PDA

Zobacz pełną wersję : Retronaprawa - dyskusja ogólna



Bodzip
5.12.17, 13:09
Ciekawa inicjatywa. Ciekawe jak to wyjdzie :)

helmuth
5.12.17, 13:17
Ciekawe jak to wyjdzie :)O ile pamiętam, w popRAWce były dwie tego typu edycje i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Może zabawa chwyci :roll:

fret
5.12.17, 14:26
...
Koniec edycji
Nie ma. Żadna edycja jest nie jest ograniczonoa czasowo.


...

Fajna inicjatywa, ale nad tym punktem bym się zastanowił.

And.N
5.12.17, 16:12
O ile pamiętam, w popRAWce były dwie tego typu edycje i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Może zabawa chwyci :roll:
Teraz w wątku Mistrzowie i Archiwum popRAWki (https://forum.olympusclub.pl/threads/112193-Mistrzowie-i-Archiwum-popRAWki) można szybko sprawdzić:). W sumie 4 edycje można zakwalifikować: 2/2011 (https://forum.olympusclub.pl/threads/78261-Wyniki-popRAWka-2-2011) ; 5/2012 (https://forum.olympusclub.pl/threads/81897-Wyniki-popRAWka-5-2012) ; 4/2013 (https://forum.olympusclub.pl/threads/87457-Wyniki-popRAWka-4-2013) i 5/2014 (https://forum.olympusclub.pl/threads/93122-Wyniki-popRAWka-5-2014). Zainteresowanie takie średnie raczej. Co by nie mówić nad takim retuszem trzeba trochę czasu spędzić, ale inicjatywa mi się podoba.

helmuth
5.12.17, 17:48
... bym się zastanowił.Idea jest taka, że nie jest to konkurs, czyli nie ma głosowania, punktacji ani nagród. Nie ma więc powodu ustalania sztywnych ram czasowych.
Napisałem dwa zdania wcześniej:

Rozpoczęcie nowej edycji nie oznacza końca dyskusji ani końca nadsyłania następnych prac. Nawet po czasie, jeśli kogoś zainteresuje zdjęcie, może nadesłać swoją pracę.
Ma to tę zaletę, że może ktoś zechce jeszcze raz się zmierzyć z zadaniem (bo ma nowy program, bo nauczył się czegoś nowego itp). Może po roku (jeśli zabawa nie umrze śmiercią naturalną do tego czasu), jakiś nowy użytkownik trafi na ten wątek? Będzie mógł się z zadaniem zmierzyć albo choć skomentować.
Dlatego wątek z edycją będzie cały czas otwarty na prace i na komentarze.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Co by nie mówić nad takim retuszem trzeba trochę czasu spędzić ...Dlatego nie będzie żadnych ram czasowych, nie będzie pośpiechu. Może wtedy więcej ludzi spróbuje swoich sił:)

fret
5.12.17, 18:55
Ok, ale pisałeś też o dyskusji. Rozmycie napływu prac w czasie dyskusji sprzyjać raczej nie będzie. Może jakiś termin, ale bez zamykania wątku?

Saboor
5.12.17, 18:59
Sądzisz, że cykliczność zabawy pomoże w przejrzystości i frekwencji? Ano może...

fret
5.12.17, 19:04
Pomoże dyskusji, a np. brak dyskusji jest moim zdaniem słabym punktem popRAWki. Ja byłbym np. zwolennikiem bieżącej dyskusji w czasie nadsyłania prac lub głosowania/wyboru najlepszej pracy. Wtedy jest największe zainteresowanie każdym konkursem. Oczywiście pod warunkiem, że proces nadsyłania/wyboru nie ciągnie się w nieskończoność.

And.N
5.12.17, 22:00
W regulaminie są punkty odnośnie wysłania pracy do retuszu/naprawy, nie widzę natomiast wymogów dla wysłanych zdjęć po obróbce. Jaki ma być np. rozmiar, waga. Zdjęcie po obróbce/retuszu będzie zapewne pokazane w wątku danej edycji, jak wiadomo na forum są ograniczenia co do wstawianych zdjęć. Nie wiem czy jasno się wyraziłem o co mi chodzi:).

apz
5.12.17, 22:13
Idea jest taka, że nie jest to konkurs, czyli nie ma głosowania, punktacji ani nagród. Nie ma więc powodu ustalania sztywnych ram czasowych.
Napisałem dwa zdania wcześniej:
...
Zapewne jakąś formę rywalizacji w końcu dopiszesz, wymyślisz, userzy lubią rywalizację między sobą...

Dlatego nie będzie żadnych ram czasowych, nie będzie pośpiechu. Może wtedy więcej ludzi spróbuje swoich sił:)
Brak pośpiechu i brak ram czasowych to dwie różne sprawy, ale sam zobaczysz....

helmuth
5.12.17, 22:25
Ok, ale pisałeś też o dyskusji. Rozmycie napływu prac w czasie dyskusji sprzyjać raczej nie będzie. Może jakiś termin, ale bez zamykania wątku?Zamierzam do każdej edycji, wzorem popRAWki zakładać nowy wątek. Każde nowe zdjęcie do naprawy będzie miało więc swój wątek. W tym wątku, równocześnie będą się ukazywały kolejne prace oraz odbywała się dyskusja. Nie będzie więc zamieszania- kolejne wersje i dyskusja będzie dotyczyła tego samego zdjęcia.
Oczywiście prowadzący będzie mógł reagować na "gęstość" dyskusji przez otwarcie nowego wątku. Ponieważ nie ma wymogu jak w popRAWce aby zwycięzca przysłał następne zdjęcie do edycji, może zdarzyć się tak, że nie będzie jak otworzyć nowej edycji. Mam jednak nadzieję, że tak się nie zdarzy :)

edit


... nie widzę natomiast wymogów dla wysłanych zdjęć po obróbce. Jaki ma być np. rozmiar, waga. Cenna uwaga!
Myślę, że dla większości zdjęć wystarczy 900 px w pionie.


Zapewne jakąś formę rywalizacji w końcu dopiszesz, wymyślisz, userzy lubią rywalizację między sobą...Nie chcę robić tego co andtor tylko z innymi obrazkami. Zobaczymy najpierw czy zabawa się przyjmie.
Zobaczymy
Brak pośpiechu i brak ram czasowych to dwie różne sprawy ...Zgoda ale nie mam gwarancji stałego dopływu nowych zdjęć do naprawy. Poza tym wydaje mi się, przy tej robocie pośpiech nie jest najlepszym doradcą

And.N
6.12.17, 00:05
...Myślę, że dla większości zdjęć wystarczy 900 px w pionie...
Myślę, że poziom też powinien być określony. Jak wpłynie kilka prac po retuszu, chcąc nie chcąc, będzie się je porównywało i chyba nawet powinno:) (nawet bez ocen, ankiety głosowań) w drodze dyskusji. Tu mz. byłoby lepiej gdyby prace były w zbliżonym, czy takim samym rozmiarze.


...brak dyskusji jest moim zdaniem słabym punktem popRAWki. Ja byłbym np. zwolennikiem bieżącej dyskusji w czasie nadsyłania prac lub głosowania/wyboru najlepszej pracy. ...
Nie wiem czy jakbyś brał udział w konkursie i w trakcie głosowania ktoś (np. A56) wytknął błędy (może nawet niesłusznie) w Twojej pracy. Jak myślisz miałoby to wpływ na przebieg głosowania ? Obronić byś się nie mógł bo zdradziłbyś, która Twoja praca. Ale ok, nie zbaczajmy z tematu.

Dobrze, że jest inna zabawa jak ta, gdzie do woli będzie można dyskutować.

apz
6.12.17, 00:18
Myślę, że poziom też powinien być określony. Jak wpłynie kilka prac po retuszu, chcąc nie chcąc, będzie się je porównywało i chyba nawet powinno:) (nawet bez ocen, ankiety głosowań) w drodze dyskusji. Tu mz. byłoby lepiej gdyby prace były w zbliżonym, czy takim samym rozmiarze.


Nie wiem czy jakbyś brał udział w konkursie i w trakcie głosowania ktoś (np. A56) wytknął błędy (może nawet niesłusznie) w Twojej pracy. Jak myślisz miałoby to wpływ na przebieg głosowania ? Obronić byś się nie mógł bo zdradziłbyś, która Twoja praca. Ale ok, nie zbaczajmy z tematu.

....Trochę to tak jest z tą fałszywą ostrożnością, że potem oglądamy i punktujemy w galeriach i wątkach prace z ewidentnymi błedami na etapie zdjęcia i/lub postprodukcji. No ale przyjemniej jest słuchać miłych rzeczy nawet gdy są nie do końca uprawnione...

Bo przecież nie dlatego milczymy, że się nam wszystko podoba, czy nie widzimy, ale dlatego, że nie chcemy popsuć autorowi, autorom przyjemności... a mówimy, o nie zakłócaniu głosowania. By na nie nie wpływać na nie...

