PDA

Zobacz pełną wersję : OM-D E-M5 Banding



Matick7
27.05.16, 23:18
Spotkał się, może któryś z forumowiczów z usterką polegającą na ciągłym pojawianiu się i znikaniu, na podglądzie oraz na zdjęciach poziomych pasów, typowego kolorowego bandingu niezależnie od obiektywu, karty pamięci, baterii itp...?

Aparat włączałem i wyłączałem, zmieniałem baterię, czyściłem styki a problem nadal występuje. Podejrzewam serwis, ale boję się kosztów, ponieważ aparat już po gwarancji, a po za tym już dwa razy w serwisie mi go naprawiali z powodu problemów z migawką... (nie trzaskam wielu zdjęć, nie nagrywam filmów, a ewidentnie nie idzie mi współpraca z tym korpusem mimo, że go bardzo lubię :cry:)

Poniżej zdjęcia i nagranie obrazujące problem (cropy 1:1 w postaci printscreenów) :

175404175405175406175407

Takie fajne szkła skompletowane, a body odmawia po raz kolejny współpracy... Ręce mi już powoli opadają.

Dodatkowo co zauważyłem, że efekt spotęgowany jest kiedy aparat obracam w prawo, a praktycznie zanika przy obrocie w lewo...


https://www.youtube.com/watch?v=lcOKIhsw7hI


https://www.youtube.com/watch?v=DPMgW3ZAcGY

alnico
27.05.16, 23:36
a możesz wrzucić normalne zdjęcie prosto z aparatu?

And.N
28.05.16, 10:04
Sądzę, że bez serwisu się nie obędzie i to raczej nie jest taki typowy banding. To zjawisko występowało/występuje (chyba też nie zawsze) przy połączeniu OMD EM5 z obiektywem panasonika 20/f1.7 i przy wyższym ISO.

Matick7
28.05.16, 12:10
Miałem do zabawy panasonica i jednak tam banding przejawia się w trochę inny sposób, występują pasy poziome które "odznaczają" się na zdjęciu, tutaj są za to kolorowe pasy z pikseli.

Już zarzucam pełne zdjęcia:

https://www.dropbox.com/s/6eed4sh1vzemlp9/E-m5%20banding.zip?dl=0

Karol
28.05.16, 12:17
Z pewnością to nie jest normalne zachowanie aparatu > serwis. Niestety problem z matrycą, tasiemką transmisyjną itp.

And.N
28.05.16, 12:40
Miałem do zabawy panasonica i jednak tam banding przejawia się w trochę inny sposób, występują pasy poziome które "odznaczają" się na zdjęciu, tutaj są za to kolorowe pasy z pikseli.
Dlatego własnie pisałem, że nie nazwałbym tego bandingiem. Ten "typowy" banding z panasem 20/f1.7 nie podlega serwisowi i wystepuje dość rzadko. Tu może być do wymiany matryca.
PS.
Kto wie, może zakwalifikują jako wadę fabryczną i naprawią nieodpłatnie. Jakaś felerna sztuka Ci się trafiła, już po dwóch serwisach i znowu...

slavko
28.05.16, 13:22
Podzielam pogląd, że wygląda to na usterkę związaną z matrycą. Bandingiem bym tego w ogóle nie nazywał.

Matick7
8.06.16, 14:43
No i odezwał się serwis...

zepsuło się to:

IS UNIT -2-R (DISC.)

I kosztuje ze wszystkim blisko 1100zł...

Chyba nie podejmę się naprawy (już trzeciej w moim modelu).

Spróbuję napisać może jak zostawię im aparat to dadzą jakiś skromną zniżkę na nowy sprzęt w sklepie Oly.
Marzy się EM-5 Mark II ale drogo za sam korpus, w dobrej cenie są EM1 na Allegro na przedłużonych gwarancjach.
E-M10 jest strasznie wykonany moim zdaniem, ale cena za osiągi chyba najlepsza.

fret
8.06.16, 15:27
...Chyba nie podejmę się naprawy (już trzeciej w moim modelu).

Spróbuję napisać może jak zostawię im aparat to dadzą jakiś skromną zniżkę na nowy sprzęt w sklepie Oly.
...

Twardy jesteś :D

Matick7
8.06.16, 21:35
Twardy jesteś :D

Czemu? :D Bo 3 raz? Poprzednie dwa były na gwarancji na wymianie migawki, teraz niestety gwarancja już się nie załapała...

epicure
9.06.16, 09:52
Spróbuję napisać może jak zostawię im aparat to dadzą jakiś skromną zniżkę na nowy sprzęt w sklepie Oly.

Nie zapomnij od razu wynegocjować zniżki na kolejne naprawy ;)

Matick7
18.06.16, 11:35
I udało się, Olympus zaproponował 35% procentowy upust na najnowszy model w ramach wymiany uszkodzonego sprzętu. Obowiązkowo teraz dokupić dodatkową gwarancję za 219 zł i spokój na 5 lat będzie.

Mam nadzieję że ten egzemplarz pechowy nie będzie ;)

epicure
18.06.16, 13:32
A naprawa ile by kosztowała?

And.N
18.06.16, 14:14
A naprawa ile by kosztowała?
Było...

No i odezwał się serwis...
zepsuło się to:
IS UNIT -2-R (DISC.)
I kosztuje ze wszystkim blisko 1100zł...

epicure
18.06.16, 14:58
To i tak taniej niż zakup nowego aparatu nawet z rabatem.

And.N
18.06.16, 15:36
Tylko jaka gwarancja, że nie nastąpi wkrótce 4 awaria, znów płatna 1000 zł.:wink: Po 3 usterkach (poważnych) miałbym duże obawy, a ten rabat to coś na zasadzie jak dają w sieciach komórkowych gdy mamy zamiar zmienić operatora (tu potencjalnie zrażony klient mógłby zmienić system na inny). Nagle znajduje się "bardzo korzystne" warunki, rabaty, w nowo zawartej umowie:) i wszyscy zadowoleni.

fret
18.06.16, 15:49
...

Mam nadzieję że ten egzemplarz pechowy nie będzie ;)

Skąd pewność, że poprzedni był pechowy? ;)

epicure
18.06.16, 15:55
Gdyby aparat zepsuł mi się trzy razy, pech byłby ostatnią rzeczą, jaka przyszłaby mi do głowy. A propozycji rabatu na zakup nowego aparatu raczej nie potraktowałbym jako talizman chroniący przed tym "pechem".

Matick7
18.06.16, 16:55
Jako talizman przed pechem wystarczy mi 5 letnia gwarancja.

fret
18.06.16, 18:20
Jako talizman przed pechem wystarczy mi 5 letnia gwarancja.

Pogadaj z Nynym, ten talizman czasem ma niewielką moc, no w każdym razie większą ma zrobienie zadymy na forum ;)

Matick7
19.06.16, 00:50
Całe szczęście, że tylko czasem. Jak na razie problemów z realizacją jakiejkolwiek gwarancji nie miałem.