PDA

Zobacz pełną wersję : Jak robić panoramy?



jerzy555
23.05.04, 22:54
Witam!
Zacząłem zabawę w panoramy przy użyciu mojego C5060. Z 9 kadrów wyszła i owszem całkiem pokaźna panorama którą potem zrobił program camedia master 4.1 dołączony do aparatu. Jednak niektóre fragmenty są lekko zniekształcone(widok z balkonu na osiedle-180stopni) Czy ktoś ma większe doświadczenia w tym temacie? może ja źle kadruję? czy może ten program jest niedoskonały? Na ekraniku pokazuje się ramka i staram się równo wykonywać kolejne zdjęcia żeby w końcowym efekcie wyszła dobra panoramka. Bardzo proszę o odpowiedź :)
pozdrawiam-Jurek

jerzy555
23.05.04, 23:02
właśnie znalazłem opis: http://www.olympusclub.pl/?s=news&id=39dzial=3

dzięki ale jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to bardzo proszę o odpowiedź :)

pozdrawiam-Jurek

liso
24.05.04, 14:56
Tak i w tym linku jest wszystko co potrzeba, ja już myślałem, że nie potrafie zrobić zdjęć do panoramy a to CM lipa nie program. Panoramafactory miodzio mi zrobił (tak mniemam ;-)) panoramkę mojego ogrodu.

p.s. co zauważyłem to to że zdjęcia do panoramy trzeba robić od lewej do prawej, w drugą stronę (z prawej do lewej) jak robiłem fotki to nie chciał jakoś mi sklejać. Może to oczywiste ale jakoś na to wcześniej nie wpadłem heh.

pozdrawiam
Michał L.

Zenek
25.05.04, 08:25
program ktory jest dolaczony do aparatu jest kiepski pod tym wzgledem. Ma zle napisany algorytm łączenia, kiedys mi wyszly dwie ksiazki na kanapie (bo akurat łączenie wypadlo w tym miejscu a nie innym). sprobuj panorama factory jest to naprawde bardzo dobry program.

Iwo
21.10.08, 19:43
http://www.panoramafactory.com/download.html
Niestety nie jest freeware... znacie jakąś darmową alternatywę?

grizz
21.10.08, 19:53
http://www.panoramafactory.com/download.html
Niestety nie jest freeware... znacie jakąś darmową alternatywę?

Hugin !

dobas
21.10.08, 22:21
dokładnie HUGIN !!

pierwszorzędny darmowy program. i co najważniejsze poprawiasz komputer jesli jest taka potrzeba. Ustawiasz mu punkty które pokrwyają się na danych zdjęciach, albo zanzaczasz linie które są tymi samymi liniami.

Może być jeszcze jeden problem, który nie zawsze wychodzi. Czyli błąd paralaksy. W przypadku gdy bedziesz fotografował taki kadr, że wszystkie przedmioty sa odległe to tego nie zauważysz. Jesli okaże się że masz w kadrze przedmioty blisko Ciebie - na przykład barierka od balkonu i daleko od Ciebie - latarnia gdzieś na końcu osiedla. To podczas obracania aparatem jedno względem drugiego bedzie się tak przesuwać że nie da się tego posklejać żadnym programem.

RadioErewan
21.10.08, 22:27
Wiesz dobrze, że się da...

Pozdrawiam

Iwo
21.10.08, 23:26
tzn on sam nie jest w stanie podopasowywać do siebie obrazy?
Będę być może miał sporo cząstkowych z których składać się będzie mapa...

RadioErewan
21.10.08, 23:31
Automatyka rozpoznawania tych samych elementów w kadrach jest straszliwie prymitywna w porównaniu do PTGui choćby. Pod spodem ta tama maszynka, ale inteligencja z różnych półek.

Pozdrawiam

dobas
22.10.08, 02:12
A nie jest tak, że ptgui bazuje na tym samym co hugin jeśli chodzi o algorytm sklejania zdjęć ? Nie dam se nic uciąć ale gdzieś kiedyś czytałem że to prawie to samo. Gdzieś tez kiedyś czytałem że 14 54 od 14 45 otycznie niczym się nie różni tak więc o niczym to nie świadczy

RadioErewan
22.10.08, 06:34
Skleja tym samym programem, ale zanim sklei, PTGui potrafi zrobić rzeczy, które dla Hugina są "technologią Obcych". W PTGui musisz mieć dobrze zrobione zdjęcia i nie musisz mieć pojęcia, że istnieje coś takiego jak punkty kontrolne.
W Huginie możesz mieć świetnie zrobione zdjęcia i i tak będziesz dłubać kilka godzin.

bartek2807
3.02.11, 11:23
Witam,
mam pytanie do użytkowników programu PTGIU.
W zakładce LENS settings:
program podaje dane:
ogniskowa 15.885
mnożnik 1,9923
i kąt widzenia aktualny 46.13 i
teoretyczny 54,48

A dane EXIF ze zdjęcia
ogniskowa 14mm
mnożnik w olku jest 2x no chyba, że o czymś nie wiem...
kątów nie ma w EXIF

Co w tym wypadku robić? poprawić program - wpisać prawidłowe wartości? Ma to duże znaczenie?
E510 ZD14-42
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
program daje mnożnik1,923

grizz
3.02.11, 11:33
Witam,

mnożnik w olku jest 2x no chyba, że o czymś nie wiem...


Zależy jak liczysz.

bartek2807
3.02.11, 11:37
14mmxcrop bo mała natryca (2x) = 28mm na pełnej klatce.
A jak inaczej można policzyć?

grizz
3.02.11, 11:53
14mmxcrop bo mała natryca (2x) = 28mm na pełnej klatce.
A jak inaczej można policzyć?

Proporcje matrycy masz inne.