PDA

Zobacz pełną wersję : E-1 a B&W



Kaz de Wro
6.02.08, 22:59
Może było ale nie znalazłem.

1. Czy w E-1 można w ogóle ustawić menu na robienie fotek B&W. Ja znie znalazłem ale może jest jakiś tajemny sposób tego ustawienia ;)

2. Co sądzicie o stosowaniu filtrów B&W do E-1, czy ktoś próbował? Albo, który kolor polecacie do fotek typu street?

Z góry dzięki za odpow.

Dag
6.02.08, 23:09
1. nie ma takiej opcji w menu

irek50
6.02.08, 23:44
Przy obecnej cenie E1 byłoby ciekawe zobaczyć 15mln px w wersji czarno-białej po usunięciu mozajki bayerowskiej z matrycy-- :)

Jack
7.02.08, 00:10
Może było ale nie znalazłem.

1. Czy w E-1 można w ogóle ustawić menu na robienie fotek B&W. Ja znie znalazłem ale może jest jakiś tajemny sposób tego ustawienia ;)

2. Co sądzicie o stosowaniu filtrów B&W do E-1, czy ktoś próbował? Albo, który kolor polecacie do fotek typu street?

Z góry dzięki za odpow.1. Dag odpowiedział
2. Oczywiście jest to bezsensowne (za wyjątkiem stosowanego w fotografii cz-b filtra polaryzacyjnego). Przy zastosowaniu filtrów do fotografii cz-b zafarbujesz tylko obraz na kolor filtra. Balans bieli będzie robił, co mógł, ale gotowy obraz, będzie i tak bleee. Zajrzyj do fotek Wacka Wantucha, on też robi E-1 :)


Przy obecnej cenie E1 byłoby ciekawe zobaczyć 15mln px w wersji czarno-białej po usunięciu mozajki bayerowskiej z matrycy--Zrobiłem sobie E-1 w wersji czarno-białej, ale nadal mam 5 mega i pozostał bayer, co spowodowało, że mocno podskoczył szum
Pozdrawiam
Jack

irek50
7.02.08, 00:18
Jack: Nieodzowna zmiana softu w tym wypadku , aby liczone były pojedyńcze piksele, a nie trójki...--pozdrawiam

-M
7.02.08, 00:24
W fotografii b&w można stosować triki z filtrami kolorowymi.
Ustawić sobie balans bieli np. na 5300 i przykręcić filtr. Radzę spróbować sfotografować tą samą scenę z różnymi filtrami i później zrobić surową konwersję do b&w w programie graf.
Innym sposobem jest zrobienie zdjęcia bez filtra, ale z mocno pokręconym balansem bieli - i późniejsza zamiana na b&w.
Jeszcze inna metoda to wołanie b&w zdjęcia z RAWa - i także wtedy kręcenie balansem bieli - daje to efekt zbliżony do stosowania kolorowych filtrów.

skow
7.02.08, 00:56
Przy obecnej cenie E1 byłoby ciekawe zobaczyć 15mln px w wersji czarno-białej po usunięciu mozajki bayerowskiej z matrycy-- :)

5Mpix to całkowita liczba pikseli czyli 1.25M pikseli czerwonych, 2.5M pikseli zielonych i 1.25M pikseli niebieskich.

Po usunięciu "kolorków" i tak będziesz miał tylko 5megapix ale prawdziwych a nie nadmuchwanych przez interpolację.

black_bird
7.02.08, 01:07
Przy obecnej cenie E1 byłoby ciekawe zobaczyć 15mln px w wersji czarno-białej po usunięciu mozajki bayerowskiej z matrycy-- :)

5Mpix to całkowita liczba pikseli czyli 1.25M pikseli czerwonych, 2.5M pikseli zielonych i 1.25M pikseli niebieskich.

Po usunięciu "kolorków" i tak będziesz miał tylko 5megapix ale prawdziwych a nie nadmuchwanych przez interpolację.

