PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka 18/2017 - Głosowanie i Wyniki



And.N
23.10.17, 18:44
195307


popRAWka 18/2017 - Głosowanie


Termin głosowania 5 dni, czyli do 28.10.2017 - sobota
Głosujemy maksymalnie na 2 prace. Nie jest to oczywiście obowiązkiem, można głosować
tylko na jedną. Z swej strony "namawiam":wink: do wykorzystywania przysługujących głosów.
Prosiłbym tylko o nie głosowanie na więcej niż dwie prace.

Po zakończonym głosowaniu zostaną ujawnieni autorzy prac.
Jeśli ktoś sobie nie życzy ujawnienia proszę o informację na priv
Numer danej pracy znajduje się nad zdjęciem.
Autorem RAW-a jest RafS, zwycięzca poprzedniej edycji.


Oryginał
195308



PROPOZYCJE popRAWkowe


1. Rabbit
195309

2. henry1
195310

3. ogc13
195311

4. dudidu
195312

5. A56
195313

6. andtor2
195314

7. Bodzip
195315

8. schuttenbach
195316

9. DzejPi
195317

10. RafS
195318



Dla chętnych do pobrania paczka z pracami : 195319



Po zakończonym głosowaniu mile widziane kilka słów komentarza od autora RAW-a do prac, zwłaszcza tej zwycięskiej.
Inni oczywiście także mogą . Chodzi o wszelakie uwagi na temat obróbki (pozytywne jak i negatywne), oraz dzielenie się wiedzą.

Zapraszam do głosowania.

Rabbit
23.10.17, 20:06
zagłosowane :) na henry1 ;)
ps. mam nadzieje, że wysłałeś :lol:

henry1
23.10.17, 20:59
zagłosowane :) na henry1 ;)
ps. mam nadzieje, że wysłałeś :lol:


Dzięki dobry człowieku, wysłałem. :mrgreen:
A po czym poznałeś, że to na moje głosowałeś ??? :roll:

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Bodzip, daj cynk, które Twoje, bo tych z chlorofilem jest więcej niż się spodziewałem zobaczyć. :shock: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

fret
23.10.17, 21:03
Szkoda, że Gulaszowa nie zdążyła :(

Rabbit
23.10.17, 23:13
A po czym poznałeś, że to na moje głosowałeś ??? :roll:

te z chlorofilem odrzuciłem :lol:

And.N
24.10.17, 14:30
Przekroczyliśmy pierwszą dziesiątkę głosujących więc będzie przeciek:). Jedna praca na pierwszym miejscu, jedna praca na drugim, 3 prace na trzecim miejscu. Różnice nie są jakieś duże. Bez głosu pozostają jeszcze 3 prace.

fret
24.10.17, 14:45
... Bez głosu pozostają jeszcze 3 prace.

Klątwa chlorofilu? ;)

Bodzip
24.10.17, 14:57
Ja nie będę głosował bo leżę na kardiologii i mają mi robić koronarografię.

henry1
24.10.17, 15:17
Zagłosowałem na nie swoje dzieła. :mrgreen:
Mam nadzieję, że pozostali nie będą mieli mi za złe, że nie zagłosowałem na ich prace.

Bodzip, w czasie badań nie spoglądaj na młódki, bo wyniki badania na pewno będą tragiczne. :roll:

fret
24.10.17, 15:29
Zdrówka :) I zrób sobie selfika, będzie ciekawy temat popRAWki... ;)

And.N
24.10.17, 18:03
Ja nie będę głosował bo leżę na kardiologii i mają mi robić koronarografię.
Przechodziłem przez to rok temu, koronarografię i angioplastykę. Szybkiego powrotu do zdrowia życzę.

