PDA

Zobacz pełną wersję : Koniec Adobe Lightroom w wersji pudełkowej.



Koriolan
19.10.17, 15:04
Firma Adobe zaprezentowała wczoraj nowe wersje swojego sztandarowego pakietu do wywoływania i obróbki fotografii, programu Lightroom.

Po raz pierwszy do dyspozycji dostajemy dwa warianty oprogramowania – Lightroom Classic CC oraz Lightroom CC. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób pracujących jak do tej pory, w oparciu o trzymane na dysku lokalne pliki, drugi natomiast przechowuje zdjęcia w chmurze, umożliwiając ich edycję z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Wszystkie programy pracują wyłącznie w oparciu o model subskrypcyjny, ich premiera oznacza więc koniec pudełkowej wersji Lightrooma – nie przestanie ona oczywiście działać, ale użytkownicy mogą zapomnieć o dalszych aktualizacjach
Nowe programy są dostępne w następujących ofertach:

Plan Lightroom CC – w ramach planu otrzymujemy Lightroom CC oraz 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze, cena 12,29 €/mies z VAT.
Plan fotograficzny – w ramach planu otrzymujemy Lightroom CC, 20 GB przestrzeni dyskowej w chmurze oraz programy Lightroom Classic CC i Photoshop CC, cena 12,29 €/mies z VAT.
Plan fotograficzny obejmujący 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze – w ramach plany otrzymujemy Lightroom CC, 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze oraz programy Lightroom Classic CC i Photoshop CC, 24,59 €/mies z VAT.

źródło: tabletowo.pl

Ałała
w tej chwili pudełkowa wersja LR 6 kosztuje np w Komputroniku 599 zł. Kupiłem LR po zakupie E-M1 czyli.. 4 lata temu, za jakieś 110 EUR.
Obecnie najtańszy plan subskrypcji to 600 zł ale rocznie.

Trzeba będzie szukać innego softu.

RafS
19.10.17, 15:10
Firma Adobe zaprezentowała wczoraj nowe wersje swojego sztandarowego pakietu do wywoływania i obróbki fotografii, programu Lightroom.

Po raz pierwszy do dyspozycji dostajemy dwa warianty oprogramowania – Lightroom Classic CC oraz Lightroom CC. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób pracujących jak do tej pory, w oparciu o trzymane na dysku lokalne pliki, drugi natomiast przechowuje zdjęcia w chmurze, umożliwiając ich edycję z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Wszystkie programy pracują wyłącznie w oparciu o model subskrypcyjny, ich premiera oznacza więc koniec pudełkowej wersji Lightrooma – nie przestanie ona oczywiście działać, ale użytkownicy mogą zapomnieć o dalszych aktualizacjach
Nowe programy są dostępne w następujących ofertach:

Plan Lightroom CC – w ramach planu otrzymujemy Lightroom CC oraz 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze, cena 12,29 €/mies z VAT.
Plan fotograficzny – w ramach planu otrzymujemy Lightroom CC, 20 GB przestrzeni dyskowej w chmurze oraz programy Lightroom Classic CC i Photoshop CC, cena 12,29 €/mies z VAT.
Plan fotograficzny obejmujący 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze – w ramach plany otrzymujemy Lightroom CC, 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze oraz programy Lightroom Classic CC i Photoshop CC, 24,59 €/mies z VAT.

źródło: tabletowo.pl

Ałała
w tej chwili pudełkowa wersja LR 6 kosztuje np w Komputroniku 599 zł. Kupiłem LR po zakupie E-M1 czyli.. 4 lata temu, za jakieś 110 EUR.
Obecnie najtańszy plan subskrypcji to 600 zł ale rocznie.

Trzeba będzie szukać innego softu.Myślę że to ci daje LR6, jeszcze na długo będzie wystarczająco dobre i jeśli nie stanie się coś co go unieruchomi nie widzę potrzeby żeby zmieniać soft, zresztą nie widzę niczego co by było równie dobre i wygodne. Przetestowałem wiele wywolywarek RAW i programów do obróbki zdjęć, moim zdaniem LR6 to był mój najbardziej udany zakup.

Makromaniak
19.10.17, 15:27
Mówiły jaskółki że nie dobre są....monopole :-)
Adobe idzie wyraźnie w stronę zawodowców, olewając "drobnice" czyli amatorów. ich dotychczasowe zyski potwierdzają kierunek, a dominująca pozycja, szczególnie PS, pozwala na taki ruch. Na DPreview też wielu niezadowolonych i trochę głosów zawodowców którym taka zmiana wisi......

LR6 będzie na tak długo wystarczająco dobre, dopóki nie zmienisz aparatu na najnowszy, nie wspierany.

And.N
19.10.17, 15:28
Myślę że to ci daje LR6, jeszcze na długo będzie wystarczająco dobre i jeśli nie stanie się coś co go unieruchomi nie widzę potrzeby żeby zmieniać soft, zresztą nie widzę niczego co by było równie dobre i wygodne. Przetestowałem wiele wywolywarek RAW i programów do obróbki zdjęć, moim zdaniem LR6 to był mój najbardziej udany zakup.