And.N
6.12.17, 00:28
... a mówimy, o nie zakłócaniu głosowania. By na nie nie wpływać na nie...
Bo to akurat prawda jest. Nie tylko na nie, ale i nie chwaląc też jakiejś pracy. Niech każdy sam podejmuje decyzję, bez sugestii (na dodatek może być, że nie słusznych). Po głosowaniu zawsze zachęcam do dyskusji i często sam ją inicjuję. Dobra, starczy (z mojej strony) nie na temat:)

apz
6.12.17, 00:34
Ależ to nie był przytyk tylko opis obyczaju...

helmuth
6.12.17, 00:47
Myślę, że poziom też powinien być określony. Jak wpłynie kilka prac po retuszu, chcąc nie chcąc, będzie się je porównywało i chyba nawet powinno:) (nawet bez ocen, ankiety głosowań) w drodze dyskusji. Tu mz. byłoby lepiej gdyby prace były w zbliżonym, czy takim samym rozmiarze.Tu mamy do czynienia z naprawą, więc zmiana kadru nie wchodzi w grę. Jakby nie kombinować, jakie by nie były proporcje, 900 px w pionie da ten sam wymiar w poziomie. Oczywiście w ramach tej samej edycji.
Nawet przy proporcji 2:1 (na co raczej nie ma co liczyć) poziomy bok wyjdzie 1900 px, więc zmieści się na ekranie FHD

And.N
6.12.17, 00:51
Racja, wystarczy jeden rozmiar.

helmuth
6.12.17, 00:52
Bo to akurat prawda jest. Nie tylko na nie, ale i nie chwaląc też jakiejś pracy. Niech każdy sam podejmuje decyzję, bez sugestii (na dodatek może być, że nie słusznych).Skoro nie ścigamy się to czemu nie popatrzeć na błędy (jeśli takie są) innych po to, aby samemu ich nie popełnić? Dlaczego nie skorzystać z czyjegoś dobrego pomysłu?
Po co wyważać już raz otwarte drzwi?

helmuth
6.12.17, 20:08
Kochani!
Nie widzę pytań, czyli wszystko jest jasne. Możemy zaczynać!
Proszę o przysyłanie zdjęć do naprawy. Jak tylko dostanę pierwsze, zaraz zaczynamy! :)

Bodzip
6.12.17, 21:12
Najgorsze jest to, że w domu mam skaner typu PLustek, który nie współpracuje z Linuxem. No to muszę czekać na powrót do roboty, czyli coś koło miesiąca.

Saboor
6.12.17, 21:25
Najgorsze jest to, że w domu mam skaner typu PLustek, który nie współpracuje z Linuxem. No to muszę czekać na powrót do roboty, czyli coś koło miesiąca.
A przez Wirtualną maszynę nie da rady?

Bodzip
6.12.17, 21:38
A przez Wirtualną maszynę nie da rady?
Da rady i na Linuxie, trzeba się trochę nakombinować ale da radę. Tyle że muszę zrobić (zdobyć) przejściówkę USB -> LPT

helmuth
6.12.17, 21:47
Najgorsze jest to, że w domu mam skaner typu PLustek, który nie współpracuje z Linuxem.Czyżbyś miał jakieś zdjęcie?
Zawsze możesz, aby nie tracić czasu, skorzystać z pkt 4d regulaminu: "jeżeli "dawca" zdjęcia nie może go zeskanować, może zrobić mu zdjęcie w formacie raw i przysłać to zdjęcie".

Bodzip
6.12.17, 21:53
Jasne że mam, całe mnóstwo zdjęć. Jutro popatrzę co wychodzi jak pstryknę.
Kurcze, gdzie moje kilometry taśmy Fortepan ?? :roll:

helmuth
6.12.17, 21:57
Jasne że mam, całe mnóstwo zdjęć.Spróbuj cyknąć fotkę, zanim zdobędziesz przejściówkę.

sepi19
7.12.17, 01:14
Można wrzucać ?

apz
7.12.17, 04:12
Można wrzucać ?

Oczywiście na podanego maila.

helmuth
7.12.17, 11:50
Można wrzucać ?

Oczywiście na podanego maila.Owszem, można ale należy pamiętać o podaniu swojego nicka w tytule posta (Reg, pkt 4h)
Jedno zdjęcie już jest ale niestety bez nicka. Nie mogę rozpocząć bez nicka :(

edit

Okazuje się, że nie wszystko w regulaminie jest dla wszystkich zrozumiałe. Proszę o zadawanie pytań w tym wątku aby wszyscy zainteresowani mogli się zapoznać z wątpliwościami innych.
Być może w ten sposób uda się doprowadzić do tego, aby nie było żadnych niejasności w regulaminie.

PS
Zanotowałem już falstart w zabawie- otrzymałem zdjęcie w formacie jpg o wymiarach 504 x 768 px i rozdzielczości 72 dpi. Trudno mówić w tym wypadku o sensownej naprawie.
W regulaminie, pkt 4 b, są opisane wymogi odnośnie przysyłanego skanu zdjęcia, które ma być naprawiane.

fret
7.12.17, 14:41
...
Zanotowałem już falstart w zabawie- otrzymałem zdjęcie w formacie jpg o wymiarach 504 x 768 px ... Trudno mówić w tym wypadku o sensownej naprawie.
...

Nie zawsze, ale jeśli jest to jedyna pamiątka po kimś/czymś ważnym... Subiektywna wartość zdjęć nie zawsze zależy od wielkości. Przewidziałbym w regulaminie dopuszczanie wyjątków ;)

helmuth
7.12.17, 15:21
Subiektywna wartość zdjęć nie zawsze zależy od wielkości.Nie chodzi mi o wielkość oryginalnego zdjęcia ale o parametry jego skanu bo ten jest poddawany naprawie.
Przewidziałbym w regulaminie dopuszczanie wyjątków ;)
Jest zapisane w regulaminie
Pkt4 a. zdjęcia (skany) może przysyłać każdy forumowicz na adres: retronaprawa@gmail.com. W treści może podać szczególne wymagania co do naprawy.Czy to nie wystarcza?

fret
7.12.17, 15:30
Jest zapisane w regulaminieCzy to nie wystarcza?

Szczególne wymaganie nie oznacza, że można przysłać mniejsze zdjęcie, tylko, że ma się szczególne wymagania w temacie zdjęcia o regulaminowej wielkości. Tak mi się to zrozumiało. Niby można obejść regulamin przeskalowując skan w górę...
Koniec czepiania, wrzuć pierwszą fotkę i zobaczymy co z tego wychodzi.

helmuth
7.12.17, 16:21
... szczególne wymagania w temacie zdjęcia o regulaminowej wielkości. Tak mi się to zrozumiało.Nie ma w regulaminie słowa o wielkości skanu zdjęcia przysłanego do naprawy, choć może powinno.
Zaczniemy natychmiast, jak tylko dostanę właściwy skan :)

And.N
7.12.17, 16:48
...Zanotowałem już falstart w zabawie- otrzymałem zdjęcie w formacie jpg o wymiarach 504 x 768 px i rozdzielczości 72 dpi. Trudno mówić w tym wypadku o sensownej naprawie.
W regulaminie, pkt 4 b, są opisane wymogi odnośnie przysyłanego skanu zdjęcia, które ma być naprawiane.
Tak tylko wtrącę, będzie trudno dokładnie spełnić wymogi odnośnie przysłanego zdjęcia do naprawy:
pkt. 4b - "skany powinny być (jeśli to możliwe) w formacie tif (16 bit), o rozdzielczości 720 dpi"

Tańsze skanery, czy takie w urządzeniach wielofunkcyjnych oferują zazwyczaj max. 600 dpi. (8 bit.) rozdzielczości optycznej. Skanowanie w wyższej (interpolowanej rozdzielczości) za bardzo nie ma sensu, to samo można zrobić w programie graficznym. Taki przykład jeszcze, mały format zdjęcia (jak do dowodu) zeskanowany w 600 dpi. będzie miał rozdzielczość ok. 800 x 1100 pix.

fret
7.12.17, 16:59
Poza tym, to nawet dwa piksele można zeskanować w rozdziałce 720 dpi i co z tego? Ano nic, obrazek dalej maluśki. Ja bym się dpi nie czepiał, jak ktoś ma A4, to niech nawet w 150 daje :D

Niech to się zacznie, a z czasem się dotrze. Wszystkiego się na samym początku nie przewidzi i nie wymyśli.

Saboor
7.12.17, 17:41
Niech to się zacznie, a z czasem się dotrze. Wszystkiego się na samym początku nie przewidzi i nie wymyśli.

