PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D3x???



Michu (Pentax)
17.04.08, 09:58
Przy okazji nowego firmware nastąpił mały przeciek:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=7173

grizz
17.04.08, 09:59
:) I kanon znów zostanie pogoniony.

KaarooL
17.04.08, 19:59
Bardzo dobrze jeśli wyjdzie coś co przepowiadał Reichmann - kontynuacja D3 z matrycą 24MPIX. Potem powinni puścić budżetowe FF za 7k a następnie powolutku odcinać się od reliktu-śrubokręta.

th3big
17.04.08, 21:11
Bardzo dobrze jeśli wyjdzie coś co przepowiadał Reichmann - kontynuacja D3 z matrycą 24MPIX. Potem powinni puścić budżetowe FF za 7k a następnie powolutku odcinać się od reliktu-śrubokręta.

Testowana "ponoć" jest jeszcze jedna puszka z matrycą FF 18mpx i szkieletem podobnym do F6. Oczywiście wszystko opiera się o niepotwierdzone doniesienia, ale chcę wierzyć, że to prawda.

KaarooL
17.04.08, 21:41
Oby w tej pogoni nie zapomnieli o pladze samobłysków SB, dziwnych wahnięciach zasilania i średnio działającej czyszczałce... Właśnie, właśnie - D300 też cierpi na samobłyski z lampami SB (tak jak D200 i S5Pro) czy zwalczyli problem?

th3big
17.04.08, 22:40
Oby w tej pogoni nie zapomnieli o pladze samobłysków SB, dziwnych wahnięciach zasilania i średnio działającej czyszczałce... Właśnie, właśnie - D300 też cierpi na samobłyski z lampami SB (tak jak D200 i S5Pro) czy zwalczyli problem?

Nie zaobserwowałem czegoś takiego jak samobłys. Co do czyszczałki... nie miałem na matrycy jeszcze nawet pyłka więc, albo w D300 działa czyszczenie matrycy, przynajmniej umiarkowanie skutecznie, albo miałem dotąd szczęście. Zobaczymy jak będzie w przypadku większego brata.

Niestety Karolu, ale skracający się okres życia produktu na rynku powoduje, że przynajmniej pierwsi kupujący stają się testerami sprzętu. Wady są i być muszą, gdy nie ma czasu na dokładne przetestowanie sprzętu. To samo można zaobserwować na rynku samochodów.

Don Pedro
18.04.08, 07:52
:) I kanon znów zostanie pogoniony.-chyba raczej dogoniony.Michu , a co z FF u Pentaxa, Samsunga, bo to ludzie różnie mówią?

grizz
18.04.08, 07:54
D3 raczej pogoniło, niz dogoniło. Liczę że d3x również tak zrobi - zyskujemy na tym my, klienci :P

Fatman
18.04.08, 08:11
KaarooL, Nikona (a właściwie Nikony) mam od dawna, przez moje ręce przeszło też już właściwie kilkanaście egzemplarzy D50, D70, D80 -i w żadnym przypadku nie było problemów z samobłyskiem.......... a o takich problemach czytałem w 2 wątkach na forum Nikona, w 1 na forum dpreview i chyba w 4 na forum Olympusa -i zawsze o tym problemie pisałeś Ty -chyba trochę wyolbrzymiasz :)

A co do czyszczałki...... ahhh bardzo bym chciał mieć -nawet tą najprostrzą....... niebawem wydam sporo forsy na czyszczenie to co co przykleiło się już do matrycy na dobre i dmuchanie nic nie daje :(

RadioErewan
18.04.08, 08:18
KaarooL, Nikona (a właściwie Nikony) mam od dawna, przez moje ręce przeszło też już właściwie kilkanaście egzemplarzy D50, D70, D80 -i w żadnym przypadku nie było problemów z samobłyskiem.......... a o takich problemach czytałem w 2 wątkach na forum Nikona, w 1 na forum dpreview i chyba w 4 na forum Olympusa -i zawsze o tym problemie pisałeś Ty -chyba trochę wyolbrzymiasz :)
Kaarool ma kilka koników. Do bandingu można dorzucić samobłyski :twisted:.

