PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus PEN-F oficjalnie



gietrzy
27.01.16, 07:17
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/01/Bildschirmfoto20160127um055457700x410-2.png
źródło (http://www.43rumors.com/wp-content/uploads/2016/01/Bildschirmfoto-2016-01-27-um-05.54.57-700x410.png)

Optyczne.pl
http://www.optyczne.pl/9327-news-Olympus_PEN-F_-_zdjecia_przykladowe.html

Ming Thein
http://blog.mingthein.com/2016/01/27/review-olympus-pen-f/

(http://blog.mingthein.com/2016/01/27/review-olympus-pen-f/)Robin Wong
http://robinwong.blogspot.com/2016/01/olympus-pen-f-review-part-1.html

Olympus PL
http://www.olympus.pl/site/pl/c/cameras/pen_cameras/pen_f_cameras/pen_f/index.html

Dpreview
http://www.dpreview.com/reviews/history-repeating-olympus-pen-f-first-impressions-review

http://blog.jakubkazmierczyk.pl/zima-zla-olympus-pen-f/

WoRaS
27.01.16, 08:14
Na szybko za Optyczne:

Większość plot sie sprawdziła, na minus znalazłem dwie rzeczy:

- Przednie pokrętło z tymi trybami kreatywnymi chyba nie jest programowalne
- Wizjer taki jak w E-M10II

gietrzy
27.01.16, 09:48
Porównanie M5 II z GX8 (prawdopodobnie ten sam sensor co w PEN-f) w Lightroom

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/01/a8455a6767124feca126471e872b9f89-2.jpg
źródło (http://4.static.img-dpreview.com/files/p/TS1600x1600~forums/57168123/a8455a6767124feca126471e872b9f89)

epicure
27.01.16, 09:55
Ja już jestem po pierwszym macaniu :)

gietrzy
27.01.16, 10:03
Nie lubię tych napojów. Zabłyśnij i wstaw fotkę z nocy 6400+, 1/10, f/1.4 lub jaśniej.
:)
O, na plus szybki dostęp do kółka kolor.

epicure
27.01.16, 10:04
Nie robiłem żadnych fotek.

hades
27.01.16, 12:11
Nie robiłem żadnych fotek.

Masz zakaz publikacji?

epicure
27.01.16, 12:14
Nie, mogłem robić zdjęcia, ale mieliśmy posiadówę w domu i nie było nic ciekawego do fotografowania.

hades
27.01.16, 12:24
Czyli albo słaba impreza, albo zakaz publikacji... od gości ;).

Więc może napisz, jak ogólnie widzisz ta konstrukcje?

epicure
27.01.16, 12:36
Ogólnie to aparat bardzo ładny i świetnie wykonany, z dużą dbałością o detale. Zwróćcie uwagę na to, że nie widać w nim żadnej śrubki, nawet od spodu. Bardzo fajna jest też skóropodobna okładzina, zupełnie inna w dotyku, niż w dotychczasowych Olkach (czyt. lepsza). Klapki mają sprężynki - drobny szczegół, ale daje wrażenie wyższej jakości wykonania. Miałem obawy, że to przednie kółko będzie przeszkadzać, ale okazały się bezpodstawne.

A cała reszta, oprócz matrycy, to stary dobry Olympus - czy to E-M10, czy E-M5, czy E-M1, to dla mnie wszystko to samo w bebechach :)

epicure
27.01.16, 15:27
Tak sobie przeglądam pierwsze zdjęcia i muszę przyznać, że Olek mocno poprawił silnik JPEG. Podoba mi się :)

gietrzy
27.01.16, 16:01
Omówienie pokrętła trybów kreatywnych; po angielsku
http://blog.parkcameras.com/2016/01/olympus-pen-f-creative-dial-in-depth.html

lisu84
27.01.16, 16:50
Kurza twarz! Zakochałem się w tej puszce od pierwszego wejrzenia...

LuiN
27.01.16, 18:03
I znów bez filmów 4K. A byłby idealny. Ale te 80-megapikselowe RAW-y to nie lada gratka dla lubujących się w krajobrazie.

Makromaniak
27.01.16, 18:12
Ale te 80-megapikselowe RAW-y to nie lada gratka dla lubujących się w krajobrazie.
do zapychania dysków :-)

Bardzo staranna jubilerska robota tego cacuszka, ale to tylko kolejny pen z wbudowanym wizjerem
Trochę jak z kawałem o kozie. najpierw zabrali, teraz oddają.......
no ale jest i "kółko kreatywne". :-)

Jakoś straszliwych peanów na cześć matrycy 20mpix panasa GX-8 sobie nie przypominam, a to chyba ta sama....

LuiN
27.01.16, 18:18
6390 zł z kitem 14-42 EZ
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-olympus-pen-f-i-ob-14-42-ez-czarny.html

Mcarto
27.01.16, 19:26
do zapychania dysków :-)

Bardzo staranna jubilerska robota tego cacuszka, ale to tylko kolejny pen z wbudowanym wizjerem
Trochę jak z kawałem o kozie. najpierw zabrali, teraz oddają.......
no ale jest i "kółko kreatywne". :-)

Jakoś straszliwych peanów na cześć matrycy 20mpix panasa GX-8 sobie nie przypominam, a to chyba ta sama....

Ogólnie fajny aparacik ale też jestem ciekaw tej matrycy. Ogólnie Panasonicowa matryca nie jest zła ale do zdjęć z dłuższymi czasami naświetlania się nie nadaje.

epicure
27.01.16, 19:34
Mówi się, że to matryca Sony, tak jak w GX8. Osiągi są łatwe do przewidzenia: to samo, co dotychczas, bez pogorszenia jakości w związku ze wzrostem rozdzielczości.

Makromaniak
27.01.16, 20:07
No to chyba taka naturalna, powolna ewolucja, te 4mpix to skok o 25% a więc dosyć sporo, ale do standardu APS 24 mpix ciągle daleko. Pewnie wiązało by się z dużym spadkiem jakości.

Czytałem sobie opis działania "kreatywnego pokrętła" - Chyba trochę na siłę wymyślone "usprawnienie".

Z tych opcji artystycznych raczej rzadko się korzysta, zupełnie wystarczały mi w menu albo na kółku nastaw (nalezę do uzależnionych od dramatycznej tonacji, czego bardzo się wstydzę....). Profile kolorów czy regulacja każdego koloru to nie są rzeczy które zmienia się co chwilę i trzeba mieć do nich stały dostęp. To się ustawia w menu i jak dla mnie- wystarcza.

Efekty monochrome (filtry, ziarno itp) tak naprawdę najlepiej sobie nanosić spokojnie w procesie obróbki. Mam ściągnięty darmowy DxO filmpack i tę opcję chyba trudno przebić. Ciekawe czy nowy pen oferuje jakieś symulacje konkretnych filmów, czy tylko taka jałowa zabawa parametrami gradacji, ziarna itp?

Fajna jest opcja przygotowania presetów tych ustawień, ale ja bym wolał mieć możliwość zapamiętywania kompletu ustawień aparatu i to sa chyba te pozycje na głównym kole trybów C1-C4. Wreszcie dobry dostęp- forma wywoływania ustawień MySet1-4 w EM5 to porażka

epicure
27.01.16, 20:18
Efekty monochrome (filtry, ziarno itp) tak naprawdę najlepiej sobie nanosić spokojnie w procesie obróbki.

Najlepiej to jest wtedy, jak proces obróbki nie jest w ogóle wymagany. Jeśli silnik JPEG sobie poradzi, a pierwsze zdjęcia dają taką nadzieję, to te efekty będą strzałem w dziesiątkę.


Ciekawe czy nowy pen oferuje jakieś symulacje konkretnych filmów, czy tylko taka jałowa zabawa parametrami gradacji, ziarna itp?

Jest coś na wzór Kodachrome. Możesz też definiować własne symulacje filtrów. I można dodawać do nich winietą. Ja w tym widzę spory potencjał.

piaseczek
27.01.16, 20:34
Body jest droższe od OMD E1, czyli E1mk2 mamy jak w banku z sugerowaną ceną 1700-1900$. Chyba zostanę przy OMD 10 po wieki;)

Makromaniak
27.01.16, 20:45
cóż, za nowość musi być cena premium. Fakt że ostatnio aparaty stają się coraz droższe....

Epicure, co właściwie znaczy:
"Najlepiej to jest wtedy, jak proces obróbki nie jest w ogóle wymagany."??

Jeśli nanoszę efekt ziarna to zawsze jest to jakąś obróbka. wolę mieć nad tym kontrolę, a nie zdawać się na "silnik JPG" Efekt "ziarnisty film w EM5 jest dosyć prymitywny......
Bawiłeś sie kiedyś tym DxO Filmpack?

