PDA

Zobacz pełną wersję : Focus Bracketing i Focus Stacking w OM-D



alnico
4.12.15, 09:56
Chciałbym aby w tym wątku wymianiano doświadczenia na temat funkcji Focus Bracketing i Focus Stacking.
Z racji ograniczeń od Focus Stacking dużo bardziej interesuje mnie Focus Bracketing w OM-D E-M5 II a w szczególności:
1. czy są jakieś ograniczenia co do parametrów zdjęcia typu czas etc.
2. jak się dobiera krok focusa, na czuja?
3. czy działa z elektroniczną migawką?
4. jak sprawdza się w praktyce składanie zdjęć z naciskiem na macro - czy np. minimalny krok nie jest za duży i wychodzą jakieś babole przy składaniu itp, czy jest w stanie zastąpić szynę makro do stackowania (zakładając, że użyjemy mZD60 w obu przypadkach)?
5. jak sprawdza się z mZD60 + konwertery Raynoxa (np. MSN202)?

PiKa
4.12.15, 20:38
A jakie są te ograniczenia w focus stackingu?

alnico
4.12.15, 21:53
A jakie są te ograniczenia w focus stackingu?
Był ten temat poruszany niedawno (wątek Firmware 4.0 dla EM-1), m. in. tylko 8 zdjęć i jpeg.

realnasty
6.12.15, 23:46
Chciałbym aby w tym wątku wymianiano doświadczenia na temat funkcji Focus Bracketing i Focus Stacking.
Z racji ograniczeń od Focus Stacking dużo bardziej interesuje mnie Focus Bracketing w OM-D E-M5 II a w szczególności:
1. czy są jakieś ograniczenia co do parametrów zdjęcia typu czas etc.
2. jak się dobiera krok focusa, na czuja?
3. czy działa z elektroniczną migawką?
4. jak sprawdza się w praktyce składanie zdjęć z naciskiem na macro - czy np. minimalny krok nie jest za duży i wychodzą jakieś babole przy składaniu itp, czy jest w stanie zastąpić szynę makro do stackowania (zakładając, że użyjemy mZD60 w obu przypadkach)?
5. jak sprawdza się z mZD60 + konwertery Raynoxa (np. MSN202)?

1. Ograniczeń nie ma, można też z lampą, tylko musi się wtedy załadować przed każdym pstryknięciem.
2. Na czuja, w skali od 1 do 10, gdzie 1 to naprawdę malutki krok, w recenzji czytałam, że mała szansa, że w ogóle się użyje.
3. Działa tylko z elektroniczną migawką, włącza ją automatycznie przy wejściu w tryb focus bracketing.

Na resztę nie odpowiem, bo nie mam mZD60, ale widziałam kilka dogłębnych recenzji z tym obiektywem i chyba nawet Raynoksem.

alnico
7.12.15, 00:28
1. Ograniczeń nie ma, można też z lampą, tylko musi się wtedy załadować przed każdym pstryknięciem.
2. Na czuja, w skali od 1 do 10, gdzie 1 to naprawdę malutki krok, w recenzji czytałam, że mała szansa, że w ogóle się użyje.
3. Działa tylko z elektroniczną migawką, włącza ją automatycznie przy wejściu w tryb focus bracketing.

Na resztę nie odpowiem, bo nie mam mZD60, ale widziałam kilka dogłębnych recenzji z tym obiektywem i chyba nawet Raynoksem.
Dzięki.
Pobawilem się dzisiaj na Mikołajkowych spotkaniach z Olympusem. Najmniejszy krok faktycznie malutki i spokojnie daje radę z mZD 60 plus Raynox MSN-202 a tym bardziej z typowymi pierścieniami pośrednimi. Fajna z tym zabawa, biorąc pod uwagę dodatkowe funkcje można się już zastanawiać nad zmiana aparatu.

hadan
7.12.15, 20:35
2. jak się dobiera krok focusa, na czuja?

Poruszyłeś jeden z trudniejszych tematów na który nie ma prostej odpowiedzi.
Wszystko zależy od skali odwzorowania, matrycy aparatu oraz doboru odpowiedniej przysłony.
Dla matrycy m 4/3 i skali odwzorowania 2:1 optymalna przysłona wynosi 7,5 a przy
skali odwzorowania 7:1 optymalna przysłona wynosi 2,8 . Krążek rozproszenia 0,015 mm.
Widać więc, że GO jest wręcz papierkowe. Praktycznie więc przesuw aparatu powinien się wahać
pomiędzy 0,1 a 0,02 mm w zależności od skali odwzorowania. Ręczne ustawienie bez precyzyjnych
sanek nastawczych ( ręcznych lub automatycznych ) jest wręcz niemożliwe.
Aparatu zmieniać nie trzeba, jest bardzo dobry. Niczego dużo lepszego nie znajdziesz.
Makro i mikro fotografia wymaga dużo cierpliwości - bardzo dużo.
Jeżeli poważnie zainteresuje Ciebie ta tematyka to napisz.