Zgadzam się z powyższym. Z kupnem nieco się pośpieszyłem:), bo mam wersję Lightroom 4. Również testowałem/testuje wiele różnych wywoływarek RAW i także nie znalazłem równie dobrego i wygodnego (intuicyjnego - w ogóle nie przeszkadza mi, że jest po ang.) w obsłudze programu. To oczywiście moje subiektywne zdanie. Nawet jeśli w przyszłości zmienię aparat na nowszy i LR4 nie będzie go obsługiwał to wybiorę konwersję RAW do uniwersalnego DNG. Na pewno nie skuszę się na abonamentową opłatę.

apz
19.10.17, 15:46
Przyjrzyjcie się Afinity, możliwości spore, czasem większe, upierdliwość w używaniu nieco większa, lub inaczej mówiąc trochę inna "konstrukcja"...

And.N
19.10.17, 15:53
Przyjrzyjcie się Afinity, możliwości spore, czasem większe, upierdliwość w używaniu nieco większa, lub inaczej mówiąc trochę inna "konstrukcja"...
Próbowałem :). Nie chciał mi działać na Windows 7 Home Premium 64 bit.

Koriolan
19.10.17, 15:55
Mam LR 5.7 i dopóki obsługuje moją obecna puszkę czyli E-M1 mark I, nie ma sensu zmieniać. Natomiast po ewentualnym zakupie nowej puszki będzie niezły zonk.

Mcarto
19.10.17, 18:29
Trzeba będzie się rozglądać za czymś innym ze zintegrowaną biblioteką bo tym u mnie Lightroom wygrywał.

dzemski
19.10.17, 20:38
Już od dawna używam C1. Uważam ze jest dużo lepszy do rawow z Olka. Poza tym ma genialne zarządzanie kolorem

nightelf
19.10.17, 20:46
Niezła lipa. Adobe poczuł się pewnie, to przeszli na mniej wygodną dla użytkowników opcję.

yac
19.10.17, 23:54
Trzeba będzie się rozglądać za czymś innym ze zintegrowaną biblioteką bo tym u mnie Lightroom wygrywał.
"ACDSee Photo Studio Professional 2018" chyba może być następcą / zastępcą LR.

Ja nie patrzę tak daleko w przyszłość, , LR5,7 mi wystarcza. A zamiast kupować kolejny program to zostanie konwersja do dng. ( tak jak Andtor napisał )

Mcarto
20.10.17, 00:48
Już od dawna używam C1. Uważam ze jest dużo lepszy do rawow z Olka. Poza tym ma genialne zarządzanie kolorem
Też go wolałem ale Lightrom wygrał biblioteką bo ładnie kataloguje wszystkie zdjęcia i po trialu zostałem z nim.


"ACDSee Photo Studio Professional 2018" chyba może być następcą / zastępcą LR.

Ja nie patrzę tak daleko w przyszłość, , LR5,7 mi wystarcza. A zamiast kupować kolejny program to zostanie konwersja do dng. ( tak jak Andtor napisał )
Ja na szczęscie mam 6-tkę to jeszcze trochę mi posłuży - przeczekałem piątą edycję. A za jakiś czas poszukam czegoś z dobrą biblioteką ew. z funkcjonalną wtyczką z jakiegoś programu do zarządzania bazą zdjęć.

epicure
20.10.17, 09:30
Używam wciąż jeszcze LR4 (i konwertera DNG) i nie czuję potrzeby zmiany. Te nowsze wersje nie oferują dla mnie nic, co warte byłoby dodatkowego wydatku. A teraz to już w ogóle Adobe może zapomnieć, że dostanie ode mnie choćby złotówkę kiedykolwiek w przyszłości.

W wolnym czasie potestuję sobie ON1 Photo RAW: https://www.on1.com/products/photo-raw/

grizz
20.10.17, 09:44
C1 jakoś taniej nie wychodzi biorąc pod uwagę nowe wersje.

Ten abonament trzeba w Adobe na jakiś okres brać czy można z miesiąca na miesiąc skakać raz tak raz inaczej.

fret
20.10.17, 10:45
Nie wiem jak jest teraz, ale jak zaczynałem zabawę z Illustratorem, to była taka wersja, że można było zawieszać i odwieszać. Teraz już niestety korzystam na okrągło i nie wiem, czy jest taka opcja :)

epicure
20.10.17, 10:53
Chyba można zawiesić. Wtedy po prostu nie płacisz.

Bodzip
20.10.17, 11:50
Chciałbym zachęcić do Darktable. Dotychczas była to aplikacja tylko na Linuxa. Właśnie powstała wersja na Windowsa. Jest to powiedzmy klon LR. Dodatkowo całkowicie bezpłatny.
http://www.darktable.org/

Fisher7811
20.10.17, 13:33
A czy ja dobrze przeczytałem na podlinkowanej stronie, że wersji dla Windows nie zrobili i zachęcają do spróbowania Linuxa? To ostatnie zresztą próbowałem, z odpalanym z płyty Ubuntu, i o ile Darktable wizualnie mi się podobał, to jego funkcjonalność w takiej postaci już nie (inaczej mówiąc wywalał się za każdym razem)

artart
20.10.17, 13:43
Przed chwila zainstalowałem na Windzie i całkiem przyzwoicie działa.

