PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka Edycja Specjalna, RAW nr 1



And.N
1.12.17, 21:43
popRAWka Edycja Specjalna, RAW nr 1

Ruszamy z zapowiadana wcześniej edycją specjalną.
Konkurs rusza na trzech forach: Olympusclub, Canon-board i Nikoniarze.
Przewidywany jest cykl trzech takich edycji po jednym RAW-ie z każdego z forum.
Zaczynamy od Olympusa t.j. pliku .ORF którego autorem jest APZ.

Porównujac do dotychczasowej zabawy na Olympusclub rodzajem edycji jest klasyka,
czyli należy wywołać plik RAW opierając się głównie na wywoływarce
pokazać fajną wersję fotki. Zachowanie zawartości kadru min. 50%
Szczegóły w Regulaminie.

Termin nadsyłania prac mija 08.12.2017 (piątek) o godz. 22:00
Ulega zmianie rozmiar pracy - max. 1280 pix. dł. bok w poziomie (w pionie max. 900 pix.)


Oryginał
196562


Plik RAW - ORF do pobrania: 196563
Plik DNG do pobrania: 196638

|Regulamin konkursu (https://forum.olympusclub.pl/threads/114378-RAWki-Edycja-Specjalna-Regulamin-konkursu)|

Prace wysyłamy na adres : forumofoto@gmail.com

Zapraszam do udziału w tej eksperymentalnej zabawie.

Krakman
2.12.17, 20:59
Ciągle tylko klasyka i klasyka........:roll:

And.N
2.12.17, 21:44
Ciągle tylko klasyka i klasyka........:roll:
Oj tam, można sporo w obróbce "pofantazjować":wink:. W zasadzie wszystko na co pozwala wywoływarka RAW jest dozwolone, oprócz usuwania i dodawania elementów w kadrze. W regulaminie bardziej szczegółowo jest określone.

Jacek_Z
4.12.17, 01:26
Relacja z frontu wojny ;) Na te chwile mam 9 rawów (tzn jpgów), po 3 z każdego z forów.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Bym zapomniał. Większość nie dostrzegła zapisu o rozmiarze zdjęć.
Mam więc 3 wyjścia
1 - oczywiste - poprosić by autorzy przesłali jpg w rozmiarze regulaminowym, pliki zostaną podmienione o ile dotrą przez założeniem wątku z głosowaniem (poproszę, jeśli dostanę to podmienię, jeśli nie - patrz punkt 3)
2 - złośliwe - nic nie mówić, tylko nie przyjąć prac (odpada - nie jesteśmy złośliwi)
3 - optymalne - zmodyfikować regulamin i zapisać w nim, że prowadzący konkurs ma prawo, wobec nie spełnienie warunku rozmiaru zapisanego w regulaminie, samodzielnie przeliczyć zdjęcia na żądany rozmiar. Trzeba będzie tak zrobić. Ma to tylko jeden minus - autor zdjęcia może chcieć użyć innego stopnia wyostrzania czy kompresji niż zrobi to prowadzący konkurs.

ogc13
4.12.17, 20:02
Raz kozie śmierć - no to poszedł obrazek na maila :)
Głosowanie chyba będzie trudne. Jak się zbierze ze 30 prac to trudno będzie wybrać.

Koriolan
4.12.17, 20:36
Czy naprawdę u progu roku 2018, max w pionie to 900 px ? Really ?

helmuth
4.12.17, 20:53
Czy naprawdę u progu roku 2018, max w pionie to 900 px ? Really ?Wydaje mi się, że u progu 2018 roku, najpopularniejsze jeszcze stale jest FHD (1080px), więc 900 to rozsądna wielkość.

And.N
4.12.17, 21:17
Czy naprawdę u progu roku 2018, max w pionie to 900 px ? Really ?