Rabbit
24.10.17, 23:00
Ja nie będę głosował bo leżę na kardiologii i mają mi robić koronarografię.
w takim razie zdrowia życzę :)

Foster
26.10.17, 23:07
Daaamn... zakodowałem, że termin wysyłania do 26'tego hehhh. Gratuluję autorowi foty - można ją było w kilka różnych klimatów "pchnąć" z trudnym ostatecznym wyborem, którą posłać. No nic, zostanie w archiwum ;)

Głos oddany :)

RafS
26.10.17, 23:33
...Gratuluję autorowi foty - można ją było w kilka różnych klimatów "pchnąć" z trudnym ostatecznym wyborem, którą posłać. ...
Dzięki, między innymi dlatego ją tu zaproponowałem, sam nie wiedziałem jaką wersję wybrać i nie jestem pewien czy ostatecznie dobrze wybrałem...:wink:

Rabbit
26.10.17, 23:35
czekamy na kolejny przeciek :wink:

henry1
27.10.17, 00:26
Dzięki, między innymi dlatego ją tu zaproponowałem, sam nie wiedziałem jaką wersję wybrać i nie jestem pewien czy ostatecznie dobrze wybrałem...:wink:

Trzeba było wybrać moją, miałbym jeszcze jednego "fana" moich gniotów. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


czekamy na kolejny przeciek :wink:

Nic z tego, podobno uszczelki wymienił. :roll::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

apz
27.10.17, 05:23
Pozostanę przy oryginale, nie znalazłem obróbki, która zachowywała by powietrzną perspektywę przy delikatnym podciągnięciu szczegółu w górach i na niebie...

fret
27.10.17, 08:20
Zgoda, w ostatnich konkursach zdecydowanie przeważają miłośnicy dramatycznej tonacji i apokaliptycznego nieba, ale to jeszcze nie powód, żeby nie głosować. W końcu to zabawa.

And.N
27.10.17, 09:22
Pozostanę przy oryginale, nie znalazłem obróbki, która zachowywała by powietrzną perspektywę przy delikatnym podciągnięciu szczegółu w górach i na niebie...
Obawiam się, że mogłoby to być w praktyce trudne do zrobienia. Jakiś kierunek trzeba było wybrać:)


Zgoda, w ostatnich konkursach zdecydowanie przeważają miłośnicy dramatycznej tonacji i apokaliptycznego nieba, ale to jeszcze nie powód, żeby nie głosować. W końcu to zabawa.
Podzielam opinie:). Nie zdradzę chyba tajemnicy (to z moich obserwacji popRAWek), że prace bardziej "pojechane" w obróbce z jaskrawym kolorem, czy mocno wyciąganymi cieniami (z małym kontrastem) cieszą się jednak mniejszym uznaniem wśród głosujących.

Jestem winny następnego przecieku:), więc jedna praca (na prowadzeniu) nieco się oddaliła. Dwie prace na drugim miejscu. Jedna praca na trzecim miejscu (spadła z miejsca drugiego, właściwie to na czwarte miejsce). Trzy prace pozostają nadal bez głosu.

jkr
27.10.17, 10:18
Zgoda, w ostatnich konkursach zdecydowanie przeważają miłośnicy dramatycznej tonacji i apokaliptycznego nieba, ale to jeszcze nie powód, żeby nie głosować. W końcu to zabawa.Może autorzy poprawek wyrażają swoją osobowość, ale ja i tak artystów nie rozumiem.

DzejPi
27.10.17, 10:45
Może autorzy poprawek wyrażają swoją osobowość, ale ja i tak artystów nie rozumiem.
Ale przecież też bez ograniczeń możesz wyrazić swoją osobowość. Trzeba poświęcić na to tak niewiele czasu.
Na tym polega zabawa, że każdy może!! .( i nie chodzi wyłącznie o krytykę)

ogc13
27.10.17, 11:20
Przecież artyści są bardzo potrzebni. Inaczej byłoby nudno i nieciekawie.

A ja popRAWkę traktuję jako darmowe warsztaty :)
Zawsze można się czegoś nauczyć od wymiataczy z większym doświadczeniem.

apz
27.10.17, 17:24
Nie piszę by nie obrabiać, czy nie głosować, piszę, że nie chwyta mnie za serce żadna z propozycji...

JAk najbardziej każda kolejna etiuda z porównaniem do wyników innych z tego samego materiału powstała, przybliży kiedyś do świetnego lub świetniejszego wyglądu to rzadkie zdjęcie na którym właśnie będzie nam zależało...

fret
27.10.17, 17:31
Nie piszę by...

Nie chodzi o Twoje poetyckie natchnienie, tylko o Twój udział w głosowaniu :)

A56
27.10.17, 17:50
Nie piszę by nie obrabiać, czy nie głosować, piszę, że nie chwyta mnie za serce żadna z propozycji...


popRAWka nie polega na tym, by zrobić zdjęcie, które będzie się podobało jednej, czy dwóm osobom. Trzeba trafić w gust większości. Wtedy ma się więcej głosów niż jeden lub dwa.

