PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja monitora, rady, porady i td



yamada
13.11.15, 22:33
Zakładam ten wątek by dowiedzieć się ile się da na temat alibracji i przy okazji byście ocenili czy to co zdziałałem w tym temacie ma sens.
Przy okazji dziękuje Gietrzemu za kalibrator. Dodaję zrzut ekranu dotyczący mojego pytania co ma sterować kolorami ekranu, inna aplikacja czy nvidia. Zdjęcia były już kiedyś prze ze mnie pokazane w moich wątkach. Tu prosiłbym Was o wypowiedzenie się na ich temat, o jasności, kontraście, i kolorach :) Monitor to laptopowy 18,1", FHD LCD led

161687161688161689

gietrzy
13.11.15, 23:03
Inne aplikacje sterują kolorami.
Na Nexus 10 super (tak jak na innym fajnym monitorze).

yamada
13.11.15, 23:21
Inne aplikacje sterują kolorami.
Na Nexus 10 super (tak jak na innym fajnym monitorze). u mnie przy tej opcji kolory są nieciekawe. Biały jest różowawy czarny też nie jest do końca czarny. Do tego nie mam żadnej kontroli nad ustawieniami ekranu. Nie mogę go nawet rozjaśnić czy ściemnić.

wyszomir
13.11.15, 23:22
Na zdjęciu pajaka wydaje mi się, że nasycenie kolorów jest nienaturalnie małe. Ale - na podstawie takich zdjęć trudno się wypowiadać o kalibracji monitora - gdyż nie do końca wiadomo, jaka była kolorystyka motywu w momencie wykonywania zdjęcia (nawet w przypadku motywów o teoretycznie znanej kolorystyce - jak ten pająk - dochodzi kwestia zmienności osobniczej oraz światła w momencie robienia zdjęcia). Więcej o skutkach kalibracji będziesz mógł powiedzieć sam po ściągnięciu ze strony http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6 obrazków testowych i obejrzeniu ich na swoim monitorze.

Spike_poland
13.11.15, 23:32
JA równierz poruszałem ten temat nie dawno największy problem to to iż nie wiemy jak Ty widzisz dane zdjęcie, co chcesz pokazać, z tego co wyczytałem kalibratory słabo działają na monitorach laptopowych, ja mam skalibrowane windowsowym kalibratorem, + opcje z intela (jasność kontrast, gamma, nasycenie) ja po zrobieniu tej kalibracji, napisałem do kilku osob z tego forum z pytaniem czy moje zdjęcia nie wyglądają zbyt ciemno/jasno, a moze sa po prostu ok, wyszło ze sa po prostu ok, potem pojechałem do sklepu apple pogadałem ze sprzedawcą i na trzech monitorach z "retiną" oglądałm moje fotki (mam konto na digart.pl) i powiem Ci że na apllowskich monitorach to spadek (naprawdę nie wielki) nasycenia reszta to samo, następnie pojechałem do kumpla który ma EIZO coloredge, sklaibrownay i ten sam efekt, no i mam sporo wydrukowanych zdjęć które wisza w mieszkaniu i porównując je z tym co widze jest ok :) moja rada jak mieszkasz w pl po prostu jedź do sklepu apple, lub Eizo(mozesz sledzić ich na FB itp.) oni czesto organizują spotkania gdzie prezentują swoje monitory tam sobie zobaczys zswoje foty, lub na Fb poopytaj znajomych moze ktoś jest grafikiem, i posiada dobry monitor gdzie bedziesz mógł zobacyzsz swoje zdjęcia, na moim monitorze , kolory są wyblakłe i to bardzo, jasność kontrast ok według mnie , natomiast zdjęcie z chmurami, według mnie i mojego monitora :D góra ok (nie jest przesadzone sa po prostu ok kolory), ale nie wiem czy drzewo miało być tak mocno ciemne bo u mnie jest to bardzo mocna czerń (samo drzewo) reszta wygląda ok według mnie i mojego monitora w lapku , nie wiem czy pomogłem tak czy siak znam ten ból :P