Korzystałem kiedyś z LR, jednak zdecydowałem się nie kupować licencji więc czasami korzystam z RawTherapee.
Zastanawiam czy jest coś, co nie ma takiego przesytu funkcji ... i jest zbliżone do LR (który był dość wygodny)

DXO wygląda obiecująco..
DarkTable - sprawdzam.

Macie może coś jeszcze?

grizz
20.10.17, 13:43
A czy ja dobrze przeczytałem na podlinkowanej stronie, że wersji dla Windows nie zrobili i zachęcają do spróbowania Linuxa? To ostatnie zresztą próbowałem, z odpalanym z płyty Ubuntu, i o ile Darktable wizualnie mi się podobał, to jego funkcjonalność w takiej postaci już nie (inaczej mówiąc wywalał się za każdym razem)

A co Bogdan napisał? ;)

Fisher7811
20.10.17, 14:07
To widać ślepy jestem i zobaczyłem nie to co powinienem.

And.N
20.10.17, 15:37
... Właśnie powstała wersja na Windowsa. Jest to powiedzmy klon LR. Dodatkowo całkowicie bezpłatny.
http://www.darktable.org/

Z dużym naciskiem na słowo powiedzmy, a nie klon:smile:. Mimo, że mam Darktable w PL to jest znacznie trudniejszy w obsłudze (mniej intuicyjny) od LR (po ang.). Taki przykładzik. Będąc w module |ciemnia| (odpowiednik Develop we LR), tam gdzie są suwaki do obróbki zdjęcia. Po zakończonej obróbce i uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu, następnym naturalnym etapem byłby zapis/eksport zdjęcia np. do JPG. I tu już pojawiają się pierwsze schody:wink: (mi się pojawiły:smile: ). "Pół godziny" szukałem gdzie trzeba kliknąć aby wyeksportować zdjęcie. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że trzeba wrócić do |stół podświetlany| (to ma być pewnie odpowiednik Library w LR) aby wyeksportować zdjęcie. Zupełnie nie logiczne jak dla mnie. Dlaczego jeszcze trudniejszy od LR ?, bo ma znacznie więcej suwaków, a tych potrzebnych trudno znaleźć, np. odszumienie zdjęcia (może nie ma wcale ?). W balansie bieli brak mi pipety do wskazania na zdjęciu gdzie było miejsce białe, czy szare i według tego program powinien dostosować kolorystykę (tak jest w LR). DT nie ma też możliwości lokalnej korekty (tylko wybranego fragmentu/obszaru zdjęcia) zdjęcia jak w LR. Tych różnic jest dużo więcej, więc do klona bardzo daleko, ale jak na darmowy program (największa, niekwestionowana zaleta) to ma spore możliwości i można uzyskać całkiem zadowalające rezultaty.

Mcarto
20.10.17, 16:51
Przed chwila zainstalowałem na Windzie i całkiem przyzwoicie działa.

Korzystałem kiedyś z LR, jednak zdecydowałem się nie kupować licencji więc czasami korzystam z RawTherapee.
Zastanawiam czy jest coś, co nie ma takiego przesytu funkcji ... i jest zbliżone do LR (który był dość wygodny)

DXO wygląda obiecująco..
DarkTable - sprawdzam.

Macie może coś jeszcze?
DXO zdecydowanie, posiada profile obiektywów, aparatów i potrafi już w chwili otwarcia zdjęcia sporo z niego wyciągnąć.

And.N
20.10.17, 17:13
DXO zdecydowanie, posiada profile obiektywów, aparatów i potrafi już w chwili otwarcia zdjęcia sporo z niego wyciągnąć.
U mnie LR, C1, DXO, to taka pierwsza trójka wywoływarek RAW (kolejność nie przypadkowa:) ). W profilach obiektywów przoduje oczywiście DxO.

Bodzip
20.10.17, 17:56
Z dużym naciskiem na słowo powiedzmy, a nie klon:smile:. Mimo, że mam Darktable w PL to jest znacznie trudniejszy w obsłudze (mniej intuicyjny) od LR. Taki przykładzik. Będąc w module |ciemnia| (odpowiednik Develop we LR), tam gdzie są suwaki do obróbki zdjęcia. Po zakończonej obróbce i uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu, następnym naturalnym etapem byłby zapis/eksport zdjęcia np. do JPG. I tu już pojawiają się pierwsze schody:wink: (mi się pojawiły:smile: ). "Pół godziny" szukałem gdzie trzeba kliknąć aby wyeksportować zdjęcie. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że trzeba wrócić do |stół podświetlany| (to ma być pewnie odpowiednik Library w LR) aby wyeksportować zdjęcie. Zupełnie nie logiczne jak dla mnie. Dlaczego jeszcze trudniejszy od LR ?, bo ma znacznie więcej suwaków, a tych potrzebnych trudno znaleźć, np. odszumienie zdjęcia (może nie ma wcale ?). W balansie bieli brak mi pipety do wskazania na zdjęciu gdzie było miejsce białe, czy szare i według tego program powinien dostosować kolorystykę (tak jest w LR). DT nie ma też możliwości lokalnej korekty (tylko wybranego fragmentu/obszaru zdjęcia) zdjęcia jak w LR. Tych różnic jest dużo więcej, więc do klona bardzo daleko, ale jak na darmowy program (największa, niekwestionowana zaleta) to ma spore możliwości i można uzyskać całkiem zadowalające rezultaty.
Po kolei:

