PDA

Zobacz pełną wersję : Odszumianie fotografii różnymi programami.



Sagarmatha
24.02.08, 00:21
Witam
Chciałbym podzielić się z wami moimi doświadczeniami i poprosić o pomoc w sprawie odszumiania fotek.

Mój sprzęt to E-510, ale robiłem też trochę fotek E-3 w Łodzi.
Pierwotnie używałem Noisewere Profesional. Był dla mnie łatwy w użyciu i miał ustawienia zależne od tego czy odszumiamy portret, krajobraz czy zdjęcie nocne. Pomimo jednak ustawienia zapisywania JPG z 100% jakością, bardzo znacznie zmniejszał zdjęcia. Było to bardzo widać na przejściach tonalnych które zamieniały się w pasy. Jak gdyby zmniejszała się ilość barw które jest w stanie oddać. Jakość tego co pozostawało po odszumianiu była średnia. Sporo jakiś figur geometrycznych przy 100% widoku.

Spróbowałem Noise Ninja 2. Tutaj jakość całościowa fotki po odszumianiu jest lepsza, choć jakby mniej szumu zdejmował. Stosowałem Auto profiler dla każdej foty. Ale ilość zdejmowanego szumu była trochę niewystarczająca. Po wczytaniu się instrukcję eksperymentowałem z samodzielnym wskazywaniem kwadratów. Brałem Auto i dodawałem swoje. Było ciut lepiej. Próbowałem samodzielnie wskazywać wszystkie i było ciut gorzej.

Noise Ninja poleca stosowanie gotowych profili ze strony, ale tam nie ma profili dla E-510 i dla E-3. Zacząłem stosować profile od E-410 do zdjęć z E-510, ale też nie byłem zadowolony.
Może oczekuję zbyt wiele. Może trzeba ustawiać ręcznie suwakami wielkość odszumiania. Próbowałem różnych ustawień i nie mogę dojść do jakiś spójnych wniosków.
Stosujecie zakładkę Filter very coarse noise ?
Ustawiacie ręczne odszumianie w zakładkach zaawansowanych na inne parametry niż to co program ?
Jakie parametry wyostrzania ustawiacie w Noise Ninja?
Jakoś nie mogę dojść do jakiś wniosków pomimo ładnych kilkunastu godzin spędzonych różnymi programami. Co myślicie o odszumianiu w Lightroomie 1,3 ?

Pozdrawiam

chomsky
24.02.08, 01:03
Kiedys odszumialem w Neatimage, teraz w OS( akurat wersja 2,11).
Ciekawe tym bardziej, ze pozwala za jednym zamachem przeprowadzic konwersje z RAW i dokonac zamachu na jpg. przynajmniej do takich wnioskow doszlismy z Irupo :D :D :D
Ale jak cos powalilismy, to sie nie smiejcie. Program jest bardzo dobry.
czesc.Ch.
p.s. dobrze jest jednak mocniej naswietlic fotke tak by jej nie wyciagac a raczej sciagnac na suwaczku o te 1/3-1/2 EV. Przy podostrzaniu nie wylaza wtedy tak szumy i nie trzeba ich tak odszumiac, tracac przy tym szczegoly.
No i jakos mi gryzace biele( koszule, suknie) wylaze z RAW, z E3, przy jednoczesnie mocno opalonych buziach.
Jakby kto mial jakiegos RAW-a z E3, z imprezy typu studniowka, wesele, albo jakies plenerki to prosze wyslac. bede wychwalal pod niebiosa.
czesc.Ch.

zigger
24.02.08, 01:18
Sagarmatha, gotowe profile trzeba poszukac w necie (niestety nie pamietam adresu, chociaz korzystalem ;) ). Co zas do efektow spodziewanych w stosunku do tego, co otrzymujemy w efekcie koncowym (wlasnie przy zastosowaniu gotowych ustawien w postaci profilu), to juz zupelnie inna sprawa. Czasami jest OK, ale zdaza sie, ze lepiej wprowadzic wlasne ustawienia i chyba trzeba tu troche poeksperymentowac. Niestety nie bawie sie w samodzielne tworzenie profili, bo są od tego duzo lepsi ludzie :razz: Z wlasnych doswiadczen powiem, ze np. Neat Image lepiej mi odszumial fotki z Canona niz obecne z Olka, chociaz byc moze problem lezy wlasnie w ustawieniach, ktorych nie potrafilem wprowadzic. Noisware natomiast wydaje sie wypuszczac troche lepsze jakosciowo efekty niz wspomniany pierwszy program, ale moze to tylko moja subiektywna ocena :D

ksb
24.02.08, 10:19
Kiedys odszumialem w Neatimage, teraz w OS( akurat wersja 2,11).


OS 2.11 ?? - czy to jakiś skrót czy pełna nazwa tego softu?

suchar
24.02.08, 10:27
Kiedys odszumialem w Neatimage, teraz w OS( akurat wersja 2,11).


OS 2.11 ?? - czy to jakiś skrót czy pełna nazwa tego softu?

Olympus Studio 2.11.

ksb
24.02.08, 10:29
zatanawiałem sie, wpisywałem w google i nic:))
Tylko OS X pod maca:))
Awoją drogą gdzie się tam odszumia??? JA dotychczas stosowałem Neat Image.