---------- Post dodany o 21:32 ---------- Poprzedni post był o 21:27 ----------

Yamada według mnie te rózowawe chmury to efekt zachodzącego/wschodzącego słońca??? https://www.instagram.com/p/8wHcxgE75z/ też rozowe niebo czeto się zdarza u mnie w IRlandii :) (zdjęcie wykonane telefonem, wiec jakość nie powala :P )

sepi19
13.11.15, 23:50
W sumie kalibracja monitora, żeby wszyscy widzieli to co ja to troszkę szukanie jednorożca wśród koni. Każdy ma inny monitor, inaczej skalibrowany, inna przeglądarka ect. Wystarczy, jak kolory i kontrast nie bedą dawały po oczach i można do "neta" wrzucać miniaturki ;) Kalibracja ma sens, moim zdaniem, dopiero jak drukujesz swoje prace. Obojętnie czy w domu na swojej drukarce czy w labie. Dopiero na poziomie monitor-wydruk ma to faktycznie sens i miejsce do onanizowania się szczegółami.
ps. ale zawsze można dać zarobić ludzikom od kalibracji ;)
pps. i oczywiście "specjalistom" tabelowo-wykresowym ;) ;)

Krakman
13.11.15, 23:56
Ja używam: "inne aplikacje sterują....."

yamada
14.11.15, 00:21
Wiem że każdy będzie widział trochę inaczej ( widzimy inaczej, mamy różne monitory), chodzi mi o to by zdjęcia były mniej więcej poprawne. Faktycznie pająk jest mało nasycony kolorami czyli coś się sprawdza. Na focie krajobrazowej chmury są różowe i takie były rzeczywiście. Co do kalibracji to muszę powiedzieć że po kilku próbach zaczynam być zadowolony. Do systemowej kalibracji zawsze moę wrócić w kilka sekund. Przy tej systemowej nie do końca byłem zadowolony z kolorów wydruków. To jeszcze sprawdzę po kalibracji eye-one display. Postaram się też na nowo kilka fot obrobić i wrzucę potem wersje sprzed i po kalibracji.
ps. Drzewo było ciemne, niemal czarne :)

sepi19
14.11.15, 00:25
Yamada, druknij sobie po prostu zdjęcie A4 i porównaj z tym co widzisz na monitorze. Koryguj do wydrukowanej fotki ;) Reszty i tak nie dogonimy ;)

ayu
14.11.15, 14:58
Odnośnie twojej kalibracji nikt nic ci nie może powiedzieć czy jest dobra czy zła. Ja powiem tylko tyle, że mało który laptop daje się przyzwoicie skalibrować. Ostatni jaki miałem w rękach i efekty były przyzwoite to był Lenovo Yxx z matrycą IPS. Laptopy fabrycznie wypuszczane są z "zimnymi barwami" a po kalibracji mogą dziać się cuda ale najczęściej szary robi się ciepły wpadający w pomarańcz. Jeszcze jedna sprawa - raczej większość ludzi zajmujących się kalibracją powie tak: jeśli kalibrator/spektrofotometr to tylko x-rite reszta czyli pantone, spider itp daje efekty różne czytaj słabe. Jeśli to możliwe a nie zależy nam na mobilności to niezłym rozwiązaniem jest monitor zewnętrzny do laptopa. Pozdrawiam.

And.N
14.11.15, 15:31
...Dodaję zrzut ekranu dotyczący mojego pytania co ma sterować kolorami ekranu, inna aplikacja czy nvidia. Zdjęcia były już kiedyś prze ze mnie pokazane w moich wątkach. Tu prosiłbym Was o wypowiedzenie się na ich temat, o jasności, kontraście, i kolorach :) Monitor to laptopowy 18,1", FHD LCD led

161687

Tu w pełni zgadzam się z tym co napisał Wyszomir:

...na podstawie takich zdjęć trudno się wypowiadać o kalibracji monitora - gdyż nie do końca wiadomo, jaka była kolorystyka motywu w momencie wykonywania zdjęcia (nawet w przypadku motywów o teoretycznie znanej kolorystyce - jak ten pająk - dochodzi kwestia zmienności osobniczej oraz światła w momencie robienia zdjęcia). Więcej o skutkach kalibracji będziesz mógł powiedzieć sam po ściągnięciu ze strony http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6 obrazków testowych i obejrzeniu ich na swoim monitorze.
Pierwszy i trzeci obrazek szczególnie z powyższego linku. Jeśli chodzi o jasność i kontrast polecam np. takie obrazki testowe: klik1 (http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php#whitetest.png) klik2
(http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php)
Co do pierwszego zdjęcia to można się tylko odnieść do obróbki w zasadzie i ja bym poszedł w tym kierunku:
Twoje:161730 moja wersja:161729
Choć pewnie w realu tak nie było i Twoje jest tu bardziej "prawdziwe":)

PS.
W lapku mam ustawione sterowanie kolorami ekranu - sterownik (aplikacja) karty graficznej, u mnie akurat nie Nvidia tylko od AMD. Tylko akurat nie używam go do obróbki zdjęć. Na tyle ile mogłem:) ustawiłem aby podobnie wyświetlał jak monitor stacjonarny.

yamada
17.11.15, 08:42
Dzięki że jest jakiś odzew, w większości się zgadzam ale powoli dochodzę do wniosku że po kalibracji jest trochę lepiej. Jeszce nie drukowałem nic bo czasu brakuje.
Dziś wziołem sobie fotkę pajączka ponownie obrobiłem.
przed kalibracją
161934
po kalibracji
161935

wyszomir
17.11.15, 09:01
Jak już pisałem wypowiadanie się na podstawie takich zdjęć o jakości kalibracji jest dość ryzykowane, ale w moim subiektywnym odczuciu pajączek obrobiony po kalibracji wygląda zdecydowanie bardziej naturalnie.
Jeżeli chcesz zbierać tego typu opinie - sugeruję ślepy test - zamieść zdjęcia obrobione przed i po kalibracji w losowej kolejności nie informując które jest które - wyeliminujesz efekt domyślania się że po kalibracji musi być lepiej i wypowiedzi będą bardziej wiarygodne.

yamada
17.11.15, 09:08
wyszomir, dzięki za odpowiedź, myślę że nie ma konieczności takich testów. Wczoraj skalibrowałem też monitor stacjonarnego kompa i efek jest podobny, za dużo czerwieni i pochodnych miałem no i foty delikatnie za ciepłe są. Większośc bo nie wszystkie. Twoja uwaga że po jest lepiej to potwierdza. Pajączek ma troszkę ochłodzenia i obcięte czerwienie o 10% i pomarańcze o 11% reszta bez zmian.

apz
17.11.15, 09:10
Jak już pisałem wypowiadanie się na podstawie takich zdjęć o jakości kalibracji jest dość ryzykowane, ale w moim subiektywnym odczuciu pajączek obrobiony po kalibracji wygląda zdecydowanie bardziej naturalnie.
Jeżeli chcesz zbierać tego typu opinie - sugeruję ślepy test - zamieść zdjęcia obrobione przed i po kalibracji w losowej kolejności nie informując które jest które - wyeliminujesz efekt domyślania się że po kalibracji musi być lepiej i wypowiedzi będą bardziej wiarygodne.

Zgadzam sie.
W tym wątku już napisano wiele słów i opiniii które nie mają wiele wspólnego z kalibracja.

Kalibracja monitora to, jak ja ją rozumiem, nic innego jak standaryzacja wyświetlania koloru. Gdyby zamiast pajaczka yamada sfotografował szarą kartę kodaka, to ja na swoim skalibrowanym monitorze powinienem ją zobaczyć tak jak umieszczoną obok monitora swoją kartę. Gdyby ją sfotografował obok pajączka, mógłby ją wykorzystać do oceny jak ma skalibrowany monitor porównując ją w wyświetlanym przez monitor obrazem.