Mcarto
27.01.16, 21:16
Mówi się, że to matryca Sony, tak jak w GX8. Osiągi są łatwe do przewidzenia: to samo, co dotychczas, bez pogorszenia jakości w związku ze wzrostem rozdzielczości.
GX8 to Sony... gdzieś mi się wbiło do głowy że to przeszczep z GX7 do nowego body.
Qrcze robi się coraz ciekawiej - chce sie zdecydować na jeden system ale wszystko ma plusy i minusy.

szafir51
27.01.16, 21:50
Fajna jest opcja przygotowania presetów tych ustawień, ale ja bym wolał mieć możliwość zapamiętywania kompletu ustawień aparatu i to sa chyba te pozycje na głównym kole trybów C1-C4. Wreszcie dobry dostęp- forma wywoływania ustawień MySet1-4 w EM5 to porażka
od bodajże E-M10 możesz sobie ustawić własne ustawienia pod każdą z pozycji koła trybów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tryb "S" oznaczał Statyw a tryb "A" - Akcja :)

jarovit
28.01.16, 09:53
Przeczytałem o tym creative dial. Dostrzegam potencjał tych wszystkich filtrów- chociażby konwersja do B&W - "kiedyś" siedziało się w photoshopie i cudowało z technikami "ściągania" koloru. Dziś kręcisz tym zaawansowanym kółeczkiem, przesyłasz po wifi do smartfona i wrzucasz fotkę na instagram. Wszystkiego parę minut roboty. I git efekt jest.

ayu
28.01.16, 10:15
od bodajże E-M10 możesz sobie ustawić własne ustawienia pod każdą z pozycji koła trybów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tryb "S" oznaczał Statyw a tryb "A" - Akcja :)
Czyli np. pod P mogę sobie przypisać "moje ustawienia 1" ?

epicure
28.01.16, 10:19
Jeszcze jedna rzecz: kółko korekcji ekspozycji. Może sobie ustawić tryb M i regulować czas i przysłonę, włączyć Auto ISO żeby czułość dostosowywała się sama zgodnie ze wskazaniem światłomierza, a kółkiem korekcji ekspozycji tylko regulować jasność. Gdyby chcieć to samo osiągnąć w innych Olkach, to albo zabraknie jednego kółka, albo trzeba będzie ciągle machać przełącznikiem 1/2.

szafir51
28.01.16, 11:44
Czyli np. pod P mogę sobie przypisać "moje ustawienia 1" ?
dokładnie tak

ayu
28.01.16, 12:10
A czy możesz tak na szybko co gdzie i jak

Makromaniak
28.01.16, 12:50
Jeszcze jedna rzecz: kółko korekcji ekspozycji. Może sobie ustawić tryb M i regulować czas i przysłonę, włączyć Auto ISO żeby czułość dostosowywała się sama zgodnie ze wskazaniem światłomierza, a kółkiem korekcji ekspozycji tylko regulować jasność. Gdyby chcieć to samo osiągnąć w innych Olkach, to albo zabraknie jednego kółka, albo trzeba będzie ciągle machać przełącznikiem 1/2.

Przecież możesz zmieniać parametry migawki lub czasu, chyba że uwziąłeś się zrobić wszystkie zdjęcia np na 1/125 i f=8. Ale osobne kółeczko korekcji rzeczywiście fajne.

Szkoda że nie ma firmware dla EM-5 z personalizacją kółka trybów. U mnie pozycje "scenic" i "iauto" się marnują.....

Czytałem opinię o nowej matrycy u Robina Wong i zwyżka rozdzielczości jest mało uchwytna. Jak dla mnie największa korzyść z matrycy 20 mpix to wreszcie możliwość sensownego trybu klasycznej proporcji 2:3, bez utraty jakości. Uzyskujemy ok 18 mpix czyli więcej niż pełna rozdzielczość starej matrycy. No i z kadrowaniem lepiej.

Nie znalazłem tych danych dla PEN F, ale dla GX 8 jest : 4:3 = 5184 x 3888 ,3:2 = 5184 x 3456= ok 18 mpix
Dla EM-5 mamy 4:3 = 4608 x 3456 3:2 = 4608 x 3072= ok 14 mpix

epicure
28.01.16, 13:05
Przecież możesz zmieniać parametry migawki lub czasu...

No mogę, ale przy dwóch kółkach nie będzie już czym zmieniać kompensacji ekspozycji. PEN-F ma trzy kółka.


Czytałem opinię o nowej matrycy u Robina Wong i zwyżka rozdzielczości jest mało uchwytna.

Tego się należało spodziewać. Wzrost rozdzielczości to liniowo tylko 12%. To był bardziej ruch w stronę tych, którzy piszczeli, że nie ma nowej matrycy. Teraz mają nową i mogą wyskakiwać z kasy.

hades
28.01.16, 13:11
A czy możesz tak na szybko co gdzie i jak

Strona 76 instrukcji http://www.olympus.pl/site/rmt/media/consumer/pim/_manuals_ss2014_/E-M10_MANUAL_PL.pdf, a później strona 90, tabelka Button/Dial, wiersz Mode Dial Function. W polskim menu jest to Menu własne -> Spust/Pokrętło -> Funkcje pokr. trybu.

szafir51
28.01.16, 13:11
No mogę, ale przy dwóch kółkach nie będzie już czym zmieniać kompensacji ekspozycji. PEN-F ma trzy kółka.
No tak, tylko sensem trybu M jest ręczne ustawianie parametrów ekspozycji. Więc po co dodatkowo kompensować coś, co właśnie ustawiamy?
Trochę tak jakbyśmy ustawili kurkami w kranie nieco za zimną wodę i dodatkowym kurkiem z ciepłą wodą kompensowali temperaturę do żądanej :)

Ale pamiętam, że kiedyś coś tam fociłem i chciałem przesuwać ekspozycję względem ustawionych parametrów. Nie pamiętam dokładnie o co chodziło, ale wtedy taki tryb dodatkowej kompensacji mógłby się przydać.

epicure
28.01.16, 13:18
No tak, tylko sensem trybu M jest ręczne ustawianie parametrów ekspozycji.

Błąd. Sensem trybu M jest ręczne ustawianie migawki i przysłony. Jeśli masz do tego działające Auto ISO, to można je wykorzystać i ułatwić sobie życie.


Więc po co dodatkowo kompensować coś, co właśnie ustawiamy?

Po to, żeby nie kręcić bez przerwy trzema kółkami. Jak sobie ustawisz daną migawkę i przysłonę, to co chwilę musiałbyś kręcić kółkiem ISO. Po co? Aparat może ustawić ISO za Ciebie, a Ty tylko raz na jakiś czas zmienisz to ustawienie, jeśli zechcesz uzyskać inną ekspozycję, niż proponuje światłomierz.


Trochę tak jakbyśmy ustawili kurkami w kranie nieco za zimną wodę i dodatkowym kurkiem z ciepłą wodą kompensowali temperaturę do żądanej :)

Błąd. Dodatkowym kurkiem nie kompensowałbyś temperatury wody, tylko ciśnienie.

Makromaniak
28.01.16, 13:24
epicure, bardzo ciekawe teorie prezentujesz :-)
To "kręcenie kółeczkiem" przysłon albo czasów nie wprowadza kompensacji ekspozycji w trybie M? Trzeba dodatkowego kółeczka korekcji?

Jak napisałem , kółeczko jest fajne, ale nie niezbędne. W sumie jak masz tryb A, przysłonę pod jednym kółeczkiem, to drugie zwalnia się na korekcję. I podobnie w trybie S

epicure
28.01.16, 13:32
To "kręcenie kółeczkiem" przysłon albo czasów nie wprowadza kompensacji ekspozycji w trybie M?

Jeśli masz włączone Auto ISO, to nie, bo Auto ISO kompensuje zmiany ekspozycji spowodowane kręceniem kółkiem czasu i migawki.


Trzeba dodatkowego kółeczka korekcji?

Gdybyś nie miał włączonego Auto ISO, to i tak potrzebowałbyś trzeciego kółka do kontroli czułości. Różnica polega na tym, że wówczas kółkiem tym kręciłbyś bez przerwy, żeby dostosować czułość do zadanego czasu, przysłony i zmieniających się warunków oświetleniowych. A przy Auto ISO kręcisz kółkiem ekspozycji tylko w tych nielicznych przypadkach, kiedy chcesz naświetlić zdjęcie inaczej, niż proponuje światłomierz. Pytanie tylko, czy to w Olku w ogóle działa, tak jak np. w Fuji.


W sumie jak masz tryb A, przysłonę pod jednym kółeczkiem, to drugie zwalnia się na korekcję. I podobnie w trybie S

A jak masz pod jednym kółkiem migawkę, a pod drugim przysłonę, to bez trzeciego kółka już musisz kombinować z guzikami i przełącznikami.

hades
28.01.16, 13:38
Mam niby tryb A, regulacja przysłona/kompensacja, ale czasami przydałoby się jeszcze jedno kółko do regulacji pomniejszych funkcji. Takie kółko z ustaloną standardową funkcją, ale z możliwością przeprogramowania. Dla przypomnienia, OM-D ma przełącznik funkcji kółek do regulacji WB/ISO (wajcha lub w mniejszych OM-D przeprogramowany jeden z przycisków FN). To się nawet fajnie sprawdza.

szafir51
28.01.16, 13:52
No tak. Ja mam tak ustawione, że jedno kółko to migawka, drugie przysłona a przycisk Fn2 (obok prawego kółka) zmienia działanie kółek na ISO/WB. Kółko ISO po lewej stronie też mogłoby się przydać, kółek i przycisków nigdy za wiele :)

ayu
28.01.16, 13:57
Strona 76 instrukcji http://www.olympus.pl/site/rmt/media/consumer/pim/_manuals_ss2014_/E-M10_MANUAL_PL.pdf, a później strona 90, tabelka Button/Dial, wiersz Mode Dial Function. W polskim menu jest to Menu własne -> Spust/Pokrętło -> Funkcje pokr. trybu.
Dzięki wrócę do domu to zobaczę.