Pozdrawiam

KaarooL
18.04.08, 08:56
Fatman:

Na forum Nikona od cholery gości narzekało na samobłyski, więc coś jest na rzeczy. Piłem do tego, że w pogoni za nowym przybywa babolków.
A odnośnie czyszczenia, to czy od większej matrycy kasują więcej niż od DX?


RE:

O samobłyskach tylko czytałem ale ORF'ami z E-3 służę żeby nie być gołosłownym. No i wcale nie cieszy mnie to co na nich wyłazi.

Michu (Pentax)
18.04.08, 09:12
Michu , a co z FF u Pentaxa, Samsunga, bo to ludzie różnie mówią? Na razie nic. I chyba dobrze. Z pobieżnych danych z naszego forum wynika, że w chwili obecnej parcie na FF nie jest za wielkie. Osobiście podejrzewam tutaj dwa czynniki: obecna cena takiej puszki (ilu tak na prawdę byłoby na nią stać) oraz to, że bardzo wielu z nas nadal foci (a nawet się przesiada) na filmie. Chociaż fakt, że obserwując obecny rynek, format 35mm wydaje się nieunikniony. Pojawiły się gdzieś już ploty/przecieki, że Samsung maluje jakiś sensor w tym formacie - zobaczymy. Mnie na chwilę obecną sprawy sprzętowe przestały interesować. Co prawda raz na jakiś czas wykluje się jakaś myśl o Contaksie G2 z 3 stałkami, ale skutecznie morduję te myśli alkoholem, jogą a w skrajnych przypadkach barankiem w nieotynkowaną ścianę.

fotomic
18.04.08, 09:22
[ciach]Co prawda raz na jakiś czas wykluje się jakaś myśl o Contaksie G2 z 3 stałkami, ale skutecznie morduję te myśli alkoholem, jogą a w skrajnych przypadkach barankiem w nieotynkowaną ścianę. o! to są sposoby, genialne w swojej prostoście :D

Fatman
18.04.08, 10:07
KaarooL, ale to było dawno dawno temu............. za 5 lat też wspomnisz przy okazji jakiegoś wątku o samobłyskach ? "no i mam nadzieję, że wreszcie poprawili te samobłyski, które nękały posiadaczy D200 -jak to jest w D800, sprawdzał ktoś ?" ;)

Babol owszem przybył -u części posiadaczy D3 po wgraniu nowego softu pojawiły się problemy z zapisem zdjęć seryjnych -wystepują w tak specyficznych warunkach, że jak narazie, tym u których to wystąpiło, nie udało się powtórzyć serii tak aby błąd wystąpił ponownie.
Ja jak narazie mam szczęście i wszystko z moim D3 ok ;)


A odnośnie czyszczenia, to czy od większej matrycy kasują więcej niż od DX?

zielonego pojecia nie mam, ja i tak oleje serwis i wyczyszcze matrycę sam -będzie szybciej, bezpieczniej i na 100% solidnie.

zibi1303
18.04.08, 13:45
Fatman to masz drugi fach ... :), skoro mówiśz że to droga impreza, to może i zarobisz na tym...

Marcin510
18.04.08, 13:59
KaarooL, ale to było dawno dawno temu............. za 5 lat też wspomnisz przy okazji jakiegoś wątku o samobłyskach ? "no i mam nadzieję, że wreszcie poprawili te samobłyski, które nękały posiadaczy D200 -jak to jest w D800, sprawdzał ktoś ?" ;)