And.N
27.10.17, 17:52
Jeżeli komuś zupełnie nie odpowiada żadna z wersji (może i tak się zdarzyć) to "na siłę":wink: nie ma co głosować. Mi też wszystko nie pasuje w pracach na które głosowałem (pewnie nie jestem tu odosobniony:) ). Po prostu drogą eliminacji wybrałem.


popRAWka nie polega na tym, by zrobić zdjęcie, które będzie się podobało jednej, czy dwóm osobom. Trzeba trafić w gust większości. ...
Dokładnie:)

fret
27.10.17, 18:00
... Po prostu drogą eliminacji wybrałem.

I o to chodzi. To nie jest walka o złote kalesony i tytuł fotografa wszech czasów. Po prostu wybieram najlepszą opcję z dostępnych. I chwała wszystkim uczestnikom, także tym, którzy zupełnie w mój gust nie trafili. Jak zaczniemy się nadymać na wzór apz, to zabijemy tę inicjatywę, a poza tym, mój gust nie jest wyrocznią. Gust apz też nią nie jest.

And.N
27.10.17, 18:11
I o to chodzi. To nie jest walka o złote kalesony i tytuł fotografa wszech czasów. Po prostu wybieram najlepszą opcję z dostępnych. I chwała wszystkim uczestnikom, także tym, którzy zupełnie w mój gust nie trafili. Jak zaczniemy się nadymać na wzór apz, to zabijemy tę inicjatywę, a poza tym, mój gust nie jest wyrocznią. Gust apz też nią nie jest.

Nic dodać nic ująć, popRAWka taki ma charakter (od początku), że wyboru dokonuje ogół forumowiczów i tak za mojej "kadencji" pozostanie.

apz
27.10.17, 18:33
.... Gust apz też nią nie jest.

A niby dlaczego miałby być???

Wyrocznia to była w Delfach i zostały po niej tylko piękne ruiny...

helmuth
28.10.17, 00:29
... piszę, że nie chwyta mnie za serce żadna z propozycji...Nie powinieneś chwalić się, że jako moderator masz wgląd w prace konkursowe.

Mi też wszystko nie pasuje w pracach na które głosowałem ...Czy aby głosujący nie powinni nie znać autorów prac?
Zdaje się, że to wyklucza prowadzącego z głosowania :roll:

henry1
28.10.17, 00:47
Na moją na pewno nie zagłosował. :mrgreen:
Na moje rzadko kto głosuje. :cry:

And.N
28.10.17, 01:36
...piszę, że nie chwyta mnie za serce żadna z propozycji...
Nie powinieneś chwalić się, że jako moderator masz wgląd w prace konkursowe.
Nie bardzo rozumiem. Moderator ma wgląd w bieżący wynik głosowania, a jaki tu związek...?


Czy aby głosujący nie powinni nie znać autorów prac?
Zdaje się, że to wyklucza prowadzącego z głosowania :roll:
Cóż, taki "przywilej" prowadzącego.

DzejPi
28.10.17, 07:13
Mój punkt widzenia.
1. Świetna ZABAWA dla tych, którzy chcą się w to bawić (i serdecznie namawiam do uczestnictwa)
2. O gustach sie nie dyskutuje. A dyskusja j.w. może powodować jedynie niesympatyczne napięcia.
3. Z dystansu kilku dni od wysłania mojej popRAWki dokładnie wiem co spaprałem, co mogło by lepiej.
4. Proponuję po ogłoszeniu wyników, dyskutować merytorycznie o poszczególnych pracach co i dlaczego bo ta zabawa może być nauką dla wielu.
5. Kolejny raz dziekuję andtor2, że Ci sie chce.
Pozdrawiam

apz
28.10.17, 09:01
Nie powinieneś chwalić się, że jako moderator masz wgląd w prace konkursowe.


Heniu te prace są wszystkie w pierwszym poście... A autorzy, autorzy nie maja tutaj nic do rzeczy, zna ich wyłacznie Andrzej, bo on dostawał i umieszczał zgłaszenia i zapewne na podglądzie także ADM z tytulu uprawnień i możliwości wglądu we wszystkie kąty forum.