Pozdrawiam

alnico
7.12.15, 22:13
Poruszyłeś jeden z trudniejszych tematów na który nie ma prostej odpowiedzi.
Wszystko zależy od skali odwzorowania, matrycy aparatu oraz doboru odpowiedniej przysłony.
Dla matrycy m 4/3 i skali odwzorowania 2:1 optymalna przysłona wynosi 7,5 a przy
skali odwzorowania 7:1 optymalna przysłona wynosi 2,8 . Krążek rozproszenia 0,015 mm.
Widać więc, że GO jest wręcz papierkowe. Praktycznie więc przesuw aparatu powinien się wahać
pomiędzy 0,1 a 0,02 mm w zależności od skali odwzorowania. Ręczne ustawienie bez precyzyjnych
sanek nastawczych ( ręcznych lub automatycznych ) jest wręcz niemożliwe.
Aparatu zmieniać nie trzeba, jest bardzo dobry. Niczego dużo lepszego nie znajdziesz.
Makro i mikro fotografia wymaga dużo cierpliwości - bardzo dużo.
Jeżeli poważnie zainteresuje Ciebie ta tematyka to napisz.
Pozdrawiam
Generalnie to wiem jak dobrać krok przesuwu. Tutaj mi chodziło o dobór kroku focusa obiektywu gdzie w menu aparatu jest krok od 1 do 10 (o ile dobrze pamiętam) i nie mam pojęcia jak to się praktycznie przekłada na przesunięcie ostrości. Miałem obawy czy ten minimalny krok czyli 1 nie będzie za duży w przypadku makrokonwertera przy jego papierowej głębi ostrości, ale z tego co widziałem generalnie daje radę. Focus Bracketing w obiektywie ma tę zaletę, że nie trzeba już sanek choć może (?) efekt nie będzie tak dobry. Że niczego dużo lepszego jeśli chodzi o aparat nie znajdę też sobie zdaję sprawę, bardziej niepokoi mnie przebieg tego co mam i rosnący kurs dolara :roll: więc w przypadku jakiejś atrakcyjnej oferty może bym się skusił. Tematyka interesuje mnie od dawna i myślę aby popróbować w praktyce.
Skąd wziąłeś te przesłony 7,5 dla skali 7:1 i 2,8 dla 7:1?

hadan
9.12.15, 16:09
Skąd wziąłeś te przesłony 7,5 dla skali 2:1 i 2,8 dla 7:1?

Techniki fotografii wieloujęciowej - Jurgen Gulbins i Rainer Gulbins. strona 63 , polecam tę książkę.
Polecam również książkę Blisko coraz bliżej - Marek MIs. Jedna z lepszych książek o ile nie najlepsza o makrofotografii.

Pozdrawiam

alnico
13.12.15, 14:52
Techniki fotografii wieloujęciowej - Jurgen Gulbins i Rainer Gulbins. strona 63 , polecam tę książkę.
Polecam również książkę Blisko coraz bliżej - Marek MIs. Jedna z lepszych książek o ile nie najlepsza o makrofotografii.

Pozdrawiam
postaram się zajrzeć, dzięki.
I tak trzeba będzie wszystko samemu przetestować, porównać różne opcje, tym niemniej wszelkie uwagi, sugestie mile widziane :)

alnico
3.01.16, 12:00
Pobawiłem sie trochę z Focus Bracketingiem (klikać w foty):
1. F5,6 - 9 klatek - skala 1:2
164683

