PDA

Zobacz pełną wersję : OM-D E-M5 - rozjazd AF



badacz
1.11.16, 18:22
Od blisko 2 lat mam problem z moim body. Pojawia się przy kadrowaniu na ekranie. Po ustaleniu punktu ostrości i przekadrowaniu wciskam do końca spust a on jeszcze sobie "dołapuje" ostrość w nowym położeniu i przez co rozjeżdża tą pożądaną - pierwotną. Zauważyłem, że przypadłość nie występuje przy kadrowaniu przy pomocy wizjera. W międzyczasie korpus był w serwisie i miał wymienioną płytę, ale nic się nie zmieniło. Czy ktoś słyszał o takiej przypadłości?

apz
1.11.16, 18:26
Od blisko 2 lat mam problem z moim body. Pojawia się przy kadrowaniu na ekranie. Po ustaleniu punktu ostrości i przekadrowaniu wciskam do końca spust a on jeszcze sobie "dołapuje" ostrość w nowym położeniu i przez co rozjeżdża tą pożądaną - pierwotną. Zauważyłem, że przypadłość nie występuje przy kadrowaniu przy pomocy wizjera. W międzyczasie korpus był w serwisie i miał wymienioną płytę, ale nic się nie zmieniło. Czy ktoś słyszał o takiej przypadłości?

Wyślij ponownie do serwisu, czasami mają tam skłonność do pośpiesznego i byle jakiego potraktowania opisu klienta.

badacz
1.11.16, 19:31
Aparat już po gwarancji a i płytę mi nawet wymienili :-(
W akcie desperacji kupiłem za grosze Panasa G5 i przyjemność wróciła, ale ta matryca...

apz
1.11.16, 19:36
Aparat już po gwarancji a i płytę mi nawet wymienili :-(
W akcie desperacji kupiłem za grosze Panasa G5 i przyjemność wróciła, ale ta matryca...

Wyłączyłbym przeodstrzenie w menu.
Jak nie pomoże to zrobiłbym tak jak mi kiedyś ustawił m-5 kolega jck.
Tryb maualny a ostrzenie automatyczne na pierwszym przycisku do tyłu od spustu, ostrzysz, przesuwasz palec i zwalniasz spust. a przy okazji nie wariuje światłomierz itd i itp.

Co do serwisu to moje ZD 12-60 składali dwa razy po naprawie płatnej, cazsem strach posłać sprzęt i pieniądze.

badacz
1.11.16, 19:53
Tryb maualny a ostrzenie automatyczne na pierwszym przycisku do tyłu od spustu, ostrzysz, przesuwasz palec i zwalniasz spust

Mogę jaśniej?

apz
1.11.16, 19:58
Mogę jaśniej?

Ustawiasz ostrzenie na pierwszy konfigurowalny przycisk na grzbiecie korpusu, najbliższy spustu migawki. rozdzielasz ostrzenie i zwalnianie, to jest dostępne z menu. I jedziesz w trybie M.

badacz
1.11.16, 20:07
Kurczę zwątpiłem. Jaką więc funkcję mam przypisać klawiszowi? Nie ma w menu AF... :-(
W moim Nikonie mam taką opcję - tu nie wiedzę.

And.N
1.11.16, 20:09
Od blisko 2 lat mam problem z moim body. Pojawia się przy kadrowaniu na ekranie. Po ustaleniu punktu ostrości i przekadrowaniu wciskam do końca spust a on jeszcze sobie "dołapuje" ostrość w nowym położeniu i przez co rozjeżdża tą pożądaną - pierwotną. Zauważyłem, że przypadłość nie występuje przy kadrowaniu przy pomocy wizjera. W międzyczasie korpus był w serwisie i miał wymienioną płytę, ale nic się nie zmieniło. Czy ktoś słyszał o takiej przypadłości?
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Ustawiasz jedno pole AF, wciskasz do połowy spust migawki, aparat łapie w tym polu ostrość, przekadrowujesz (cały czas trzymając wciśnięty spust migawki do połowy), wykonujesz zdjęcie i aparat jeszcze raz ustawia ostrość ?
Naciśnięcie spustu migawki do połowy powinno blokować ostrość jak i ekspozycję (czas, przysłonę). Dziwne, tym bardziej, że przez wizjer jest dobrze. Przyznam nie widzę związku w działaniu spustu migawki w zależności od tego czy zdjęcie wykonywane jest przez wizjer, bądź ekranik. Jakiś ewenement...


