PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w usunięciu samochodów ze zdjęcia.



Tomakinho
8.03.16, 15:21
Witam Chciałbym abyście mi pomogli pozbyć się samochodów zasłaniających mural na kamienicy.

Ja próbowałem w CS5 ale niestety nie udało mi się bo jestem totalnym laikiem :(

168991

168992

Pliki dałem w formacie RAW. Jedno zdjęcie to cały mural a drugie to część którą zasłaniają samochody.

Wdzięczny byłbym za rady jak to zrobiliście bo chciałbym się nauczyć :)

Pozdrawiam :)

Traf
13.03.16, 16:06
No więc tak...
Poprosiłem właścicieli samochodów żeby przestawili swoje auta, bo chciałbym zrobić zdjęcie budynku.
A tabliczka na drugim zdjęciu jeszcze łatwiej poszła. Drabina, kombinerki, śrubokręt chwila strachu i tabliczki nie ma :)
A tak na marginesie zastanawiam się po co kupiłeś Photoshopa, jeśli nie jesteś fotografem i nie umiesz z niego korzystać. Lepiej trzeba było na początek sprawdzić coś z darmową licencją.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://postimage.org/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://postimage.org/)

Saboor
13.03.16, 17:08
No więc tak...
Poprosiłem właścicieli samochodów żeby przestawili swoje auta, bo chciałbym zrobić zdjęcie budynku.
A tabliczka na drugim zdjęciu jeszcze łatwiej poszła. Drabina, kombinerki, śrubokręt chwila strachu i tabliczki nie ma :)
A tak na marginesie zastanawiam się po co kupiłeś Photoshopa, jeśli nie jesteś fotografem i nie umiesz z niego korzystać. Lepiej trzeba było na początek sprawdzić coś z darmową licencją.

A możesz odpowiedzieć koledze na pytanie:


Pliki dałem w formacie RAW. Jedno zdjęcie to cały mural a drugie to część którą zasłaniają samochody.
Wdzięczny byłbym za rady jak to zrobiliście bo chciałbym się nauczyć :smile:
Pozdrawiam :smile:
tak porostu, bez marginesów?

fret
13.03.16, 17:21
Saboor, a Ty potrafisz życ bez bawienia sie w policjanta?

helmuth
13.03.16, 17:27
No więc tak...Chciałem się przyjrzeć efektom i kliknąłem w zdjęcie. Myślałem, że zobaczę pełen rozmiar a tu Zonk!:
169282
Do bani taka pomoc! :evil:

Tomakinho
13.03.16, 18:47
No więc tak...
Poprosiłem właścicieli samochodów żeby przestawili swoje auta, bo chciałbym zrobić zdjęcie budynku.
A tabliczka na drugim zdjęciu jeszcze łatwiej poszła. Drabina, kombinerki, śrubokręt chwila strachu i tabliczki nie ma :)

Właścicieli aut nie znam niestety :(
Co do tabliczki nie moja własność więc nie ruszam.


A tak na marginesie zastanawiam się po co kupiłeś Photoshopa, jeśli nie jesteś fotografem i nie umiesz z niego korzystać. Lepiej trzeba było na początek sprawdzić coś z darmową licencją.


Cieszę się że masz poczucie humoru i fajnie ale myślałem że czegoś się nauczę z porad w tym temacie.
Nie kupiłem Photoshopa tylko ściągnąłem wersję próbną darmową przez miesiąc i chciałem się sprawdzić czy sam dam radę. Niestety nie dałem i dlatego pytam tutaj.

Dzięki za usunięcie zbędnych elementów. Szkoda że nie wyjaśniłeś jak i co trzeba zrobić a na tym mi zależało też.

Traf
13.03.16, 19:36
Właścicieli aut nie znam niestety :(
Co do tabliczki nie moja własność więc nie ruszam.
Cieszę się że masz poczucie humoru i fajnie ale myślałem że czegoś się nauczę z porad w tym temacie.
Nie kupiłem Photoshopa tylko ściągnąłem wersję próbną darmową przez miesiąc i chciałem się sprawdzić czy sam dam radę. Niestety nie dałem i dlatego pytam tutaj.
Dzięki za usunięcie zbędnych elementów. Szkoda że nie wyjaśniłeś jak i co trzeba zrobić a na tym mi zależało też.