Zdjęcie nie kadrowane, a zmniejszone do rozmiaru 1200 pix. (w poziomie) w pionie będzie miało właśnie 900 pix. Fakt, że można wysłać 1280 pix. w poziomie i wówczas przykładowo, nic nie kadrując, w pionie będzie miało 960 pix. , a to już niezgodne z regulaminem tej edycji. Regulamin jest taki połączony z popRAWki (Oly) i Zabawa w RAWki (Nikoniarze.pl).
Ta zabawa jest inna i w sumie można by pomyśleć nad zmianą tego w regulaminie i dopuszczać 1000 pix. w pionie (lub takie bardziej standardowe 1024 lub 1080). Do uzgodnienia jeszcze z Jackiem_Z, czy w następnej edycji specjalnej tego nie zmienić, osobiście byłbym za tym 1000 pix. w pionie.


Raz kozie śmierć - no to poszedł obrazek na maila https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_smile.gif
Głosowanie chyba będzie trudne. Jak się zbierze ze 30 prac to trudno będzie wybrać.
Liczę na co najmniej 50 prac:):wink: i rzeczywiście wybór będzie trudny wówczas:)
Moja też dziś poszła:).

Jacek_Z
5.12.17, 00:18
.. Regulamin jest taki połączony z popRAWki (Oly) i Zabawa w RAWki (Nikoniarze.pl).
Ta zabawa jest inna i w sumie można by pomyśleć nad zmianą tego w regulaminie i dopuszczać 1000 pix. w pionie (lub takie bardziej standardowe 1024 lub 1080). Do uzgodnienia jeszcze z Jackiem_Z, czy w następnej edycji specjalnej tego nie zmienić, osobiście byłbym za tym 1000 pix. w pionie..
Liczy się najsłabsze ogniwo w łańcuchu. Fora Canona i Nikona dopuszczają max 1280 pikseli w poziomie i max 900 w pionie. Ba, zdjęcia wrzucane na hosting na te fora z automatu zostaną na taki rozmiar przeliczone.
Nie chcemy by na różnych forach były wyświetlane pliki różnych wielkości. Ba, użytkownicy z nikoniarzy mają nawyk przeliczania na te 900 w pionie, więc wrzuta zdjęć konkursowych na forum olka wyglądałaby żle - byłyby różne formaty.


PS - regulamin canon-board dopuszczał do teraz (bo hosting na CB to sprawa ostatnich dni) rozmiar od 640 do 1024 px na dłuższym boku, pliki nie większe niż 300 kB. teraz zwiększyliśmy do 1280 i 900.

And.N
5.12.17, 00:35
Fora Canona i Nikona dopuszczają max 1280 pikseli w poziomie i max 900 w pionie. Ba, zdjęcia wrzucane na hosting na te fora z automatu zostaną na taki rozmiar przeliczone. ...
Przyznam nie wiedziałem, że na tych forach jest ograniczenie do max. 900 pix. w pionie. W takim razie musi taki zapis pozostać.

fret
5.12.17, 01:57
Wydaje mi się, że u progu 2018 roku, najpopularniejsze jeszcze stale jest FHD (1080px), więc 900 to rozsądna wielkość.

Zgadzam się z Helmuthem :shock: ;)

Jacek_Z
5.12.17, 18:41
Kilka informacji:
Jest już 20 przeróbek zdjęcia.
W pierwszym poście pojawił się do pobrania plik DNG, dla tych co nie mogą otworzyć pliku z Olympusa, choć .. użytkowników tego forum dotyczy to chyba w niewielkim stopniu. Ale nie zapominajmy o innych forach. Jak będą NEFy czy CR2 to też damy oprócz nich DNG.

Będzie nagroda dla zwycięzcy - nasz forumowy kalendarz 2018.
Wprowadzimy te informacje do regulaminu.

And.N
5.12.17, 19:18
...Będzie nagroda dla zwycięzcy - nasz forumowy kalendarz 2018.
Dla zwycięzcy cyklu 3 takich edycji specjalnych (po jednym RAW-ie z każdego forum) jak mniemam ?

Jacek_Z
5.12.17, 23:17
Tak, choć pule mam ciut większą, ale i konkursów (nie Rawek) chce zrobić więcej.

apz
6.12.17, 00:22
Tak, choć pule mam ciut większą, ale i konkursów (nie Rawek) chce zrobić więcej.