Dokładnie.
Tak jest z każdą akcją: błędy wychodzą "w praniu".

helmuth
7.12.17, 18:52
Prawdę mówiąc nie rozumiem.
We wątkach, w galerii i we wszelkich konkursach preferuje się 900 px w pionie i jeszcze niektórzy narzekają, że takie małe.
Teraz chcecie naprawiać zdjęcie, które ma jeszcze mniej (768 px)?
Czekaliśmy tyle, to jeszcze poczekajmy ;)

And.N
7.12.17, 19:57
We wątkach, w galerii i we wszelkich konkursach preferuje się 900 px w pionie ...
W wszelkich konkursach to może nie:), ja preferuję 1080 px. w pionie i tak jest zapisane w regulaminie zwykłej popRAWki.
Nie chcę przez to powiedzieć, że w Retronaprawie też tyle powinno być. To Twoje poletko i niech każda zabawa ma swoje zasady.

Teraz chcecie naprawiać zdjęcie, które ma jeszcze mniej (768 px)?
Tego nie napisałem.


Czekaliśmy tyle, to jeszcze poczekajmy :wink:
Pewnie, można poczekać..., a może na pierwszą edycję inauguracyjną prowadzący coś zapoda ?:)

wyszomir
7.12.17, 21:40
Tak tylko wtrącę, będzie trudno dokładnie spełnić wymogi odnośnie przysłanego zdjęcia do naprawy:
pkt. 4b - "skany powinny być (jeśli to możliwe) w formacie tif (16 bit), o rozdzielczości 720 dpi"

Tańsze skanery, czy takie w urządzeniach wielofunkcyjnych oferują zazwyczaj max. 600 dpi. (8 bit.) rozdzielczości optycznej. Skanowanie w wyższej (interpolowanej rozdzielczości) za bardzo nie ma sensu, to samo można zrobić w programie graficznym. Taki przykład jeszcze, mały format zdjęcia (jak do dowodu) zeskanowany w 600 dpi. będzie miał rozdzielczość ok. 800 x 1100 pix.

I dlatego zamiast podawać dpi proponuję podać zalecaną długość jednego z boków obrazka (można się zastanawiać którego) w pikselach.

And.N
7.12.17, 22:12
I dlatego zamiast podawać dpi proponuję podać zalecaną długość jednego z boków obrazka (można się zastanawiać którego) w pikselach.
Tu będzie trudno określić sztywne ramy z powodu różnych wielkości archiwalnych zdjęć, zdajmy się może na intuicję prowadzącego.

helmuth
7.12.17, 22:14
... mały format zdjęcia (jak do dowodu) ...


... jak ktoś ma A4, to niech nawet w 150 daje :DDwa skrajne przypadki.


I dlatego zamiast podawać dpi proponuję podać zalecaną długość jednego z boków obrazka (można się zastanawiać którego) w pikselach. Jaka powinna być zalecana długość?
Nie wiem, czy w skanerze nie da się ustawić długość po zeskanowaniu. Nawet gdyby, to dla małego zdjęcia mielibyśmy dużą rozdzielczość a dla dużego małą. Lepiej jednak retusz czy uzupełnianie ubytków robić na zdjęciu, które da się mocno powiększyć bez pikselozy.
Dlatego uznałem, że skan powinien być wykonany w możliwie dużej rozdzielczości a długość boku powinna być jej wynikiem. Jedynym ograniczeniem jest wielkość pliku jaki można przesłać pocztą. Wg mojej wiedzy gmail przyjmuje do 50MB.
Tylko jeżeli plik jest zbyt duży, żeby go przesłać pocztą, można myśleć o zmniejszeniu rozdzielczości skanera lub o sposobie przesłania, może chmura?

And.N
7.12.17, 22:35
Odbiegając nieco od tematu powiem jak ja postępowałem przy naprawie (i skanowaniu) zdjęć tak dla siebie. Przyjmowałem za bardzo dobrą jakość 300 dpi. do odbitki na papierze. Jeżeli wcześniej nie miałem w planie aby powiększyć duplikat, stosowałem właśnie 300 dpi. Jeżeli odbitka na papierze (po retuszu) miała być 2 razy większa od oryginału (czy w ogóle większa niekoniecznie aż 2 razy), przy skanowaniu ustawiałem 600 dpi, aby po tym powiększeniu zachować 300 dpi.

wyszomir
7.12.17, 23:11
Dwa skrajne przypadki.

Jaka powinna być zalecana długość?
Nie wiem, czy w skanerze nie da się ustawić długość po zeskanowaniu. Nawet gdyby, to dla małego zdjęcia mielibyśmy dużą rozdzielczość a dla dużego małą.
[...]



Dokładnie - i właśnie rozdzielczością skanowania regulujemy długość po zeskanowaniu. Im mniejszy oryginał zdjęcia z tym większą rozdzielczością trzeba zeskanować, aby uzyskany obraz cyfrowy miał rozmiar który z jednej strony nadaje się do edycji, a z drugiej - jako plik ma rozsądną ilość MB.

helmuth
8.12.17, 01:22
... rozmiar który z jednej strony nadaje się do edycji, a z drugiej - jako plik ma rozsądną ilość MB.Właśnie zacząłem się zastanawiać, czy zdjęcie które naprawiamy a które w oryginale miało np 6x9 cm, po naprawie mamy pokazywać na ekranie w wielkości 1200x900 px czyli ok. 37x25 cm? 4 x większe niż był oryginał!
Co my tam chcemy zobaczyć? Powiększone ziarno emulsji?

And.N
8.12.17, 07:40
Właśnie zacząłem się zastanawiać, czy zdjęcie które naprawiamy a które w oryginale miało np 6x9 cm, po naprawie mamy pokazywać na ekranie w wielkości 1200x900 px czyli ok. 37x25 cm? 4 x większe niż był oryginał!
Rozmiar 1200x900 px uważam jest całkiem słuszny do pokazania zdjęcia po retuszu. Na ekranie monitora dpi i centymetry nie mają znaczenia mz.

wyszomir
8.12.17, 08:25
Właśnie zacząłem się zastanawiać, czy zdjęcie które naprawiamy a które w oryginale miało np 6x9 cm, po naprawie mamy pokazywać na ekranie w wielkości 1200x900 px czyli ok. 37x25 cm? 4 x większe niż był oryginał!
Co my tam chcemy zobaczyć? Powiększone ziarno emulsji?

Zastanawiając się nad tym uwzględnij fakt, ze ekran monitora oglądamy zazwyczaj ze znacznie większej odległości niż odbitkę 6x9cm. To też ma znaczenie.

fret
8.12.17, 10:33
... Na ekranie monitora dpi i centymetry nie mają znaczenia mz.

Pełna zgoda. Ze starej fotki 6x9 dobrej jakości powinno dać się wycisnąć jakieś 900x600 px. 1200x900px daje drobny zapas (np. na wypadek, gdyby ktoś chciał się popisać jakimś ciekawym wyostrzaniem :) ) i jest moim zdaniem ok.

Krakman
8.12.17, 12:28
Wy tu dyskutujecie a ja wysłałem prawie zabytkowe zdjęcia dwa. :grin:
Ze znanymi (?) sportowcami...

helmuth
8.12.17, 13:52
... prawie zabytkowe zdjęcia dwa. :grin: Starsze od każdego z nas :)

Bodzip
8.12.17, 13:56
Starsze od każdego z nas :)
Nie przesadzaj, chłopak musiał być niedawno do komunii bo z zegarkiem fauluje :mrgreen:

Krakman
8.12.17, 16:03
Nie przesadzaj, chłopak musiał być niedawno do komunii bo z zegarkiem fauluje :mrgreen:
Wbrew temu czego nas Bogdanie uczyli na historii, klasa pracująca wcale tak źle nie miała....
Tata będąc z zawodu introligatorem jednocześnie był piłkarzem. Po robocie na obiad do Dębnik i na trening. Dziś to nie do pomyślenia by piłkarz się kalał "zwykłą" robotą.....
I jeszcze jedno: wtedy okrzyk wydawany przez kibiców "sędzia kalosz" by bardzo bardzo niegrzeczny....:)

helmuth
13.12.17, 09:12
Czekam na następne zdjęcia do zabawy :)

helmuth
14.12.17, 00:06
Dostałem zdjęcie w jpg i 300 dpi. Poprosiłem o tif i 600 dpi ale nie wiem czy nie warto spróbować na takim jpg, co Wy na to?