Wszystkie inne dywagacje tutaj nie dotyczą kalibracji tylko są dywagacjami o wrażeniach, odczuciach, odbiorze indywidualnym, gustach...

wyszomir
17.11.15, 17:03
Gdyby zamiast pajaczka yamada sfotografował szarą kartę kodaka, to ja na swoim skalibrowanym monitorze powinienem ją zobaczyć tak jak umieszczoną obok monitora swoją kartę. Gdyby ją sfotografował obok pajączka, mógłby ją wykorzystać do oceny jak ma skalibrowany monitor porównując ją w wyświetlanym przez monitor obrazem.


To nie jest takie proste.
Po pierwsze - monitor świeci światłem własnym, a karta odbitym. Na to, jaki widzisz kolor szarej karty Kodaka ma wpływ światło oświetlające kartę - a więc natężenie oświetlenia i widmo źródła światła oraz kolorystyka elementów znajdujących się w otoczeniu karty (bo na kartę pada też światło odbite od tych elementów). W efekcie nawet przy idealnym monitorze w zależności od warunków w pokoju będziesz miał różne rozbieżności między kolorem karty i monitora. Zagadnienie komplikuje dodatkowo to, że mózg przyzwyczaja się do światła oraz kolorów otoczenia i dopasowuje do nich swoje postrzeganie - dlatego przebywając w pokoju oświetlonym światłem żarowym nie odczuwamy wrażenia, ze barwy są znacznie cieplejsze niż zewnątrz w świetle dziennym. Co więcej - mózg przy postrzeganiu barw wykorzystuje swoją wiedzę o przedmiocie - dlatego śnieg zarówno w słońcu jak i miejscach zacienionych wydaje nam się biały, mimo, ze widmo światła od niego odbitego jest zdecydowanie różne.
Po drugie - szara karta Kodaka to tylko jeden odcień szarości, a do oceny kalibracji potrzebna jest znajomość wielu punktów charakterystyki. Można np. na monitorze ze źle ustawioną gammą tak wyregulować jasność, ze dla jednego, konkretnego poziomu szarości uzyskamy pełną zgodnosć ze wzorcem - wtedy dla jednego, wybranego poziomu szarości będzie pięknie, dla innych - już zdecydowanie gorzej.

apz
17.11.15, 18:14
OK. bylem nieścisły, moje karty mają także wzorniki kolorów poza skalą szarości. Użyłem nieścisłego terminu. A na co dzień używam małego składanego X-rite.

Pajączek sfotografowany z kartą w plenerze są tak samo świecące światłem odbitym. ( Zdjęcie zrobione przez ggolusa, mój wzornik i ręka)

And.N
17.11.15, 19:46
.... Gdyby zamiast pajaczka yamada sfotografował szarą kartę kodaka, to ja na swoim skalibrowanym monitorze powinienem ją zobaczyć tak jak umieszczoną obok monitora swoją kartę. Gdyby ją sfotografował obok pajączka, mógłby ją wykorzystać do oceny jak ma skalibrowany monitor porównując ją w wyświetlanym przez monitor obrazem....
Z tym się nie do końca zgadzam.

Z tego co wiem, (mogę się mylić i proszę ewentualnie poprawić) to ten wzornik ma niewiele wspólnego z kalibracją monitora.

Wzornik X-Rite tzw. ColorChecker Passport służy do stworzenia profilu kolorystycznego dla aparatu, a nie monitora. Innymi słowy, można mieć super, hiper skalibrowany najlepszy monitor, a sam aparat może okłamywać kolory. Tu właśnie z pomocą przychodzi ColorChecker Passport. Należy też dodać, ze profil utworzony za jego pomocą może być wykorzystywany tylko w programach od Adobe (LR, ACR)

apz
17.11.15, 20:41
Z tym się nie do końca zgadzam.

Z tego co wiem, (mogę się mylić i proszę ewentualnie poprawić) to ten wzornik ma niewiele wspólnego z kalibracją monitora.