Mój punkt widzenia.
1. Świetna ZABAWA dla tych, którzy chcą się w to bawić (i serdecznie namawiam do uczestnictwa)
...
3. Z dystansu kilku dni od wysłania mojej popRAWki dokładnie wiem co spaprałem, co mogło by lepiej.
...

Ad.1. Też tak uważam, żałuję, że nie zawsze mam tyle czasu by sam poobrabiać.

Ad.3. Za tę możliwośc porównania najbardziej lubię poprawkę.

Również jestem wdzięczny andtorowi, że chce i sensownie popRAWkę prowadzi.

Pozdrawiam niniejszym uczestników i sympatyków popRAWki. Kibicuję Wam wszystkim, a że czasami coś krytycznego napiszę, trudno...bywa.
AP.

And.N
28.10.17, 09:39
Proponuję po ogłoszeniu wyników, dyskutować merytorycznie o poszczególnych pracach co i dlaczego bo ta zabawa może być nauką dla wielu.
Zawsze do tego namawiam:)

Kolejny raz dziekuję andtor2, że Ci sie chce.
Raz chce się bardziej, a raz mniej:).


Heniu te prace są wszystkie w pierwszym poście... A autorzy, autorzy nie maja tutaj nic do rzeczy, zna ich wyłacznie Andrzej, bo on dostawał i umieszczał zgłaszenia i zapewne na podglądzie także ADM z tytulu uprawnień i możliwości wglądu we wszystkie kąty forum
Nie sądzę aby ADM miał wgląd co do autorów. Prace są wysyłane na pocztę gmail, czyli poza forum. Trzeba by znać hasło.

dudidu
28.10.17, 18:23
Wypowiem się na temat poprawki a właściwie czym ona dla mnie jest.
Dobra zabawa, możliwość porównania wizji i ewentualnie posiadanych umiejętności. Osobiscie sadze ze poprawka nie jest do celów edukacyjnych a czemu tak sądzę? Chcialem wziac udzial w "kalendarzu" przeczytałem jakie wymagania musi spełniać zdjecie i zaczalem sie zastanawiac czy dam radę? Teraz gdy miałem okazję wziąć udział w głosowaniu i zobaczyć jak wygladaja przygotowane zdjecia do kalendarz wiem ze podjalem sluszna decyzje o nie wysyłaniu swojej pracy :( By osiągnąć taki poziom obróbki zdjęć jaki zaprezentowali uczestnicy kalendarza nie wystarczy brać udział w poprawce. Do tego trzeba czegoś więcej. Edukacji! Tutoriale typu co i jak od A do Z, czyli jak wybrać dobrą bazę i jak ja obrobic i zapisac bezstratnie. Jasne jest pełno takich na YT ale i tak nikt nie zdradza wszystkiego. Nasze prace poprawkowe wyglądają przy zdjęciach do kalendarza jak ubodzy znajomi. Lubię poprawkę daje mi możliwość porównania tego jak ja widze dane zdjęcie a jak widzą je inni no i dreszczyk emocji.Będę brał w niej udział tak dlugo jak bedzie trwala. Zachęcam wszystkich do udziału w tej zabawie. Tych początkujących i tych pro. Gdy różnice w poziomie obróbki będą dostrzegalne gołym okiem i ci bardziej zaawansowani podpowiedzą jak uniknac bledow ktore smialo powinno się wytykać to wtedy poprawka będzie nie tylko zabawa.

And.N
28.10.17, 19:24
Zwycięzcą tej edycji został A56
Gratulacje !!!

195561




Miejsce 2 ex aequo

ogc13
schuttenbach


195586
195587









Dziękuję wszystkim uczestnikom i głosującym za udział w zabawie.
Tradycyjnie zwycięzca proszony jest o nadesłanie RAW-a do następnej edycji zabawy. Po tej edycji zrobimy małą przerwę, tak do tygodnia.
Zapraszam do ewentualnej dyskusji na temat prac.

W związku z przerwą wstawię teraz tabelkę rankingu po 18 edycji:
195588

W razie zauważenia błędów w punktacji proszę o taką informację na priv lub w wątku.
Nie wykluczam, że gdzieś mogłem się pomylić w obliczeniach.