Makromaniak
28.01.16, 14:03
Epicur masz rację z guziczkologia, ale chyba nie rozumiesz idei trybu M.

M= MANUAL=manualna kontrola nad parametrami. Nie automatyczna !!!! Dodanie trybu auto ISO do M to jakaś paranoja guziczkologa. Kazda zmiana przysłony czy czasu kompensowana automatyczna zmianą czułości, a poziom naświetlenia regulowany korekcja :-) Tryb Manualny XXI wieku :-)

z dalszej guziczkologii:

Po co mi pod kółeczkiem migawka w trybie A ???? W trybie A interesuje mnie ustawianie przysłony i korekcji. Migawka się dopasowuje do tych parametrów. I tak to mam ustawione w menu.

I mimo że lubię osobne kółeczko korekty (sentyment analogowy) to w aparatach gzie było to regulowane i dedykowanym przełącznikiem i jednym z dwóch głównych kół nastawczych, to w opisanej powyżej sytuacji wolałem używac "wolnego" kółka, bo tak było prościej i szybciej

hades
28.01.16, 14:06
No tak. Ja mam tak ustawione, że jedno kółko to migawka, drugie przysłona a przycisk Fn2 (obok prawego kółka) zmienia działanie kółek na ISO/WB. Kółko ISO po lewej stronie też mogłoby się przydać, kółek i przycisków nigdy za wiele :)

Jakby były 4 kółka i wszystkie przyciski jako programowalne, z dodatkowym ekranem dotykowym z suwakami na spółkę z gładzikiem (kiedy patrzymy w wizjer) to też było by mało :).

Ja to bym chciał, żeby po takiej modyfikacji przez FN kółka przybierały takie funkcje jakie zaprogramuje, np. jedno z kółek bierze na siebie rotacyjny przełącznik trybu HDR wraz z opcjami tego trybu, tzn. HDR-wyłącz, HDR-5 klatek 1 EV, HDR-3 klatki 2 EV, itd. Fajnie by było, ale bez tego też da się żyć.

Makromaniak
28.01.16, 14:09
Widać że potrzebujesz wielokołowca :-)
4 kółka najbardziej przydają sie w samochodzie

a tak na serio widać że dla ciebie przydało by się programowanie przedniego kółka w PEN F

epicure
28.01.16, 14:12
Epicur masz rację z guziczkologia, ale chyba nie rozumiesz idei trybu M.

Ależ rozumiem, tylko ta idea w wielu przypadkach oznacza niepotrzebną stratę czasu na korygowaniu rzeczy, których wcale nie chcesz korygować. Dlatego tryb M wzbogacony o Auto ISO to wybawienie w wielu sytuacjach. No ale jak ktoś nigdy nie miał okazji wypróbować, to nie zrozumie :)

hades
28.01.16, 14:25
Widać że potrzebujesz wielokołowca :-)


???

To była ironia :).


a tak na serio widać że dla ciebie przydało by się programowanie przedniego kółka w PEN F

Jestem zadowolony z tego co mam. E-M10 potrafię jakoś dopasować. Ale korzystam jeszcze z E-500, z jednym kółeczkiem i bez programowalnych przycisków (FN) i daje radę :).

szafir51
28.01.16, 14:35
4 kółka najbardziej przydają sie w samochodzie
dopóki jednego nie przebijesz :_

fret
28.01.16, 14:36
Ależ rozumiem, tylko ta idea w wielu przypadkach oznacza niepotrzebną stratę czasu na korygowaniu rzeczy, których wcale nie chcesz korygować. Dlatego tryb M wzbogacony o Auto ISO to wybawienie w wielu sytuacjach. No ale jak ktoś nigdy nie miał okazji wypróbować, to nie zrozumie :)

To o czym piszesz, to jest bardzo fajny tryb, ustawiam GO, ustawiam czas, żeby nie poruszyć/ruch zamrozić, a resztę dobiera autoISO, ale to już nie jest M. Może Iv to byłaby dobra nazwa? :)

Karol
28.01.16, 14:42
Aparat nawet ładny, tylko to kółko z przodu dość hmmm kontrowersyjne, włazi w oczy ;-). Chyba takie było założenie żeby maksymalnie dużo tej guzikologii wypchnąć na zewnątrz. O ile dodatkowe kółko korekcji ekspozycji (teoretycznie) może się przydać, to już on/off w postaci dużego, "ciężkiego" pokrętła wydaje się poświęceniem ergonomii na rzecz dizajnu, w każdym razie mi najbardziej pasuje ten podświetlony przycisk jak w niższych Penach. Te wszystkie pokrętła i opcje personalizacji są fajne dopóki są fajne. Żeby być ich beneficjentem ;-) trzeba dużo, często i świadomie używać danego aparatu, inaczej można się w tym pogubić. Obecnie mam 3 Olki i zmianie aparatu czasami towarzyszy myślenie - co gdzie jest? Chętnie przywitałbym opcję edycji nazw trybów użytkownika oraz możliwość backupu ustawień.
Cieszy mnie natomiast 80 ISO (szkoda, że nie 50) i śruba statywowa w osi obiektywu.

Tak sobie przeglądam pierwsze zdjęcia i muszę przyznać, że Olek mocno poprawił silnik JPEG. Podoba mi się
Są gdzieś w Sieci sensowne JPGi do oglądnięcia? Bo Optyczni znów przestawili silnik JPG na swoją modłę, ech...

epicure
28.01.16, 14:44
Cieszy mnie natomiast 80 ISO (szkoda, że nie 50)...

Ale to jest ISO programowe. Będzie obcinać znaczne ilość DR w światłach.


Są gdzieś w Sieci sensowne JPGi do oglądnięcia? Bo Optyczni znów przestawili silnik JPG na swoją modłę, ech...

Na dpreview widziałem.

Karol
28.01.16, 14:55
Ale to jest ISO programowe. Będzie obcinać znaczne ilość DR w światłach.

Tak jak dotychczasowe 100. Lubię jego gładkość, to odcięcie świateł przy wielu motywach jest praktycznie nieistotne, kiedyś robiłem sporo eksperymentów...

---------- Post dodany o 14:55 ---------- Poprzedni post był o 14:48 ----------



Na dpreview widziałem.
Dzięki, faktycznie, są nawet rawy.

inkoguto
28.01.16, 15:45
Kurcze śliczny im wyszedł ten aparat. Cena zwłaszcza przy obecnym kursie złotówki do euro jest koszmarna, no ale olek nigdy tani nie był. Choć przy tej cenie to sukcesu nie wróżę. Aparat pozycjonowany raczej jako modny i stylowy gadżet patrząc po dodatkach typu koperta, skórkowa torba itd. IMHO ciekawy pomysł estetycznie wręcz rewelacyjny. Swoją drogą czy wizjer zagości na stałe w serii PEN? Pytam bo jak dla mnie to wizjer jest podstawową różnicą pomiędzy OM a PEN. A przy okazji bardzo podoba mi się fakt że wizjer jest gibany w bok. To mega wygodne rozwiązanie i jedyna rzecz której mi brakuje w em5.

No i PEN ma fajny dedykowany grip! Choć mocowanie na imbus z deka upierdliwe :P

epicure
28.01.16, 23:41
Już jest bestsellerem na Amazonie, a Wy tu się martwicie, że za drugi i nikt nie kupi :-)

sławekb
29.01.16, 00:29
Chętni się znajdą jak na Nikona DF........ A my kupimy później używkę za 50% ceny :)

Makromaniak
29.01.16, 14:42
Amazon.................ciekawe ile sprzeda sie w PL
Ja życzę Olympusowi jak najlepiej, bo to szansa na tańsze używki :-)
Mnie się aparacik bardzo podoba, tylko szkoda że w cenie pełnoklatkowego A7

voovoo2
29.01.16, 22:34
I pomyśleć, że Fuji X 100 ma już 4 lata. Mam na myśli wygląd w stylu retro.

petreq
29.01.16, 23:29
I pomyśleć, że Fuji X 100 ma już 4 lata. (...)
...i jak na złość jeszcze zdjęcia robi. ;)

PiKa
30.01.16, 10:08
Ja widzę 4 parametry zdjęcia, których nie można zmienić w postprocesie: migawka, przysłona, iso i kadr. Więc jak najbardziej jest sens mieć 3 manipulatory (+ręce ;)). A auto-iso to świetne rozwiązanie, często nie ma znaczenia czy jest iso 100 czy iso 400 (tzw. iso "używalne"), a pozwala na większą swobodę w wyborze pozostałych parametrów.

epicure
30.01.16, 22:57
Instrukcja obsługi:

http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/manual/pen/man_penf_en.pdf

gietrzy
1.02.16, 22:34
Druga część kolorowej recenzji Robina
http://robinwong.blogspot.my/2016/02/olympus-pen-f-review-part-2.html

hades
1.02.16, 23:57
Chętni się znajdą jak na Nikona DF........ A my kupimy później używkę za 50% ceny :)

Żeby tylko 50%. 3 lata temu kupiłem E-PL1 za 400 zł z przejściówką MMF-1. To było... 3 lata po premierze.

