PDA

Zobacz pełną wersję : Zablkowana przysłona w Pentaconie 1.8/50



matix21
22.03.08, 23:51
Zastanawiałem się czy temat pasuje do tego działu, jeśli nie - proszę o przeniesienie.
Dziś stałem się posiadaczem obiektywu Pentacon 1.8/50 auto (wraz z Prakticą MTL 5 B), lecz nie zauważyłem wczesniej, że ma on wadę - przysłona się blokuje. Problem polega na tym, że gdy kręcę pierścieniem, to widzę ze przysłona się nie przymyka. Ale gdy ustawie jakąś wysoką wartość (np. f16) i mocniej potrząsne obiektywem, przysłona się przymyka i działa w zakresie f2.0 - f16. Gdy tylko ustawię 1.8, przysłona się blokuje i potrząsanie trzeba powtórzyć. Czy można to naprawić w domowych warunkach? Jeśli nie to w jakim serwisie i za ile? Dodam, że sprzęt ten nie jest w 100% moją własnością, lecz mojego wujka który mi go "pożyczył" bo jemu na razie nie jest potrzebny.

Mirek54
23.03.08, 00:07
Zeby sie dostac do lamelek-byc moze one winne; trzeba by troche soczewek wyjac-a to przy ponownym skrecaniu wymaga justowania.Tak,ze lepiej zebys sie za to nie bral.

dobas
23.03.08, 00:16
mozna w domowych warunkach ale ja odradzam
zepsułem se kiedyś pancolara jeszcze dawno dawno temu i żałuję

Dzwoń po Świętach do speca

p. Gecyngier

22 635 77 78

pzdr
dbs

a koszt - nie pamiętam, ale cena przystępna

matix21
23.03.08, 00:18
Bawię się teraz tym obiektywem i zauważyłem pewną zależność. Gdy potrząsnę obiektywem trzymając go poziomo, przysłona działa w pełnym zakresie. Gdy tylko przekręcę obiektyw przednią soczewką do góry (nie koniecznie pionowo) przysłona się blokuje. Myślicie, że można by to rozruszać przez wielokrotną zmianę przysłony (obiektyw dość długo nie był używany)?

dog_master
23.03.08, 01:56
Matix21, mam tak samo w Pancolarze ;]

Z tym, ze u mnie dziala 1.8-5.6/8, zaleznie o jego widzimisia. Potrzasanie owszem cos daje, tak jak skierowanie w dol, za to w gore - znow sie blokuje. Na poczatku bylo ok, wada "powiekszyla sie"... Najpierw co jakis czas nie chcial, potem juz w wiekszosci przypadkow przyslona sie nie domykala. Wiec mysle, ze nie da sie tego rozruszac, co najwyzej bardziej zepsuc.

Nie kombinuj, dac do serwisu foto :) Ja z moim jeszcze nie bylam - rzadko uzywam i tak jakos nigdy czasu nie ma ;)

Rafał Czarny
23.03.08, 09:38
Ten pentacon jest bardzo tani na Allegro. Obawiam się, że koszt jego naprawy może przekroczyć wartość kupionego w necie.

Tadeusz Jankowski
23.03.08, 10:18
Blokowanie przysłony (całkowite lub częściowe), to jest cyklicznie w czasie użytkowania pojawiająca sie wada we wszystkich (prawie) obiektywach wyprodukowanych w NRD, a także w obiektywach produkcji ZSRR. Przyczyną jest sklejanie sie lamelek przez upłynniony smar. Taki smar po pewnym czasie od złożenia lamelek w fabryce, po prostu upłynnia się i klapa. Jest to nieuchronne. Koszt naprawy (demontaż, posmarowanie, montaż) tak na wyczucie, to 70 do 120 zł, zależy od klasy warsztatu. Po naprawie, w zalezności od jakości użytego smaru, można fotografować około 4 - 5 lat do nastepnego sklejenia. Upłynnianiu smaru sprzyja wysoka temperatura i gwałtowne skoki temperatury w górę.
Pzdr, TJ

rocco
23.03.08, 10:45
Dokładnie.
Miałem podobny problem z Tessarem, tam jednak da sie zblokować przysłonę na "Manualu" i wtedy pracuje dobrze.
I tak nie używałem trybu "Auto" bo mój reduktor na to nie pozwala.

matix21
23.03.08, 11:59
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. :)
Po świętach zadzwonię do p. Gecyngiera i zorientuje się ile może to kosztować, choć przy takich cenach na allegro pewnie będzie to nieopłacalne.
Póki co (odpukać :) ) obiektyw chodzi znośnie, tak jakby się rozruszał trochę. :)

Ps. Troche już tego było na forum, ale ośmielę się zapytać. Tak jak pisałem w pierwszym poście mam Prakticę MTL 5 B. :D Od jakich filmów proponujecie zacząc? :)

rocco
23.03.08, 12:16
O czarno-białych poczytaj tu:
https://forum.olympusclub.pl/topics33/filmy-do-fotografii-cz-b-vt12576.htm

suchar
23.03.08, 12:24
Od jakich filmów proponujecie zacząc? :)

Zdecydowanie zacznij od czarno-białych negatywów (są też slajdy czarno-białe, ale je dużo trudniej naświetlać). Kolor na początku będzie Cię rozpraszał, skup się na naświetlaniu. Kup sobie rolkę HP5 Plus 400 i ją wypstrykaj (oczywiście nie bez sensu ;)). Wtedy zobaczysz, jak pracuje ten bardzo popularny negatyw i jak naświetla Twój aparat, dzięki czemu przy następnej rolce będziesz mógł naświetlać bardziej tak, jak Tobie odpowiada. Jeśli masz zamiar wywoływać samemu, to najlepiej długo używać jednej pary film + wywoływacz, by nauczyć się osiągania na nim różnych efektów (kontrast, ziarno, etc.). Powodzenia! :)
PS. Nie mam dużego doświadczenia w analogach, bawię się tym od kilku miesięcy, wywołuję filmy cz-b w domu (odbitki też mogę sam robić), a najczęściej używam właśnie HP5 Plus :)
Pzdr