And.N
14.12.17, 00:16
Dpi nie ma większego znaczenia do obróbki zdjęcia. Powiedz jaki ma rozmiar w px to zdjęcie.

helmuth
14.12.17, 01:06
Dpi nie ma większego znaczenia do obróbki zdjęcia.No tak nie całkiem ale zgodzę się, że różnica między 600 a 300 nie ma większego znaczenia. Zdjęcie ma ok.1600 px w pionie, więc jest dość duże ale to jednak jpg.
Zastanawiam się, czy kompresja, przy starym zdjęciu ma duże znaczenie dla naszej zabawy? :roll:

And.N
14.12.17, 01:26
No tak nie całkiem ale zgodzę się, że różnica między 600 a 300 nie ma większego znaczenia. Zdjęcie ma ok.1600 px w pionie, więc jest dość duże ale to jednak jpg.
Zastanawiam się, czy kompresja, przy starym zdjęciu ma duże znaczenie dla naszej zabawy? :roll:
Zeskanowane zdjęcie w 300 dpi może być znacznie większe od tego zeskanowanego w 600dpi. Wszystko zależy od tego jakiej wielkości było zdjęcie źródłowe. Kompresja może mieć znaczenie, ale znów nie wiadomo ile waży to zdjęcie KB ? Więc wróżenie z fusów.
Może wstaw na próbę jako zwykły załącznik w tym wątku, to powie się coś więcej, ale to już jutro...

Wy tu dyskutujecie a ja wysłałem prawie zabytkowe zdjęcia dwa. :grin:
a my czekamy na dwa, trzy zdania od Ciebie do napraw jakie wykonano. Może trzeba zapisać to w regulaminie, aby "dawca" miał obowiązek wypowiedzi jak kilka napraw jego zdjęcia wpłynie:wink:. Tak za bardzo nie widzę sensu tych retronapraw...

helmuth
14.12.17, 10:16
... ile waży to zdjęcie KB ?Jest to ok. 460KB.
Dla porównania, zdjęcie Krakmana w edycji 2/2017 jest trochę ponad 2x większe a waży (skonwertowane do jpg) ponad 4x więcej bo 2,05MB. TIF waży 17,5MB

Krakman
14.12.17, 14:21
a my czekamy na dwa, trzy zdania od Ciebie do napraw jakie wykonano. Może trzeba zapisać to w regulaminie, aby "dawca" miał obowiązek wypowiedzi jak kilka napraw jego zdjęcia wpłynie:wink:. Tak za bardzo nie widzę sensu tych retronapraw...
Dałem dwa zdjęcia, które nie tylko przedstawiają "rodzinkę" ale przede wszystkim kawałek historii sportu. W pierwszym przypadku mecz piłkarski na ówczesnym stadionie Cracovii(?). A w drugim to cykliści z 1928 roku, a w śród nich wicemistrz olimpijski z roku 1924 Jan Łazarski.

helmuth
14.12.17, 23:29
Przeniesione z wątku Retronaprawa, edycja 2/2017 (https://forum.olympusclub.pl/threads/114514-Retronaprawa-edycja-2-2017)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kłuci to się z moim pojęciem "naprawa zdjęcia" i takie jakby sprzeczne jest z pojęciem naprawy.
(...)
Uważam, że regulamin ogranicza swobodę:wink: i uniemożliwia poprawienie zdjęcia ....Twój problem polega na tym, że mylisz pojęcia.
"Naprawa" i "poprawianie" to zupełnie różne sprawy.


W podobnej edycji (jeszcze popRAWki (https://forum.olympusclub.pl/threads/81897-Wyniki-popRAWka-5-2012)) moja praca została usunięta ....Zauważ, że ta zabawa to nie popRAWka tylko Retronaprawa. Dlatego powód dla którego tam zostałeś usunięty, nie musi powodować usunięcia Cię stąd.

And.N
14.12.17, 23:34
"Naprawa" i "poprawianie" to zupełnie różne sprawy.
To w tej zabawie Retronaprawa zabrania się poprawiać, a tylko naprawiać ? Dopisałbym to w takim razie do regulaminu. Wyłącznie skazy, ubytki, przebarwienia itp. Poprawienie np. kontrastu jeż niedozwolone?:wink: Pojęcie naprawianie kontrastu jest mi obce przyznam.


... powód dla którego tam zostałeś usunięty, nie musi powodować usunięcia Cię stąd.
Nie będę ewidentnie łamał regulaminu:).

helmuth
14.12.17, 23:54
To w tej zabawie Retronaprawa zabrania się poprawiać, a tylko naprawiać ? Dopisałbym to w takim razie do regulaminu. Wyłącznie skazy, ubytki, przebarwienia itp. Poprawienie np. kontrastu jeż niedozwolone?:wink: Pojęcie naprawianie kontrastu jest mi obce przyznam..
Chcesz się pokłócić?
W wątku opisującym cele tej zabawy (https://forum.olympusclub.pl/threads/114428-Retronaprawa-FAQ) jest napisane, że zabawa polega na "przywróceniu blasku starym zdjęciom". Nie na przerobieniu starego, zniszczonego zdjęcia na "słit focię", tylko przywrócenie mu, możliwie najwierniej, dawnego wyglądu.

Krakman
15.12.17, 16:38
Nie będę ewidentnie łamał regulaminu:).
Tu nie ma regulaminu nie drąż tego już jak w innym wątku!!!
Powyżej Heniu napisał na ten temat... "... Dodać blasku..."

And.N
15.12.17, 17:07
Tu nie ma regulaminu nie drąż tego już jak w innym wątku!!!
To znaczy jest martwy zapis: klik (https://forum.olympusclub.pl/threads/114417-Retronaprawa-Regulamin) :wink: Czy jakbyś nazwał ? I jesteś pewny, że to ja drąże?

helmuth
15.12.17, 17:25
... jesteś pewny, że to ja drąże?Sprecyzuj Twoje ...? No właśnie, nie wiem jak to nazwać. :roll:

Saboor
15.12.17, 17:44
Piszemy doktoraty? :mrgreen: Fajna dyskusja.

ajan
17.12.17, 12:56
Piszemy doktoraty? :mrgreen: Fajna dyskusja.

Wcześniej też była próba ze starym foto.

https://forum.olympusclub.pl/threads/77065-Pr%C3%B3ba-kolorowania-starego-zdj%C4%99cia/page3

Krakman
17.12.17, 19:18
Piszemy doktoraty? :mrgreen: Fajna dyskusja.
Nie wiem czy można bez magistra doktorat zrobić ale kto wie...?!

Bodzip
17.12.17, 19:23
Nie wiem czy można bez magistra doktorat zrobić ale kto wie...?!
Ha !! Ja ma z chemii. Dodać do tego tiosiarczan i doktorat z RAW-a gotowy :mrgreen:
===edit===
Oooooooooooooooooooooooo :shock: szczeliło mi właśnie 18000. Ja pierdziu :shock:

Saboor
17.12.17, 20:23
Oooooooooooooooooooooooo :shock: szczeliło mi właśnie 18000. Ja pierdziu :shock:
Stary dziad jesteś, 18k ziemniaków ile to kalorii? Tego nawet Sowtcki sołdat nie zeżre. :-D

And.N
17.12.17, 20:41
Oooooooooooooooooooooooo :shock: szczeliło mi właśnie 18000. Ja pierdziu :shock:
Zasługujesz na medal/odznaczenie Aktywista:)

Bodzip
17.12.17, 23:33
Zasługujesz na medal/odznaczenie Aktywista:)
Spokojnie, poczekajmy do 20-tu. Już czuję się z tymi medalami jak ruski jenerał :roll:

DeWuTe
17.12.17, 23:40
Nie wiem czy można bez magistra doktorat zrobić ale kto wie...?!

Można:wink:

Jacek_Z
18.12.17, 00:34
No tak nie całkiem ale zgodzę się, że różnica między 600 a 300 nie ma większego znaczenia. Zdjęcie ma ok.1600 px w pionie,600 a 300 - nie ma różnicy. Ważne, że 1600. Tłumaczyłem to na PW


Zeskanowane zdjęcie w 300 dpi może być znacznie większe od tego zeskanowanego w 600dpi.. ..
Dokładnie tak.

..Ja ma z chemii...
Ja też :oops:

Saboor
18.12.17, 12:02
Przy takiej zabawie: niema znaczenia, przy renowacji, konserwacji, retuszu obrazu, ma.
Dla tych, którzy zapomnieli, "dpi: ilość punktów obrazu na cal"

fret
18.12.17, 12:22
Przy takiej zabawie: niema znaczenia, przy renowacji, konserwacji, retuszu obrazu, ma.
Dla tych, którzy zapomnieli, "dpi: ilość punktów obrazu na cal"

Trzymajmy się jednego: jeśli obraz ma bok 1600 px to dpi nie ma najmniejszego znaczenia, nawet przy konserwacji. Dpi ma znaczenie tylko przy ustawianiu parametrów skanowania, bo jeśli przy 300 dpi bok ma 1600 px, to przy 600 dpi będzie miał 3200 px. Po skanowaniu jest już po zawodach i dowolne zmiany dpi nie maja wpływu na wygląd obrazka. Prościej chyba się nie da.

