PDA

Zobacz pełną wersję : Tryb Super FP w E-M5 Mark I - pomocy!!



Lilen
22.11.16, 17:27
Witam serdecznie,

Czy udało się komuś zmusić E-M5 Mark I (lub inny aparat Olympus m43) do synchronizacji z niesystemowymi lampami na krótkich czasach? Jeżeli tak to proszę o radę jak to zrobić - w tej kwestii jestem totalnym "lajkonikiem" :)

Mam lampę błyskową Genesis Gear Reporter 360 i radiowy wyzwalacz/odbiornik Quantuum Quadralite Navigator X (do Nikona, bo nie udało mi się znaleźć dedykowanego do Olympusa, a nie potrzebuję TTL). Próbowałem też z wyzwalaczem Yongnuo YN-622N.
Wg opisu ww lampy: W trybie HSS możliwa jest synchronizacja lamp nawet dla bardzo krótkich czasów, wynoszących 1/8000 s! Aby skorzystać z tej funkcji niezbędny jest wyzwalacz Quadralite Navigator X.

Czy potrzebny jest inny wyzwalacz pomimo tego, że Quantuum Quadralite Navigator X jest dedykowany to tej lampy? A może wystarczy tylko odpowiednio ustawić aparat?

grizz
22.11.16, 17:30
O ile dobrze pamiętam, to dla HSS aparat musi widzieć lampę i się z nią komunikować. Jak masz niesystemowy wyzwalacz, to tej komunikacji nie ma.

Lilen
22.11.16, 17:33
Lampa za pomocą tego wyzwalacza bez problemu wyzwala błysk. Do czasów 1/250 nie ma problemu.

grizz
22.11.16, 17:35
Ale to tylko sygnał do lampy do wyzwolenia jest przesyłany. Działa nawet z kilkudziesięcioletnimi wynalazkami (o ile napięcie nie zabije ;)) Komunikowania nie ma. Aparat nie wie, że mam lampę z HSS.

Lilen
22.11.16, 17:39
Dzięki, już rozumiem. Czyli szukać wyzwalacza dedykowanego Olympusowi? Czy coś możecie polecić?

Makromaniak
22.11.16, 17:47
Nie wiadomo czy nie ma błędów w tłumaczeniu, albo czy lampa obsługuje takie funkcje we wszystkich systemach, bo już zdarzyło mi się, ze lampki Meike czy Voking mają "cuda wianki" w opisie, a działa to np. tylko w systemie Nikona,....ale w opisie dla Olympusa tez jest taka funkcja opisana. Powinien to wiedzieć dystrybutor, ale rożnie z tym bywa. Ta lampa to "wynalazek" który mało kto zna zapewne.

Problem błysku "super FP" polega na tym, ze błysk zaczyna si od początku otwierania migawki i kończy się po jej zamknięciu, a nie jak w zwykłej synchronizacji, błyska dopiero gdy migawka jest całkowicie otwarta (stąd ograniczenie do 1/160-1/250 przy normalnych migawkach szczelinowych - dla krótszych czasów nie ma już fazy otwarcia całej migawki, przesuwa się tylko wąska szczelina nad matryca). Czyli musi być odpowiednia informacja dla elektroniki aparatu. O ile pamiętam, (mam FL-600, ale FP nie używałem :-), ostatnio robiłem to na sony) , tryb FP włącza się na lampie a nie w aparacie. Jak urządzenie od Nikona ma się dogadać z Olympusem? Ma też chyba inne styki?

Lilen
23.11.16, 10:17
Dzięki za wyjaśnienia, jestem już nieco mądrzejszy :)

denver47
23.11.16, 11:24
A nie masz jakiejś systemowej HSS aby wyzwolić tego genesisa przez fotocelę?

https://www.youtube.com/watch?v=LjOK2FK0Izs

Odrazu wspomnę, że nie próbowałem takiego patentu na body olympusa - szperam coś ostatnio odnośnie fotografii studyjnej i takie coś wpadło mi w oko swego czasu

Lilen
25.11.16, 10:13
Dzięki za to rozwiązanie, wygląda bardzo obiecująca. Mam lampę systemową jednak bez obsługi Super FP więc tego nie sprawdzę ale rozwiązanie może przydać się innym.

easy_rider
25.11.16, 20:03
Mam lampę błyskową Genesis Gear Reporter 360 i radiowy wyzwalacz/odbiornik Quantuum Quadralite Navigator X...
Wg opisu ww lampy: W trybie HSS możliwa jest synchronizacja lamp nawet dla bardzo krótkich czasów, wynoszących 1/8000 s! Aby skorzystać z tej funkcji niezbędny jest wyzwalacz Quadralite Navigator X


...dla HSS aparat musi widzieć lampę i się z nią komunikować.
Lampa Reporter nie komunikuje się z żadnym aparatem - ma tylko jeden styk (podobnie jak lampa pierścieniowa Quantuum'a).
Za to ten wyzwalacz to taki ciekawy wynalazek, co "oszukuje" aparat - i dzięki temu HSS działa :mrgreen:
Ale żeby działało - to wyzwalacz oczywiście musi być dedykowany pod konkretny system - do Olympusa niestety taki nie istnieje.



A nie masz jakiejś systemowej HSS aby wyzwolić tego genesisa przez fotocelę?
https://www.youtube.com/watch?v=LjOK2FK0Izs
Odrazu wspomnę, że nie próbowałem takiego patentu na body olympusa
Swego czasu wyzwalałem w ten sposób lampę studyjną za pomocą olympusowej 600'ki... oczywiście w HSS :mrgreen:

Narado
27.01.17, 19:13
Witam... easy_rider (https://forum.olympusclub.pl/members/14779-easy_rider) a zetknąłeś się z czymś takim ? http://www.multifoto.pl/pixel-soldier-tf-374-olympus-panasonic,140,6224.html