Wzornik X-Rite tzw. ColorChecker Passport służy do stworzenia profilu kolorystycznego dla aparatu, a nie monitora. Innymi słowy, można mieć super, hiper skalibrowany najlepszy monitor, a sam aparat może okłamywać kolory. Tu właśnie z pomocą przychodzi ColorChecker Passport. Należy też dodać, ze profil utworzony za jego pomocą może być wykorzystywany tylko w programach od Adobe (LR, ACR)

To jest wzornik. Sam piszesz. Możesz nim utworzyć profil aparatu, ale to nas nie interesuje. Aparat nie ma w tej rozmowie niczego do rzeczy. Zakładamy, że użytkownik jest świadomy jak go sobie ustawił.
Profil aparatu też nie ma tu zastosowania. Na dole masz pasek z szarościami i punkt bieli i czerni.
Mając wzornik w ręce i na obrazie możesz porównać czy barwy tu i tam odpowiadają sobie, więcej, jeśli masz skalibrowany dobrze monitor i drukarkę możesz sobie wzornik porównać do zrobionego wydruku, uwzględniając zastrzeżenia o których pisał chwilę wcześniej wyszomir.
A w tym przypadku użyłem go by móc zdefiniować potem niewiarygodny, niespotykany dla mnie kolor morza.

Więcej każdy z tych kolorów jest ściśle zdefiniowany, ma określoną numerycznie swoją własną barwę.
I jeszcze jedno. Mój kalibrator wymaga by przed kalibrowaniem monitora ustawić go na określoną barwę i w ustawieniach neutralnych. A potem kalibrować , więc nie jaśniej ciemniej czy używając innego profilu jak gdzieś tam wspominał yamada. Dodatkowo ma fazę w kalibracji, gdy zbiera światło mieszane z monitora i jego otoczenia by potem testować na kolejnych barwach i szarościach monitor, a podobno nie jest z najlepszej półki.... Mam hueyPRO od kilku lat i nie narzekam na niego.

jck
17.11.15, 20:45
Z tym się nie do końca zgadzam.

Z tego co wiem, (mogę się mylić i proszę ewentualnie poprawić) to ten wzornik ma niewiele wspólnego z kalibracją monitora.

Wzornik X-Rite tzw. ColorChecker Passport służy do stworzenia profilu kolorystycznego dla aparatu, a nie monitora. Innymi słowy, można mieć super, hiper skalibrowany najlepszy monitor, a sam aparat może okłamywać kolory. Tu właśnie z pomocą przychodzi ColorChecker Passport. Należy też dodać, ze profil utworzony za jego pomocą może być wykorzystywany tylko w programach od Adobe (LR, ACR)

Czy istnieje jakaś granica niekompetencji i złośliwości, której nie mógłbyś przekroczyć?

And.N
17.11.15, 21:16
To jest wzornik. Sam piszesz. Możesz nim utworzyć profil aparatu, ale to nas nie interesuje. Aparat nie ma w tej rozmowie niczego do rzeczy. Zakładamy, że użytkownik jest świadomy jak go sobie ustawił.
Profil aparatu też nie ma tu zastosowania.
Owszem, ten wzornik jak i profil aparatu nim utworzony, niewiele ma wspólnego z kalibracją monitora, ale zdaje się to Ty pokazałeś zdjęcie z wzornikiem w temacie wątka o kalibracji monitora.


...Mając wzornik w ręce i na obrazie możesz porównać czy barwy tu i tam odpowiadają sobie,...
Dopuszczasz sytuację gdy na dobrze skalibrowanym monitorze i przykładowe to Twoje zdjęcie z wzornikiem, jedna, dwie, bądź trzy barwy (na monitorze) będą dość znacznie odbiegać od tych na wzorniku, a pozostałe będą się zgadzać? (zakładamy przy tym iż zdjęcie otworzyłeś np. w DxO czy innym programie bez użycia profilu aparatu zrobionego tym wzornikiem)


Czy istnieje jakaś granica niekompetencji i złośliwości, której nie mógłbyś przekroczyć?
Niestety to samo mógłbym napisać o Tobie...

Karol
17.11.15, 22:32
Nie ciągnijcie proszę niepotrzebnych przepychanek.

apz
17.11.15, 22:35
Owszem, ten wzornik jak i profil aparatu nim utworzony, niewiele ma wspólnego z kalibracją monitora, ale zdaje się to Ty pokazałeś zdjęcie z wzornikiem w temacie wątka o kalibracji monitora.