Saboor
18.12.17, 14:53
Trzymajmy się jednego: jeśli obraz ma bok 1600 px to dpi nie ma najmniejszego znaczenia, nawet przy konserwacji. Dpi ma znaczenie tylko przy ustawianiu parametrów skanowania, bo jeśli przy 300 dpi bok ma 1600 px, to przy 600 dpi będzie miał 3200 px. Po skanowaniu jest już po zawodach i dowolne zmiany dpi nie maja wpływu na wygląd obrazka. Prościej chyba się nie da.

Jak pisałem:
Przy takiej zabawie: niema znaczenia i masz rację fret, tego się trzymajmy.

Jacek_Z
18.12.17, 19:02
Przy takiej zabawie: niema znaczenia, przy renowacji, konserwacji, retuszu obrazu, ma.
Dla tych, którzy zapomnieli, "dpi: ilość punktów obrazu na cal"
Masz podane ile na cal, OK, a gdzie wymóg ile cali? Nie ma. Wystarczy sie posługiwać pikselami.
Najprawdopodobniej rozumiem skąd się wzięło niezrozumienie. Na skanerze ustawiamy dpi, a ile cali - tyle ile ma oryginał. Ilość pikseli sama wychodzi. Tylko raz otrzymamy gigantyczny plik - przy skanie z A4, a raz malutki jak zeskanujemy zdjęcie legitymacyjne. Przy A4 nie potrzeba 720 dpi, zapewne wystarczy 300. Żeby nie podawać, że dla dużych zdjęć mało dpi (ile?) dla małych plików dużo dpi, ustalać jakie zdjęcie jest duże a jakie małe itd itp - podawajmy po prostu ile pikseli na boku ma miec plik.

Dla osoby, jaka dała zdjęcie do naprawy interesujące może być pozyskanie poprawionej fotografii, po to by np wydrukować, przekazać rodzinie itd. I wtedy może chcieć dostać plik 720 czy 600 dpi po to by wydrukować zdjęcie w skali 1:1 o świetnej jakości, nawet gdy skanował coś A4. Tylko, że na forum nie ma sie wysyłać tak dużego pliku. Więc czy jest potrzeba pozyskiwania dużego pliku ze skanu A4 w 720 dpi? Potrzebne to będzie w kontakcie pozaforumowym. Ale o takiej potrzebie/chęci nie wspomniano w regulaminie.

Saboor
18.12.17, 19:10
Masz podane ile na cal, OK, a gdzie wymóg ile cali? Nie ma. Wystarczy sie posługiwać pikselami.
Najprawdopodobniej rozumiem skąd się wzięło niezrozumienie. Na skanerze ustawiamy dpi, a ile cali - tyle ile ma oryginał. Ilość pikseli sama wychodzi. Tylko raz otrzymamy gigantyczny plik - przy skanie z A4, a raz malutki jak zeskanujemy zdjęcie legitymacyjne. Przy A4 nie potrzeba 720 dpi, zapewne wystarczy 300. Żeby nie podawać, że dla dużych zdjęć mało dpi (ile?) dla małych plików dużo dpi, ustalać jakie zdjęcie jest duże a jakie małe itd itp - podawajmy po prostu ile pikseli na boku ma miec plik.

Dla osoby, jaka dała zdjęcie do naprawy interesujące może być pozyskanie poprawionej fotografii, po to by np wydrukować, przekazać rodzinie itd. I wtedy może chcieć dostać plik 720 czy 600 dpi po to by wydrukować zdjęcie w skali 1:1 o świetnej jakości, nawet gdy skanował coś A4. Tylko, że na forum nie ma sie wysyłać tak dużego pliku. Więc czy jest potrzeba pozyskiwania dużego pliku ze skanu A4 w 720 dpi? Potrzebne to będzie w kontakcie pozaforumowym. Ale o takiej potrzebie/chęci nie wspomniano w regulaminie.

Czytaj co cytujesz.
Cytujesz mój post tylko po to by napisać pod nim to samo?? :mrgreen:
Patrz:


Przy takiej zabawie: niema znaczenia, przy renowacji, konserwacji, retuszu obrazu, ma.
Dla tych, którzy zapomnieli, "dpi: ilość punktów obrazu na cal"

Jacek_Z
19.12.17, 10:59
Wiem, że ty wiesz, ale to tłumaczenie skierowane jest do helmutha.

helmuth
19.12.17, 11:43
Wiem, że ty wiesz, ale to tłumaczenie skierowane jest do helmutha.Byłbyś uprzejmy jeszcze raz powtórzyć to tłumaczenie, bo nie łapię w czym problem?

Jacek_Z
19.12.17, 22:52
Jej. Przeczytaj więc ten post jeszcze raz, albo przeczytaj ponownie te kilka PW jakie wysłałem ci pewien czas temu.
Żądasz doprecyzowania róznych określeń, definicji słów (np andtora, nie tylko mnie) a sam masz coś zupełnie nieprecyzyjnego w regulaminie.
Podawanie ilości pikseli na cal bez podania ile cali? Jaki ma to sens? Nie ma. Więc ucieknij od dpi, bo nie potrafisz zapewne podać ile cali ma oryginał. Bo nie wiesz - prawda? jakie kto ma wielkie (albo małe) zdjęcie do zeskanowania.
1600 pikseli w 300 dpi i w 720 dpi to jest dokładnie tyle samo.

helmuth
19.12.17, 23:43
1600 pikseli w 300 dpi i w 720 dpi to jest dokładnie tyle samo.
1600 =1600
Nigdy bym nie przypuszczał :D

Żądasz doprecyzowania róznych określeń, definicji słów (np andtora, nie tylko mnie) a sam masz coś zupełnie nieprecyzyjnego w regulaminie.Jeśli ja widzę nieprecyzyjne, niejasne czy mylące sformułowania w Waszych regulaminach- piszę o tym. Nie po to aby robić dym tylko by zwrócić na to Waszą (i innych użytkowników) uwagę.
Jeżeli zauważyłeś jakieś nieprecyzyjne lub mylące sformułowanie w regulaminie Retronaprawy, po prosty zacytuj je. To jedyny sposób aby takie sformułowania "wyprostować".

Jacek_Z
20.12.17, 01:35
1600 =1600
Nigdy bym nie przypuszczał :D
Jeśli ja widzę nieprecyzyjne, niejasne czy mylące sformułowania w Waszych regulaminach- piszę o tym. Nie po to aby robić dym tylko by zwrócić na to Waszą (i innych użytkowników) uwagę.
Jeżeli zauważyłeś jakieś nieprecyzyjne lub mylące sformułowanie w regulaminie Retronaprawy, po prosty zacytuj je. To jedyny sposób aby takie sformułowania "wyprostować".

Proszę:


4.


b. skany powinny być (jeśli to możliwe) w formacie tif (16 bit), o rozdzielczości 720 dpi




Czy wg ciebie to jest precyzyjny zapis?
Wiesz, że A4 w 720 dpi i to jaki 16 bit tiff to ponad 260 MB, a 3x4 cm to tylko 5 MB
Napisałeś, że chcesz plików od 5 do 260 MB - jest ci to bez różnicy jakie one będą (to jest precyzja?), byle były zapisane jako plik o gęstości 720 dpi.

And.N
20.12.17, 08:09
...Jeżeli zauważyłeś jakieś nieprecyzyjne lub mylące sformułowanie w regulaminie Retronaprawy, po prosty zacytuj je. ...
Jest tego całkiem sporo, ale jakoś nie specjalnie bawi mnie drążenie tego.
Dlaczego sam po prostu nie cytujesz, a wpierw kluczysz, każesz kombinować, pytasz o znaczenie pojedynczych słów ? Pytanie retoryczne.

apz
20.12.17, 10:10
1600 =1600
Nigdy bym nie przypuszczał :D
Jeśli ja widzę nieprecyzyjne, niejasne czy mylące sformułowania w Waszych regulaminach- piszę o tym. .... To jedyny sposób aby takie sformułowania "wyprostować".
Widzisz lata doświadczeń z nauczyły mnie, że nie da się zadekretować wszystkiego, że regulaminy muszą być trochę elastyczne i przez cały czas zabawy muszą być dostosowywane do bieżących sytuacji i wymagań.
Różnicą jest to, że ja wiem już o tym, a Ty się i tym dowiesz za chwilę....




Jest tego całkiem sporo, ale jakoś nie specjalnie bawi mnie drążenie tego.
Dlaczego sam po prostu nie cytujesz, a wpierw kluczysz, każesz kombinować, pytasz o znaczenie pojedynczych słów ? Pytanie retoryczne.

Tak, wiem, że mieszanka krótkiego dnia, kiepskiego powietrza, wysokiego poziomu estradiolu i testosteronu są frustrujące. Tłumy pod marketami też...
I wcale się Ci nie dziwię że nie chcesz wchodzić do tego śliskiego korytka potoczka ze stuprocentową precyzją, nie do końca zresztą przydatną na codzień.

