PDA

Zobacz pełną wersję : O dodawaniu prac słów kilka - poradniki



And.N
18.04.17, 19:29
Szanowni popRAWkowicze, proszę o przeczytanie poniższego tekstu.
Parę słów (no może więcej niż parę słów:) ) odnośnie spraw technicznych dotyczących wysyłanych prac.
Jak pewnie zauważyliście postuluję o wysyłanie prac bez danych EXIF. W pracach, które EXIF zawierają, usuwam go sam, przed zamieszczeniem prac pod głosowanie.
Czasem może coś tam przeoczę:).
Zamieszczę tu mały poradnik odnośnie tej kwestii dla kilku znanych programów.

Zacznę od Lightroom, programu, który sam używam. Jeżeli z tego programu eksportujemy plik .jpg do popRAWki to warto sobie zrobić preset. Wpisujemy poniższe dane według obrazka poniżej, następnie klikamy na przycisk Add (lewy doly róg) i zapisujemy te ustawienia z swoją nazwą, np. popRAWka. Jeśli w międzyczasie będziemy eksportować pliki z LR z całkiem innymi ustawieniami, wystarczy tylko kliknąć na nasz utworzony preset, aby przywrócić te zapisane dla popRAWki.

189838


1. Wybieramy lokalizację eksportowanego pliku.
2. Format pliku. Tu wiadomo do popRAWki - JPEG.
3. Profil koloru. Najbezpieczniej wybrać sRGB, choć z Adobe RGB przegladarki już dobrze sobie radzą, to jednak jeszcze mało użytkowników posiada szerokogamutowe monitory aby wyświetlić taką przestrzeń kolorów. Ja nie posiadam, jeszcze :)
4. Ograniczenie wagi eksportowanego pliku. Uważam, można spokojnie wpisać tu 1000KB (1MB). W LR nie jest to tak bardzo dokładne i plik może ważyć w przedziale od 700 do 1000KB. Taka waga w zupełności wystarcza dla dobrej jakości. Bywają w popRAWce prace znacznie przekraczające 1 MB. To już przesadnie dużo i niepotrzebnie aż taka waga. Zdarzają się też prace o wadze poniżej 100 KB. To z kolei zdecydowanie za mało dla zdjecia o boku 1200 czy nawet 1080 pix dłuższy bok. Widoczna już wówczas utrata jakości (pikseloza) wskutek za dużej kompresji.
Także przy okazji uczulam, aby zwracać uwagę na tą wagę:)
5. Zaznaczając wymiary jak na obrazku można być spokojnym jeśli chodzi o regulaminowy rozmiar pracy do popRAWki.
Nie znaczy to oczywiście, że zdjęcie będzie miało na "sztywno" rozmiar 1200 x 1080 pix. Jeśli dłuższy bok będzie w poziomie, to będzie miał wymagane 1200 pix. , a w pionie odpowiednio mniej, tak aby były zachowane proporcje zdjęcia.
6. Wyostrzanie przy przeskalowaniu zdjęcia. Wybieramy dla screen, czyli ekran. Amount (Siła wyostrzenia) - tu kwestia indywidualna co do poziomu (są 3 - niski, standard, wysoki). Zazwyczaj standard jest odpowiedni, jeśli nie, to po obejrzeniu wyeksportowanego zdjęcia, zmniejszamy lub zwiększamy ten poziom i eksportujemy ponownie.
7. Metadata. Wybieramy jak na obrazku (Copyright Only), czyli w eksportowanym zdjęciu nie będzie danych EXIF, a o to nam w popRAWce chodzi.

W Photoshop i Photoshop Elements podczas zapisu wybieramy opcję Zapisz do Internetu wówczas plik nie będzie zawierał danych EXIF. Do stopnia kompresji/jakości jest suwak z skalą do 100. Na bieżąco jest podgląd ile orientacyjnie będzie ważył zapisywany plik w zależności od ustawienia suwaka. Tu również staramy się, aby waga nie przekraczała 1MB, choć to raczej bardzo rzadko się zdarza, nawet jak ustawimy wartość 100 dla jakości.

W programie DxO Optics Pro 9 jest podobnie jak w Lightroom jeśli chodzi o eksport zdjęcia. Tak wygląda okno eksportu :

189839


Nie będę opisywał już szczegółowo poszczególnych ustawień, tak pokrótce:)
Quality (jakość jpg) ustawiamy 98/99 , przy wartości 100 bywa, że plik przekracza 1MB (czasem nawet znacznie).
Zaznaczamy jak na obrazku : Remove EXIF data.
Tu także możemy sobie zapisać preset z ustawieniami eksportu dla popRAWki (przycisk - Add new option), podobnie jak na załączonym obrazku. Różnica tylko taka względem Lightroom, że czasem trzeba by pewnie zmieniać (w zależności od wymogów) rozmiar dłuższego boku z 1200 pix. na 1080 pix. , ewentualnie zapisać dwa presety.

Dziadek
19.04.17, 01:36
Dzięki za instrukcję :)
Nie wiedziałem tego.

Serdecznie pozdrawiam
Jasiu/Dziadek

gulasz
19.04.17, 08:46
Ja tez nie, ale nie wiem po co ktos mialby wchodzic w bebechy foty by sprawdzac autora

And.N
19.04.17, 09:33
Ja tez nie, ale nie wiem po co ktos mialby wchodzic w bebechy foty by sprawdzac autora

Powiedzmy, że to moje widzi mi się jako prowadzącego:wink::smile:.
Tu nawet nie chodzi o sprawdzenie autora, bo nawet jak będzie autor to pokaże się autor RAW-a, a nie osoby obrabiającej. Raczej nikt nie będzie zmieniał danych EXIF, aby podmieniać autora (nawet nie wiem czy jest taka możliwość). Z tym autorem ma bardziej zastosowanie w konkursie OlyRulez gdzie są jak wiadomo zdjęcia różnych autorów.

