PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka 17/2017 Głosowanie i Wyniki



And.N
10.10.17, 19:18
194908

popRAWka 17/2017 - Głosowanie


Termin głosowania 5 dni, czyli do 15.10.2017 - niedziela
Głosujemy maksymalnie na 3 prace. Nie jest to oczywiście obowiązkiem, można głosować
tylko na jedną lub dwie. Z swej strony "namawiam":wink: do wykorzystywania przysługujących głosów.
Prosiłbym tylko o nie głosowanie na więcej niż trzy prace.

Po zakończonym głosowaniu zostaną ujawnieni autorzy prac.
Jeśli ktoś sobie nie życzy ujawnienia proszę o informację na priv
Numer danej pracy znajduje się nad zdjęciem.
Autorem plików RAW jest dudidu, zwycięzca poprzedniej edycji.

Przypomnę, zadaniem było złożenie panoramy z poniższych kadrów:





kadr1
kadr2


194909
194910










PROPOZYCJE popRAWkowe

aby uzyskać pełny rozmiar klikamy do oporu na zdjęciu
Na monitorze FHD wystarczy raz kliknąć na pracy i przechodzić do następnego zdjęcia.
Będzie wówczas w pełnym rozmiarze.
Podczas takiego przeglądania numer pracy jest po prawej na dole zdjęcia
w nazwie pliku: 01, 02, 03..itd do 12
(polecam przed głosowaniem oglądać powiększone zdjęcia)


1. ogc13
194911

2. szafir51
194912

3. dudidu
194913

4. A56
194914

5. andtor2
194915

6. Bzyku
194916

7. Bodzip
194917

8. tropic
194918

9. Rabbit
194919

10. DzejPi
194920

11. Dziadek
194921

12. RafS
194922




Po zakończonym głosowaniu mile widziane kilka słów komentarza od autora RAW-a do prac, zwłaszcza tej zwycięskiej.
Inni oczywiście także mogą . Chodzi o wszelakie uwagi na temat obróbki (pozytywne jak i negatywne), oraz dzielenie się wiedzą.

Zapraszam do głosowania.

And.N
10.10.17, 19:22
Dla chętnych do pobrania paczka z pracami :194923

Sorki za to zamieszanie i opóźnienie. Teraz powinno być już dobrze.

Rabbit
10.10.17, 20:46
głosy oddane :) jeden jak zawsze na henry1 ;)

fret
10.10.17, 22:42
Czekamy na pierwszy donos :)

henry1
11.10.17, 00:08
głosy oddane :) jeden jak zawsze na henry1 ;)

Dzięki za pamięć! :mrgreen:
Niestety tym razem nie uczestniczę w poprawce. :cry:
Nigdy nie składałem panoramy, nie mam nawet programu, który by to za mnie zrobił. :cry:


Pierwszy przeciek :
Nie głosujcie tym razem na mnie. :mrgreen:

fret
11.10.17, 00:25
...


Pierwszy przeciek :
Nie głosujcie tym razem na mnie. :mrgreen:

Teraz to piszesz, jak już ponad 10 głosów poszło na Ciebie??? :shock: :mrgreen:

And.N
11.10.17, 00:47
Pierwszy przeciek. Stawka dość wyrównana. Jest lider, ale o "włos":) za nim jedna praca, za nią o włos 3 prace na trzecim miejscu. Na czwartym miejscu również trzy prace. Jedna praca bez głosu jak na razie.


Nigdy nie składałem panoramy, nie mam nawet programu, który by to za mnie zrobił. :cry:
Była okazja aby w końcu spróbować. Darmowych programów nie brakuje. Najbardziej popularne i najlepsze z nich to zdaje się Microsoft ICE i Hugin. Przyznam ich nie używałem, ale są polecane. Sam używam do składania panoram Photoshop Elements.

RafS
11.10.17, 14:51
Kurcze...a ja myślałem, że nie wolno używać do składania innego programu niż ten w wywoływarce i musiałem polegać na lightroomie...