Nie wiem jak u Was, u mnie kolejny pochmurny, smogowy dzień, nawet na spacer wyjść jest nieprzyjemnie.

A wracając do tematu to taka metoda rozmowy, bardzo dobra w rozmowie twarzą w twarz czy głośnik w głośnik, przelana na edytor tworzy mniej korzystne wrażenie. Wynikające głównie z oderwania od siebie kolejnych kwestii i niemożności natychmiastowej riposty.

helmuth
20.12.17, 12:55
Jest tego całkiem sporo ...Zacytuj proszę.
Spojrzenie "z boku" na sprawę często pozwala szybciej wyłapać błąd lub uściślić zapis.

helmuth
27.12.17, 21:36
Ponieważ treść pkt 4b regulaminu jest różnie interpretowana, postanowiłem ją przeformułować aby nie było niejasności.
Dotychczas jest

skany powinny być (jeśli to możliwe) w formacie tif (16 bit), o rozdzielczości 720 dpi
Proponuję

skany powinny być w formacie tif. Jeśli to możliwe 16 bit i rozdzielczość 720 dpi
Myślę, że w takiej wersji nie będzie wątpliwości ale czekam na ew. uwagi.

helmuth
2.01.18, 15:14
... czekam na ew. uwagi.Nie ma uwag, znaczy treść nie budzi wątpliwości?

helmuth
14.01.18, 10:57
W wątku "Edycja 1/2018" andtor2 napisał:

... jak już nie może być bezstratny format TIF, to dobrze aby w JPG ta kompresja była jak najmniejsza (w pliku przeznaczonym do obróbki).
Doświadczenie z tamtej edycji, gdzie mieliśmy do dyspozycji skan w formie jpg, pozwala stwierdzić, że do naszej zabawy nadają się również takie skany.
Należy jednak zaznaczyć, że jedynie przy skanie zdjęcia monochromatycznego, odpowiedniej rozdzielczości skanu i najmniejszej możliwej kompresji (najlepszej jakości) przy zapisie do jpg.
Zrobiłem porównanie skanów starego zdjęcia. Jeden w rozdzielczości 150dpi (powiększony 2x) a drugi 300dpi.

197678197677

Wydaje mi się, że 150dpi jest to absolutne minimum, jakie można przyjąć do zabawy. Natomiast nie zauważyłem istotnej różnicy między skanami zdjęcia BW, zapisanymi do tif 300dpi i jpg 300dpi.
Myślę, że należałoby zmodyfikować punkt 4 regulaminu Retronaprawy.

helmuth
16.01.18, 02:39
Jak to fajnie podyskutować samemu ze sobą! Nie ma zbytniej różnicy zdań, łatwiej dojść do konsensusu. :)

Myślę, że należałoby zmodyfikować punkt 4 regulaminu Retronaprawy.
Zmiana dotyczy podpunktów b i c
W podpunkcie b proponuję brzmienie:

... skany powinny być w formacie tif (jeśli to możliwe 16 bit) o rozdzielczość nie mniejszej niż 300 dpi.
Natomiast podpunkt c zastąpić:

... przy zdjęciach monochromatycznych, mogą być dopuszczone skany w formacie jpg o rozdzielczości nie mniejszej niż 150 dpi.
Jeżeli nie przeczytam sprzeciwu- poprawię odnośny fragment regulaminu.

Dziadek
8.02.18, 23:27
Też popieram pomysł z dopuszczeniem koloru. Złość mnie bierze na tych strażników regulaminu, którzy potrafią popsuć każdą zabawę. OK, przy nagrodach byłoby to zrozumiałe, ale tu?

helmuth
8.02.18, 23:54
Złość mnie bierze na tych strażników regulaminu, którzy potrafią popsuć każdą zabawę.
Zabawa polega na tym, żeby naprawić zniszczoną fotkę. Nie bawimy się w kolorowanki, bo dawca nie wyraził takiego życzenia.
Przyślij stare zdjęcie. Zaznacz, że można z nim zrobić z nim co się tylko uczestnikom zabawy zamarzy. Zrobimy taką edycję.

apz
8.02.18, 23:54
Krakman - podobają mi się policzki i oczka w Twoim wykonaniu. Też popieram pomysł z dopuszczeniem koloru. Złość mnie bierze na tych strażników regulaminu, którzy potrafią popsuć każdą zabawę. OK, przy nagrodach byłoby to zrozumiałe, ale tu?

Jasiu!
Do wszystkiego z czasem się dojrzewa... Zabawa jest nowa, uczestnikom i prowadzącemu przychodzą nowe pomysły do głowy, trzeba je spinać i przyglądać się jak ewoluuje, ale nie wymagaj skokowych zmian. Takie rzeczy to można zrobić od kolejnej nowej edycji.

helmuth
9.02.18, 00:49
Zabawa jest nowa, uczestnikom i prowadzącemu przychodzą nowe pomysły do głowy, trzeba je spinać i przyglądać się jak ewoluuje, ale nie wymagaj skokowych zmian.
Dziadek, bierzesz udział w drugiej dopiero edycji a już Cię coś denerwuje? :)
Masz pomysł, jakieś zastrzeżenia- napisz o tym. Może inni też mają coś na ten temat do powiedzenia. Tylko tak możemy wprowadzić satysfakcjonujące wszystkich zmiany.
Jedno jest niezmienne- zabawa musi mieć swoje reguły aby wszyscy mieli pewność, że bawią się w to samo. Jeżeli uznamy, że bawimy się w co innego, zmienimy reguły ale zawsze będą obowiązywały wszystkich uczestników zabawy.

And.N
10.02.18, 13:24
Co tam się porobiło w wątku z głosowaniem (https://forum.olympusclub.pl/threads/114905-G%C5%82osowanie-Retronaprawa-2-2018), że zamknięty i zdjęć nie widać ?

helmuth
10.02.18, 14:31
Co tam się porobiło w wątku z głosowaniem (https://forum.olympusclub.pl/threads/114905-G%C5%82osowanie-Retronaprawa-2-2018), że zamknięty i zdjęć nie widać ?Chwilowy problem.
Otworzę natychmiast, jak tyko uda się go naprawić i będzie widać zdjęcia.

helmuth
16.02.18, 09:47
Edycja eksperymentalna zakończona.
Przedstawiło swoje prace pięciu autorów czyli najwięcej z dotychczasowych edycji. W głosowaniu wzięło udział prawie 30 userów, co świadczy o sporym zainteresowaniu.
Ciekaw jestem Waszych opinii takiej formie formie tej zabawy. Utrzymać ją, czy wrócić do pierwotnej wersji- w pełni jawnej i bez głosowania.

And.N
16.02.18, 10:38
Utrzymać i skrócić czas głosowania do 5 dni.

helmuth
16.02.18, 11:42
... skrócić czas głosowania do 5 dni.Wezmę pod uwagę.

helmuth
21.05.18, 09:53
Przy okazji głosowania w edycji 5/2018 sprawdziłem rozkład głosów w czasie:
1 dzień- 14 gł.
2 dzień- 0 gł.
3 dzień- 4 gł.
4 dzień- 3 gł.
5 dzień- 5 gł.
6 dzień- 2 gł.
7 dzień- 0 gł
Widać, że na 7 dni było tylko 5 dni "punktowych". Pierwszego dnia głosowała połowa ogólnej liczby głosujących a w dwóch ostatnich dniach głosowały tylko 2 osoby (obie w przedostatnim dniu). Niewykluczone, że osoby te oddały by swoje głosy wcześniej, gdyby czas na oddanie głosu byłby krótszy. Naturalnym więc wydaje się skrócenie czasu głosowania.
Retronaprawa nie ma regularnego cyklu, wszystko zależy od dostępności materiału do zabawy myślę, że jednak nie ma potrzeby poganiania chcących oddać swój głos. Myślę, że 5 dni będzie w sam raz.

Niestety wszystkie te rozważania mogą okazać się akademickimi, ponieważ skończył mi się materiał do zabawy. Zostało mi co prawda jedno zdjęcie ale jest w jpg-u. Zajmowaliśmy się już podobnym (rozmiar i waga) ale to wydaje się za trudne (bardzo porysowane i wytarte).
201052

Proszę więc o skany zdjęć (retronaprawa@gmail.com) aby zabawa mogła trwać dalej.

cissic
21.05.18, 12:26
Nie ma jeszcze dramatu, ale stempelkowania jest sporo ;)

And.N
21.05.18, 15:10
Zajmowaliśmy się już podobnym (rozmiar i waga) ale to wydaje się za trudne (bardzo porysowane i wytarte).
201052


Jeżeli to wstawione zdjęcie ma taki maksymalny rozmiar jak tu (700 x 444 px. ) i wagę 200 KB to ja bym już się nie podjął i nie chodzi tu o trudność, a o "materiał" do obróbki.
Miałbym jeszcze jedną sugestię co do samej zabawy w retronaprawę, aby po zakończonym głosowaniu edytować ankietę i przy numerach prac dopisać nicki autorów (chyba, ze nie masz możliwości edycji ankiety).
Dużo roboty to nie jest, a jakoś przejrzyściej by wyglądało mz.

helmuth
21.05.18, 16:00
Jeżeli to wstawione zdjęcie ma taki maksymalny rozmiar jak tu (700 x 444 px. ) i wagę 200 KB to ja bym już się nie podjął ...Oryginał ma 1026x1617px i 499 KB.