... Teraz gdy miałem okazję wziąć udział w głosowaniu i zobaczyć jak wygladaja przygotowane zdjecia do kalendarz wiem ze podjalem sluszna decyzje o nie wysyłaniu swojej pracy :sad: By osiągnąć taki poziom obróbki zdjęć jaki zaprezentowali uczestnicy kalendarza nie wystarczy brać udział w poprawce. Do tego trzeba czegoś więcej. Edukacji! Tutoriale typu co i jak od A do Z, czyli jak wybrać dobrą bazę i jak ja obrobic i zapisac bezstratnie. Jasne jest pełno takich na YT ale i tak nikt nie zdradza wszystkiego. Nasze prace poprawkowe wyglądają przy zdjęciach do kalendarza jak ubodzy znajomi. ... @dudidu (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=45034), nie zgodzę sie z Tobą. Sądzę odniosłeś mylne wrażenie. Te zdjęcia do kalendarza to są jedne z lepszych jacy autorzy wykonali. Sami je wybierali pod przeznaczenie do kalendarza. Dużo zależy też od materiału wejściowego do obróbki, czyli samego RAW-a. Tu większość zdjęć jest z Nikona, czy matryc APS-C i pełnoklatkowych pewnie też. My do popRAWki nie przykładamy aż takiej wagi aby wysyłać super zdjęcia. Wręcz przeciwnie, wysyłamy takie przy których jest co poprawiać (ekspozycję, kadr, balans bieli, itp.). Przykładowo takie: klik1 (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=193774&d=1502126111) , klik2 (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=190414&d=1492596749), (nie umniejszając niczego autorowi i takich przykładów można by podać dużo więcej) do kalendarza raczej by się nie nadawały (nawet najlepiej obrobione jak to tylko możliwe), do popRAWki i owszem. Zgodzę się natomiast co do edukacji, tego nigdy za wiele.

Edit.

... Gdy różnice w poziomie obróbki będą dostrzegalne gołym okiem i ci bardziej zaawansowani podpowiedzą jak uniknac bledow ktore smialo powinno się wytykać to wtedy poprawka będzie nie tylko zabawa.
Powiem, że zastanawiałem się chwilę czy nie zagłosować na Twoją pracę. Jednak nie przypadły mi do gustu te nieostrości. W sumie nie wiem czy to celowo, czy jakiś błąd w obróbce. Chodzi np. o te drzewko na pierwszym planie, jak i budynki. Dach na budynku z prawej raczej nie powinien być biały.

Rabbit
28.10.17, 20:02
Gratuluję całej trójce na podium :)

helmuth
28.10.17, 20:16
Miejsce 2 ex aequo: ogc13 i schuttenbach

Miejsce 3 andtor2 We wszelkich punktacjach, jeżeli któreś (x) miejsce zajęło kilku (y) zawodników ex aequo, następne miejsce to (z = x +y). W tym wypadku andtor2 powinien zająć miejsce 4.
Jest to oczywiste, ponieważ trzech zawodników było przed nim ;)

And.N
28.10.17, 20:29
We wszelkich punktacjach, jeżeli któreś (x) miejsce zajęło kilku (y) zawodników ex aequo, następne miejsce to (z = x +y). W tym wypadku andtor2 powinien zająć miejsce 4.
Jest to oczywiste, ponieważ trzech zawodników było przed nim ;)
Zastrzeliłeś mnie teraz:wink:. Nich będzie, zedytuje:) (czwartego miejsca nie będziemy wyróżniać:grin: )

A56
28.10.17, 20:44
Dziękuję za gratulację.
Podzielę się z Wami, kilkoma uwagami, które mi kiedyś na pewnym portalu ktoś napisał.
Obrabiałem kiedyś zdjęcia tak jak większość w tej poprawce zrobiła tzn. ostro, kontrastowo od pierwszego do ostatniego planu. To nie była dobra metoda w takich zdjęciach. Ten człowiek zwrócił mi uwagę, aby dalekie plany zostawić takie jak wyszły, ewentualnie dodać lekki kontrast. Miał racje, bo to co dalej od nas, to bardziej nieostre, zamglone. Takie wyciąganie na siłę psuje zdjęcie. Natomiast to co na pierwszym planie to należy uwypuklić. Dodać światła, cienia, spowodować aby odbiorca miał wrażenie, że jest w tym miejscu, które pokazujemy.