Jednak usunięcie EXIF ma służyć pełnej anonimowości w popRAWce także. Powiedzmy jest dogrywka, 2 prace z danymi EXIF. W jednej użyty program Gimp 2.9, w drugiej LR 5.6. Te dane co do użytego programu są zazwyczaj zawsze. Stawiałbym, że z Gimpa to praca Bodzipa, a LR 5.6 praca gulasz. Dobra, ja i tak wiem z racji, że prowadzę tą zabawę. ( Osobiście używam LR 4.4:smile: )

Tu nie trzeba jakoś w bebechy foty wchodzić, wystarczy z poziomu przeglądarki podejrzeć EXIF, a to 2 sekundy zajmuje. Pewnie mało kto zagląda w EXIF (może nikt) i zwraca na to uwagę.

Potraktujmy to jako moją przezorność i fanaberię:smile:. Dane EXIF w pracach popRAWkowych usuwamy.

Praca z danymi EXIF oczywiście będzie dopuszczona, a EXIF usunę sam, jak do tej pory.

Bodzip
19.04.17, 10:12
Powiedzmy, że to moje widzi mi się jako prowadzącego:wink::smile:.
Tu nawet nie chodzi o sprawdzenie autora, bo nawet jak będzie autor to pokaże się autor RAW-a, a nie osoby obrabiającej. Raczej nikt nie będzie zmieniał danych EXIF, aby podmieniać autora (nawet nie wiem czy jest taka możliwość). Z tym autorem ma bardziej zastosowanie w konkursie OlyRulez gdzie są jak wiadomo zdjęcia różnych autorów.

Jednak usunięcie EXIF ma służyć pełnej anonimowości w popRAWce także. Powiedzmy jest dogrywka, 2 prace z danymi EXIF. W jednej użyty program Gimp 2.9, w drugiej LR 5.6. Te dane co do użytego programu są zazwyczaj zawsze. Stawiałbym, że z Gimpa to praca Bodzipa, a LR 5.6 praca gulasz. Dobra, ja i tak wiem z racji, że prowadzę tą zabawę. ( Osobiście używam LR 4.4:smile: )

Tu nie trzeba jakoś w bebechy foty wchodzić, wystarczy z poziomu przeglądarki podejrzeć EXIF, a to 2 sekundy zajmuje. Pewnie mało kto zagląda w EXIF (może nikt) i zwraca na to uwagę.

Potraktujmy to jako moją przezorność i fanaberię:smile:. Dane EXIF w pracach popRAWowych usuwamy.

Praca z danymi EXIF oczywiście będzie dopuszczona, a EXIF usunę sam, jak do tej pory.Nie podałeś wspomnianego Gimpa :)
Kiedy mamy już obrazek obrobiony, przeskalowany i przygotowany - klikamy na: Plik -> eksportuj jako.

189860

Wybieramy rozszerzenie, miejsce zapisu pliku i klikamy: Wyeksportuj:

189861

Pokazuje się okno gdzie możemy wybrać jakość, wagę zdjęcia. Klikamy na "zaawansowane".

189862

i zdejmujemy zaznaczenie przy "zapisanie danych exif"

189863

Tak jak wspomniałeś - dane autora RAW-a zostają. Wszystkie inne zostają usunięte. Jednak jak poczytasz manual exiftool - można zmienić wszystko, także autora raw-a, można wstawić aparat jako Smiena lub DRUCH :)

And.N
19.04.17, 10:42
Nie podałeś wspomnianego Gimpa :)

Dzięki za uzupełnienie. Na ostatnim obrazku widać także ładnie, że można sobie suwakiem jakości ustawić odpowiednią kompresję zdjęcia. Na bieżąco jest podgląd (Rozmiar pliku) ile zdjęcie będzie ważyło kB w zależności od ustawienia suwaka. Staramy się (co pisałem wcześniej) aby nie przekraczało wagi 1 MB. W zakresie powiedzmy od 500 kB do 1MB będzie bardzo dobra jakość pliku przy rozmiarze 1200 pix. dłuższy bok.

helmuth
21.04.17, 21:30
W Zonerze, w zależności od wersji (ZPS17 czy ZPS18 ) zapisuje się różnie ale na końcu, po wybraniu docelowego katalogu, jest ten sam ekran. Można wybrać kompresję, głębię koloru i informacje o obrazie, które mają zostać zapisane.

189954

Z listy rozwijanej "Image information" należy wybrać "Image data only (sRGB)".
Zapisane zostanie nazwa, data wykonania, rozmiar i waga zdjęcia. Exifa nie będzie.

And.N
29.04.17, 12:48
Nie podałeś wspomnianego Gimpa :)
/........................../
i zdejmujemy zaznaczenie przy "zapisanie danych exif"

189863

Tak jak wspomniałeś - dane autora RAW-a zostają. Wszystkie inne zostają usunięte.

Uzupełniając powyższe, odznaczamy także : Zapisanie danych XMP oraz Zapisanie danych IPTC.
Jeśli tego nie zrobimy pojawi nam się taka informacja (wtyczka FxIF w Firefox) :
190386
a tego w popRAWce nie chcemy. Autora (jeśli jest taka informacja) dokładnie nie sprawdzałem, ale i w OlyRulez lepiej też odznaczyć te opcje.

Po odznaczeniu XMP i IPTC mamy tak:
190387
PS.
W polu Komentarz nic nie wpisujemy.