PDA

Zobacz pełną wersję : OM-D M10 i stare lampy manualne (nie odpalają) ??



gilbi
11.09.15, 20:35
Witam.
Może wyjdę na idiotę, ale zostało mi po reporterce kilka młotków Metz'a i jakiś mniejszych manualnych lamp. Z Canon'em latały bezproblemowo. Teraz kupiłem sobie małego OM-D'ka i za cholerę żadna z tych lamp nie odpala przez stopkę. Lampy systemowe Canona też nie odpalają. Chciałem do Olympka wykorzystać najmniejszego Metz'a jakiego mam, 30BCT4, moim zdaniem świetna lampka, ale niestety OM-D jej nie odpala.
Czy to z moim Olymkiem jest coś nie tak, czy co? Bo jak czytam fora, to ludziskom odpalają stare lampiszony.
Robert.

fret
11.09.15, 22:12
Twój Olek ma zepsutą stopkę. Współczesne stopki lubią niskie napięcia, a Twoje zabytki mogą mieć nawet 200V na stopce. Stopki Olka wyglądają na wyjątkowo wrażliwe bo dość często się słyszy o ich awariach. Nie wyklucza to oczywiście takiej możliwości, że stopka była niesprawna wcześniej.

And.N
11.09.15, 22:22
.. Teraz kupiłem sobie małego OM-D'ka i za cholerę żadna z tych lamp nie odpala przez stopkę...

Twój Olek ma zepsutą stopkę.
Nówka i zepsuta ?, oczywiście jest to mozliwe...

easy_rider
11.09.15, 22:24
Niech zgadnę - stopka w kolorze czarnym?

fret
11.09.15, 23:17
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

---------- Post dodany o 23:17 ---------- Poprzedni post był o 22:25 ----------


Nówka i zepsuta ?, oczywiście jest to mozliwe...

Powiem więcej, możliwe jest nawet kupno "teraz" używanego aparatu. Takie cuda panie...

gilbi
12.09.15, 12:38
Sprawdziłem stopkę miernikiem i niestety jest zwarta. Wściekły jestem, bo kupiłem aparat trzy tygodnie temu w Saturnie i z pudełka wypadła koperta z informacją z serwisu, że aparat był naprawiany. Okazało się, że pracownik Saturna pożyczył sobie sprzęt, rozwalił, wysłał do serwisu i odstawił na półkę. Wściekły byłem niemożliwie. Saturn wymienił mi na nowy, ale jak się okazuje, też spieprzony.
Stopka jest srebrna, elegancka, nie ma żadnych śladów wypalenia.
Sprawdziłem moje Metz'e, dwa które podłączałem, między innymi 58AF-1 i max miały 4V na stopce, więc raczej nie tu doszukiwałbym się problemu. Po prostu mam pieprzonego pecha.
Dodam tylko, że aparat kupiłem sobie na gwałtownie przerwaną podróż poślubną z AlfaStar, a po powrocie usiadłem na karcie pamięci, a ta cholera nie wytrzymała mojego tyłka i pękła. Czy można mieć więcej szczęścia?
Robert

fret
12.09.15, 14:03
Ale 30BCT4 podobno podchodzi pod 200V.

gilbi
12.09.15, 14:16
Sprawdziłem 30'kę, max mi dochodzi do 65v, przy różnych wyzwoleniach, ale może to za dużo ;(

---------- Post dodany o 14:16 ---------- Poprzedni post był o 14:15 ----------

Ps. Sprawdzałem specjalnie na oscyloskopie.
Ale musiało być wcześniej walnięte, bo pierwszą podłączyłem 58'kę

fret
12.09.15, 17:25
Sprawdziłem 30'kę, max mi dochodzi do 65v, przy różnych wyzwoleniach, ale może to za dużo ;(

...

A obecnie zalecają 6V. Na stopkę w Olku trzeba zwracać uwagę przy zakupie, bo trochę za dużo tych niedziałających.

realnasty
12.09.15, 20:53
Ja miałam też walniętą w E-PL2. Wysłałam do serwisu i zrobili. Chociaż faktycznie olkowe stopki są bardzo wrażliwe.

grizz
13.09.15, 09:58
Heh a stare olki dzielni znosiły kilkaset V :/

fret
13.09.15, 14:24
Heh a stare olki dzielni znosiły kilkaset V :/

I to mnie wkurza. Stary, solidny Olek, z dopracowanymi szkłami i doskonałym serwisem zaliczał straty finansowe. Obecnie serwis jeden z gorszych, szeroko rozumiana jakość też, a firma wychodzi finansowo na plusy. Samego Olka bym przebolał, ale tak się kręci cały współczesny świat :(

realnasty
13.09.15, 22:20
I to mnie wkurza. Stary, solidny Olek, z dopracowanymi szkłami i doskonałym serwisem zaliczał straty finansowe. Obecnie serwis jeden z gorszych, szeroko rozumiana jakość też, a firma wychodzi finansowo na plusy. Samego Olka bym przebolał, ale tak się kręci cały współczesny świat :(

Pułapka gospodarki ciągłego wzrostu. Co poradzisz, jak nic nie poradzisz.

jkr
6.10.15, 23:53
Witam. Wystarczy bezpieczna kostka synchro ( 3,5 V na wyjściu ) i można odpalać dwie lampy naraz w różnej konfiguracji.