...W akcie desperacji kupiłem za grosze Panasa G5 i przyjemność wróciła, ale ta matryca...
Do 30 sekundowych naświetleń na wysokim iso, fakt, niezbyt się nadaje. Do "zwykłego" fotografowania nie widzę problemu

badacz
1.11.16, 20:43
No właśnie jest tak, jak piszesz. Niestety "przeostrza" sobie :-(
Ja jednak widzę różnicę między tymi matrycami. Nawet na niskich iso rozpiętość jest inna.

And.N
1.11.16, 21:02
No właśnie jest tak, jak piszesz. Niestety "przeostrza" sobie :-(
Ciekawe skąd aparat wie, że przekadrowałeś (mając już wciśnięty spust migawki do połowy i zablokowane parametry)...,
a przynajmniej wciśnięcie spustu migawki do połowy blokuje czas i przysłonę ?, bo ostrości z tego co piszesz nie blokuje

apz
1.11.16, 21:35
FN2 na *B Spust pokrętło, funkcje przycisku AEL/AFL.

M na tarczy, M w menu. I ostrzy.

wyszomir
1.11.16, 21:42
Ciekawe skąd aparat wie, że przekadrowałeś (mając już wciśnięty spust migawki do połowy i zablokowane parametry)...,


Teoretycznie może wiedzieć - po przekadrowaniu następuje zmiana kontrastu w aktywnym polu AF (podobnie jak w przypadku lustrzanki zmieniają się sygnały z czujników AF).

Czy bezpośrednio po powrocie z serwisu problem występował, czy też odnowił się dopiero po skonfigurowaniu aparatu do własnych potrzeb? Pytam, bo może konfigurując aparat do swoich potrzeb wprowadzasz jakąś szczególną konfigurację ustawień która powodują że aparat głupieje. Jeśli tak właśnie było - spróbuj wykonać reset do ustawień fabrycznych i wtedy sprawdź działanie AF.

And.N
1.11.16, 22:09
Teoretycznie może wiedzieć - po przekadrowaniu następuje zmiana kontrastu w aktywnym polu AF (podobnie jak w przypadku lustrzanki zmieniają się sygnały z czujników AF).
Zgadza się, teoretycznie może wiedzieć, podobnie jak może wiedzieć, że po przekadrowaniu zmieniły się (mogły się zmienić) parametry ekspozycji do prawidłowo naświetlonego zdjęcia. Jednak powinien wykonać zdjęcie z tymi zablokowanymi parametrami (czas, przysłona, no i ta ostrość) z przed przekadrowania.
Najbardziej zdumiewa mnie różnica w działaniu spustu migawki w zależności czy zdjęcie wykonuje się przez wizjer, czy ekranik LCD.

wyszomir
1.11.16, 22:49
Najbardziej zdumiewa mnie różnica w działaniu spustu migawki w zależności czy zdjęcie wykonuje się przez wizjer, czy ekranik LCD.

Owszem, jest to bardzo dziwne. Zetknąłem się jednak w życiu z wieloma bardzo dziwnymi przypadkami - być może jeszcze dziwniejszymi. Chyba najciekawszy - gamma kamera (kosztujące ok. miliona $ urządzenie medyczne do wykonywania scyntygrafii za pomocą badania poziomu emisji promieniowania gamma z organów pacjenta po podaniu mu zastrzyku z izotopem) pewnego ranka odmówiła rejestracji promieniowania - pozycja 'akwizycja' w menu stała się nagle niedostępna. Po kilku godzinach konsultacji z serwisem producenta okazało się, że przyczyną było to, że obsługujący ją technik poprzedniego dnia wieczorem zmienił tryb kolorów karty graficznej w obsługującym ją komputerze z 16-bitowego na 24-bitowy. Do dziś nie rozumiem, jaki był związek, ale faktem jest że po zmianie trybu karty graficznej urządzenie zaczęło znów działać normalnie.