PDA

Zobacz pełną wersję : [Adobe Lr] Adobe Lightroom - ciemnia cyfrowego fotografa, cz.



black_bird
12.02.08, 02:00
Polecam wszystkim

http://www.fotografuj.pl/Article/Prezentacja_programu_Adobe_Lightroom/id/59

dulak
28.04.08, 20:56
No tak, tylko dlaczego wszyscy opisujacy produkty firmy Adobe nie podaja, ze zarowno Lightroom jak i ACR kadruja rawy!!! Ucinaja z kazdej strony, moze niewiele, niemniej jednak to robia i np na zdjeciu gdzie ledwie szerokim katem objelismy interesujacy motyw, to w ACR czy Lightroomie mozemy miec juz uciete krawedzie i ogromne rozczarowanie, poprawnie przeciez skadrowanym, zdjeciem. Olympus Master pod tym wzgledem bije na glowe produkty Adobe ucinajac jeszcze wiecej. Jak na razie jedynym wywolywaczem, ktory jest w stanie pokazac to co uchwycimy jest zdaje sie prosty Raw Shooter, a Raw Therapy i Bibble ucinaja lekko, reszta z testowanych przeze mnie, tj OM2, ACR, Lightroom kadruje nieakceptowalnie, polecam sprawdzie sami na fotografiach z mocno wypelnionym kadrem. Sytuacja ma miejsce zarowno na ORFach, jak i NEFach.

pozdrawiam

Ania_
28.04.08, 21:13
No tak, tylko dlaczego wszyscy opisujacy produkty firmy Adobe nie podaja, ze zarowno Lightroom jak i ACR kadruja rawy!!! Ucinaja z kazdej strony, moze niewiele, niemniej jednak to robia i np na zdjeciu gdzie ledwie szerokim katem objelismy interesujacy motyw, to w ACR czy Lightroomie mozemy miec juz uciete krawedzie i ogromne rozczarowanie, poprawnie przeciez skadrowanym, zdjeciem.

O proszę. To ciekawe, bo nie doczytałam nigdy o tym. :)

Eddie
28.04.08, 21:25
Obskoczyłem wszystkie z wymienionych programow i do Lightroom ani Bibble zastrzezen nie mialem nigdy. Zreszta, tego drugiego caly czas uzywam. Jesli chodzi o Raw Shooter, ten chyba troche wiecej pokazuje niz bylo na pierwotnym obrazie, to samo Raw Therapee. Nie pamietam jednak dokladnie, wiec zarzekal sie nie bede.

dobas
29.04.08, 00:12
Ja też sprawdzę przy najbliższej okazji , ale LR moim zdaniem wymiata !
jest super i niopatrzyłem się że chlasta pokazując mniej niż na matówce

tylko też upierać się nie będę bo nigdy nie patrzyłem pod tym katem :)

skow
29.04.08, 08:20
No tak, tylko dlaczego wszyscy opisujacy produkty firmy Adobe nie podaja, ze zarowno Lightroom jak i ACR kadruja rawy!!!

Też mi nowina. :-)
Sięgnij do archiwum. Było parę interesujących wątków na ten temat.




Ucinaja z kazdej strony, moze niewiele, niemniej jednak to robia i np na zdjeciu gdzie ledwie szerokim katem objelismy interesujacy motyw, to w ACR czy Lightroomie mozemy miec juz uciete krawedzie i ogromne rozczarowanie, poprawnie przeciez skadrowanym, zdjeciem. Olympus Master pod tym wzgledem bije na glowe produkty Adobe ucinajac jeszcze wiecej. Jak na razie jedynym wywolywaczem, ktory jest w stanie pokazac to co uchwycimy jest zdaje sie prosty Raw Shooter, a Raw Therapy i Bibble ucinaja lekko, reszta z testowanych przeze mnie, tj OM2, ACR, Lightroom kadruje nieakceptowalnie, [...]


Do tej pory większość osób skarży się, że w wizjerze widać mniej niż na zdjęciu w JPG. Ty jesteś chyba jedyny u którego występuje odwrotne zjawisko. :-) 110% kadru.

JPG z E-500 ma: 3264x2448
ORF z E-500 ma: 3360x2504 (ale ze względu na prawy pasek nie zawierający danych to max. jest około 3340x2504)
Spójrz na to inaczej. OM robi prawidłowo ale za to w innych programach dostajesz bonusowe piksele.