PDA

Zobacz pełną wersję : [e-m10] autofokus wielopunktowy



Sova1981
29.11.15, 22:20
Witam !

Jestem od niedawna posiadaczem e-m10 i nie mogę znaleźć w menu opcji AF wielopunktowego czyli naciskając przycisk do połowy łapie mi ostrość tylko w jednym wybranym polu, przegapiłem coś czy to taki urok tego modelu.

Saboor
29.11.15, 22:33
Instrukcja (http://www.olympus.pl/site/pl/c/cameras_support/downloads/e_m10_downloads.html#manuals)
A tu nic nie ma?

Muminek
29.11.15, 22:34
Może to pomoże?
Instrukcja obsługi: strona 51
http://download.aws.olympus.eu/consumer/manuals/cameras/E-M10_MANUAL_PL.pdf

Sova1981
29.11.15, 22:46
To znam, ale problem polega że wybierając automatyczny wybór z wszystkich pól to przy robieniu zdjęcia i tak zaznacza 1 pole, dziwne bo sugerowałoby że tylko w tym miejscu jest złapana ostrość a nie w kilku naraz. Pracując na starym Nikonie D300s przy wyborze tego samego sposobu potrafił zaznaczyć do 11 pól.

luc4s
29.11.15, 23:09
Tutaj nie działa to tak jak w Nikonie. Zaznacza zawsze jedno pole.

And.N
29.11.15, 23:27
Tutaj nie działa to tak jak w Nikonie. Zaznacza zawsze jedno pole.
Coś chyba "kłamiesz":wink:, instrukcja na wskazanej stronie mówi co innego.

apz
30.11.15, 09:00
Coś chyba "kłamiesz":wink:, instrukcja na wskazanej stronie mówi co innego.

Ciężki zarzut, może to tylko "literówka"

luc4s
1.12.15, 11:04
W nikonie jest tak, że pojawić się może jednocześnie nawet kilka kwadracików. Nie wiem, jak w Waszych Olkach, ale u mnie pojawia się zawsze jeden.

---------- Post dodany o 10:04 ---------- Poprzedni post był o 10:02 ----------


Coś chyba "kłamiesz":wink:, instrukcja na wskazanej stronie mówi co innego.

Instrukcja na wskazanej stronie mówi dokładnie to, co napisałem "Aparat automatyczniewybierze jedno z pólz pełnego zestawu pól AF". Nie rozumiesz, o co autorowi wątku chodzi.

And.N
1.12.15, 11:55
...Instrukcja na wskazanej stronie mówi dokładnie to, co napisałem "Aparat automatyczniewybierze jedno z pólz pełnego zestawu pól AF". Nie rozumiesz, o co autorowi wątku chodzi.
Niestety, ale to Ty nie zrozumiałeś o co autorowi wątku chodzi, cyt:

"...ale problem polega że wybierając automatyczny wybór z wszystkich pól to przy robieniu zdjęcia i tak zaznacza 1 pole..."

Ty piszesz o przypadku gdy sie wybiera obszar AF, a nie wszystkie pola. Wtedy tak rzeczywiście instrukcja podaje o wyborze tylko jednego pola.

luc4s
1.12.15, 12:10
Niestety, ale to Ty nie zrozumiałeś o co autorowi wątku chodzi, cyt:

"...ale problem polega że wybierając automatyczny wybór z wszystkich pól to przy robieniu zdjęcia i tak zaznacza 1 pole..."

Ty piszesz o przypadku gdy sie wybiera obszar AF, a nie wszystkie pola. Wtedy tak rzeczywiście instrukcja podaje o wyborze tylko jednego pola.

