PDA

Zobacz pełną wersję : Ostre zdjęcie z ręki-czy to możliwe ?



Pablo
31.05.04, 22:52
Witam wszystkich. Od ponad 2 miesięcy jestem(nie wiem jeszcze czy szczęśliwym) posiadaczem Olka 750UZ.Do tej pory nie zadawałem pytań ponieważ czytając forum znalazłem wszystkie męczące mnie pytania i nie odpowiadałem bo jestem amatorem w te klocki. Jednak moja cierpliwość do tego aparatu jest na wyczerpaniu. Tak więc proszę o wsparcie duchowe.
Przeglądam od dłuższego czasu forum, znalazłem sporo informacji odnosnie ustawiania ostrości AF i MF, nadal jednak mam problem ze zrobieniem ostrego zdjęcia z ręki i to nie używając zoomu. Robiąc zdjęcie po godz.16 w piękny dzień osobie stojącej w odległości 4 metrów nie jestem w stanie zrobić ostrego zdjęcia-mowa o AF. Ustawiam opcje A - wychodzi 1/125, f2,8. Czy przesłone powinienem ustawić większą ? Robiłem z dalszych odległości lustrzanką IS200 i wychodziły super zdjęcia (ostrośc i kolory). Jak ustawić parametry żeby zrobić zdjęcie z ręki w słoneczny dzień? czy lepiej posługiwac się manualnymi ustawieniami ostrości? Czy jest możliwe zrobienie z ręki tym aparatem ostrego wyraźnego zdjęcia z dalszej odległości ?
Jeszcze jedno pytanko dot. manualnego ustawienia ostrości. W takim samym przypadku j/w, jaką odległość powinienem ustawić ręcznie? Mam ISO 100, 1/125, f2,8. Czy jesli ustawie 4 m to ostrość łapie na 4 metrach, czy też od 4 metrów do nieskończoności? może lepiej ustawić od razu nieskończoność ? Czy włączyć MULTI METERING? nastawić iESP czy SPOT ? Zabawa z cyfrówką nie jest prosta .
Za miesiąc wyjeżdżam na wczasy i obawiam się że wszystkie zdjęcia będą do kitu. Owszem mam zamiar kupić statyw, ale są chwile,że robi się zdjęcia z ręki i co wtedy?

Z góry dzięki za podpowiedzi i ułatwienie życia z Olkiem750UZ
Pozdrawiam wszyskich.

Ewci@
31.05.04, 23:36
Ja ci odpowiem jak ja robie zdjecia i wychodza mi ostre....mam ISO 50, MF na 4 metry - lapie tylko to na 4 metrach reszta mniej ostra jesli nie chce takiego efektu nastawiam na nieskonczonosc ale wowczas te obiekty na 4 metrach moga byc nie ostre, jesli nastawiam na AF - ostrosc lapie na najciemniejszym punkcie obiektu ktory ma byc fotografowany jesli jest to zdjecie pod slonce zawsze robie z lampa, migawka taka jak ty nastawiasz jest oki ale przeslone bym wieksza wziela ta ktora ty masz powoduje mala glebie ostrosci i trzeba dobrze wyostrzyc wowczas obiekt ktory sie fotografuje - jeju nie wiem czy nie napisalm tego wszystkiego dosc chaotycznie ale inaczej nie potrafie wyjasnic i mam nadzieje, ze jakiejs glupoty nie palnelam bo godzina juz pozna i moglam niedoczytac pytania

A zrob zdjecie na lampie z lekka korekcja naswietlenia - tak dla przykladu i zobacz co wyjdzie.......jak masz cyfrowke to po prostu rob zdjecia ja na poczatku robilam po 100 zdjec dziennie i tak sie uczylam

Pozdrawiam

vodnik
1.06.04, 00:05
Wow, Ewci@ faktycznie pora juz pozna, bo i ja mam problemy ze zrozumieniem :)

@Pablo, Sprobuj ustawic pomiar AF na SPOT (ale pomiar AF), skieruj srodek kadru na fotografowany obiekt i delikatnie wcisnij migawke az w lewym ornym rogu zaswieci sie zielona lampka na stale.

Co do przeslony, to jezeli swiatlo jest dobre ustaw przeslone np na 5.6 to przy obiekcie oddalonym np o 4m od Ciebie glebia ostrosci bedzie przed obiektem juz gdzies od 2m a za obiektem w okolicach do 10m. Co prawda nie uzyskasz fajnego efektu rozmytego tla, ale zachowasz ostrosc obiektu fotografowanego.

Po prostu mysle ze miales wlaczyny tryb AF na iESP i aparat ostrzyl na co chcial, niekoniecznie na to na co Ty chciales. Przy AF SPOT to ty decydujesz na co aparat ma ostrzyc.

Acha, Multimetering to opcja pomiaru swiatla a nie ostosci.

Przy uzywaniu zoomu pamietaj ze np jak masz 380mm ogniskowa TELE, to czas powinien byc okolo 1/300 albo krotszy aby nie poruszyc zdjecia. Przy szerokim kacie WIDE do nieporuszenia fotki wystarczy juz 1/30s.
Ogolnie zasada taka: jaka masz ogniskowa, tyle robisz odwrotnosc w czasie (380mm - 1/380).

P.S. Mam nadzieje ze teraz ja za bardzo nie namieszalem :)

Ewci@
1.06.04, 01:44
Co do przeslony, to jezeli swiatlo jest dobre ustaw przeslone np na 5.6 to przy obiekcie oddalonym np o 4m od Ciebie glebia ostrosci bedzie przed obiektem juz gdzies od 2m a za obiektem w okolicach do 10m. Co prawda nie uzyskasz fajnego efektu rozmytego tla, ale zachowasz ostrosc obiektu fotografowanego.

O wlasnie o to mi chodzilo......o ta przeslone i o to co jest ostre a co zamazane :wink: :D

steve13
1.06.04, 08:36
Ja tam nie mam problemu z ustawieniem ostrości w moim c750.
Autofocus działa bez zarzutu nawet w pochmurny dzień (warunek to
"namierzanie" ostrosci na kontrastujących przedmiotach. Zgodze sie z poprzednikami że najlepiej ustawić tryb spot. Jedyne co mnie martwi w moim olku to szumy na zdjęciach... wydają mi sie większe niż te ze zdjęć zamieszczanych w galeriach zdjęć...
Ps ma ktoś może instrukcję pl do olka c750 w pdf???
Bede wdzięczny za link lub przesłanie mi pliku (steve13@o2.pl)
Pzdr.

vodnik
1.06.04, 11:13
@steve13 nie wypisuj w kilku miejscach tych samych postow. Po pierwsze daj SZUKAJ i napewno znajdziesz,a jesli Ci sie nie uda to dopiero pytaj.

O instrukcji jest tutaj: http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=1139

Post o NeatImage z dzialu "Przydatne programy, wtyczki, pluginy" usunalem, poniewaz odpowiedz uzyskasz w temacie o szumach.

A galeriach zdjecia sa pomniejszone, wtedy szum nie ma takiego znaczenia, albo sa odszumione w programie NeatImage.

Pablo
1.06.04, 20:56
Bardzo wam dziękuje za odpowiedzi. Faktycznie mogłem mieć ustawiny iESP a nie SPOT, a na wielkość przesłony sam powinienem wpaść, że powinna być większa. Muszę w plenerze porobić zdjęcia na AF i MF i porównać je. Jeszcze raz dzięki.