jest. Można jak Ty pokazałeś, lub po prostu Ctrl + e
Odszumianie:
profilowe - odszumia dla konkretnego modelu aparatu (matrycy)
odszumianie (raw) - najprostsze
odszumianie (filtr bilateralny) - odszumia poszczególne kanały (czerwony, zielony, niebieski)
odszumianie (średnie nielokalne) - odszumia luminację i chrominację.
Jest możliwość obróbki fragmentu obrazu (praca na warstwach)
Balans bieli daje taką możliwość, ponadto lokalnie można regulować jasność, nasycenie i odcień
Osobno można zmieniać tonację dla jasnych i ciemnych partii.

Tyle odnośnie pytań. Jest dużo więcej ustawień i możliwości korekty - m.in. filtr połówkowy, poświata, aberracja, kadrowanie, obrót, perspektywa.
Być może kiedyś zrobię tutka, ale jak na razie zainteresowanie jest wręcz nikłe, to i robić nie ma sensu :)

And.N
20.10.17, 18:25
Po kolei:
jest. Można jak Ty pokazałeś, lub po prostu Ctrl + e
Niby jest (od Ciebie dowiedziałem sie o skrócie Ctrl + e , zastosowałem, na chwile miałem info na ekranie, że wyeksportowano zdjęcie (bez mojego udziału, gdzie miało być zapisane i w jakim formacie) tragedyja:wink:


Jest możliwość obróbki fragmentu obrazu (praca na warstwach)
podejrzewam prościzna :wink: i każdy to potrafi oprócz mnie:wink:, wystarczy przeciągnąć pędzlem korygującym na wybranym fragmencie zdjęcia (jak w LR - wszak to klon), aby zastosować tam takie zmiany (balans bieli, kontrast, ekspozycja, szum, ostrość, clarity, saturacja, itp, itd.) jakie się chce.

Bodzip
20.10.17, 18:46
Trza czytać :)
W sekcji stół podświetlany (to tam gdzie znalazłeś eksportowanie) masz możliwość ustawień. Możesz podać katalog do którego trafią zdjęcia, możesz też podać e-maila :P
W tym oknie też ustawiasz jaki chcesz format. U mnie jest:
jpg - 8 bit
jpg 2000 - 12 bit (system musi to umieć obsługiwać)
open EXR
PDF
PFM
PNG 8/16 bit
PPM 16 bit
TIFF 8/16/32 bit
WebP 8 bit
--------------------------------------------------
Andrzej - gdybym ja teraz siadł na LR miałbym podobne problemy. Każdy program jest inny. Nawet klon. Ot przykład - na moim forum linuxowym w stpce mam: Debian jest lepszy niż wszystkie klony.
Ubuntu, Mint i wiele innych wywodzą się z Debiana, i... nawet pakiety nie pasują :)

And.N
20.10.17, 18:54
...Andrzej - gdybym ja teraz siadł na LR miałbym podobne problemy. Każdy program jest inny. Nawet klon. ...
Podejrzewam, że jakbyś siadł/usiadł na LR (na nieco dłużej) nie napisałbyś, że Darktable jest jego klonem (no może co najwyżej bardzo nieudolnym klonem, nawet powiedziałbym klaunem:wink:).

Bodzip
20.10.17, 19:19
Właśnie kompiluję sobie Gimpa 2.9.6 :)

Mcarto
20.10.17, 20:15
U mnie LR, C1, DXO, to taka pierwsza trójka wywoływarek RAW (kolejność nie przypadkowa:) ). W profilach obiektywów przoduje oczywiście DxO.
Lightrom to kombajn do wszystkiego ale jak ktoś chce za darmo to DXO chyba nie ma sobie równych tylko trzeba sobie oddzielnie porządkować bibliotekę i załatwić jeszcze jakiś dodatkowy program do edycji z pędzlami, gradientami jakbyśmy chcieli wyciagnać coś więcej.

ACDSee wyglada interesująco - może kiedyś się przesiądę??

luc4s
22.10.17, 00:31
Ostatnie Lightroomy mają fajną opcję HDR, która z kilku RAWów o różnym EV składa jeden o bardzo dużej rozpiętości. Obróbka takiego pliku potem na suwakach to przyjemność, jednocześnie nie widać, że to HDR, jak to robią programy darmowe. Nie wiem, czy inne programy mają taki tryb?

epicure
22.10.17, 16:02
Nie wiem, czy inne programy mają taki tryb?

To jest HDR bez tonemappingu. Z każdego Lightrooma można wysłać pliki do Photoshopa albo Elementsa i uzyskać to samo. Kilka kliknięć więcej, ale nie trzeba kupować nowej wersji.