Babol owszem przybył -u części posiadaczy D3 po wgraniu nowego softu pojawiły się problemy z zapisem zdjęć seryjnych -wystepują w tak specyficznych warunkach, że jak narazie, tym u których to wystąpiło, nie udało się powtórzyć serii tak aby błąd wystąpił ponownie.
Ja jak narazie mam szczęście i wszystko z moim D3 ok ;)



zielonego pojecia nie mam, ja i tak oleje serwis i wyczyszcze matrycę sam -będzie szybciej, bezpieczniej i na 100% solidnie.

polecam ci zestaw miotelek nasaczonych alkoholem ze specjalnego wlokna z allegro
minuta i masz matrce super czysta

kup sobie ze 3 na zapas, a jedna ja uzywam po pare razy
i dodatkowo maczam ja w spirytusie lubelskim, bo ten alkohol z miotelki jest jakby tlustawy i zostawia smugi... a miotelka jest z takiego materialu ze ten lubelski nie zostawia zadnych smug jak sie rowno pociagnie

w serwisie tak samo czyszcza matrce, przecie znikt nie rozkreca aparatu :)
wiec ja nie widze powodow aby przepalcac i tracic czas

grizz
18.04.08, 14:12
polecam ci zestaw miotelek nasaczonych alkoholem ze specjalnego wlokna z allegro
minuta i masz matrce super czysta

kup sobie ze 3 na zapas, a jedna ja uzywam po pare razy


O masakra :/ Kilka razy używałes w nowej puszce?!

Olek wymiata...

zimny
18.04.08, 14:15
Nie wiem czy to dobre dla matrycy - alkohol

Laser w CD czyści się ... :) śliną - nie zostawia nalotu, więc nie zniekształca toru przebiegu wiązki lasera.

grizz
18.04.08, 14:25
BTW updatu firmwar'e

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=7186


heh :/

Marcin510
18.04.08, 15:24
O masakra :/ Kilka razy używałes w nowej puszce?!

Olek wymiata...

w olku 2 razy sobie przejechalem profilaktycznie, bo cos tam bylo juz widac na f22 :)

Fatman
18.04.08, 15:55
Marcin510, dzięki za info -jak byś mógł linka jakiegoś podesłać to było by super :)


heh, widzę, że czeka mnie kolejny update softu w puszce za jakiś czas ;)

th3big
18.04.08, 16:14
O masakra :/ Kilka razy używałes w nowej puszce?!

Olek wymiata...


w olku 2 razy sobie przejechalem profilaktycznie, bo cos tam bylo juz widac na f22 :)

He he he... to wymiata czy ma wymiatane ;-)


...jak byś mógł linka jakiegoś podesłać to było by super.

Na Alledrogo masz Sensor Swab tylko, że to kosztowne rozwiązanie. Takiego Swab'a można bez problemu wykonać samemu. Problem może wystąpić z kupnem tkaniny nie pozostawiającej włukien.

Fatman
18.04.08, 16:45
taaaak.... mam juz troszkę waty w środku, włókien mi nie trzeba ;)

może jakieś pędzelki kupię najpierw -tylko potrzebuję porady jakie to pędzelki powinny być, żeby sobie zawału serca nie zafundować.

th3big
18.04.08, 17:08
tylko potrzebuję porady jakie to pędzelki powinny być, żeby sobie zawału serca nie zafundować.

http://genesis.net.pl/Czyszczenie-matrycy_55466.html

Marcin510
19.04.08, 11:47
polecam kupic taka oto szpatulke sterylnie zamknieta z bardzo dobrego materialu ktory nie zostawia smug
http://allegro.pl/item319037067_najlepszy_zestaw_do_matryc_system_se nsor_clean_usa.html
25zl

ona nasaczona jest jakims alkoholem, ale mialem wrazenie ze zostawia lekkie smugi i spirytus z monopolu lepiej dziala
najlepiej bylo by miec idealnnie czysty spirytus z labolatorium
ale lubelski tez jest dobry, nie zostawia smug jesli szpatulka jest tylko lekko zwilzona :)
po wyjeciu leciutko maczamy w spirytusie, strzepujemy aby troche wyschlo i jedziewmy rownomiernymi ruchami od krawedzi do krawedzi
najpierw jedna strona szpatulki potem druga