And.N
11.10.17, 15:09
Kurcze...a ja myślałem, że nie wolno używać do składania innego programu niż ten w wywoływarce i musiałem polegać na lightroomie...
To byłoby zbyt duże ograniczenie, gdyby można używać tylko wywoływarki do RAW. Z znanych mi wywoływarek RAW bodajże tylko Lightroom, i to w wersji 6 potrafi składać panoramy.
W wywoływarce RAW można przykładowo wywołać te dwa pliki (należałoby zastosować podobne ustawienia dla plików, a zwłaszcza balans bieli) wyeksportować do (najlepiej) bezstratnego formatu TIF i złożyć panoramę w programie do tego przeznaczonym, czy mającym taką funkcję.

RafS
11.10.17, 16:25
Tak, akurat ja używam tej wersji i może dlatego sam sobie to zasugerowałem

Bodzip
11.10.17, 17:00
Tak, akurat ja używam tej wersji i może dlatego sam sobie to zasugerowałemA widzisz, ja miałem wątpliwości, to zapytałem :)

RafS
11.10.17, 17:06
A widzisz, ja miałem wątpliwości, to zapytałem :)

Ja niestety się spieszyłem, żeby zdążyć wysłać, bo odkładałem to, odkładałem i potem szybko, szybko..żeby nie było jak ostatnim razem, kiedy nie wysłałem ;)

henry1
11.10.17, 17:42
Trzem osobom poprawiłem wyniki, niestety pozostałym się naraziłem nie głosując na ich prace, za co serdecznie przepraszam. :oops:

And.N
11.10.17, 20:25
W regulaminie popRAWki jest można powiedzieć zapisana sugestia aby przy obróbce opierać się głównie o wywoływarkę RAW i słusznie.
Staramy się główną obróbkę przeprowadzać w wywoływarce RAW. Jednak nie wszystkie wywoływarki RAW mają takie same możliwości. Ktoś załóżmy używając DxO Optics Pro 11 byłby z góry na "gorszej pozycji" bo przykładowo nie ma tam możliwości lokalnej korekty, a na zdjęciu (RAW) znajdują się np. do usunięcia plamki od zabrudzonej matrycy (bądź inne przeszkadzajki). Jeśli więc usunie to w innym programie jest to w pełni dopuszczalne i nie będę tu wnikał jakim programem i dlaczego dany program został użyty. Nie chcę tu być zbyt restrykcyjny, dlatego też nie wymagam nawet EXIF, że nie wspomnę o pliku .xmp (zapis danych z obróbki).

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Pora na drugi przeciek, czy jak to nazwał fret donos:wink::)
Więc uprzejmie donoszę:), trzy prace nieco odskoczyły od pozostałych. Dwie na prowadzeniu z tą sama liczbą głosów, trzecia w niewielkiej "odległości" za nimi. Pozostałe z niewielkimi różnicami między sobą podążają za czołówką. Jedna praca pozostaje jeszcze bez głosu.

fret
12.10.17, 13:03
I jakoś utknęło po drugim :(

And.N
12.10.17, 14:42
I jakoś utknęło po drugim :(
Ano:cry:. "Groźby, prośby (https://forum.olympusclub.pl/threads/111194-popRAWka11-2016-G%C5%82osowanie?p=1304761&viewfull=1#post1304761)" i "perswazja (https://forum.olympusclub.pl/threads/113803-popRAWka-16-2017-G%C5%82osowanie-i-Wyniki/page3?p=1322946&viewfull=1#post1322946)":wink::) zbyt nie pomaga w zwiększeniu frekwencji głosujących. Co prawda jeszcze czasu sporo zostało i liczę na przekroczenie tej 30-stki głosujących. Bywało gorzej od obecnego wyniku, więc nie mogę też narzekać. Szkoda trochę, że część stałych bywalców forum omija głosowanie w popRAWce.

fret
12.10.17, 19:25
Ano:cry:. "Groźby, prośby (https://forum.olympusclub.pl/threads/111194-popRAWka11-2016-G%C5%82osowanie?p=1304761&viewfull=1#post1304761)" i "perswazja (https://forum.olympusclub.pl/threads/113803-popRAWka-16-2017-G%C5%82osowanie-i-Wyniki/page3?p=1322946&viewfull=1#post1322946)":wink::) zbyt nie pomaga w zwiększeniu frekwencji głosujących...