Dopuszczasz sytuację gdy na dobrze skalibrowanym monitorze i przykładowe to Twoje zdjęcie z wzornikiem, jedna, dwie, bądź trzy barwy (na monitorze) będą dość znacznie odbiegać od tych na wzorniku, a pozostałe będą się zgadzać? (zakładamy przy tym iż zdjęcie otworzyłeś np. w DxO czy innym programie bez użycia profilu aparatu zrobionego tym wzornikiem)


...

Odpowiadam raz jeszcze - nie kalibruję aparatu, aparat ustawiłem sam pod zwoje preferencje ten temat tutaj mnie nie obchodzi.
Wzornik i jego zdefiniowane barwy naświetliłem tym samym światłem które rozświetla to greckie morze.

Mam punkt szarości punkt bieli i punkt czerni. oraz ileś tam róznych kolorów. Jestem w stanie ustalić czy są dobrze odwzorowane z monitora i wydruku czy nie jestem w stanie? Jestem w stanie korzystając z wzornika i np. kart szarych z netu ustalić czy mój monitor dobrze odworowuje kolory?
Jeśli wiesz po co są kanały obrazu (RGB) w porządnym edytorze, to rozumiesz o czym piszę. Jeśli nie cięzko będzie się nam porozumieć...

Podesłeś mi filmiki ktore mówią jak ustawić balans bieli dla światła w warunkach robienia konkretnej fotografii. Co to ma do profilu aparatu?

Na moim skalibrowanym monitorze zdjęcie przeze mnie opracowane powinno sie tak samo wyświelić jak na twoim, o ile został on poddany prawidłowo kalibracji.
Jeżeli oba zostały zestandaryzowane przez kalibrację co do wyświetlania kolorów i odcieni szarości.

And.N
17.11.15, 22:59
...Wzornik i jego zdefiniowane barwy naświetliłem tym samym światłem które rozświetla to greckie morze.

Mam punkt szarości punkt bieli i punkt czerni. oraz ileś tam róznych kolorów. Jestem w stanie ustalić czy są dobrze odwzorowane z monitora i wydruku czy nie jestem w stanie? Jestem w stanie korzystając z wzornika i np. kart szarych z netu ustalić czy mój monitor dobrze odworowuje kolory?

Moim zdaniem nie jesteś w stanie na tej podstawie ustalić czy monitor dobrze odwzorowuje kolory. Jeśli dobrze zrozumiałem porównanie robiłeś sobie później przed monitorem. Na monitorze miałeś jak piszesz wzornik oświetlony tym samym światłem co morze. W domu musiałbyś mieć oświetlony wzornik również tym samym światłem, co jak wiadomo jest niemożliwe. W skrajnym przypadku przed monitorem mogłeś też mieć wzornik oświetlony światłem sztucznym i jak tu porównywać ?
Można by to porównać do kalibracji monitora tak powiedzmy na "oko".


...Podesłeś mi filmiki ktore mówią jak ustawić balans bieli dla światła w warunkach robienia konkretnej fotografii. Co to ma do profilu aparatu?

Podesłałem filmiki do czego służy ten wzornik i jak za jego pomocą utworzyć profil aparatu.

Jeden z nich:
https://www.youtube.com/watch?v=8MyqYNbfQ2w&feature=youtu.be

apz
17.11.15, 23:04
Moim zdaniem nie jesteś w stanie na tej podstawie ustalić czy monitor dobrze odwzorowuje kolory. Jeśli dobrze zrozumiałem porównanie robiłeś sobie później przed monitorem. Na monitorze miałeś jak piszesz wzornik oświetlony tym samym światłem co morze. W domu musiałbyś mieć oświetlony wzornik również tym samym światłem, co jak wiadomo jest niemożliwe. W skrajnym przypadku przed monitorem mogłeś też mieć wzornik oświetlony światłem sztucznym i jak tu porównywać ?
Można by to porównać do kalibracji monitora tak powiedzmy na "oko".



