Zobacz pełną wersję : E-M5 II - paski na zdjęciach
Witajcie,
Nie wiem, czy ten typ tak ma, ale podczas obróbki rawów zauważyłem przykrą sprawę - na jednolitym tle, jakim jest niebo, wychodzą brzydkie poziome paski.
Uwidaczniają się bardziej, kiedy to niebo przyciemniam. Widoczne są nawet na jpgach, choć w mniejszym stopniu.
Wygląda to fatalnie i jestem bliski rozpaczy :((( Załączam poglądową fotkę (w pełnym rozmiarze wygląda to jeszcze gorzej).
Ps. A już mi się spodobał ten olek...
191697
Załącz może plik RAW tego zdjęcia. Można wstawić jako załącznik.
Migawkę miałeś mechaniczną czy elektroniczną? Nie jestem pewny czy to akurat ma tu znaczenie, ale przy elektronicznej mogą pojawić się pewne "defekty" na zdjęciu. Cyt. z tego linku (http://rafalglebowski.pl/blog/migawka-elektroniczna-jej-zalety-i-wady/) :
"Kolejnym problemem dającym się we znaki podczas używania migawki elektronicznej jest rolling-shutter zwany także jello. Jak on się objawia? Najczęściej jest on widoczny podczas fotografowania w sztucznym świetle, jako poziome pasy na zdjęciu..."
Mam na stałe włączoną elektroniczną migawkę z przednią kurtyną (w sumie nawet zalecane do zdjęć z teleobiektywu).
W załączniku raw. Przerabiałem już rożne lustra sony, ale takich cyrków nie miałem.
Sądzę, że to nie cyrk, ale złe ustawienia aparatu i "nowość" puszki dla użytkownika.
Olek nie ma tu wiele dla całości.
Czyli to wina ustawienia elektronicznej migawki z przednią kurtyną?
Zacząłem przeglądać zdjęcia bardziej szczegółowo i wydaje mi się, że na tą przypadłość cierpi najwięcej zdjęć z czasami 1/320s. Przy krótszych czasach na razie nie zauważyłem problemu.
Hmm, to kiedy używać tego trybu, a kiedy się wystrzegać?
Sądzę, że to bardziej będzie jakaś kompozycja automatycznych ustawień odszumiania i wyostrzania, niż migawki, ale i nie wykluczam.
Olki miewają problemy z pokazniem jednorodnego niebieskiego tła i niebem z gradientami.
Mam na stałe włączoną elektroniczną migawkę z przednią kurtyną (w sumie nawet zalecane do zdjęć z teleobiektywu).
Tak gwoli ścisłości to masz chyba włączoną funkcję Anti-Shock. Czy wówczas dane z matrycy odczytywane i zapisywane są w ten sam sposób jak w "pełnej" migawce elektronicznej (tryb cichy) tego nie wiem. Jeżeli tak, to może być przyczyną powstawania tych pasków. Najlepiej zrób próbę np. 5 zdjęć nieba z wyłączonym Anti-Shock i następnie 5 zdjęć z włączonym Anti-Shock i porównaj RAW-y w LR.
W załączniku raw.
Rzeczywiście jest to widoczne już w pliku RAW, więc obróbka nie jest tego przyczyną, co najwyżej może zostać uwydatnione np. przez podniesienie w LR clarity. Tak być nie powinno.
Przerabiałem już rożne lustra sony, ale takich cyrków nie miałem.
Nie wiem czy to tak w pełni można porównywać. W lustrach odpowiednikiem tego Anti-Shock, jest wstępne podnoszenie lustra.
Ok, zrobię testy w wolnej chwili. Chociaż w sony a77 miałem też elektroniczną migawkę pierwszej kurtyny i nie zaobserwowałem problemów.
Pstryknąłem kilka fotek z 1/320s i już na ekraniku oceniłem, że winny jest Anti-Shock. Z AS paski są, bez AS pasków brak :)
Kurcze, myślałem, że taki banding, to tylko w jakichś specyficznych warunkach się objawia, np. przy sztucznym oświetleniu.
Tak, czy siak problem wydaję się zdiagnozowany, tylko szkoda mi tych zdjęć z Mińska..
Powered by vBulletin? Version 4.2.5 Copyright Š 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.