Może to jest jakieś rozwiązanie? Kupić ładny, stylowy aparat, gdzie parametry za kilka lat nie będą już tak istotne co niepowtarzalne piękno korpusu i zestawu obiektywów. ;)

---------- Post dodany o 22:57 ---------- Poprzedni post był o 22:57 ----------


...i jak na złość jeszcze zdjęcia robi. ;)

To tylko plotki ;).

petreq
2.02.16, 00:56
Żeby tylko 50%. 3 lata temu kupiłem E-PL1 za 400 zł z przejściówką MMF-1. To było... 3 lata po premierze.
Może to jest jakieś rozwiązanie? Kupić ładny, stylowy aparat, gdzie parametry za kilka lat nie będą już tak istotne co niepowtarzalne piękno korpusu i zestawu obiektywów. ;)

Obawiam się, że w przypadku Pena-F nawet za 3 latka jego cena będzie nadal "niestrawna"... ;)

O gustach się nie dyskutuje, ale stylistycznie jest on (przynajmniej dla mnie) małym arcydziełem.

apz
2.02.16, 07:13
Obawiam się, że w przypadku Pena-F nawet za 3 latka jego cena będzie nadal "niestrawna"... ;)

O gustach się nie dyskutuje, ale stylistycznie jest on (przynajmniej dla mnie) małym arcydziełem.

Jeśli bedzie jak XZ-2 to możliwa jest taka właśnie kariera. Bywaja aparaty które tanieja powoli. A swoją drogą ta przyjemność kontaktu z dobrą stylistyka przemyslową i niezłym wykonaniem, nie zawsze jest, a bywa sympatycznym, powtarzalnym, przyjemym doznaniem...
Serią przyjemności wynikajacą z częstego kontaktu.

robertos102
2.02.16, 08:35
Obawiam się, że w przypadku Pena-F nawet za 3 latka jego cena będzie nadal "niestrawna"... ;)

O gustach się nie dyskutuje, ale stylistycznie jest on (przynajmniej dla mnie) małym arcydziełem.

A ja myślę,że już za rok jego cena będzie dużo lepsza. ..

petreq
2.02.16, 11:20
Patrząc na przykład PENa E-P5 pozostanę przy swojej opinii. ;)

szafir51
3.02.16, 10:22
Do PEN-F polecam torbę CBG-11. Jedyne 2199,- PLN w cenniku. Dodatkowo pasek za 500 i mini girp za 700. Dobry deal.

epicure
3.02.16, 10:45
Leica dla ubogich.

hades
3.02.16, 11:49
Nie ma co budować kompleksów "Leicą dla ubogich". PEN-F (ten analogowy) zapisał się pozytywnie w historii. Ma swój styl, który został przeniesiony na czasy obecne. W odświeżonej wersji wygląda nie mniej atrakcyjnie, ma bardzo dobre parametry, jest mnóstwo dodatków nie odbiegających parametrami ani stylem wykonania. Dla niektórych stojące obok siebie OM-10 i OM-D E-M10 są kolejnymi wersjami tego samego modelu. Podobnie będzie z PEN-F. Gdyby wzornictwo nie miało znaczenia robilibyśmy zdjęcia kartonowymi pudełkami.

Koriolan
3.02.16, 12:01
W głownych segmentach rynku trwa zacięta walka również cenowa, trwa więc poszukiwanie nisz- które pozwolą uzyskać większe marże. czasem jest to design, czasem jakis "ficzer" a czasem reklamowanie aparatu jako najlepszego wyboru dla szafiarek.

hades
3.02.16, 12:06
Nie zajmuje się strategią marketingową żadnej marki. Interesuje mnie doskonałe wnętrze, ale piękne wzornictwo. :)

epicure
3.02.16, 12:11
Jakich tam kompleksów? Przecież wiadomo, że ubogich ludzi i tak nie stać na jakąkolwiek zabawę w fotografię. Ot, to po prostu sprzęt dla kogoś, kto chce mieć ładny stylowy aparat, nie płacąc przy tym dziesiątków tysięcy złotych, jak za Leikę.

hades
3.02.16, 16:25
Cały czas jednak ta Leika pojawia się w tle, więc jest to leczenie kompleksów. Ale zostawmy to na chwilę.

Czy hobby foto jest faktycznie drogie? Załóżmy, że interesuje nas faktycznie fotografia, a nie kolekcjonowanie ładnego sprzętu.

Aparat cyfrowy, który "daje radę" można mieć dziś za grosze. Do tego na start kitowy obiektyw, przejściówka do obiektywów m42 lub innych manuali. Zdjęcia przejrzeć i obrobić można na równie tanim tablecie lub laptopie za niewiele większą kwotę. Oprogramowanie? Linux + Darktable + GIMP.

Tak z ciekawości sprawdziłem sobie ceny. Znalazłem nawet E-400 z 14-42 za 479 zł (http://allegro.pl/olympus-e400-10mpx-2-5-lv-af-raw-6k-ob-14-42mm-i5949457004.html). Do tego w podobnej kwocie laptop. Będzie to relatywnie ten sam okres technologiczny, a nawet młodszy. Hobby fotograficzne za 1000 zł, nawet wydane na raty, jest jak najbardziej realne.

apz
3.02.16, 16:49
Jakich tam kompleksów? Przecież wiadomo, że ubogich ludzi i tak nie stać na jakąkolwiek zabawę w fotografię. Ot, to po prostu sprzęt dla kogoś, kto chce mieć ładny stylowy aparat, nie płacąc przy tym dziesiątków tysięcy złotych, jak za Leikę.

Pozwolę się nie zgodzić ci nazwani przez Ciebie "ludzie ubodzy" często mają liczne archiwa fotografii rodzinnych zrobionych komórkami i jakimiś niekoniecznie najnowszymi kompaktami.

epicure
3.02.16, 16:53
Cały czas jednak ta Leika pojawia się w tle, więc jest to leczenie kompleksów.

Czy marka Leica objęta jest jakimś tabu? Nie można o nie wspomnieć, żeby nie zostać posądzonym o kompleksy? :) Niejeden z nas tutaj już wydał na sprzęt tyle kasy, że spokojnie moglibyśmy sobie za to te Leiki pokupować.

robertos102
3.02.16, 20:03
Do PEN-F polecam torbę CBG-11. Jedyne 2199,- PLN w cenniku. Dodatkowo pasek za 500 i mini girp za 700. Dobry deal.

:shock:
Chyba o 9 na końcu za dużo...

grizz
3.02.16, 21:19
Tylko przypominam, że droższy sprzęt automatycznie robi lepsze zdjecia. Przynajmniej w percepcji kupującego. (Często też oglądajacych widzących sygnaturkę).

* To tak naprawdę bez trolowania - taką sytuację potwierdzają badania dotyczące oceny win w zależności od ceny ;)

szafir51
3.02.16, 21:28
:shock:
Chyba o 9 na końcu za dużo...
niestety nie ;( Chociaż torba ładna.

Tylko przypominam, że droższy sprzęt automatycznie robi lepsze zdjecia. Przynajmniej w percepcji kupującego. (Często też oglądajacych widzących sygnaturkę).

* To tak naprawdę bez trolowania - taką sytuację potwierdzają badania dotyczące oceny win w zależności od ceny ;)
nie pozostaje nic innego jak tylko się z Tobą zgodzić :)

grizz
3.02.16, 21:31
W sumie to ja nie oceniam tego zjawiska źle, o ile nie prowadzi to do patrzenia z góry na innych i skupienie się tylko i wyłącznie na sprzecie.

Łade sprzęty są dla ludzi. Gadżety też. Sam wydaje dziwne pieniądze np. na klawiatury ;)

fret
4.02.16, 01:22
"Leica dla ubogich" to chyba nie jest zbyt celne określenie. Mam raczej wrażenie, że Olek walczy z Fuji o miejsce po Contaxie :)

hades
4.02.16, 01:23
Czy marka Leica objęta jest jakimś tabu? Nie można o nie wspomnieć, żeby nie zostać posądzonym o kompleksy? :) Niejeden z nas tutaj już wydał na sprzęt tyle kasy, że spokojnie moglibyśmy sobie za to te Leiki pokupować.

Ale po co? Co jest takiego w Leice by ją kupić? Moda? Wspomniane już kompleksy? Technicznie patrząc kupiłbym PEN-a.

apz
4.02.16, 01:30
Ale po co? Co jest takiego w Leice by ją kupić? Moda? Wspomniane już kompleksy? Technicznie patrząc kupiłbym PEN-a.