Podesłałem filmiki do czego służy ten wzornik i jak za jego pomocą utworzyć profil aparatu.

Jeden z nich:
https://www.youtube.com/watch?v=8MyqYNbfQ2w&feature=youtu.be


Ręce opadają... Chyba się ci wszystko pomieszało.... Mieszasz wzorniki, mieszasz zastowania, nic nie zrozumiałeś, trolujesz....

And.N
17.11.15, 23:08
Potrzebny arbiter:)

apz
17.11.15, 23:12
Potrzebny arbiter:)

Podstawowa różnica między nami jest taka, że ja używam, a ty przeczytałeś, obejrzałeś. Jak potrzeba ci arbitra to go sobie poszukaj....
Dobranoc.

dzemski
17.11.15, 23:24
Kalibracja powinna być przeprowadzona tylko i wyłącznie kolorymetrem (xrite, spyder itp) i regularnie powtarzana. Pomieszczenie w którym pracujemy powinno tez mieć stałe oświetlenie. Kalibrację należy wykonywać regularnie co mniej więcej miesiąc, bo parametry monitorów zmieniają się w trakcie pracy. Kalibracja "na oko" to w sumie nie kalibracja.

yamada
17.11.15, 23:58
Spokojnie, wiem (naczytałem się trochę na ten temat wcześniej) czym kalibrować monitor. Jak napisałem dzięki gietrzemu mogłem to zrobić za pomocą xrite eye-one display. Teoretycznie sprzęt ten robi całą robotę ale... automatyczna kalibracja moim zdaniem się nie udała. Zacząłem w związku z tym walkę z zaawansowaną kalibracją i tu zaczęło się...za szóstym razem dopiero udała mi się uzyskać to co według mnie jest ok. Wątek powstał po to by poznać odczucia innych co do efektów mojej walki. No i po to by przy okazji poznać sposoby i sztuczki innych forumowiczów którzy kalibrują swoje monitory. Trochę nadal poszperałem i doszukałem się porady by po kalibracji dać sobie czas na przyzwyczajenie się do zmian jakie zaszły w kolorystyce ekranu. Poczekam jeszcze zatem ze dwa dni nim ewentualnie wrócę do pierwotnych ustawień. Choć dziś wydaje mi się, że kolorystyka jest bardziej naturalna co mnie osobiście odpowiada jak najbardziej.
Liczę nadal na komentarze o odczuciach co do zdjęć, bo to w zasadzie ma znaczenie, zależy mi by były jak najbardziej naturalne, i pozytywnie odbierane.
Dobra pora spać, jutro kolejny dzień cały spędzę w robocie, dopiero wieczorem późnym będę miał czas zaglądnąć na forum.
spokojnej nocy życzę :)

yamada
18.11.15, 00:13
zapomniałem, fotek...
161977 161983

wyszomir
18.11.15, 00:32
Co do moich subiektywnych odczuć - pierwsze zdjecie nieco za zimne, drugie za ciepłe. Optimum wydaje mi się leżeć między jednym a drugim - ale bliżej pierwszego.

alnico
18.11.15, 00:53
Co do moich subiektywnych odczuć - pierwsze zdjecie nieco za zimne, drugie za ciepłe. Optimum wydaje mi się leżeć między jednym a drugim - ale bliżej pierwszego.
Też mam takie wrażenie.

Krakman
18.11.15, 01:29
Tyle już było na temat kalibracji a Wy dalej się doktoryzujecie....:roll:
I jeszcze niektórzy niezbyt grzecznie.... :???:

robtor
18.11.15, 01:33
Na moim "na oko" sprzęcie i na moje oko to prawie jak koledzy wyżej, z tym że ja bym ten "środek" trochę bliżej drugiego zdjęcia yamady umieścił ;):mrgreen:

yamada
18.11.15, 08:17
Dzięki za opis wrażeń, jeśli tylko temperatura jest do poprawy to znaczy że jest dobrze bo ta zależy od tego jak ją ustawę. Pierwsze to po kalibracji i dość mocno o chłodzone przy wywoływaniu. Drugie wolane jeszcze przed kalibracją.