dobry, znaczy... smaczny :mrgreen:

And.N
13.04.18, 18:08
...Gulasz jest dobry, znaczy... smaczny :mrgreen:
Lubię:)
Nie ma większego problemu i tak nie planowałem wstawiania wątku z głosowaniem po północy, a raczej z rana. W związku z tym wydłużamy o 6 godzin czas/termin na wysłanie pracy. Ta informacja pojawi się za chwilę także w pierwszym poście.
jeśli @Saboor (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8165) ma czas, to także proszę o zmianę terminu na belce do 15. 04. 2018 (niedziela) godzina 6:00. Lub tylko o dodanie informacji, że wydłużono termin na przyjmowanie prac o 6 godzin.

Tak w ogóle mało prac ( nie przekroczone 10 na tą chwilę), tym bardziej chętnie poczekam nawet na jedną więcej:).

Saboor
13.04.18, 18:14
Zrobione.

And.N
13.04.18, 18:15
Zrobione.
Bardzo dziękuję:).

Saboor
13.04.18, 18:17
Kłaniam się. :)

And.N
13.04.18, 18:40
Ładnie to ująłeś w informacji na belce:)

Z swej strony dodam, jeśli ktoś miałby ochotę na podmianę pracy i wyśle do tego terminu pracę zgodną z regulaminem to także nie ma większego problemu. Co najwyżej straci pozycję kolejności (zazwyczaj prace są w kolejności jak wpłynęły na skrzynkę)
Napisałem "zazwyczaj" bo uzurpuję sobie prawo:) (czasami, ale bardzo rzadko) do małych zmian, aby z wątku nie wynikało, która praca jakiego jest autora.

hades
13.04.18, 19:29
Tak w ogóle mało prac ( nie przekroczone 10 na tą chwilę), tym bardziej chętnie poczekam nawet na jedną więcej:).

Jeszcze ja wyślę... dopiero RAW-y pobrałem, także ten... no... chyba się wyrobie.