PDA

Zobacz pełną wersję : 18-180 czyżby problem z ostrością?



cochise
25.11.15, 21:35
Mam ZD 18-180, od jakiegfoś czasu, od nowości. Jakieś 4 lata temu spadł mi na beton wraz z e510. Brak widocznych uszkodzeń na sprzęcie, aparat działa, ale obiektyw przy zoomowaniu przycinał się tak w okolicach 100mm - był lekki opór ale dało się kręcić do końca.
Po kilkuset zdjęciach zoomowanych przestał oporować - tak jakby się się "wyrobiło"
Ale problem w czym innym - mianowicie nie wiem czy tak było od nowości czy to wskutek upadku - widz nieostre na nieskończoności przy max zoomie tj 180.
Np. fotografując Tatry z Głodówki czyli kilka km jak robię zbliżenie maxymalne mam rozmyte granie gór.
I pytanie:
czy to wskutek uderzenia - a jeśli tak to co mogło "polecieć"
czy to po prostu fizyka akurat tej optyki

Jeśli awaria - gdzie polecacie naprawiać, najlepiej w Krakowie, ale może też być Wrocław czy Warszawa.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki

luc4s
25.11.15, 21:38
Załącz zdjęcia, bo tak to możemy wróżyć z fusów jedynie.

cochise
21.12.15, 16:35
Eee, po literaturze w necie dochodzę do wniosku, że "ten typ tak ma".
Jak słońce jest całkiem z tyłu to ostrzenie jest OK.
A poza ty,m te nieostrości da się przeżyć,

Bodzip
21.12.15, 19:19
Eee, po literaturze w necie dochodzę do wniosku, że "ten typ tak ma".
Jak słońce jest całkiem z tyłu to ostrzenie jest OK.
A poza ty,m te nieostrości da się przeżyć,
Nie rozumiem... nieostre są ok ?? :shock: - załącz jakiego RAW-a który wydaje Ci się nieostry i się zobaczy.

fret
22.12.15, 13:43
Nie rozumiem... nieostre są ok ?? :shock:...

To może mieć sens, w krajobrazach przy 180 (360 ekw.) mm przejrzystość powietrza (kurz, para wodna) może odgrywać większą rolę niż jakość szkła :)

cochise
22.12.15, 14:21
Nie rozumiem... nieostre są ok ?? :shock: - załącz jakiego RAW-a który wydaje Ci się nieostry i się zobaczy.
chętnie, ale jest delikatny problem..
1. Te zdjęcia które mam są tylko w JPG
2. Nie bardzo wiem jak się dołącza zdjęcia
3. Praktycznie nie robię RAW-ów - zdjęć nigdy nie obrabiam - albo jest zdjęcie dobre albo jest kasowane
4. Na to co chciałbym pokazać będę musiał zaczekać trochę - czas/dojazd/pogoda - więc może potrwać

Niemniej nie zamkam tematu definitywnie i przy najbliższej sposobności skorzystam z Waszych wskazówek