potem maczamy szpatulke znow w spirytusie i wkladamy sobie do opakowania aby uzyc jej po raz kolejny :)



http://allegro.pl/item340159910_zestaw_do_czyszczenia_matrycy_system _sensor_clean.html

nie wiem czy sprzedaja jeszcze pojedyczne szpatulki, ale mozna najwyzej kupic taki drogi zestaw i miec pare na zapas :)

ja nie polecam zadnych gruszek do czyszczenia, bo one tylko syfy przemieszczaja i problem nie znika

MicSzu
19.04.08, 12:12
Ech ile to się na takie szpatułki wyda za jakies 2 latka, że by miec czystą matrycke...Troszkę tej kasy będzie:)

th3big
19.04.08, 15:57
Ech ile to się na takie szpatułki wyda za jakies 2 latka, że by miec czystą matrycke...Troszkę tej kasy będzie:)

Jak dasz sobie wmówić, że tylko szpatułkami za set złotych jesteś w stanie wykonać czyszczenie matrycy, to zapewne troszkę tej kasy wydasz. Leniwy wariant z reguły jest droższy. Wyżej podałem LINK do poradnika jak sobie poradzić w domu z czyszczeniem matrycy. Nie wierzysz w możliwość samodzielnego wykonania szpatułek do czyszczenia, to kupujesz SensorSwab lub podobne. Jak należysz do ludzie, którzy nie lubią być skubani to robisz sam. Samo czyszczenie jest banalnie proste i chyba tylko pierwszy raz wywołuje lęki. Ja bym się bardziej obawiał o sprzęt przy wysyłce do serwisu niż przy samodzielnym wykonywaniu czyszczenia.

Jedynym problemem, który przy minimum wysiłku jest do obejścia, to kupno tkaniny nie pozostawiającej włukien.

Michu (Pentax)
19.04.08, 16:41
Skoro temat podryfował w takim kierunku...
W swym DSLRze chciałem mieć czyszczałkę na wzór tej z Olka. Uważałem to za świetny patent. Ale. Przez dwa lata użytkowania aparatu nie miałem kłopotów z paproszkami na matrycy. Mając kilkanaście obiektywów dosyć często wymieniałem szkła. I mimo to wystarczyło raz na 2-3 miesiące przedmuchać matrycę gruszką, a raz w roku wyczyciś ją patyczkiem higenicznym obwiązanym tkaniną z mikrofibry (z dowolnego sklepu optycznego). I w ten sposób wyleczyłem się z lęków tyczących czyszczenia. Przy czym - aby nie było wątpliwości: Nadal uważam, że lepiej jest mieć w puszce mechanizm czyszczący niż go nie mieć - to w sposób znaczny ułatwia życie i sprawia, że jeden problem z głowy mniej. Tym niemniej nie demonizowałbym aż tak bardzo zanieczyszczenia matrycy.

MicSzu
19.04.08, 16:42
Może i jest proste, ale nie chciał bym tego robic bo jak by nie było matryca to bardzo ale to bardzo delikatna rzecz. A majac puszkę za xxxxzł wolał bym jednak zainwestowac w coś sprawdzonego niż testowac własnoręcznie zrobione wynalazki na najdelikatnieszym elemencie aparatu:) kamikadze nie jestem :)

Michu (Pentax)
19.04.08, 16:58
No właśnie to nie tak do końca z tą delikatnością matrycy. W najnowszych aparatach jest ona zabezpieczona dodatkowo (mam na myśli Pentaksy) powłokami ochronnymi, które naprawdętrudno zarysować. A już z pewnością nie miękkimi materiałami czyszczącymi. Poza tym strach - tak jak w seksie - jest tylko za pierwszym razem.
Ale całkowicie się z Tobą zgadzam - mając do wyboru, wolałbym tego nie robić.