A ta powabna kropa w czerwonym kolorze i ten stylowy napis? Wiem, że tym nie zrobi się zdjęcia, ale niektórym nie o zdjęcia chodzi.
A na poważnie to ten aparat robiący w tylko w czarno-bieli i powab tych starych wtedy świetnych szkieł wciąż znajdują wyznawców i znawców tej marki...

hades
4.02.16, 02:59
O gadżeciarzach nawet nie podejmuje dyskusji. Mają swój świat i tyle :).

szafir51
4.02.16, 10:10
jak cena Was uwiera to zawsze można poszukać taniej. Kasia Tusk wam pomoże
http://partner.olympus.pl/make-life-easier-20-procent-znizki-na-zakup-olympus-pen/

redrum1906
4.02.16, 10:18
jak cena Was uwiera to zawsze można poszukać taniej. Kasia Tusk wam pomoże
Zaczynam powoli zastanawiać się nad przejściem na Panasonica:D

fret
4.02.16, 10:35
Zaczynam powoli zastanawiać się nad przejściem na Panasonica:D

E tam, bycie szafiarkiem może być ciekawe :D

redrum1906
4.02.16, 10:52
E tam, bycie szafiarkiem może być ciekawe
Z uwagi na dynamiczny wzrost liczby szafiarek w Polsce, Olympus zwietrzył niszę i znalazł genialną grupę docelową.
Szafiarki wypromują Olka wśród swoich wiernych psychofanek.
Prezes z wielką nadzieją spogląda na rosnące słupki sprzedaży.

hades
4.02.16, 11:09
Dziewczyny mają pomysł i robią coś w ich przekonaniu ciekawego. Mają spore grono czytelników ich blogów lub kanałów społecznościowych. Robią sporo zdjęć, więc jak najbardziej aparat pokroju PEN-a jest dla nich. Nie robią przy tym nic nieprzyzwoitego. Więc w czym problem?

szafir51
4.02.16, 11:15
ktoś pisał o jakiś problemach?

epicure
4.02.16, 11:15
Poza tym, że żerują na konsumpcjonistycznych zapędach swoich czytelniczek, zachwianym poczuciu własnej wartości z jednej strony, a ich narcystycznych skłonnościach z drugiej, to nie robią nic nieprzyzwoitego :D

redrum1906
4.02.16, 11:19
Dziewczyny mają pomysł i robią coś w ich przekonaniu ciekawego. Mają spore grono czytelników ich blogów lub kanałów społecznościowych. Robią sporo zdjęć, więc jak najbardziej aparat pokroju PEN-a jest dla nich. Nie robią przy tym nic nieprzyzwoitego. Więc w czym problem?
Ale nikt nie zarzucił tutaj jakichkolwiek nieprzyzwoitości szafiarkom:)
Świat się zmienia, można zarabiać na różnych pasjach i słabościach potencjalnych klientów. A nuż polski naród zacznie się po tej blogowej edukacji lepiej ubierać.

Z drugiej strony trochę lekkiej szyderki jeszcze nikomu nie zaszkodziło;)

Makromaniak
4.02.16, 16:07
Ale po co? Co jest takiego w Leice by ją kupić? Moda? Wspomniane już kompleksy? Technicznie patrząc kupiłbym PEN-a.

za leiką stoją pokolenia fotografów i setki/tysiące ikonicznych zdjęć. Zapewne użytkownik aparatu z kropką czuje się "prawie" Cartier-Bressonem, Doisoneau albo Capa. Zresztą kiedyś słyszałem teorię, że Świat "oglądany przez dalmierz" jest inny, stąd "efekt leiki" :-)

Nowe aparaty, zwłaszcza te "dopracowane" będą drogie, bo rynek foto sie kurczy, zjadają go ajfony,samsungi i huajweje. One wystarczają większości użytkowników. Zobaczcie za ile Sony wprowadza A6300 .....

nyny
4.02.16, 16:59
Jakie szafiarki takie aparaty...


pozdro

robertos102
4.02.16, 17:03
Dziewczyny mają pomysł i robią coś w ich przekonaniu ciekawego. Mają spore grono czytelników ich blogów lub kanałów społecznościowych. Robią sporo zdjęć, więc jak najbardziej aparat pokroju PEN-a jest dla nich. Nie robią przy tym nic nieprzyzwoitego. Więc w czym problem?

Toć to czysty marketing...

grizz
4.02.16, 21:23
Apple na takim podejściu źle nie wychodzi...

fret
5.02.16, 00:42
Takiego wyraźnego podiału na zabawki dla chłopców i dziewczynek, to chyba jeszcze branża foto nie widziała. Ciekawe jak Olek na tym wyjdzie.
Obawiam się, że przy Olku, to marketing Apple jest jak mały pikuś ;)

epicure
11.02.16, 11:23
https://www.youtube.com/watch?v=WqmMrp-pVp4

hades
11.02.16, 16:57
Wrócę na chwilę do wcześniejszych postów.


Ale nikt nie zarzucił tutaj jakichkolwiek nieprzyzwoitości szafiarkom:)

Tak, tu poleciałem pewnym stereotypem, który utrwalił się po ironicznych komentarza "o szafiarkach reklamujących aparaty", itp.?


Świat się zmienia, można zarabiać na różnych pasjach i słabościach potencjalnych klientów.

Cały handel opiera się na pasjach i słabościach klientów, np. pasji do smakołyków czy słabości do ładnych aparatów :).


Z drugiej strony trochę lekkiej szyderki jeszcze nikomu nie zaszkodziło;)

Oczywiście, to zależy po której stronie się jest. Najczęściej (lekka szydera) zwrócona przeciw autorom wywołuje w nich oburzenie. A wówczas okazuje się, że jest niedopuszczalna. ;)

Ale czy jest z czego szydzić? Gdybym miał firmę,a w jej ofercie podobne aparaty do PEN-ów, to zależałoby mi na dotarciu do dużego grona odbiorców zdjęć, mody i ciekawych gadżetów. Dziewczyny mają spore grono odbiorców. Inspirują ich swoimi projektami, a przy tym mogą powiedzieć, że robiły zdjęcia "tym" aparatem.

k@czy
11.02.16, 17:43
Wrócę na chwilę do wcześniejszych postów.
Tak, tu poleciałem pewnym stereotypem, który utrwalił się po ironicznych komentarza "o szafiarkach reklamujących aparaty", itp.?
Ten stereotyp raczej sie utrwalil po reklamach i dzialaniach marketingowych firmy - komentarze pojawily sie pozniej i nie bez powodu :mrgreen:




Cały handel opiera się na pasjach i słabościach klientów, np. pasji do smakołyków czy słabości do ładnych aparatów :).
Alez dokladnie tak! Ciekawi mnie tylko, co kaze sadzic, ze osoba, ktorej pasja sa modne damskie ubrania, po wejsciu na strone ulubionej szfiarki i dostrzezeniu na ktoryms zdjeciu ogromnej perkusji, w te pedy pobiegnie do sklepu i kupi sobie taka sama....


Ale czy jest z czego szydzić? Gdybym miał firmę,a w jej ofercie podobne aparaty do PEN-ów, to zależałoby mi na dotarciu do dużego grona odbiorców zdjęć, mody i ciekawych gadżetów. Dziewczyny mają spore grono odbiorców. Inspirują ich swoimi projektami, a przy tym mogą powiedzieć, że robiły zdjęcia "tym" aparatem.

Czy ty wlasnie powiedziales "duzego grona"? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

epicure
11.02.16, 17:48
Alez dokladnie tak! Ciekawi mnie tylko, co kaze sadzic, ze osoba, ktorej pasja sa modne damskie ubrania, po wejsciu na strone ulubionej szfiarki i dostrzezeniu na ktoryms zdjeciu ogromnej perkusji, w te pedy pobiegnie do sklepu i kupi sobie taka sama....

Różnica jest taka, że na perkusji trzeba potrafić grać, a zdjęcia może robić nawet największe beztalencie :D

k@czy
11.02.16, 18:00
Różnica jest taka, że na perkusji trzeba potrafić grać, a zdjęcia może robić nawet największe beztalencie :D
Skad taka smiala teza, ze trzeba potrafic grac...? Skad przypuszczenie, ze trzeba w ogole na niej grac...? Wydaje mi sie, ze podchodzisz do tematu zbyt pragmatycznie...:mrgreen:
Spojrz na problem jak szafiarka...
Wyobraz sobie szafe pelna setek ubran.... setek gadzetow,,,, setek par butow...
Czy to oznacza, ze trzeba je wszystkie nosic...?

epicure
11.02.16, 18:03
OK, ale perkusję trudno powiesić w szafie ;)

k@czy
11.02.16, 18:05
OK, ale perkusję trudno powiesić w szafie ;)
Najwyrazniej nie doceniasz szafiarek (szafiarki?) :mrgreen:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/02/imagesqtbnANd9GcTz_CYi8Hx6qR_bP43uox_poy-2.jpg
źródło (https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTz_CYi8Hx6q-R_bP43uox-_poy_1s4Nvxb5i_jYjGMyA7Soaz1)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/02/weird_fashion_640_39-2.jpg
źródło (http://img.izismile.com/img/img3/20100714/640/weird_fashion_640_39.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/02/fashion_runway_clothing_that_is_weird_an-2.jpg
źródło (http://img.izismile.com/img/img7/20140521/640/fashion_runway_clothing_that_is_weird_and_wacky_64 0_34.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/02/imagesqtbnANd9GcR2bfRc4jvgK2rLM0wn23roFy-2.jpg
źródło (https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR2bfRc4jvgK2rLM0wn23roFyX37ijrn cVRIdrROfBWJd6AH3Sb)

lisu84
11.02.16, 21:56
Powiem Wam szczerze, że też się dałem zapędzić w tę pogoń za króliczkiem, w ten onanizm sprzętowy i biegunki dostawałem bo koniecznie chciałem zmienić korpus na młodszy,a jak już zobaczyłem pierwsze zdjęcia Pen F'a to się mało nie pos... no...
Maltretowałem już jednego forumowego Kolegę pytaniami o wyższość G5 nad E-M10 i na odwrót, jeździłem po fotojokerach i innych i macałem sprzęt.. I wreszcie się porządnie pierdykłem w czoło i przypomniałem sobie, że i tak nie poprawi to moich zdjęć i tak bez większego zachwytu moi odbiorcy rzucą okiem na relację z takiej czy innej imprezy nie zależnie od tego czym zrobię fotki i przejdą nad tym do porządku dziennego. Dokupiłem trzecią Sigmę, jeszcze dokupię szeroki kąt ze względu na brak ogniskowych i koniec. Dojadę mojego poczciwego Panasa i potem albo E-M1 albo Pen F (możliwe, że wtedy to już będzie Mark VIII). Życie pokaże.