Może pora na zdrowaśki? ;)

Rabbit
12.10.17, 20:35
Może pora na zdrowaśki? ;)
ok, to ja pierwszy: Zdrowaś.......... ;)

fret
12.10.17, 23:59
ok, to ja pierwszy: Zdrowaś.......... ;)

Też nie pomogło :(

DzejPi
13.10.17, 06:32
ok, to ja pierwszy: Zdrowaś.......... ;)
Zdrowam! dzięki! :grin:

Bodzip
13.10.17, 21:27
Bez "łaski" i przed modłami też głosowałem :)

gulasz
14.10.17, 23:00
ha!! a mój głos był 30-tym
są jakieś nagrody ?? :roll:

Rabbit
14.10.17, 23:14
ha!! a mój głos był 30-tym
są jakieś nagrody ?? :roll:
tak, kwiatki dla Ciebie :)

194999

And.N
14.10.17, 23:34
"Nagrodą":wink: będzie trzeci przeciek bo nie wiadomo czy jeszcze ktoś zagłosuje. Więc trzy prace utrzymują przewagę nad pozostałymi, ale nie jest aż tak duża. Na miejscu pierwszym były już dwie prace z ta samą liczbą głosów i także się zmieniały na prowadzeniu. Na tą chwilę różnica pomiędzy pierwszymi trzema niewielka. Na czwartym miejscu jedna praca, na piątym dwie. Jedna praca bez głosu.

Edit. Widzę, że i nagroda się znalazła:)

Bodzip
15.10.17, 10:13
Widzę, że jednak ktoś zagłosował

fret
15.10.17, 10:29
... nie wiadomo czy jeszcze ktoś zagłosuje...

Więcej wiary w klubowiczów :D

And.N
15.10.17, 19:39
Zwycięzcą tej edycji został RafS
Gratulacje !!!

195021




Miejsce 2 - A56 195022

Miejsce 3 - szafir51 195023


Dziękuję wszystkim uczestnikom i głosującym za udział w zabawie.
Tradycyjnie zwycięzca proszony jest o nadesłanie RAW-a do następnej edycji zabawy, którą chciałbym zapoczątkować jutro.
Zapraszam do ewentualnej dyskusji na temat prac.

koronax
15.10.17, 19:48
Gratuluję zwycięzcy, jak i pozostałym uczestnikom.

henry1
15.10.17, 20:21
Gratulacje dla zwycięzcy !!! :mrgreen:
Chwała zwyciężonym !

A56
15.10.17, 21:09
Gratulacje dla zwycięzcy.

RafS
15.10.17, 21:37
Dzięki piękne, jestem zaskoczony, nie spodziewałem się, miałem nadzieję, na jakieś 2-3 głosy, a tu taka niespodzianka:)
W mojej wersji ważne były 3 etapy:
1) Rozjaśnić całe zdjęcie, wydobyć kolor budynku, pokazać fakturę cegły i wzmocnić jej kolor
2) przyciemnić delikatnie niebo(w stosunku do rozjaśnionego całego zdjęcia), wyciągnąć chmury, ale nie przesadzać z fakturą, i wyrazistością, tak aby budynek wychodził na pierwszy plan a niebo było wciąż delikatne
3) rozjaśnić chodnik i nieco pozbawić go wyrazistości, tak aby tylko podświetlał drogę do budynku, wskazywał go, ale żeby się nie skupiać na nim, jednocześnie żeby nie rozmydlić go tak, że będzie nic nie znaczącą jasną plamą.

Jeszcze dziś coś wyślę, żebyśmy mogli się popRAWiać dalej;)