2. F11 - 10 klatek - skala 1:1,3
164685

3. F4 - 46 klatek - skala 1:1,3
164684

4. F11 - 8 klatek - skala 1:1
164682

5. F4 - 23 klatki - skala 1:1
164681

Krok bracketingu dobierałem na zasadzie porównania kropów sąsiednich klatek tak aby nie było widać rozmycia ostrości na granicy złożenia klatek. Zakładając, że plik wynikowy będzie o mniejszej rozdzielczości czy opierając się na założonym wcześniej krążku rozproszenia można przyjąć mniej ostre kryteria a tym samym większy krok (mniejszą ilość klatek). Później (zapomniałem notatki) napiszę jakie stosowałem kroki.
W kropie widać wyraźnie malejącą rozdzielczość wraz ze wzrostem przysłony co zresztą oczywiste. Po zmniejszeniu jednak pliku wynikowego do szerokości 1200 px i obróbce jak wyżej widać różnice są pomijalne.
Jeśli chodzi o tło oczywiście widać dużą różnicę między F4 a F11, w programie dosyć łatwo (zależeć to będzie od skomplikowania granicy głównego obiektu) podmienić go (jak i każdy inny fragment obrazka) dowolną klatką (może też odwrócić kolejność klatek?) jak i usunąć pojawiające się "duszki" wokół obiektu. Te "duszki" są tym większe im większa ilość klatek, na ich wielkość wpływają parametry oprogramowania stackującego i być może da się je wyeliminować czy znacznie zmniejszyć już na etapie stackowania. Dla uproszczenia wszystkie stacki robiłem na tych samych ustawieniach. Używałem Helicon Focus, obiektyw mZD60, w przyszłości spróbuję z pierścieniami i Raynoxem.
Czy macie może jakieś sugestie co do oprogramowania, które najbardziej sensowne. Na razie robię na trialu Helicon, z tego co pobieżnie przejrzałem dobrą opinią cieszy się także Zerene, oba płatne niestety. Może na coś jeszcze warto zwrócić uwagę?

nyny
3.01.16, 12:05
Zerene.

pozdro

alnico
3.01.16, 18:16
Próbowałem przy ustawieniach kroku bracketingu od dwóch do pięciu. Te ostatnie foty dobrze wyszły dla pięciu w zakresie przysłon 4...11. Wygląda na to, że jest jeszcze potencjał do zwiększenia kroku, szczególnie przy bardziej domkniętym obiektywie. Jak znajdę troczę czasu to popróbuję.

Zerene.
pozdro
Dzięki, w takim razie trzeba się będzie nim pobawić :)

alnico
10.01.16, 21:20
Dzisiaj jeszcze pobawiłem się focus bracketingiem. Z ustawieniem bracketingu (menu aparatu - Różne ustaw. ostrości) na szczęście nie trzeba specjalnie kombinować. Aparat zmienia krok automatycznie w zależności od tego jaka jest ustawiona przysłona w aparacie. Domyślna wartość 5 dobrze sprawdza się w okolicach skali 1:1. Większa wartość powoduje już widoczne na kropie rozmycie na złożeniu pomiędzy kolejnymi klatkami. W przypadku mniejszych oraz większych skal (pierścienie pośrednie, Raynox MSN- 200) schodziłem do wartości 3.
Kilka fotek tego co znalazło się pod ręką (szkoda, że oblechy śpią) przy większych skalach, w dwie pierwsze klikamy ile się da:

165122

165124

165123

Rabbit
11.01.16, 00:26
dzięki za pokazanie możliwości, efekty nawet zadowalające, muszę poszukać na rynku wtórnym 60 macro :)
plusik jak będę mógł to pójdzie ;)

Ceat
11.01.16, 01:23
[...]
Czy macie może jakieś sugestie co do oprogramowania, które najbardziej sensowne. Na razie robię na trialu Helicon, z tego co pobieżnie przejrzałem dobrą opinią cieszy się także Zerene, oba płatne niestety. Może na coś jeszcze warto zwrócić uwagę?
Całkiem ładnie składa stary dobry Hugin, procedura jest opisana w tutorialach. Efekt porównywalny z Heliconem.

rados
22.06.19, 23:53
Tak, wiem... Wykopałem :grin:. Załączam link do artykułu, który opisuje sprawę bardziej szczegółowo. Może komuś się przyda... :)

Pozdrawiam.

https://www.swiatobrazu.pl/mobile/obiektyw-ma-znaczenie-czyli-fotografowanie-malych-przedmiotow-z-olympus-mzuiko-digitt-ed-30mm-135-ma-35000.html

DzejPi
23.06.19, 04:51
podana strona nie otwiera się.
Ja znalazłem na youtube chyba naprościej pokazaną zasadę i sposób zastosowania obu fokus-ów.( i nie ma tu znaczenia, że język dla wielu może być niezrozumiały:grin:)
https://www.youtube.com/watch?v=LpW_Rb7I0JI

rados
23.06.19, 08:56
Otworzy się, mam nadzieję :)Trzeba tylko poczekać na zakończenie przez nich prac serwisowych.:)