henry1
28.10.17, 20:55
Gratulacje dla zwycięzcy !!! :mrgreen:

Chwała pokonanym ! :mrgreen:
Podziękowania za głosy oddane na moje "dzieło". :mrgreen:

apz
28.10.17, 21:02
Dziękuję za gratulację.
Podzielę się z Wami, kilkoma uwagami, które mi kiedyś na pewnym portalu ktoś napisał.
Obrabiałem kiedyś zdjęcia tak jak większość w tej poprawce zrobiła tzn. ostro, kontrastowo od pierwszego do ostatniego planu. To nie była dobra metoda w takich zdjęciach. Ten człowiek zwrócił mi uwagę, aby dalekie plany zostawić takie jak wyszły, ewentualnie dodać lekki kontrast. Miał racje, bo to co dalej od nas, to bardziej nieostre, zamglone. Takie wyciąganie na siłę psuje zdjęcie. Natomiast to co na pierwszym planie to należy uwypuklić. Dodać światła, cienia, spowodować aby odbiorca miał wrażenie, że jest w tym miejscu, które pokazujemy.

Również gratuluję!

Podpisuję się pod tymi uwagami obiema rękami, ale w tym konkretnym przypadku jakby mniej te zamglenia i nieostrości wyszly. Może był to taki szczególny dzień? Ale to mógłby nam powiedzieć tylko autor RAw-a.

RafS
28.10.17, 21:19
To zdjęcie zrobione zostało w Engelbergu, miejscowość otoczona górami, które zdaje się, że są na wyciągnięcie ręki. Kiedy tam byłem, co chwila padało i świeciło słońce na przemian. Góry w tle na żywo wyglądają jakby były bardzo, bardzo blisko, a te nietypowe zamglenia to efekt mżawki najprawdopodobniej.

Sam to zdjęcie obrabiałem kilka razy, do Internetu poszło zdjęcie mniej wyjaskrawione i bardziej niewyraźne, tu chciałem zobaczyć reakcję na przejaskrawienie takie jak na Instagramie często są popularne i proszę, wynik = 0 głosów ;)

Z tych prac które brały udział, najbardziej podobały mi się praca zwycięska i praca Andtora2(czyli prace 5 i 6). Długo zastanawiałem się nad wersją czarno-białą ale coś na pierwszym planie po lewej mi nie pasuje i z tego względu ją odrzuciłem, ale to też jest ciekawa wersja.

Gratuluję zwycięzcy i czekam na kolejną edycję :)

dudidu
28.10.17, 23:12
Zdjecie bylo ciekawe i z potencjałem :) Brawo dla zwycięzcy. Moja obróbka była celowa i nic nie pozostawilem przypadkowi tzn przejaskrawienia jak i zbyt ciemne obszary włącznie z nieostrością. Tematem są góry a kontrastem te domki a ciezkie niebo musiało uzupełnić całość, nie moglem zostawić sielanki na górze skoro calosc wieje groza :) A może za bardzo udzieli mi sie klimat halloween :)

DzejPi
29.10.17, 07:54
Dziękuję za gratulację.
Podzielę się z Wami, kilkoma uwagami, które mi kiedyś na pewnym portalu ktoś napisał.
Obrabiałem kiedyś zdjęcia tak jak większość w tej poprawce zrobiła tzn. ostro, kontrastowo od pierwszego do ostatniego planu. To nie była dobra metoda w takich zdjęciach. Ten człowiek zwrócił mi uwagę, aby dalekie plany zostawić takie jak wyszły, ewentualnie dodać lekki kontrast. Miał racje, bo to co dalej od nas, to bardziej nieostre, zamglone. Takie wyciąganie na siłę psuje zdjęcie. Natomiast to co na pierwszym planie to należy uwypuklić. Dodać światła, cienia, spowodować aby odbiorca miał wrażenie, że jest w tym miejscu, które pokazujemy.

Cenne uwagi. Dziękuje.

dudidu
1.11.17, 18:38
Co z 19-ta poprawka, została odwołana, zawieszona?

koronax
1.11.17, 18:48
Kolega andtor pisał że zrobi jakiś tydzień przerwy.

dudidu
1.11.17, 20:35
ok dzieki :)