And.N
22.10.17, 19:40
... Z każdego Lightrooma można wysłać pliki do Photoshopa albo Elementsa i uzyskać to samo. Kilka kliknięć więcej, ale nie trzeba kupować nowej wersji.
Pod warunkiem, że się posiada Photoshopa lub Elementsa w odpowiednio nowej wersji (mam akurat PSE 6 i nie ma tam opcji HDR ). Myślę lepszym rozwiązaniem od Elementsa będzie wyeksportować z LR4/5 do darmowej wtyczki Nik Collection - HDR Efex Pro 2. W Lightroom po instalacji wtyczek Nik, klikamy -> File / Export With Preset / HDR Efex Pro 2 (oczywiście po uprzednim zaznaczeniu plików w LR do złożenia w obraz HDR)

yac
22.10.17, 19:53
......................mam akurat PSE 6 ............
Jeśli masz konto w adobe i zarejestrowałeś tam program, to spróbuj się zalogować i ściągnąć program.
Ja w ten sposób, całkiem nieświadomie, ściągnąłem PSE o dwa numery wyższą wersję od zakupionej.

And.N
22.10.17, 20:06
Konto mam, próbowałem kiedyś tam rejestrować ale wyskakuje mi takie okno (rejestracja z poziomu programu):195283, później takie:195284
i zrezygnowałem. Nawet sądziłem, że lepiej mieć nie zarejestrowany (ewentualna odsprzedaż...):)

yac
22.10.17, 20:08
To zarejestruj teraz - ciekawe jaki komunikat dostaniesz.

And.N
22.10.17, 20:14
To zarejestruj teraz - ciekawe jaki komunikat dostaniesz.

Teraz też mam taki komunikat, ale rejestruję, jak napisałem z poziomu programu:195285
Może trzeba zalogować się na konto i zarejestrować, ale teraz taką starą wersję rejestrować...?:), nie wiem czy warto...

henry1
22.10.17, 20:36
ON1 wypuścił "ON1 Photo Raw 2018 Beta"
Dzisiaj dostałem wiadomość, że do pobrania jest ON1 Photo Raw 2018 Beta 2".
Można pobrać :
https://www.on1.com/promo/photo-raw-2018-beta/?utm_campaign=eNews&utm_source=enews_Master&utm_medium=email&email=henry1@icpnet.pl&cm_mmc=Act-On%20Software-_-email-_-ON1%20News%20-%20October%202017-_-Download%20now

yac
22.10.17, 20:42
ale teraz taką starą wersję rejestrować...?:), nie wiem czy warto...

Bądź legalny i nie łam się. Jak nie z poziomu programu to z www/chyba tak można/ albo przez suport adobe telefonicznie. Kupiłem to mam prawo i chcę zarejestrować

And.N
22.10.17, 21:01
ON1 wypuścił "ON1 Photo Raw 2018 Beta"
Dzisiaj dostałem wiadomość, że do pobrania jest ON1 Photo Raw 2018 Beta 2".
Można pobrać :
https://www.on1.com/promo/photo-raw-2018-beta/?utm_campaign=eNews&utm_source=enews_Master&utm_medium=email&email=henry1@icpnet.pl&cm_mmc=Act-On%20Software-_-email-_-ON1%20News%20-%20October%202017-_-Download%20now @henry1 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=3133) , to oczywiście wersja 30-dniowa ?, ale można pobrać i potestować.


Bądź legalny i nie łam się. ...
Siem nie łamie:) Legalny jestem:), wersja pudełkowa programu z dowodem zakupu. Rejestracja obowiązkowa nie jest, ale może jeszcze spróbuje poprzez stronę Adobe zarejestrować.
"Łamał bym się":wink:, o legalność gdybym ściągnął wersje o 2 numery wyższą:)

artart
23.10.17, 09:54
Dzięki andtor2.
Czas będzie odświeżyć przegląd programów będących na rynku.

pzdr

Koriolan
23.10.17, 10:35
A tu pierwsza opinia nt nowego Lightrooma CC.
Miażdżąca.
https://www.spidersweb.pl/2017/10/lightroom-cc-opinie.html

cytacik
Gdzie podziały się krzywe?! Gdzie podział się Split Toning? Dlaczego sekcja Details została tak dramatycznie uproszczona? Początkowo myślałem, że do tego zniknął cały panel HSL (zarządzenie kolorami), ale na szczęście można go rozwinąć w panelu Color. Działa jednak gorzej, ponieważ zniknęło narzędzie do kontroli nad kolorem poprzez przeciąganie go na zdjęciu. Teraz musimy wszystko realizować suwakami.

Cała sekcja edycji została dramatycznie uproszczona względem dotychczasowego Lightrooma, a brak krzywych jest po prostu niewybaczalny.

Masakra.

grizz
23.10.17, 10:42
Ale to jest opinia dotycząca Lightrooma CC czyli zupełnie nowego produktu. Nie następcy starego Ligthrooma CC.

Koriolan
23.10.17, 11:21
Nazewnictwo też jest porąbane. Nazwali by je " CC" albo Elements- nawiązując do tego co mają. A drugi Classic . byłoby wiadomo co jest co.

Marek61
23.10.17, 12:42
Nazewnictwo też jest porąbane. Nazwali by je " CC" albo Elements- nawiązując do tego co mają. A drugi Classic . byłoby wiadomo co jest co.