To załatw chocoaż własnoręczną dedykację z podpisem fomag-a na tych egzemplarzach do konkursów. Będą unikaty... Nówki, a nie sklepowe.

Jacek_Z
7.12.17, 21:00
Relacja z frekwencji :) Forum CB - 9 szt, N - 14 szt, z OC - 11, w sumie 34.
Została doba i 2 godziny
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2011/07/icon_smile-1.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/images/smilies/icon_smile.gif) - spieszcie się

And.N
7.12.17, 21:33
Mało:smile:, ale zazwyczaj w ostatni dzień jeszcze prace napływają.

Jacek_Z
7.12.17, 21:56
Już doszła kolejna praca, z N - jest 35.
Zostało 25 godzin, to kupa czasu, dojdą ;)

ogc13
8.12.17, 00:57
Mam super pomysł na przyspieszenie wysyłania prac ;)
Rozważmy zmianę w regulaminie :)
Załóżmy, że jest 5 dni na zgłoszenie prac.
Ten kto wysyła w dniu ogłoszenia dostaje 5pkt za ekspres.
W następnym dniu 4 pkt itd.

Na pewno będą szybciej spływały :)

And.N
8.12.17, 07:43
Ta szybkość spływania prac nie jest aż tak ważna, aby przyznawać za to punkty. Tu zmian nie przewiduję, a na pewno nie w zwykłej popRAWce.

grizz
8.12.17, 09:46
I będzie ankieta do wybrania najlepszego zdjęcia z 40 prac? Pasjonujące. Przeglądanie 40 bardzo podobnych zdjeć. Nie rozumiem tego konkursu.

A56
8.12.17, 10:01
Mam super pomysł na przyspieszenie wysyłania prac ;)
Rozważmy zmianę w regulaminie :)
Załóżmy, że jest 5 dni na zgłoszenie prac.
Ten kto wysyła w dniu ogłoszenia dostaje 5pkt za ekspres.
W następnym dniu 4 pkt itd.

Na pewno będą szybciej spływały :)

Ten pomysł do mnie nie przemawia. Ktoś może być poza domem i nie ma możliwości w pierwszy dzień pobawić się zdjęciem. To nie może wpływać na przyznawanie jakichkolwiek punktów.

fret
8.12.17, 12:15
I będzie ankieta do wybrania najlepszego zdjęcia z 40 prac? Pasjonujące. Przeglądanie 40 bardzo podobnych zdjeć. Nie rozumiem tego konkursu.

I z tego też powodu postuluję odejścia od samej obróbki rawów i dopuszczenie obróbki w każdym programie pod warunkiem, że nie będą dodawane, ani usuwane żadne elementy oryginału i nie będą też dodawane inne pliki graficzne np. jako tło. Będzie ciekawiej i sprawiedliwiej bo możliwości wywoływarek są bardzo różne. Dopuszczenie innych programów wyrówna szanse. Gimpa może mieć każdy.

grizz
8.12.17, 12:28
TO nie jest kwestia obróbki i programu, po prostuu od strony głosującego, ten konkurs jest strasznie nudny i uciążliwy. Przeglądanie 10-40 takich samych kadrów. No dzięki.

And.N
8.12.17, 12:45
TO nie jest kwestia obróbki i programu, po prostuu od strony głosującego, ten konkurs jest strasznie nudny i uciążliwy
Mam nadzieję, że nie dla wszystkich głosujących. Nudnego konkursu prowadzić bym nie chciał.

fret
8.12.17, 13:07
TO nie jest kwestia obróbki i programu, po prostuu od strony głosującego, ten konkurs jest strasznie nudny i uciążliwy. Przeglądanie 10-40 takich samych kadrów. No dzięki.

Jak się zwiększy swobodę obróbki, to różnice będą większe. Dla mnie to nawet ciekawe, można zobaczyć co da się wyciągnąć z jednego obrazka.