Naprawdę nie miałem na celu Cię urazić. Jeśli tak się stało to przepraszam.
Proces klonowania czy usuwania niechcianych elementów w programie graficznym, jest procesem dość żmudnym (w zależności od skomplikowania obrazu) i zamiast opisywać w sieci po raz setny co zrobiłem, to podpowiem Ci tylko żebyś wpisał w wyszukiwarkę "klonowanie w photoshopie" i znajdziesz tam setki porad jak to zrobić. Nie trzeba do tego PS-a. Można to zrobić również w bardzo dobrej przeglądarce zdjęć FastStone Image Viewer. Tam też jest takie narzędzie do klonowania.
Jeśli chcesz te zdjęcia duże, to podaj maila na priva, to podeślę Ci w oryginalnej rozdzielczości.
Dodam jeszcze, że nie widoczny efekt mógłby być zdecydowanie lepszy, gdyby poświęcić mu więcej czasu. Ja zrobiłem to niedokładnie, na szybko, żeby pokazać jaki może być efekt.

Tomakinho
13.03.16, 21:15
Nie czuję się urażony. Dziękuję za pomoc w usunięciu tych samochodów. Miałem tylko nadzieję że da się opisać w jakiś sposób czynności jakie trzeba wykonać aby to zrobić.

Ja stosowałem lasso ale niestety efekt nie był zadowalający. Może ktoś zna jakieś filmy lub strony z instruktażami do nauki obróbki zdjęć na CS5?

Co do zdjęć mógłbyś umieścić je tutaj w temacie :)

Traf
13.03.16, 21:20
Co do zdjęć mógłbyś umieścić je tutaj w temacie :)
Są za duże. Wątek się rozjedzie.

Krakman
13.03.16, 22:20
Chciałem się przyjrzeć efektom i kliknąłem w zdjęcie. Myślałem, że zobaczę pełen rozmiar a tu Zonk!:

Do bani taka pomoc! :evil:
mam to samo.... :roll:

Saboor
13.03.16, 23:22
Są za duże. Wątek się rozjedzie.


Dodaj do posta jako załącznik i po kłopocie. :)

zbyma72age
14.03.16, 16:06
Nie stosuję Photoshop`a bo mnie na niego nie stać.
GIMP 2.9.3
Najpierw prostowanie perspektywy
Potem wycinanie niepotrzebnych fragmentów
Z kolei wkleić wycinek drugiego obrazu, usunąć niepotrzebną instalacje lampy
Dalej już się nie bawiłem.

Pozdrawiam

Tomakinho
14.03.16, 17:18
Dzięki za wyczyszczenie karu z samochodów i wrzucenia foty do tematu :)

fret
14.03.16, 17:37
Bierzecie pod uwagę takie duperele, jak prawa autorkie twórcy muralu? I nie chodzi mi o sam aspekt prawny, ale też o jakieś minimum etyki i dobrego smaku ;) Od strony prawnej zdjęcie broni sie prawem do cytatu, ale cytatu nie można przerabiać, poza tym trzeba podać źródło i autora dzieła. Zamieszczanie czegoś na popularnym forum, to chyba jednak publikacja... ;) Jak się chce poćwiczyć stemplowanie, to chyba lepiej robić to na kwiatkach :) Gdzie jest policjant? :)

---------- Post dodany o 16:37 ---------- Poprzedni post był o 16:35 ----------

No i tego co zrobił Zbyma, to już nawet w wersji bez przeróbek prawo do cytatu nie broni, bo cytat nie może stanowić 100% nowego dieła :)

Saboor
14.03.16, 18:34
Bierzecie pod uwagę takie duperele, jak prawa autorkie twórcy muralu? I nie chodzi mi o sam aspekt prawny, ale też o jakieś minimum etyki i dobrego smaku ;) Od strony prawnej zdjęcie broni sie prawem do cytatu, ale cytatu nie można przerabiać, poza tym trzeba podać źródło i autora dzieła. Zamieszczanie czegoś na popularnym forum, to chyba jednak publikacja... ;) Jak się chce poćwiczyć stemplowanie, to chyba lepiej robić to na kwiatkach :) Gdzie jest policjant? :)
No i tego co zrobił Zbyma, to już nawet w wersji bez przeróbek prawo do cytatu nie broni, bo cytat nie może stanowić 100% nowego dieła :)
Coś Cię nosi i tłuczesz się po forum jak żyd po pustym sklepie. :mrgreen:
pomyliłeś przepisy nie art. 29 "prawo do cytatu"
a art. 33 Dozwolony użytek publiczny/.../
przeczytaj przy jakimś zacnym napoju i... wrzuć jakiś fajny portret do swojego wątka, bo kurzem zarasta. :-P

edit:


Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych



Roz. 3: Treść prawa autorskiego (http://www.prawoautorskie.pl/roz-3-tresc-prawa-autorskiego)
Oddział 3. Dozwolony użytek chronionych utworów (http://www.prawoautorskie.pl/oddzial-3-dozwolony-uzytek-chronionych-utworow)
Art. 33. Dozwolony użytek publiczny; wystawy stałe, zbiory publiczne, encyklopedie i atlasy
Wolno rozpowszechniać:
1) utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku;
2) (uchylony - ustawą z 11.09.2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1639), która weszła w życie 20.11.2015 r.);
3) w encyklopediach i atlasach - opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Twórcy przysługuje wówczas prawo do wynagrodzenia.

aga_piet
14.03.16, 19:35
Rozpowszechnianie - ok, ale przerabianie fragmentu muralu chyba nie jest ok, co nie? Ingerencja w pierwotną wersję jest - nie wiemy, co jest za samochodem.
Czy autor by sobie tego życzył? Tomakinho, jak rozumiem, chce gdzieś pokazać ów mural i zależy mu na czystym kadrze - nie na innym dziele ;) Może prościej zwrócić się do autora, na pewno ma obfotografowaną swą pracę.
I nie chodzi tu o bicie piany, ale nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi i można sobie narobić kłopotów ;)

EDIT: Tu adres grupy, która malowało byka: http://helloart.eu/murale/


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/DSC02029kopiaJPG-1.jpg
źródło (http://helloart.eu/wp-content/uploads/sites/5/nggallery/murale/DSC02029-kopia.JPG)

Saboor
14.03.16, 19:47
Rozpowszechnianie - ok, ale przerabianie fragmentu muralu chyba nie jest ok, co nie?
Noo... dzieło to dzieło, jedyne i niepowtarzalne.

Bodzip
14.03.16, 19:47
Mam "znajomego" - tak, w cudzysłowie, który żyje z takich procesów.
Ma sobie mały kompakt i tobi fotki na swojego bloga.
I siedzi bidula godzinami i szuka czy mu ktoś nie chapnął takiej fotki. A jak znajdzie, oooo jest radocha. Sąd, 2000, 4000, 1500, 12000.
Taka jedna miesięcznie fotka gdzieś wyłapana i jest pensja. Bez podatku, bo to wyrok :roll:

aga_piet
14.03.16, 20:04
Cfane ;)

k@czy
14.03.16, 20:08
Ale oni przeciez przerobili zdjecie murala, a nie murala....

helmuth
14.03.16, 20:40
Ingerencja w pierwotną wersję jest - nie wiemy, co jest za samochodem.Chyba Cię lekko poniosło!
Wiemy co jest za samochodem. Widać to na drugim zdjęciu. :-P

Krakman
14.03.16, 21:04
Ale oni przeciez przerobili zdjecie murala, a nie murala....

Bardzo słuszna uwaga...! Ja jak na zdjęciu Damy z łasiczką podłożyłem jamniczkę robiąc Damę z jamniczką, to też przecież nie ruszyłem dzieła... :roll:

aga_piet
14.03.16, 23:12
Chyba Cię lekko poniosło!
Wiemy co jest za samochodem. Widać to na drugim zdjęciu. :-P

Pardon, źle zrozumiałam z tą drugą częścią.
Co nie zmienia faktu, że nadal uważam, że zamiast grzebać w cudzej pracy lepiej sięgnąć do źródeł (tak, wiem, to tylko zdjęcie muralu) ;)

helmuth
15.03.16, 00:22
... zamiast grzebać w cudzej pracy ...Raczej w zdjęciu cudzej pracy.
To jednak różnica :)

Tomakinho
16.03.16, 08:00
Zdjęcie murala chciałem pokazać w dziale pasjonatow w wątku sztuka uliczna. W sumie już pokazałem tylko przed przeróbka usunięcia samochodów.