No i tak nazwali "starego" LR "Adobe Lightroom Classic CC":wink:

ogc13
23.10.17, 12:50
Czekajcie, bo się pogubiłem.
Kupowałem wersję 6 pudełkową.

Taki mam ekran about:

195304

Patrzę dzisiaj w updates i jest coś do pobrania:

195303

Czy ten update nie wrzuci mi LR do jakiejś ohydnej chmury ?
Mogę to bezpiecznie zaktualizować ?
Niby jest "desktop focused", ale wolę się upewnić bo nie lubię cloudów.

And.N
23.10.17, 13:36
...

Czy ten update nie wrzuci mi LR do jakiejś ohydnej chmury ?
Mogę to bezpiecznie zaktualizować ?

Aktualizacja powinna być bezpieczna, ale poczytaj jeszcze tu: klik (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=265293)

PS.
Zdaje się ostatnia aktualizacja LR6 ma oznaczenie LR 6.3 (https://fotoblogia.pl/7960,adobe-lightroom-6-3-2015-3-aktualizacja-ktora-wprowadza-stare-okno-importu), jak masz niższy numer to chyba warto aktualizować, ale to na swoje "ryzyko":wink:

ogc13
23.10.17, 14:51
Nie róbcie tej aktualizacji :cry:
Teraz nie mam wersji 6 tylko Lightroom Classic CC z licencją na 7 dni :!:

Łooo matko.
I chce mi robić upgrade katalogu .....
Pokręcone to jest strasznie w tym ADOBE.

Co do wersji to ja miałem 6.12.

epicure
23.10.17, 15:13
Ten Lightroom CC to coś jak Snapseed, tyle że wszystko liczy komputer w chmurze. Pomysł ciekawy, sam używam WeVideo do montowania filmów, który działa na tej samej zasadzie, ale tak jak i w tym przypadku, możliwości tego Lightrooma są mocno ograniczone. Widzę w tym jednak przyszłość.

And.N
23.10.17, 15:36
Nie róbcie tej aktualizacji :cry:
Teraz nie mam wersji 6 tylko Lightroom Classic CC z licencją na 7 dni :!:

Łooo matko.
I chce mi robić upgrade katalogu .....
Pokręcone to jest strasznie w tym ADOBE.

Co do wersji to ja miałem 6.12.

W tym pierwszym linku co podawałem dwie osoby z powodzeniem zaktualizowały do LR 6.3, ale części osobom zmienił się na LR CC. Od czego to zależy nie wiem...
Może przeczekaj te 7 dni i zobacz co będzie. Jakby nie działał, spróbowałbym ponownie wpisać numer seryjny programu LR6 (chyba będzie taka możliwość). Fakt, Adobe mocno pokręciło te aktualizacje. Jak można się domyśleć "zachęcają" do przejścia na abonament. Na stronie Adobe jest instrukcja (https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/serialize-lightroom-cc-trial-to-activate-as-lightroom-6.html#Convert%20a%20Lightroom%20CC%20trial%20to%2 0Lightroom%206) jak wrócić do LR 6 , ale też nie wszystkim to zadziałało.

ogc13
23.10.17, 18:34
Odkręciłem sprawę z moim LR.

Pomogła ponowna instalacja z płytki z pudełka.
Po instalacji miałem wersję 6.0 i co ciekawe w menu updates nie było możliwości aktualizacji do wyższych wersji.

Ale znalazłem link : LIGHTROOM DOWNLOADS (https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/lightroom-downloads.html)

Na tej stronie jak się rozwinie grupę "Adobe Photoshop Lightroom 6" to mamy listę plików do pobrania dla MAC i WIN.
Ostatnia wersja to 6.12.
Zainstalowałem i jest OK.

Koriolan
23.10.17, 19:57
Czy jest sens aktualizacji z 5.7 do wersji 6 ?

Hrr
24.10.17, 09:23
Cóż, widzę że zakup pudełkowej 6 to był dobry wybór. Jak kiedyś przyjdzie wymienić puszkę na jakąś już nie wspieraną to Rawy zawsze można konwertowac do dng.

Sam kierunek zmian jest jak najbardziej zrozumiały chodź nieco zbyt raptowny.

Dla konserwatywnych użytkowników, bądź tych co uslug w chmurze zwyczajnie nie potrzebują mogli by oferować (płatne nawet) update'y dajace wsparcie dla nowych aparatów

grizz
24.10.17, 09:52
Dla konserwatywnych użytkowników, bądź tych co uslug w chmurze zwyczajnie nie potrzebują

Ale przecież opcja z classic cc nie ma nic wspólnego z chmurą poza nazwą usługi.

Hrr
24.10.17, 10:02
Wiem, ale jest na abonament i ma nazwę, która już na start źle się jak widzisz niektorym kojarzy.

dzemski
24.10.17, 10:09
DXO zdecydowanie, posiada profile obiektywów, aparatów i potrafi już w chwili otwarcia zdjęcia sporo z niego wyciągnąć.