A wracając do wątku. Nadal jestem zakochany w tej puszce ze względu na wygląd nie zwracając uwagi na specyfikację techniczną ;)

Operator
11.02.16, 23:02
Najwyrazniej nie doceniasz szafiarek (szafiarki?) :mrgreen:
Jak widać paranoja (w tym przypadku chyba inventoria) projektantów mody nie ma granic. :shock:

hades
12.02.16, 03:36
Ten stereotyp raczej sie utrwalil po reklamach i dzialaniach marketingowych firmy - komentarze pojawily sie pozniej i nie bez powodu :mrgreen:

Miałem na myśli komentarze, ale dobra idźmy dalej.



Alez dokladnie tak! Ciekawi mnie tylko, co kaze sadzic, ze osoba, ktorej pasja sa modne damskie ubrania, po wejsciu na strone ulubionej szfiarki i dostrzezeniu na ktoryms zdjeciu ogromnej perkusji, w te pedy pobiegnie do sklepu i kupi sobie taka sama....


Nie wiem jak z perkusją, ale aparat na zdjęciach może dawać sygnał, że inne zdjęcia, np. te na których ów aparat nie występuje, są nim właśnie wykonane. Naciągane, ale jeśli zdjęcia i aparat się nie kojarzą dobrze, to chyba się nie zrozumieliśmy.

Zresztą jakie jest najpopularniejsze pytanie przy prezentacji zdjęć, które się podobają: Czym robiłaś/robiłeś te zdjęcia, że tak świetnie wyszły?" Entuzjaście fotografii przypomina się wtedy jeden z popularniejszy dowcipów foto o fotografie i gospodyni, w którym aparat i garnki są utożsamiane z wysoką jakością, odpowiednio zdjęć i potraw. Proste skojarzenia, ale u sporej grupy działają.


Czy ty wlasnie powiedziales "duzego grona"? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

A znasz statystyki? Ja szczerze mówiąc bazowałem na stereotypach. Do tej pory jeśli chodzi o szafiarki, orientowałem się jedynie, że skoro ktoś taki przebija się gdzieś do mainstreamu to nie może mieć 100 czy 200 czytelników. No to cyferki.
Pierwsze linki z brzegu. Trochę stare dane, bo 2013 roku: http://www.topnaj.pl/najlepsze-blogi-modowe/. Dają pogląd na ilości odbiorców. No dobra jeszcze jeden link: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/top100-blogerow-na-instagramie-przewazaja-youtuberzy-i-szafiarki-na-czele-abstrachujetv-maffashion-i-lewandowska z przed prawie roku.
Dzięki tym linkom chyba można zaryzykować, że 20 czy 50 tysięcy śledzących (no ok, tylko subskrybentów, co wcale nie oznacza rzeczywiście oglądających), to duża liczba odbiorców. Niektóre tytuły prasowe mają mniejsze nakłady, a uważa się je za poczytne.

Nie chodzi o to by przerzucać się cyferkami, ale o to, że czy chcemy czy nie, są w sieci ludzie, którzy nie są fotografami, a robią zdjęcia i są bardziej rozpoznawalni.

k@czy
12.02.16, 16:50
Nie wiem jak z perkusją, ale aparat na zdjęciach może dawać sygnał, że inne zdjęcia, np. te na których ów aparat nie występuje, są nim właśnie wykonane. Naciągane, ale jeśli zdjęcia i aparat się nie kojarzą dobrze, to chyba się nie zrozumieliśmy.
Eeeeeee..... naciagnales skojarzenie do granic mozliwosci... skoro aparatu nie ma na zdjeciach, to musza one byc nim zrobione...:mrgreen:
Zdaje sobie sprawe, ze ktos mogl wpasc na taki pomysl - nie jest w tym nic zlego. Przynajmiej dopoki nie jest to osoba w firmie odpowiedzialana za budzet reklamowy. I zebysmy sie zrozumieli - nie obchodzi mnie w jaki sposob firma wydaje, czy tez marnuje swoje pieniadze - przynajmniej tak dlugo, jak dlugo to nie sa moje pieniadze :D




Zresztą jakie jest najpopularniejsze pytanie przy prezentacji zdjęć, które się podobają: Czym robiłaś/robiłeś te zdjęcia, że tak świetnie wyszły?" Entuzjaście fotografii przypomina się wtedy jeden z popularniejszy dowcipów foto o fotografie i gospodyni, w którym aparat i garnki są utożsamiane z wysoką jakością, odpowiednio zdjęć i potraw. Proste skojarzenia, ale u sporej grupy działają.
I znwou stane okoniem. To pytanie pada tak rzadko, ze nie pamietam kiedy ostatni raz je slyszalem. Za to pamietam, ze pada z ust innych fotografow. Z ust normalnych "ogladaczy" pada pytanie "jak ty to zrobiles?". Przyznam sie, ze sam je czesto zadaje. Ale skoro wspomniales o stereotypach... ;)




A znasz statystyki? Ja szczerze mówiąc bazowałem na stereotypach. Do tej pory jeśli chodzi o szafiarki, orientowałem się jedynie, że skoro ktoś taki przebija się gdzieś do mainstreamu to nie może mieć 100 czy 200 czytelników. No to cyferki.
Pierwsze linki z brzegu. Trochę stare dane, bo 2013 roku: http://www.topnaj.pl/najlepsze-blogi-modowe/. Dają pogląd na ilości odbiorców. No dobra jeszcze jeden link: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/top100-blogerow-na-instagramie-przewazaja-youtuberzy-i-szafiarki-na-czele-abstrachujetv-maffashion-i-lewandowska z przed prawie roku.
Dzięki tym linkom chyba można zaryzykować, że 20 czy 50 tysięcy śledzących (no ok, tylko subskrybentów, co wcale nie oznacza rzeczywiście oglądających), to duża liczba odbiorców. Niektóre tytuły prasowe mają mniejsze nakłady, a uważa się je za poczytne.

Nie chodzi o to by przerzucać się cyferkami, ale o to, że czy chcemy czy nie, są w sieci ludzie, którzy nie są fotografami, a robią zdjęcia i są bardziej rozpoznawalni.

Zgadzam sie, ze nie chodzi o cyferki, bo tutaj pomysl z szfiarkami by polegl doszczetnie. Moge wymienic pierdyliard blogow, ktore beda mialy kilka-kilkanascie - kilkadziesiat razy wiecej fanow, odslon, lajkow, wielbicieli, czytajacych, fanow, itepe, itede. Moge tez przytoczyc dane, w ktorych widac jaki procent tych wszystkich cyferek jest zafalszowany i wygenerowany przez boty, jaki procent kupiony i jaki procent po prostu wyklikany przez samych blogerow. Moge tez znalezc dane dotyczace "mainstreamu" - w jaki sposob jest on uznawany za "mainstream" i przez kogo. Moge tez ci zarzucic, ze w statystykach nie ma slowa o skutecznosci takiej "reklamy" - jest za to informacja ile "potencjalnie" blogerzy zarobili - bez ich kosztow. Tam wogole nic nie ma, oprocz liczby odslon, ktora nic nam nie mowi. Ale pewnie o to autorowi artykulu chodzilo :D
Ale do tego wszystkiego wystarczy zdrowy rozum. Jesli on nie wystarcza - coz - trzeba sie podpierac cyframi. Statystycznie to pewnie masz racje. Zycie jednak weryfikuje statystyczne tabelki niemilosierne.
Wazne, ze ktos tam zarobil, ze ktos tam mial robote i ze teraz ma ktos o czym pogadac :)
I reasumujac - Olympus nie niewidzialny w najwazniejszym "mainstreamie" - w zyciu. Przynajmniej na jednym z najwazniejszych i najwiekszych rynkow na swiecie - w USA. Nie ma go w TV, radio, prasie, w najwazniejszych sklepach, w malych lokalnych sklepikach fotograficznych, w szeroko pojetym internecie, na yotubie. Za to (prawdopodobnie) jest w niszowych blogach, specjalistycznej, malozasiegowej prasie specjalistycznej, specjalistycznych stronach internetowych.
Jesli taki jest pomysl firmy na model biznesowy - firmy sprawa - nic mi do tego.
Nie bardzo tylko rozumiem to tlumaczenie, ze firma robi dobrze i jest w tym sens, bo tego sensu tam najzwyczajniej w swiecie nie ma. Ale zapewne dzial marketingu ma swoje tabelki i statystyki i jest zupelnie inaczej :) Wiem - pracowalem pare lat w marketingu i reklamie. Do tego tez zajmowalem sie PR w obie strony - dla klientow i dla wlasciciela firmy :D
Na koniec uprzedzam - jesli uzyjesz argumentu, ze wielkosc sprzedazy bezlusterkowcow Olympusa mowi zupelnie co innego, to bede dyskutowal :mrgreen:

alnico
13.02.16, 00:01
Test Fotopolis:
http://www.fotopolis.pl/n/22055/Olympus-PEN-F-test-aparatu/

ciukacz
14.02.16, 22:28
na forum dpreview piszą, że pen-f jako pierwszy korpus olka ma kompensację ekspozycji w trybie M.