And.N
15.10.17, 22:13
Nikt nie kwapi się na temat prac coś napisać, to może ja skrobnę kilka zdań. Na temat gustów i wyborów wiadomo nie dyskutujemy:smile:. Jak wiecie przywiązuję sporą wagę do technikaliów (może za dużą :smile: ) i w tym temacie będzie kilka uwag. Praca nr 1 nie wyszło dobrze niebo. Po lewej jest "plama" bez szczegółów jakby wypalone miejsce po prawej już zaczynają być widoczne gradienty, przejścia tonalne (tak jakby był obrabiany mały plik jpg, a nie RAW). W pracy 2 właściwie tylko moją uwagę zwróciło takie "skoszenie" prawej części zdjęcia (komin u góry daleki od poziomu). Praca 3, 6 i 9 na mój gust troszkę za ciemno, głównie o budowle chodzi. Praca 4 @A56 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=15102), coś z tą ostrością, czy wyciąganiem szczegółów, przesadziłeś. Przy krawędzi komina (i nie tylko) biała obwódka się zrobiła. Słupy i linie energetyczne również przez to źle wyglądają. Na niebie pojawiły się jakieś "kropki". Praca 8 jak dla mnie również zbyt ciemna, zwłaszcza góra i jeszcze taka różnica w jasności nieba nad i pod tym łącznikiem miedzy budynkami. Praca 11 zbyt skompresowana (tylko 300 KB) przez co jakość spadła, niebo zbyt jasne, a budowla za ciemna.
Co do zwycięskiej pracy, może tylko niebo widziałbym odrobinę ciemniejsze z nieco wyraźniejszą fakturą, ale może wygrała dlatego, że jest jak jest:smile:

RAW już na skrzynce, dzięki.

Krakman
15.10.17, 22:56
Gratulacje!
A poza tym po tylu latach bywania tu stwierdzam, że sporo nauczyliście się tutaj.... Zresztą ja też...I czego wszystkim życzę.

DzejPi
16.10.17, 06:26
Gratuluję zwycięzcom. Brawa dla wszystkich uczestników.

Bodzip
16.10.17, 07:51
Nikt nie kwapi się na temat prac coś napisać, to może ja skrobnę kilka zdań.
A na temat mojej - ani słówka. Chyba się zapłaczę buuuuu.
A tak poza tematem, to tylko ja jeden wyprostowałem komin perfekcyjnie :D
Wracając do przewiązki - jak widzę część z nas prostowała to przegięcie na środku. Ja też. Dziś widzę, że ta przewiązka (łączówka) między budynkami nie jest prosta tylko lekko zakręca - i w tym właśnie miejscu jest załamanie (zagięcie) korytarza.
Na koniec - wielkie gratulacje dla zwycięzców :)

ogc13
16.10.17, 08:07
RafS - wyrazy uznania !

Andtor2 - dzięki za uwagi. Można coś się nauczyć.
Teraz dopiero widzę tą białą plamę na niebie.
Za to przejść tonalnych po prawej nie widzę. Może mam za małą percepcję wzrokową ... jak typowy facet widzę tylko 3 kolory podstawowe :)

Sorry, że podrążę, ale chciałbym w przyszłości uniknąć tego błędu.
Tu mam wycinek prawej strony z zaznaczonymi miejscami, które podejrzewam o zło.
Czy chodzi Ci o te miejsca wpadające w fiolet ?

195053


Rzeczywiście uczyniłem błąd bo poprawiałem najpierw osobno dwa zdjęcia w LR i wyeksportowałem je do jpg'a .... żeby potem je dopiero złączyć.
Głupi ja.

And.N
16.10.17, 16:07
...przejść tonalnych po prawej nie widzę. Może mam za małą percepcję wzrokową ... jak typowy facet widzę tylko 3 kolory podstawowe :)

Sorry, że podrążę, ale chciałbym w przyszłości uniknąć tego błędu.
Tu mam wycinek prawej strony z zaznaczonymi miejscami, które podejrzewam o zło.
Czy chodzi Ci o te miejsca wpadające w fiolet ?

195053


Między innymi chodzi mi o te miejsca gdzie kolor wpada w fiolet. Nie tyle o sam kolor chodzi (choć fioletu tam raczej nie było) co widoczne (dla mnie:) ) te przejścia tonalne (gradienty). Na tym obszarze nieba czegoś takiego nie było. W zasadzie to był jeden kolor (odcień niebieskiego) bardzo łagodnie ściemniający się ku górze. U Ciebie są takie przeskoki z widoczną granicą pomiędzy odcieniami koloru.
Wstawię fragment z zaznaczeniami, powiększony i lekko ściemniony dla lepszego zobrazowania (jak pisałem dla mnie to jest widoczne i na pliku powiększając tylko do rozmiaru w jakim został zapisany: 1800 pix dł. bok)
195065


