PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry Cokin- jakie wybrac na początek.



majeczek78
7.02.16, 21:30
Witam.
Chciałbym zacząć przygodę z filtrami Cokin tylko nie mogę się zdecydować w kilku kwestiach :
- filtry szare połówkowe i pełne - jakie ND będą najlepsze?
- filtr polaryzacyjny - czytałem że mimo wszystko lepsze są tradycyjnie nakręcane na obiektyw ale który wybrać aby dobrze się sprawował?
- filtry czerwone do fotografii B&W wystarczą "chinczyki" ?
Szanowni forumowicze poradzicie coś ?

alnico
8.02.16, 00:05
Szare - napisz do czego? Ja mam Marumi (warte swojej ceny) ND8, czasem wydaje mi się za słaby więc może dokupię ND16 do długich czasów B+W ND 3.0 (dobra będzie też Hoya). Nakręcane i takie też bym polecał.
Z polaryzacyjnych używałem i polecam Marumi Exus, B+W lub jakiś tańszy Marumi. Nakręcane.
Połówkowe - do czego i z jakimi obiektywami chcesz używać?

majeczek78
8.02.16, 19:31
Ok dzięki ale chodzi mi o filtry systemu Cokin - W postaci szklanych płytek wsuwanych w holder..

alnico
8.02.16, 21:04
Ok dzięki ale chodzi mi o filtry systemu Cokin - W postaci szklanych płytek wsuwanych w holder..
Dałbym sobie spokój i kupił nakręcane. Dobre (Lee, Singh-Ray) zabiją ceną a te tańsze cieszą się złą sławą. Szklanych szarych to już chyba w ogóle się nie robi.
Z połówkowych możesz wybrać najmniejszy system 67 - na małe obiektywy do 62mm ma taki Hitech i Cokin chyba też. Filtry Hitecha na początek mogą być jeśli bardzo chcesz się bawić z połówkowymi. Kupiłbym zestaw kilku gęstości. Gradacja Grad Hard, Soft przy małych obiektywach się nie sprawdza, a przy bardzo małych (np. Lumix 20mm) nawet Hard nie pomoże (nakręcane znajdziesz).

tropic
8.02.16, 21:31
Ok dzięki ale chodzi mi o filtry systemu Cokin - W postaci szklanych płytek wsuwanych w holder..
Mam z tym też problem...Cokin robi trzy wersje połówek, zaczynające się w 1/3, w 1/2 i pełne (mimo to gradacyjne) Poszedłbym w ND4 i ND8...razem złożone dają już konkretne zaciemnienie jednej części (opcjonalne). Natenprzykład ND4 pełny i ND8 soft...ale to musisz sam przemyśleć ! :grin:

---------- Post dodany o 21:31 ---------- Poprzedni post był o 21:18 ----------

http://www.cokin.co.uk/pages/nd_filters.html

majeczek78
8.02.16, 22:01
OK. A jak jest z zafarbami ? Różne opinie krążą w sieci.

alnico
8.02.16, 22:02
OK. A jak jest z zafarbami ? Różne opinie krążą w sieci.
No jak pisałem, cieszą się złą sławą. Hitech jest w miarę OK jak za swą cenę.
Pomijając połówki brałbym nakręcane.

jagger
8.02.16, 22:15
polecam filtry do systemu cokina firmy HITECH mam połówkowy ND 0.9 i jest rewelacyjny be zafarbów itp. mam też pełen szary ND 1.2 też zafarbów nie daje... holder mam nieoryginalny tylko jakiś chiński, różnicy nie czuć... pozdrawiam.

tropic
8.02.16, 22:35
OK. A jak jest z zafarbami ? Różne opinie krążą w sieci.
Zamienniki dają paskudny zafarb. ..w Cokin-ie nie zauważyłem. ..

droplet
9.02.16, 13:44
Szare filtry Cokin dawały mi brązowawy zafarb, wymieniłem na HITECH

Matick7
9.02.16, 22:29
Hitech mój również nie daje widocznego zafarbu, szerokość 67 wystarczy nawet na 12-40, polecam tak jak wyżej w połówkowych gradację twardą, ponieważ miękka jest za miękka i nie satysfakcjonuje, a przynajmniej dla mnie 0.6 ND soft to za mało. Dziś wziąłbym hard i chyba nawet 0.9

POLM
10.02.16, 09:33
Też polecę Hitech - Używam - reverse grad ND 0.9 i poza ceną jestem zadowolony ;-) 0.6 ND to dla mnie w większości sytuacji z mało. Zwykłe połówkowe mają lepsze ceny niż "reverse" ;-)

majeczek78
10.02.16, 10:58
Super. Dzięki ludziska.