easy_rider
14.02.16, 23:05
Czyli że jak - ustawiam sobie iso, przysłonę i czas manualnie - a potem mogę bez zmiany tych parametrów wprowadzić korekcję ekspozycji?
Chyba przy pomocy magii... :mrgreen:

ciukacz
14.02.16, 23:35
jak dotad zawsze tylko pokazywalo roznice pomiedzy tym co masz ustawione, a tym co aparat se pomierzyl.
ponoc teraz w M z wlaczonym autoiso bedzie mozna korygowac ekspozycje (za pomoca wlasnie iso).

co jednak stanowi istotna roznice bo mozesz powiedziec "ja chce o 1EV ciemniej niz ty liczysz" zamiast za kazdym razem zmieniac iso recznie.

epicure
15.02.16, 01:09
Czyli że jak - ustawiam sobie iso, przysłonę i czas manualnie - a potem mogę bez zmiany tych parametrów wprowadzić korekcję ekspozycji?
Chyba przy pomocy magii... :mrgreen:
Ustawiasz sobie migawkę i przysłonę, a ISO pozostawiasz na Auto. Nie musisz wtedy ciągle kręcić kółkiem, żeby dopasować czułość do odpowiedniego poziomu ekspozycji - dopisuje się sama. Tylko wtedy, gdy będziesz chciał wprowadzić zmiany, będziesz mógł użyć kompensacji ekspozycji.

easy_rider
15.02.16, 14:51
Jak dla mnie - jeśli ISO ustawię na AUTO, to już aparat pracuje w automatyce a nie manualnie...
Ale ja starej szkoły jestem, magii nie używam :mrgreen:

epicure
15.02.16, 15:03
Co za różnica jak ten tryb nazwiesz? Olympus go nazwał "M" - tak jest napisane na kółku. Istotne są korzyści, jakie daje jego wykorzystanie.

PiKa
16.02.16, 19:48
Jak ktoś używa AF to to też nie jest już manual ;)

(To do przed-poprzednika ;))

k@czy
16.02.16, 20:09
Jak ktoś używa AF to to też nie jest już manual ;)

(To do przed-poprzednika ;))
A jak uzywa statywu, a nie robi z wolnej reki to tez...?

PiKa
16.02.16, 20:14
Dobre pytanie... stabilizację też trzeba by wyłączać ;)

Widzę, że też rozumiecie, że autoiso jest analogiczne do statywu. Używanie go nie nie wymaga zazwyczaj inteligencji, więc tryb M z autoiso dalej jest trybem manualnym.

k@czy
16.02.16, 20:21
Czyli wszystko to, co nie wymaga inteligencji mozemy okreslic mianem "manual", czy tez odwrotnie, bo sie zgubilem...?

PiKa
16.02.16, 20:49
Czym jest tryb auto? To zastepowanie inteligencji człowieka automatem. Wybór przysłony czy czasu migawki wymaga inteligencji i zrozumienia sceny, posiadania celu. Natomiast wybór iso to zazwyczaj, w praktyce, prosta operacja wybrania wartości, która poprawnie naświetli zdjęcie dla wybranej przysłony i migawki.

Dlatego moim zdaniem wybór iso przez automat nie ujmuje trybom "manualności".

k@czy
16.02.16, 20:57
Ale przeciez to sa wartosci z tabelki - nie z glowy. Tyle swiatla, to taki czas. Wiecej swiatla, to wieksza przyslona. Mniejsza czulosc - to dluzszy czas. Ale wszystko sprowadza sie do jednego - poprawnie naswietlonego, zgodnie z jakims standardem - zdjecia. Gdzie tu miejsce na inteligencje?
Zapominasz o czwartym parametrze, ktory jest najwazniejszy - rodzaj pomiaru swiatla. Tu bym sie dopatrywal inteligencji - zarowno aparatu, jak i fotografa. Reszta to proste dzialania matematyczne.

PiKa
16.02.16, 21:48
Ja wybieram przysłonę (akceptowalne wartości) w zależności od tego co ma być w głębi ostrości, a czas migawki tak żeby zatrzymać / rozmyć ruch. Tego tabelki nie załatwią.

Jestem ograniczony koniecznością poprawnego naświetlenia obrazu, dlatego dochodzi iso (i czasami konieczność kompromisów) i tutaj wystarczą tabelki.

Sprowadzanie zdjęcia do poprawnego naswietlenia to gruba przesada, żeby nie użyć mocniejszych słów.

Pamiętajmy, że dyskusja zaczęła sie od tego, czy jak ktoś sam ustawia przysłonę i migawkę, ale zostawia dobór iso aparatowi, to czy to dalej jest "manual" czy nie.

Co do pomiaru światła, to na razie nie będę się wypowiadał.

---------- Post dodany o 20:48 ---------- Poprzedni post był o 20:44 ----------

Jednak dopisze coś o pomiarze światła. Czy na prawdę jest to kwestia najistotniejsza? Czy nie sprowadza się to właśnie do tego, żeby zarówno najciemniejsze jak i najjaśniejsze miejsca były odpowiednio zarejestrowane - nie wychodziły poza zakres możliwości matrycy, nie były przepalone/niedoswietlone?

k@czy
16.02.16, 21:58
Ja wybieram przysłonę (akceptowalne wartości) w zależności od tego co ma być w głębi ostrości, a czas migawki tak żeby zatrzymać / rozmyć ruch. Tego tabelki nie załatwią.

Jestem ograniczony koniecznością poprawnego naświetlenia obrazu, dlatego dochodzi iso (i czasami konieczność kompromisów) i tutaj wystarczą tabelki.

Sprowadzanie zdjęcia do poprawnego naswietlenia to gruba przesada, żeby nie użyć mocniejszych słów.

Pamiętajmy, że dyskusja zaczęła sie od tego, czy jak ktoś sam ustawia przysłonę i migawkę, ale zostawia dobór iso aparatowi, to czy to dalej jest "manual" czy nie.
Skoro cokolwiek jest ustawione na Auto, to jak mozesz mowic o manualnym trybie...? W ten sposob rozumujac, to wszystkie tryby sa manualne, bo cos tam jednak ustawiasz, albo masz priorytet przyslony - recznie ustawiany, albo priorytet migawki - w sumie recznie ustawiasz czas, albo priorytet czulosci.

---------- Post dodany o 20:48 ---------- Poprzedni post był o 20:44 ----------


Jednak dopisze coś o pomiarze światła. Czy na prawdę jest to kwestia najistotniejsza? Czy nie sprowadza się to właśnie do tego, żeby zarówno najciemniejsze jak i najjaśniejsze miejsca były odpowiednio zarejestrowane - nie wychodziły poza zakres możliwości matrycy, nie były przepalone/niedoswietlone?
Jestem w stanie pokazac ci 3 rozne zdjecia z tym samym kadrem, z tym samym czasem, z ta sama przyslona i zrobione na AutoISO, zrobione bez zadnej kompensacji czy ingerencji w owe parametry. Zgadnij jak to mozliwe?

easy_rider
16.02.16, 22:16
Przysłona, czas naświetlania i ISO - te trzy parametry opisują ekspozycję - i są od siebie ściśle zależne...
Jak zmienisz jeden z nich - to w takim samym stopniu (ale w przeciwnym kierunku) musisz zmienić drugi lub trzeci żeby ekspozycja nie uległa zmianie.
Jeśli którykolwiek z nich reguluje automat - to nie można mówić o trybie w pełni manualnym...

apz
16.02.16, 22:45
Przysłona, czas naświetlania i ISO - te trzy parametry opisują ekspozycję - i są od siebie ściśle zależne...
Jak zmienisz jeden z nich - to w takim samym stopniu (ale w przeciwnym kierunku) musisz zmienić drugi lub trzeci żeby ekspozycja nie uległa zmianie.
Jeśli którykolwiek z nich reguluje automat - to nie można mówić o trybie w pełni manualnym...

To jest prawda,ale tylko gdy jesteś w ścisłym trybie manualnym, znaczy ustawiasz na sztywno temperaturę i tryb pomiaru światła.

k@czy
16.02.16, 23:02
No ale temperatura i tryb pomiaru swiatla nie ma znaczenia w manualu...

epicure
16.02.16, 23:04
Trzeba też ręcznie zdjąć dekielek. Jeśli masz taki, który otwiera się automatycznie, to nie jesteś tru manual ;-)

apz
16.02.16, 23:17
No ale temperatura i tryb pomiaru swiatla nie ma znaczenia w manualu...