DxO jest do niczego do zdjęć z Olków. Używałem kilka miesięcy i wiem co piszę.

schuttenbach
24.10.17, 11:10
"do niczego" to znaczy dlaczego?

dzemski
24.10.17, 12:03
Ma poważne problemy z wyciąganiem czegokolwiek z cieni. Zdjęcia są wtedy koszmarnie zaszumione. Odzyskiwanie świateł także działa w mocno ograniczonym zakresie. Porównanie tych samych zdjęć wywołanych w DxO i LR to niebo a przepaść. Jakby zrobiło się zdjęcie w starej puszce olka, powiedzmy e510, przy scenie z rozpiętością powyżej 12 EV (to DxO), a nowej puszcze M5 mk II/ M1 (LR/C1)

jkr
24.10.17, 12:22
Ma poważne problemy z wyciąganiem czegokolwiek z cieni. Zdjęcia są wtedy koszmarnie zaszumione. Odzyskiwanie świateł także działa w mocno ograniczonym zakresie. Porównanie tych samych zdjęć wywołanych w DxO i LR to niebo a przepaść. Jakby zrobiło się zdjęcie w starej puszce olka, powiedzmy e510, przy scenie z rozpiętością powyżej 12 EV (to DxO), a nowej puszcze M5 mk II/ M1 (LR/C1)Z innymi też tak jest czy tylko z Olkiem? Czyżby tylko LR jest lekarstwem na wszystko?

dzemski
24.10.17, 12:36
Nie, w LR też są kłopoty przy odzyskiwaniu prześwietleń. Jak się przesadzi to światła idą w dziwne kolory ;) Na chwilę obecną pasuje mi C1, ale wiadomo, że to kwestia preferencji. Przy zdjęciach z teatru DxO się kompletnie nie sprawdzało.

yac
24.10.17, 15:26
Czy jest sens aktualizacji z 5.7 do wersji 6 ?

To zależy ile kosztuje ta przesiadka. O ile dobrze pamiętam to poza funkcją "dehaze" więcej nie skorzystasz.

Koriolan
24.10.17, 23:22
To zależy ile kosztuje ta przesiadka. O ile dobrze pamiętam to poza funkcją "dehaze" więcej nie skorzystasz.Nie widzę już opcji upgrade, więc nie ma tematu :)

ogc13
25.10.17, 14:20
To zależy ile kosztuje ta przesiadka. O ile dobrze pamiętam to poza funkcją "dehaze" więcej nie skorzystasz.
Ale u mnie w LR 6 nie ma dehaze tak od razu. Trzeba sobie plugin'a zainstalować.

RafS
25.10.17, 14:37
dehze jest tylko w wersji abonamentowej, w pudełkowej(zwykłej lightroom bez cc, nie ma dehaze), trzeba sobie doinstalować, np. presetami(ale te nie są tak dobre jak prawdziwe dehaze)

ogc13
25.10.17, 14:54
Tzn funkcjonalność w LR 6.1 jest tylko ukryta :)

Jak tak patrzę na bebechy tego plugina to nie ma tam żadnej binarki a tylko skrypty korzystające z bibliotek LR.

Zresztą w kodzie sprawdzają sobie czy wersja nie jest niższa niż 6.1 i dają odpowiedni komunikat.

195455

Czyli wyglądałoby na to, że dehaze w wersji pudełkowej w plugine (nie w presetach) jest takie samo jak w wersji CC.
Ale mogę się mylić ...

ogc13
27.10.17, 15:09
Pojawiła się aktualizacja LR 6 do wersji 6.13 - link (https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/lightroom-downloads.html).
Obsługa EM10III.


195514

epicure
27.10.17, 16:12
Czyli co, w LR6 będzie aktualizowana baza nowych aparatów?

ogc13
27.10.17, 16:52
Znalazłem taki link (https://forums.adobe.com/thread/2047948).


(https://forums.adobe.com/thread/2047948)Z jednej odpowiedzi od ACP (Adobe Community Professional) wynika, że będą aktualizować.

195519

And.N
27.10.17, 16:54
Czyli co, w LR6 będzie aktualizowana baza nowych aparatów?
Może trochę Adobe się ugięło po niewątpliwych krytykach, ale jak długo będzie aktualizowana baza aparatów w LR6, któż to wie...

grizz
27.10.17, 20:59
Przecież było info że będą aktualizacje do końca roku

ogc13
22.12.17, 11:56
Wydali ostatnią aktualizację LR 6 do wersji 6.14.
LINK (https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/lightroom-downloads.html)

Rysiek_O
17.01.20, 20:29
Mam pudekową wersję LR 5. Z czasem zaktualizowała się do 5.7 i wszystko było dobrze. Jednak po awarii komputera zostałem tylko z wersją na płycie (5.0) Nie udało mi się już pobrać aktualizacji. Problem, bo 5.0 nie czyta rawów z Panasonica GX7. Korzystanie z konwertera jest jakimś rozwiązaniem, ale nie najwygodniejszym ;(
Jak Wy sobie radzicie? Da się jakoś zdobyć wersję 5.7 albo zbliżoną? Ale bez chmury i abonamentu.

ogc13
17.01.20, 21:43
Rysiek_O Rzeczywiście trudno odszukać te linki.
Takie znalazłem i coś się ściąga: https://web.archive.org/web/20160203084553/http://download.adobe.com/pub/adobe/lightroom/win/5.x/Lightroom_5_LS11_win_5_7_1.exe
(https://web.archive.org/web/20160203084553/http://download.adobe.com/pub/adobe/lightroom/win/5.x/Lightroom_5_LS11_win_5_7_1.exe)Spróbuj może to będzie to.

