Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 90

Wątek: Format plików z wycieczek RAW czy JPG

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Format plików z wycieczek RAW czy JPG

    Tak sobie dumam na zdjęciami z wycieczek. Mam na myśli jakieś dłuższe i nie koniecznie za granice ale po których po powrocie do domu mamy znaczną ilość materiału do przetworzenia. Zastanawiam się czy robicie fotki tylko do JPG, do JPG+RAW czy tylko RAW. Ja po kilku latach focenia ciągle kombinuje. Zdarzały się wypady gdzie robiłem tylko do JPG ale jak wracałem to tak jakoś czułem się nieswojo, chociaż na materiał nie narzekałem. Jak wracałem tylko z RAW to generalnie wyjścia nie było i trzeba było zakasać rękawy. Jak wracałem z JPG+RAW to biłem się z myślami czy obrabiać z RAW czy tylko "liźnięcie" JPG i cieszyć się tym co wypluła puszka. Który plik zawiera więcej danych wiemy i nie podlega dyskusji, ale jak to wygląda w praktyce. Czy korzystacie z tzw. "Ciemni aparatu" w sensie ostrość, kontrast, gradacja by "wypluwać" potencjalnie lepsze JPG i nie tracić czasu w domu na obróbce? Dziś aparaty są technologicznie na tyle dobre, że przepały czy niedoświetlenia jeżeli występują to nie rzucają się tak w oczy. Czy warto tego rodzaju materiały z wycieczek robić tylko w JPG lub JPG+RAW ale ten drugi posiadać tylko w razie czego? Ciekawi mnie jakie jest wasze podejście.
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  2. #2
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    501
    Siła reputacji
    55
    Moja galeria
    To ja tak:
    1. Robię RAW + JPG. Celem jest zrobienie możliwie dobrego JPGa już na miejscu.
    2. W domu rozdzielam zdjęcia na dwa katalogi: JPG i RAW.
    3. Przeglądam katalog JPG, wywalam gnioty.
    4. Zostaje mi ileśtam zdjęć. Wrzucam w mój mega skrypt, który zostawia z katalogu RAW tylko te .ORFy, którego odpowiednik w JPG został na dysku => zostaje mi więc tyle samo JPG co RAW, i tylko tych "lepszych".
    5. Potem są dwie drogi:
    5a. RAWy które wymagają obróbki obrabiam (najpierw je oznaczam gwiazdką czy 5ką - często stosuję te same ustawienia, np. na zdjęciach z konferencji mam zawsze ten sam problem z balansem bieli)
    5b. RAWy, które nie wymagają obróbki -> mam już do nich JPGi z punktu 3.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar bogdi
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    dolny śląsk - Kiełczów
    Posty
    622
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    Jeśli mam prostą sytuację oświetleniową (95% fotek", to robię jpeg, jeśli z góry zakładam, że będę się "bawił" to raw, jpeg pomaga poprzez oprogramowanie "polepszające jakość obiektywów", a na wyjazdy biorę podstawową optykę
    wielosystemowy

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.758
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Zawsze warto zrobić RAW+JPG. Jak wszystko pójdzie ok, możesz wywalić RAWy. Jak się okaże, że jednak JPGi nie są za fajne, można podeprzeć się RAWami.
    Jak ich mieć nie będziesz, możesz nie mieć nic.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  5. #5
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.113
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Rób jpg+RAW, przecież dodatkowo za to nie zapłacisz . Zawsze masz w razie czego negatyw

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.037
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    W starej E-30 mam tylko RAw-y. A to dlatego, że wtedy jak kupowałem aparat, to karty CF były piekielnie drogie i z tych czasów została mi tylko 16 GB.
    W pozostałych aparatach RAW + JPG
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Dziękuję za dotychczasowe posty. Czyli dobrze wnioskuje, że przeważnie korzystacie z gotowego JPG z aparatu. Korekty JPG na zasadzie cropa, przekadrowania czy prostowania nie zaliczam do wywoływania i edycji zdjęcia.

    A czy w takim razie jeżeli JPG was satysfakcjonuje to czy wprowadzacie korekcje w ustawieniach Natural, Portrait, Vivid itd. Chodzi mi o wspomnianą Gradacje, Nasycenie, Kontrast... tak aby ten JPG wyszedł jak najlepiej czy używacie średnich domyślnych ustawień, które może są zwyczajnie dobre?

    PS: koza - Twoja wyczerpująca odpowiedź wymiata.
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.869
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Format plików z wycieczek RAW czy JPG

    Wystarczy RAW. Większość zdjęć i tak pójdzie do kosza, a te kilkanaście, które warto będzie pokazać, przekonwertujesz do JPEGów w aparacie.

    Używam głównie JPEGów z puszki, jak juz działam na RAWach to tylko żeby coś przetestować. Rzadko kiedy korzystam ze standardowego profilu i standardowych ustawień, prawie zawsze coś zmieniam.
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 15.02.24 o 21:18
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.137
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Nie bardzo rozumiem problem. Może jakiś czas temu pytanie miało jakieś uzasadnienie. Dziś pojemność kart jest tak duża, że prędzej wyczerpie się bateria, niż skończy miejsce na karcie. Nie ma uzasadnienia dla niezapisywania rawów.
    Na wycieczce zmienia się wszystko, od scenerii po światło. Nie zawsze jest czas na właściwe dobranie ekspozycji czy kadru, dlatego lepiej MZ mieć rawa. Zawsze można coś naprawić a jeżeli nie ma takiej potrzeby, po prostu zapis w jpg.
    Od indywidualnych preferencji zależy, czy zdjęcie w samym rawie czy raw+jpg.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Nie bardzo rozumiem problem. Może jakiś czas temu pytanie miało jakieś uzasadnienie. Dziś pojemność kart jest tak duża, że prędzej wyczerpie się bateria, niż skończy miejsce na karcie. Nie ma uzasadnienia dla niezapisywania rawów.
    Na wycieczce zmienia się wszystko, od scenerii po światło. Nie zawsze jest czas na właściwe dobranie ekspozycji czy kadru, dlatego lepiej MZ mieć rawa. Zawsze można coś naprawić a jeżeli nie ma takiej potrzeby, po prostu zapis w jpg.
    Od indywidualnych preferencji zależy, czy zdjęcie w samym rawie czy raw+jpg.
    To nie chodzi o jakiś problem. Masz racje. W dzisiejszych czasach pojemność kart czy dysków do archiwizacji to nie problem. Potwierdzam, że zapis RAW i zachowanie go to dobre rozwiązanie. Bardziej mnie interesuje na podstawie doświadczeń innych czy JPG z puszki jest na tyle wartościowy, że można sobie odpuścić obróbkę takiego materiału w "komputerowej ciemni". Przypominam, że nie chodzi o jakieś artystyczne foty z krótkiej sesji modela/ki gdzie potem powinno się z RAW wycisnąć ile się da lub tworzyć jakiś eksperyment. Chodzi o większą ilość materiału. Owszem, można sobie samemu odpowiedzieć. Zrób zdjęcia do JPG i RAW i porównaj. Wybierz co Ci odpowiada. Jednak zastanawiam się czy... No właśnie. Czy to dobrze, że JPG z puszki mi się podobają i czy to tylko ja tak mam.
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

Podobne wątki

  1. Kasowanie plików JPG + ORF
    By clorox in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 5.01.10, 18:33
  2. Szukam plików ORF
    By skow in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 07:24
  3. Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 26.11.06, 15:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.