PDA

Zobacz pełną wersję : EPL5 - regulacja ostrości



JozefG
26.09.16, 12:29
Witam wszystkich!
Kilka miesięcy temu nabyłem Olympusa EPL-5 w komplecie z dwoma kitowymi obiektywami. :grin:
Ładny aparacik, ale.... jako że wychowałem się na analogu to nie wszystko mi pasuje w tak zaawansowanej technice która teoretycznie "sama robi zdjęcia"...
Byłem wczoraj w plenerze porobić trochę fotek przyrodniczych i się na te automaty wkurzyłem bo po powrocie 90% było do wykasowania. :oops:
Aparat ostrzy tam gdzie chce a nie tam gdzie ja bym chciał... :twisted:
Jak to ustawić żeby on ostrzył tam gdzie ja chcę? Ideałem by była ręczna regulacja pierścieniem jak w starych analogach ale tu chyba nie jest to możliwe...
Wymiana obiektywu? Czyli zakup trzeciego?

fret
26.09.16, 12:41
Na początek stawiam na przeczytanie instrukcji obsługi. Sporo można się z tej książeczki dowiedzieć, np. o wyborze punktu AF, minimalnej odległości ostrzenia itp. Jak ta wiedza nie zadziała, to dopiero wtedy będzie warto wymyślać bardziej skomplikowane rozwiązania :)

MaciekMG
26.09.16, 12:46
Pobierz plik: https://www.olympus.pl/site/rmt/media/consumer/pim/_manuals_aw2012_/E-PL5_MANUAL_PL.pdf

Przeczytaj stronę 35.

--------------
A tak przy okazji, fret, dziękuję! Sam spojrzałem w instrukcję i znów coś ciekawego przeczytałem! :-)

yamada
26.09.16, 12:47
No i da się ostrzyć manualnie, tylko po co jak automat zrobi to dobrze po zapoznaniu się z instrukcją.

junak20
26.09.16, 12:49
...pewnie masz aktywne wszystkie pola af i aparat sam decyduje gdzie ma ostrzyć -i wybiera sobie miejsca najbardziej kontrastowe, tutaj akurat mech a nie grzybek na który jak sadzę liczyłeś. Rada: przełącz na pojedyncze pole AF i ręcznie wybieraj miejsce gdzie ma być ostrość ustawiona. Wybór pola AF na kółeczku...(do doczytania w instrukcji).

JozefG
26.09.16, 13:19
Dzięki wielkie! Takiej instrukcji to ja nie miałem, tu jest opisane chyba wszystko.... :grin:
W komplecie dostałem tylko taką wielojęzyczną, po 6 stroniczek na język... W niej naprawdę nic nie ma! :(

Tym niemniej , skoro już zacząłem drążyć temat, pozostaje pytanie: Czy jest możliwość aby ostrość ręcznie ustawiać podobnie jak w analogu?
No cóż... przyzwyczajenie jest podobno drugą naturą człowieka... :grin:

kirinius
26.09.16, 13:33
automat dobrze zajmuje się regulacją ostrości, nie widzę sensu tego zmieniać

yamada
26.09.16, 13:38
Szkła mają pierścień do ostrzenia. W menu aparatu na pewno da się ustawic sposób ostrzenia, s autofocus , s autofocus + manual albo sam manual focus.

wyszomir
27.09.16, 09:13
Tym niemniej , skoro już zacząłem drążyć temat, pozostaje pytanie: Czy jest możliwość aby ostrość ręcznie ustawiać podobnie jak w analogu?
No cóż... przyzwyczajenie jest podobno drugą naturą człowieka... :grin:

Można, po przełączeniu w menu aparatu trybu ostrzenia na MF. Z obiektywami systemowymi micro 4/3 będzie to jednak działało nie do końca identycznie jak w aparatach analogowych - pierścień ustawiania ostrości nie jest w nich mechanicznie sprzężony z układem ustawiania ostrości obiektywu, a tylko steruje silniczkami ustawiającymi ostrość. Niby działa to podobnie, ale jednak wyczuwa się, ze nie jest to to samo. Ostrzenie identyczne jak w aparatach analogowych będziesz miał jeśli podłączysz obiektyw manualny (kilka firm - np. Samyang - produkuje takie z bagnetem m4/3) lub obiektyw od innego systemu z klasycznym pierścieniem ostrości przez przejściówkę (są dostępne do niemal wszystkich systemów).

JozefG
27.09.16, 13:37
@wyszomir - I o taką informację mi chodziło! Dzięki! :D