Jak nie ma - u olka jest taki" Manual", gdzie gdy robisz panoramę z ręki i tak masz do poukładania te prametry w programie przed sklejeniem. Zmieniasz na kółku trybów a i tak Ci miesza,,,

k@czy
16.02.16, 23:18
I to samo z bateria - trzeba ladowac recznie - jak masz taka, ktora automatycznie przestaje ladowac, to sie nie liczy...

apz
16.02.16, 23:20
I to samo z bateria - trzeba ladowac recznie - jak masz taka, ktora automatycznie przestaje ladowac, to sie nie liczy... Wygodniej będzie nożnie - rower na stojak i półtorej godziny wprawiasz w ruch dynamo... Chyba bym wolał obracać baterię słoneczną do słońca...

PiKa
16.02.16, 23:48
Skoro cokolwiek jest ustawione na Auto, to jak mozesz mowic o manualnym trybie...? W ten sposob rozumujac, to wszystkie tryby sa manualne, bo cos tam jednak ustawiasz,

Odwracając kota, jeśli używasz AF, AWB lub sugerujesz się podpowiedziami o pomiarze ekspozycji, to wszystkie tryby są automatyczne.




albo masz priorytet przyslony - recznie ustawiany, albo priorytet migawki - w sumie recznie ustawiasz czas, albo priorytet czulosci.

Nie twierdzę, że tryby A lub S są w pełni manualne - ale chyba się zgodzisz, że nie są w pełni automatyczne.




Jestem w stanie pokazac ci 3 rozne zdjecia z tym samym kadrem, z tym samym czasem, z ta sama przyslona i zrobione na AutoISO, zrobione bez zadnej kompensacji czy ingerencji w owe parametry. Zgadnij jak to mozliwe?

Co rozumiesz przez "różne"?



Przysłona, czas naświetlania i ISO - te trzy parametry opisują ekspozycję - i są od siebie ściśle zależne...
Jak zmienisz jeden z nich - to w takim samym stopniu (ale w przeciwnym kierunku) musisz zmienić drugi lub trzeci żeby ekspozycja nie uległa zmianie.
Jeśli którykolwiek z nich reguluje automat - to nie można mówić o trybie w pełni manualnym...

A napisz mi proszę swoją procedurę ustawiania tych 3 parametrów zdjęcia.

k@czy
17.02.16, 00:08
Odwracając kota, jeśli używasz AF, AWB lub sugerujesz się podpowiedziami o pomiarze ekspozycji, to wszystkie tryby są automatyczne.

Dobra - teraz mi wyjasnij jaki wplyw ma AF i AWB na naswietlenie kadru.




Nie twierdzę, że tryby A lub S są w pełni manualne ...
Alez to wlasnie twierdzisz:

...Dlatego moim zdaniem wybór iso przez automat nie ujmuje trybom "manualności".




Co rozumiesz przez "różne"?
Inaczej naswietlone.

helmuth
17.02.16, 00:25
Używałem kiedyś (leży gdzieś na dnie szafy) radzieckiego FED-a. To był full manual :)
ISO było takie, jaki film kupiłem. 18 DIN albo 21 Din. Potem nawet były filmy 24 DIN.
Czas, przysłona, ostrość ustawiane przeze mnie.
Po prostu hardcore :D

Kacpero_1
17.02.16, 11:33
czy wiadomo kiedy dokładnie będzie u nas w sprzedaży ?

PiKa
19.02.16, 00:46
Dobra - teraz mi wyjasnij jaki wplyw ma AF i AWB na naswietlenie kadru.

Nie ma. Ale przecież naświetlanie nie jest jedynym parametrem zdjęcia. Dwa zdjęcia z ostrością w różnych miejscach to istotnie różne zdjęcia. Więc zgodnie z twoją argumentacją, jeśli pozwalasz automatowi ustawić ostrość, to nawet M nie jest trybem manualnym.

AWB zignorujmy, zły przykład, zawsze można poprawić przy wywołaniu.




Alez to wlasnie twierdzisz:

Chyba muszę Cię uświadomić, że w trybach A i S automat ustawia przysłone i migawke, a nie iso ;)




Inaczej naswietlone.

O ile będą poprawnie naświetlone to "inaczej" nie ma znaczenia, bo można to zmienić przy wywoływaniu.


Dopisek: opisz proszę swoją procedurę ustawiania ekspozycji zdjęcia.

gietrzy
25.02.16, 21:08
Test redakcji http://www.dpreview.com/reviews/olympus-pen-f

k@czy
25.02.16, 21:31
$1200????
Woooow........
PS
A ISO to jakas tajemnica? Nie moge nigdzie znalezc...

babajaga
4.03.16, 21:48
http://www.optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=329

WoRaS
8.03.16, 10:52
http://www.optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=329

Jak zwykle najlepsze są komentarze - tym razem skończyło się pyskówką i ogólną awanturą, nawet jakieś bany się posypały :grin:

Jack
8.03.16, 11:01
...A ISO to jakas tajemnica? Nie moge nigdzie znalezc...Od ok. 80 do 25600. Najlepiej szukać u źródła ;-) http://www.olympus.pl/site/pl/c/cameras/pen_cameras/pen_f_cameras/pen_f/index.pdf

nyny
15.11.16, 23:08
Mam pytanko bo cos nie moge doczytac.
Czy focus bracketing w PEN-F dziala tak samo i jest identycznie konfigurowalny jak w OMD E-M5II ?

pozdro

epicure
30.11.16, 10:41
Jutro dostanę PENa-F do testów na kilkanaście dni. Gdyby ktoś miał jakieś pytania albo sugestie, co sprawdzić, to walcie śmiało :)

epicure
2.12.16, 20:34
Ludzie, jak się zmienia wielkość pola AF?

Karol
2.12.16, 23:06
Przy dotykowym wybieraniu punktu? Tak samo jak w OMD? Pukasz ;-) pojawia się zielony prostokącik, wciskasz INFO i kręcisz rolką...

epicure
3.12.16, 00:58
Nie, nie przy dotykowym. Przy tym wybieranym guzikami.

epicure
22.12.16, 10:53
Odpowiedzi na pytanie nie znalazłem, ale nie przeszkodziło mi to w napisaniu recenzji :) Zapraszam do lektury:

http://www.epicure.pl/powrot-do-przeszlosci-olympus-pen-f/

donx
6.05.17, 23:01
Witam, jestem nowym na forum i to jest mój pierwszy post.
Epicure genialna recenzja. Powiedzcie mi szczerze czy 5k PLN jest warto wydac na to body ? Mam dylemat co do kupna Pen-F a OMD10 II , eh..
pozdrawiam
Artur

DeWuTe
7.05.17, 18:19
Witam, jestem nowym na forum i to jest mój pierwszy post.
Epicure genialna recenzja. Powiedzcie mi szczerze czy 5k PLN jest warto wydac na to body ? Mam dylemat co do kupna Pen-F a OMD10 II , eh..
pozdrawiam
Artur

Nie wiem czemu ale wybrałbym ten drugi - OMD E-M10 II,
może miał lepsze recenzje?
DWT

luc4s
7.05.17, 20:55
Witam, jestem nowym na forum i to jest mój pierwszy post.
Epicure genialna recenzja. Powiedzcie mi szczerze czy 5k PLN jest warto wydac na to body ? Mam dylemat co do kupna Pen-F a OMD10 II , eh..
pozdrawiam
Artur

Moim zdaniem nie.

epicure
7.05.17, 21:17
PEN-F to nie aparat dla tych, którzy szukają ekonomicznego uzasadnienia swoich wyborów zakupowych. Jedyne co warto, to mieć frajdę z fotografowania. A jeśli komuś PEN-F sprawia większą radochę z użytkowania, no to chyba warto...

donx
7.05.17, 21:31
Dzieki za odpowiedzi, chodzi mi glownie czy matryca w PEN-F jest tyle warta, bo z tego co poczytalem w roznych zrodlach jest to lepsza matryca niz w OMD 10 czy 5, daje obrazki o lepszej plastycznosci, ale czy warte wydania ponad 2k wiecej ? Z tego co slysze to chyba nie, wiec moze jednak wygra OMD 10.
Praktycznie to moje pierwsze kroki z formatem 4/3, wcześniej siedziałem na matrycach APS-C Canona dlatego takie moje dylematy.

epicure
7.05.17, 22:12
...daje obrazki o lepszej plastycznosci...

Cokolwiek to jest ta plastyczność, to jest ona dokładnie taka sama. Jeśli chcesz zrekompensować rozmiar matrycy, to tylko lepszym szkłem, a nie czterema megapikselami więcej.

żmija
17.05.17, 14:54
Postanowiłem kupić ten aparat i nie ukrywam, że design wywarł duży wpływ na moją decyzję. Parametry ważna rzecz, ale przy dzisiejszej technologii to właściwie większość sprzętu ma te parametry tak wysokie, że można je pominąć. Przyglądam się wielu technicznym dyskusjom, w których to dyskusjach padają argumenty nad wyższością jednego modelu nad drugim, przy czym ten "gorszy" właściwie nie nadaje się do fotografowania, a dyskutujący zapominają, że kilka lat wstecz zawodowcy używali sprzętu o parametrach o połowę gorszych niż mają obecne aparaty. Oczywiście samo patrzenie na aparat nie spowoduje, że foty nim robione będą lepsze, ale frajda z tego, że się takim "sprzęciorem" robi zdjęcia będzie jeszcze bardziej motywować do wysiłku przy wyszukiwaniu tematów.

epicure
17.05.17, 16:51
No i o to chodzi, żeby mieć frajdę :-)