Bodzip
8.12.17, 13:50
Jak się zwiększy swobodę obróbki, to różnice będą większe. Dla mnie to nawet ciekawe, można zobaczyć co da się wyciągnąć z jednego obrazka.
Większa swoboda już jest. Brak exifa na to pozwala. Sam wysłałem, ale grizz ma rację.

fret
8.12.17, 15:07
Większa swoboda już jest. Brak exifa na to pozwala. Sam wysłałem, ale grizz ma rację.

Obchodzenie regulaminu nie jest rozwiązaniem. Grizz zawsze ma rację. Ale takich z zawsze racją kilku już było i efekty widać. Tu nie chodzi o rację, tylko o podtrzymanie i rozwój życia na tej planecie. Może szukajmy nowej formuły, najlepiej metodą małych kroków, bo na duże już nas nie stać. Faktem jest, że jak zobaczyłem wybór fotki do konkursu, to czułki mi opadły, a jak sobie pomyślę o 40 wariacjach w tym temacie, to opada mi reszta, ale nasze konkursy są na szczęście ciekawsze. Brakuje mi tylko zalegalizowania wszelkich gimpów i fotoszopów.

Bodzip
8.12.17, 17:42
Obchodzenie regulaminu nie jest rozwiązaniem. Grizz zawsze ma rację. Ale takich z zawsze racją kilku już było i efekty widać. Tu nie chodzi o rację, tylko o podtrzymanie i rozwój życia na tej planecie. Może szukajmy nowej formuły, najlepiej metodą małych kroków, bo na duże już nas nie stać. Faktem jest, że jak zobaczyłem wybór fotki do konkursu, to czułki mi opadły, a jak sobie pomyślę o 40 wariacjach w tym temacie, to opada mi reszta, ale nasze konkursy są na szczęście ciekawsze. Brakuje mi tylko zalegalizowania wszelkich gimpów i fotoszopów.
grizz nie jest POlitykiem i grizz zawsze PISze dobrze.
Nawiązując do Twoich ostatnich słów - to nie jest obchodzenie regulaminu, a używanie bądź nie PS lub Gimpa to niedopatrzenie regulaminu.
Co to jest ACR - definicja: Adobe Camera Raw, to darmowe rozszerzenie (plugin) do programu Adobe Photoshop.
Jak to działa ? Ano kiedyś próbowałem. RAW jest wywoływany w ACR, a dalsza obróbka jest w PS. Wniosek - użytkownicy ACR są z automatu na lepszej pozycji, bo mogą PS-a używać.
Inny przykład: dozwolony jest Ufraw, tyle że on odpala RAW-a, wywołuje (demozaikowanie) i następnie uruchamia Gimpa. Linuxowy Fotoxx jest na stałe skorelowany z RawTherapee - odpalasz, wywołujesz i używasz RT lub Fotoxx.
Zabronienie wszelakich gimpo/szopów nie ma sensu, ponieważ programy są tak tworzone że często się uzupełniają.
Zabronienie używania wtyczek jest błędne z założenia, ponieważ np. Darktable jest modułowe i z samych wtyczek się składa. Teoretycznie nie miałbym prawa brać udziału w zabawie.

And.N
8.12.17, 18:37
...RAW jest wywoływany w ACR, a dalsza obróbka jest w PS. Wniosek - użytkownicy ACR są z automatu na lepszej pozycji, bo mogą PS-a używać. ...
Podobnie jest w programie Zoner czy Affinity Photo. Dalszej obróbki być nie musi, zdjęcie może być tylko zmniejszone (ewentualnie po zmniejszeniu wyostrzone) i zapisane do JPG.

apz
8.12.17, 18:50
...
Co to jest ACR - definicja: Adobe Camera Raw, to darmowe rozszerzenie (plugin) do programu Adobe Photoshop.
Jak to działa ? Ano kiedyś próbowałem. RAW jest wywoływany w ACR, a dalsza obróbka jest w PS. Wniosek - użytkownicy ACR są z automatu na lepszej pozycji, bo mogą PS-a używać.
...

Jest wielce prawdopodobne ,że jesteś w całkowitym błędzie.
Tego akurat Orf-a najlepiej wołać w innych programach co ostartnio dowodził mi jck. Soft Adobe okaże się być gordzym wyborem....
I jak to życie plecie???