Rysiek_O
18.01.20, 00:20
@Rysiek_O (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=13975) Rzeczywiście trudno odszukać te linki.
Takie znalazłem i coś się ściąga: https://web.archive.org/web/20160203084553/http://download.adobe.com/pub/adobe/lightroom/win/5.x/Lightroom_5_LS11_win_5_7_1.exe
(https://web.archive.org/web/20160203084553/http://download.adobe.com/pub/adobe/lightroom/win/5.x/Lightroom_5_LS11_win_5_7_1.exe)Spróbuj może to będzie to.
Dziękuję! To jest TO! :)

Koriolan
5.03.20, 14:24
Ja uważam, że warto przejść na wersję CC
przy fotografii ślubnej idealne narzędzie i cały czas aktualizowane. szybko się edytuje
jesli ktoś osiąga przychdy z fotografii- na pewno

dla mnie jako amatora, ceny są zbyt wysokie. Najtańszy plan fotograficzny to 12,29 EUR/miesięcznie czyli 600 zł rocznie. Ale ja potrzebuję tylko LR.
za połowe tej kwoty i bez chmury, przełknął bym,

And.N
5.03.20, 15:45
Dokładnie jw. Dla zawodowego fotografa pewnie warto, dla amatora moim zdaniem nie warto.
Osobiście nawet za 300 zł rocznie bym nie wziął abonamentu (również używam tylko LR i wystarcza mi wersja 4.4).
PS.
U nas powinna być cena 12,29 PLN/miesięcznie :wink::), wówczas powiedzmy bym się zastanawiał:)

epicure
5.03.20, 16:28
Ja się ostatnio bawię darmowym Capture One (do Olka jest tylko wersja płatna, ale i tak nieporównywalnie tańsza, niż wynalazki Adobe), nawet go porównywałem do LR:

http://www.epicure.pl/lightroom-czy-capture-one-dla-matryc-x-trans/

Co prawda tekst będzie jeszcze uzupełniany, a dotyczy głównie plików z Fuji, ale może kogoś zainteresuje.

paparapa
5.03.20, 17:27
Dokładnie jw. Dla zawodowego fotografa pewnie warto, dla amatora moim zdaniem nie warto.
Osobiście nawet za 300 zł rocznie bym nie wziął abonamentu (również używam tylko LR i wystarcza mi wersja 4.4).
PS.
U nas powinna być cena 12,29 PLN/miesięcznie :wink::), wówczas powiedzmy bym się zastanawiał:)

Dokładnie tak i z możliwością wymówienia w dowolnym czasie , bo chyba obecnie tak nie można :).

Koriolan
6.03.21, 15:57
Po zakupie E-M1 mark III mój poprzedni LR 5.7 przestał widzieć ORFy
przez dwa miesiące bawiłęm się z konwersją do DNG ale szukałem jakichś rozwiązań.
Jako że mam też Corel After Shot 3 , molestowałem support o dodanie profilu do E-M1 mIII. bez skutku i skapitulowałem, mam subskrybcje Adobe LR z przyległościami.
dziś uruchomiłem Corel After Shot 3 i pojawiła się paczka poprawek a na liście profili- Olek

Pracuje się nieco inaczej niż we LR, program ma warstwy, wtyczki, ale LR jest jednak bogatszy i wygodniejszy.

yac
7.03.21, 00:56
LR 5,7 już z 5m2 nie czytał orfów Dość długo konwertowałem do DNG i skończyło się na tym że wywaliłem go z kompa. C1 odpadł ze względu na cenę i prawie od roku siedzę z DXO. korekcja obiektywów, świetne odszumianie i nie potrzebuje żadnych bibliotek Lrcat.
A produktu adobe używam tylko do pdf.

Wiejo
24.03.21, 19:55
Proponowałbym nie za drogie Affinity photo jest wtyczka do surowych plików i dość często aktualizowana. Obecnie korzystam z Lightrooma w wersji 6.5.1 lecz z czasem to nie wystarczy i pozostanie tylko chmura z której jako amator nie skorzystam.

Wiejo
11.04.21, 19:34
Kolego ogc13 bardzo dziękuję za podane linki do odzyskania Lightrooma dzięki którym wróciłem do wersji 6 która jak mniemam niedługo się automatycznie uaktualni. Korzystałem z pierwszego linku i tam na dole kliknąłem link do konta osobistego na Adobe. Tam po zalogowaniu się (powtórnym, bo po roku trzeba uaktualnić hasło) otwiera się strona z posiadanymi licencjami i kluczami do nich. Przy każdej formatce jest
przycisk pobierz ale nic się nie dzieje. Trzeba wejść do zakładki historia a tam skopiować i wkleić w formatkę numer faktury zakupu licencji. Po tym dopiero można ściągnąć swoją wersję programu ale w między czasie i tak trzeba ponownie podać klucze wersji z licencją i wersji z uaktualnieniem. Raz jeszcze dziękuję i bardzo mi żal, że nie mogę uruchomić reputacji lecz pamięć mam jeszcze dobrą.