...Rzeczywiście uczyniłem błąd bo poprawiałem najpierw osobno dwa zdjęcia w LR i wyeksportowałem je do jpg'a .... żeby potem je dopiero złączyć.
Również poprawiałem najpierw osobno dwa zdjęcia w LR tylko wyeksportowałem (oczywiście w pełnej rozdzielczości) do bezstratnego TIF-a. Najlepiej byłby TIF 16-bitowy jeśli program do łączenia w panoramę nie ma jakichś ograniczeń i otworzy takie pliki. Kiedyś pisałem w tym wątku (https://forum.olympusclub.pl/threads/91669-Obr%C3%B3bka-w-8-czy-16-bit-kana%C5%82?highlight=) na temat obróbki w 8 czy 16 bit.
PS.
Po połączeniu w panoramę jeszcze jakieś tam drobne korekty robiłem, ale na pliku o dużej rozdzielczości w formacie TIF. Na sam koniec zmiana rozmiaru do 1800 pix. , ewentualnie lekkie podostrzenie i zapis do JPG


A na temat mojej - ani słówka. Chyba się zapłaczę buuuuu. ...
Nie było za bardzo co pisać:), czy się do czego doczepić:wink::). Poprawna obróbka Ci wyszła, ale jak wiesz nie zawsze jest to wystarczające do zwycięstwa. Trochę szczęścia też trzeba mieć i trafić w gusta głosujących:). Tak na siłę, to przy dłuższym boku 1800 pix. "celowałbym" z wagą pliku w okolice 1 MB.

ogc13
16.10.17, 16:32
OK - załóżmy że widzę :) No dobra - żartuję. Widzę :)
Będę unikał. No i oczywiście ten błąd z łączeniem jpg sobie zapamiętam.
Dzięki.

A56
16.10.17, 16:44
Wracając do przewiązki - jak widzę część z nas prostowała to przegięcie na środku. Ja też. Dziś widzę, że ta przewiązka (łączówka) między budynkami nie jest prosta tylko lekko zakręca - i w tym właśnie miejscu jest załamanie (zagięcie) korytarza.


Przewiązka ma załamanie, bo dach ma spad do środka. W miejscu zgięcia widać rynnę odprowadzającą wodę.
Niestety wyprostowaliśmy dach i teraz woda nie będzie spływała:grin:

Bodzip
16.10.17, 17:43
To co Andtor pisał to przymusowa oczywistość. Najlepiej pracować na plikach 16 bitowych, wszelkie zmiany robić na jak największej rozdzielczości - wtedy nie stracimy danych, m.in. takie przebarwienia.
Dla zainteresowanych - Hugin przy łączeniu w panoramę, dopasowuje różnice w przejściach tonalnych.

Saboor
16.10.17, 19:01
Bodzip, dziadu! Ty wiesz, że ja na Twoją pracę głos i krew dałem?? :mrgreen:

Bodzip
16.10.17, 19:09
@Bodzip (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=6250), dziadu! Ty wiesz, że ja na Twoją pracę głos i krew dałem?? :mrgreen:
Przyznaję, jestem dziadem. I nie wiem czy mi się zawał nie robi, bo po 100 metrach mam zadyszkę i piecze pod mostkiem. Fakt, że się zastałem, bo to i tamto, no ale po 100 metrach ? tfu !
Widać mało krwi dałeś :mrgreen:

Saboor
16.10.17, 19:12
Przyznaję, jestem dziadem. I nie wiem czy mi się zawał nie robi, bo po 100 metrach mam zadyszkę i piecze pod mostkiem. Fakt, że się zastałem, bo to i tamto, no ale po 100 metrach ? tfu !
Widać mało krwi dałeś :mrgreen:
O no co Ty! Ja tu do Ciebie, jak kardiochirurg(z sercem na dłoni) a Ty mało?

Bodzip
16.10.17, 20:22
O no co Ty! Ja tu do Ciebie, jak kardiochirurg(z sercem na dłoni) a Ty mało?
Z moim sercem. Wydarłeś mi je i została dziura w klacie jak po Nostromo. Jutro idę do doktora. Ten jest normalny - znaczy nie rezydent, nie ma zarzutów z CBA - to trochę sobie posiedzę w kolejce.
Żeby nie było, że offffffffffffffffffffffffftop to mam już fotę do kolejnej poprawki zrobioną :D

Rabbit
16.10.17, 20:48
... mam już fotę do kolejnej poprawki zrobioną :D
tylko nie zapomnij wysłać ;)