... chyba, ze nie masz możliwości edycji ankiety ...Nie wiem, chyba nie mam :roll:
@ Saboor! mam?

Krakman
21.05.18, 16:17
Nie ma jeszcze dramatu, ale stempelkowania jest sporo ;)
Ja to bym poprosił gościa żeby jeszcze raz zapozował.... :roll:

Bodzip
21.05.18, 16:23
Ja to bym poprosił gościa żeby jeszcze raz zapozował.... :roll:
Taaak, będzie jak z rentgena :-P

henry1
21.05.18, 16:32
]Taaak, będzie jak z rentgena :-P[/B]


Twoje życzenie zostanie spełnione. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgr een:

201062




201063



201064

Bodzip
21.05.18, 16:35
Jak Ci nie dać plusa za szkieletory ? No nie można... system jest "gópi"

And.N
21.05.18, 16:36
Oryginał ma 1026x1617px i 499 KB.
Też nie za wielki...

Nie wiem, chyba nie mam :roll:
@ Saboor! mam?

Klika się na taki "ołóweczek" (jeśli go masz, to pewnie możesz edytować ankietę i dopisać nicki autorów po zakończonym głosowaniu):

201065

hmm,..., coś nie widzę w ogóle teraz wątku z głosowaniem i ankietą...

Saboor
21.05.18, 16:40
Oryginał ma 1026x1617px i 499 KB.
Nie wiem, chyba nie mam :roll:
@Saboor! mam?
No! :-)

helmuth
21.05.18, 17:21
Nie ma jeszcze dramatu, ale stempelkowania jest sporo
Żeby jeszcze było skąd pobrać materiał do stempelkowania :???:

Klika się na taki "ołóweczek" (jeśli go masz, to pewnie możesz edytować ankietę i dopisać nicki autorów po zakończonym głosowaniu) ..
Nie mam:
201066
@Saboor (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8165)! :cry:

And.N
21.05.18, 17:26
Nie mam:
201066
@Saboor (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8165)! :cry:

Zrzut ekranu zrobiłeś oczywiście będąc zalogowanym ?
Jeśli tak, to nie masz możliwości edycji ankiety, ale co zrobiłeś z wątkiem z głosowaniem w edycji 5, że go nie widzę, a może tylko ja...

helmuth
21.05.18, 17:33
Zrzut ekranu zrobiłeś oczywiście będąc zalogowanym ?Oczywiście :)

... co zrobiłeś z wątkiem z głosowaniem w edycji 5, że go nie widzę, a może tylko ja...Nic nie zrobiłem ale też go nie widzę w "Ostatnio aktywne wątki"

And.N
21.05.18, 17:39
Oczywiście https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_smile.gif
Czyli nie masz możliwości edycji ankiety jak ja.


Nic nie zrobiłem ale też go nie widzę w "Ostatnio aktywne wątki"
Ktoś musiał "grzebać" w wątku, że go teraz nie ma. Mi kiedyś 2 wątki zaginęły (niestety bezpowrotnie) z wynikami głosowania w popRAWce, po próbie dodania ich (nie przeze mnie) na stronę główną (https://forum.olympusclub.pl/content/1-home).

helmuth
21.05.18, 17:52
Ktoś musiał "grzebać" w wątku, że go teraz nie ma.OK, nagrzebałem :oops:
Już znalazłem gdzie i odkręciłem. Już powinno być go widać :)

And.N
21.05.18, 18:09
Dobrze, że dało radę przywrócić:) Jest widoczny.
Moje tam kiedyś dwa wątki zaginęły bezpowrotnie, ale akurat ja przy nich nie grzebałem. Dawno i "nieprawda":)

cissic
21.05.18, 19:43
Ja to bym poprosił gościa żeby jeszcze raz zapozował.... :roll:

Eee spoko, nie takie bryły przed nami były ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

cissic
21.05.18, 19:46
Żeby jeszcze było skąd pobrać materiał do stempelkowania :???:

Inne zdjęcie może pomóc, lub nawet to, ale roboty jest sporo. Najpierw małe stempelki, a potem co raz większe ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Saboor
22.05.18, 08:18
Żeby jeszcze było skąd pobrać materiał do stempelkowania :???:

Nie mam:
201066
@Saboor (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8165)! :cry:

Sprawdź, teraz.

helmuth
22.05.18, 08:35
Sprawdź, teraz. Działa! :)
Edytowałem ankietę z edycji 5/2018

Saboor
22.05.18, 11:05
Działa! :)
Edytowałem ankietę z edycji 5/2018

Cieszy mnie to! Brawo: Ty - Brawo: Ja! :-D

helmuth
22.05.18, 11:51
Brawo: Ty - Brawo: Ja! :-DDla Ciebie brawo za narzędzie, dla mnie brawo za umiejętne wykorzystanie ;)

helmuth
13.06.18, 08:24
Ostatnia edycja z kolorowanką podsunęła mi pewien pomysł. Zostawić do decyzji uczestnika edycji, czy ogranicza się do naprawy czy jeszcze pokoloruje zdjęcie.
Jeśli będzie miał ochotę, może wykonać dwie wersje- BW i kolor.
Głosujący będą oceniać obie kategorie, będą dysponowali dwoma głosami- jeden na BW i drugi na kolor.
Co Wy na to?

Bodzip
13.06.18, 08:50
Ja jestem za.
Nie umiem, nigdy tego nie robiłem, ale może się naumiem :)

helmuth
13.06.18, 09:19
Nie umiem, nigdy tego nie robiłem ...Skoro nie robiłeś, to skąd wiesz, że nie umiesz?
Jak czegoś nie jadłeś, też nie możesz powiedzieć, że nie smakuje. ;)

Bodzip
13.06.18, 09:35
Jak czegoś nie jadłeś, też nie możesz powiedzieć, że nie smakuje. ;)
Na sam wygląd... nie, bo nie i już :D

helmuth
13.06.18, 09:48
Na sam wygląd... nie, bo nie i już :DAle zdjęcia (ekranu monitora) nie musisz lizać! :p

Jacek_Z
13.06.18, 09:50
Głosujący będą oceniać obie kategorie, będą dysponowali dwoma głosami- jeden na BW i drugi na kolor.
W jednym temacie nie zrobisz 2 ankiet.
Ale można dać ludziom wielowybór - 2 głosy i sprawdzac czy oddali 1 na kolor i 1 na BW.

helmuth
13.06.18, 10:06
W jednym temacie nie zrobisz 2 ankiet.Jedna ankieta ze wszystkimi zdjęciami i max 2 głosy (tak jak piszesz).

A56
13.06.18, 11:17
Ostatnia edycja z kolorowanką podsunęła mi pewien pomysł. Zostawić do decyzji uczestnika edycji, czy ogranicza się do naprawy czy jeszcze pokoloruje zdjęcie.
Jeśli będzie miał ochotę, może wykonać dwie wersje- BW i kolor.
Głosujący będą oceniać obie kategorie, będą dysponowali dwoma głosami- jeden na BW i drugi na kolor.
Co Wy na to?

Mnie się podoba ten pomysł

And.N
13.06.18, 15:59
Dobry pomysł, tylko trzeba by uściślić czy głosujący ma 2 w pełni dowolne głosy, czy musi jeden głos oddać na wersję "naprawioną" i jeden na "wersję pokolorowaną".
Z tych Twoich wypowiedzi jednoznacznie to nie wynika:


...Głosujący będą oceniać obie kategorie, będą dysponowali dwoma głosami- jeden na BW i drugi na kolor. ...

Jedna ankieta ze wszystkimi zdjęciami i max 2 głosy ...