Chyba się nie rozumiemy... Miałeś kiedyś Nikona w ręce? :)

epicure
1.12.15, 12:18
A co za różnica ile pól wybiera autofocus? Niech wybiera jedno, byle właściwe :)

wyszomir
1.12.15, 14:17
Różnica chyba polega na tym, ze Olympus wybiera jedno pole z ustawionego obszaru, ustawia na nie ostrość i to jedno pole podświetla. Nikon natomiast też wybiera jedno pole z obszaru, ustawia na nim ostrość i podświetla wszystkie pola obszaru które załapują się w głębi ostrości (zapewne w głębi ostrości przy otwartej przysłonie - bo przy takiej ustawia ostrość).

luc4s
1.12.15, 14:25
Różnica chyba polega na tym, ze Olympus wybiera jedno pole z ustawionego obszaru, ustawia na nie ostrość i to jedno pole podświetla. Nikon natomiast też wybiera jedno pole z obszaru, ustawia na nim ostrość i podświetla wszystkie pola obszaru które załapują się w głębi ostrości (zapewne w głębi ostrości przy otwartej przysłonie - bo przy takiej ustawia ostrość).

Pięknie to opisałeś:) Dokładnie oto mi chodziło.

And.N
1.12.15, 17:07
Chyba się nie rozumiemy... Miałeś kiedyś Nikona w ręce? :)

Na pewno się nie rozumiemy:)

Autor wątka pytał o tę opcję AF:
162796

Co by nie być gołosłowny ponownie zacytuję:


...problem polega że wybierając automatyczny wybór z wszystkich pól to przy robieniu zdjęcia i tak zaznacza 1 pole, dziwne...
(Jeśli tak jest, to dla mnie też dziwne. )

Ty natomiast odpowiedziałeś na tę opcje AF:

162797

i znów cytat:

Zaznacza zawsze jedno pole.

Opieram sie na instrukcji:) i tu nie ma nic do rzeczy czy miałem (miałem) Nikona w ręce czy nie.
Jeśli nie rozróżniasz tego ustawienia AF: wszystkie pola, pole grupowe (obszar), czy jedno pole, to już nie moja wina:)
Bardzo analogicznie jest z pomiarem światła: matrycowy, centralny ważony, punktowy.

luc4s
1.12.15, 17:15
^^ Próbujesz na siłę coś mi udowodnić, tylko że moja wypowiedź dotyczyła zupełnie czego innego. Jakoś @wyszomir dobrze zrozumiał o czym napisałem. Skończmy tę jałową dyskusję :roll:

And.N
1.12.15, 17:42
^^ Próbujesz na siłę coś mi udowodnić...
ależ skąd, przytaczam tylko instrukcję, w której Twoim zdaniem napisano bzdury, jak mniemam...


... tylko że moja wypowiedź dotyczyła zupełnie czego innego.
Wiem czego dotyczyła bo ją cytowałem i do niej się odnosiłem.


Jakoś @wyszomir dobrze zrozumiał o czym napisałem.

Różnica chyba polega na tym, ze Olympus wybiera jedno pole z ustawionego obszaru, ustawia na nie ostrość i to jedno pole podświetla.
Z obszaru, czyli Pole grupowe (jak to jest nazwane w instrukcji) to na pewno tak jest i instrukcja też tak mówi.

PS
Wnioskuję, że w E-M10 nawet w trybie pełnej automatyki zaznaczane jest zawsze tylko jedno pole AF ?


Skończmy tę jałową dyskusję :roll:
Skończmy.

And.N
1.12.15, 23:13
Wygląda na to, że zbyt zasugerowałem się instrukcją (także tym jak jest w Panasie, Nikonie) i kolega luc4s miał (ma) rację. Najprawdopodobniej w Olympusie E-M10 bez wzgledu na ustawienia wyświetlane jest zawsze tylko jedno pole AF. Jeśli uraziłem zwrotem: ...Coś chyba "kłamiesz":wink:...to przepraszam.

Co do instrukcji to uważam iż powinno być napisane w tych opcjach AF - Wszystkie pola - zamiast:

Wszystkie pola - Aparat automatycznie wybiera je spośród wszystkich pól.

w ten sposób:
Wszystkie pola - Aparat automatycznie wybiera jedno spośród wszystkich pól