RadioErewan
19.04.08, 17:13
Filtr IRcut to szkło o najwyższej twardości 6-7 w skali Mohsa Skala twardości Mohsa – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Twardo%C5%9B%C4%87_w_skali_Mohsa)
Całe zamieszanie z obawą o zarysowanie optyki bierze się z czasów, gdy powłoki przeciwodblaskowe nanoszono metodami fizycznymi. Obiektyw z lat 50 czy 60 ubiegłego wieku można było uszkodzić dotykając palcem (zetrzeć powłoki). Szkło filtra dolnoprzepustowego jest nie do uszkodzenia patyczkiem owiniętym mikrofibrą.
To co można spsocić, to pomazanie szkiełka, pomazanie filtra czy zgubienie włokienek wewnątrz aparatu. Mazy mogą być bolesne.
Najgroźniejsze jest zamknięcie się migawki (z braku prądu) z patyczkiem w środku aparatu. W takim wypadku szlag trafi pewnie zarówno lustro jak i kurtyny migawki.

Pozdrawiam

Michu (Pentax)
19.04.08, 19:14
To co można spsocić, to pomazanie szkiełka, pomazanie filtra czy zgubienie włokienek wewnątrz aparatu. Mazy mogą być bolesne.
Najgroźniejsze jest zamknięcie się migawki (z braku prądu) z patyczkiem w środku aparatu. W takim wypadku szlag trafi pewnie zarówno lustro jak i kurtyny migawki.

Oczywiście. Dlatego osobiście zawsze czyściłem na sucho. I wystarczało. A odnośnie zamknięcia się migawki... Nie wiem, jak w innych systemach, ale w Pentaksie funkcja czyszczenia nie dała się uruchomić, nawet jeśli baterie/akumulatory były w połowie naładowane. Musiały być świeże niczym onuce kaprala Wichury.
Naturalnie trafiają się przypadki zapaskudzenia matrycy czymś lepkim. Cóż. Wówczas niestety, ale nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z rad z powyższych postów lub poszukać informacji na zaprzyjaźnionych forach, mających w tej kwestii doświadczenie.

Fatman
19.04.08, 21:25
dzięki za linki i porady :)

w sumie z syfem na matrycy to największy problem mam właśnie w D3 -w D70, D80 wystarczyło dmuchanie gruszką i to nie czesto -w 5D częściej, ale bez przesady.....
natomiast w D3 dostałem na dzień dobry tłuste plamki -ale wyczyściłem na sucho :D

YxasoR
20.04.08, 20:48
A na kij tyle pix w Nikonie? Dla mnie super rozwiązaniem była mała ilość w D3, a nie 22 jak w Canonie.

I może w D3x już będzie odkurzacz :D

grizz
20.04.08, 20:56
Bo puszka do studia, to nie to co body reportażowe ;)

tomek s
20.04.08, 21:56
Hmm no właśnie ja po prawie roku używania D80 nie czyściłem nic, jakąś małą plamkę dojrzałem jak robiłem foto w namiocie bezcieniowym na białym tle, chyba f18 było, ale tak na co dzień nie widać żadnych syfów, więc nie zawracam sobie tym głowy, a SB600 mam też koło roku i jakoś sama siebie nie chce błyskać ;)
pzdr

Marcin510
21.04.08, 12:01
jestem ciekaw jak bedzie z szumami, bo 1ds mk3 szumi duzo bardziej niz 5d

oni chyba specjalnie nie wsadzili czyszczalki do d3 :) nie dlatego ze jest kiepska jak niektorzy to uzasadniali (choc raczej jest kiepska), ale zeby byl kolejny powod dla kupna d3x

najlepiej jakby zrobili d3x z taka matryca jak teraz, poprawili niedorobki, dolozyli porzadna czyszczalke

i 2 model moze d5 dla tych ktorzy potrzebuja ogrome wydruki z duza matryca i godza sie na wieksze szumy w wyzszych iso i (prawdopodobnie) troche mniejsza predkosc