Może być też tak, że będzie (jak w ostatniej Retronaprawie) tylko dwóch uczestników. Wówczas chyba będzie możliwe głosowanie na jedną pracę (nawet jak jedna będzie B&W, a druga pokolorowana).

helmuth
13.06.18, 18:05
Z tych Twoich wypowiedzi jednoznacznie to nie wynika ...Wynika dość jasno:
1

Głosujący będą oceniać obie kategorie, będą dysponowali dwoma głosami- jeden na BW i drugi na kolor.Chyba jest jasne po co 2 głosy?
2
Zacytowałeś niekompletną moją odpowiedź na post Jacka_Z, który napisał

... Ale można dać ludziom wielowybór - 2 głosy i sprawdzac czy oddali 1 na kolor i 1 na BW.
Moja pełna odpowiedź brzmi:

... max 2 głosy (tak jak piszesz).
MZ jednoznacznie wynika dlaczego i po co 2 głosy (max).
Jeżeli oceniany jest tylko BW lub tylko kolor- przysługuje 1 głos. Dwa głosy tylko w przypadku oceniania obu (BW i kolor)

Może być też tak, że będzie (jak w ostatniej Retronaprawie) tylko dwóch uczestników. Wówczas chyba będzie możliwe głosowanie na jedną pracę (nawet jak jedna będzie B&W, a druga pokolorowana).Jeżeli będą choćby dwie prace, zawsze będzie ankieta. Ilość głosów do dyspozycji głosujących będzie zależała od rodzaju prac. Jeżeli będą tylko prace BW lub kolor- jeden głos, jeżeli będą BW i kolor- dwa głosy.
Zastanawiam się tylko co w sytuacji, kiedy prac będzie kilka ale tylko jedna BW lub tylko jedna kolorowa. Wówczas chyba ta jedna nie będzie poddana pod glosowanie? :roll:

And.N
13.06.18, 18:43
...Jeżeli będą choćby dwie prace, zawsze będzie ankieta. Ilość głosów do dyspozycji głosujących będzie zależała od rodzaju prac. Jeżeli będą tylko prace BW lub kolor- jeden głos, jeżeli będą BW i kolor- dwa głosy.
Zastanawiam się tylko co w sytuacji, kiedy prac będzie kilka ale tylko jedna BW lub tylko jedna kolorowa. Wówczas chyba ta jedna nie będzie poddana pod glosowanie? :roll:
Właśnie, zaczyna się to nieco robić pogmatwane. Z tego co piszesz mogą być tylko dwie prace i może być tak, że można będzie głosować na dwie (jeśli dobrze zrozumiałem).
Trzeba też wziąć pod uwagę głosujących, którzy nie czytają takich postów jak tu, a tylko głosują zgodnie z tym co pisze w ankiecie. Także treść w Ankiecie musi być jasna i przejrzysta co do głosowania (najlepiej też krótka:) )

helmuth
13.06.18, 22:04
Właśnie, zaczyna się to nieco robić pogmatwane. Z tego co piszesz mogą być tylko dwie prace i może być tak, że można będzie głosować na dwie (jeśli dobrze zrozumiałem).
OK, precyzyjnie.
Ankieta będzie zawsze, kiedy będą choć dwie prace tego samego rodzaju (BW albo kolor) jeśli będą tylko dwie prace, jedna BW i druga kolor- ankiety nie będzie.
O tym czy ankieta będzie i co będzie wybierane, będzie zależało każdorazowo od ilości i rodzaju nadesłanych prac o czym dokładnie poinformuję.
Jeszcze czegoś nie doprecyzowałem?

And.N
15.06.18, 17:05
Teraz doprecyzowałeś:).

And.N
10.06.19, 16:11
Przeniesione z wątku "Głosowanie-Retronaprawa-1-2019"

Odnośnie samej strony technicznej wstawienia prac w sumie nie wiadomo co lepsze...Tak jak teraz: opcja Large, ale w większości "wyświetlaczy" jest ucięty kadr (brakuje prawej strony), czy opcja Full Size (pokazany cały kadr, ale pomniejszony). Oczywiście i w jednej i drugiej opcji można sobie obrazek powiększyć do rzeczywistych rozmiarów 1800 x 1200 px.

helmuth
10.06.19, 16:38
... opcja Large, ale w większości "wyświetlaczy" jest ucięty kadr (brakuje prawej strony).
Nie bardzo wiem o co chodzi:

211988

211989

And.N
10.06.19, 18:33
...Nie bardzo wiem o co chodzi:...
Ja też do końca nie wiem:)

ale przykładowo na netbooku asus (12 cali) o rozdzielczości 1360 x 768 px te zdjęcia wyświetlają się tak:

211993

wydaje mi się, ze opcja "Large" przy wstawianiu ogranicza zdjęcie do 1280 px. dłuższy bok, jednocześnie ucinając/kadrując zdjęcie.
Bo na pewno pełnego kadru (bez kliknięcia na zdjęcie) nie widać, przy monitorze/laptopie o małej rozdzielczości ekranu.
Przy opcji Full Size, nawet przy ekranie o małej rozdzielczości zdjęcie już na początku pokazuje się całe (choć oczywiście pomniejszone)
Trzeba kliknąć PPM (prawy przycisk myszy) i wybrać pokaż zdjęcie ( w Firefox)

cissic
10.06.19, 23:42
Na kom też jest ten sam problem. W pionie na mam foto mniejsze na podglądzie niż w poziomie

helmuth
11.06.19, 09:42
A jak to wygląda teraz (wersja medium)?

212015

And.N
11.06.19, 15:10
Kadr jest w całości, ale to chyba nie najlepszy pomysł aby w takim rozmiarze prezentować prace (choć wiadomo i tak trzeba klikać po pełny rozmiar niezależnie czy to będzie miniatura, Medium, Large, czy Full Size)
Chociaż przy monitorach dużej rozdzielczości (QHD, 4K) wstawiając w opcji Full Size nie ma potrzeby klikania na zdjęcie (wyświetla się w oryginalnym rozmiarze 1800 x 1200 px)

helmuth
11.06.19, 15:51
Kadr jest w całości, ale to chyba nie najlepszy pomysł aby w takim rozmiarze prezentować prace (choć wiadomo i tak trzeba klikać po pełny rozmiar niezależnie czy to będzie miniatura, Medium, Large, czy Full Size) ...
Chyba jedynym wyjściem będzie zmniejszenie wymaganych wymiarów do wysokości 1000 px (teraz 1200). Na większości monitorów zmieści się w całości a i rozdzielczość wydruku dla 10 cm będzie do przyjęcia (ok. 250DPI)

And.N
11.06.19, 17:00
Chyba jedynym wyjściem będzie zmniejszenie wymaganych wymiarów do wysokości 1000 px (teraz 1200). Na większości monitorów zmieści się w całości a i rozdzielczość wydruku dla 10 cm będzie do przyjęcia (ok. 250DPI)
Owszem, wydaje się to być optymalnym rozwiązaniem. Przyszłość jednak na pewno należy do monitorów o wyżej rozdzielczości, jeśli ma to być z zastosowaniem do obróbki zdjęć. FHD 1920 x 1080 px. (czy ta rozszerzona w pionie do 1200 px -proporcje 16/10) była dobra tak z 8 czy może i 10 lat temu. QHD - 27 cali - 2560 x 1440 px stają się już "chlebem powszednim":).

helmuth
12.06.19, 10:04
QHD - 27 cali - 2560 x 1440 px stają się już "chlebem powszednim":).Może, dla niektórych poważnie podchodzących do obróbki rawa? :roll:
I tak całkiem sporo ludzi uznaje, że jakość jpga, którą zapewniają współczesne aparaty jest wystarczająca i nie "używają" rawa do zdjęć, które potem lądują na FB, Instagramie czy fotoblogu.
Myślę jednak, że do zabawy typu Retronaprawa to spora przesada. Szczegółów widocznych na zdjęciu 1800x1200px i tak nie będzie widać na wydruku 15x10 cm.

And.N
18.06.19, 17:04
...Myślę jednak, że do zabawy typu Retronaprawa to spora przesada. Szczegółów widocznych na zdjęciu 1800x1200px i tak nie będzie widać na wydruku 15x10 cm.
To prawda, ale teraz częstym sposobem oglądania zdjęć to ekran monitora czy TV i tu już będzie więcej szczegółów:).

helmuth
18.06.19, 18:15
To prawda, ale teraz częstym sposobem oglądania zdjęć to ekran monitora czy TV.Nie wydaje Ci się pewną ekstrawagancją, oglądanie zdjęcia o wymiarach 10x15 na 24 calowym ekranie monitora albo 55 calowym ekranie telewizora? :wink:

And.N
18.06.19, 18:32
Nie wydaje Ci się pewną ekstrawagancją, oglądanie zdjęcia o wymiarach 10x15 na 24 calowym ekranie monitora albo 55 calowym ekranie telewizora? :wink:
Dlaczego ekstrawagancją ? Co w tym nadzwyczajnego, że na ekranie monitora FHD czy TV (1920 x 1080 px) zazwyczaj chcemy aby oglądane zdjęcie zajmowało jak największy obszar takiego ekranu.
Zdjęcie 10 x 15 cm równie dobrze może mieć rozdzielczość 2400 x 1600 (400 dpi), 1800 x 1200 px, ale także 1500 x 1000 czy 1200 x 800. Ekstrawagancja nazwałbym oglądanie zdjęcia 1500 x 1000, czy 1200 x 800 px na ekranie TV 4K (a to już standard)