Raw to zapis rozkladu swiatła - kolor jest zapisany w pliku pobocznym.

skow
7.02.08, 08:11
Przy obecnej cenie E1 byłoby ciekawe zobaczyć 15mln px w wersji czarno-białej po usunięciu mozajki bayerowskiej z matrycy-- :)

Po usunięciu "kolorków" i tak będziesz miał tylko 5megapix ale [...]


Raw to zapis rozkladu swiatła - kolor jest zapisany w pliku pobocznym.

??? 8-)

irek50
7.02.08, 09:31
skow: Faktycznie jakieś zaćmienie miałem z tą ilością pikseli :) ( ale jakość obrazu czarno-białego wzrosłaby bez mozajki plus odpowiedni soft)

skow
7.02.08, 10:13
skow: Faktycznie jakieś zaćmienie miałem z tą ilością pikseli :) ( ale jakość obrazu czarno-białego wzrosłaby bez mozajki plus odpowiedni soft)

Może acetonem można by zetrzeć kolorki z matrycy? :-)

W przypadku E-1 pewnie by wystarczyła zamiana w nazwie pliku *.orf na *.tiff i taki czarno-biały obraz byłby widziany. Kiedyś zamieniłem tak dla orfa z E-300 i na monitorze widziałem kaszankę ale kształty były rozpoznawalne. W E-1 jeden piksel zajmuje w całości 2 bajty więc obraz by był widoczny od razu.

irek50
7.02.08, 10:18
Przed matrycą jest jeszcze membrana czyszczarki i filtr antymorowy :) (być może filtr jest pod mozajką)

black_bird
7.02.08, 10:57
skow, --> jako pierwszy etap obróbki, często ukryty przed użytkownikiem, wykonywana jest interpretacja kolorymetryczna. Zwykle wykorzystywana jest przestrzeń robocza aparatu. To tak zwana przestrzeń natywna (ang. native). Dla takiej natywnej przestrzeni aparatu, która dla najnowszych konstrukcji wychodzi sporo ponad sRGB a nawet AdobeRGB producent zwykle przygotowuje standardowy profil zwany generycznym (ang. generic). Rzutowanie odbywa się do liniowego gamma = 1.0. Następne w kolejności wykonywane jest demozaikowanie, które wprowadza informację o kolorze do czarno-białego obrazka RAW. Bardzo często obydwie operacje są wykonywane w kamerze bez względu na rodzaj zapisu pliku jako, że większośc, o ile nie wszystkie, RAW-y zawierają w sobie miniaturkę kolorowego obrazu zapisaną w formacie JPEG. W programach Camera RAW, RawShooter czy C1 też jest wykonywane demozaikowanie wstępne, żeby wyświetlić podgląd na ekranie PC-ta. Tam również odbywa się interpretacja kolorymetryczna do przestrzeni zadanej przez użytkownika.

Przeglądarki też muszą wykonać te dwie operacje. Super szybki FastStone w ustawieniach domyślnych omija etap renderingu (interpretacji kolorymetrycznej) do "ludzkiego" gamma i korzysta z „zaszytego” JPEG-a. W tej przeglądarce podglądy na ekranie zależą od ustawień aparatu. Jeśli mamy w aparacie ustawione „picture style” z np. zwiększoną saturacją (nasyceniem) to miniaturka będzie wyglądała tak jak wyglądałby zrobiony z tymi ustawieniami pełnowymiarowy JPEG. Zwykle ludziska mają poustawiane „wszystko na zero” słusznie zakładając, że dla RAW-u nie ma to znaczenia i obrazki wyglądają na wyprane z kolorów. Dla RAW ustawienia stylu wpływu nie mają ale na JPEG – ten „zaszyty” i owszem. Tu istotna uwaga – Konwertery typu Camera RAW czy Capture One nie biorą pod uwagę ustawień aparatu, nie wyświetlają JPEG-ów a wykonują własne podglądówki – niezawsze trafne.

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12828

skow
7.02.08, 11:44
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12828

Czytałem ten tekst i z paroma stwierdzeniami bym polemizował.
Niby tekst ogólny ale mocno związany z konkretnymi firmami/programami.