PDA

Zobacz pełną wersję : Wyświetlacz czasów e OM-2 spot



gbh
3.04.18, 08:44
Zauważyłem że drabinka czasów podświetla do 1/250 a następnie przeskakuje na 1/1000. Czasy 1/500 wogóle nie są podświetlane. Moze ktoś spotkał sie z takim problemem i zna rozwiązanie ?

technik219
3.04.18, 20:52
Witam ponownie! kopę lat mnie tu nie było :-)
Odpowiadam na pytanie.
Powodem jest zabrudzenie potencjometru pod pokrętłem korekcji ekspozycji. Trzeba zdemontować górną pokrywę i dobrać się do ścieżki potencjometru.Wyczyścić delikatnie spirytusem - pamiętać o ślizgaczach (to te łapki ślizgające się po ścieżkach grafitowych. Po czyszczeniu trzeba ścieżkę przetrzeć delikatnie specjalnym preparatem do regeneracji potencjometrów. Należy psiknąć w jakiś kapselek, nabrać płynu na patyczek do uszu i tym przetrzeć ścieżkę. Następnie złożyć potencjometr, założyć pokrywę i gotowe.
Ja wiem, ze może przerażać ten "demontaż górnej pokrywy", ale zaręczam, że nic w tym skomplikowanego. Trzeba tylko uważać żeby niczego nie zgubić i potem złożyć w odwrotnej kolejności. Zdejmowanie "góry" OM (2 S/P) to żadna filozofia i nie sprawia nadmiernych trudności. Tylko trzeba pamiętać jaka był ustawiona czułość przed demontażem i jak korekcja ekspozycji. Powoli, uważnie i na spokojnie (nic na siłę) a wszystko się da zrobić.
Przesmarowanie ścieżek płynem do regeneracji potencjometrów jest konieczne. Ja myślałem, że wystarczy wyczyścić i musiałem całą operację powtarzać, bo po kilku dniach wskazówka znowu zaczęła wariować.
Płyn miałem taki:
https://multi-com.pl/,details,id_pr,7092,key,kontakt-pr-areozol-60ml,smenu,service_tools.html?gclid=EAIaIQobChMIpO _FmeOe2gIVV80bCh2ATg_GEAQYAiABEgKI1fD_BwE
(https://multi-com.pl/,details,id_pr,7092,key,kontakt-pr-areozol-60ml,smenu,service_tools.html?gclid=EAIaIQobChMIpO _FmeOe2gIVV80bCh2ATg_GEAQYAiABEgKI1fD_BwE)

Edycja: sprawdź najpierw na nowych bateriach czy drabinka działa. W OM 2s/p migotanie drabinki, albo jej niekompletne wyświetlanie może być spowodowane zbyt wielkim obciążeniem słabych baterii.

gbh
3.04.18, 21:19
Dzięki bardzo za szybką reakcję i cały tutorial :)

technik219
3.04.18, 21:47
Jeszcze jedno. Nie gwarantuję, że masz to samo co u mnie. Musisz jeszcze sprawdzić jak aparat dobiera czasy naświetlania: czy zakrez bez podświetlenia jest jakby czarną dziurą w programie aparatu? Czy pomiędzy 1/250 a 1/500 nie działa? albo dziala źle? (czy zdjęcia naświetla prawidłowo pomimo braku podświetlenia tego zakresu?
U mnie było tak, że aparat naświetlał jak chciał - w zależności od tego jak się wychyliła wskazówka, taki czas dawał. Chwilę przed naciśnięciem guzika migawki wskazywał 1/125 a w momencie wyzwalania migawki wskazówka przeskakiwała na 1/1000 i taki czas był realizowany (albo tak samo w drugą stronę). W trybie manualnym działało wszystko jak trza, głupiało w trybie AUTO i PROGRAM.
Najpierw musisz dokładnie zdiagnozować problem, bo sam brak podświetlenia jeszcze nie wskazuje na przyczynę.

gbh
3.04.18, 21:53
Ok, posprawdzam najpierw wszystko.

gbh
4.04.18, 10:39
Sprawdziłem na sucho i wygląda na to że aparat dobiera czasy prawidłowo tylko na wyświetlaczu w przedziale 1/250 - 1/500 jest "ciemność". Przy zmianie przysłony w górę od 1/125 ilość przeskoków na pierścieniu przysłony odpowiada ilości punktów ( tych "niewidzialnych " ) na drabince w wyświetlaczu i w odpowiednim momencie pokazuje się czas 1/1000. Przy schodzeniu w dół od 1/1000 jest tak samo. Przy wyzwalaniu migawki jest też OK. Nie ma żadnych losowych przeskoków czasu przy naciskaniu spustu.
Baterie sprawdziłem - na nowych jest tak samo.

technik219
4.04.18, 19:47
Moja rada: nie grzeb w aparacie.Najważniejsze, że dziala. Na kolejnym filmie poświęć kilka klatek na sprawdzenie i jak będzie wszystko ok to pozostaje Ci przyjąć tę jego słabostkę. Ciesz sie chwilą.

gbh
4.04.18, 20:58
Też tak myślę że chyba nie ma co grzebać jeśli wszystko będzie ok naświetlone.

technik219
4.04.18, 23:47
U mnie to była prawdziwa tragedia: "najlepszy światłomierz obudowany aparatem" zaczął żyć własnym życiem. Trzeba było coś z tym zrobić. I już jakieś 5 lat mam z tym spokój.