PDA

Zobacz pełną wersję : Co zwaliłem?



jrebecki
30.06.17, 08:50
Szanowni Klubowicze.

Będąc głęboko wierzący w Waszą ogromną wiedzę i profesjonalizm proszę o komentarz i radę aby uniknąć takich zjawisk w przyszłości.
Ale do rzeczy.

Jesteśmy na rybach. Biorą. I to całkiem ładne.
Więc wyciągam aparat i pstrykamy co ładniejsze egzemplarze moim Fuji X30.
Aby uniknąć błędów wynikających z mojego raczej marnego doświadczenia,oraz aby inni uczestnicy wyprawy mogli bez stresu również robić zdjęcia wybieram program Auto.
Kilka zdjęć wychodzi bardzo fajnie.
1. 192050
2.192056
Natomiast te najważniejsze robione przeze mnie...
Karpik miał 17kg. Ryba życia dla młodego, a ja zwaliłem zdjęcia.
3. 192051
4. 192052
5. 192054
6.192055

3. nie czepiajcie się złego kadrowania i obciętej głowy :-)
Choć nie wiem czemu, cały model wygląda jak paralityk...
Przy Auto, nie mogę zmienić rozmiaru i położenia "kwadratu" autofocusa.
3. Aparat przyjął przysłonę 2,8 i czas 1/320
4. Aparat przyjął przysłonę 4,0 i czas 1/480
5. Aparat przyjął przysłonę 4,0 i czas 1/450
6. Aparat przyjął przysłonę 4,0 i czas 1/300
Przy takich czasach zdjęcie raczej nie powinno być poruszone.
Myślałem że w programie Auto nie da się zwalić roboty i można skupić się wyłącznie na kadrowaniu.
Co poszło źle?
Ja coś zwaliłem, czy aparat dał ciała...?

Saboor
30.06.17, 12:07
jrebecki: Zmień rozmiar zdjęć, 1200px dłuższy bok.

jrebecki
30.06.17, 12:17
@jrebecki (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=25958): Zmień rozmiar zdjęć, 1200px dłuższy bok.

Chodzi Ci o te które zamieściłem, czy o ustawienia w aparacie?

yamada
30.06.17, 12:30
chodzi o te zamieszczane na forum, szerokość ustaw na 1280, waga pliku 500kb ok

kowal73
30.06.17, 12:54
jrebecki wszystko jest dobrze

aparat trafił z ostrością idealnie tylko pewnie nie tam gdzie zamierzałeś

zdjęcie 1 2 3 ostrość padła na karpia i jest żyleta
4 5 6 poszła w las na drugi plan

zdjęcia nie są poruszone, główny obiekt tj koledzy znajdują się poza głębią ostrości.

Jeżeli ustawiasz na auto zaufaj aparatowi i włącz wykrywanie twarzy,
Jeżeli masz na sztywno ustawiony punkt łapania ostrości w jednym miejscu to zdradzę Ci pewną tajemnice, koledzy będą mieli pretensje, ponieważ to wiedza, która pozwoli ci już od najbliższego weekendu brać zlecenia jako ślubny fotograf i robić konkurencje ale
jeżeli ustawisz ostrość na twarzy kolegi
wciśniesz spust migawki do połowy, usłyszysz potwierdzenie ustawienia ostrości, trzymając palec na migawce jesteś w stanie "przekadrować" tj ustawić zdjęcia tak jak ma wyglądać i nacisnąć spust do końca - wykonać zdjęcie.

jrebecki
30.06.17, 14:22
chodzi o te zamieszczane na forum, szerokość ustaw na 1280, waga pliku 500kb ok

Zrobione.
Aby było około500kb dłuższy bok musiałem dać na 1000.
Tylko jak się pozbyć teraz tych dużych rozmiarów z miniaturek i schowka...

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


jrebecki wszystko jest dobrze

aparat trafił z ostrością idealnie tylko pewnie nie tam gdzie zamierzałeś

zdjęcie 1 2 3 ostrość padła na karpia i jest żyleta
4 5 6 poszła w las na drugi plan

zdjęcia nie są poruszone, główny obiekt tj koledzy znajdują się poza głębią ostrości.

No właśnie.
W tym aparacie na Auto pole ostrzenia jest na wyświetlaczu nie ma zmiany ustawień.
A wyszło co widać. To tak wygląda, jakby autofokus miał rentgena, minął człowieka z rybą i złapał tło za nim :-)
Na taką rybę niektórzy czekają całe życie, a zdjęcie jest jedyną pamiątką.

kowal73
30.06.17, 14:38
JAnusz nie powinieneś używać trybu auto, sprawdź czy masz możliwość używania P - professional ;)

na poważnie spróbuj przekadrowywać,
co do powyższych zdjęć spróbuj otworzyć w jakimś programie gdzie zaznaczy ci punkt ustawienia ostrości, będziesz wiedział kiedy skopałeś

epicure
30.06.17, 15:32
Jedyne, co zrobiłeś źle, to włączenie trybu Auto.

