PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie analogowe szkło do kościoła (bez flasha).



ksb
5.02.08, 22:53
Mam zamiar sfotografować ślub a dokładnie ceremonię w kościele. Posiadam 14-54 i fl-50 (od dziś:)).
Jak oglądam galerie ślubne to najbardziej podobają mi się fotki gdzie jest bardzo jasno na kadrze. Rozumiem że za sprawą Canona i wysokiego ISO, ale wyczytałem że coraz częściej robi się fotki bardzo jasnym szkłem bez flesha.
Nie posiadam żadnej stałki z AF:(, mam jedynie manuale szkła i chyba na razie tylko takie wchodzą w grę.

Podsumowując jaką manualną stałkę i z jakim światłem polecacie do tak ciemnych wnętrz jak kościoły?

Może jest gdzieś jakieś dobre porównanie takich szkieł z użyciemn Olka?

dziekan
5.02.08, 23:03
Mam zamiar sfotografować ślub a dokładnie ceremonię w kościele. Posiadam 14-54 i fl-50 (od dziś:)).
Jak oglądam galerie ślubne to najbardziej podobają mi się fotki gdzie jest bardzo jasno na kadrze. Rozumiem że za sprawą Canona i wysokiego ISO, ale wyczytałem że coraz częściej robi się fotki bardzo jasnym szkłem bez flesha.
Nie posiadam żadnej stałki z AF:(, mam jedynie manuale szkła i chyba na razie tylko takie wchodzą w grę.

Podsumowując jaką manualną stałkę i z jakim światłem polecacie do tak ciemnych wnętrz jak kościoły?

Może jest gdzieś jakieś dobre porównanie takich szkieł z użyciemn Olka?

14-54 + FL-50 spokojnie dasz radę - trochę bedziesz miał biegania ale cóż coś za coś - spróbuj też walić na iso 400/800 bez flasha.

ksb
5.02.08, 23:04
mam E-1 więc ISO tylko do 400:)

MicSzu
5.02.08, 23:04
Masz 14-54 i jeszcze chcesz się w manuale bawic? Manualnymi szkiełkami za wiele nie powalczysz. F2 w zwyż bo mniej nie wyobrażam sobie użyc nie da Ci tak wiele, prócz malutkiej GO i dużego prawdo podobieństwa nie trafienia z ostrością dokładnie tam gdzie trzeba. Myślę, że z 14-54 spokojnie obskoczysz kościół i nie będzie problemów. A co do fotek bez flasha to ja uważam, że błysk to podstawa, umiejętne jego wykorzystanie przyniesie o wiele lepsze efekty niż fotki zrobione w świetle zastanym (cienie itd.) Pocwicz tym zestawem, który posiadasz, opanuj błysk a nie myśl o M42 ;)

Pozdrawiam.

Morlok
5.02.08, 23:18
mam E-1 więc ISO tylko do 400:)

Zapomnij o zastanym. Dokumentowałem wiele lat zabytki i bez dwóch halogenów po 1kW nie brałem sie do pracy. Nawet jak kościuł był "jasny" to i tak kicha.
Czasami robiłem, niejako dla przyjemności przy zastanym ale to i tak czasy takie, że bez statywu ni dudu. Też miałem 27 DIN, tyle że w HL-ce. I jeszce jedno, tablice nagrobne i rzeźby można było łatwo przekonać do nieruchomego pozowania ;)

suchar
5.02.08, 23:20
Jeśli bardzo chcesz, to kup coś naprawdę jasnego, np. Zuiko 50/1.4 czy SMC Takumara 50/1.4. Może uda Ci się tym zawalczyć, ale też obstawiałbym jednak bardziej dopalanie, delikatne i subtelne, z rozwagą, błyskiem.
Pzdr

ksb
5.02.08, 23:24
a yashinon 1.4 czy planar 1.4 - czy ktoś miał z tymi szkłami doczynienia.
Mam CZJ Pancolara 1.8 i Zenitara 1.7 - to podobno niezłe szkła

dog_master
5.02.08, 23:27
Sigma 30mm f/1.4 i Zuiko 50mm f/2 ;)

Z manualami to jednak zabawa... IMHO do kosciola taka srednia, np. na slubie.

Aaa, najlepiej chyba foto.jasiu.pl - po lekturze zauwazysz, ze 14-54+fl50 starczy :]

ksb
5.02.08, 23:31
świetna strona :) - poczytam
a na zuiko 50 na razie nie pora - dopiero kupiłem FL-50:)

Rafał Czarny
5.02.08, 23:45
Ja bym się nie odważył robić ślubu manualami. Za duża odpowiedzialność. Robie czasem manualami, ale mam bardzo dużo fot nietrafionych z ostrością.

Idź do kościoła w którym będziesz focił, weź ze sobą kogoś znajomego, niech sobie ubierze coś białego i czarnego (np. białą koszulę i czarne spodnie). I próbuj z nastawami.

ksb
5.02.08, 23:51
Taki własnie mam zamiar:))
ale ja na razie nie odważe się robić jako jedyny fotograf:)
Ślub kościelny jest raz w życiu:)

-M
6.02.08, 02:50
Robiłem ślub w kościele, bez lampy. Większość zdjęć na 50/1.4 przymkniętym do 2.0 ewentualnie 35/2.8. Czasy to 1/60-1/30 sek.
Takie światło jest dużo ciekawsze niż błyskowe, moim zdaniem warto ryzykować. Cyfra umożliwia łatwiejsze wstrzelenie się z ostrością... można robić duble dla pewności.

Poza tym miałem na tyle jasno, że nawet 14/3.5 używałem ;)

dorjan
6.02.08, 03:52
Mam zamiar sfotografować ślub a dokładnie ceremonię w kościele. Posiadam 14-54 i fl-50 (od dziś:)).
Jak oglądam galerie ślubne to najbardziej podobają mi się fotki gdzie jest bardzo jasno na kadrze. Rozumiem że za sprawą Canona i wysokiego ISO ...

Wszystko zależy od pory roku, pogody i warunków w kościele. W letnie jasne dni i w nowoczesnym kościele z kopułą wykonaną ze szkła można zrobić fotki z ceremoni ślubnej bez lampy. W większości przypadków nie jest tak dobrze i bez dodatkowego światła ani rusz i nawet "cudowny" Canon z użytecznym wysokim ISO nie da rady. Między bajki możesz włożyć opowiastki o robieniu zdjęć w przeciętnym kościele z ISO 800, f:2,8 i 1/60s. To byłoby wspaniale, ale najczęściej jest tak, że światłomierz proponuje Ci czas co najwyżej 1/4s, a bywa i tak że 2s to za mało.

Nie jesteś głównym i jedynym fotografem, więc możesz przy sprzyjających warunkach pokombinować bez lampy, ale cudów się nie spodziewaj. Zabieraj ze sobą FL-50 z dodatkowym elementem rozpraszającym i ... powodzenia. Stałka manualna przydała by się jedynie z korpusem potwierdzającym ostrość lub z matówką posiadającą klin dalmierczy.

Pozdrawiam.

-M
6.02.08, 12:48
Co racja to racja, w ciemnym kościele nie da rady bez lapmy, samo światło żarówek raczej na pewno nie wystarczy (ja się z takim kościołem bynajmniej nie spotkałem). Za to jeżeli ślub jest w dzień, okna są duże i świeci słońce, to szanse są całkiem spore.


Dorjan napisał, że "Stałka manualna przydała by się jedynie z korpusem potwierdzającym ostrość lub z matówką posiadającą klin dalmierczy."
Bez tego też jest przydatna, tylko trzeba potrenować.