Roberto73
30.06.17, 15:50
P - jak "pamiątkowe zdjęcie" , wyjdzie zawsze dobrze

fret
30.06.17, 15:54
Ale jeśli już włączyłeś tryb Auto, to mogłeś ułatwić życie aparatowi. Aparat nie wie co chcesz fotografować. Szuka sceny o wysokim kontraście. Jeśli ma wybór, to wybiera bliższy plan. Ty nie dałeś aparatowi wyboru. Na pierwszym planie, ubrany jednolicie na czarno facet, nudny, żółtawy karp, a w tle kontrast krajobrazu. Dla automatu sprawa była oczywista, w życiu by nie wpadł na pomysł, że tematem zdjęcia jest ten nudny facet z równie nudną rybą, kiedy w tle tyle się dzieje ;). Jeśli chcesz ułatwić automatowi życie, to wybieraj mniej kontrastowe tło, np. zacienione i poproś kolegów, żeby nie ubierali się tak smutno :).

Rabbit
30.06.17, 16:55
jeden karp, a tylu się z nim fotografowało :)

tyrkand
30.06.17, 23:18
Tak jak mówi fret. Na 1 i 2 panowie nie mają za sobą jasnego tła i wyszło dobrze. Na pozostałych ciemno ubrany chłopak prezentuje się na tle jasnego nieba. Automatyka coś musiała wybrać. Poćwicz fotografowanie w trybie P.

jrebecki
1.07.17, 20:21
jeden karp, a tylu się z nim fotografowało :)

Nie no, każdy wędkarz z innym :-)

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


JAnusz nie powinieneś używać trybu auto, sprawdź czy masz możliwość używania P - professional ;)

na poważnie spróbuj przekadrowywać,
co do powyższych zdjęć spróbuj otworzyć w jakimś programie gdzie zaznaczy ci punkt ustawienia ostrości, będziesz wiedział kiedy skopałeś

Professional powiadasz... od teraz nie będę już używał innego :-)

A możesz polecić jakiś program?
Bo ja nie bardzo bawię się w obróbkę, więc się nie orientuję, który ms taką funkcję.

kowal73
3.07.17, 12:35
Miałem funkcje w programie dołączonym do Canona, sprawdź czy oprogramowanie dołączone do twojego modelu aparatu nie ma możliwości wyświetlenia AF.

Jurek50
9.07.17, 22:23
Witam,
podepnę się do tematu "Co zwaliłem". Otóż kiedy robię zdjęcia w słońcu twarze mam nienormalnie jasne. Próbowałem regulować ekspozycją, ale wtedy znowu cienie wpadają w czerń.
Nie wiem, czy pomocny by tu był filtr szary, albo polaryzacyjny ? Jeśli ktoś mógłby pomóc to byłbym wdzięczny. Wiem, że kontrasty w słońcu są ogromne, ale czy jest jakiś sposób by je zmniejszyć ??

apz
10.07.17, 07:19
Jeśi już to szary, tylko dlaczego fotografować w słońcu, może jednak warto rozproszyć to światło tiulem, zielenią, pólprzeźroczystą blendą?

Może warto także poczytać któregoś z portrecistów? Zapisanie się do biblioteki poza fatygą nic nie kosztuje przecież.

Jurek50
10.07.17, 08:49
Jeśi już to szary, tylko dlaczego fotografować w słońcu, może jednak warto rozproszyć to światło tiulem, zielenią, pólprzeźroczystą blendą?

Może warto także poczytać któregoś z portrecistów? Zapisanie się do biblioteki poza fatygą nic nie kosztuje przecież.

Tylko że fotografowałem na szybko i nie było warunków na przygotowanie po prostu. Inna sprawa, że muszę się jeszcze wiele nauczyć...

kowal73
10.07.17, 10:06
podepnij to zwalone zdjęcie

fret
10.07.17, 11:37
Pierwsze pytanie: chodzi o portrety, czy o zdjęcia z wycieczki?

Jurek50
10.07.17, 20:33
zdjęcia z imprezy sportowej i różne grupowe tamże.

fret
10.07.17, 22:56
Z imprezy tylko RAW-y przychodzą mi do głowy, na nic innego praktycznie nie masz wpływu. A grupy ustawiaj w cieniu :)